زمان و چیزی که شما در طول انتهای روز خود مصرف می‌کنید میتواند تاثیر زیادی روی وزن شما داشته باشد.

نکاتی‌ در مورد تغذیه قبل از خواب

اگر شما در زمان درست مواد غذایی درست را مصرف کنید در واقع شما در هنگام خواب نیز کاهش وزن خواهید داشت.ولی‌ اگر در زمان اشتباه مواد غذایی نادرستی را مصرف کنید در ابتدای روز بعد شما شاهد افزوده شدن کمی‌ چربی‌ به بدن خود خواهید بود.

برای یک کاهش وزن موفق شما باید ۲-۳ ساعت قبل از زمان خواب خود تغذیه نداشته باشید
البته قبل از خواب شما نباید زیاد احساس گرسنگی داشته باشید بلکه شما باید کمی‌ احساس گرسنگی کنید.در دوره کاهش وزن خود داشتن کمی‌ احساس گرسنگی در هنگام خواب میتواند مفید باشد.در این زمان بدن شما فرایند چربی‌ سوزی را انجام خواهد داد.در غیر این صورت احتمالا چربی‌ سوزی رخ نخواهد داد.
اما اکنون بیایید تصور کنیم که شما در زمان خواب تغذیه خود را انجام دهید.در این زمان بدن شما به خوبی‌ نمی‌تواند چربی‌ سوزی را انجام دهد و احتمال این وجود دارد که شما حتی چربی‌ بیشتری به دست آورید.هر زمان که شما تغذیه می‌کنید متابولیسم بدن کمی‌ افزایش می‌یابد.اما این افزایش سرعت در اواخر روز کم یا کلا تاثیر آن از بین میرود.شما دیگر نخواهید توانست از مزایای افزایش سرعت متابولیسم در زمان مصرف وعده غذایی در زمان خواب استفاده کنید.منبع سایت ادکوان .زیرا که ساعاتی‌ پس از مصرف شام بدن به طور طبیعی خود را برای خواب آماده می‌کند.این عمل باعث ایجاد یک ناتوانی در سرعت متابولیسم میشود و دیگر شما در این ساعات نمیتوانید از مزایای افزایش متابولیسم استفاده کنید.
چه باور کنید و چه باور نکنید تغذیه دیر هنگام در شب باعث میشود که کالری سوزی شما در روز بعد از آن نیز با مشکل مواجه شود.برای مثال میتوانیم بگوییم که شما مثلا در ساعت ۹:۳۰ شب یک ساندویچ و چیپس مصرف کردید.سپس شما ساعت ۱۰:۳۰ می‌خوابید و هنگامی که شما در ساعت ۸ صبح از خواب بیدار میشوید مطمئنا باید صبحانه خود را مصرف کنید.ولی‌ چون شب قبل از آن شما ساندویچ و چیپس مصرف کرده بودید احتمال اینکه احساس سیری کنید زیاد می‌باشد.بنابراین شانس اینکه شما وعده صبحانه خود را حذف کنید افزایش می‌یابد.در این صورت شما خود را از افزایش سرعت متابولیسم به واسطه‌ خوردن صبحانه محروم خواهید کرد.

نکات زیر را به یاد داشته باشید:
۱) مصرف بیش از حد مواد عذایی مخصوصاّ کربوهیدرات‌ها در اواخر شب باعث افزایش چربی‌ بدن شما خواهد شد.
۲) مصرف کربوهیدرات‌های با شاخص گلیسمیک بالا (پاستا، سیب زمینی‌، برنج سفید، شکر و…) درست قبل از خواب باعث افزایش سطح انسولین در بدن شده و تولید شبانه هورمون رشد را کند می‌کند.این موضوع بسیار بد می‌باشد زیرا که ۸۰% تولید این هورمون عضله‌ ساز و چربی‌ سوز در هنگام خواب می‌باشد.
۳) اگر بدن شما ۱۱ ساعت در حالت روزه داری باشد (مثلا ۸ شب تا ۷ صبح) آنوقت بدن شما از پنجمین ساعت (یعنی‌ ۱ شب به بعد) شروع به چربی‌ سوزی می‌کند و این فرایند تا صبح ادامه خواهد داشت.

در زیر نکاتی‌ را برای بهره برداری بیشتر از آخرین وعده غذایی که باید مصرف کنید برای شما بیان خواهیم کرد:
۱) سه ساعت قبل از خواب وعده غذایی خود را مصرف کنید.در این صورت شما زمان کافی‌ برای سوزاندن چربی‌‌ها را خواهید داشت و به احتمال زیاد تا صبح نیز زیاد احساس گرسنگی نخواهید کرد.
۲) در طول روز از وعده‌های غذایی متعدد، سالم و کوچک و با فاصله زمانی‌ ۳ ساعت مصرف کنید.این کار باعث میشود که شما در طول شب کمتر احساس گرسنگی داشته باشید.
۳) آخرین وعده شما باید شامل منابع پروتئینی بدون چربی‌ مثل سینه مرغ و کربوهیدرات‌های دارای فیبر مثل سبزیجات و میوه‌ها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *