کراتین مونوهیدرات چیست و چگونه عمل میکند ؟
شما اینجا هستید
کراتین » کراتین مونوهیدرات چیست و چگونه عمل میکند ؟

کراتین چیست و چگونه تهیه می شود ؟

مونوهیدرات کراتین ( Creatine monohydrate ) یکی از معروفترین و موثرترین مکمل های بدن سازی در بازار می باشد .هرکس که بطور مداوم کراتین مصرف نماید ، نتیجه عالی و حیرت انگیزی می گیرد.

 

 

 

به همین دلیل ۳ نفر از ۴ برنده مدال در بازیهای المپیک تابستان سال ۹۶ از کراتین استفاده می نمودند . دانشمند فرانسوی برای اولین بار کراتین را در سال ۱۸۳۲کشف کرد و در سال ۱۹۲۳ دانشمندان کشف کردند بیش از ۹۵درصد کراتین در بافت ماهیچه ایی ذخیره می شود.

کراتین چیست؟

کراتین یک پروتئین غیر ضروری است که از آرژنین، گلیسین و متیونین گرفته می شود. کبد، کلیه ها و پانکراس به طور ذاتی در حدود ۱ الی ۲ گرم کراتین در روز تولید می کنند . ۱ الی ۲ گرم کراتین دیگر نیز از طریق مواد غذایی مصرف شده و به طور عمده از طریق ماهی و گوشت قرمز کسب می شود.

این مقادیر کراتین  اخذ شده از مواد غذایی روزانه و تولید شده توسط بدن با یکدیگرترکیب شده تا نیازهای طبیعی بدن را که روزانه ۲ گرم کراتین است را برآورده سازند. تقریباً ۹۵ درصد کراتین بدن در عضلات اسکلتی به کراتینین تبدیل شده و بعد در چرخش توسط کلیه ها به میزان ۲ گرم در روز دفع می شود.

خیلی مهم است که کراتین با کراتینین اشتباه گرفته نشود. در عضله اسکلتی کراتین نقش مهم و حیاتی به عنوان منبع انرژی آنی و در دسترس برای انقباض عضله بازی می کند. کراتین با فسفوکراتین در یک تعادل قابل برگشت قرار دارد. عضله به آدنوزین تری فسفات (ATP) برای انرژی نیاز دارد و ATP ذخیره شده در عضلات تقریباً برای ۴ ۳ ثانیه انقباض کفایت می کند و بعد از آن تمام می شود.

همان طوری که ذخایر ATP در حین انقباضات عضلانی شدید و انفجاری تخلیه می شود فسفوکراتین درون عضله برای تولید مجدد ATP به کراتین و فسفات آزاد تجزیه می شود. این فعل و انفعالات نقش مهمی برای حفظ انرژی عضله در حین ۱۰ الی ۲۰ ثانیه اول از فعالیت های بی هوازی شدید بازی می کنند . بعد از ۱۰ الی ۲۰ ثانیه نخست, گلیکولیز بی هوازی و فسفو لارسیون هوازی منابع متعددی برای تولید ATP عضلانی می باشند.

در حین دوره برگشت به حالت اولیه بعد از تمرین (ریکاوری) نیز مسیرهای تولید انرژی هوازی غالب هستند و مقدار زیادی ATP تولید می کنند. در این دوره (ریکاوری) فسفوکراتینِ تخلیه شده، به سرعت تجدید و احیا می شود. در حقیقت بیش از ۹۰ درصد فسفو کراتین بعد از ۳ الی ۴ دقیقه در حین دوره ریکاوری مجدداً تولید می شود.

به طور خلاصه فسفوکراتین (pcr) یک منبع انرژی مهم و غالب در حین ثانیه های نخست از تمرینات بی هوازی شدید بیشینه می باشد و به طور سریع در دوره ریکاوری توسط مسیرهای هوازی مجدداً تولید می شود. هدف از مصرف مکمل های کراتینی بیشینه سازی ذخایر کراتین و فسفو کراتین عضله می باشد. ذخایر pcr بیشتر، سوبسترای در دسترس بیشتری تولید می کند و این باعث تولید سریعتر ATP در حین ۱۰ الی ۲۰ ثانیه نخست فعالیت های شدید و بی هوازی خواهد شد. این امر همچنین به طور بالقوه برای بافر کردن اسید لاکتیک و به تأخیر انداختن خستگی مناسب است.

کراتین  چکار می کند و چه مطالعات علمی آن را تایید می کند؟

 

 

کراتین مکمل نهایی بدن سازی است. بطورعمده در طی دو هفته باعث افزایش توده ماهیچه ایی می شود . همچنین کراتین ، مسئول بهبود کارایی در تمرینات سخت ، افزایش سطح انرژی ، سرعت بخشیدن بر میزان بازیافت می باشد.خیلی تعجب آور نیست ورزشکارانی که از کراتین استفاده می کنند قدرت وتوانمندی بیشتری نسبت به کسانی که استفاده نمی کنند ، دارند.

بزودی تمام ورزشکارانی که به مسابقات می روند اگر تابحال از این ماده استفاده نمی کردند ،از این به بعد از ان استفاده خواهند کرد. کراتین ، برای افزایش ذخیره انرژی در ماهیچه ها از عمل سنتز پروتین ماهیچه ها ،هنگامی که ذرات پروتین را می شکند ، استفاده می کند . کراتین سبب افزایش رشد ماهیچه ها و بزرگترو قوی شدن ماهیچه ها می شود.

تا کنون مطالعات اندکی در مورد چگونگی عملکرد کراتین انجام گرفته است .مطالعات کنترل شده پلاسیبو( placebo controlled studies ) بر روی کراتین در ۵ سال گذشته ثابت کرده که باعث افزایش سطح انرژی شده و در نتیجه موجب افزایش قدرت ، میزان استقامت ،سرعت بازیافت می شود،از دیگر مزیت های غیرمنتظره کشف شده آن، سرعت بخشیدن به لاغر شدن و از دست دادن چربی می باشد.

چه کسانی به کراتین احتیاج دارند و از علایم کمبود کراتین چیست؟

در مرحله نخست ، هرکسی که میخواهد انرژی بیشتری داشته باشد، سریعتر ماهیچه بسازد و استقامت بیشتری داشته باشد، باید برنامه خود را با مونوهیدرید کراتین کامل کند.در مرحله بعد هرکسی که میخواهد همراه افزایش وزن ، حجم ماهیچه ها نیز افزایش یابد و سریعتر بدن فرم مطلوب بگیرد و سریعتر توده های چربی ریز را از بین ببرد باید با از مکمل مونوهیدرید کراتین در برنامه اش استفاده کند.در مرحله اخر ، هر کسی که با فعالیت های فیزیکی سخت ، درگیر است و فشارهای فیزیکی را تجربه می کند و خسته می شود و دوست دارد با نتیجه باورنکردنی روبرو شود از مونوهیدرید کراتین استفاده می کند.

▪ مصرف کراتین از نقطه نظر آماری

کراتین یکی از رایج ترین مکمل های بهبود بخش اجرای ورزشی است که مورد استفاده قرار می گیرد. تقریباً ۲۵۰۰ تن کراتین در سال ۱۹۹۹ مصرف شده است. در سال ۱۹۹۷ یک بررسی ملی بر روی ورزشکاران آماتور ایالات متحده آمریکا نشان داد که بیش از ۳۰ درصد از آنها در طی یک سال گذشته مکمل های کراتینی مصرف کرده اند . تقریباً ۱۰ درصد از ورزشکاران دبیرستانی از مکمل های کراتینی استفاده می کنند.

مصرف کنندگان مرد از زنان بیشتر هستند. اکثر مصرف کنندگان بر این باورند که مصرف مکمل های کراتینی اجرای ورزشی آنها را بهبود می بخشد. با وجود این مصرف کنندگان کراتین به خوبی در مورد آن اطلاعات لازم را ندارند. همچنین بیشتر از ۷۵ درصد از مصرف کنندگان نمی دانند که چه مقدار کراتین باید مصرف کنند و مقادیر بیشتری نسبت به مقدارهای پیشنهاد شده مصرف می کنند.

چه مقدار کراتین باید مصرف شود؟ آیا عوارض جانبی دارد؟

نتایج مطلوب و شگرف استفاده کراتین به دو صورت مختلف مشاهده شده است .اولین روش که بارگذاری نامیده می شود، برای کسانی که قبلا از کراتین استفاده نکرده اند خوب جواب می دهد.همانطور که از نام آن پیدا است ،در این روش ماهیچه ها با کراتین بارگذاری و اشباع می شوند.در طی ۴ روز اول هفته ، هر روز۲۰ تا ۳۰ گرم استفاده می شود.

در استفاده کراتین از اب میوه های غیر اسیدی یا اب استفاده کنید.اب انگور بسیار مناسب است.بعد از این دوره زمانی برای اشباع نگه داشتن ماهیچه ها باید به طور منظم هر روز پنج الی پانزده گرم کراتین استفاده کنید.( به میزان بیشتر احتیاج نیست.)

روش دیگر ، دستیابی بسیار تدریجی به مکمل منوهیدرید کراتین می باشد.در این روش فرد بجز زمان تمدید شده ، اساسا بجز دوره بارگیری هر روز از پنج الی پانزده گرم مکمل باید استفاده کند. وقتی کراتین با کربوهیدراتی مثل دکستروز (گلوکز) امیخته می شود و حدود یک ساعت و نیم قبل از ورزش استفاده می شود، نتیجه خیلی بهتری می دهد .

بهترین موردی که در مورد کراتین می توان بیان کرد این است که در بررسی ها هیچ اثر مضری درمورد کراتین به دست نیامده . کراتین کاملا بی خطر و موثراست.

با این وجود، همچون موارد دیگر استفاده بیش از اندازه مکمل برای ماهیچه هایی که با کراتین اشباع شده اند، توصیه نمی شود.این بدان معنی است که مقدار تجویز شده دارو استفاده شود تا از ماهیچه های خوب ،قوی ، پرانرژی و بالاترین استقامت ممکن بهره مند شوید.

تاثیرات سوء و نامطلوب ناشی از مصرف مکمل های کراتینی

 

 

در حال حاضر بخش عمده ای از تاثیرات سوء و نامطلوب ناشی از مصرف کراتین به صورت حکایت و گزارش وجود دارد و عوارض دراز مدت ناشی از آن شناخته شده نیست.

الف) کسب وزن:

تنها عارضه جانبی اثبات شده ناشی از مصرف کراتین کسب وزن بیش از ۶/۱ کیلوگرم بعد از دوره بارگیری و ۴/۲ کیلوگرم با استفاده مداوم و بیشتر کراتین می باشدکسب وزن بعد از دوره بارگیری به طور عمده ناشی از حفظ آب در بدن می باشد.

ب) اختلالات گوارشی معده و روده و گرفتگی عضلانی:

عوارض جانبی دیگری که برای کراتین ذکر شده شامل اختلالات معده و روده ای، گرفتگی های عضلانی و سفت شدگی عضلانی می باشد. بیشتر این عوارض، حکایت ها و گزارشات نقل شده توسط افراد می باشند و چندین تحقیق بر روی کراتین هم، آنها را به عنوان عوامل محدود کننده و رایج نشان نداده است. به عبارت دیگر بسیار از این تحقیقات تاثیرات کراتین بر روی اجراهای ورزشی را مورد بررسی قرار داده اند و بر روی عوارض جانبی ناشی از آن تاکید نداشته اند. همچنین این تحقیقات به طور نسبی تعداد کمی مصرف کنندگان کراتین را شامل شده و فقط در حدود ۱ الی ۳ ماه بعد از مصرف مکمل های کراتینی این افراد را مورد مراقبت و بررسی قرار داده اند.

ج) عوارض کلیوی:

به علت افزایش بار پروتئین ناشی از مصرف کراتین تاثیرات سوء بر روی کلیه به عنوان مهم ترین موضوعات قابل بحث وجود داشته است. بارگیری کراتین، تجمع کراتین در ادرار را ۹۰ برابر و تجمع کراتینین در ادرار را ۲۰ الی ۴۰ درصد افزایش می دهد.

سرم کراتینین نیز به طور تقریبی ۲۰ درصد افزایش می یابد. پورتمانس و همکارانش. فقط مطالعاتی در مورد تاثیرات کراتین بر روی عملکرد کلیه در افراد سالم را انجام داده و منتشر کردند. آنها مشاهده کردند که نه ۵ روز دوره بارگیری و نه ۵۸ روز دوره حفظ به طور قابل ملاحظه ای میزان فیلتراسیون مجرای کلیه را در افراد مصرف کننده تغییر نداده است. علاوه بر این آنها یافتند که هیچ گونه آسیب و اختلال در عملکرد کلیه در ارتباط با مصرف مکمل های کراتینی در طول ۵ سال مشاهده نشده است. هر چند که این تحقیقات بر روی کم تر از ۱۰ نفر انجام شده و فقط تاثیرات کراتین بر روی عملکرد کلیه را مورد مطالعه قرار داده است.

فقط یک گزارش پیرامون کاهش عملکرد کلیه در ارتباط با مصرف مکمل های کراتینی در نوشته ها پیدا شده است. به عبارت دیگر فقط یک دوره بارگیری طبیعی و ۷ هفته دوره حفظ، یک فرد با تاریخچه طولانی مدت از اسکلروسیز موضعی مجاری کلیه یک کاهش ۵۰ درصدی در میزان فیلتراسیون مجاری کلیوی را نشان داد ولی بعد از یک ماه از قطع مصرف کراتین این اختلال برطرف شد.

اخیراً ACSM توصیه کرده است که افرادی که بیماری کلیه یا دارای پیشینه خانوادگی برای بیماری های کلیوی هستند نباید کراتین مصرف کنند.

به عبارت دیگر افراد سالم که کراتین مصرف می کنند باید خود را وزن کرده تا دچار کم آبی درحین مصرف کراتین نشوند. اخیراً در گزارشی فوت ۳ کشتی گیر به دلیل کاهش وزن سریع به وسیله از دست دادن آب بدن و مصرف کراتین نیز اعلام گردید. اگرچه مصرف کراتین مستقیماً ارتباطی با مرگ آنها نداشته است ولی ACSM توصیه می کند افرادی که از روش های کم کردن سریع وزن استفاده می کنند و یا در محیط های گرم فعالیت می کنند باید از مصرف کراتین خوداری کنند.

تاثیرات ناشناخته

برای یک بار هم تحقیقات دراز مدت خوب در مورد تاثیرات مضر و سوء ناشی از مصرف کراتین انجام نشده است. موضوع مهمی که بحث در مورد آن بالا گرفته، این است که تقریباً هیچ اطلاعاتی در ارتباط با تاثیرات کراتین بر روی دیگر بافت هایی که کراتین را به کار می برند از قبیل قلب, مغز, بیضه ها شناخته شده و در دسترس نیست . در پایان اینکه تقریباً هیچ اطلاعاتی در مورد تاثیرات کراتین بر روی نوجوانان در دسترس نیست بنابراین ACSM (کالج پزشکی ورزشی آمریکا) مصرف مکمل های کراتینی را در افراد کمتر از ۱۸ سال توصیه نمی کند.

انواع کراتین

۱) کراتین مونوهیدرات خالص

سفیدرنگ، بدون بو و مزه که به صورت پودر و کپسول عرضه می شود. البته از نظر جذب و عملکرد تفاوتی با هم ندارند و تنها بسته به سلیقه افراد است که مصرف پودر یا کپسول را ترجیح می دهند.

مسئله ای که در مورد کراتین مونوهیدرات اهمیت دارد درجه خلوص آن است. البته در سال های اخیر تمام تولیدکنندگان معتبر، کراتین مونوهیدرات را با خلوص استاندارد (۹۹ درصد) عرضه می کنند و کلمه Creapure یا HPLC tested که روی برچسب محصولات ذکر می شود نشان دهنده این مسئله است. علاوه بر این هر چه پودر کراتین مونوهیدرات دارای دانه های ریزتری باشد قابلیت جذب در بدن افزایش می یابد.

طریقه مصرف

مصرف ۵ گرم در روز برای تمام طول دوره برای کسب نتایج مثبت کراتین کافی است. در این صورت عضلات به تدریج از کراتین اشباع می شوند. ولی اگر می خواهید به سرعت اثر کراتین بر بدن خود را مشاهده کنید می توانید ۵ روز اول را به اصطلاح بارگیری کنید یعنی مصرف ۲۰ گرم (در ۴ وعده ۵ گرمی) در هر روز؛ با این کار عضلات با سرعت از کراتین اشباع می شوند و در کمتر از یک هفته شاهد نتایج مثبت آن بر افزایش انرژی و وزن بدن خواهید بود و در ادامه دوره، مصرف ۳ تا ۵ گرم در روز برای حفظ سطح بالای ذخیره کراتین در عضلات کفایت می کند. چنانچه به جای پودر از کپسول استفاده می کنید باید به تعدادی مصرف شود که معادل ۵ گرم (۵۰۰۰ میلی گرم) را تأمین کند.

توجه داشته باشید کراتین مونوهیدرات در آب حل نمی شود و پس از مدت کوتاهی ته نشین می شود. در ضمن کراتین مونوهیدرات در مقابل رطوبت و محیط اسیدی تا حدودی ناپایدار است و پس از مدت زمانی به کراتینین تبدیل می شود که اثرات مثبت کراتین را ندارد. بنابراین کراتین را با فاصله کمی پس از مخلوط کردن با مایعات مصرف کنید و از مخلوط کردن آن با آب میوه های ترش از جمله آب پرتقال خودداری کنید. از آنجائی که سطح بالای انسولین در خون باعث جذب بهتر کراتین توسط غلات می شود، کراتین مونوهیدرات را به همراه مایعات حاوی گلوکز از جمله آب انگور مصرف کنید.

۲) کراتین به همراه گلوتامین

کراتین و گلوتامین دارای اثرات مشابهی در افزایش حجم مایع درون سلول های عضلانی هستند و در صورتی که به همراه هم مصرف شوند، می توانند اثر یکدیگر را تقویت کنند. علاوه بر این هریک دارای مزایای متفاوتی هم هستند که در مجموع می توانند تأثیر بسیار خوبی بر رشد و ریکاوری عضلات داشته باشند. به همین دلیل مصرف همزمان کراتین و گلوتامین در زمان افزایش حجم بسیار توصیه می شود. برخی کمپانی ها اقدام به تولید محصولاتی شامل مخروطی از این دو ماده نموده اند. به عنوان Triple Fusion محصول شرکت Max Muscle که در هر وعده حاوی ۵ گرم کراتین، ۵ گرم گلوتامین و ۵ گرم گلایسین است (گلایسین آمینواسیدی است که باعث افزایش تولید کراتین توسط بدن می شود) و مکمل بسیار مناسبی در این گروه به شمار می آید.

Betagen محصول EAS حاوی ۲ گرم کراتین، ۲ گرم گلوتامین، یک گرم HMB و ۵۰۰ میلی گرم تورین، ۰۱ـCGT محصول OPtimum حاوی ۵ گرم کراتین، ۳ گرم گلوتامین، ۲ گرم تورین و کپسول Crea/Max محصول شرکت Nutrition Ultimate حاوی ۲ گرم کراتین، ۲ گرم گلوتامین و ۲ گرم تورین در هر وعده از دیگر محصولات این گروه به شمار می آیند.

۳) کراتین مونوهیدرات به همراه گلوکز

برخی کمپانی ها جهت بهبود جذب و عملکرد کراتین مونوهیدرات این ماده را به همراه گلوکز (دکستروز) و مواددیگری که باعث تقویت اثر انسولین یا شبیه سازی کار انسولین در بدن می شوند عرضه کرده اند. از جمله این دسته محصولات می توان به Cell Tech محصول شرکت Muscle Tech و Alpha one محصول شرکت Max Muscle اشاره کرد. این محصولات حاوی مقدار مناسب گلوکز جهت جذب بهینه کراتین هستند علاوه بر این حاوی مواد دیگری از جمله آلفالیپوئیک اسید هستند که با شبیه سازی عملکرد انسولین باعث تسهیل ورود کراتین به داخل سلول های عضلانی می شوند و مصرف کنندگان به دنبال مصرف این محصولات نتایج بهتری نسبت به کراتین مونوهیدرات خالص را گزارش کرده اند.

۴) کراتین مونوهیدرات مایع

تصور بر این است که کراتین مایع جذب بهتر و آسان تری در بدن و به داخل سلول های عضلانی دارد و به همین دلیل کمتر از کراتین مونوهیدرات باعث ایجاد حالت پف آلود در فرد می شود. در عالم واقعیت برخی مصرف کنندگان مدعی هستند تأثیر کراتین های مایع بیش از کراتین مونوهیدرات خالص است و برخی دیگر تفاوتی بین این دو احساس نکرده اند. مقدار مصرف در مورد تولیدات شرکت های مختلف متفاوت است، بنابراین مطابق دستورالعملی که روی برچسب هر یک از محصولات ارائه شده عمل کنید.

۵)  کراتین اتیل استر

کراتین اتیل استر ( Creatine Ethyl Ester ) معروف به CEE به صورت کپسول و پودر عرضه شده است و کمپانی های مختلف از جمله BSN ، PrimaForce و Muscle Tech اقدام به تولید و ارائه این مکمل نموده اند.

▪ طریقه مصرف

در مصرف CEE نیازی به بارگیری وجود ندارد. از آنجائی که CEE محصول نسبتاً جدیدی است هنوز طریقه مصرف کاملاً ثابتی در مورد آن وجود ندارد و تولیدکنندگان مختلف مقادیر مختلفی را پیشنهاد می کنند. ولی آنچه رواج بیشتری دارد مصرف ۲ گرم ۳۰ دقیقه پیش از تمرین به همراه حدود ۳۰۰ میلی لیتر آب و مصرف ۲ گرم دیگر بلافاصله پس از تمرین باز هم به همراه حدود ۳۰۰ میلی لیتر آب است.

۶)  کری ـ آلکالین

کری ـ آلکالین (Kre Alkalyn ) به صورت کپسول، پودر و مایع (اغلب به صورت کپسول) عرضه شده است و کمپانی های مختلف از جمله Nutrition Ultimate ، Max Muscle و Vyo Tech این محصول را تولید و عرضه می کنند.

▪ طریقه مصرف

برای مصرف کری ـ آلکالین هم مثل CEE نیازی به بارگیری وجود ندارد. و همچون CEE هنوز طریقه مصرف کاملاً ثابتی در مورد آن وجود ندارد. با این حال روش رایج تر مصرف ۱ تا ۲ گرم هنگام صبح و ۱ تا ۲ گرم نیم ساعت پیش از تمرین است. برخی نظرات حاکی از این است که مصرف ۲ گرم نیم ساعت پیش از تمرین کفایت می کند.

۷)  مصرف کراتین از نقطه نظر قانونی

کراتین غیر قانونی نیست و مصرف آن توسط بسیاری از سازمان های ورزشی مجاز شمرده شده است. هر چند FDA (سازمان غذایی و تغذیه آمریکا) با مصرف کراتین به هر دلیلی موافقت نکرده است.

لطفا نظرات خودتون را درمورد این مطلب بنویسید و اگر خوتون کراتین مصرف کرده اید بنویسید چه نتایجی براتون داشته تا بقیه خوانندگان نیز از اونها استفاده کنند.

نظریادت نره

 1. مسعود

  توضیحتون خیلی خوب بود و ترس از مصرف مکمل ها رو کم میکنه،
  مرسی

 2. میلاد

  ممنون کاملو جامع بود خیلی خیلی ممنون

 3. مهدی

  خیلیم خوب بسیار عالی و کافی و وافی بود

 4. shahram

  سلام.بهتربوددرباره بدترین عارضه کراتین یعنی بازشدن یاترک پوست هم توضیح میدادیدتادیدبیشتری به خوانندگان داده شود.

  • مدیریت

   سلام به صورت مشخص عارضه ترک پوستی واسه کراتین نیست احتمالا به علت افزایش رکورد آنی و حجم حاصله و گرم نکردن غیر اصولی مناسب با وزنه این عارضه رخ داده است راه حل آن استفاده از برخی از پومادهای مربوط کننده حاوی ویتامین ای می باشد که قبل از روزهای تمرین سرشانه و پرس سینه و اسکوات توصیه میشود

 5. arash

  mamnun lamel bud :X

 6. f

  متشکرم مطلبتون عالی و کامل بود

 7. ساسان

  سلام من 29 سالمه وزنم 84 کیلو قدم بلنده وبازوهام کوچیک دو ماه بدنسازی میرم همه وسیله هام و خریدم برا دوره فقط مونده کراتینم چه کراتینی بخرم که قلابی نباشه و تاثیره خوبی بزاره قیمتشم بیشتر از 200 تومن نباشه راهنمایی کنید ممنون؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • مدیریت

   کراتین اپتیمم خوبه

 8. ساسان

  یا اگه از دارو خانه بخرم بهتر نیست نظرتون چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • مدیریت

   تو این اشفته بازار مکمل
   میتونی از داروخانه مکمل بگیری

 9. ساسان

  سلام من امروز یه کراتین سل تچ کرفتم 3 کیلو هستش با تعم توت فرنگی؟؟؟؟نظرتون راجبش چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • مدیریت

   سلام خوبه

 10. ساسان

  سلام دستتون درد نکنه ممنون از راهنمای هاتون

 11. ساسان

  من یه گین بولینگ 4 کیلو خریدم// یه پروتین 100 در صد ریکاوری/// یه کراتین سل تچ 3 کیلو/// یه امینو 5600 پونصد تایی//// ده تا تستسترون 100/// ده تا تستسترون 250/// 20 تا ناندلون/// یه بسته استانامول//// یه 50 تام متان/// نظرتون راجب این دوره من چیه میشه توضیح بدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • علی

   حتما قبل از استفاده صدقه بدید(فوت نزن اگه راست میگی صدقه یادتت نره)

  • بهزاد

   حالم از این کلمه دوره به هم میخوره . این دوره اصلا یعنی چی .یه ورزشکار مخصوصا بدنساز همیشه همه چیزش باید رو حساب و کتاب باشه از تمرین تا تغذیه و استراحت و … . نه این که تغذیه رو بیاین دوره ای کنین . در ضمن حالم از هرچی هورمون و استروئید هم به هم میخوره . فکر میکنن مصرف این همه چیز با هم معجزه میکنه . برا به دست اپردن یه چیزی باید زحمت کشیذ و علمش رو داشت . نه این که با توصیه چندنفر این همه چیز بریزی تو شکمت بعد بیای اینجا نظر بخوای .

 12. کیانوش وزیری

  من 4سال پیش جزوه نفره مسابقاته پاور لیفتینگ در مشهد شدم وبعد از اون چون استفاده زیاد از هرمون کراتین کربن هیدرات کردم دیابت گرفتم و ورزشو ول کردم العان دوباره خیلی لاغر شدم میخوام دوباره ورزشو شروع کنم چه دوره ای وردام که قندم بالا نره لطفا راهنمایم کنید

  • مدیریت

   سلام مکمل زینک برای کنترل قند خون و عملکرد هورمون های تیروئیدی می تونه موثر باشه
   شما باید قند خون خود را کنترل کنید و بدانید که این موضوع امری مهم است و احتمال دارد که کم خون باشید بنابراین حتما آزمایش خود را نزد یک متخصص برده و مکملهای مورد نیازرا دریافت کنید
   موفق باشید

 13. امیر

  اگه میشه منابع رو هم ذکر کنید

 14. محسن

  salam .man 110 kilo budam alan 78 kilo aya ba khordane ceratine ab poshte pustam nemiofte????metandiun ch aya bokhoram?

 15. مجتبی

  باتشکر خیلی خوب بود.

 16. حسن

  ممنون خیلی خوب بود

 17. سعید

  سلام، آیا در دوره بارگیری کراتین میتوان از ال گلوتامین استفاده کرد یا نه؟ با تشکر…

 18. مهرداد

  سلام من19 سالمه و تازه بدن سازی رو شرو کردم 170 قدمه ووزنم 57کیلوه میخوام چاق بشم و بدنم عظلانی بشه چه مکملی رو پیشنهاد میکنید باتشکر از مطالب خوبتون

  • مدیریت

   زمانی مکلمها مصرفشون توصیه میشه که نیاز بشه
   تایم خاصی نداره که مثلا بگیم حالا چون ۶ ماه گذشته باید شروع به مصرف مکمل کرد
   بنابراین بهترین سبد مکمل شما همون (گوشت. مرغ . ماهی. قارچ. لبنیات. حبوبات.برنج. سبزیجات و میوه ها)شماست که غذای روزانه رو شامل میشه
   فقط یادت باشه در هر مقطع و سنی هستی پروتئین یادت نره چون مکمل ۱۲ ماهه سال شماست البته بخشی از پروتئین مصرفیت باید از مکمل باشه و مابقی از تغذیه و غذا

 19. amir

  masrafe creatine ba charbi suz ro taeed mikonid?

  • حسن

   کراتین نباید با چربی سوز مصرف شود
   این ۲ تاهم نباید باهم مصرف بشن چون کراتین باعث جمع شدن آب در توده های عضلانی میشه
   در حالی که چربی سوز یا کافئین مشعل سوزاندن چربی ها و آب اضافی عضله هست در نتیجه تکرر ادرار می گیرید همچنین کراتین باعث تشنگی و جذب آب میشه و چربی سوز و کافئین اونو دفع میکنه و همچنین به روده هاتون هم زرر میرسونه در اصل این از یک طرف افزایش وزن داره اون از اون ور وزن رو کم می کنه؟؟ به نظرتون معقوله؟

 20. مهدی

  mersi

 21. مدیریت

  مصرفش با هم توصیه میشه بستگی به مربیت داره که چطور صلاح بدونه به فرض مثال اگه تناسب داری کار میکنی و چربی نداری و فقط میخواد ابگیری کنی خوبه

 22. مهرداد

  سلام چه مکمل هایی توصیه میکنید ؟

  • بهروز

   بستگی به هدفت میتونی از مکمل های مثل پروتئین کراتین گلوتامین امینو و … استفاده کنید

 23. رضا احمدیان

  خیلی ممنون.من که استفاده کردم

 24. مصطفی

  سلام به همه اونایی که دنبال ورزشن دمتون گرم
  من رشتم تربیت بدنی
  1 چی دوستانه میگم
  برای شروع اول تیپ بدنی خودتونو شناسایی کنید ساده بگم ادا بلدارم در نیارم گیج شید(لاغر و قد بلند(اکتومورف)قد متوسط با استخوان و عضله مناسب(مزومرف) چاق و با عضلات متوسط(اندومرف))
  وبعد از این
  برید دکتر تغذیه ویزیت شید آزمایش بگیره ازتون از سلامت بدن مطمئن شید 1 وقت مرض نداشته باشید فک کنید با ورزش و مکملاش به باد رفتید
  بعد ببینید بدنتون چی کم داره اون وقت با 1 مربی خوب اونو فیکس کننید
  اون وقت بجای آسیب ، 1 پیشرفت توپ و باور نکردنی میکنید و بجای چند سال تو چن ماه جواب میگیرید
  البته تغذیه خیلی مهمه نمیگم مایع داری ولی همون که دارید و بجای 1 وعده خرکی چند تا وعدش کنید
  یعنی روزی 5 – 6 وعده بزنید کمم بود یا کوکو یا اشگنه هم بود عیب نداره حتما نباید مرغ و گوشت باشه
  این غذا باعث میشه حجمتون تو خالی نشه بلکه تو پر شه
  برنامه تمرینی خیلی مهمه
  و از همه مهم تر خردن ویتامین ها …
  اگه ما بیسوادیم اما بازم بی ادبی کردیم ببخشید.
  سوال داشتید ما که قابل نیستیم ولی جواب براتون جور میکنیم.

 25. امير

  مرسي از مطلب خوبتون.. من 17سالمه قدم 180 ولي لاغرم (63كيلو) بدن سازي تاحالا اساسي كار نكردم ولي ورزش ميكنم… من مي تونم كراتين مصرف كنم؟ صورتمم زياد جوش ميزنه با راكوتان كنترل ميشه. بعد مصرف صورتم بيرون نمي ريزه دوباره؟

  • ارسلان

   سلام کراتین به افراد زیر 18سال توصیه نمیشه

 26. مرتضی

  سلام من شخصی لاغر و استخوانی هستم 15 ساله هستم کلاس اول دبیرستان باشگاه بدنسازی نمیروم ولی میخواهم برای افزایش عضله کراتین مصرف کنم اولا بگویید برای من ضرر دارد و یا نه متناسب با سنم هست یا نه من اگر بخواهم کراتین را بخرم چه نوعی از کراتین را بخرم همین مونو هیدرات کربن کراتین را بخرم و با چه دوز و اندازه ای را بخرم که برایم ضرر نداشته باشد پایین ترین دوز را بگیرم در ضمن پدرم و مادرم اختلالات و مشکل سنگ کلیه را دارند شما چه پیشنهاد میکنید من میترسم عوارض این قرص برای من اتفاق بیفتد چه کار کنم بخرم یا نه در ضمن کراتین به افزایش قد صدمه نمی زند و جلو افزایش قد را نمیگیرد چون من میخواهم قد بلند شوم و قرص افزایش قد ال ارژنین را مصرف میکنم

 27. ساسان

  سلام کراتین اصلا به افراد زیر 18سال توصیه نمیشه بهتره بری پیش یه متخصص تغذیه یه برنامه غذایی بگیر در کنار ورزش به هدفت میرسی موفق باشی

  • باراد

   دلیلش چیه که توصیه نمیشه ؟
   بخاطر مسائل مربوط به قد هست یا کلیه و کبد ؟

 28. مهدی کرد

  مرسی کامل و بی نظیر بود

 29. سامان

  سلام، من كراتين و ارژنين و امينو bcaa و كلن بوترول رو توي دوره ي حجم خشكم شروع كردم آيا درسته؟ لطفا افرادي كه اطلاع دارند جواب بدن؟

  • اشکان

   سلام میتونی از یه پروتئین 100درصد هم واسه جواب گیری بهتر استفاده کنی

 30. محسن

  سلام.من 1ماهه کار میکنم.قدم185.وزنم106.دارم چربی سوزی میکنم.بعد از چربی سوزی از چه مکملی استفاده بکنم.قیمتش مهم نیست بهترین باشه .عضلاتم ضعیفم هست.باتشکر از سایت خوبتون.

  • قادرخان

   سلام میتونی از یه پروتیئن 100درصد و امینو bcaa و گلوتامین استفاده کنی

 31. شایان

  با سلام
  من یه سوپر کراتین و یک سوپرسایز اپکس رو از داروخانه خریدم آیا مصرف اینارو با هم توصیه میکنید؟
  آیا برند خوبی هستن یا خیر؟
  با تشکر

  • مهرزاد

   سلام بله مصرف این 2 مکمل در کنار هم مانعی ندارد برند بدی نیست خوبه دوز مصرف سوپرسازم روزانه 3 الی 5 پیمانه از پودر سوپر سایز را در 600 سی سی آب سرد یا شیر کم چرب حل نموده و 3 بار در روز میل نمایید کراتین اول بارگیری کن بعدشم قبل و بهد تمرین موفق باشی

 32. رحمان

  سلام
  من دوره بارگیری روزانه ده گرم کراتین و ‏15گرم گلوتامین مصرف کردم آیا باید از اول بارگیری کنم یا نه؟راهنمای کنید لطفا
  قد ‏182‏ وزن ‏85‏ ‏23سال

 33. شایان

  با سلام
  در روزهایی که تمرین نمیکنم کراتیتن و سوپرسایز رو چجوری باید مصرف کنم؟
  دوره بارگیریم هم تموم شده
  ممنون

 34. حسین

  سلام…من ۲۷ سن دارم… قدم ۱/۸۴ ورزش کیک جیتسو کار میکنم… سرعتم هم زیاده…یه دوره تقریباً ۹ ماهه میخوام بدنسازی کارکنم…چه کراتینی بخرم خوبه..
  و از کجا تهیه کنم خوبه

  • یاسین

   میتونی از کراتین اپتیمم سل تچ و… استفاده کنی

 35. امینی

  با سلام وخسته نباشید…سوالی که داشتم و جایی نتونستم تا حالا جوابشو پیدا کنم اینه که کراتین مونوهیدرات بهتره یا سوپر کراتین…من مبتدی هستم البته سه ماهی بدنسازی کار کردم ۲۲ سالمه وزن ۶۰ قد ۱۷۰ ممنون میشم پاسخ بدین..

 36. احمد

  سلام….بنظرتون میشه کراتین رو محلول در اب کرد و دو ساعت بعد مصرف کرد…واسه بعد باشگاه منظورمه..به خاطر شرایط بهداشتی منظورمه که تو باشگاه میکس کردن کراتین شاید زیاد بهداشتی نباشه بعد تمرین…ممنونم

  • ممد

   سلام احمد جان اره دیگه باید با اب بخوری دو ساعت بعد خیلی دیره از این قوطیا نوشابه کوچیک داشته باشی یه ۵گرم بریز توش اخر باشگاه اب بریز توش قاطی کن بخور قوطی بعدش خوب تمیز کن تا دفعه بعد میری باشگاه من اینکارو میکنم

  • مجید

   داش یه شیکر میتونی بخری انقد قیمتیم نداره با یه اب معدنی بگیر که دیگه تمومه همونجا بخور بیا بیرون دیگه صد درصد بهداشتی حالشو ببر

 37. علی

  ۱_من کراتین منوهیدرات توینلب دارم چه جور
  ۲_به نظر شما بهترین کراتین چی که بشه پیدا کرد
  ۳_کراتین اگه تنها استفاده بشه چیکار میکنه اگر با پروتین وی استفاده بشه چه تاثیراتی داره

  • محسن

   سلام کراتین خوبیه ولی سعی کن کنارش حداقل یه پروتئین داشته باشی توضیحات کراتین جدید توینلب کراتین فوق العاده ای است در حفظ و ساخت عضلات بدون چربی بسیار موثر می باشد. همچنین درجه خلوص این کراتین به علت انجام عمل تصویه در هنگام تولید آن بسیار بالا می باشد و در حدود ۹۸ % می باشد .این کراتین در ساختن عضلات خشک و بدون چربی با چگالی و کیفیت بالا بسیار موثر می باشند.
   طریقه مصرف کراتین منوهیدرات توینلب :
   ۱ قاشق چای خوری از این کراتین با ۱۰۰ میلی لیتر آب خنک مخلوط کرده و در برنامه غذایی و ورزشی خود قرار می دهید
   تعریف کراتین: کراتین ترکیبی از دسته ترکیبات پروتئینی است که از سه آمینواسید متیونین، آرژنین و گلیسین تشکیل می گردد. این ماده در بدن به صورت ترکیب فسفاته (کراتین فسفات) درآمده و به عنوان یکی از منابع ذخیره انرژی به ویژه در فعالیت ها و ورزش های سرعتی و انفجاری به کار می رود. بیشتر ذخیره کراتین در ماهیچه های اسکلتی قرار دارد.در حال حاضر سالیان متمادی است که این ترکیب به عنوان مکمل در ورزش های مختلف به کار می رود و مطالعات سالیان اخیر نشانگر آن است که مصرف مکمل کراتین می تواند موجب افزایش میزان و محتوای کراتین موجود در عضلات گردد.
   توضیحاتی در باره پروتئین و کاربردش
   پروتئین
   یک فرد معمولی روزانه حدود ۲-۱ گرم پروتئین برای هر یک پوند (حدود ۴۵۰ گرم) از وزن بدنش نیاز دارد؛ بنابراین یک فرد متوسط با وزن تقریبی ۷۰ کیلوگرم، باید روزانه بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ گرم پروتئین مصرف کند. پودرهای پروتئینی که با آب یا شیر مخلوط می شوند معمولآ از انواع مناسبی هستند که کیفیت بالایی داراند و شما می توانید از آنها استفاده کنید. اما نکته مهم آن است که چندین نوع پروتئین وجود دارد و باید دید که هریک به چه کاری می آیند، Whey (پروتئین وی مثل پروتئینی که در کشک وجود دارد)، Soy (پروتئین سویا)، Egg (پروتئین تخم مرغ) و Casein (ماده پروتئین شیر) و …

   منشاء پروتئین وی: تقریبا ۸۰% پروتئین شیر، کازئین و ۲۰% دیگر، وی است. شیر تازه، پیش از پاستوریزه شدن، ابتدا توسط متخصصان تضمین کیفیت، آزمایش می شود. سپس، کازئین و چربی شیر برای تولید پنیر جدا می شوند و آنچه باقی می ماند، وی است.
   فواید پروتئین وی:

   افزایش توده ی عضلانی بدن (به راحتی جذب بدن می شود)
   کاهش وزن بدن بخصوص چربی های بدن
   افزایش قدرت ایمنی بدن توسط افزایش مقدار گلوتاتیون
   پیشگیری از سرطان
   کمک به فعالیت سلول های لنفوسیت t که نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن دارند و در نتیجه کاهش تحلیل بافت های بدن در طی بیماری و افزایش سطح سلامتی و تسریع بهبودی بدن بعد از بیماری. موفق باشید

   • ali

    مرسی داش دمت گرم

 38. سجاد

  با سلام ببخشید میخواستم نظرتون رو در مورد کراتین فول توینلب بپرسم!!؟میخوام ببینم چجور مارکیه!!؟؟ممنون

  • علی

   هم بالا در موردش مطلب هست هم پایین

 39. یونس

  با سلام من ۲۲ سالمه قدم ۱۸۵ و وزن۹۰ هست والان یه کراتین مونو هیدرات فارما کر و پروتئین گینر تانک ماسل ارمی سایتک و قرص مگارنج گرفتم میخواستم نظر شمارو بدونم

 40. سینا

  سلام من الان کراتین توینلب گرفتم روز سوم که مصرف میکنم.میخواستم بدونم اگر همراه کراتین پروتئین نگیرم ایرادی داره ؟یعنی به اون حجمی که میخوام نمیرسم؟

  • ali

   سلام من این کراتین تو رو ۵ ماه پیش خریدم قدرت و عضله سازی فوق العاده ای به آدم میده اما نمیخوام نا امیدت کنم ولی کراتین خالی ممکن بدون پروتین یا کربوهیدرات باعث لاغر شدنت بشه(کربوهیدرات خیلی چرته نخر)
   راحت بگم با مصرف این کراتین کم غذا بخوری لاغر _درست غذا بخوری باعث افزیش قدرت توپ و یه خط بندی خوب میشی فقط همین حجم خیلی کمی میده

   • سینا

    اخه یه چندتا از بچه ها استفاده کرده بود بدون پروتئین نتیجه گرفته بود حجم خوبی گرفته بود

 41. داریوش

  سلام. من ٢٨ سالمه. قدم ١۶٩ وزنم ۵٠ کیلو. خیییلی لاغرم. تازه بدن سازی رو شرو کردم. حدود ١ ماهه. میخواستم بپرسم شما برا من چه کراتینی توصیه میکنید. چطور و طی چه مدتی مصرف کنم. خواهش میکنم جوابمو بدید. ممنون

  • کوروش

   سلام داریوش به نظر من شما بهتره اول یک رژیم اصولی بگیری زیر نظر یک متخصص بعدش از مکمل ها شروع کنی میتونی از کراتین اپتیمم ماسل تک fa فقط از یک شخص معتبر بخر همین بخر یه ۵روز دوره بارگیری داره روزی ۴بار صبح ظهر قبل تمرین بعد تمرین هر وعده ۵گرم این میشه دوره بارگیری بعدشم روزای تمرین قبل و بعد از تمیرن بخور روزای غیر تمرین هم یه وعده موفق باشی ۵تا شش هفته مصرف کن بعدش قطع کن

 42. داریوش

  ممنون کورش جان که جواب دادی. این کراتین که گفتی قیمتش حدودا چنده؟ بعد از قطع کردن بازم مااهیچه ها و وزنم برمیگرده؟ یعنی به قبل از مصرف کراتین؟ ممنون میشم اگه جوابمو بدی داداش

  • مهران

   سلام داریوش ترک تمرین و فعالیت ورزشی بنابر هر دلیلی باعث می شود، بدن مقداری از پیشرفت هایی را که داشته است از دست بدهد. در این مطلب بر اساس ۵ موقعیت به بررسی این دو سوال خواهیم پرداخت که : ۱- وقفه در تمرین چه اثری بر بدن می گذارد؟ ۲- برای بازگشت به شرایط قبلی باید چه اقدامی انجام شود؟
   پس از ترک تمرین چه اتفاقی برای بدن می افتد؟موقعیت اول: شما موقعیت شغلی بسیار بدی در یک ماه گذشته داشته اید و مجبور به ترک تمرین ۴ روز در هفته شده اید.
   اثر آن بر بدن: انجام تمرینات ترکیبی که شامل تمرینات قدرتی و هوازی است برای کاهش یا حفظ وزن، عضله سازی و سلامت قلبی عروقی ایده ال است. اگر برای یک ماه تمرین نکنید، متوجه خواهید شد که برخی از نقاط بدن نرم تر می شوند و حتی در بالا رفتن از پله زودتر خسته می شوید.
   در یک مطالعه تعدادی افراد مبتدی به مدت ۲ ماه تمرین کردند، پس از آن قدرت آن ها به میزان ۴۶ درصد افزایش یافت اما زمانی که تمرین را ترک کردند، قدرت آن ها ۲۳ درصد کاهش یافت. به علاوه هر چقدر آمادگی بدن بالاتر باشد سرعت از دست دادن این آمادگی در زمان ترک تمرین کمتر است، به طور مثال یک قهرمان سه گانه ممکن است تنها ۵ تا ۱۰ درصد آمادگی خود را در طول یک الی دو ماه بی تمرینی از دست بدهد و همچنین شروع مجدد تمرین برای او آسان تر خواهد بود. برای تمرینات قدرتی با ۷۵ درصد مقاومتی که قبلاً تمرین می کردید، شروع کنید و فشار تمرین را تدریجاً اضافه کنید. احتمالاً در نصف مدت زمانی که از تمرین دور بوده اید به شرایط قبل از ترک تمرین باز خواهید گشت.
   موقعیت دوم: شما عادت داشتید که تمرینات با وزنه شدید انجام بدید اما تمرین در طول چند ماه گذشته به چند جلسه تمرین بر روی تردمیل خلاصه شده است.
   اثر آن بر روی بدن: در این شرایط سلامت قلبی عروقی شما در وضعیت خوبی است گرچه شما متوجه میشوید که قدرت و فرم و حجم عضلات شما تا حدودی از بین رفته است. بدون تمرینات با وزنه احتمالاً شما توده عضلانی زیادی از دست خواهید داد و به جای آن چربی بدست می آورید اگرچه وزن شما زیاد تغییری نکند. تحقیقات نشان داده است دوندگان استقامت مانند تمامی ورزشکاران و افراد غیر فعال توده عضلانی خود را به نسبت یکسانی از دست میدهند. دویدن و هر فعالیت هوازی دیگری توده عضلانی بدن را حفظ یا درست نمی کنند. مقداری تمرین قدرتی برای جبران سریع آنچه از دست داده اید به برنامه خود اضافه کنید.
   موقعیت سوم: یک دونده نیمه ماراتون که سخت تمرین کرده و چند هفته برای ریکاوری بدن استراحت می کند.
   اثر آن بر بدن: این چنین بی تمرینی برای کسی که از لحاظ هوازی در شرایط خیلی خوبی مشکل چندانی بوجود نمی آورد. از سطح رقابتی کمی افت پیدا خواهد کرد اما مدتی طول نمی کشد که با تمرین به شرایط اولیه خود باز می گردد. اما نباید انتظار داشت خیلی سریع این اتفاق بیافتد. متخصصان توصیه می کنند با استفاده از ضربان قلب (محدوده ضربان قلب ممکن است نسبت به زمان اوج تمرین تغییر کرده باشد) و درک شدت تمرین – مقیاس ۷ از یک تا ده به آسانی به شرایط اولیه بازگردید. همچنین انجام تمرینات قدرتی برای عضله سازی به عنوان مکمل تمرینات هوازی توصیه می شود.
   موقعیت چهارم: شما درگیر تمرین یوگا هستید اما تمرینات با وزنه را به مدت چند ماه از دست داده و تمرین را متوقف کرده اید.
   اثر آن بر بدن: تغییر یک تمرین به دیگری چیز بدی نیست. فقط باید بدانید اگر بعد از مدتی تمرین از B به تمرین A برگشتید، احتمالاً نمی توانید توانایی اولیه خود را در انجام تمرین A به نمایش بگذارید. بسیاری از قهرمانان هنگام تغییر رشته یا ماده ورزشی خود نتوانسته اند اوج مهارت ورزشی خود را به نمایش بگذارند. در مورد تمرینات یوگا در مقابل تمرینات با وزنه باید انتظار داشته باشید در هنگام شروع تمرین افت ناچیزی در قدرت داشته باشید.
   موقعیت پنجم: به علت آسیب دیدگی قادر به تمرین در ۶ ماه آینده نخواهید بود.
   اثر آن بر بدن: در این مورد، قطعاً شما توده عضلانی را از دست می دهید و چربی بدن بالا می رود، مخصوصاً اگر سطح فعالیت روزانه شما با فقدان تمرین تحت تأثیر قرار گرفته باشد. زمانی آسیب بهبود پیدا کرد، باید به آرامی و خیلی سبک به تمرین باز گردید. نصف یا کمتر از مقداری که قبل از آسیب دیدگی وزنه می زدید ممکن است خیلی زیاد باشد. وزنه ها را پایین تر ببرید و مقدار وزنه ای را انتخاب کنید که با فرم درست و بدون درد بتوانید تکرار ۱۰ تا ۱۵ تایی را انجام دهید. مصرف پروتئین در رژیم غذایی برای جلوگیری از کاهش توده عضلانی در دوره بی تمرینی را نیز فراموش نکنید.موفق باشید

 43. علی

  با سلام میگن کراتین روی کلیه اثر داره برای همین میگن با آب زیاد بخور تا به کلیه آسیب نرسونه ولی اصلش با ۳۰۰ میلی لیتر آب هست حالا موندم اگه با آب بیشتر بخوری خاصیتش کم میشه یا نه فرقی نداره
  ۲_دو نوع کراتین(پودرش)یکی شون مثل آرد هست یکی مثل دانه های شکر فرقی دارن با هم؟؟؟؟

  • کریم

   سلام مصرف چه مواد غذایی باعث جذب بهتر کراتین می‌شود؟
   از اوایل قرن بیستم که کراتین خوراکی مورد استفاده قرار می‌گرفت گزارش‌های مختلف نشان داد که کراتین در مسیر جذب خود از روده تا خون دست نخورده باقی می‌ماند و در حین عبور از دستگاه گوارش تغییر نمی‌کند. کراتین در داخل معده به کراتینین تبدیل نمی‌شود و میزان جذب کراتین در روده عامل محدود کننده جذب کراتین در عضله نیست. در حقیقت یکی از راه‌های اندازه‌گیری میزان کراتین ذخیره شده در عضلات حاصل تفاوت کراتین مصرفی و خروجی کراتین ادراری است. به هر حال جذب کراتین از خون به عضلات به عواملی بستگی دارد از جمله این عوامل وجود سدیم و انسولین است به همین خاطر توصیه می‌شود با هر وعده کراتین ۸۰ تا ۱۰۰ گرم ماده قندی یا یک ترکیب قندی/پروتئینی (۵۰ تا ۸۰ گرم کربوهیدرات و ۳۰ تا ۵۰ گرم پروتئین) مصرف شود تا سطح انسولین بالا برود و جذب کراتین افزایش یابد همچنین مصرف ماده ماده‌ای به نام دی ـ پیشیتول ممکن است جذب کراتین را افزایش یابد. مصرف آب میوه‌ها هم جذب کراتین را افزایش می‌دهد.نه بعضیا معمولی بعضیا هم کریستالیه

 44. ابراهيم

  با سلام .من ۴۳سال دارم برای آزمایش به دکتر مراجعه کردم ونتیجه آزمایش را پیش دکتر بردم دکتر نتیجه آزمایش را نگاه کرد وگفت مقدار کراتین شما لب مرز است .می خواستم بدانم آیا میزان کراتین اینجانب که درآزمایش خون عدد{۱٫۰۳}را نشان داده بالا است یا پایین وبرای قرار دادن درحد نرمال باید چه دستوراتی را از نظر غذایی و دارویی باید رعایت کنم.

  • علی سلیمانی

   با سلام
   ۱۰ توصیه غذایی برای کاهش اوره و کراتینین
   خوردن مواد غذایی‌ای مانند خیار، شلغم، جو، کاهو، گل‌کلم، انواع جوانه‌ها، تربچه و شیر سویا می‌تواند برایتان در شرایطی که کراتینین‌تان بالاست، کمک‌کننده باشد.

   ۱- مقدار مصرف مواد غذایی‌ای که منبع عالی پروتئین با منشأ حیوانی هستند را به حداقل ممکن برسانید؛ مثلاً، گوشت قرمز، تخم‌مرغ و انواع ماهی و میگو را در کمترین مقدار مصرف کنید. عصاره گوشت نیز از جمله این مواد غذایی است و نباید آن را مصرف کرد.

   ۲- فرآورده‌های لبنی به خصوص شیر و انواع پنیر را کمتر بخورید زیرا این مواد غذایی از منابع پروتئین هستند و خوردنشان می‌تواند سطح اوره را افزایش دهد.

   ۳- انواع حبوبات و قارچ نیز از جمله مواد غذایی هستند که بهتر است در مصرفشان محدودیت به خرج دهید زیرا زمینه تولید اوره و کراتینین را در بدن افزایش خواهند داد.

   ۴- آب بیشتری در طول روز بنوشید. بهتر است روزی ۶ لیوان آب و حتی بیشتر میل کنید.

   ۵- خوردن آب سبزیجات تازه نیز به شما کمک می‌کند تا هم آب و هم املاح مورد نیاز بدنتان را در این شرایط تأمین کنید.

   ۶- همراه غذا ماءالشعیر میل نکنید زیرا زمینه تولید اوره و کراتینین را افزایش خواهد داد.

   ۷- ممکن است بنا بر شرایط ویژه‌ای که دارید پزشک معالج یک رژیم غذایی کم پتاسیم را نیز به شما توصیه کند، در این شرایط باید از خوردن مواد غذایی مانند گوجه‌فرنگی، آووکادو، پودر فلفل قرمز، شکلات و پودر کاکائو، برگه زردآلو، کیوی، کشمش، پسته و تخمه کدو و آفتابگردان که از منابع پتاسیم هستند، خودداری کنید.
   خوردن آب سبزیجات تازه نیز به شما کمک می‌کند تا هم آب و هم املاح مورد نیاز بدنتان را در این شرایط تأمین کنید
   ۸- بهتر است مصرف مایعات کافئین‌دار مانند قهوه، نسکافه و چای (از چای سبز گرفته تا چای سیاه) را به حداقل برسانید زیرا این نوشیدنی‌ها ادرارآور هستند و می‌توانند بدن شما را با کم‌آبی مواجه کنند که اصلاً در چنین شرایطی خوب نیست.

   ۹- مطالعات نشان داده‌اند که خوردن مواد غذایی‌ای مانند خیار، شلغم، جو، کاهو، گل‌کلم، انواع جوانه‌ها، تربچه و شیر سویا می‌تواند برایتان در شرایطی که کراتینین‌تان بالاست، کمک‌کننده باشد بنابراین آن‌ها را با مشورت پزشک معالجتان بیشتر در برنامه غذایی روزانه‌تان داشته باشید.

   ۱۰- ممکن است بنا بر همین شرایط متخصص یک رژیم غذایی کم فسفر را هم به شما توصیه کند. در این شرایط باید از خوردن مواد غذایی مانند تخمه کدو و آفتابگردان، پنیر و کنجد نیز اجتناب کنید. البته میوه‌هایی مانند سیب، گلابی و انبه و سبزی‌هایی مانند هویج و گل‌کلم از مواد غذایی‌ای هستند که خوردنشان میزان فسفر دریافتی را افزایش نمی‌دهد بنابراین خوردن آن‌ها می‌تواند برایتان مفید باشد.

 45. ali

  به نظرتون پروتین وی دوبیس چه جوریه(لطفا نظر شخصی نه کپی)

  • افشار

   تقلبی نیستن اما کیفیت لازم رو ندارن نسبت به پروتئینا خارجی نه اینکه جواب نگیری واسه مبتدی ها خوبه

 46. محمد

  من یه کربو. پروتین. کربو بلاست گرفتم. با یه کراتین مونو هیدرات به نظرتون خوبه???

  • رضا

   خوبه فدات شم

 47. نیما

  سلام خسته نباشید . من چندین ساله تکواندو کار میکنم الان سه ماهه بدنسازی رو شروع کردم قدم ۱۸۴ و وزنم ۶۲ کیلو در ضمن ۱۹ سالمه . میخوام بدونم برای افزایش وزن کراتین مهم تره یا مکمل های پروتئینی ؟؟؟ یا هر دو رو با هم باید مصرف کرد ؟؟ ممنون میشم اگه یه کراتین و یه مکمل پروتئینی مناسب واسه من بهم معرفی کنید

 48. changizi

  ba salam, man tajrobeye masrafe ccratin ro dashtam va hamon tor ke zekr shode dar matn avareze govareshi ro dar modate esftefade in mokamel dashtam,eshal ta yek hafte velam nemikard be mahze kenar gozashtane creatin khob shodam.
  az tarafi chon asarate deraz modate cratin bar badan hanoz neshon dade nashode be nazaram masrafe in mokamel kare aghelanei nist.

 49. باراد

  سلام.

  آیا بعد از اتمام مصرف یک ماهه ی کراتین مونوهیدرات، حجم خشک (Lean muscle) هم رو بدن باقی می مونه ؟ یعنی بعد از کم شدن همون حجم آب ذخیره شده.

  هر چند برای افراد مختلف متفاوت هست اما به طور متوسط حدودا چقدر حجم خشک تولید میشه ؟

  و اینکه کراتین مونوهیدرات که ناپایدار هست، وقتی با آب اون رو می خوریم و تو باشگاه بدن رو مثلا با یک و نیم لیتر آب معدنی هیدراته می کنیم، آیا کراتین داخل معده تبدیل به کراتینین میشه یا اثرش حفظ میشه و ناپایداری مربوط به ترکیب با آب خارج بدن هست ؟

 50. محمد جواد

  سلام مطالب عالی بود..
  ببخشید من میخوام فیتنس کار کنم ۱۸سالمه وزنم ۶۲ قدمم۱۷۲رشته اصلیمم رزمیه واسه همینه که بدنم عضلانیه اما اگه میشه یه راه حل بهم بگین برای خشک کردن و کات کامل بدنم….میخوام اول بدن کات بشه بعد دوره برم..مرسی

  • مهران

   نوع رژیم غذاییتو باید نسبت به هدفی که داری تغییر بدی بعدش میتونی از مکمل های مثل پروتئین صد در صد امینو اسید گلوتامین استفاده کنی

 51. محمد نوری

  سلام خسته نباشید

  من ۱۹ سالمه و ۹۴ کیلو وزنم هست

  در کل بدنم فقط شکمم چربی داره

  به نظر شما کدام مکمل میتونه واسه سوزاندن چربی و آب زیر پوست و افزایش عضله خشک مناسب باشه؟

  • رضا

   سلام آیا مکمل هایی که باعث افزایش حجم می شوند می توانند چربی ها را هم بسوزانند؟شاید این سوال خیلی از شما ها باشد.برای رسیدن به پاسخ این سوال کلیدی توصیه میکنیم ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.:

   با رشد و توشعه صنعت در دنیای امروز و افزایش رقابت میان تولید کنندگان،انتظارات ما نیز در قبال محصولاتی که خریداری میکنیم افزایش یافته،به گونه ای که از یک محصول انتظار کاربری های گوناگونی را داریم.بعنوان مثال دیگر از تلفن همراه تنها به عنوان وسیله ای صرفا جهت برقراری تماس تلفنی استفاده نمی شود بلکه چشم به قابلیت های دیگر این وسیله ،همچون دوربین فیلمبرداری،رایانه،پخش موسیقیو… دوخته ایم.

   البته وجود چنین قابلیتی در محصولات از جنبه هایی می تواند برای ما سودمند باشد،چراکه با خرید یک محصول از خرید چند محصول دیگر بی نیاز سده و یا با همراه داشتن یک وسیله ،دیگر احتیاجی به حمل وسایل دیگر نیست.

   در دنیای بدنسازی نیز باید گفت که دیگر می توان نسبت به مکمل های مصرفی خودمان هم ،چنین انتظاری داشته باشیم.

   مثلا خرید مکملی با قابلیت افزایش حجم عضلات ،ضمن آنکه قابلیت چربی سوزی بالایی هم داشته باشد.،خیلی منطقی به نظر می آید.شاید باور این مسئله عجیب به نظر برسد ،اما باید تصدیق کرد که وجود این دو قابلیت در کنار هم ،آن هم در یک مکمل اصلا متناقض نیست.

   دیگر چه انتظاری بالاتر از این میتوانیو داشته باشیم ،دو قابلیت مهم،یعنی افزایش حجم عضلات و سوزاندن بافت چربی!در مقاله پیش رو ۷ مکمل بدنسازی را برایتان معرفی کرده ایم،محصولاتی که علاوه بر افزودن حجم عضلات ،به شما در سوزاندن بافت های چربی کمک شایانی خواهند کرد.

   ۱-آرژنین (ARGENINE)

   بی شک همان گونه که می دانید آرژنین جزو مواد اصلی مواد تشکیل دهنده معروفترین مکمل های تجاری است که در آنها از منوکسید ازت (NO) استفاده شده است.در واقع ارگانیسم بدن ،آرژنین NO را به راحتی جذب می کند.جذب این ماده در بدن باعث تنظیم رشد و انبساط و اتساء شرائین شده ضمن اینکه NOحجم عضله را افزایش داده ،باعث افزایش قدرت و توان هم می گردد.انبساط رگ ها ناشی از جذب آرژنین،عمل خون رسانی به عضلات را تسریع و آسانتر کرده که ضمن آن عضلات با جذب بهتر خون،اکسیژن،مواد غذایی و هورمون های متابولیکی،یعنی هورمون هایی که نقش مستقیمی در سوخت و ساز بهتر را ایجاد می کنند،عملکرد بهتر را ارئه میدهد.آرژنین همچنین باعث ترشح هورمون رشد می شود.این هورمون نقش مهمی را در افزایش حجم عضله و چربی سوزی ایفا می کند.

   با این وجود هرگز نباید نقش و اثر آرژنین را تنها در زمینه خون رسانی بهتر دانست.تحقیقات اخیر ثایت کرده که آرژنین علاوه بر افزایش حجم عضلات،به همان مقدار باعث کاهش حجم چربی ها نیز می گردد.بر این اساس محققان انجمن علمی دانشگاه کارولینای شمالی،به این نتیجه رسیده اند قهرمانانی که طی ۴ هفته از آرژنین استفاده کرده بودند،بدون هیچ تغییری در تمرینات و یا رژیم غذایی شان ،یک کیلو بر حجم عضلاتشان اضافه کردند،ضمن اینکه به همان میزان یعنی یک کیلو از حجم چربی ها یشان کاسته شده است.

   مقدار مصرف

   جهت افزایش میزان ان او و هورمون رشد و به تبع آن افزایش حجم عضلات و کاهش حجم چربی ها ،توصیه می شود مقدار ۳تا ۱۰ گرم از نوع ال-آرژنینین ،آرژنین الفا-کتو گلو تارات ،آرژنین مالات و یا آرژنین اتیل استر آن هم به میزان ۳ بار در روز استفاده شود.البته استفاده از این محصول به مقدار ۳ تا ۵ گرم نیز برای تولید ان او کافی می باشد.تحقیقات ثابت کرده که استفاده از ان به مقدار بالای ۷ گرم تاثیر به سزایی در افزایش ترشح هورمون رشد داشته است.توصیه می شود هنگام صبح،قبل از صبحانه،۳۰تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرین و نیز ۳۰تا ۶۰ دقسقه قبل از خواب از آن مصرف نمایید.

   ۲- کراتین (CREATINE)

   مکمل کراتین در دنیای بدنسازی امروز،از معروفیت و محبوبیت بالایی برخوردار است.تاثیرات افزایش حجم بالای این محصول در نزد همگان جای هیچ گونه تردیدی را باقی نگذاشته است.استفاده از آن همچنین باعث افزایش قدرت و توان حین تمرینات شده ،ضمن آنکه سبب افزایش ترشح IGF_نیز می گردد.به رغم چنین مزایایی اما هنوز افراد بسیاری نسبت به خاصیت مهم دیگر این محصول بی اطلاع هستندو آن خاصیت چربی سوزی بالای کراتین می باشد.-

   طبق نتایج تحقیقات صورت گرفته در کالج،اسکید مور نیویورک که در مجله متابولیسم به چاپ رسید،مشخص گردید افرادی که به مدت چهار هفته از کراتین استفاده کرده بودند،بدون آنکه تمرین کرده باشند،متابولیسم بدن آنان در حالت استراحت ۳ درصد افزایش یافته بود،در حالی که افزاد دیگری که کراتین را همزمان با تمرینات بدنسازی خود مصرف کرده بودند ،متابولیسم بدنشان در حال استراحت نزدیک به ۶ درصد افزایش یافته بود.این افزایش متابولیسم حاصل مقدار کالری هایی بود که طی روز سوخته شده بودند یعنی میزان بافت های چربی که طی این مدت از بین رفته بودند.همچنین طبق تحقیق دیگری که روی جامعه آماری سربازان ارتش ،از سوی انستیتوی نظامی ماساچوست صورت گرفت مشخص شد این افراد که تنها طی ۵ روز کراتین مصرف کرده بودند ،وزن بدنشان ۱/۳ کیلو گرم افزایش پیدا کرده بود،ضمن آنکه ۲۲۰ گرم از حجم بافتهای چربی بدنشان کاهش یافته بود.درست است که شاید این مقدار خیلی قابل توجه نباشد و زیاد جلوه نکند،اما فراموش نکنیم زمان مصرف کراتین تنها چیزی کمتر از یک هفته بوده است.

   تاکنون کسی واقعا نتوانسته در مورد نقش چربی سوزی کراتین و چگونگی این قابلیت ضد چربی اش به پاسخ دقیقی برسد.در واقع هنوز اسرار دیگری از این ماده اعجاب انگیز بر ما پوشیده مانده است.محققین این گونه تصور می کنند که کراتین با داشتن خاصیت افزایش توان عضلانی،سبب ذوب کردن و سوزاندن بافت های چربی می شود.به اعتقاد آنان بدنسازان و یا کسانی که هر روز با وزنه های سنگین سرو کار دارند ،متابولیسم و سوخت و ساز بدن آنها هنگام استراحت و حتی تا دو روز پس از تمرینات ، بسیار بالاست

   مقدار مصرف

   توصیه می شود که از کراتین به میزان دو تا پنج گرم قبل و بعد از تمرین استفاده شود .اگر در طول استفاده از کراتین احساس کردید که عضلاتتان کارایی لازم را ندارند ، بی تردید دلیل این مسئله به دلیل تجمع و تراکم آب می باشد.پس چنانچه زیر پوست آب متراکم و انباشته گردد،توصیه میشود که سریعا استفاده از کراتین منوهیدرات را قطع کرده و به جای آن از کراتین دیگری استفاده نمایید که جذب آن توسط عضلات راحت تر صورت بگیرد،محصولاتی نظیر کراتین اتیل استر یا کراتین آلفا-کتوگلوتارات.

   بتا آلانین

   این مکمل افزایش نیرو چه در بین محققان و مطالعات بالینی و کلینیکی و نیز در بین بدنسازان،از حیث تاثیر و کارایی خوبش،جای خود را باز کرده است.جهت آسان کردن درک شیوه عملکرد این مکمل در بدن باید بگویم که اسید آمینه بتا آلانین ضمن ترکیب با اسید آمینه دیگری موسوم به هیستیدین،اسید آمینه ترکیبی دیگری بنام کارنوزین را در بدن تشکیل می دهد.تحقیقات بسیاری در نقش مهم بتا-آلانین یا همان کارنوزین در افزایش قوای جسمانی و عضلانی و البته خاصیت چربی سوزی آن

   با این وجود چنانچه این ماده را با کراتین مخلوط و مصرف کنیم ،تاثیرش دو چندان می گردد.طبق تحقیق صورت گرفته از سوی محققین کالج نیوجرسی،افرادی که بتا آلانین را همراه با کراتین مصرف کرده بودند،حجم عضلانی بیشتر و البته فرایند چربی سوزی بالاتری را نسبت به افرادی به دست آورده بودند که صرفا از مکمل کراتین استفاده کرده بودند.به گفته دیگر،بتا آلانین با تشدید فرایند خونرسانی به عضلات بدن ،نقش مهمی را در سوزاندن و از بین بردن بافت های چربی ذخیره شده اسفا می کند.

   همانگونه که قبلا گفتیم نقش چربی سوزی بتا آلانین ،همواره موضوع تحقیقات را تا به امروز تشکیل داده است.بدون شک این خاصیت بتا آلانین ارتباط مستقیم با خاصیت افزایش حجم و نیروی عضلانی دارد.

   خاصیتی که آن را به خوبی قابل قیاس با سایر مکمل های معروف چون کراتین کرده و به کمک آن می توان سنگین ترین وزنه ها را نیز مهار نموده ،بنا بر تحقیقات انجام شده بلند کردن وزنه های سنگین،بزرگترین چالش متابولیسم بدن در زمان انجام دادن تمرینات را تشکیل می دهد،بنا بر این بتا آلانین بخوبی می تواند استقامت و تحمل عضلات را افزایش داده و این چیزی است که به مدد آن میتوانیم تمرینات را با شدت و حدت بیشتری دنبال نمائیم.یقینا این گونه تمرین قابلیت سوزاندن کالری ها و چربی های بسیار زیادی را در زمان تمرین داراست.

   مقدار مصرف

   توصیه میشود مقدار یک تا ۲ گرم بتا آلانین و یا همان کارنوزین را با مکمل کراتین ترکیب کرده و بلافاصله قبل و بعد از هر جلسه تمرین مصرف نمائید.

   گلوتامین

   مکمل گلوتامین اثر مهمی در عضله سازی و خصوصا جلو گیری از تحلیل عضله و حفظ و نگهداری آن دارد.این سه دلیل می تواند استفاده از ان را به خوبی برای بدنسازان توجیه کند.اما دلیل دیگری که نسبت به بقیه دلایل مهمتر به نظر می رسد،خاصیت چربی سوزی بسیار بالای این مکمل است.در تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه آیوای ثابت شده که مکمل گلوتامین متابولیسم یا سیستم سوخت و ساسز بدن را به طرز چشمگیری افزایش میدهد.طی این تحقیق چند زن و مرد از مکمل گلوتامین به طور خالص و یا در ترکیب با آمینو اسید های دیگری همچون گلیسین،سرین و یا آلانین،همراه صبحانه خود استفاده کردند.بدین گونه این مکمل در افزایش سوزاندن کالری و چربی بدنشان ،آن هم حتی تا شش ساعت پس از مصرف ،تاثیر زیادی داشت.همچنین در مرحله دیگر این تحقیق ،از مکمل گلوتامین بطور خالص و یا ترکیب با اسید آمینه های دیگر،دقیقا قبل از تمرینات استفاده گردید البته تمرینات به صورت سبک و تمرین با دوچرخه های ثابت انجام شد.که فرایند چربی سوزی

   تحقیقات در خصوص چگونگی فرایند چربی سوزی روی این مکمل همچنان انجام می گردد،که طبق آن به این نتیجه رسیده اند که گلوتامین در بدن باعث افزایش ترشح گلوکز در کبد شده که این روند انرژی حاصلخود را از سوزاندن کالری های انباشته به دست می آورد.مکمل گلوتامین به عنوان یکی از مکانبیزم های اصلی در سوزاندن چربی ها و قند ها در بدن شناخته شده است.البته لازم است تا به خاصیت و قابلیت دیگر گلوتامین نیز تنها اشاره ای شود که آن هم افزایش هورمون رشد در بدن است.

   مقدار مصرف

   چنانچه هدف از مصرف مکمل گلوتامین افزایش میابولیسم و فرایند چربی سوزی آن است ،توصیه می شودمیزان ۵ تا ۱۰ گرم گلوتامین را همراه صبحانه خود مصرف نمایید،یعنی دقیقا ۳۰تا ۶۰ دقیقه قبل از شروع تمرینات و بلافاصله پس از انجام آن.و سر انجام ترجیحا قبل از خواب.

   پروتئین وی

   همانگونه که می دانید مصرف مقداری وی قبل و بعد از تمرینات ،نقش بسزایی در کارکرد و خصوصا عضله سازی ایفا می کند.در واقع مصرف مقدار اندکی از پروتئین وی باعث بهبود عملکرد خونرسانی به عضلات شده و انرژی مورد نیاز آنها را به خوبی تامین می کند.همچنین مصرف این مکمل پس از تمرینات عمل سنتز یا تجزیه پروتئین بدن را بهبود و تسریع می سازد.جالب است بدانید پروتئین وی به شما در چربی سوزی کمک شایانی میکند.پروتئین وی –

   تحقیق صورت گرفته از سوی محققین دانشگاه گیلد فورد نشان داده افرادیکه ۹۰ دقیقه قبل از صرف غذا مقدار ۸ گرم پروتئین وی را نوشیده اند،به مقدار قابل توجهی از گرسنگی شان کاسته شده و مقدار غذای شان به مراتب نسبت به زمانی که از پروتئین های دیگری استفاده کرده بودند ،کمتر شده بود.خاصیت پروتئین وی در ایجاد احساس سیری ۶۰ درصد بیشتر نسبت به سایر پروتئین هایی همچون کازئین می باشد.

   مقدار مصرف

   نوشیدن مقدار ۲۰تا ۴۰ گرم پروتئین وی در بین غذا بهترین راه جهت از بین بردن احساس گرسنگی های بی موقع تلقی می شود.البته توصیه می شود قبل و بعد از انجام تمرینات هم از این میزان پروتئین استفاده نمایید.

   مکمل بی سی ای ای

   مکمل بی سی ای ای متشکل از اسیدهای امینه اصلی لوسین،ایزو لوسین،و والین می باشد.اسید های آمینه ای که نقش مهمی را درفرایند ساختن ،حفض و نگهداری و افزایشکارایی بافت های عضلانی ایفا می کنند.در واقع این اسید ها باعث تجزیه بهتر و سریع تر پروتئین ها شده و ترشح هورمون کورتیزول یا هورمون تحلیل دهنده انرژی را کاهش می دهد.

   با این وجود حتما تعجب خواهید کرد که اگر بدانید که مکمل بی سی ای ایعلاوه بر خاصیت عضله سازی قادر است بافتهای چربی را به خوبی سوزانده و ذوب کند

   طبق تحقیق صورت گرفته بر روی تعدادی کشتی گیر ،ثابت گردیده این افراد که از مکمل بی سی ای ای استفاده کرده بودند ضمن اینکه رژیم غذایی کم کالری خود را نیز حفض کرده بودند به مقدار قابل توجهی از وزن ،حجم چربی بدن،خصوصا چربی های زائد ناحیه شکمشان کاسته شده بود.همچنین تحقیقات نشان داده که اسید آمینه لوسین علاوه بر نقش مهمش در کاهش وزن قادر است سنتز پروتئین را در بدن بهبود بخشد،روندی که مستلزم انرژی بسیاری است.این آمینو اسید همچنین احساس گرسنگی را کاهش می دهد.

   مقدار مصرف

   توصیه می شود قبل و بعد از تمرینات مقدار ۲تا ۱۰ گرم از مکمل بی سی ای ایرا همراه با سایر مکمل ها بصورت نوشیدنی مصرف کنید.

   خصوصا مصرف همین میزان از مکمل یاد شده هنگام صبح و بعد از ظهر ،ضمن کاهش احساس گرسنگی به میزان قابل توجهی فرایند چربی سوزی را افزایش می دهد.

   مکمل زد ام ای

   طی تحقیقی که روی بازیکنان فوتبال آمریکایی صورت گرفت،ثابت گردید که ترکیب عنصر روی،منیزیم آسپارتات و ویتامین B6 باعث افزایش ترشح هورمون تستوسترون و آی جی اف وان شده که این روند سبب افزایش قدرت و توان می گردد.با این وجود تاثیر زد ام ای را به جز این نباید تنها در عضله سازی جستجو کرد.،چراکه روی موجود در این مکمل قادر است تا مانع از ترشح هورمون تیروئید شده،هورمونی که ترشح زیادش باعث وقفه در سوخ و ساز بدن می گردد.مکمل زد

   طبق نتیجه تحقیقات انجام شده در دانشگاه ماساچوست،مشخص شد افرادی که عنصر روی را از رزیم غذایی خود حذف کرده بودند ،سیستم متابولیسم یا سوخت و ساز بدنشان به طرز چشمگیری دچار کاهش و ضعف شده بود.این در حالی بود که وقتی از آنها مکمل حاوی روی آن هم به مدت ۲۰روز به مقدار ۲۵ میلی گرم در روز استفاده کردند،متابولیسم بدنشان همانند روز های قبل از رژیم فقر روی ،افزایش و بهبود پیدا کرده بود.همچنین نتیجه تحقیق اخیر دیگری ثابت کرده که کاهش مصرف روی،باعث کاهش شدید لپتین شده است.لپتین هورمونی است که سوخت و ساز بدن را در حالت فعال نگاه داشته ضمن اینکه باعث کاهش اشتها نیز می گزدد.بطوریکه عدم ترشح آن نقش مهمی در بروز بیماری چاقی مفرط دارد.

   یک مکمل خوب زد ام ای حاوی ۳۰ میلی گرم روی،۴۵۰ میلی گرم منیزیم ،و ۱۰ میلی گرم ویتامین B6 بوده که توصیه می شود یک ساعت قبل از خواب با معده خالی مصرف شود.البته منیزیم موجود در این مکمل ضمن چربی سوزی،موجب افزایش عمق خواب می شود.

   • مهران

    ۹ روش برای سوزاندن سریع چربیها
    به این ۹ نکته عمل کنید و ببینید چگونه چربی های بدنتان همانند کره آب میشوند.
    بدن انسان بطور قابل ملاحظه ای یک ماشین وفق پذیر است. حتی اگر سال ها و سال ها غفلت کرده اید واجازه دادید پوند پوند چربی در بدنتان انباشته شود، خوشبختانه شما می توانید بسیار سریعتر از آن زمانیکه این چربی ها را جمع کرده اید از شرشان راحت شوید. در این معنا ، زمان در کنار شما است!
    این ۹ نکته آسان وقابل اجرا را آویزه گوش خود کنید تا نتایج به سرعت سراغتان بیاید

    ۱٫ از ترازو دوری کنید
    یکی از دلایلی که نباید روزانه از ترازو استفاده کنید این است که برای اینکه چربی ها را از دست بدهیم نیازمند ساختن عضلات هستیم. ترکیب بدن و هیکل شما در مقابل آینه مهم تر از آن چیزی است که ترازوها نشان میدهند. شما ممکن است سخت تمرین کنید وتغذیه خوبی داشته باشید و ۲٫۵ کیلو عضله بسازید و از طرف دیگر ۲٫۵ کیلو چربی از دست بدهید. با اینحال ترازوی شما همان وزن را نشان میدهد. البته علی رغم تلاش و پیشرفت شما ارقامی که ترازو نشان میدهد ناامید کننده بنظر میرسد. از ترازو فقط به عنوان یک راهنما کمک بگیرید و ظاهر شما در مقابل آینه، احساس شما و این که چگونه لباسهایتان تن خورتان میشود بهترین شاخص پیشرفت شماست.

    ۲٫ بتدرج کالریهای خود را کم کنید
    اگر بدنبال از دست دادن چربی و لاغر شدن می باشید به یکباره کالری زیادی را ازوعده های غذایی خود کم نکنید.چنین کار اشتباهی سلولهای بدن را به حالت گرسنگی میبرد و باعث کم شدن سوخت و ساز بدن میشود در نتیجه سوزاندن چربیها بسیار سخت تر می شود. برای جلو گیری از کم شدن سوخت وساز بدن هر یکی دو هفته کمی از میزان کالری خود بکاهید.

    ۳٫ دریافت کالری بدنتان را تغییر دهید
    راه حل دیگری که میتوانید بدن خود را فریب دهید بدون اینکه سوخت و ساز بدنتان را کم کنید وجود دارد
    بجای اینکه همان مقدار کالری بطور روزانه مصرف کنید هر چند روز یکبار میزان جذب کالری بدنتان را تغییر دهید. اگر در دوران رژیم گرفتن میزان دریافتی کالریتان را یکسان نگهدارید. بدنتان با کم کردن میزان سوخت و ساز خود را وفق میدهد و در نتیجه از سوزاندن چربیها جلوگیری میکند. هورمون ها مسئول تمام این اتفاقات هستند. وقتی که سطح لپتین بالامیرود متابولیسم بدن شما بالا باقی می ماند، وقتی سطح لپتین کاهش میابد، به تبع آن متابولیسم بدن شما بطور چشمگیری کاهش میابد. وقتی میزان کالری کم و یکنواخت میشود میزان لپتین و متابولیسم بدن کاهش پیدا می کند . خوردن کالری بیشتر در بعضی از روزها و مصرف کالری کمتر در روزهای دیگر کمک می کند تا سطح لپتین همیشه بالا باقی بماند.
    ۴٫ تمریتان با وزنه انجام دهید
    تمرینات مقاومتی در از دست دادن چربیها نقش بسزایی بازی میکنند. کار با وزنه باعث سوزاندن کالریها میشود. مطالعات نشان میدهد که برخلاف ورزش ایروبیک، کار با وزنه تا ۳۹ ساعت بعد از تمرین در حال استراحت نیز کالریهای شما را میسوزاند. در ضمن هر اندازه بدنتان عضله داشته باشد به همان اندازه روزانه کالری سوزانده میشود. حتی اگر هدف شما فقط کاهش وزن است شما نیازمند کار با وزنه هستید. این حتی کمک میکند که عضلات بدنتان نیز از بین نرود. در غیر این صورت با از دست دادن عضلات متابولیسم بدن کم شده و تلاش شما برای از دست دادن چربی ها شما را به یک آدم استخوانی با توده های چربی تبدیل خواهد کرد. بیاد داشته باشید که حتی شخص کم اشتهامیتواند درصد بالایی از چربی در بدن خود داشته باشد.

    ۵٫ تمرینات متناوب با شدت بالا انجام دهید
    این به این معناست که بطور متناوب تمرینات باشدت بالا را همراه با ستراحت بین تمرینات تکرار کنید. بدین شکل بهترین نتیجه را در کمترین زمان بدست خواهید آورد. پس از گرم کردن بدنتان شما می توانید به مدت ۱۰ تا ۲۰ ثانیه با بالاترین سرعت ممکن طناب بزنید و به مدت ۳۰ ثانیه با کمترین سرعت ممکن به طناب زدن ادامه دهید و این تمرین را بطور متناوب ادامه دهید. همیشه بیاد داشته باشید که قبل از اجرای چنین تمرینهایی بدن خود را گرم کنید. اگر از آمادگی جسمانی مناسبی برخوردار نیستید با شدت متوسط این کار را انجام دهید.

    ۶٫ از چربیهای خوب بیشتر بخورید
    مصرف به اندازه کافی از چربی های خوب به شما در از دست دادن چربی ، ساختن عضله، و ریکاوری سریعتر بعد از تمرین کمک خواهد کرد. چربی های سالم در ضمن خواص درمانی بی شماردارند از جمله اینکه برای قلب بسیار مفید هستند. اما کدام چربیها خوب هستند. چربیهای چند حلقه ای اشباع نشده همانند امگا ۳ که از ماهی و مغز آجیل بدست میاید جزء چربیهای خوب میباشند. چربیهای تک حلقه ای اشباع نشده همانند کره بادام زمینی، روغن زیتون، زرده تخم مرغ وروغن ماهی نیز جزء چربیهای خوب محسوب میشوند.

    ۷٫ مصرف کربوهیدرات را کم کنید
    توجه بیش از حد به رژیم غذایی کم کربوهیدرات طرفداران و مخالفان خود را در میان متخصصین تغذیه پیدا کرده است. نکته مهم این است که شما طرفدار هر کدام از این دو گروه باشید ، کاهش مصرف کربوهیدرات به خصوص به شکل شکر و نشاسته هنگامیکه قصد از دست دادن چربی ها را دارید بسیار کمک خواهد کرد. سالم ترین منابع کربوهیدرات غلات و سبزیجات میباشند. همچنین زمان مصرف کربوهیدرات در سوزاندن چربیها تاثیر دارد. توصیه میشود که از ساعت ۳ بعد از ظهر به بعد کربو هیدرات را به حداقل ممکن برسانید. بیشترین میزان کربوهیدرات را صبح و قبل یا بعد از تمرین مصرف کنید.

    ۸٫ پروتئین مصرفی خود را افزایش دهید
    افزایش مصرف پروتئین سوخت و ساز بدن شما افزایش خواهد داد و در حفظ توده عضلانی بدنتان کمک خواهد کرد که همه اینها در سوزاندن چربی کارسازند. در واقع، هنگام پروتئین میخورید بدن شما در مقایسه با زمانیکه چربی یا کربوهیدرات میخورید کالری بیشتری می سوزاند.

    ۹٫ وعده های غذایی کوچکتر بخورید
    ۶ وعده غذایی کوچک بهتر از ۲ یا ۳ وعده بزرگ میباشد. این روش تضمین می کند که مواد مغذی لازم را برای ساخت عضله و چربی سوزی برای بدن تامین شود. بدین روش میزان سوخت وساز در هنگام استراحت نیز افزایش میابد. در ضمن بدنتان هیچگاه احساس گرسنگی نمیکند.احساس گرسنگی زمانی اتفاق می افتد که فاصله بین وعده های غذایی طولانی تر باشد.همیشه احساس گرسنگی میتواند نتیجه عکس ایجاد کند. بدن شما شروع به سوزاندن عضلات برای تولید انرژی میکند واین نه تنها باعث افزایش ذخایر چربی بدن میشود بلکه متابولیسم بدن را نیز کند میکند.. این دقیقا مخالف آنچیزیست که می خواهید اتفاق بیافتد.

  • کریم

   سلام وی صد در صد آمینو اسید بتا آلانین هم اثرات چربی سوزی و ساخت عضله خشک رو با هم داره.

 52. مهلا

  سلام
  من ۱۸سالمه.الان ۵ماه میشه که Acl عمل کردم.عضلات پام دچار آتروفی شدن.دکتر بهم گفت کراتین مونوهیدرات به صورت کپسول مصرف کنم به مدت یک ماه.من ورزشکارم نمیخوام مشکلی برام پیش بیاد تو رو خدا بهم بگین برام عوارض داره یانه؟؟؟؟؟

  • اشکان

   خوب وقتی دکترت تشخیث داده مصرف کنی مصرف کن فقط یه کراتین اصل پیدا کنی مشکلی واست پیش نمیاد نترس

 53. وحید

  سلام من۲۹سالمه قدم۷۰/۱وزنم۶۵٫چه کراتینی بخرم.سابقه ی ورزش کردنم زیاده.

  • قادر

   میتونی از یه کراتین مونوهیدارت شروع کنی خوب جواب میده

 54. amin

  با سلام از تستوسترون و وینسترول بگید که تو داروخانه به صورت آزاد میفروشن یا نه قیمتشون چنده؟
  دیگه تو این روزا فقط داروخانه

  • مهدی

   سلام وینسترول داروخانه نداراه ولی تسترون داره المانیش هست خیلی خوبه ۱۰تایش ۱۰۰تومن من گرفتم عالی بود

   • amin

    دادا دمت گرم از راهنمایی

 55. َtaha

  میخواستم بدون مکمل های ایرانی چطورن مثلا دوبیس هر چی باشه از شیر خشک بهتره

  • حسین

   اینو بهت بگم ۹۹ درصد مکمل های تو بازار تقلبین پس راهی به جز خرید ایرانی نیست

 56. حسین

  با سلام می خواستم بدون پروتین وی به چه دردی میخوری(لطفا کسایی که خوردن یا میدونن بگن)

 57. amir

  سلام دوستان من یه کراتین خریدم ودر روز هم به باشگاهه کشتی میرم هم به بدن سازی خواستم بدونم کراتینو چجوری باید مصرف کنم
  ممنون میشم اگر پاسخ بدین

  • مهدی

   میتونی ۵ روز بارگیری کنی روزی ۴بار مصرف کنی بعدشم روزی دو بار مصرف کن البته روزای تمرین روزای غیر تمرین هم یک بار کفایت میکنه

 58. رویا

  سلام دوست عزیز
  من به صورت حرفه ای تقریبا ۲ساله شنا میکنم
  از کربو مکس هم تازه بهم معرفی شده میخام استفاده کنم
  میخاستم ببینم همراه با کربومکس اگه کراتین مونوهیدرات مصرف کنم مشکلی نداره؟؟؟؟
  و دوره استفاده این ۲تا باهم رو چیجوری تایم بندی کنم؟
  لازم به ذکره ۲۰ سالمه و ۴۸ کیلو هسم تاحالا هم ازین محصولات استفاده نکردم

  • مهران

   ُلام میتونی با هم مصرف کنی میتونی قبل و بعد تمرین کراتین و کربو استفاده کنی روزای که تمرین نداری فقط کراتین استفاده کن یک وعده ۵ گرمی

 59. سمیه

  سلام.من کراتین ultimate nutrition گرفتم سیصدگرمی.میخواستم ببینم مارک خوبیه؟با یه گلوتامین teinlabسیصد گرمی.و یک کیلو کربوهیدرات که جمعا برای من دویست و شصت حساب کرده شخص فروشنده .من ۲۸سالمه.قدم ۱۶۸ و وزنم ۵۱٫خواهش میکنم جواب سوال منو بدید.

  • ورزشکار حرفه ای

   سلام اگه بتونی کراتین هم توینلب بگیری عالیه چون من خودمم همینو گرفتم واسه دوستامم گرفتم همشون راضین ۵۰کراتینته گلوتامین فول توینلب ۹۰هست کربو هم ۴۰اخرشه میشه ۱۸۰ دمش گرم خوب حساب کرده حداقل ۱۰۰تومنی واسش سود داشته

 60. علی

  سلام من ۱۶ سالمه یه کم لاغرم و بدنم ضعیفه.میخام یکم عضله بیارم و بدنم قوی شه.باید چجور کراتینی بخرم؟
  و میخاستم بدونم میشه با خوردن کراتین تو خونه تمرین کرد؟با دمبل و وزنه؟
  و نمیخام چاق و مــــــثل پخمه ها شم؟
  خاهشا نگین برا زیر هجده توصیه نمیشه و اگه میشه بی زحمت جوابمو کامل بدین…
  خاهشاااا جواب بدین…
  ممنون

  • افشین

   شدن که میشه میز پرس هم داری یا فقط دمبل و هالتره خالیه

   • علی

    دمبل و هاتره ولی میز هم جور میکنم
    فقط خاهشا کاملا راهنماییم کنین در مورد سوالات

 61. علیرضا

  ایا مصرف کراتین بر افزایش دفع ادرار درطول روز تاثیر میگذارد؟؟

 62. محمد

  سلام کراتین مگا اسپورت چطوره؟

  • بهزاد

   خوبه قرصیه دیگه راحت تره هر وقت میتونی بخوری
   اطالاعات راجب کراتین مگا اسپورت
   کار آیی:

   موثر در بالا بردن عملکرد عضلات
   عامل افزایش دهنده وزن و استقامت بدن
   باز ساخت فوری ATP ( منبع مستقیم انرژی )
   موثر در افزایش انرژی اشباع بدن
   طرز مصرف:
   ۱ تا ۴ کپسول را در روز حین تمرین و روزهای مسابقات مصرف کنید .مقدار مصرف در روزهای غیر تمرین هم مشابه می باشد.

   تعریف عمومی:
   قوی ترین کپسول های کراتین در جهان .

   فقط ۲ کپسول ، هر وعده.
   فرم ریز شده کراتین است که قابلیت حلال و الیاف جذب بهتری نسبت به مونوهیدرات های قبلی دارد. ۱۲۵۰ میلی گرم کراتین ریز شده مونو هیدراتی در شکل کپسول !

   هشدار محصول:
   امکان افزایش وزن وجود دارد .
   مناسب کودکان و افراد جوان نمی باشد

   تعریف تخصصی:
   مولکول کراتین وسیله اساسی انتقال انرژی در سلول های ماهیچه ای هستند هنگامی که فسفات گروه های اسید فسفوریک با انرژی زیاد را ذخیره می کنند ( رادیکال های فسفات ) و آنها را برای ساخت پروتئین و فیبر های عضله پخش می کند .

   الیمپ کراتین مگا کپس:
   باز ساخت فوری ATP ( منبع مستقیم انرژی ) افزایش قدرت جسمانی و افزایش حجم ماهیچه ها ، با خاصیت ضد کاتابولیکی ، افزایش انرژی اشباع بدن

 63. سجاد

  سلام ۱۵ سالمه بدنسازی کار می کنم از مربیم پرسیدم می تونم کراتین مونوهیدرات استفاده کنم گفت اشکال نداره می تونی استفاده کنی نظرت چیه؟؟؟؟؟؟؟

  • مهرداد

   سلام اره میتونی استفاده کنی سجاد جان کنارش یه پروتئین هم بگیری عالیه البته برای افزایش وزن بستگی به تیپ‌های بدنی دارد. اگر بدنسازی اکتومورف باشد، به دلیل سوخت و ساز بالای بدنش گینر را به او تجویز می‌کنم. این در حالی است که پروتئین وی برای تیپ‌های بدنی مزومورف بهترین گزینه است. در تیپ بدنی اندومورف به دلیل بالابودن چربی و اضافه‌داشتن کالری در بدن‌شان می‌توانند از BCAA بهره ببرند. زیرا آمینواسیدهای شاخه‌ای نیز از طریق مواد غذایی به بدن نمی‌رسند.

 64. حمید رضا

  با عرض سلام خدمت مدیر محترم
  میخواستم ببینم کراتین منوهیدرات مارک ULTIMATE خوبه؟
  و یه مکمل دیگم گرفتم بنام گینر بین صبحانه ناهار و بعد تمرین گفته بخور

  • علی

   من گرفتم مالی نبود خوب نیست ولی توینلب گرفتم خوب جواب میده اره گینر میتونی دو تا سه وعده در روز بخوری

 65. محمد

  سلام خسته نباشید. ی سوال داشتم اینکه مصرف کراتین+ویتامین پلاس+alohabol تاثیری در حجم داره من وزنم ۶۲ قدمم ۱۷۹، واینکه مربی برای من مصرف کراتین رو قبل صبحانه و قبل تمرین گفته بخورم من ۴ روز تو هفته باشگاه میرم برای روزایی که نمیرم مصرف کراتین توصیه میکنید مشکلی برام به وجود نمیاد روزایی هم که نمیرم باشگاه ۲ و ۵ شنبه و جمعه هستش، و آخرین سوالمم اینه که خیلی واقعا شک کردم اینکه alphabol ی نوع استروئیده مربی میگه نیست، میگه برای اینکه سطح نیتروژن بدن بالا بره خوبه و بهم گفته ۱ هفته وسط ناهار بخور، این قرص در کنار کراتین و ویتامین پلاس ضرری نداره، خیلی ممنون میشم جواب بدید.

 66. محمدرضا

  سلام دوستان من مکمل گینر ماسل جویی ۲۶۰۰ شرکت نچرال نیشن گرفتم با طعم شکلات ولی اصلا بوی شکلات نمیده طعمش ولی شکلات راهنمایی کنید کسایی که دارید با استفاده کردید یا میدونید این مکمل ایا بوی شکلات باید بده یا نه اگه نمیره مشکلیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • ممدعلی

   اصولا باید طعم شکلت بده دیگه اغلب این محصول تو بازار چینی یا تقلبی هستن بهتره که از خیر خرید و مصرفش بگذرید
   طریقه مصرفشم روزانه ۲ تا ۳ وعده، هر بار ۴ پیمانه از پودر را در ۴۸۰ – ۶۰۰ میلی لیتر (بر اساس حجم و غلظت دلخواه) آب، آب میوه، شیر کم چرب، شیر سویا، یا هر نوشیدنی دلخواه خنک دیگری، بدون نیاز به مخلوط کن و یا همزن، مخلوط و نوش جان کنید. با میکس کردن آن به همراه یخ و میوه هایی مانند توت فرنگی، موز و آناناس (تازه، یخ زده یا کنسروی)، کره بادام زمینی، بادام و … از یک نوشیدنی بسیار خوش طعم و پر کالری لذت خواهید برد. برای تهیه مقادیر کمتری از نوشیدنی، با رعایت نسبت، مایع کمتری را به میزان کمتری از پودر اضافه کنید

 67. علی

  سلام، خداییش فدایی داری برادر. کارتون حرف نداره.
  من ۲۹ سالمه وزنم هم ۷۲ کیلو و قدم هم ۱۷۳ میخوام عضله سازی کنم. فقط یه کراتین مونوهیدرات مارک MRM از داروخانه گرفتم. واسه پروتیین هم تغذیه خوبی شروع کردم مثل سینه مرغ و سیب زمینی و تخم مرغ و کشک و اب میوه و کشمش و موز و خرما و شیر و …. لطفا راهنمایی کنید.
  میترسم پروتیین از بازار بگیرم.
  ممنون

  • امیر

   سلام کار خوبی میکنی سعی کن از پروتئین های طبیعی مثل ماهی گوشت قرمز حبوبات هم استفاده کنی حتما بعد تمرینت یه وعده پروتئینی داشته بش یا میتونه مرغ با دو عدد سیب زمینی باشه یا تن ماهی شیر هم قبل خواب و صبح بخور روز سه تا ۴ لیوان شیر هم در نظر بگیر میتونی اجیل هم بگیری ساعت ۱۰ صبح بخوری انرژی خوبی بهت میده من خودم یه مدت میگرفتم پسته بادام کردو انجیر خشک اینارو بگیر قاطی کن بخور

   • علی

    زنده باد ممنونم

 68. زانی

  سلام داداش من ۲۲سالمه ۱۸۸قدمه۷۷وزنمه مدتیه بدنسازی کار میکنم میخوام بدنم حجم زیادی بگیره ایا کراتین خوب جواب میده؟؟ چ نوع کراتینی جواب میده؟؟ لطفا جواب بدین

 69. علی

  سلام
  بابت زحمتی که میکشید ممنون
  من یک هفته دوره بارگیری با کراتین رو تموم کردم. حالا باید چجوری ادامه بدم.

 70. نیما

  باسلام
  میخوام بدون مکمل های ایرانی چطورن مثل دوبیس ویتاپی pnc

  • قادر

   سلام بد نیست ولی بازم نسبت به مکمل های قاچاق که تو کشور هست خیلی بهتره

 71. امیر

  با عرض سلام و خسته نباشید
  اقا من یسوال داشتم اینکه میخام بدونم مس گین رو با کراتین مونو هیدرات ب چ صورتی و به چ مقداری مصرف کنم ؟لازمه حتما هردو رو میکس کنم یا جدا ؟؟

  • حسام

   میتونی با هم هم مصرف کنی کراتین اول بارگیری کن بعدش بعد و قبل تمرین بخور گین هم میتونی صبح قبل تمرین بعد تمرین مصرف کنی

   • امیر

    بعد روزهایی ک استراحت هستم یک روزش میفته داخل دوره بارگیری اونو چکار کنم ؟ ممنون از پاسختون

    • حسام

     مشکلی نداره تو دروه بارگیری باید بخوری چه روز تمرین چه روز غیر تمرین ۵ روز پشت سر هم مصرف کن سعی کن از ابتدای هفته شروع کنی که بیشترش باشگاه باشی

 72. نیما

  باسلام،بنده۳۲سالمه،قد۱۸۱ووزنم۸۷کیلوهستش.سالهای پیش ورزش میکردم امابه دلیل مشغله کاری گذاشتم کنارووزنم بالارفت.امسال درحدوددوماه باپیاده روی ودویدن ورژیم حدود۱۰کیلووزن کم کردم.درضمن شکم هم زیادداشتم وحدود۱۰سانت دورکمرمم کم شد.اماچون درناحیه سرشانه وگردن وسینه احساس لاغری دارم چندروزی هست بدنسازی میرم وازمکمل پروتئین وی وکراتین وقرص دیانابول استفاده می کنم.توهمین چندروزیه کیلواضافه کردم.حدود۵۰دقیقه سعی میکنم ورزش هوازی هم داشته باشم.بااین شرایط بنظرشماامکان داره وزنم بیشترشه؟واگه بیشترشه بصورت چربی هست یاعضله؟ممنون ازسایت خوبتون.

 73. علی

  سلام میخواستم بدونم کراتین ترک یا سایتک خوبه?ممنون میشم جواب بدید

  • بهروز

   سایتک کراتیناش خیلی خوبه من خودم مصرف کردم خوب جواب داده شما هم میتونی مصرف کنی به شرط اینکه اصل باشه همین چند گرفتی ؟

 74. وحید

  سلام . خسته نباشی …
  وحیدم ۲۳ ساله قد ۱۷۵ وزن ۷۴
  من یه دور کراتین مونوهیدرات رفتم شیش کیلو اومدم رو … سنگین تمرین کردم .
  الان یکی برام یه کراتین مونوهیدرات و کربو خالص با چندتا دکاندرلونو تستوسترون و اکسی متانول . چند تا ویتامین .. به نظرتون خوبه خوب نتیجه میدم ؟ بعد از این دوره هم یه دوره پروتیین و گلوتامین میرم .

  البته مارک کربو و کراتینم کارخونه exirbj هست که زیاد اطلاع ندارم ازشون . نگرانم بد باشه شناختی داری توضیح بدی ؟؟؟ ممنون .

  • رمضان

   چه خبره این همه هورمون میخای بزنی که چی بشه دوست عزیز اولا اکسی بیخیال شو این خیلی ضرر داره و همچنین نوسان فقط یه دوره دکا بری خوبه دیگه
   exirbj.com
   سایتی که گذاشتی سایت شرکت وارد کننده محصوله ( اکسیر جوان )اینم سایتشون فیلتر شده لابد زیر نظر وزارت بهداشت نبوده

   • وحید

    محصولای این شرکت رو میشناسین ؟ جنسشون خوبه ؟ تقلبی نیست ؟

    پس من یه دکا میزنم . ممنون از راهنماییت .

    • کریم

     وحید جان تقلبی تو بازار خیلی زیاده فقط از یه شخص معتبر بخر همین بس

    • وحید

     والا از داروخونه کربو شرکت المانی exirbj رو گرفتم … ۹۴ درصدش کربو خالصه بقیشم ویتامینو اینا … نمیدونم مارک قوییه یا نه …
     ممنون از جوابتون بچه ها … به امید موفقیت …

     • مهدی

      ببین اپکس نداره بگیری این چند میگه آلمانی چند کیلویی هست

     • کریمی

      سلام این شرکت وارد کننده آلمانی شرکت وارد کننده که همون اکسیر بدنسازان جوان باشه سابقه درخشانی نداره اول فقط محصولات ساترن رو وارد میکرد و سایت اصلی شرکت ساترن رو از دسترس خارج کرده بود حالا ام که میگه داره از مستر بیگ المان مواد میاره و تو ایران بسته بندی میکنه ! ! ؟ ؟

 75. وحید

  کربو رو سه کیلویی ۱۱۷ تومن … ۹۴ درصد کربو خالصه بقیشم ویتامین … نمیدونم اثردهیش یعنی کمتره نسبت ب بقیه ؟
  شرکت دوبیس بهتره یا کربو کمپلس exirbj ؟؟؟؟ نگران اثردهیشم …

  سابقه ی درخشانی نداره یعنی محصولاتش کیفیت پایینه با اثردهی کم ؟

  موندم دکا با کربو و کراتینم استفاده کنم یا نه … فکرمو بهم ریخته …

  شرمنده بچه ها …

  • رضا

   دوبیس هم بد نیست یکی از بچه ها گرفته راضیه حالا که گرتی مصرف کن دیگه ولی دوره استروئید که میری سعی کن اول پروتئین داشته باشی اخه دکا با کربو که نمیرن استروئید حتما باید پروتئین صد درصد کنارش باشه عالی جواب میده بخور دکا بخییال شو یه پروتئین هم بخر دورتو برو

   • وحید

    کربو . کراتین و امینو خوبه واسه شروع دوره یا کربو کرات و پروتیین ؟

    نظر خودم رو این بود ک این دوره کراتو کربو و امینو بگیرم دوره بعدی پروتیینو گلوتامین.
    بازم ممنون .

 76. حسن

  من جزوه کسانی هستم که ۱۴ ساله بدنسازی همزاه فوتبال انجام میدم..یکی از دوستان از خوردن تستسترون گفتن من بنا به گفته یه دکتر نادون ازین هرمون و نالدندون استفاده کردم به حدی مخربه که رویه بزرگ شدن سینم تا حد جراحی و ریزش موم تاثیر گذاشت و فوق تخصص غدد و هرمون گفتن میتونم بخاطر تجویز غلط ازون دکتر شکایت کنم به نظام پزشکی.. تورو خدا هیچ گونه دوره هرمونی نرید ..من تا ایست قلبی و فوت دیدم ..بهترین دوره کراتین و آمینوست اینا به هیچ وجع اگه افراط نکنید ضرر نداره گفتم بگم تا بتونم حداقل به این دوست عزیز کمک کنم..تستسترون سمه سمتش نرید اشتباه ۱۰ سال پیش منو شما تکرار نکنید..شاد باشید و سلامت

  • وحید

   ممنون دوست عزیز .

 77. وحید

  سلام برای حجم گیری کنار کربو خالص و کراتین چی بخوریم بهتره ؟

 78. m

  سلام من ۲۰سالمه ۵۸کیلو هستم. پنج ماهه بدنسازی کار میکنم الان میخوام مکمل کربو مکس بگیرم بنظرتون چطوره؟عوارض نداره؟چن کیلو اضافه میکنم درطول یک ماه

  • حسن

   سلام خوبه کنارش یه کراتین هم بگیری خوب وزن میگیری عوارض اگه اصل باشه نه ۴ به بالا اگه تغذیه و تمرینت خوب باشه میای بالا

 79. پارسا

  باسلام
  من ۳ ماه هست بدنسازی کار می کنم ۱ ماه هست از چربی سوز lipo 6 استفاده می کنم.
  کلا ۴ کیلو کم کردم الان ۱۶۴ سانت قدم و ۷۵ کیلو وزنم هست با ۴ روز تمرین در هفته.
  اما مشکل من این هست که موقع تمرین با وزنه ست اخر عضله هام می لرزه و نمی تونم به رکوردم اضافه کنم و وزنه مورد استفاده ام بدون تغییر مونده از بقیه پرسیدم میگن پروتئین بدنت کم هست.
  حالا : ۱- یکی توصیه می کنه آمینو اسید شرکت on با پروتئین وی gold از شرکت fa یا on
  ۲- داروخانه می گه creatine پمپ دار همراه با پروتئین وی
  من هنوز کمی شکمم چربی داره .
  برنامه خودم six pack هست. لطفا راهنمایی کنید.
  برند شرکت on و bpi برای آمینو اسید یا کراتین کدام بهتر هست؟

 80. ابراهیم

  با سلام و تشکر از اطلاعات کاملی که در اختیار بنده گذاشتید
  کراتین را میشود بطور مداوم استفاده کرد طبق دستور شرکت سازنده ..؟
  مثلا در کراتین منو هیدرات ساخت التیمیت گفته شده است که یک هفته بارگیری چهار هفته نگهداری بعد دو هفته توقف و دوباره استفاده
  سوال دیگه هم اینکه وزن بدست امده از کراتین را چگونه نگهداری کنیم که بعد از توقف دچار کمبود وزن نشویم…؟

  • رضا

   سلام کراتین سعی کن ۶ هفته مصرف کنی ۶ هفته قطعش کنی مداوم که نمیشه مصرف کرد
   اره حتی تا سه هفته هم میتونی به بدنت استراحت بدی
   سعی کن بعد دوره از یه مکمل دیگه استفاده کنی در هر صورت بخوای نخوای بعد دوره یه مقدار وزنت برمیگرده

 81. سجاد

  سلام و عرض ادب.ممنون از مطالب خوبتون.
  رزمی کار هستم .سه روز در هفته تمرین رزمی دارم و سه روز دیگه رو وزنه می زنم.
  می خوام قدرت(استقامت)و سرعتم زیاد بشه.استفاده از چه مکملی رو پیشنهاد می کنید.ممنونم

 82. saber

  با سلام
  میخواستم بپرسم کراتین مونوهیدرات توی آب کاملا حل میشه یا نه؟

  • مصطفی

   اره حل میشه

 83. مهراد

  میشه یکی توضیح بده افراد زیر ۱۸ سال که کراتین رو مصرف میکنند با چه اختلالاتی مواجح میشن؟ منی که ۱۷ سالمه میتونه چه تاثیرات منفی ای روم بزاره؟
  و تاثیراتی که میزاره طی مصرف بلند مدته کراتینه یا نه با مصرف سه ماهش هم موجب اختلال در رشد میشه؟

 84. رضا

  سلام .ببخشید من یه کراتین atp گرفتم وقتی با اب مخلوطش میکنم یه مقدارش مخلوط نمیشه ته نشین میشه چرا؟؟؟؟؟

  • مهدی

   کراتین باید کلا در آب حل شه ته نشین نباید بشه کراتینت درجه دو هست لابد

  • احسان

   با سلام
   من یه هفتس(دوره ی بارگیری) دارم از سوپر کراتین اپتیمم استفاده میکنم،ولی الان عضله های پام خیلی خیلی گرفته،ک.گرفتگی عضلانی هم جزئی از عوارضشه
   به.نظرتون به خوردنش ادامه بدم یا ن؟؟؟

   • مهدی

    عوارضش یعنی چی داش به نظرم شما خیلی به پاهات فشار بی رویه اوردی که عضلات پات گرفته سعی کن مصرف پروتئین افزایش بدی هفته ای چند جلسه تمرین پا داری لابد ریکاوری نمیشه ادامه بده ربطی به این قضیه نداره گرفتگی عضله فشار زیاد به عضله را میرسونه اگه زیاد باشه و برطرف نشه بحث اینه که ریکاوریت مشکل داره عزیز

 85. علی موذن

  سلام ..دوستان کسی نظری راجع به مکمل کراتین
  Ultra pure createne monohedrat محصول شرکت musclegenix داره؟ اگه میشه بگید چطوره میخوام بگیرمش..

  • رضایی

   این همه برند خوب هست این چیه میخای بگیری سعی کن از برندهای معروف بگیری

 86. میثاق

  سلام دوست عزیز بیشتر دیدگاه هارو خوندم واقعا جواب درستی به نظر میان ولی یه سوالی برام پیش اومده
  شما تو یکی از نظرا گفتین کراتین خالی باعث لاغر شدن میشه ولی اگه غذای خوبی داشته باشیم بازم خیلی کم عضله میاره و فقط خط میندازه و گفتین باید با پروتئین مصرف بشه تا خوب جواب بده….ولی توی تمام نظرات بقیه که وزنشون بین ۵۵ تا ۶۵ بود گفتین کراتین باعث رشد عضلات و آب افتادن عضلات میشه و تاثیر خوبی میزاره.
  من خودم دو سال بدن سازی میرم وزنمم ۷۱ هست تا حدودی آشنایی با تمام مکمل ها دارم و میدونم هر کدوم چه تاثیری میزارن
  ولی الان میخام ازتون بپرسم اگه من کراتین اپتیمم از داروخانه بگیرم باعث رشد و افزایش وزن من میشه یا نه تاثیری نداره؟

 87. erfan

  خیلی عالی بود
  فقط میشه راجبه اون قسمت که گفتید بعد از بارگیری کراتین فقط آب بدن رو حفظ میکنه توضیح بدید؟
  یعنی تو این دوره اثر کراتین گذراست و ا گه مصرف نشه با از دست رفتن آب بدن دوباره ضعیف میشه؟

 88. محمد قادراباد

  سلام من یک عدد کراتین منو هیدرات گرفتم با یک گینرگینر انابولیک میس گینر
  تا بعد از چند روز خودش را نشان میدهد؟
  من الان یک هفتس مصرف میکنم ولی جوابی نگرفتم

 89. محمد

  بهترین مکمل چیه ؟

 90. شایان

  سلام خدمت مدیریت محترم سایت من ۴ ماه بدنسازی میرم. و خوب حجم گرفتم قدم ۱۵ کیلو اضافه کردم. میخواستم برای خشک کردن از سوما استفاده کنم چه مارکی بگیرم و چند تا بگیرم و ایا اینکه در شکم باید تزریق بشه یا باسن؟

 91. احسان

  با سلام.خدمت ادمین عزیز
  من یه هفتس دارم(دوره ی بارگیری) از سوپر کراتین اپتیمم استفاده میکنم،متاسفانه عضله های پام خیلی خیلی گرفته،ک گرفتگی عضلانی هم جزئی از عوارضشه
  به.نظرتون به مصرفش ادامه بدم یا ن؟؟؟؟

 92. امیدبخش

  با عرض سلام و احترام من متولد ۱۳۶۰ هستم وزن نزدیک به ۹۰ دور بازو ۳۶ بازو کوچک دارم کراتین مخورم ولی بیشتر حجم سینه و شانه اوردم جلو بازو ضعیف هست تمرین هم مکنم جلو بازو دور بازو فقط ۳۶ هست چگونه حجم بیشتری بیدا میکنند ایا کبسول هورمنی کمک میکند امیدبخش

 93. ایمان

  سلام خسته نباشی
  من ۲ هفته میشه که بدنسازی میرم
  و هنگام زدن هالتر کم میارم و دستام میلرزه مربیم گفته میتونی کراتینه مصرف کنی شما چه نوعیشو پیشنهاد میکنید
  قد ۱۸۵
  وزن ۵۵
  سن ۱۸

  • رضایی

   تغذیه مطلوب را می توان چنین شرح داد: تغذیه مطلوب تغذیه ای است که مواد غذای لازم را جهت نگهداری نسوج، ترمیم و رشد بدن تامین نماید.فقط در همین چند سال گذشته است که محاسبه قابل قبولی از نیاز مواد غذایی مخصوص، برای مردان و زنان در سنین و جثه های مختلف و با در نظر گرفتن تفاوت های شخصی در هضم، کنجایش ذخیره ای ، متابولیسم مواد غذائی و سطح مصرف انرژی روزانه ممکن گردیده است. خستگی در ورزشتغذیه پیشنهادی برای ورزشکاران بخاطر نیاز انرژی برای انجام یک ورزش بخصوص و چگونگی تغذیه انفرادی ورزشکاران ، حتی مشکلتر بنظر می رسد. در حقیقت یک برنامه غذائی بخصوص برای عملکرد مطلوب در تمرینات وجود ندارد. هر چند که در برنامه ریزی و ارزشیابی غذای مصرفی باید راهنمائی های تغذیه ای وجود داشته باشد.
   مواد غذائی لازم
   بسیاری از مربیان به جای تکیه بر روی شواهد موجود با اتکاء به احساس و تجربیات گذشته خود، برنامه غذائی را پیشنهاد می نمایند. این مشکل با دانستن این حقیقت که اطلاعات اکثر ورزشکاران در مورد تغذیه و نقش مواد غذائی مختلف در برنامه غذائیشان محدود و یا ناصحیح می باشد بر این مشکل می افزاید . اعتقاد کلی محققین بر این اساس است که ورزشکاران علاوه بر مواد غذائی که از طریق یک برنامه غذائی متعادل بدست می آورند به مواد غذائی اضافی نیاز ندارند؛ در حقیقت تغذیه کافی برای ورزشکاران همان تغذیه کافی برای دیگران می باشد. کالری اضافی مورد نیاز برای تمرینات را می توان از میان انواع غذاهای خوراکی مورد علاقه ورزشکار انتخاب نمود.
   مواد غذائی پیشنهادی برای مصرف
   همان طور که می دانید مقدار پروتئین پیشنهاد شده استاندارد، بطور کلی ۹ /. گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن می باشد. بنابراین شخصی که در حدود ۷۷ کیلو گرم وزن دارد روزانه به ۶۹ گرم پروتئین نیاز دارد. با در نظر گرفتن اینکه حتی در تمرینات سخت که نسبتا” مقدار کمی پروتئین برای کسب انرژی مصرف می شود، مقدار پیشنهاد شده فوق می تواند برای افراد فعال و غیر فعال یکسان باشد. در ضمن در بیشتر مواقع ورزشکاران چندین برابر بیشتر از نیاز روزانه خود پروتئین مصرف می نمایند.
   برای مصرف چربی و کربوهیدرات عدد استانداردی بوجود نیامده است زیرا اطلاعات بشر درباره آن هنوز آنقدر کافی بنظر نمی رسد. مقدار چربی برنامه غذائی افراد به نسبت علاقه آنان ، مقدار پول خرج شده برای غذا و مهیا بودن منابع قوی چربی در غذاها متفاوت می باشد . برای مثال فقط در حدود۱۰ % انرژی روزانه مردان آسیا از چربی تامین می شود؛ در حالی که در آمریکا ، کانادا، اسکاندیناوی، آلمان و فرانسه ۴۰% الی ۴۵% کالری روزانه از چربی تامین می گردد. بسیاری از متخصصین تغذیه بر این اعتقادند که چربی مصرفی نباید بیشتر از ۳۰% انرژی کل موجود در غذای روزانه ما را تشکیل دهد .
   از این مقدار نیز فقط ۵۰% آن باید از چربیهای اشباع شده باشد . این پیشنهادات بر مبنای تحقیقاتی است که نشان می دهد افرادی که غذایشان چربی اشباع شده زیاد دارد، بیشتر در معرض ناراحتی های قلبی و بیماری های دیگر از قبیل سرطان( چربی اشباع شده و اشباع نشده ) و دیابت می باشند .
   به هر حال این اقدام که چربی را کاملا” از برنامه غذایی حذف نمائیم نیز غیر عاقلانه بوده، نتایج سوء در رابطه با بازدهی ورزشی نیز دارد. مشکل به نظر می رسد که با یک برنامه غذائی کم چربی و اضافه کردن مصرف کربوهیدرات و پروتئین بتوان انرژی لازم برای ورزش های سخت را تامین نمود تا اینکه بدن در وزن ثابتی باقی بماند ؛ در ضمن چون که اسیدهای چرب ضروری مثل اسید لینولئیک و بسیاری از ویتامین ها از طریق چربی های غذائی وارد بدن می گردند، مصرف چربی ها ضروری است.
   یک برنامه غذائی کم چرب ممکن است که موجب یک حالت سوء تغذیه گردد
   مصرف کربوهیدرات نیز در نقاط مختلف دنیا کاملا” با هم تفاوت دارد و این به دلایلی از قبیل فراوانی و قیمت ارزانتر نسبت به غذاهای پر چربی و پروتئین بستگی دارد . غذاهای غنی از نظر کربوهیدرات مانند غلات، ریشه های نشاسته ای و نخود و لوبیاهای خشک نسبت به ارزش انرژی که تولید می نمایند، ارزانترین غذاها می باشند .
   در ناحیه آسیای شرقی کربوهیدرات ها ( برنج) در حدود ۸۰% کالری روزانه مردم را تامین می نمایند در حالی که در کشورهای اروپائی و آمریکائی تنها در حدود ۴۰% الی ۵۰% انرژی روزانه از کربوهیدرات ها تامین می گردد. بیشتر شواهد پیشنهاد می نمایند که در اثر استفاده از کربوهیدرات زیاد سلامت انسان به خطر نمی افتد به علاوه اینکه در چنین تغذیه ای برخی از اسیدها ی آمینه ضروری، مواد معدنی و ویتامین ها نیز به همراه مواد کربوهیدراته وارد بدن می گردند.
   خستگی در ورزش
   در حقیقت تغذیه افراد یک قبیله ابتدائی بنام(Toralionoral ) – که سرخپوست مکزیکی هستند – از نظر کربوهیدرات ها خیلی بالا می باشد (۷۵% کل کالری(. فیبر( ۱۹ میلی گرم در روز)، کلسترول نسبتا” کم(۷۱ میلی گرم در روز(، چربی(۱۲% کل کالری). و چربی های اشباع شده ( ۱۲% کل کالری ) دیگر عناصر تشکیل دهنده غذای آن ها می باشند . این مردم بخاطر استقامت جسمانی عالیشان مورد توجه هستند.
   بطوری که گزارش شده است، آن ها قادرند که در مسابقات ورزشی که شباهت زیاد به فوتبال دارد و برای چند روز ادامه پیدا می کند تا ۳۶۰ کیلو متر مسافت را بدوند ! چنین تغیه ای ممکن است برای مردم مفید باشد. مسئله قابل توجه دیگر در بین افراد این قبیله ، عدم وجود ناراحتی های عصبی، چاقی و مرگ بخاطر بیماری های قلبی و ناراحتی های عروقی می باشد.
   از طرف دیگر در رابطه با تامین انرژی ، در صورتی که فعالیت جسمانی روزانه کم باشد ، بدن نیز نیاز کمتری به مواد کربو هیدراته دارد ؛ هر چند که اگر شخص از نظر جسمانی فعال باشد، برای تامین کالری روزانه باید ۵۰% الی ۶۰% نیاز کالریک را از منابع کربوهیدرات بخصوص نشاسته تامین نماید. در آماده سازی برای ورزش های خاص و در قبل از مسابقه، مصرف کربو هیدرات را می توان حتی بالاتر از میزان پیشنهادی برد تا از وجود مقدار کافی گلیکوژن در مخازن آن مطمئن گردید.
   نیاز به کربوهیدرات در تمرینات سخت و طولانی
   ورزشکارانی که برای فعالیت های استقامتی از قبیل دوهای طولانی، شنا، اسکی، یا دوچرخه سواری تمرین می نمایند اکثرا” دچار یک حالت خستگی شدید می گردند که تمریناتشان را برای چندین روز متوالی بسیار مشکل تر می نماید . این رخوت ممکن است مربوط به از بین رفتن تدریجی کربوهیدرات پیشنهادی باشد.
   مقدار مصرف پیشنهادی پایه کربوهیدرات ، چربی و پروتئین و منابع غذائی آنان
   در بعضی از اشخاص این دوباره ذخیره سازی گلیکوژن با مصرف کربوهیدرات نسبتا” کم ، ممکن است که در حدود۵ روز طول بکشد .شخصی که روزهای پشت سر هم به تمرین می پردازد ، باید برنامه غذایی خود را طوری تنظیم نماید که گلیکوژن مورد نیاز بطور مداوم دوباره سازی گردد؛ بعلاوه اینکه حداقل ۲ روز استراحت و برنامه غذائی پر کربوهیدرات جهت برگرداندن گلیکوژن عضله به وضع قبل از شروع تمرینات ضروری می باشد.

  • ماهان

   کراتین مونوهیدارت اپتیمم یا هر برند دیگه ای میتونی بگیری

 94. محمد

  سلام
  من یه دوره ۶٠ روزه داشتم که توش کراتین مصرف کردم ، ٣ ماه قبل هم یه مدت ٢٠ روزه مصرف کردم کراتین ، آیا باز هم میتونم در ادامه کراتین مصرف کنم یا خطرناکه؟ اینکه میگن سالی بیشتر از ۵٠٠ گرم نباید مصرف کرد حقیقت داره؟

 95. مهدی

  سلام.۲۱ سالمه.وزن ۶۵ .مکمل mass با کراتین .باهم بخورم یا بذارم یکی تموم شد اون یکی استفاده کنم

 96. A.M

  سلام من تازه به بدنسازی شروع کردم و ۱۵سالمم هست ایا کراتین منوهیدرات برای من خوب است یا نه

  • زاهدی

   جالا یه چند ماه تمرین کن اصول تمرین با وزنه یاد بگیر فعلا با تغذیه وزن اضاف کن بعد چند مدت میتونی کراتین بخری مثلا ۶ ماه تا یه سال

 97. A.M

  وزنمم ۵۹ کیلو هست و قدم ۱.۷۸است

 98. حسن

  سلام من سه ماه دیگه ۱۸ سالم قدم۱۷۶وزنم۸۰ میشه ۸ ماهه بدنسازی کار میکنم خواستم ببینم کراتین مصرف کنم جوش نمیزنم؟؟؟

  • رضا

   اگه اصل باشه و بدنت بهش حساسیت نداشته باشه نه جوش نمیزنه

 99. رضا

  سلام ی خواهش دارم ازتون من ی کراتین گرفتم میتونین تو اصل یا بدل بودنش بهم کمک کنید ممنون میشم فقط کافیه ی ایمل بهم بزنید تا عکسشو بفرستم

  • رضایی

   کراتین باید خوب تو آب قاطی بشه
   عکس بگیر همینجا بفرست بیاد لینکشو

 100. ariiiii

  سلام. کراتین مونوهیدارت طعم دار هم وجد داره؟ یا فیک هست؟؟

  • ماهان

   کراتین طعم دار تا حالا نشنیدیم اصولا کراتین بدون مزه هست

 101. Adel

  سلام خسته نباشید، من ۲۴ سالمه، ۱۸۹ قدمه با ۷۹ کیلو وزن. ساختار بدنیم لاغر و استخونیه. الان یک ماهه ک باشگاه رو شروع کردم بهم برا دوره کراتین، کربو هیدرات و امینو ارژنین توصیه کرده مربی باشگاه. ب نظرتون خوبه! بعد اینکه من توی تمرینات خیلی سریع خسته میشم و با اینکه حجم عضلانی قابل توجهی ندارم و زیاد سخت تمرین نمیکنم خیلی زود عضلاتم قفل میکنه یا همون دم میکنه و دیگه نمیتونم تمرین رو ادامه بدم. اگر میشه راهنماییم کنید، مرسی از سایت خوبتون?

  • مدیری

   مشکل تغذیته
   روزی ند وعده غذا میخوری
   بعد هفته ای چند بار باشگاه میری یا دچار ورزش زدگی شدی لابد

 102. ابراهیم

  با سلام و ممنون از راهنمایی هاتون من دو سال هست که بدن سازی کار میکنم ولی به خاطر مشکلات معده و گوارشی تا حالا از کراتین و مکمل استفاده نکردم و وزنم کم هست لطفا راهنمایی کنید

  • رضا

   اگه مشکلی داری بهتره نظر پزشکتو جویا شی سعی کن سرخود مکمل مصرف نکنی

 103. ایوب

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  میخواستم بدونم من قبلا رباط پام Aclکش اومد اونم به خاطر ضعف چهارسر دکتر گفت الان گفته میتونی از کراتین استفاده کنی خواستم بدونم ایا کراتین برا یه فوتبالیست خوبه یا نه
  اگه خوبه لطفا طریقه مصرفش رو بگید

  • رضا

   خوب هست به شرطی که اصلش گیر بیاری دوست عزیز

 104. ایوب

  البته برا تقویت چهارسر همراه کراتین باید بدنسازی رو هم شروع کنم ممنون میشم جواب بدین

  • بهزاد

   ولی سعی کن فقط به کراتین اکتفا نکنی تغذیه خوب در نظر بگیر و اصولی تمرین کن اره بهتره هفته ای ۳ روز هم تمرین بدنسازی داشته باشی

 105. حمید

  سلام اگه میشه جواب منم بدید .من وزنم خیلی کمه امروز کراتین کربوهیدرات خریدم آیا وزنم بالا میره من فقط واسه بالا بردن وزنم خریدم .ورزشم نمیکنم

  • رضایی

   اشتباه کردی دیگه اول راجع یه چیزی تحقیق کن بعد برو بخر کراتین بدون روزش فایده نداره که فدات شم برو باشگاه ثبت نام کن

 106. رحیم

  سلام خسته نباشید.من یکساله بدنسازی کار می کنم.تقریبا ۲۰ روزه کراتین مصرف می کنم.خواستم بدونم چه مدت باید مصرف کنم؟ایا بیست روز مصرف و بیست روز استراحته؟

 107. Reza abbasi

  سلام من ۱۸ سالمه قدم ۱۸۹ وزنم ۶۹کیلو میخوام وزن بگیرم.مکمل کربوبلاست اپکس با کراتین گرفتم بنظرتون با این ۲ مکمل وزن و عضله میگیرم؟؟

 108. Reza2ra

  سلام من ۱۸ سالمه قدم ۱۸۹ وزنم ۶۹کیلو میخوام وزن بگیرم.مکمل کربوبلاست اپکس با کراتین گرفتم بنظرتون با این ۲ مکمل وزن و عضله میگیرم؟؟

 109. محمد

  سلام من یه گینر ماسل بوستر با طعم شکلات گرفتم همراه یه کراتین فارما فرست بنظر شما چطورن

 110. پارسا رجایی

  با عرض سلام خسته نباشی:
  من ۱۹ سالم ، ۱۸۰ قدم وزنم ۸۰ در رشته کشتی ازاد و همراه با اون بدنسازی هم فعالیت دارم بهترین جایی که پیدا کردم برای گرفتن مشورت اینجا بوددد خاصم من راهنمایی کنید که چه مکملی خوبه من بعضی وقتت انرژی کم میارم در تمرینات کشتی و اون حس قدرتی که داشتم دیگه اون لحظه ندارمم و بدنم کم میاره انرژی نیرو کافی ندارم و هدفم اینه که ی انرژی خوبی بهم بده و اینکه با توجه به بدنسازی بتونم حجم خوبی بگیرم نه اینکه اب باشه و پف الکی عضله سازی خوب قدرتی وبا توجه به حجمو انرژی خوبی بده ..ی سری مطالب خوندم که کراتین برا کلیه کبد ضرر داره ..ممنون میشم مکمل خوب مناسب با اسم کاملش بهم معرفی کنید قیمتش مناسب باشه چون هزینه اونقد ندارم که سنگین خرج کنم….با تشکر

 111. مريم

  سلام من بیست و یک سالمه سه ساله بدنسازی کار میکنم البته بدون مکمل
  میخواستم بدونم آمینو٢٢٢٢ با کراتین مونوهیدرات رو با هم بخورم مشکلی نداره؟؟؟؟
  ممنون?

 112. احمدضیا

  من ۱۸ سال ام است وزن ام ۵۹ کیلو گرام
  سنگ کلیه دارم اما بسیار کوچک است تولید نمیکند
  من ورزش فیتنس میرم اما میخواهم از طریق کراتین
  وزن خود را افزایش بدم خیلی لاغر هتسم چی نظر میدیهید

 113. سروش

  سلام خواستم بدونم مصرف کراتین با دکانوات ضرری نداره؟ خوبه یا بد؟

 114. علیرضا بیرام

  سلام طرز تشخیص bcaa اصل هم بگید.

 115. محمد

  سلام…خواهش میکنم جوابم رو کامل بدین…من یک سوپر کراتین ایرانیpnc از داروخانه گرفتم و این کراتین به هیچ عنوان در اب حل نمیشه ودر اخر همش ته نشین میشه.ایا کراتین قابل اعتمادیه یا مصرفش نکنم…چون یک مربی میگفت کراتین باید کامل در اب حل بشه و ته نشین نشه..چون باعث مشکل کلیوی میشه….تقاضا دارم جوابم رو کامل و جامع بدین..تشکر

 116. محمد

  و اینکه اگه تقلبی باشه چه اتفاقی واسه بدن میفته…اصلا نمیتونم مصرفش کنم؟؟؟؟

 117. اتابک

  سلام خوبین من وزنم ۵۰هستش رفتم از داروخانه کراتین مونو هیدرات و پروتیین کربومس۲خریدم ایا اینا تو افزایش وزن کمکمدمیکنه ممنون میشم جواب بدین مرسی؟

 118. اتابک

  سلام خوبین من وزنم ۵۰وسننم ۲۱هستش رفتم از داروخانه کراتین مونو هیدرات و پروتیین کربومس۲خریدم ایا اینا تو افزایش وزن کمکمدمیکنه ممنون میشم جواب بدین مرسی؟

 119. علی

  سلام من ۱۸ سالمه دو ماه هس بدنسازی میرم،بدنم خیلی خوب شده ولی میخوام مکمل استفاده کنم ،چه مکملی استفاده کنم بهتره؟؟

 120. پیمان

  بعضی ها میگن کراتین باید تو آب حل بشه بعضیا هم میگن نباید حل بشه.
  بالاخره کدومش درسته؟؟

 121. Amirreza

  سلام من۱۷سالمه۵۷کیلو ام ۴ماههTRXکارمیکنم الان میخوام بدنم حجم بیاره چه مکملی استفاده کنم؟؟

 122. محمد

  سلام کراتین برای آسم مشکلی نداره دارو مصرف نمی کنم

 123. محمد حسین زاده

  با سلام خدمت دوستان عزیز
  اون دسته از دوستانی که به دنبال استفاده از قرص لاغری یا مکمل های لاغری مطمئن هستند من خودم از یک سایت خرید کردم جواب گرفتم فقط باید دوره ی مصرفشون رو بدقت و باحوصله رعایت کنید. لینکشم میزارم تا اگه خواستین استفاده کنید.

 124. Mohammad Reza...

  با سلام و خسته نباشید…. به نظر شما در ماه مبارک رمضان طریقه ی مصرف کراتین و پروتئین چطور هست یا هر موقع از روز مصرف شود تاثیر خود میگذارد یا باید حتما نیم ساعت قبل یا بعد تمرین مصرف شود؟

 125. علیرضابیات

  درود برشما توضیحات کامل فقط دمای نگهداری کراتین توضیح بدین.
  باتشکر

 126. مصی جکسون

  سلام دوستان من ورزشکار نیستم ولی بدنم بد نیست..به قول معروف!موفق باشید

 127. حمید سلمانی

  با سلام و عرض ادب
  میخواستم بدانم آیا می توان پودر کراتین مونوهیدرات را با پودر کربو مس ۱ (هر دو از شرکت کارن) در دوزهای تعیین شده مخلوط کرد و مخلوط آنرا بصورت خشک و حل نشده نگهداری کرد و از آن روزانه مصرف نمود؟

  • مدیریت

   سلام. نه. نمیشه. چون اگر میشد خود کارخونه اینکارو انجام میداد.

   هرکدوم اصول خودشو داره و ساعات مصرف مخصوص.
   اصلا چنین کارهایی انجام ندین.

   • حمید سلمانی

    با سلام مجدد
    طبق تحقیقاتی که انجام دادم این دو پودر را (کراتین و کربو مس که قند خالص است) میتوان بصورت خشک مخلوط کرد و بعضی شرکت ها مخلوط شده آنها را عرضه نموده اند. لطفا جواب سرسری و بدون تحقیق ندهید.
    متشکرم

 128. حمید سلمانی

  جوابیه مرا چاپ نمایید یا جواب اشتباه خود را اصلاح نمایید.

 129. سینا الله یاری

  سلام من ۱۹ سالمه و قدم ۱۷۰ ولی میخوام بلند تر بشم چی باید استفاده کنم که بلند تر بشم؟ با تشکر

 130. ARMAN

  سلام.من ۱۶ سالمه قدم ۱۸۲ وزنم ۷۵ و حدودا ۳ سالو نیمه بدنسازی کار میکنم و بدنم هم کارکرده و آمادس و بدن خوبی هم دارم.و تا حالا هیچ مکملی استفاده نکردم
  آیا مصرف مکمل مثلا پروتئین وی اشکالی نداره؟؟

 131. Shayan

  سلام من فوتبال بازی میکنم ۱۷ سالم قدم ۱۸۰ میخوام وزنم ۶۳ میخوام هرچی سریع افزایش وزن داشته باشم لطفا راهنمایی کنید از کدوم مکمل استفاده کنم

 132. فرید

  سلام و عرض درود فراوان
  من وزن ۷۰کیلو وقد ۱۷۸وسن۲۳دارم هیکلم استخوان های درشت وعضلاتی که زود باد میکند و بعد میخوابد.چند سوال داشتم یک من وقتی کارمیکنم مثلا پرس سینه خیلی سینهام درشت میشه ولی عضله سفت نیست نرمه دلیلش چیه؟
  سوال دو یک مدتی ورزش ول کردم و به بیراهه کشیده شدم الان دردوران پاکی بسر میبرم و بدنم کمی ضعیف من یک پروتیین وی ۲کیلو دارم و یک کراتین منوهیدرات ۶۰۰گرمی نظرشما برای مصرفش چیه میخوام تو یک مدت کوتاه یکم بدنم رشد بکنه چون خیلی داغون شدم.بنظر شمامصرفش الان درسته یا نه؟اگر نظر به استفاده دارین چیز دیگه ای برای تکمیل نیازداره یا همین خوبه؟
  منتظر شنیدن تجربه وعلم شما هستم سپاس فراوان

 133. ریحانه طبا

  سلام کسی میدونه برا خانوما خوبه یه نه

  • ارسان

   سلام بله مشکلی برای خانما نداره

  • rahman

   مصرف این دارو برای خانم های باردار و یا کسانی ک داروی خاصی مصرف میکنن حتما با نظر پزشک صورت بگیرد تا باعث عوارض نشود . اما مشکلی برای مصرف خانم ها ندارد میتونید با مشورت مصرف نمایید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره