انواع تیپ های بدنی و ویژگی آنها
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » انواع تیپ های بدنی و ویژگی آنها

نوع تیپ بدنی شما در میزان واکنش شما نسبت به تمرینات و تغذیه تاثیر گذار است.برای برنامه ریزی دقیق در تمرینات و رژیم خود، اول باید نوع تیپ بدنی خود را بشناسید.

 

bodytypes

 

وقتی‌ که برای اولین بار وارد دنیای بدن سازی شدم توسط انواع برنامه‌های تمرینی،مکملها،انواع رژیم‌های غذایی و مقالات و اطلاعات مختلف غرق و سر در گم شده بودم.تعداد متنوع و متناقضی از برنامه‌های تمرینی و برنامه‌های غذایی وجود داشت که من هیچ اطلاعی از نحوه استفاده از آنها و اینکه چه کاری را باید انجام دهم نداشتم.

حاصل این سر در گمی حدود ۶ ماه تمرین و مقدار خیلی کمی‌ عضله‌ سازی بود و دیگر هیچ انگیزه ای‌ برای تمرین نمانده بود.تقریبا ناامید شده بودم تا اینکه روزی یک فرد در سالن تمرین یک مجله به من داد و گفت که در مورد مقاله‌ای که در مورد انواع تیپ‌های بدنی در آن وجود دارد مطالعه کنم.آنرا مطالعه کردم و بعد از آن فهمیدم که چرا در این مدت اصلا به موفقیت نرسیدم.

 

در واقع من یک اکتومورف بودم (افراد لاغری که به سختی وزن اضافه میکنند) با وزنی حدود ۶۰ کیلو گرم.اولین باری که قدم در باشگاه گذاشتم هیچ اطلاعی از انواع تیپ بدنی نداشتم.گمان می‌کردم که هر چه بیشتر تمرین کنم حجیم تر خواهم شد (مانند اکثر مبتدیان).شروع کردم به تمرین با برنامه افراد حرفه‌ای.نتیجه این کار فقط افزایش وزن ۱/۷ کیلو گرمی‌ در ۶ ماه بود.

 

بعد از اینکه آن مجله را مطالعه کردم در مورد تیپ بدنی خود،متابولیسم و چگونگی‌ افزایش وزن اطلاعات مفیدی را به دست آوردم.

به عنوان یک اکتومورف من میبایست روی کالری دریافتی،میزان استراحت و انجام حداقلی تمرینات هوازی تمرکز می‌کردم.بعد از این جریان بود که من توانستم به میزان قابل قبولی عضله‌ سازی کنم.پس خیلی‌ مهم است که شما نیز اول نوع تیپ بدنی خود را کامل بشناسید.تیپ‌های مختلف بدنی هر کدام نیازمند انواع مختلفی‌ از تمرینات و تغذیه مرتبط به خود را دارند.

در زیر به بیان سه نوع تیپ بدنی همراه با ویژگی‌‌های آنها می‌پردازیم:

 

اکتومورف
Ectomorph

 

به طور معمول به افراد لاغر اندام اکتومورف می‌گویند.این افراد دارای ساختاری سبک با مفاصل و عضلاتی کوچک هستند.معمولا اکتومورف‌ها دارای دست و پاهای کشیده و لاغر و عضلاتی رشته مانند دارند.

 

صفات معمول در اکتومورف ها:

دارای ساختار و استخوان بندی ظریف و باریک

به سختی وزن اضافه میکنند

سینه های صاف و تخت

شانه هائی کوچک

لاغر اندام

حجم عضلانی خالص

متابولیسم بالا

 

اکتومورف‌ها به سختی میتوانند وزن اضافه کنند.متابولیسم بالای آنها باعث سوزاندن سریع کالری‌ها میشود.این افراد برای اضافه وزن پیدا کردن باید مقدار زیادی کالری مصرف کنند.تمرینات آنها باید متمرکز روی عضلات بزرگ و با شدت و کوتاه صورت گیرد.استفاده از مکملها نیز قطعاً توصیه میشود.اکتومورفها باید قبل از خواب نیز برای جلوگیری از فرایند کاتابولیسم در خواب یک وعده غذایی مصرف نمایند.در کّل این افراد به راحتی‌ میتوانند وزن کم کنند به همین خاطر کات عضلانی در این افراد بسیار خوب می‌باشد.

 

مزومورف

 

Mesomorph

 

این افراد دارای استخوان‌ها و عضلاتی بزرگ هستند و به طور ذاتی هیکل آنها ورزشکاری می‌باشد.مزومورف بهترین نوع تیپ بدنی برای بدن سازی می‌باشد.آنها به راحتی‌ هم میتوانند اضافه وزن و کاهش وزن پیدا کنند.آنها به طور ذاتی قدرتمند و ساختار آنها بسیار مناسب برای بدن سازی می‌باشد.

 

صفات معمول در مزومورف ها:

ورزشکار گونه

به طور کلی‌ دارای بدنی سخت و محکم

کات عضلانی مناسب

فرم بدنی مستطیلی شکل

قدرتمند

عضله‌ سازی آسان

نسبت به اکتومورف‌ها آسان‌تر چربی‌ به دست آو‌ردند

 

تیپ بدنی مزومورف بهترین واکنش را نسبت به تمرینات نشان میدهد.افزایش حجم به سرعت در آنها دیده میشود مخصوصا در افراد مبتدی،نکته منفی‌ در مورد آنها این است که نسبت به اکتومورف‌ها سریعتر چربی‌ به دست میاورند.این امر به این معنی‌ است که باید این افراد بر میزان کالری دریافتی خود نظارت داشته باشند.گاهی اوقات ترکیب تمرینات با وزنه و هوازی میتواند بهترین نتیجه را برای این افراد به ارمغان آورد.

 

اندومورف

 

Endomorph

 

این افراد معمولا دارای بدنی قوی و نرم میباشند.بسیار آسان چربی‌ به دست می او‌ردند.اندومورف‌ها اغلب دارای قدی کوتاه با دست و پاهایی کلفت میباشند.عضلات آنها مخصوصا در قسمت ران‌ها بسیار قدرتمند است.این افراد در انجام حرکات پا نظیر اسکات قدرتمند عمل میکنند.

 

صفات معمول در اندومورف ها:

بدنی نرم و گرد مانند

بسیار آسان عضله‌ و چربی‌ به دست آو‌ردند

عموما کوتاه قد هستند

ساختاری قدرتمند دارند

چربی‌ سوزی سخت

متابولیسم کند

تفکیک عضلات به خوبی‌ مشخص نیست

 

وقتی‌ که بحث تمرین این افراد مطرح میشود می‌دانیم که آنها به راحتی‌ میتوانند اضافه وزن پیدا کنند.متأسفانه بخش اعظمی از این افزایش وزن به صورت چربی‌ است نه عضله.این افراد باید هم به تمرینات هوازی و هم به تمرینات با وزنه برای نگاه داشتن بدن خود در حالت کم چرب بپردازند.معمولا نیازی به مصرف مکمل تا وقتی‌ که به میزان کافی‌ از رژیم غذایی خود دریافت میکنند ندارند.

 

ترکیب تیپ‌های بدنی

 

اکثر افراد معمولا دارای ترکیبی‌ از این تیپ‌های بدنی هستند.این ترکیب ممکن است به صورت اکتومورف/مزومورف یا به صورت مزومورف/اندومورف باشد.غیر معمول نیست اگر یک مزومورف را ببینیم که مانند یک اندومورف اضافه وزن پیدا کند.

 

نوع تیپ بدنی شما چیست؟

 

با اطلاعات داده شده در بالا اکنون باید قادر به تشخیص شناسایی تیپ بدنی خود باشید.نکته آخری که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که مهم نیست که شما دارای چه نوع تیپ بدنی هستید،چون میتوانید با هر نوع تیپ بدنی که دارید،بدنی عضلانی،کم چرب و قدرتمند بسازید.حتی لاغرترین افراد نیز میتوانند حجیم شوند.

سخت است ولی‌ با سخت کوشی و اشتیاق میتوانید این کار را انجام دهید.من هم زمانی‌ جز لاغرترین افراد بودم اما هم اکنون که دارم این مقاله را مینویسم توانسته‌ام در حدود ۳۰ کیلو گرم عضله‌ خالص به دست آورم.

منبع: http://www.muscleandstrength.com

استفاده از مطالب  تنها با ذکر منبع مجاز است.

 1. Hadi HitcheR

  من تیپ بدنیم اکتومورف هست، وقتی ۱۷ سالم بود وزنم حدود ۶۲ بود با قد ۱۸۷، یعنی استخوان بندیم کاملا معلوم بود، حدود یکی دو سال تو خونه ورزش کردم، شنا بارفیکس دیپ و … حدود ۴-۶ کسلو وزنم رفت بالا و بعدش رفتم باشگاه، دقیقا تاریخ ۱۳ بهمن سال ۹۰. از اون موقع تا حالا ورزش کردم و وزنم رو رسوندم ۸۴. بدنم از این رو به اون رو شده. بحثم اینجاس که منم رشد کردم و وزنمو بردم بالا، اونقدرا سخت هم که میگن نیست، فقط باید تلاش کنید
  روزی ۶-۷ وعده غذا بخورید، سعی ساعت ۱۰-۱۱ بخوابید، مولتی ویتامین مصرف کنید، هوازی رو کلا بزارید کنار، کربو رو به شدت بالا ببرید و پروتیین هم حتما توجه کنید،چربی های سالم استفاده کنید، اگه قراره مکمل مصرف کنید: گینر، پروتیین، کراتین و مولتی ویتامین استفاده کنید.
  هیچ وقت عقب نکشید، فقط باید تلاش کنید و صبر داشته باشید، با هدف ورزش کنید … بعد یه روزی میرسه که مبینید واااااااای زمین تا آسمون فرق کردین، فقط باید بخوایید
  موفق باشید

 2. اکتومورف

  اکتومورف هستم
  قد 178
  وزن 60
  باشگاه روزی 1.20 دقیقه تمرین
  مدت تمرین 3 ماه
  مکمل هیچ نوعی فقط تخم مرغ سیب زمینی و تا حدی گوشت
  برنامه ی دوم در طول این سه ماه
  برنامه
  روز اول بالا سینه هالتر 4(10 8 6 4)
  بالاسینه دمبل 3(8)
  پرس سینه هالتر 3(8 6 4)
  پرس سینه دمبل خط 3(9)
  زیر سینه هالتر 3(8)
  باتر 2(11)
  پشت بازو هالتر خوابیده 3(10)
  پشت بازو دیپ دستگاه3(10 8 4)
  پارالل 3(6)
  پشت بازو سیمکش دستگاه 3(12)
  این برنامه ی روز اول بود لطفا من را راهنمایی کنید مطالب سایتتون رو خوندم کامل وجامع بود لطفا من را راهنمایی کنید تا عضله سازی کنم

  • Ali

   سعی کن ۳ روز تو هفته تمرین کنی..پشت سر هم نباشه…تمام غذا هاتو با نون بخور…فست فوت و کنار بگذار شیرینی جات هم همین طور.. روزی ۳ تا تخم مرغ و و دو تا سیب زمینی..تا جایی ک میتونی هورمون تستسرونو ببر بالا مثلا..خوب بخواب..حرکت های چند مفصلی انجام بده وتا جایی ک میشه اب بخور .صبحونه رو کامل بخور (شیر.عسل.موز.پنیر.سیب زمینی و…)سوپر ست ها یادت نره…انشالاه ک کمک کرده باشم

 3. اکتومورف

  مدیر محترم نگفتید برنامه خوبه یانه من برای بهبود چیکار کنم

 4. علی

  با سلام خدمت مدیر سایت من دارای وزن ۱۸۰ و قد ۱۹۳ هستم عضلات خوبی دارم ولی در زیر چربی زیاد گم شده است و سینه هایم و عضلات سرشانه ام افتاده است از شما میخواستم به من یک برنامه برای تناسب اندام ارائه کنید

 5. احمد

  رژیم غذایی (اندمورف)
  یکی از تیپ های بدنی که به سختی عضله سازی میکند اندومورف یعنی همان موقعی که سعی دارند عضله کسب کنند بیشتر این اضافه وزن چربی و اب است پس حالا باید چه چیزهای را رعایت کرد که به عضله ۱۰۰٪ دست یافت بدون اندکی چربی و اب؟ این کار بسیار دشوار هم نیست باید فقط صبور و به چند نکته اساسی توجه بسیار نمود:
  ۱: کربوهیدرات شاخص گلایسمیک پایین مصرف کرد
  ۲:پروتئین به ازای هر کیلو از وزن بدن ۳-۴ گرم مصرف کرد
  ۳:از چربی های مفید مانند روغن نارگیل- زیتون
  ۴: از مکمل های مانند BCAA-Glutamin-Whey 100%-Hmb-Pump-Triblus-caffein-cla-L-Carnitine– استفاده کنید
  ۵: خواب کافی- نداشتن استرس در طول روز – تمرین خوب

 6. omid

  سلام .خسته نباشید.اطلاعاتتون خیلی مفید بود ولی من بازم نتونستم تشخیص بدم تیپ بدنیم رو
  خودم فکرمیکنم مزومرفم ولی یه چیزی بین مزومرف واندومرف بهم گفتن.من باید برنامه ام رو چه جوری تنظیم کنم؟؟؟میخوام گینر مصرف کنم نمیدونم که درسته مصرف کردنش یانه؟؟لطفاراهنمایی کنید.ممنون

 7. عليرضا

  سلام
  سن:٢١ قد:١٨٨ وزن:٨۶
  تیپ بدن
  چربی در شکم و پهلو، اندکی در سر سینه
  دستانی لاغر با اندکی چربی در زیر بغل، عرض شانه کم
  پاها گوشتی و کمی چاق
  دو ماه بدنسازی کار میکنم هدفم اینه که دور بازو و عرض شانه هام را افزایش بدم
  چه برنامه غذایی باید داشته باشم و چه مکمل هایی باید مصرف کنم؟

 8. ساسان

  سلام من قدم ۱۹۲ و وزنم حدود ۱۰۰ کیلو حالا یکی دو کیلو بالا پایین الان سن ۱۸ ساله میخواستم بدونم برای اینکه شروع کنم باید چه برنامه ای پیش ببرم در ضمن تیپ بدنیمو فکر میکنم مزومورف هستم ممنون میشم جواب بدین

 9. Nasser

  سلام .خسته نباشید ..اگه کسی مزومورف باشه و اضافه وزن پیدا کنه میره تو تیپ های بدنی اندومورف ???سوال بعدی اینکه منی که مزومورفم یه متابولیسم پایه مخصوص مزومورف هارو دارم ولی الان که چاق شدم متابولیسم بدنم کم میشه یعنی میشه مثل اندومورف ها ?? یا همون می مونه ولی جواب گوی این بدن چاق نیست ??خدا کنه منظورمو رسونده باشم …

 10. حسین

  درود میخواستم بدونم تیپ بدن من چیه
  وزن۷۱
  قد۱۶۸
  سه ماهه دارم دارم کار میکنم کراتین مونو هیدرات کربوبلاست مگامس وگینرسوپرسایز مصرف کردم اما بدنم عضله نشده اما نسبتا توبرنامم پا برنامه پا رو قوی تراز بالاتنه میزنم لطفا راهنمایی کنید من مکمل چی مصرف کنم تیپ بدنم چیه

  • بهزاد

   بیتشر به مزورموف میری سعی کن به جای این همه گینر از پروتئین خالص و آمینو استفاده کنی و گلوتامین استفاده کنی همین

 11. سعيد

  سلام ممنون از مطالبتون، یه سوال دارم میشه کسی خصوصیات سه تیپ بدنی را داشته باشه؟
  من قدم ١٨۶ وزن ٩۵ عضله متوسط ولی هرکی میبینتم میگه ذاتن ورزشکاری بدنم مستطیلی، به راحتی چربی میارم ولی عضله سخت میسازم مخصوصا تو دستام خیلی ضعیفم، ٣ساله بدنسازی میرم حجمم بد نیست ولی پوستم کلفته نمیزاره عضلاتم نمایش بدن، چربی خیلی ندارم، قدرتمم هم بالا تنه و هم پایین تنه خوبه و تو باشگاه تقریبا تو قدرت جزء ۵ نفر اولم، وزن عضلانی سخت میارم، میشه تیپ بدنی منو مشخص کنید و بگید چه جوری دستام رو عضلانی بکنم؟
  ضعف من بازو، پشت بازو،ساعد سرشانه جلو و پشت ولی از نظر قدرت کم نداره فقط حجم نمیاره،
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • احمدرضا

   سلام تشکر میکنم از سایت خوبتون تیپ بدنی من مزومورف هست من از ۱۵مهر سال۹۵به دلیل اضافه وزن به باشگاه رفتم قد من ۱۷۰ووزن من۷۷ کیلو بود الان رسوندمش به ۵۶کیلو بدنم هم افت نداشته وقدرت بدنی هم دوبرابر شده و تونستم ۲کیلو عضله به خالص به دست بیاورم لطفا تکنیک هایی از نحوه انجام ست های پر تکرار وسنگین من به من مشاوره بدهید من در طول بعضی از ست ها کم میاورم ایا اشکالی نداره استراحت فعال داشته باشم

 12. میثم

  سلام. من ۲۲ سالمه قدم ۱۷۴ و وزنم ۵۷ . اکتومورف هستم و هر چقدر میخورم اصلا چاق نمیشم. یک ماهم هست که باشگاه میرم ولی تاثیر چندانی نداشته. من چطور باید عضله سازی کنم؟ چه برنامه تمرینی ای پیشنهاد میکنید؟ برنامه ی الانم بیشتر چهار ست ده تا دوازده تکراریه ایا باید تکرار هارو کمتر کنم و وزنه ها رو بالا ببرم؟ و اینکه چه گینری پیشنهاد میکنید؟

 13. پوریا

  سلام ممنون از راهنمایی شما،اما من هنوز نمیدونم چه تیپ بدنی دارم،شاید شما بدونید،من یک سالو نیمه دارم بدنسازی کار میکنم،من اوایل بدنسازی قد۱۷۴و وزنم۵۳ بود خلاصه با مکمل الان ۶۳ کیلومتر وبا دوسه تا مکملی که خریدم دارم بیشترم میشم، استیل جاریه که نمیدونم موزومورفم یا اکتوموروف من استخوان بندی تقریبا باریک دارم مخصوصا مچ دستم اما سرشانه های پهن وکمر باریک وعضله سینه بزرگی دارم میخوام بدونم کدام تیپ بدنی هستم خیلی ممنون میشم،۱۹ساله هستم

 14. پوریا

  سلام ممنون از راهنمایی شما، اما من هنوز نمیدونم چه تیپ بدنی دارم، شاید شما بدونید، من یک سالو نیمه دارم بدنسازی کار میکنم، من اوایل بدنسازی قد۱۷۴و وزن ۵۳ و الان ۶۳ کیلو هستم استیل اینطوریه استخوان بندی تقریبا باریک دارم مخصوصا مچ دستم اما سرشانه های پهن وکمر باریک وعضله سینه بزرگی دارم میخوام بدونم کدام تیپ بدنی هستم خیلی ممنون میشم منو راهنمایی کنید،۱۹ سال دارم

 15. کوروش

  سلام من قدم ۱۸۵ وزنم ۹۵ هر جا میرم فوتسال بهم میگن بدن خوبی داری و واسه دفاع ساخته شدی قدرت بدنی خوبی هم دارم ولی نمیتونم تشخیص بدم کدوم تیپ بدن رو دارم لصفا راهنماییم کنید ممنون

 16. Amir

  سلام ببخشید میخواستم بدونم تیپ بدنی من چیه بدن تقریبا پره. و این که قبلا چاق بودم ۱۰۵ کیلو بودمو لاغر کردم ولی پوستم اصلا نیفتاده.
  قد ۱۸۲
  وزم ۷۸
  سن ۱۷

 17. مهسا

  سلام ممنون بابت مطلبتون
  تیپ بدنی همسر من اندومورف هست اما من دوس دارم اندامش باریک تر شه
  امکانش هست؟!
  ۲۷سالشونه

 18. محمد

  سلام خدمت شما.من با ۱۸۵قد و وزن ۸۲ میخواستم تیپ بدنی خودمو بدونم.واینکه همه مکمل پروتئین وی گلوتامین امینو اسید و کراتین دارم.میخواستم روش استفاده اونها رو بدونم و بهترین زمان مصرف کی هست؟نیاز به یه برنامه عذایی و تمرینی خوب دارم.خوشحال میشم کمکم کنید

 19. Ali

  سلام خسته نباشید من احساس میکنم بدنی با تیپ بدنی بین مزومورف و اکتومورف دارم ….خیلی خوب عضلاتم رشد میکنه ولی اصلا وزن نمیگیرم …خیلی سخت وزن میگیرم …۵ ماه باشگاه رو شروع کردم و با تمرین حتی سایز های من برای مثال سایز بازو ۶ سایز زیاد کردم ولی خبری از وزن نیست ! به نظرتون از مکمل استفااده کنم ؟ تمرین های هوازی چطوری انجام بدم؟

 20. عليرضا

  با عرض سلام
  تیپ بدنی من اندو مزومرف است به خاطر این که ورزش نکردم و فست فود زیاد استافاده میکردم وزنم به ١٣٠ کیلو رسید و در مدت ١١ ماه وزنم به ٩۵ رسید الان الان اندام خوبه ولی شل شدگی پوستم داره اذیت میکنه یکمی لباس تنگ نمیتونم بپوشم و این که شکم و سرشانه و سینه هام خیلی لاغر شدن افتادگی دارم ورزش من بیشتر هوازی بوده و رژیم غذایی مناسب از دکتر تغذیه . ٢٠ سال سن دارم و این که الان ٣ ماه باشگاه کار کردم تو ماه چهارم متاسفانه هیچ تغیری تو خودم ندیدم مربی باشگاه تغذیه داده انجام دادم مو به مو اما تغیر نکردم عضله نیاوردم تو بدن سازی سرشانه هام خیلی ضعیف وزن هام ٧.۵ یعنی ١۵ کیلو تا ۵ کیلو همون ١٠ کیلو میزنم ولی بدنم ضعیف مخصوصاً سرشون هام و تو این
  میخواستم یک برنامه خوب که واقاً تغیر کنم در بدن سازی برای تیپ بدنی اندو مزومرف یک راهنمایی کنید قدم ١٨٠ سانتی متر و وزنم ٩۵
  و استخوان بندی تقریباً درشت
  و الان مدتی که وزنم پایین نمیاد ثابت مونده
  و میخواستم که راهنمایی کنید عضله بسازم یکمی افتادگی سینه هام و بدنم شکل بهتری بگیره

 21. سعید متاع

  سلام
  تیپ بدنی ام اکتومورف هست
  سنم ۱۸ قد ۱۶۳ وزن ۴۴
  هر کار می کنم چاق نمی شم

 22. Sali

  دوستان شما بیشتر از دونستن تیپ بدنی و اینکه چه مکملی احتیاج دارید بیشتر به یه مربی کاربلد احتیاج دارید، همه مشکلاتی که گفتید اعم از چاقی و لاغری و تفکیک و اندازه بازو و… حل میشن، من پیشنهادم اینه که بگردید یه مربی با تجربه پیدا کنید، برنامه ورزشی مهم ترین اثرو واسه مشکلاتی که گفتید میذاره.

 23. مهدی

  سلام،
  من قدم ۱۸۷ولی وزنم خیلی پایینه حدود ۶۷ کیلو هستم قدرت بدنیم نسبت به هم قد و وزنهای خودم بیشتره
  استخوان بندی درشت و محکمی دارم و عرض شونه هام زیاه و دست و پای بلندی دارم و سینه هام تخت نیست ونسبت به موزومورف های دیگه لاغرترم الان بخاطر لاغر بودنم تیپ بدنیم برام مشخص نیست الان من مزومورف هستم یا اکتومورف؟
  لاغربودنم بخاطر فعالیت زیاده یا تیپ بدنیم به این صورته؟

 24. reza

  سلام.من۲۵سالمه وفوق اکتوموروف هستم.قدم۱۸۳و وزن۵۵.هرکارمیکنم حتی۱۰۰گرم اضافه نمیشم. به هرکی میگم میگن ارثیه ونمیشه کاریش کنی ولی توخونواده فقط من اینجوریم.داداشم ازمن ۸سال کوچیکتره و ۱۷۵ قدو۵۸ وزنشه وازمن قویتره.دست وپاهاش ازمن بزرگتره وساعتی که اون دستش میکنه برامن تاوسط دستم میره بالا و انگشتری که اون توانگشت کوچیکش میکنه من بایدتوانگشت اشارم بکنم . خیلی دارم اذیت میشم ازتون میخوام اگه راهی هست که منو ازاین وضع فلاکت بار خارج میکنه جلو پام بذارید.ممنون از همگی .

 25. علی قلخانی

  سلام وقت بخیر
  من برنامه تمرینی و غذایی میخوام لطفا کمکم کنید
  من من تقریبا سنم ۱۶/۵ میشه
  قدم ۱۹۷
  وزنم ۸۵
  من یک سال سابقه تمرین دارم و الا در حدود یک سال یا شاید بیشتر است که تمرین نکرده ام.
  دوباره میخوام باشگاه رو شروع کنم چون واقعا موقعی که بدنم داشت تیکه میشد باشگاه رو ول کردم
  ممنون میشم کمکم کنید

 26. it

  مزو مورف هستم
  قدم۱۸۰
  وزنم۸۰
  ورزشم از۵،۶سالگی میکنم
  الان۲۴سالمه

 27. نیما

  سلام
  قدم ۱۸۴ و وزنم ۸۴ کیلو هست بدنم اکتومورف نیست ولی مزوزورف هم نیست راحت چربی و عضله نمیگیرم ولی سخت هم نیست تازه کار هم هستم تو تمریناتم سنگین تمرین میکنم و تغذیم رو هم رعایت میکنم ولی بعد سه ماه احساس میکنم بدنم تغییر نکرده چون شنیدم تو سال اول خیلی تغییر میکنن سوالم اینه که این عادیه یا خیر ؟؟؟؟

 28. محمد روشن

  سلام
  یعنی شما بدون استفاده از هیچ گونه دارو و استروئید ، ۳۰ کیلو عضله خالص به دست آوردید؟ !
  اگر جواب شما مثبت است، جسارتا به عنوان شخصی که سالهای درازی حرفه ای تمرین بدنسازی میکنم، این ادعا را نمی پذیرم

 29. محمد

  سلام خسته نباشیدمن قدم ۱۷۸وزنم هست ۸۰ وزنم ۱۰۳بودکم کردم میخواسم بودنم من چه تیپ بدنی هسم چی برام خوبه مکمل بخورم برادوره واین میتونم فیزیک کارکنم

 30. علی

  سلام
  من قدم ۱۸۱
  وزنم ۸۵ کیلو
  بیشتر شکم با پهلو دارم خیلی ندارم آویزون اینا نیست…
  از لحاظ جسه بدنم جمع جور هستش ول نیست..
  جز کدوم دسته قرار میگیرم ؟
  چه نوع سبک بدنسازی پیشنهاد میدید تا حالا باشگاه نرفتم اصلا !
  یه بدن مرتب خوب میخوام که تو لباسم قشنگ باشه و صورتم هم لاغر بشه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 31. رضا اسدی

  با سلام و خسته نباشید
  من ۴۱ ساله دارای ۱۳۰ کیلو وزن و قد ۱۷۸ سانت .
  گروه خونی O+ و تیپ بدنی اندومورف هستم.
  لطفا در زمینه رژیم غذایی و برنامه تمرینی بنده رو راهنمایی بفرمایین. ممنون از شما .

 32. علی

  سلام من ۱۸ سالمه ۱۹۰ قد و ۷۵ کیلو وزن من در عرض یک ماه دو کیلو وزن اضافه کردم از ۷۳ به ۷۵ رسیدم و بعد از این دیگه خیلی سخت وزنم میره بالا من کمرم خیلی نازکه پاهامم همین طور ولی شانه هام گسترده تر هستن. من تو چه گروهی قرار می گیرم.؟ من فکر کنم بین اکتومورف و اکزومورف قرار می گیرم.

 33. محسن ابطحی

  سلام
  من قدم ۱۹۰
  و وزنم ۶۵
  ۸ ماه تمرین داشتم و دارای غوز کمر هستم عوز خیلی کم خوب شده و هنوز غوز دارم نظر شما درباره اضافه و وزن و عوز کمرم چیه

 34. مهدی

  سلام من قدم ۱۸۰ وزنم ۷۰ هست یه هفته رفتم باشگاه شدم ۷۱ یا گینر و کراتین غذا هم روزی سه وعده میخورم بدنم حالت ماهیچه ای افتاده میخواستم بدونم تیپ بدنی من چیه؟؟؟؟

 35. حسن نادری

  سلام.. من ۲۴ سالمه قد ۱۸۷ وزن ۱۰۸ متوجه نشدم جزو کدوم تیپ حساب میشم! ؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره