چارلز گلس قدمت زیادی در رشته پرهوادار و پرمخاطب بدنسازی دارد. البته بخش عمده شهرت خود را مدیون دانش گسترده‌اش در زمینه مربیگری است. او کوله‌بار علم خود را براساس ۳۰ سال آزمون و خطا پر کرده است و در مورد مسابقه دادن سرشار از نکات مهم است.


او می‌گوید: ”میزان پایبندی و تعهد به رژیم است که درصد موفقیت‌تان را در مسابقه تعیین می‌کند. این که در فصل حجم چه مقدار وزن حاصل می‌کنید اهمیت چندانی ندارد، چرا که در روز مسابقه شما را به تفکیک عضلات می‌سنجند.“
گلس توصیه‌های دیگران در مورد وزن مناسب مسابقه را احمقانه می‌شمارد و برای آمادگی فقط و فقط به‌شکل و تفکیک عضلات اهمیت می‌دهد. به‌عقیده او فرم و آمادگی بدن بر وزن غلبه می‌کند.


چارلز می‌گوید شاید شما نتوانید مثل فلکس ویلر زیبا باشید یا مثل کولمن حجم بسازید. اما در حد و اندازه خود می‌توانید فیزیکی زیبا تولید کنید. در این مقاله چارلز گلس نکاتی را اشاره می‌کند که با توسل به آنها می‌توانید موفق‌تر روی صحنه پا بگذارید.
● خوردن به روش نخوردن!
فقط طعم شیرینی است که معمولاً برای بدنسازان از لحاظ روانی و فیزیکی مسئله‌ساز است. اگر که نمی‌توانید بدون طعم شیرینی زندگی کنید، یک تکه شیرینی بردارید و فقط بخش کوچکی از آن را میل کنید بقیه آن را دو بیاندازید یا اینکه یک تکه از آن را داخل دهان کنید، بجوید و سپس آن را قورت ندهید. با این روش کالری کمی وارد بدن می‌کنید اما نیازی نیست که آن را روی تردمیل بسوزانید.
● پیشگوئی وزن بی وزن
اینجا یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که برخی از بدنسازان حرفه‌ای روز مسابقه بدنی شل و سفت را به نمایش می‌گذارند را می‌خوانید. دلیلش این است که آنها فکر می‌کنند چون بدن‌شان ۹ کیلو وزن اضافه کرده صرفاً در شکل مسابقه اضافه شده است که این همیشه الزاماً صحیح نیست. اجازه دهید آینه راهنمای شما برای کاهش دادن وزن باشد. کاهش وزن باید تا حدی باشد که بدن در بهترین شکل خود قرار بگیرد نه بیشتر، نه کمتر. وقتی بدن در بالاترین آمادگی قرار گرفت در همان وزن شرکت کنید.
● به اندازه نیاز بدن بخوابید
ریکاوری همیشه برای بدنسازانی که می‌خواهند حجم عضلاتی اضافه کنند مهم است، اما ناگفته نماند که برای بدنسازان که در رژیم هستند نیز ریکاوری به همان اندازه اهمیت دارد. رژیم گرفتن باعث خستگی بدن می‌شود و آن را به چالش می‌کشاند. خستگی فیزیولوژیکی می‌تواند منجر به تمایل شدید به مصرف شیرینی شود و این در دوران رژیم خیلی بد است. در دوران رژیم هر چه بیشتر خواب باشید کمتر سختی می‌کشید مگر اینکه رویاهائی برای شکم خود داشته باشید.
● ادویه و شکر را فراموش کنید
از خوردن شکر و ادویه‌جات که باعث تحریک اشتها می‌شوند خودداری کنید. با این نکته می‌توانید رژیم را بهتر حفظ کنید. غذاهای خیلی شیرین باعث اشتهای بیشتر برای مصرف کربوهیدرات‌ها می‌شود و در نتیجه دیگر خودداری از مصرف برنج و سیب‌زمینی بسیار سخت می‌شود.
● ۲ لیتر آب
حدود ۴ هفته قبل از مسابقه سعی کنید آب‌معدنی را حداقل به ۲ لیتر در روز برسانید. توصیه می‌کنم یک پودر طعم‌دهنده بی‌کالری را به‌صورت نوشیدنی با آب مخلوط کنید و در طول روز میل کنید تا طعم آب برایتان تکراری نشود. شکرهای رژیمی برای این منظور وجود دارند. نوشیدن آب باعث به‌وجود آمدن احساس سیری شده و از احتباس آب جلوگیری می‌کند. نگاه کردن در آینه می‌تواند تفاوت بین این که شما در رژیم خود تقلب می‌کنید یا اینکه در کار خود خیلی مصمم هستید را تعیین می‌کند.
● یک همراه رژیمی داشته باشید
این یک قانون نانوشته در بدنسازی است: اگر رژیم مسابقه می‌گیرید، حریف تمرینی‌تان هم باید همین‌طور باشد. البته این دقیقاً یک قانون نیست اما باید رعایت شود. وقتی‌که در تمرین انرژی‌تان به‌علت کالری دریافتی پائین، کم می‌شود به حریف تمرینی خود نگاه کنید و دلگرم شوید که او هم شرایطی مثل شما را دارد. زمانی‌که می‌خواهید او را برای تحمل رنج‌ها قانع کنید، او را به یاد تصویرش در آینه بیاندازید.
● جریان نخودسیاه اینجا به درد می‌خورد
زمان‌هائی که در رژیم گرسنه می‌شوید و این‌که نمی‌توانید از حد مشخصی غذای بیشتری بخورید در شرف عصبانی شدن قرار می‌گیرید، سعی کنید پیاده‌روی کنید یا به یکی از دوستان خود سر بزنید یا به سینما بروید. به هر حال هر کاری که بتوانید ذهن شما را از تمرین و رژیم دور کند را می‌توانید انجام دهید.
● کالری آخر شب
اگر اصرار دارید که آخر شب هم چیزی میل کنید باید مقداری از کالری دریافتی روزانه خود را برای آن زمان نگهدارید. باید در وعده آخر فقط از غذاهائی که مخصوص شب هستند میل کنید. اگر نزدیک مسابقه هستید نباید در وعده آخر کربوهیدرات مصرف کنید به خاطر داشته باشید که نوشیدن آب همیشه برای ایجاد احساس سیری خوب است.
● با غذا به خود جایزه ندهید اگر برای پاداش رژیم گرفتن غذای غیررژیمی را انتخاب کنید هدف را نقش بر آب می‌سازد. بدنسازان خیلی زیاد به استفاده از غذاهای نادرست خو گرفته‌اند، به‌طوری‌که بعد از انجام یک مسابقه با موفقیت رژیم خود را ناگهان زیر و رو می‌کنند و در دوران حجم از هیچ قاعده‌ای پیروی نمی‌کنند و می‌توان خیلی از آنها را دچار ناهنجاری غذائی دانست. در دوران رژیم به‌جای اینکه خودتان را برای تحمل یک هفته رژیم سخت پاداش دهید از خوردن دسر استفاده نکنید، بلکه برای خودتان یکی از چیزهائی که خیلی دوست دارید را خریداری کنید.
● دفتر ثبت داشته باشید
همه چیز را ثبت کنید. ببینید که کاهش دادن چه غذاهائی در رژیم باعث می‌شود شما مستعد زیر پا گذاشتن رژیم شوید و بخواهید از آن تخطی کنید.
هر روز می‌توانید قبل و شرایط آن را بررسی کنید و عملکرد خود را مشاهده کنید.

مجله دانش ورزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *