بدن سازان در سرتاسر جهان معمولا مرتکب اشتباه‌های مشترکی میشوند.

۷ مورد از اشتباهات رایج در بدن سازی

یکی از دلایل این موضوع عدم آگاهی‌ به مفاهیم پایه بدن سازی می‌باشد.مشکل دیگر باور به برخی‌ از دروغ‌های رایج به بدن سازان می‌باشد.مثلا برخی‌ بر این باور هستند که در زمان چربی‌ سوزی انجام ورزش‌های هوازی از تمرینات با وزنه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

۱) تغییر دادن سریع رژیم غذایی
بسیاری از بدن سازان بدون اینکه زمان کافی‌ را به برنامه غذایی خود دهند آن را تعویض کرده و سراغ یک برنامه دیگر میروند.حداقل بدن شما به سه هفته زمان نیاز دارد تا با تغییرات غذایی ایجاد شده تطابق پیدا کند.مثلا برای دیدن حاصل نتایج یک برنامه غذایی شامل کربوهیدرات بالا، پروتئین متوسط و چربی‌ کم شما باید حداقل ۲۱ روز زمان به برنامه غذایی خود دهید.

۲) عدم تغذیه کافی‌
هدف کلی‌ شما از بدن سازی عضله‌ سازی می‌باشد.اگر شما به اندازه کافی‌ تغذیه نداشته باشید پس چگونه انتظار عضله‌ سازی دارید؟پس کالری بیشتری را مصرف کنید.برای رساندن کالری کافی‌ به بدن شما باید به ازای هر پوند از وزن بدن خود ۱۰ کالری مصرف کنید.البته بر این مقدار می‌توان ۵۰۰ کالری دیگر نیز اضافه کرد.پس برای رشد شما حداقل به این میزان کالری نیاز دارید و برای هر مقدار از کالری‌ها که میسوزانید باید آن را سریع جایگزین کنید.

۳) تغذیه بیش از حد
همه ما با کارکرد بدن آشنا هستیم.مصرف کالری اضافه به عنوان چربی‌ ذخیره خواهد شد.عضله‌ سازی هدف شماره یک شما در بدن سازی می‌باشد و افزایش چربی‌ بدن بزرگ‌ ترین دشمن شما محسوب میشود.اگر همیشه عضلات شما با لایه ای‌ از چربی‌ پوشیده شده باشد پس هدف شما از تمرینات سنگین و طاقت فرسا چه می‌باشد؟

۴) عدم مصرف وعده‌های غذایی کوچک و فراوان
شما برای افزایش انرژی، چربی‌ سوزی و افزایش حجم ماهیچه‌ها نیاز دارید که در روز حداقل ۵-۶ وعده غذایی کوچک با مقدار کالری ۳۰۰-۱۰۰۰ مصرف کنید.شما همچنین باید وعده‌هایی را به صورت نوشیدنی‌ در نظر بگیرید تا نیاز‌های روزانه شما به طور دقیق برطرف شود.

۵) میان وعده‌های سبک در آخر شب
هر چه به ساعت پایانی شب نزدیک می‌شویم افراد تمایل بیشتری به مصرف غذاهای پر کربوهیدرات و پر چربی‌ و شکر پیدا میکنند.شما باید برای اینکه ذخایر چربی‌ بدن خود را در طول شب بسوزانید باید سه ساعت قبل از خواب خود تغذیه خود را انجام دهید و به عبارتی دیگر سه ساعت قبل از خواب نباید تغذیه داشته باشید.مثلا اگر شما ساعت ۱۰ شب می‌خواهید بخوابید تغذیه خود را ساعت ۷ متوقف کنید.هنگامی که شما به این فرایند عادت کنید از یک چربی‌ سوزی فوق‌العاده بهره خواهید برد.

۶) قضاوت بر اساس عدد نشان داده شده توسط ترازو
بسیاری از مردم از مقدار وزنی که از دست میدهند شوکه میشوند.تا هنگامی که این کاهش وزن چربی‌ باشد و ماهیچه نباشد ایرادی ندارد.همین مساله نیز در مورد افزایش وزن صدق می‌کند.مثلا اگر شما ۳ پوند وزن به صورت عضله‌ اضافه کنید ایرادی ندارد.ولی‌ اگر این افزایش وزن به صورت ۲/۸ پوند چربی‌ باشد و ۰/۲ به صورت ماهیچه باشد این مساله ایراد دارد.

۷) تعیین نکردن اهداف
یکی‌ دیگر از اشتباهات رایج که بسیاری از افراد مرتکب آن میشوند این است که شروع به اجرای یک برنامه چربی سوزی میکنند بدون آنکه یک تصمیم قاطع در مورد آن داشته باشند.در ظاهر این موضوع شاید زیاد اهمیت نداشته باشد اما تعیین یک هدف معقول و منطقی‌ میتواند در رسیدن به موفقیت تاثیر زیادی را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *