تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی

راهنمایی هایی را در ادامه برایتان ذکر می کنیم ، تا بتوانید در انتخاب مکمل های خود هوشیارانه تر عمل کنید

۱- اغلب مکملهایی که تاریخ انقضای آن‌ها با جوهر قرمز چاپ شده احتمال تقلبی بودن بیشتری دارند .

۲- پودرمکمل ها باید یکدست و یکرنگ باشد .(البته برخی مکمل‌های اصل دارای دانه‌های رنگی هستند مثلا یک پودر شکلاتی دارای دانه‌های سفید رنگ هم هست.)

۳- وجود دانه‌های رنگی در بین پودر نشانه تقلبی بودن است .

 

۴- مکمل ها نباید بوی نامطبوع بدهند .

اگر مشتری پروپاقرصِ مکمل‌ها هستید و همیشه نوع خاصی را مصرف می‌کنید، لازم است که به طعم، بو، بافت و رنگ محصول دقت داشته باشید.

اگر حس کردید که چیزی در طعم یا بوی محصول تغییر کرده، باید بیشتر هوشیار باشید و از اصالت کالا اطمینان حاصل کنید. البته شاید این تغییر از سمت کارخانه سازنده هم باشد، اما با این حال با مشاهده هرگونه تغییر، بهتر است حواس‌تان را بیشتر جمع کنید و کمی بیشتر در مورد مکمل خریداری‌شده پرس‌وجو کنید

تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی
تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی

۵- مقداری از مکمل را کف دست ریخته و کمی نمناک کنید تا چسبندگی فوق العاده ایجاد کرده و پودر با مالش دست به شکل گلوله گلوله درآید .

۶- چنانچه مقداری از پودر را در دهان بگذارید هر چه مقدار چسبندگی بیشتر باشد نشانه کیفیت بالای آن است .

۷- پودرهای وی ۱۰۰ درصد نباید شیرین باشند و فقط طعم دار هستند .

۸- اغلب شرکت‌های مطرح بر روی پلمپ درب قوطی‌ها آرم شرکت را درج می‌کنند و نبود این آرم ( نه همه شرکت‌ها ) احتمال تقلبی بودن مکمل می‌رود .

۹- پلمپ درب را از کناره‌ها با دست لمس کنید در صورت پلمپ بودن درب باید کاملا پلمپ محکم باشد و در مواردی هم بسیاری از مکمل‌هایی که مستقیم از کشورهای قاره آمریکا و اروپا وارد می‌شوند یا پلمپ کاغذی و بادی نداشته ویا پلمپ‌شان به خوبی پرس نشده است معمولا انواع قلبی در ایران را با چسب پلمپ می‌کنند .

پلمپ درب قوطی باید پلمپ بادی باشد و هنگام باز کردن پلمپ از کناره‌ها به راحتی از قوطی جدا نشود و دارای چسبندگی فوق العاده در کناره‌ها باشد باز هم این مورد در مورد همه مارک‌ها نیست و وجود آن هم دلیل بر تقلبی نبودن نیست .

۱۱- پلاستیک قوطی نباید از جنس شفاف باشد بلکه باید رنگ دار بوده و داخل قوطی و محتوی آن پیدا نباشد برای این منظور سر و ته قوطی را بررسی کنید .

۱۲- قوطی‌های دارای پلمپ زیپی باید به صورت یک دست پلمپ شده باشند و در قسمت پلمپ زدگی وجود نداشته باشد .

۱۳- هرگز وجود هالوگرام را نشانه اصل بودن کالا ندانید .

۱۴- مکمل‌های کیسه‌ای باید دارای کیسه چند لایه بوده و هیچ درزی نداشته باشند و کیسه‌های ان‌ها نیز از جنس کاغذی نباشد .

۱۵- قوطی‌ها و کیسه‌های کوچک با وزن زیاد مکمل اغلب تقلبی هستند به طور مثال دیده شده در قوطی‌های مرسوم یک کیلوگرمی به طور کامل پر شده و دارای وزن زیادی هستند

مکمل‌های کیسه‌ای دارای پلمپ و زیپ کشویی می‌باشند تا به سهولت مصرف شوند پس مکمل‌های کیسه‌ای را بدون زیپ کشویی ( درست در بالای کیسه و کمی پایین تر از پلمپ با لمس کردن برآمدگی حاصل از زیپ کشویی قابل لمس است ) خریداری نکنید .

۱۷- وزن مکمل باید دقیق باشد .

۱۸- پس از خرید هر نوع مکمل به سایت شرکت سازنده مراجعه کنید و نمونه فوق را با نمونه تولیدی شرکت مطابقت دهید همچنین سایت شرکت باید دارای آدرس و محل شرکت و تلفن و توضیحات لازم مربوط به هر مکمل باشد ( برخی شرکت‌ها محصولات جدید و یا نمونه‌های مشابه در دیگر وزن‌ها و کلیه محصولات خود را در سایتشان درج نمی‌کنند )

۱۹- طعم درج شده بر روی بسته را با طعم محتوی آن مطابقت دهید .

۲۰- قیمت مکمل را مقایسه کنید و معمولا این قیمت‌ها در سایت شرکت سازنده موجود است و اگر نبود در سایتهای فروشگاهی موجود است که با جستجو در اینترنت به آن‌ها دست می‌یابید به طور مثال مکملی که در خود کشور سازنده ۲۵ ؟؟؟؟ است نباید در داخل ایران ۱۵ ؟؟؟؟ باشد و این اختلاف قیمت نشان از تقلبی بودن کالاست .

مکمل بدنسازی محصول گرانی است و همین قیمت بالای محصولات، معمولا باعث می‌شود نوع ارزان آن طرفدار پیدا کند. اگر مکملی که قصد خرید آن را دارید تفاوت قیمت فاحش و زیادی با قیمت بازار دارد، پس بهتر است در خرید این مکمل تجدید نظر کنید.

نکته: در حال حاضر حدوداً ۶۰ درصد از مکمل‌های موجود در بازار ایران تقلبی بوده و این زنگ خطری است که نشان می‌دهد، مشتری باید با هوشیاری بیشتری مکمل خود را انتخاب کند.

افزایش ناگهانی وزن بدن و ایجاد پف پس از مصرف مکمل‌ها نشانه تقلبی بودن آن است به طوری که فرد پس از دو روز مصرف چندین کیلو اضافه کرده و صورت و بدن وی پف زیادی کرده است .

۲۲- اغلب مارک‌های معتبر موجود آرم شرکت را به صورت برجسته بر روی درب قوطی درج کرده‌اند .

مکمل‌های خود را در محلی که خریداری کرده اید باز کرده و تست کنید تا به محض رویت علایم فوق کالا را مرجوع کنید .

۲۳- تشخیص مکملهای چینی از نمونه اصل آن‌ها اغلب بسیار دشوار می‌باشد و تنها با کنار قرار دادن تعدادی از آن ها می‌توان پی به وجود اختلاف در نحوه بسته بندی و تقلبی بودن برد و یا استفاده از تجربه شخصی فرد .

۲۵- مکملهای سطلی موجود در بازار اغلب تقلبی و تولیدات زیر زمینی هستند در خرید آن‌ها نهایت دقت را به عمل آورید و نمونه خریداری شده را با نمونه موجود در سایت شرکت مطابقت دهید و بدانید که دیگر این مکمل‌های سطلی دارای درب‌های معمولی نیستند نمونه‌ آن‌ها را می‌توانید در تبلیغات نمایندگی‌های معتبر در هفته نامه‌ها و روزنامه‌ها و مجلات مشاهده کنید

 

نکات مهم در تشخیص یک مکمل فاسد
مکمل‌ها نباید بوی نامطبوع بدهند .
طعم مکمل‌ها نیز جزو اولین مواردی است که پس از تاریخ‌مصرف‌، تغییر می‌کند. پس با ذره‌ای چشیدن می‌توانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید.
بافت و غلظت محصول را چک کنید تا مطمئن شوید به روانی و غلظت یک مکمل تازه باشد.
رنگ محصول تغییر نکرده باشد.عوارض مکمل بدنسازی تاریخ مصرف گذشته

عوارض برخی مکمل های تاریخ مصرف گذشته
جالب است بدانید که مصرف برخی از مکمل‌های بدنسازی که تاریخ‌مصرفشان گذشته برای شما ضرری به همراه نخواهد داشت. ولی بعد از گذشت تاریخ‌مصرف، آن‌ها قدرت و اثرگذاری خود را از دست می‌دهند. بهترین مثال در اینجا مکمل‌های ویتامینه هستند. اما در رابطه با مکمل‌های کراتین و پروتئین این موضوع قابل‌بحث بوده و دقت بیشتری را می‌طلبد.

مکمل مولتی‌ویتامین: بسیار بعید است که مصرف یک ویتامین منقضی به شما آسیب برساند. اما بااین‌وجود برای بهترین نتیجه، از مصرف ویتامین‌هایی که تاریخ انقضاء آن‌ها گذشته است خودداری کنید.
پروتئین وی: احتمال خراب شدن پروتئین وی به دلیل رشد میکرو باکتریال تا زمانی‌ که در محیطی‌ مات و غیرقابل نفوذ نسبت به آب و رطوبت باشد، کم است. اگرچه مقدار چربی‌ در این پروتئین‌ها کم بوده، اما پروتئین کانسنتریت یا پروتئین blend مقداری چربی‌ در آن‌ها وجود دارد،که این چربی‌ می‌تواند به‌واسطه تجزیه شیمیایی به‌وسیله اکسیژن موجود در هوا فاسد شود. مصرف پروتئین‌های تاریخ گذشته به دلیل از بین رفتن مواد جانبی آن‌که باعث تغییر رنگ و طعم آن می‌شود می‌تواند باعث ناراحتی‌های معده یا شرایط بدتر نیز شود.
مکمل کراتین: گزارش‌هایی مبنی بر ناراحتی‌های گوارشی نظیر تهوع و اسهال متعاقب مصرف کراتین تاریخ‌مصرف گذشته تاکنون ارائه گردیده است.

 

26-درپوش محصول
یکی از روش‌های مهم برای تشخیص مکمل تقلبی از اصل دقت به درپوش محصول است. اگر درپوش به‌شکل نامرتبی روی لبه‌های محفظه مکمل قرارگرفته‌بود و یا پد مخصوص نداشت، محصول تقلبی است.

درپوش محصول
درپوش محصول

اگر هم درپوش مکمل را باز کردید و پد مخصوص داخل آن بود، حالا باید به شکل ظاهریِ آن دقت کنید. در مدل‌های تقلبی، قسمت داخلی درپوشِ مکمل، مقوای معمولی چسبانده شده، اما در مکمل‌های اصلی جنس آن، حالت پنبه‌ای دارد و دارای ساختار شبکه‌ای است.

مکمل تقلبی
مکمل تقلبی
نکته بعدی که باید به آن دقت داشته باشید، پوشش آلومینیومی درپوش مکمل‌هاست. حتماً به فرم لبه‌های آلومینیومی آن دقت کنید که بسیار تمیز و شکیل بسته‌بندی شده‌باشد.
معمولاً پوشش آلومینیومی، دارای نام برند و شرکتی است که محصول مرتبط با آن را خریداری کرده‌اید؛ اگر این شرایط را نداشت، بدانید که یا کیفیت پایینی دارد و یا کاملاً تقلبی است.
مکمل تقلبی
مکمل تقلبی

هولوگرام و لوگوی شرکت Optimum Nutrition
قانون شماره سه برای کنترل اصالت محصولِ خریداری‌شده، کنترل‌کردن لوگو یا همان آرم تجاری شرکت و هولوگرام محصول است. بسیاری از برندهای مشهور مکمل، هولوگرام را به نحوی طراحی می‌کنند که غیرقابل تقلید و کپی‌کردن باشد.

در ادامه نمونه‌ای از هولوگرام یک مکمل اصلی و همچنین نمونه‌ای از لوگوی تقلبی‌ که برای مارک Optimum Nutrition طراحی و روانه بازار شده‌است را می‌آوریم.

هولوگرام و لوگوی شرکت Optimum Nutrition
هولوگرام و لوگوی شرکت Optimum Nutrition

در مکمل اصلی، باید درپوش به‌شکل یکپارچه روی آن قرارگرفته باشد، به‌طوری‌که هیچ روزنه‌ای به داخل وجود نداشته باشد. چنان‌چه دیدید قسمتی‌ از این درپوش باز است، بدون شک باید به اصالت کالای خریداری‌شده شک کنید.

27- تشخیص مکمل اصل از تقلبی با طعم، بو و رنگ محصول
اگر مدت زیادی است که از مکمل‌های بدنسازی خاصی استفاده می‌کنید حتماً در هنگام خرید به طعم، بو، رنگ، بافت و قابلیت ترکیب شدن آن با آب یا شیر توجه کنید. در صورتی که تغییری را مشاهده کردید بهتر است اصالت محصول را از جوانب دیگر مورد بررسی قرار دهید. در برخی مواقع شرکت تولید‌کننده تغییراتی را در ترکیبات مکمل ایجاد می‌کند که در این صورت با بررسی راه‌های تشخیص دیگر می‌توانید اصل بودن آن را تأیید کنید.

28-نقاط جوش در ظاهر قوطی مکمل ها
بیشتر شرکت های تولید کننده ، از دستگاه های ساخت بطری با کیفیت استفاده می کنند و بسیار روی برش و تمیز بودن خطوط جوش پک های خود حساس هستند. و قطعا هم شرکت های سطح سوم از محصولات بازیافتی با بدترین نوع بسته بندی استفاده میکنند

29- تشخیص مکمل اورجیینال از درب باکس
مهم ترین قسمتی که بیشتر تولید کننده های محصولات غذایی ورزشی به آن توجه میکنند درب اصلی بسته بندی ها می باشد. خوشبختانه با چند نکته زیر تا ۹۰% میتوانید تشخیص مکمل اصلی رو به سادگی انجام دهید

درب نباید هیچگونه ناهمواری و تیزی پلاستیکی داشته باشد.
باید به سادگی باز و بسته شود. و هنگام بسته شدن کاملا محکم باشد.
لولای درب مکمل باید بسیار نرم باشند و در صورت دست کشیدن احساس شود.
براق بودن پلاسیتک پوشش مکمل هم مورد اهمیت است و جنس بالای کار را نمایش می دهد.

نحوه تشخیص: زیر قوطی را کاملا وارسی کنید و نقاطی که حالت به اتصال پلاسیتک دارند باید کاملا نرم و بودن پلاستیک اضافه باشند. براق بودن هم نشانه خوبی است.

همچنین بهتر است نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

مکمل‌های تقلبی به سختی در آب حل می‌شوند و باید شیکر را شدیدا تکان دهید تا بتوانید آنها را در آب حل کنید. این در حالی است که مکمل اصلی به راحتی در آب حل می‌شود.
مکمل‌های اصل دارای بافت یکنواخت هستند در حالی که مکمل‌های تقلبی دانه های ریز و دشت دارند.
مکمل‌های تقلبی بوی تند و طعم بدی دارند.

نحوه تشخیص مکمل گینر اصل از تقلبی چگونه است؟
بسیاری بدنسازان برای دستیابی به اهداف ورزشی خود، از جمله افزایش حجم و وزن، از گینر‌ها استفاده می‌کنند. از این رو تعداد سودجویانی که به تولید گینر تقلبی می‌پردازند نیز در حال افزایش است. اما راه‌های تشخیص مکمل اصل گینر چیست؟

یکی از راه های تشخیص اصل بودن گینر استفاده از آن است. اگر بعد از مدتی استفاده نتیجه خاصی نگرفتید یا عوارض زیادی را مشاهده کردید، احتمالا مکمل گینر شما تقلبی است. همچنین اگر قیمت گینری که شما تهیه کرده‌اید بسیار کمتر از قیمت همان محصول در داروخانه است، ممکن است مکمل شما فیک باشد.

یکی دیگر از مهم‌ترین راه‌های تشخیص مکمل گینر اصل، طعم آن است. گینر اصل ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی است در حالی که بسیاری از گینرهای تقلبی تنها از قند تشکیل شده‌اند و به همین دلیل بسیار شیرین هستند. علاوه بر این سخت حل شدن پودر گینر در آب یا شیر هم می‌تواند نشان دهنده تقلبی بودن محصول باشد.

 

تشخیص مکمل وی اصل از تقلبی چطور ممکن است؟
مکمل پروتئین وی یکی از پرطرفدارترین مکمل های بدنسازی است و ورزشکاران از آن برای افزایش حجم عضلات، تسریع ریکاوری و کاهش وزن استفاده می‌کنند. به همین دلیل تشخیص اصل بودن مکمل وی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

یکی از راه‌های تشخیص مکمل اصل پروتئين وی، ترکیب کردن یک پیمانه از آن با کمی آب در دمای معمولی است. اگر پس از ۳۰ ثانیه حل کردن پودر پروتئين وی در شیکر دانه‌های ریز و درشتی در آن مشاهده کردید، احتمالا مکمل وی شما تقلبی است. دلیل این موضوع این است که پودر پروتئين وی اصولا باید یکنواخت باشد و دانه‌های ریز و درشت نداشته باشد.

همچنین برای تشخیص مکمل وی اصل از تقلبی می‌توانید برای مدتی آنرا مصرف کنید. اگر بعد از مدتی استفاده تاثیری مشاهده نکردید یا با عوارض شدیدی مواجه شدید، احتمالا مکمل وی شما تقلبی است.

نحوه تشخیص اصالت مکمل کراتین چگونه است؟
وقتی صحبت از مکمل‌های بدنسازی و تناسب اندام به میان می‌آید، مکمل کراتین یکی از پرطرفدارترین مکمل های ورزشی است. کراتین یک ماده طبیعی است که از آمینو اسید‌ها تشکیل شده است. مصرف این مکمل بدنسازی موجب تولید ATP می‌شود و در نهایت با تقویت بدن از ایجاد خستگی در طول تمرینات بدنسازی جلوگیری می‌کند. مکمل‌های کراتین بسیاری توسط برند‌های تجاری مختلف تولید و روانه بازار شده‌اند.

پودر کراتین در کنار قرص آن

به طور خلاصه کافی است به نکات زیر توجه کنید:

۱. مقداری کراتین را در آب حل کنید. ذرات ریز کراتین باید به سرعت در آب حل شوند و در نهایت یک محلول شفاف و یکنواخت را تولید کنند. در این حالت می‌توان مطمئن بود که کراتین خریداری شده اصل است.

۲. کراتین های بدون طعم هیچ گونه طعم و مزه خاصی ندارند. در صورتیکه هنگام مصرف یک کراتین بی طعم احساس شیرینی کردید، احتمالا مکمل کراتین شما تقلبی است. اگر کراتین شما طعم‌دار است از این روش نمی توانید برای تشخیص اصل بودن آن استفاده کنید.

۳. دانه‌های کراتین بدون رنگ، ریز و کدر هستند.

دیگر روش ها برای نحوه تشخیص مکمل اصل از تقلبی
در کنار موارد یاد شده به موارد زیر نیز دقت کنید:

به فونت نوشته‌های روی مکمل دقت کنید تا مثل همیشه باشد. وجود غلط املایی نیز می‌تواند احتمال تقلبی بودن محصول را افزایش دهد.

به وبسایت اصلی محصول سری زده و دقت کنید که مکملی که خریده‌اید از هر جهت شبیه به مکمل اصل باشد.

اگر از مکمل بدنسازی به صورت پودر استفاده می‌کنید، بیش از حد شیرین بودن آن باید شما را به شک بیندازد.

مکملهای بدنسازی مکملهای رژیمی هستند که به‌طور معمول به‌وسیله بدنسازان و ورزشکاران استفاده می‌شوند. مکمل‌های بدنسازی استفاده می‌شوند تا جایگزین وعده‌های غذایی، منجر به افزایش وزن، تشدید فرآیند کاهش وزن یا بهبود اجراهای ورزشی شوند.
در این میان به صورت گسترده‌ای از ویتامین‌ها، پروتئین، اسیدآمینه‌های زنجیره‌ای، گلوتامین، اسیدهای چرب ضروری، محصولات جایگزین وعده‌های غذایی، کراتین، محصولات کاهش‌دهنده وزن و افزاینده‌های تستوسترون استفاده می‌شود. مکمل‌ها یا به صورت فرآورده‌های مجزا یا در فرم (ترکیبی از چند محصول) در بازار فروخته می‌شوند تا فواید مشترک‌شان را به شما هدیه کنند. ضمن اینکه بسیاری از مکمل‌های بدنسازی به‌وسیله عامه مردم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، توجه داشته باشید که میزان استفاده و تعدد آن مسلماً تفاوت‌هایی در افراد بدنساز دارد.

بسیار کم در مکملها یافت می شوند. برای مثال ، اگر یک مکمل پروتئین خریداری کنید که حاوی کراتین و گلوتامین هم باشد، حتما به جدول مواد موجود در مکمل توجه کنید تا مقدار کراتین و گلوتامین موجود در آن را دقیقاً ارزیابی کنید. اگر قرار است روزانه تنها یک یا دو وعده از این مکمل استفاده کنید، باید حداقل در هر وعده ۵ گرم کراتین و گلوتامین در اختیار تان بگذارد در غیر اینصورت لازم است این دو ماده را بصورت مجزا مصرف کنید. بنابراین مقدار مواد اضافی موجود در مکملها یکی از فاکتورهای تعیین در مورد قیمت آنهاست .

مکملهایی را خریداری کنید که متناسب با اهداف شما باشند. وقتی قصد خرید ویتامینها و مینرالها را دارید، دز موجود در مکمل را با نیازهای کلیدی خود در بدنسازی مقایسه کنید ( ویتامین C و E ، کلسیم ، منیزیم ، روی وغیره ) و محصولی را خریداری کنید که با نیازهای شما بیشترین تناسب را داشته باشد به یاد بسپارید که مکملهای ویتامین کمی با هم تفاوت دارند، از آنجایی که برای اهداف خاص و پوشش دادن تقاضای مصرف کننده گان تهیه می شوند . برای مثال ، اغلب بدنسازان مرد نیازی به مولتی هایی که حاوی آهن بالایی هستند ندارند ، ولی در مقابل برای زنان مناسبند . در واقع برخیس مولتی ها ممکن است فاقد یک مینرال کلیدی باشند و در مقابل مقدار خیلی زیادی از مینرالی دیگر داشته باشند

از محصولاتی استفاده کنید که حتی المقدور به فروشنده گان آنها یا آنچه قرار است خریداری کنید مطمئن باشید . ضمناً تولید کننده گان مکمل از نظر قانونی موظفند آنچه را روی برچسب محصول خود ادعا می کنند اجرا کنند و محصول تولید شده تمام خصوصیات ذکر شده روی برچسب مکمل را دارا باشد . کمپانی های معتبر تولید مکمل بخوبی از این مسئله آگاهی دارند و تلاش می کنند تا تمام محصولاتشان با ادعاهای که در مورد تولیدات خود ذکر می کنند ، مطابقت داشته باشد . در واقع برایشان بسیار به صرفه تر است که خصوصیات واقعی را در مورد محصول خود ذکر کنند ، بجای اینکه بخواهند مشتریان را فریب دهند و ادعاهای دروغین داشته باشند . استفاده از محصولی که قبلاً نتایج مثبت آن را تجربه کرده اید راه مطمئنی است برای اینکه به پیشرفت خود ادامه دهید

نسبت به تبلیغات دروغین و محصولات بی کیفیت مراقب باشید . بخصوص در مورد مکمل های کراتین و پروتئین حساسیت بیشتری به خرج دهید . هرچند قیمت این محصولات به خاطر تولید انبوهشان تا حدودی کاهش یافته ولی محصولاتی که قیمت خیلی پایینی دارند ، قابل اطمینان نیستند .

بعبارت بهتر یا باید در مورد اصل بودن محصول تردید کنید یا اینکه محصول مورد نظرتان فاقد کیفیت بالایی است و می تواند مشکلاتی را برایتان ایجاد کنند از سوء هاضمه گرفته تا عوارض دیگر .

اگر بدنسازی تازه کار هستید از مصرف یکباره چند مکمل به صورت همزمان خودداری کنید ، چون در چنین صورتی نمی توانید متوجه شوید که کدامیک برایتان موثر بوده و کدامیک بی اثر . در عوض کار خود را بایک یا دو مکمل پایه شروع کنید و به تدریج متناسب با اهدافتان بر مکمل های خود بیفزایید تا کاملاً متوجه شوید کدامیک برایتان مفید هستند و کدامیک ارزش هزینه کردن را ندارند و برایتان بی فایده اند

در نهایت کاملاً مراقب افراد سود جو باشید و حتی المقدور از افرادی مکمل های خود را خریداری کنید که قابل اطمینان و معتبر باشند . مصرف هر مکمل تغلبی و غیر استانداردی می تواند آسیب های جبران ناپذیری برای سلامتی و کارایی ورزشی تان در پی داشته باشد

مکمل تقلبی هم ضرر مالی و هم در مواردی ضرر جانی در پی خواهد داشت. از طرفی بازار از مکمل‌های تقلبی و واردکننده‌های مختلف، اشباع شده و تشخیص مکمل اصل سخت است.

موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *