خواب خوب شاخصی برای تعیین سلامت یک فرد است
شما اینجا هستید
اخبار سلامت » خواب خوب شاخصی برای تعیین سلامت یک فرد است

متخصصیین اعصاب و روان معتقداند: استفاده خودسرانه از داروهای خواب، از خود «بی‌خوابی» خطرناک‌تر است.
دکتر شاپور کریمی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه خواب خوب برای یک فرد از بیداری هم مهمتر است، گفت: تمام فعل و انفعلات سیستم‌های مختلف بدن از جمله سیستم‌های عضلانی، تنفسی، قلب و عروق و خصوصا سیستم مغزی در زمان خواب تغییر می‌کند و امکان بازسازی آنها فراهم می‌شود.


وی ادامه داد: بسیاری از رادیکال‌های آزادی که در بدن تولید می‌شوند و زمینه ابتلا به بیماری‌ها و سرطان‌ها را فراهم می‌کنند در زمان خواب هضم می‌شوند.


به گفته این پزشک متخصص، خواب خوب شاخصی برای تعیین سلامت یک فرد است و می توان گفت افرادی که راحت و خوب می‌خوابند وضعیت نرمالی دارند.
کریمی با اعلام اینکه هورمون‌های خاصی مسئول تنظیم ریتم خواب در بدن یک فرد هستند، افزود: روند تنظیم این هورمون‌ها معمولا با وجود و یا عدم وجود نور خورشید هماهنگ است.
وی خاطرنشان کرد: تنها در یک درصد از افراد اختلالات خواب به مشکلات ذاتی هورمونی بازمی‌گردد.
این متخص اعصاب و روان، عدم رعایت بهداشت خواب، وجود نور اضافه و مصنوعی در محیط خواب و پرداختن به فعالیت در موقع خواب را از جمله دیگر عوامل بروز بی خوابی دانست و تاکید کرد: ایران یکی از کشورهایی است که بهداشت خواب در آن به خوبی رعایت نمی شود.
کریمی تصریح کرد: تغذیه هم در بروز بی خوابی نقش دارد و مصرف کافئین و مشتقات آن، مصرف سیگار، مواد مخدر و همچنین مواد محرک با ایجاد اختلال در سطح هورمون‌های تنظیم کننده، خواب فرد را دچار مشکل می‌کند.
این پزشک متخصص در خصوص افرادی که به دلیل شرایط کاری ساعت فعالیت‌های خود را تغییر می‌دهند و شب‌ها کار می‌کنند، گفت: بعد از مدتی تمام سیستم‌های بیولوژیک شخص دچار تغییر می‌شود که این تغییرات معمولا به ضرر فرد است.
وی افزود: بیماری‌های جسمی از دیگر دلایل بروز بی‌خوابی در افراد هستند که سر دسته این بیماری‌ها، مشکلات سیستم اعصاب مرکزی و مغز است.
کریمی تاکید کرد: اضطراب و افسردگی نیز می‌تواند زمینه بی‌خوابی را فراهم کند.
این متخصص اعصاب و روان با اشاره به اینکه برای درمان بی‌خوابی ابتدا باید علت آن را بررسی کرد، یادآور شد: در درجه اول باید بیماری زمینه‌ای که موجب بروز بی‌خوابی شده درمان شود و همچنین افراد بهداشت خواب و تغذیه را رعایت کنند.
وی خاطرنشان کرد: درمان دارویی باید تحت نظر پزشک متخصص و در دوره‌های کوتاه مدت استفاده شوند، در غیر این صورت تعادل مرکز خواب شخص را بر هم می‌زنند که بازگشت آن به حالت طبیعی بسیار سخت صورت می‌گیرد.

  1. افسون لک

    با سلام. من حدود دو سالی هست که با پر خوابی شدیدی روبرو شدم گوری که حدود 12 یا 14 ساعتی میخوابم .لطفا راهنمایی ام کنید

  2. فاطمه

    خواب که بی نظم شه تمام سیستم بدن بهم میخوره عواقب خودشو داره پس بهتره شبا زودتر بخابیم و صبح حا هم سحر خیز تر

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره