نوع تیپ بدنی شما در میزان واکنش شما نسبت به تمرینات و تغذیه تاثیر گذار است.برای برنامه ریزی دقیق در تمرینات و رژیم خود، اول باید نوع تیپ بدنی خود را بشناسید.

 

bodytypes

 

وقتی‌ که برای اولین بار وارد دنیای بدن سازی شدم توسط انواع برنامه‌های تمرینی،مکملها،انواع رژیم‌های غذایی و مقالات و اطلاعات مختلف غرق و سر در گم شده بودم.تعداد متنوع و متناقضی از برنامه‌های تمرینی و برنامه‌های غذایی وجود داشت که من هیچ اطلاعی از نحوه استفاده از آنها و اینکه چه کاری را باید انجام دهم نداشتم.

حاصل این سر در گمی حدود ۶ ماه تمرین و مقدار خیلی کمی‌ عضله‌ سازی بود و دیگر هیچ انگیزه ای‌ برای تمرین نمانده بود.تقریبا ناامید شده بودم تا اینکه روزی یک فرد در سالن تمرین یک مجله به من داد و گفت که در مورد مقاله‌ای که در مورد انواع تیپ‌های بدنی در آن وجود دارد مطالعه کنم.آنرا مطالعه کردم و بعد از آن فهمیدم که چرا در این مدت اصلا به موفقیت نرسیدم.

 

در واقع من یک اکتومورف بودم (افراد لاغری که به سختی وزن اضافه میکنند) با وزنی حدود ۶۰ کیلو گرم.اولین باری که قدم در باشگاه گذاشتم هیچ اطلاعی از انواع تیپ بدنی نداشتم.گمان می‌کردم که هر چه بیشتر تمرین کنم حجیم تر خواهم شد (مانند اکثر مبتدیان).شروع کردم به تمرین با برنامه افراد حرفه‌ای.نتیجه این کار فقط افزایش وزن ۱/۷ کیلو گرمی‌ در ۶ ماه بود.

 

بعد از اینکه آن مجله را مطالعه کردم در مورد تیپ بدنی خود،متابولیسم و چگونگی‌ افزایش وزن اطلاعات مفیدی را به دست آوردم.

به عنوان یک اکتومورف من میبایست روی کالری دریافتی،میزان استراحت و انجام حداقلی تمرینات هوازی تمرکز می‌کردم.بعد از این جریان بود که من توانستم به میزان قابل قبولی عضله‌ سازی کنم.پس خیلی‌ مهم است که شما نیز اول نوع تیپ بدنی خود را کامل بشناسید.تیپ‌های مختلف بدنی هر کدام نیازمند انواع مختلفی‌ از تمرینات و تغذیه مرتبط به خود را دارند.

در زیر به بیان سه نوع تیپ بدنی همراه با ویژگی‌‌های آنها می‌پردازیم:

 

اکتومورف
Ectomorph

 

به طور معمول به افراد لاغر اندام اکتومورف می‌گویند.این افراد دارای ساختاری سبک با مفاصل و عضلاتی کوچک هستند.معمولا اکتومورف‌ها دارای دست و پاهای کشیده و لاغر و عضلاتی رشته مانند دارند.

 

صفات معمول در اکتومورف ها:

دارای ساختار و استخوان بندی ظریف و باریک

به سختی وزن اضافه میکنند

سینه های صاف و تخت

شانه هائی کوچک

لاغر اندام

حجم عضلانی خالص

متابولیسم بالا

 

اکتومورف‌ها به سختی میتوانند وزن اضافه کنند.متابولیسم بالای آنها باعث سوزاندن سریع کالری‌ها میشود.این افراد برای اضافه وزن پیدا کردن باید مقدار زیادی کالری مصرف کنند.تمرینات آنها باید متمرکز روی عضلات بزرگ و با شدت و کوتاه صورت گیرد.استفاده از مکملها نیز قطعاً توصیه میشود.اکتومورفها باید قبل از خواب نیز برای جلوگیری از فرایند کاتابولیسم در خواب یک وعده غذایی مصرف نمایند.در کّل این افراد به راحتی‌ میتوانند وزن کم کنند به همین خاطر کات عضلانی در این افراد بسیار خوب می‌باشد.

 

مزومورف

 

Mesomorph

 

این افراد دارای استخوان‌ها و عضلاتی بزرگ هستند و به طور ذاتی هیکل آنها ورزشکاری می‌باشد.مزومورف بهترین نوع تیپ بدنی برای بدن سازی می‌باشد.آنها به راحتی‌ هم میتوانند اضافه وزن و کاهش وزن پیدا کنند.آنها به طور ذاتی قدرتمند و ساختار آنها بسیار مناسب برای بدن سازی می‌باشد.

 

صفات معمول در مزومورف ها:

ورزشکار گونه

به طور کلی‌ دارای بدنی سخت و محکم

کات عضلانی مناسب

فرم بدنی مستطیلی شکل

قدرتمند

عضله‌ سازی آسان

نسبت به اکتومورف‌ها آسان‌تر چربی‌ به دست آو‌ردند

 

تیپ بدنی مزومورف بهترین واکنش را نسبت به تمرینات نشان میدهد.افزایش حجم به سرعت در آنها دیده میشود مخصوصا در افراد مبتدی،نکته منفی‌ در مورد آنها این است که نسبت به اکتومورف‌ها سریعتر چربی‌ به دست میاورند.این امر به این معنی‌ است که باید این افراد بر میزان کالری دریافتی خود نظارت داشته باشند.گاهی اوقات ترکیب تمرینات با وزنه و هوازی میتواند بهترین نتیجه را برای این افراد به ارمغان آورد.

 

اندومورف

 

Endomorph

 

این افراد معمولا دارای بدنی قوی و نرم میباشند.بسیار آسان چربی‌ به دست می او‌ردند.اندومورف‌ها اغلب دارای قدی کوتاه با دست و پاهایی کلفت میباشند.عضلات آنها مخصوصا در قسمت ران‌ها بسیار قدرتمند است.این افراد در انجام حرکات پا نظیر اسکات قدرتمند عمل میکنند.

 

صفات معمول در اندومورف ها:

بدنی نرم و گرد مانند

بسیار آسان عضله‌ و چربی‌ به دست آو‌ردند

عموما کوتاه قد هستند

ساختاری قدرتمند دارند

چربی‌ سوزی سخت

متابولیسم کند

تفکیک عضلات به خوبی‌ مشخص نیست

 

وقتی‌ که بحث تمرین این افراد مطرح میشود می‌دانیم که آنها به راحتی‌ میتوانند اضافه وزن پیدا کنند.متأسفانه بخش اعظمی از این افزایش وزن به صورت چربی‌ است نه عضله.این افراد باید هم به تمرینات هوازی و هم به تمرینات با وزنه برای نگاه داشتن بدن خود در حالت کم چرب بپردازند.معمولا نیازی به مصرف مکمل تا وقتی‌ که به میزان کافی‌ از رژیم غذایی خود دریافت میکنند ندارند.

 

ترکیب تیپ‌های بدنی

 

اکثر افراد معمولا دارای ترکیبی‌ از این تیپ‌های بدنی هستند.این ترکیب ممکن است به صورت اکتومورف/مزومورف یا به صورت مزومورف/اندومورف باشد.غیر معمول نیست اگر یک مزومورف را ببینیم که مانند یک اندومورف اضافه وزن پیدا کند.

 

نوع تیپ بدنی شما چیست؟

 

با اطلاعات داده شده در بالا اکنون باید قادر به تشخیص شناسایی تیپ بدنی خود باشید.نکته آخری که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که مهم نیست که شما دارای چه نوع تیپ بدنی هستید،چون میتوانید با هر نوع تیپ بدنی که دارید،بدنی عضلانی،کم چرب و قدرتمند بسازید.حتی لاغرترین افراد نیز میتوانند حجیم شوند.

سخت است ولی‌ با سخت کوشی و اشتیاق میتوانید این کار را انجام دهید.من هم زمانی‌ جز لاغرترین افراد بودم اما هم اکنون که دارم این مقاله را مینویسم توانسته‌ام در حدود ۳۰ کیلو گرم عضله‌ خالص به دست آورم.

منبع: http://www.muscleandstrength.com

استفاده از مطالب  تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *