رگ پارک شخصیتی بود که جایگاه ویژه‌ای در دنیای بدنسازی داشت. خیلی از کارشناسان پرورش‌اندام عقیده دارند او بهترین بدنسازی بود که از بریتانیا به دنیای پرورش‌اندام معرفی شد. البته این مساله به این دلیل بوده است که کمتر کسی در زمان او می‌توانست به این توسعه عضلانی برسد ولی او با سیستم‌های غذایی و تمرینی خود توانسته بود به این مهم دست یابد. او بخش عمده‌ای از موفقیت خود را مدیون ژنتیک مساعدش بود.

 

 

 

همچنین رگ پارک از روش‌های نوین بدنسازی به خوبی استفاده می‌کرد. او چیزی فراتر از یک بدن عضلانی بود و علاوه بر ویژگی‌های فیزیکی نمونه‌ای از روحیه باز و ورزشکاری بود.

رگ پارک در سال 1928 در شهر لیدز در انگلستان متولد شد. او از همان کودکی علاقه زیادی به ورزش داشت. علی‌رغم بدن نه چندان مناسبی که در سن 17 سالگی داشت، به اصرار دوستانش به تمرینات با وزنه پرداخت و توانست پیشرفت‌هایی در این زمینه بکند. پس از آن رگ با داشتن بدنی عضلانی و متناسب به ارتش پیوست و برای خدمت راهی مالایا شد و در آنجا به نحوی مربی ورزشی سربازان شده بود.

او در سال 1948، یعنی زمانی که مسابقات المپیک در لندن برگزار شد، به انگلستان بازگشت. این درست زمانی بود که جان گرمیک، قهرمان مسابقات مستر یونیورس آن سال برای دیدن مسابقات به لندن آمده بود. پس از آن که رگ پارک به سختی تمرینات بدنسازی خود را انجام می‌داد توانست وزن خود را از 80 کیلو به 104 کیلو برساند و همچنین توانست دور بازوی خود را 54 سانتیمتر برساند. او در آن زمان خود را برای مسابقات آقای بریتانیا، که پرسابقه‌ترین مسابقه بدنسازی است، آماده می‌کرد و سرانجام توانست در سال 1949 یعنی همان سال توانست نفر نخست مسابقات آقای بریتانیا شود. جالب است که سر داور آن مسابقات کسی نبود جز جان گرمیک که به نوعی الگوی ورزشی رگ پارک محسوب می‌شود.

برای اینکه پدر و مادر رگ از او قدردانی کنند در دسامبر همان سال او را به آمریکا فرستادند. وقتی که او به آمریکا رسید، با اکثر قهرمانان آن دوران تمرین و ملاقات می‌کرد. پس از یافتن شیوه‌های نوین تمرینی، تغذیه‌ای و مکمل‌های جدید، وی توانست در سال 1950 به مقام اول مسابقات توسعه یافته‌ترین ورزشکار در آمریکا دست یابد.

پس از آن رگ به زادگاه خود بازگشت تا خود را برای مسابقات مستر یونیورس آماده سازد، اما به دلیل ناکامی یا بدشانسی نتوانست غول بدنسازی آن دوران یعنی استیو ریوز را شکست دهد و در مقام دوم ایستاد، با این حال او همان سال توانست مقام نخست مستر المپیا را کسب کند. از آنجایی که او علاقه‌ای به شکست‌خوردن نداشت، سعی کرد تمرینات خود را سخت‌تر کند و سرانجام توانست در سال 1951 در مستر یونیورس اول شود.

رگ تمرینات خود را ادامه می‌داد و همه را تشویق به ورزش و شرکت در مسابقات می‌کرد. در سال 1958 او اولین کسی بود که توانسته بود، دو بار در مسابقات مستر یونیورس اول شود و بالاخره در سال 1965 این رکورد را به سه مقام رسانید. ولی در سال 1971 زمانی که او 43 سال داشت نتوانست مقامی بهتر از سومی کسب کند و پشت بیل پرل و سرجیو الیویا ایستاد. اما او همیشه یک قهرمان بود.

زندگی برای رگ در شرکت در مسابقات بدنسازی خلاصه نمی‌شد. در حقیقت او از یک ورزشکار فعال‌تر بود. او همواره تمرین می‌کرد، در سال 1952 مجله خود را با نام مجله رگ پارک منتشر کرد و بیشتر زمان خود را صرف کار در شرکت خود و پدرش که فروشنده لوازم بدنسازی بود می‌گذراند.

از آنجایی که رگ همواره می‌خواست خود را از دیگران برتر سازد رکوردهای خیلی از افراد قوی آن دوران را شکست. برای مثال او توانست با دو دمبل مجموع 160 کیلوگرم، حرکت پرس سرشانه را یک تکرار انجام دهد یا در سال 1954 با وزنه 226 کیلویی حرکت پرس سینه را بدون هیچ وسیله کمکی و روی میز چوبی انجام دهد.

رگ علاقه زیادی به سفرکردن داشت و هر جا که می‌رفت در سمینارهای مختلف شرکت می‌کرد. او در یکی از سفرهای خود به آفریقای جنوبی با مارئون (خواهر یکی از مشهورترین بدنسازان آن زمان یعنی جانی ایزاکس) ازدواج کرد. او در همان سال با کمک بدنسازان دیگری مانند بیل پرل، اسپانسر مسابقات آقای آفریقای جنوبی شد. از مشهورترین کسانی که تاثیر زیادی از رگ پارک گرفت کسی نبود جز آرنولد شوارتزنگر، کسی که همواره رگ پارک را اسطوره خود می‌دانست. رگ و آرنولد اول بار همدیگر را در مسابقات واگ بنت ملاقات کردند. رگ درباره آرنولد می‌گفت: او دارای استعدادی فوق‌العاده است و من او را برای اجرای برنامه خارج از مسابقه به آفریقای جنوبی بردم. آرنولد نیز در تمام طول مسابقات خود از رگ برای توسعه بیشتر در عضلات خود کمک می‌گرفت. برای او عکس‌های خود را می‌فرستاد تا ضعف‌هایش را به او بگوید.

پس از اینکه رگ پارک در مسابقات مستر یونیورس شرکت کرد، مانند استیو ریوز به دنیای سینما رفت و در فیلم هرکول ایفای نقش کرد.

اما او در زمانی که ایفای نقش در صحنه سینما می‌کرد هیچگاه ریشه خود و مسابقات بدنسازی را ترک نکرد. او تمرینات خود را ادامه می‌داد و در مسابقات بدنسازی به عنوان میهمان شرکت می‌کرد و به عنوان بهترین بدنساز میهمان در مسابقات مسترالمپیا معرفی شد. رگ به طور متناوبی بین آمریکا و آفریقا برای ساماندهی به باشگاه‌های خود و ملاقات فرزند خود، سفر می‌کرد در حالی که در آن زمان به کاپ‌ها و نشان‌های قهرمانی خود می‌افزود.

جو ویدر درباره او گفت: «رگ پارک مرد با فرهنگ و به معنای واقعی یک مرد جدی بود». پس از آن رگ در کار مجلات خود فعالیت می‌کرد و همچنین کارخانه وزنه و میله هالتر‌سازی خود را اداره می کرد.

شاید برایتان جالب باشد که نمونه‌ای از برنامه‌های تمرین رگ پارک را در زمان ببینید:

اسکوات 10×5

پرس سینه 10×5

زیربغل سیم‌کش 8×5

پرس سرشانه نشسته با دمبل 8×5

جلوبازو با هالتر با تقلب 10×5

پرس فرانسوی برای پشت بازو 10×5

رگ همچنین 5 ست از حرکات بارفیکس و ساق ایستاده را انجام می‌داد و توانست در ده هفته نزدیک به 12 کیلو وزن اضافه کند بدون اینکه از هر دارویی استفاده کرده باشد.

سرانجام رگ پارک، این بزرگ مرد صحنه بدنسازی، هفته پیش در سن 79 سالگی درگذشت تا یاد او برای همیشه در دل‌ها زنده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *