۷ مورد از اشتباهات رایج در بدن سازی
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » ۷ مورد از اشتباهات رایج در بدن سازی

بدن سازان در سرتاسر جهان معمولا مرتکب اشتباه‌های مشترکی میشوند.

۷ مورد از اشتباهات رایج در بدن سازی

یکی از دلایل این موضوع عدم آگاهی‌ به مفاهیم پایه بدن سازی می‌باشد.مشکل دیگر باور به برخی‌ از دروغ‌های رایج به بدن سازان می‌باشد.مثلا برخی‌ بر این باور هستند که در زمان چربی‌ سوزی انجام ورزش‌های هوازی از تمرینات با وزنه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

۱) تغییر دادن سریع رژیم غذایی
بسیاری از بدن سازان بدون اینکه زمان کافی‌ را به برنامه غذایی خود دهند آن را تعویض کرده و سراغ یک برنامه دیگر میروند.حداقل بدن شما به سه هفته زمان نیاز دارد تا با تغییرات غذایی ایجاد شده تطابق پیدا کند.مثلا برای دیدن حاصل نتایج یک برنامه غذایی شامل کربوهیدرات بالا، پروتئین متوسط و چربی‌ کم شما باید حداقل ۲۱ روز زمان به برنامه غذایی خود دهید.

۲) عدم تغذیه کافی‌
هدف کلی‌ شما از بدن سازی عضله‌ سازی می‌باشد.اگر شما به اندازه کافی‌ تغذیه نداشته باشید پس چگونه انتظار عضله‌ سازی دارید؟پس کالری بیشتری را مصرف کنید.برای رساندن کالری کافی‌ به بدن شما باید به ازای هر پوند از وزن بدن خود ۱۰ کالری مصرف کنید.البته بر این مقدار می‌توان ۵۰۰ کالری دیگر نیز اضافه کرد.پس برای رشد شما حداقل به این میزان کالری نیاز دارید و برای هر مقدار از کالری‌ها که میسوزانید باید آن را سریع جایگزین کنید.

۳) تغذیه بیش از حد
همه ما با کارکرد بدن آشنا هستیم.مصرف کالری اضافه به عنوان چربی‌ ذخیره خواهد شد.عضله‌ سازی هدف شماره یک شما در بدن سازی می‌باشد و افزایش چربی‌ بدن بزرگ‌ ترین دشمن شما محسوب میشود.اگر همیشه عضلات شما با لایه ای‌ از چربی‌ پوشیده شده باشد پس هدف شما از تمرینات سنگین و طاقت فرسا چه می‌باشد؟

۴) عدم مصرف وعده‌های غذایی کوچک و فراوان
شما برای افزایش انرژی، چربی‌ سوزی و افزایش حجم ماهیچه‌ها نیاز دارید که در روز حداقل ۵-۶ وعده غذایی کوچک با مقدار کالری ۳۰۰-۱۰۰۰ مصرف کنید.شما همچنین باید وعده‌هایی را به صورت نوشیدنی‌ در نظر بگیرید تا نیاز‌های روزانه شما به طور دقیق برطرف شود.

۵) میان وعده‌های سبک در آخر شب
هر چه به ساعت پایانی شب نزدیک می‌شویم افراد تمایل بیشتری به مصرف غذاهای پر کربوهیدرات و پر چربی‌ و شکر پیدا میکنند.شما باید برای اینکه ذخایر چربی‌ بدن خود را در طول شب بسوزانید باید سه ساعت قبل از خواب خود تغذیه خود را انجام دهید و به عبارتی دیگر سه ساعت قبل از خواب نباید تغذیه داشته باشید.مثلا اگر شما ساعت ۱۰ شب می‌خواهید بخوابید تغذیه خود را ساعت ۷ متوقف کنید.هنگامی که شما به این فرایند عادت کنید از یک چربی‌ سوزی فوق‌العاده بهره خواهید برد.

۶) قضاوت بر اساس عدد نشان داده شده توسط ترازو
بسیاری از مردم از مقدار وزنی که از دست میدهند شوکه میشوند.تا هنگامی که این کاهش وزن چربی‌ باشد و ماهیچه نباشد ایرادی ندارد.همین مساله نیز در مورد افزایش وزن صدق می‌کند.مثلا اگر شما ۳ پوند وزن به صورت عضله‌ اضافه کنید ایرادی ندارد.ولی‌ اگر این افزایش وزن به صورت ۲/۸ پوند چربی‌ باشد و ۰/۲ به صورت ماهیچه باشد این مساله ایراد دارد.

۷) تعیین نکردن اهداف
یکی‌ دیگر از اشتباهات رایج که بسیاری از افراد مرتکب آن میشوند این است که شروع به اجرای یک برنامه چربی سوزی میکنند بدون آنکه یک تصمیم قاطع در مورد آن داشته باشند.در ظاهر این موضوع شاید زیاد اهمیت نداشته باشد اما تعیین یک هدف معقول و منطقی‌ میتواند در رسیدن به موفقیت تاثیر زیادی را داشته باشد.

 1. tima

  عالیه مطالبتون ممنون از زحمتتون

 2. محمد سیف

  سلام
  فرمودید که: ” برخی‌ بر این باور هستند که در زمان چربی‌ سوزی انجام ورزش‌های هوازی از تمرینات با وزنه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.”
  خیلی جای تامل داره، این حرف به کسی زده میشه که بدنش چند درصد چربی داره؟ در چه سطحی هست و داره ورزش میکنه.
  در رابطه با اکثر افرادی که دارند چربی سوزی میکنند مشخص هست که تمرینات هوازی و کاردیو اهمیت بیشتری داره.جدا از این موضوع اگر قرار هست چربی سوزی انجام بشه و کنارش به عضلات هم توجه بشه اینجا مهم ترین عضله میشه قلب! پس ۱۰۰% هوازی در اولویت هست.از طرف دیگه صحبت از سوختن که به میان میاد یک طرف موضوع حضور اکسیژن هست همیشه.پس پارامتری که باید بهش توجه کنیم مقدار vo2max هست که این عدد تنها با تمرینات هوازی و حتی شدید تر از هوازی ،انواع تمرینات اینتروال ، افزایش پیدا خواهد کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره