واژه استروئید به طور معمول به آن دسته از داروهای که برای درمان انواع مختلفی‌ از بیماریها استفاده میشود اطلاق میشود.

استروییدها بسته به نوع اهداف پزشکی‌،کاربرد‌های مختلفی‌ دارند مثل پایداری ویژگی‌های جنسی‌ در مردانی که سرطان بیضه دارند و طی‌ عمل جراحی تستوسترون آنها کاهش پیدا کرده است یا در نوجوانان مذکّری که از عملکرد سؤ غده هیپوفیز رنج میبرند یا کسانی‌ که طی‌ عمل جراحی بافت‌های عضلانی خود را از دست داده‌اند.این داروها همچنین در تولید مثل،تنظیم متابولیسم و کارایی سیستم ایمنی بدن کاربرد دارند.

استروئید‌های آنابولیک (AAS):

 

آنابولیک به معنی‌ استفاده از چیزی است که سبب رشد در بافتها میشود.واژه آنابولیسم به طور کلی‌ به بافتهای خالص عضلانی اشاره دارد.استروئید‌های آنابولیکی یا به طور دقیقتر استروئید‌های اندروژنیک آنابولیک جزو دسته داروهای مصنوعی به حساب می‌آیند که برای تقلید رفتار هورمون تستوسترون ساخته شده‌اند.تستوسترون در بدن از کلسترول مشتق شده است و مانند سایر هورمون‌های استروئیدی تاثیر مخصوص به خود را بر بافتها میگذارد.تستوسترون وارد سلول شده و به گیرنده ای‌ که درون هسته سلول قرار دارد متصل میشود که باعث فعال سازی سنتز پروتئین میشود.سنتز پروتئین باعث بازسازی و رشد بافتها میشود.اگر ما بتوانیم سنتز پروتئین را افزایش دهیم باعث ریکاوری سریعتر در بدن از آسیب دیدگیها و بیماریها می‌شویم.

 

یک استروئید در درمان بیماری که معمولا شامل استفاده از آن یک نوع استروئید می‌باشد استفاده میشود و بیماران از نزدیک تحت مراقبت قرار گرفته و مقدار مورد استفاده استروئید همان مقداری است که آن استروئید به طور طبیعی در بدن ساخته میشود.

در بعضی‌ موارد استفاده استروئید در ورزش،افراد تمایل به استفاده دوز بالا از استروئید ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر از حالتی که در درمان بیماری استفاده میشود دارند و اغلب بیش از یک نوع استروئید همزمان استفاده میکنند،خصوصا افرادی که تازه مصرف استروئید را شروع کرده‌اند طبق دستور عمل فروشنده یا دوستان خود دوز مصرفی خود را تعیین میکنند،بدون پرسیدن عوارض جانبی آن و مقدار صحیح مصرف!

خیلی از استروئید‌های موجود در بازار سیاه در کیفیتشان تردید وجود دارد و اغلب دارای مقدار کمی‌ از دارو میباشند.بعضی‌ از این داروها حتی اعلام شده است که فقط دارای آب و رنگ بوده‌اند یا فقط شامل مقدار کمی‌ روغن بادام زمینی‌ بوده‌اند.

 

تاثیرات جانبی استفاده از استروییدها:

تاثیرات جانبی استفاده از استروییدها بسیار است و میتواند باعث تاثیرات مخرّبی نظیر سرطان شود،اما اکثر ورزشکاران این اطلاعات در مورد اثرات جانبی استروییدها را نادیده میگیرند و خود را پشت این جمله که”فقط سؤ مصرف از دارو میتواند باعث تاثیرات جانبی شود” خود را پنهان میکنند اما دارویی که حالت هموستازی درون بدن را تغییر میدهد قطعاً اثرات جانبی دارد.نگاهی‌ دقیق همراه با جزئیات به ما کمک می‌کند تا تاثیرات جانبی استروییدها را در هر بخش از بدنمان بفهمیم:

 

مغز:

 

تحقیقات نشان دهنده الگویی در رابطه با سطح بالای تستوسترون و رفتارهای خشونت آمیز است که اکثر مصرف کنندگان درگیر رفتارهای خشونت آمیز هستند.افراد با دوز مصرفی بالا همچنین دارای درگیری با سندروم‌های روانی‌ و سطح بالایی از اضطراب هستند.

اثرات جانبی دیگر شامل اختلال در خواب،احساس شادی و سر خوشی‌،بدبینی و بد گمانی و سطوح مختلفی‌ از افسردگی را شامل میشود.بعضی‌ از این افراد از نوسانات جدی و شدید خلقی‌ رنگ میبرند و باعث تغییر در شخصیتشان میشود.بسیاری از مصرف کنندگان به استفاده از استروئید وابستگی پیدا میکنند که خود باعث ایجاد اعتیاد در آنها میشود.

 

صورت:

 

استفاده از استروئید باعث احتباس آب میشود که باعث گردی صورت مصرف کنندگان با گونه‌های باد کرده میشود.گزارشات نشان دهنده این است که در خانمها رشد موهای زائد در صورت،مشکلات تنفسی و کلفتی‌ صدا از عوارضات استفاده از این داروها است.استروییدها همچنین باعث ایجاد جوش و آکنه در بدن و صورت میشوند.

 

چشمها:

 

استفاده طولانی‌ از استروییدها میتواند به چشمها آسیب وارد کند.میتوانند باعث عفونت چشم،ایجاد آب مروارید و آب سیاه در چشم شوند.

 

موها:

 

ریزش مو چه در مردان و چه در زنانی که از استروئید استفاده میکنند شایع است.به خاطر تغییر سطح بالایی از تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون  که باعث کوچک شدن فولیکول‌های مو میشود.سرانجام پس از استفاده مداوم از استروئید‌ها این فولیکولها از بین میروند و باعث ایجاد کچلی دائمی میشوند.

 

قلب:

 

این قسمتی‌ است که مصرف کنندگان استروئید باید نگران آن باشند،اما آن را نادیده میگیرند تا مشکلات قلبی و عروقی پدیدار شوند.

استفاده از استروئید باعث بیماریهای قلبی میشوند چون باعث افزایش میزان کلسترول و ایجاد دیوارهٔ سخت در رگهای خونی و سرانجام سکته میشوند.

همچنین باعث کاهش میزان کلسترول خوب(HDL) و افزایش کلسترول بد (LDL) میشود،فشار خون افزایش می‌یابد و لخته شدن خون در رگها باعث اختلال در جریان خون میشود که باعث آسیب در ماهیچه‌های قلبی و سرانجام حمله‌های قلبی میشود.

 

معده:

 

نشانه‌‌های مشکل در معده بر اثر استفاده از استروئید شامل احساس نفخ،حالت تعوع همراه با خون که گاهی اوقات در استفراغ دیده میشود که دلیلش سوزش در دیواره معده و افزایش اسید معده همراه با کاهش مقدار موکوز در معده است.

 

کلیه ها:

 

کلیه‌ها در پاکسازی مواد زائد در خون نقش مهمی‌ دارند و همچنین در تنظیم میزان سطح آب و تنظیم نمک.کارکرد مهم دیگر کلیه‌ها تنظیم فشار خون است.فشار خون بالا باعث آسیب به دیواره رگها و کاهش عملکرد سیستم کلیه میشود.

مشکلات ایجاد شده در کلیه اکثرا به وسیله استفاده از استروییدها به صورت خوراکی ایجاد میشود که با سرکوب عوامل لخته کننده خون باعث افزایش زمان بهبود زخم و انعقاد خون در زمان آسیب دیدگی و جراحت میشود.

با مصرف استروئید‌های خوراکی کلیه‌ها مجبورند سختتر کار کنند تا شرایط لازم جهت تصفیه خون را مهیا کنند.مصرف کنندگان استروئید معمولا میزان دریافت پروتئین خود را به طور زیادی افزایش میدهند که گاهی‌ اوقات از حد معمول نیز بیشتر میشود که این امر باعث ایجاد سنگ کلیه میشود.سنگ کلیه میتواند باعث مسدود شدن مجاری ادراری شود که باعث مشکلات در دفع ادرار میشود.

 

کبد:

 

کبد بزرگ‌ترین ارگان درون بدن است که در پاکسازی سموم مضر از خون و همچنین ذخیره مواد غذایی مشخصی‌ نظیر ویتامین‌ها و مواد معدنی کاربرد دارد.کبد همچنین برای کنترل سطح مواد شیمیایی نظیر پروتئین،کلسترول و شکر اهمیت فراوان دارد.همچنین در تولید محصولات صفرا برای کمک به هضم غذا نیز به کار میاید.مصرف استروئید نشان داده است که صدمات جبران ناپذیری به کبد میشود  و همچنین باعث ایجاد سرطان در کبد نیز میشوند.تجزیه استروئید‌های خوراکی برای کبد کار دشواری است که این امر باعث کاهش توانایی کبد در پاکسازی مواد زائد میشود.بعضی‌ از استروئید‌های جعلی حامل برخی‌ از باکتریها و ویروس هایی هستند که بر خلاف عملکرد کبد کار میکنند.زردی پوست و چشمها که به آن یرقان میگوند به دلیل کارکرد غیر عادی کبد ایجاد میشود که در آن کبد توانایی پاکسازی موثر خون را ندارد.

 

سینه ها:

 

ایجاد فاصله میان سینه‌ها یکی‌ از عوامل رایج و اکثرا به صورت عوارض جانبی به واسطه استفاده طولانی‌ مدت استروئید دیده میشود که باعث ایجاد تغییر در شکل سینه به صورت ایجاد یک توده در نوک سینه‌ها میشود که طبیعتاً نیازمند عمل جراحی می‌باشد.همچنین باعث کوچک شدن سینه‌ها در خانم‌ها میشوند.

 

استخوانها:

 

استفاده از استروئید در سنین نوجوانی و سنین ابتدایی ۲۰ سالگی که هنوز سنّ رشد آنها به اتمام نرسیده است باعث اختلال در رشد استخوانها که باعث کوتاهی‌ استخوانها در سنین بزرگسالی‌ میشود.این عمل به واسطه‌ بسته شدن صفحات رشد استخوانی صورت می‌گیرد.همچنین دردهای استخوانی میتواند از دیگر عوارض جانبی مصرف استروییدها باشد.

 

ماهیچه‌ها و تاندون ها:

 

استفاده از استروییدها میتواند به یک شخص قدرت بیشتر از حد معمول به او بدهد که نتیجه‌اش بلند کردن مقدار بیشتری وزنه نسبت به توان واقعی بدن است که منجر به پارگی در عضلات میشود.در این حالت ماهیچه‌ها نسبت به تاندون‌ها سریعتر قوی میشوند که احتمال پارگی تاندون‌ها در این حالت به شدت افزایش می‌یابد.

 

پوست:

 

مصرف استروئید میتواند دارای اثرات جانبی روی پوست به واسطه‌ ایجاد منفذ در آن باشد که باعث ایجاد حالت خشنی در بافت پوست میشود.همچنین باعث میشود پوست چرب شود و باعث ایجاد جوش در صورت و پشت میشود.به خاطر رشد سریع عضلات پوست کشیده شده و باعث ایجاد نازکی در پوست میشود.

 

ایجاد ورم:

 

مصرف استروئید باعث ایجاد پف در ظاهر میشود .دلیل این اتفاق تجمع مایعات که اکثرا در قسمت مچ پا و انگشتان دیده میشود است.

 

غده پروستات:

 

غده پروستات مختص آقایان است و دقیقا زیر مثانه قرار دارد.وظیفه اصلی‌ آن ساختن مایعات پرستاتی است که جزئی از مایع منی است و همچنین برای پایداری فعالیت اسپرم کاربرد دارد.استروئید‌ها باعث ایجاد بزرگی‌ در غده پروستات میشوند که بزرگی‌ این غده باعث مسدود شدن مجرای خروجی مثانه میشود که باعث ایجاد مشکل در جریان ادرار میشود.مردان باید آگاه باشند که هرگونه تغییر در غده پروستات میتواند در روابط جنسی‌ تاثیر گذار باشد.دیگر تاثیرات جانبی میتواند به صورت اسپرم غیر طبیعی یا کاهش میزان حجم اسپرم باشد.

 

ضعف جنسی‌:

 

مصرف استروییدها باعث کاهش عملکرد بیضه‌ها میشود.هنگامی که مصرف تستوسترون متوقف شود،مدت زمانی‌ طول می‌کشد تا غده هیپوفیز دوباره برای ساخت تستوسترون به بیضه‌ها فرمان صادر کند.در موارد استفاده طولانی‌ یا دوز بالا از تستوسترون میتواند باعث ضعف و کوچکی بیضه‌ها شده یا باعث یک تاخیر طولانی‌ در تولید مجدد تستوسترون توسط بیضه‌ها به صورت طبیعی میشود.

 

زنان و مصرف استروئید:

 

امروزه زنان زیادی برای بهبود عملکرد،رشد عضلانی و افزایش قدرت خود به استروئید‌های آنابولیکی روی آورده‌اند.اما این استفاده باعث ایجاد حالات مردانه در آنان مانند رویش مو در صورت،کچلی بر اساس الگوی مردانه،کلفتی‌ صدا،کوچکی سینه‌ها و ناباروری میشود.

از دیگر تاثیرات آن می‌توان به تغییر در چرخه قاعدگی اشاره کرد.در کنار تاثیرات جانبی که در بالا ذکر شد مصرف استروئید من تولید هورمون هایی میشود که در بدن به صورت طبیعی ساخته میشوند.بدن سعی‌ می‌کند که میزان سطح هورمون خود را تنظیم کند،اما مختل کردن یا افزایش هورمون‌های طبیعی بدن باعث اختلال در فیزیک و روان مصرف کننده میشود.

منبع:http://www.muscleandstrength.com/

استفاده از مطالب  تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *