در دنیای فیتنس همیشه دروغ هایی وجود داشته است که برای چندین دهه همچنان پا بر جاست.دروغ هایی نظیر اجرای تکرار‌های بالا برای کات کردن، کم خوردن و تمرین بیش از حد برای لاغری، بد جلوه دادن کربوهیدرات‌ها و اجرای تکرار‌های بالا از حرکات شکم برای رسیدن به عضلات شش تکه همچنان ادامه دارد.در صورتی‌ که این حرف‌ها هیچکدام صحیح نمی‌باشد.

 


همیشه در مورد بهبود وضعیت بدنی خود برایم این سوال مطرح بود که آیا “تمرینات من از اهمیت بیشتری برخوردار است یا تغذیه من؟”.البته این سوال از جایی نشات گرفته است که بیان می‌کند تغذیه نقشی‌ بسیار مهم تر نسبت به تمرینات ایفا می‌کند که درصدی از افراد نیز با این نظریه موافق هستند.


اکثر افراد این تفکر را در ذهن خود دارند.بعضی‌‌ها میگویند ۸۰ درصد تغذیه مهم است و ۲۰ درصد تمرینات و بعضی‌‌ها می‌گویند که ۵۰ درصد تمرینات مهم است و ۵۰ درصد تغذیه.گاهی اوقات نیز شنیده میشود که برخی‌ افراد می‌گویند که ۹۰ درصد تغذیه مهم است و فقط ۱۰ درصد تمرین.مشکلی‌ که این اعداد دارند این است که همگی‌ آنها اشتباه هستند.
به این موضوع چند لحظه فکر کنید.فکر کنید که شما یک برنامه کامل تغذیه داشته باشید و آنرا با یک برنامه تمرینی ناکارامد ترکیب کنید.

به نظر شما آیا با این ترکیب به بدن مورد علاقه خود خواهید رسید؟
وقتی‌ که من به اکثر افراد درون باشگاه نگاه می‌کنم آنها فقط از چیزی در حدود ۲۵-۵۰ درصد از توانایی خود استفاده میکنند.آنها عادات غذایی و تمرینات ضعیفی را انجام میدهند.آیا شما میتوانید تصور کنید که چنین افرادی به مراحل بالاتر برسند؟و اگر یکی‌ از این افراد شما باشید چه خواهید کرد؟
برای رسیدن به بدنی کامل شما نیازمند آن هستید که هم یک برنامه منسجم تمرینی داشته باشید و هم دارای یک برنامه تغذیه سازمان یافته که تمام نیاز‌های شما را پوشش دهد.برای رسیدن به اهدفتان شما باید در تمرینات و تغذیه خود ۱۰۰ درصد توان خود را به کار گیرید.البته این موضوع به این معنا نیست که شما بیش از حد وسواس به خرج دهید بلکه به این معنا است که شما نباید سعی‌ کنید که میانبر بزنید و در راه پیشرفت خود بهانه بیاورید.اکنون میخواهیم در مورد این دو موضوع صحبت کنیم…

 
تغذیه بدون تمرین
تمرین کردن مزایای مختلفی‌ دارد از قبیل عضله‌ سازی، افزایش قدرت، افزایش توان ذهنی‌، تناسب اندام و… تمرین کردن با تمام شور و اشتیاق و با یک برنامه منسجم باعث میشود که شما به بدنی که تصورش را هم نمی‌کردید برسید.اهمیت تمرینات نیز دقیقا به همان اندازه که شما به تغذیه خود اهمیت می‌دهید می‌باشد.اینطور در نظر بگیرید که شما در روز به مقدار کافی‌ از همه درشت مغذی‌ها استفاده می‌کنید و زمان بندی وعده‌های غذایی شما نیز به شدت دقیق می‌باشد و همچنین از مواد غذایی بسیار مرغوب نیز استفاده می‌کنید.اما هنگامی که وارد سالن میشوید یک عملکرد ضعیف را در تمرینات از خود نشان می‌دهید.برنامه تمرینی شما هیچ ریتم و تعادلی ندارد و به ندرت پیش میاید که شما از حرکات چند مفصلی استفاده کنید.حرکات اسکات و بارفیکس شما به قدری ناقص است که همه در باشگاه آن را می‌فهمند.
شما ممکن است که حتی در آخر هفته نیز اسکات انجام دهید اما خستگی‌ در پاهای شما این اجازه را به شما نمیدهد که حتی یک ‌ست را نیز به درستی‌ انجام دهید.با این حال شما برای دوستان خود لاف هم میزنید که تغذیه ۹۰ درصد بدن سازی می‌باشد ولی‌ وقتی‌ در آینه باشگاه خود را می‌بینید چیزی جز یک فرد با عضلاتی شل و کوچک نمی‌بینید.
گرچه برنامه غذایی شما بسیار فوق‌العاده است اما مدت ها است که شما یک تمرین به معنای واقعی‌ را انجام نداده اید و این حقیقت وقتی‌ برای شما نمایان میشود که بدن خود را در آینه باشگاه ببینید.اما شما همچنان حقیقت را انکار می‌کنید و دوست دارید اینطور تصور کنید که همه چیز مربوط به تغذیه میشود.حالا میتوانید تصور کنید که اگر با شوق و هدف و برنامه کار خود را دنبال میکردید چه نتایجی‌ برای شما به همراه داشت؟

 
تمرین بدون تغذیه
یک تغذیه خوب باعث حمایت از فرایند عضله‌ سازی در شما میشود.وقتی‌ که شما به صورت پیوسته از غذاهای سالم و به مقدار کافی‌ مصرف کنید سرانجام عضلات شکمی شما نمایان میشود.اما اگر رژیم شما به صورت منظم رعایت نشود این عضلات به صورت کامل نمایان نخواهند شد.
حالا یه داستان دیگر را در نظر بگیرید:شما همانند یک حرفه ای‌ تمرین می‌کنید.برنامه تمرینی شما به شدت سازمان یافته می‌باشد و شما از تمام روش‌ها و تکنیک‌ها در جهت رشد خود استفاده می‌کنید.همه در باشگاه شما را به سخت کوشی می‌شناسند.اما با تمام این تلاش‌ها بدن شما باز هم شل و نرم به نظر می‌رسد.
گرچه تمرینات شما بسیار عالی‌ به نظر می‌رسد اما تغذیه شما ضعیف است.شما اینگونه فکر می‌کنید که چون بسیار عالی‌ تمرین می‌کنید پس حق این را دارید که هر چه می‌خواهید بخورید.وعده قبل از تمرین شما ناسالم و غیر مفید می‌باشد و وعده بعد از تمرین شما نیز از آن بدتر.این حقیقت نشان میدهد که چرا بدن شما به اندازه کافی‌ عضله سازی نکرده است.منبع سایت اد کوان شما حتی عضلات خود را به راحتی‌ میتوانید حس کنید ولی‌ به دلیل چربی زیاد بدن جزئیات آن به شکل واضح مشخص نیست.شما این واقعیت را نیز انکار می‌کنید و دوست دارید اینگونه فکر کنید که همه نتایج از یک تمرین عالی‌ و حرفه‌ای حاصل میشود.
حالا میتوانید تصور کنید که اگر شما کنار این نوع تمرین از یک رژیم مناسب نیز استفاده میکردید چه نتایجی‌ در انتظار شما بود؟
چطور از تمرین و تغذیه در جهت رسیدن به نتایج مطلوب استفاده کنیم؟
همانطور که از دو مثال بالا فهمیدید ساختن بدنی عضلانی و قدرتمند و متناسب نیازمند توجه ویژه هم به تغذیه و هم به تمرینات است.وقتی‌ که شما به یکی‌ از این موارد نسبت به دیگری بیشتر توجه کنید به دلایلی که ذکر کردیم شما به موفقیت نخواهید رسید.
یک تغذیه صحیح و دقیق باعث میشود که شما بسیار سلامت شوید ولی‌ وقتی‌ با یک برنامه تمرینی ناسازمان یافته ترکیب شود شما محکوم به ضعیف شدن خواهید بود.از طرفی‌ دیگر یک برنامه منسجم تمرینی باعث قدرتمند شدن شما میشود اما وقتی‌ با یک برنامه غذایی ضعیف همراه شود شما هیچوقت به عضلاتی سخت و برجسته نخواهید رسید.
برای نتیجه گیری حداکثری از هر دو این موارد شما باید:
۱)پیروی کردن از یک برنامه تمرینی منسجم و با هدف
شما تا وقتی‌ که از موارد زیر پیروی کنید تقریبا با هر نوع برنامه تمرینی میتوانید به پیشرفت خود ادامه دهید:
۱) استفاده از وزنه بیشتر
۲) استفاده از تعداد تکرار‌های بیشتر
۳) استراحت کمتر میان ‌ست ها
شرایط فعلی‌ خود را به عنوان مثال در نظر بگیرید.شما نیاز به برنامه دارید.انجام تکراری تمرینات در هر هفته شما را به هیچ نتیجه ای نمیرساند.
فرض بگیرید که شما با ۷۵ درصد توان خود برای ۵ تکرار یک مسیر ۱۰۰ متری را در این هفته طی‌ کرده‌اید.همچنین میزان استراحت شما میان هر ‌ست ۲ دقیقه بوده است.در هفته بعد شما باید یا کمی‌ سریعتر بدوید یا زمان استراحت میان ‌ست‌ها را کاهش دهید یا ۲ تکرار اضافه را انجام دهید تا فشار بیشتری نسبت به هفته قبل به شما وارد شود.اینگونه است که شما پیشرفت خواهید کرد.
۲) پیروی از یک برنامه غذایی که متناسب با نیاز‌های شما باشد
امروزه برنامه‌های غذایی فراوانی‌ وجود دارد.اما این را بدانید که اگر یک برنامه برای فردی مفید بوده است دلیل نمی‌شود که برای شما نیز مفید باشد.برای مثال من یک رژیم کم کربوهیدرات را برای دیدن تاثیرات آن تجربه کردم.بعد از آن من به سرعت لاغر شدم و به شدت از سایز من کاسته شد.آیا این به این معنا است که رژیم کم کربوهیدرات به درد نمی‌خورد؟نه ابدا.بلکه به این معنا است که فردی مثل من که به طور ژنتیکی‌ اکتومورف می‌باشم باید از یک رژیم با کربوهیدرات بالا بهره ببرد.
همچنین تغذیه شما باید مطابق با اهدافتان باشد.رعایت ۱۰۰ درصدی تغذیه به این معنا نیست که شما باید همانند یک بدن سازی که خود را برای مسابقه آماده می‌کند تغذیه کنید.چون این مساله احتمالا مطابق با اهداف شما نمی‌باشد.بلکه به این معنا است که شما باید از رژیمی‌ استفاده کنید که مطابق با نیاز‌های خودتان باشد.
۳) در هر دو مورد تغذیه و تمرین با ثبات عمل کنید
اگر شما به طور پایدار هم به سختی تلاش کنید و هم به درستی‌ تغذیه داشته باشید شما برای سال‌ها دارای بدنی فوق‌العاده خواهید بود.
نتیجه گیری
بنابراین برای پیشرفت و حرکت رو به جلو نمی‌توان گفت که تغذیه ۸۰ درصد مهم است و تمرین ۲۰ درصد یا تغذیه ۷۰ درصد مهم است و تمرین ۳۰ درصد یا هر نسبت دیگری.هنگامی که شما به طور ۱۰۰ درصد روی هر دو مورد تلاش کنید به نتایج دلخواه خود خواهید رسید.با اشتیاق و به سختی تمرین کنید و مطابق با نیاز‌هایتان تغذیه  کنید.تمام داستان همین است.

منبع : http://www.muscleandstrength.com 

استفاده از مطالب  تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *