خیلی از ما با کمبود ویتامین D روبرو هستیم . که فواید بسیاری برای سلامتی دارد . از دیرباز گفته می شد که ویتامین D برای درمان نرمی استخوان بسیار مفید است .

 

vitmin-d

 

اما امروزه ثابت شده که این ویتامین فواید بیشماری برای بدن دارد . دانشمندان مدت زیادی است که در حال تحقیق بر روی توانایی ویتامین D در کمک به جذب کلسیم برای حفظ تراکم استخوان ها و پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان هستند . اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این ویتامین می تواند در مقابل بیماری های مزمن مثل سرطان ، دیابت نوع اول ، روماتیسم ، ورم مفاصل ، تصلب شریان ها و بیماری های خود ایمن نیز سودمند باشد . اما با همه این مطالب میزان ویتامین D در خون بسیاری از افراد بزرگسال کم است . این ویتامین در انتخاب های غذاهای معمول ما فراوان نیست .

از اینرو اکثر جذب ما از این ویتامین از طریق نور خورشید و مولتی ویتامین ها صورت می گیرد . اما مشکل اینجاست که خورشید منبع چندان مطمئنی برای همه افراد نیست .

فصل ، ساعت روز ، شرایط جغرافیایی ، عرض جغرافیایی ، میزان آلودگی هوا ، همچنین سن شما بر توانایی پوستتان برای تولید ویتامین D تاثیر می گذارد . بعلاوه نوع ویتامین D موجود در انواع مولتی ویتامین ها ، ویتامین D2 است که به اندازه نوع D3 که نوع بهتر است به اندازه کافی از این ویتامین به بدن نمی رساند

کمبود ویتامین D

ویتامین D تنها نوع ویتامین است که هورمون نیز محسوب می شود . بعد از اینکه ویتامین D توسط پوست ساخته شد یا از راه تغذیه جذب گردید ، کلیه ها و کبد کمک می کنند تا آن را به شکل هورمون فعال تبدیل کنند . این ماده به عنوان هورمون برای محکم کردن استخوان ها و دندان ها و همچنین حفظ قدرت عضلانی ، جذب کلسیم بدن را کنترل می کند . وقتی شما کمبود کلسیم یا ویتامین D داشته باشید استخوانهایتان برای تامین کلسیم مورد نیاز سایر قسمت های بدن ، ترک خورده یا می شکنند . اما کمبود این ماده ممکن است مشکلات دیگری هم برایتان به بار آورد .

دکتر ادوارد دوبائتی متخصص روماتیسم می گوید کمبود ویتامین D می تواند منجر به تراکم پایین استخوان ها و پوکی استخوان شود . زیرا این ویتامین برای جذب کلسیم از طریق رژیم غذایی لازم است . میزان پایین ویتامین D همچنین باعث ضعیف شدن قدرت عضلانی و ایجاد سایر وضعیت های حاد مثل بیماری های خود ایمن و برخی اشکال سرطان می شود .

ویتامین نور خورشید

 

ویتامین D تنها ویتامینی است که لازم نیست حتماً از طریق غذا و مکمل های خوراکی جذب بدن شود . چون پوست ما اگر در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد قادر به ساختن آن می باشد . اما همه تابش های خورشید یکسان نیستند و عوامل و فاکتورهای مختلفی در میزان جذب این ویتامین دخیل است . به طور کلی هر چه از خط استوا دورتر باشید تولید ویتامین D بهتر خواهد بود. اما پوشش ابر و آلودگی هوا می تواند جلوی اشعات فرابفش ( UV ) خورشید را بگیرد .

مردم زیادی که در آمریکای جنوبی زندگی می کنند می توانند با قرار گرفتن دست و صورتشان در معرض نور خورشید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه چند بار در هفته میزان کافی ویتامین D تولید کنند . البته به این شرط که از ضد آفتاب ها استفاده نکرده باشند . چون این ماده از ورود برخی از اشعات UV که برای ساخت ویتامین D لازم هستند جلوگیری به عمل می آورد . سن و رنگ پوست نیز به اندازه وضعیت جغرافیایی در این مسئله اهیمت دارند .

دکتر بائتی عنوان می کند که بسیاری از بیماران به ویژه افراد مسن و تیره پوست حتی در آتلانتا که در همه فصول سال آفتاب به اندازه کافی وجود دارد ویتامین D بدنشان کم است . رنگ پوست تیره نیز توانایی پوست برای سنتز ویتامین D را از طریق نور آفتاب تا ۹۵% پایین می آورد . دکتر مایکل هولیک متخصص ویتامین D در این باره می گوید : افرادی که پوستی تیره دارند ۵ تا ۱۰ مرتبه بیشتر از افراد با پوست روشن باید در معرض نور آفتاب قرار بگیرند تا همان میزان ویتامین D را سنتز کنند .

اما خطرات نور آفتاب چیست که متخصصان پوست همیشه ما را از آن منع می کنند ؟ دکتر هولیک در این زمینه نیز می گوید : قرار گرفتن دست ها و پاها در معرض نور آفتاب به مدت کوتاه ، باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان های جدی پوست مثل سرطان ملانوما ( تومور سیاه رنگ قشر عمیق پوست ) نمی شود

بدنمان چه مقدار ویتامین D نیاز دارد ؟

leonard-d-hawkins-14

میزان توصیه ویتامین D برای افراد زیر ۵۰ سال ۲۰۰IU ( واحد بین المللی ) برای افراد ۵۱ تا ۷۰ سال ۴۰۰IU و برای بالای ۷۰ سال ۶۰۰IU می باشد . نیاز به ویتامین D با بالا رفتن سن بیشتر می شود چون پوست هر چه پیرتر شود قدرتش برای تولید این ویتامین بیشتر می شود . اما این توصیه ها به سال ۱۹۹۷ برمی گردد . دکتر هولیک می گوید : از آن زمان تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام گرفته که مصرف بیشتری از این ویتامین را به ما توصیه می کنند .

شواهد بسیاری وجود دارد که ما به ویژه افراد پیرتر ، تیره پوست تر و آنها که بیشتر در خانه به سر می برند ، به میزان بیشتری از این ویتامین نیاز داریم . طبق توصیه های IOM حداکثر میزان لازم برای کودکان ، بزرگسالان ، زنان حامله و شیرده ۲۰۰۰IU از این ویتامین است . برخی متخصصین عقیده دارند که مصرف این ویتامین را باید به بیش از ۲۰۰۰IU در روز برسانیم اما از آنجایی که این ویتامین محلول در چربی است و در بدن ذخیره می شود برخی دیگر اعتقاد دارند که مصرف بیش از حد آن نیز ممکن است خطر ساز باشد .

دکتر هولیک می گوید : توصیه کنونی برای مقابله با بیماری های حاد و جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان کافی نیست . شواهد نشان می دهد که نوزادان و بزرگسالان می توانند بدون هیچ گونه علایم مسمومیت ۱۰۰۰IU از این ویتامین را تحمل کنند .

او همچنین توصیه می کند برای حفظ مقدار کافی از این ویتامین در خون و کاهش خطر سرطان های متداول ، دیابت نوع اول ، تصلب شرائین ، ورم مفاصل ، رماتیسم و التهابات ناشی از بیماری های قلبی – عروقی روزانه از یک مکمل ویتامین D3 با ۱۰۰۰IU استفاده کنید و یا به اندازه کافی در معرض نور آفتاب قرار بگیرید . وی همچنین در رابطه با مصرف بیش از حد این ویتامین می گوید : نور آفتاب فقط به اندازه لازم برای بدنتان ویتامین D می سازد پس لازم نیست نگران باشید .

 

دکتر هولیک می گوید نور آفتاب ارزانترین و ساده ترین منبع برای جذب ویتامین D است بدن شما توانایی خوبی در ساخت این ویتامین از طریق نور خورشید دارد و ماندگاری این ویتامین نیز دو برابر سایر منابع

است .

منابع غذایی خوب در این زمینه را می توان از شیر ، ماست ، مارگارین ، گربه ماهی ، ساردین ، ماهی آزاد ، تن و زرده تخم مرغ نام برد . اما گرفتن میزان کافی ویتامین D از رژیم غذایی دشوار است مگر اینکه مرتباً از لبنیات و ماهی استفاده کنید . به همین خاطر استفاده از نور آفتاب و همچنین مکمل های این ویتامین بهترین منبع می باشند و حرف آخر اینکه

ویتامین D بدنتان را تقویت کنید

ممکن است بدن شما به اندازه کافی از ویتامین D بهره مند نباشد تا سلامت شما را تضمین کند از اینرو با قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا خوردن یک عدد مکمل ۱۰۰۰IU ویتامین D3 روزانه ، ویتامین D بدنتان را تامین کنید. در صورت لزوم می توانید در مورد سلامت قرار گرفتن در نور خورشید با متخصص پوست خود مشورت کنید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *