آرنولد شوارتزینگر، ورزشکار پرورش اندام، هنرپیشه، فرماندار ایالت
تاریخ تولد: ۳۰ ژوئیه ۱۹۴۷
محل تولد: تال، اتریش


بیشترین شهرت: هنرپیشه فیلم‌های ترمیناتور و فرماندار ایالت کالیفرنیا آرنولد که ورزشکار پیشگام جهان می‌باشد به یکی از بزرگ‌ترین هنرپیشه‌های هالیوود تبدیل شده است. چندی پیش نیز به سمت فرمانداری کالیفرنیا برگزیده شد.

وی که ملقب به ”بلوط اتریشی“ می‌باشد از سن نوجوانی به سراغ وزنه‌های آهنی رفت و در سال ۱۹۶۵ موفق به کسب عنوان آقای اروپا در سطح جوانان شد. پنج مرتبه نیز موفق به کسب عنوان آقای جهان (هم در سطح آماتور و هم در سطح حرفه‌ای) و هفت مرتبه موفق به کسب عنوان آقای المپیا (۱۹۷۰ تا ۱۹۷۵ و همچنین ۱۹۸۰) شده است. ابتدا چند نقش جزئی را در فیلم‌های مختلف ارائه نموده سپس در مجموعه مستند ”وزنه‌های آهنی“ (۱۹۷۷) ایفای نقش کرد و مدتی قبل از آن هم نقش اصلی را در فیلم ”گرسنه بمان“ (۱۹۷۶) ایفا نمود. به خاطر جذابیت و نقش آفرینی طبیعی خود در فیلم‌های بیشتری شرکت کرد و در نتیجه جهانیان کاملاً با چهره‌اش آشنا شدند. در سال ۱۹۸۲در فیلم ”کونان بربر“ ایفای نقش نموده و سپس به هنرپیشه معروف سینما تبدیل شد. یکی از نقش‌های معروف خود را در فیلم جیمز کامرون یعنی ”ترمیناتور“ بازی کرد. در دهه ۱۹۸۰ که اوج فعالیت‌های سینمائی وی بود به یکی از معروف‌ترین چهره‌های سینمائی تبدیل شد، به‌طوری‌که آمار فروش بلیط فیلم‌هایش بیش از سایرین بود. در آن‌زمان بیشتر در فیلم‌های اکشن ظاهر می‌شد اما حضور در فیلم‌های کمدی را نیز به مجموعه فعالیت‌های خود افزود. فیلم ترمیناتور ۲: روز رستاخیز (۱۹۹۱) حتی موفق‌تر از فیلم اولش بود و طولی نکشید که وی بالاترین دستمزد را در بین هنرپیشه‌های هالیوودی دریافت می‌کرد. در دهه ۱۹۹۰ در فیلم‌های هیجان‌انگیزی که بودجه سنگینی صرف تولید آنها می‌شد، شرکت می‌نمود. در همین هنگام بود که به صف جمهوری‌خواهان محافظه‌کار پیوست. در سال ۲۰۰۳ با حضور موفق در فیلم ترمیناتور ۳: عصر ظهور ماشین‌آلات، فعالیت‌ سینمائی خود را کامل کرد. در ماه اوت ۲۰۰۳ با حضور در نمایش تلویزیونی جی لئو اعلام کرد که در رقابت فراخوان انتخاباتی فرمانداری کالیفرنیا شرکت می‌کند. در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۰۳ هم در این رقابت انتخاباتی به پیروزی رسیده و جانشین فرماندار قبلی یعنی گری دیویس شد. در سپتامبر ۲۰۰۵ نیز اعلام کرد که در سال ۲۰۰۶ مجدداً در دور جدید انتخاباتی فرمانداری کالیفرنیا شرکت می‌کند.
اگر مجدداً در انتخابات بعدی به پیروزی برسد. فعالیت سیاسی‌اش را تا سال ۲۰۰۷ دنبال می‌کند. وی با مجری برنامه‌های تلویزیونی و عضو خانواده کندی یعنی ماریا شریور ازدواج کرده است. آنها صاحب چهار فرزند به نام‌های زیر هستند:
کاترین اونایس (متولد ۱۹۸۹)، کریستینا ماریا اورلیا (متولد ۱۹۹۱)، پاتریک آرنولد (متولد ۱۹۹۳) و کریستوفر سارجنت شریور (متولد ۱۹۹۷).
شوارتزینگر که در سال ۱۹۸۳ به‌عنوان شهروند آمریکا شناخته شد با حضور در فیلم ”آخرین قهرمان اکشن“ (۱۹۹۳) نام خود را در فهرست هنرپیشه‌های معروف هالیوودی به ثبت رساند. البته قبل از او یکی از ورزشکاران پرورش اندام به نام لوفرینو در فیلم‌های هالیوودی ظاهر شده بود.
● زندگی خصوصی
آرنولد شوارتزینگر که متولد ۱۹۴۷ در شهر تال اتریش می‌باشد به‌عنوان هنرپیشه اتریشی آمریکائی، ورزشکار نام‌آور پرورش اندام و سیاستمدار شناخته می‌شود. از همان ایام نوجوانی در مسابقات پرورش اندام شرکت کرده و در سال ۱۹۶۷ موفق به کسب اولین عنوان قهرمانی آقای جهان شد. وی با حضور در فیلم موفق و مستند ”وزنه آهنی“ (۱۹۷۷)، توجه ورزشکار موفق پرورش اندام به او می‌نگریستند و با ششمین عنوان آقای المپیا که در سال ۱۹۷۵ کسب نمود به همه نشان داد که شایستگی این شهرت را دارد. با هنرنمائی در فیلم‌هائی چون ”کونان بربر“ (۱۹۸۲)، ”ترمیناتور“ (۱۹۸۴) مجموعه‌های پس از آن و ”دروغ‌های واقعی“ (۱۹۹۴) به ستاره فیلم‌های اکشن هالیوود تبدیل شد. در سال ۱۹۸۷ با ماریو شریور (دختر گروهبان شریور) ازدواج کرد و در سال ۱۹۹۰ عضو شورای تناسب اندام و ورزش‌ها شد. در دهه ۱۹۹۰ به یکی از جمهوری‌خواهان فعال تبدیل شده و پس از انقضای دوران فرمانداری گری دیویس، جانشین او شده و در این سِمَت باقی ماند.
● مروری بر زندگی شخصی
آرنولد در سال ۱۹۶۵، دوره خدمت یک‌ساله خود را در ارتش اتریش سپری کرد. در آن‌زمان همه جوانان ۱۸ ساله اتریشی موظف بودند به مدت یک‌سال به ارتش خدمت کنند. طی همان سال بود که در باشگاه ارتش، ورزش می‌کرد و سرانجام موفق شد عنوان آقای اروپا را به‌دست آورد و صاحب افتخار بزرگی شود.
آرنولد در شهر تال اتریش در فاصله ۶ کیلومتری گراتز چشم به جهان گشود. پدرش به نام ”گوستاو شوارتزینگر“ (۱۹۷۲ـ۱۹۰۷) فرمانده ژاندارمری و مادرش در سال ۱۹۶۸ در حالی‌که فقط ۲۰ دلار در جیبش بود و اصلاً نمی‌توانست انگلیسی را روان صحبت کند راهی آمریکا شد. در سال ۱۹۸۳ در حالی‌که ملیت و تابعیت اتریشی خود را همچنان حفظ کرده بود شهروند آمریکا شد. در سال ۱۹۷۹ موفق به اخذ مدرک لیسانس از دانشگاه ویسکانسین شد و در رشته بازاریابی بین‌المللی و مدیریت بازرگانی فارغ‌التحصیل شد.
در سال ۱۹۷۱ برادرش به نام ”امین هارد“ در تصادف رانندگی کشته شد و سال بعد از آن هم پدرش چشم از جهان فرو بست. در سال ۱۹۷۷ اولین ویژه‌نامه زندگی خصوصی خود به نام آموزش ورزشکار پرورش اندام را به چاپ رساند. در سال ۱۹۸۶ با مجری تلویزیونی به نام ماریا شریور که برادرزاده رئیس‌جمهور فقید جان اف. کندی می‌باشد، ازدواج کرد. این زوج، صاحب دو فرزند دختر به نام‌های کاترین و کریستینا و دو پسر به نام‌های پاتریک و کریستوفر هستند. آنها در منزل خود واقع در املاک کندی زندگی می‌کنند.لهجه منحصربه‌فرد و تقلیدی او در تکلم به زبان انگلیسی سبب شده است تا بسیاری از هنرپیشه‌ها و طرفدارانش از او به‌عنوان ”آە نوله“ نام ببرند.

ماهنامه‌پرورش‌اندام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *