۷عضله برتر تاريخ

1— آرنولد شوارتزنگر (بهترين سينه) ( arnold schwarzenegger)

 

كافي است يك تصوير از فيگور قفسه سينه آرنولد در دوران قهرماني‌اش ديده باشيد تا با اين رأي هم‌عقيده شويد. خدا مي‌داند چند نفر با ديدن اين تصوير وارد بدنسازي شده‌اند. با اينكه توسعة بي‌نظير عضلات سينه خود را تا حدود زيادي به حركت پول‌اور منتسب مي‌كرد اما نبايد ژنتيك و تمرينات سنگين روي حركات پايه‌اي را ناديده انگاشت. اگر هنوز در شماره يك بودن عضلات سينه آرنولد تا به امروز شك داريد، پيشنهاد مي‌كنيم يك بار به دقت تصوير او را بررسي كنيد.

 

آرنولد شوارتزنگر
آرنولد شوارتزنگر

 

برنامه تمرینی آرنولد 

 

۲-تام پلاتز (بهترين پاها) (tom platz)

 

تام پلاتز
تام پلاتز

حتي جي كاتلر با استانداردهاي بالايي كه در عضلات پا دارد نتوانسته نام خود را مثل تام پلاتز در توسعه عضلات پا به اذهان عمومي القاء كند. تام پلاتز كه به خاطر سفرهاي زياد و موهاي بلوندش لقب عقاب طلايي را با خود يدك مي‌كشد، بهترين پاهاي تاريخ بدنسازي را ساخته بود و احتمالاً براي هميشه نامش با همين عنوان در خاطره‌ها باقي خواهد ماند. حتي وقتي اسطوره‌هاي جديد پا مثل مصطفي محمد و برانچ وارن را معرفي مي‌كنند باز هم به نوعي آنها را با يادآوري نام تام پلاتز معرفي مي‌كنند.

برنامه تمرین پای تام پلاتز برای مستر المپیای ۱۹۸۱

اسکوات هالتر ۸ الی ۱۰ ست ۸ الی ۲۰ تکرار حداکثر وزنه ۲۹۰ کیلوگرم

هاک اسکوات ۵ ست ۱۰ الی ۱۵ تکرار حداکثر وزنه ۲۳۰ کیلوگرم

جلوپا ماشین ۵ الی ۸ ست ۱۰ الی ۱۵ تکرار (*) حداکثر وزنه ۱۶۰ کیلوگرم

پشت پا ماشین خوابیده ۶ الی ۱۰ ست ۱۰ الی ۱۵ تکرار (*)حداکثر وزنه ۱۱۰ کیلوگرم

ساق پا ایستاده ۳ الی ۴ ست ۱۰ الی ۱۵ تکرار (*) حداکثر وزنه ۲۳۰ کیلوگرم

ساق پا نشسته ۳ الی ۴ ست ۱۰ الی ۱۵ تکرار (*) حداکثر وزنه ۱۱۰ کیلوگرم

ساق پا با دستگاه هاک اسکوات ۳ الی ۴ ست ۱۰ الی ۱۵ تکرار (*) حداکثر وزنه ۱۸۰ کیلوگرم

3- دوريان يتس (بهترين پشت) ( dorian yatez)

دوريان يتس
دوريان يتس

روني كولمن و خوئل استابز استانداردهاي جديدي از عضلات پشت دارند كه باور كردن آن چندان ساده نيست اما آيا تا به حال شنيده يا خوانده‌ايد كه كسي در توسعه عضلات پشت رقيبي براي دوريان يتس معرفي كند؟ ضخامتي كه يتس در عضلات پشت خود داشت تا به امروز تكرار نشده و اگر هم شده باشد در پهنا ضعيف بوده است. دوريان چه در عرض و چه در جزئيات عضلات پشت يك بدنساز بي‌رقيب بود. او كه بارها به خاطر تمرين سنگين روي عضلات پشت خود دچار پارگي در ناحيه جلوبازوها شد همچنان به عنوان بزرگترين دارنده عضلات پشت همه دوران شناخته شده است.

برنامه تمرینی عضلات پشت دوریان یتس

حرکت ست تکرار
1 پل اور دستگاه 2 15-30
2 دستگاه لت ازاد از جلو 2 12-15
3 هالتر خم 2 8-20
4 دستگاه اچ تک دست 1 10-12
5 پارویی دستگیره صاف 1 10-12
6 دستگاه فلای زیر بغل 1 10-12
7 فلای بک با دمبل حالت خم 1 10-12
8 فیله 1 10-12
9 ددلیفت 2 8-12

 

 

4- كوين لورون (بهترين سرشانه) ( kevin levrone)

كوين لورون
كوين لورون

 

برنامه تمرینی کوین لورون 
برنامه تمرین

 

اگر قرار بود پشت بازو و جلو بازو را هم جدا معرفي كنيم يقين كنيد نام كوين لورون را در بخش پشت بازوها نيز چاپ مي‌شد. احتمال اينكه او بهترين سرشانه‌هاي همه دوران و هم‌چنين بزرگترين آنها را داشته نزديك به 100% است. حتي گري استريدام هم كه از نامداران سرشانه تاريخ است به پاي كوين نمي‌رسد. وقتي لورون فيگور كول را مي‌گيرد به اندازه يك خانه بزرگ و حجيم ديده مي‌شود. او كه مدتي است از مسابقات دور شده، حالا دنبال بخت خود در فيلم‌هاست و آرزو دارد روزي جاي آرنولد را بگيرد كه به احتمال قريب به يقين محقق نخواهد شد. البته جا دارد در بخش بهترين سرشانه يادي از ناصر الصونباطي بكنيم كه پهناي شانه‌هايش احتمالاً مساوي با يك زمين فوتبال است.

5- روني كولمن (بازو) ( ronne coleman)

روني كولمن
روني كولمن

مي‌خواستيم جلوبازو و پشت بازو را از هم جدا كنيم اما چون بايد به عدد 7 متعهد مي‌مانديم ناچار شديم يك جفت بازو انتخاب كنيم. چه كسي را مي‌توانستيم برتر از روني كولمن پيدا كنيم كه هم سايز و هم شكل بازوهايش استثنايي باشد؟ قهرمان اسبق مسترالمپيا كه بيش از 60 سانتي‌متر قطر بازو دارد در شكل جلوبازوهاي خود ژنتيكي خاص دارد كه فقط تعداد معدودي از بدنسازان مشابه او هستند. پل‌دي‌ماير از معدود بدنسازاني بود كه جلوبازوهاي كاملاً دو تكه داشت. اگر قرار بود جلوبازو را به تنهايي معرفي كنيم احتمالاً كسي را برتر از مايك ماتارازو نمي‌توانستيم پيدا كنيم البته افرادي مثل رابي رابينسون، آرنولد، بويركو و… هم هستند كه در نوع خودشان همانندي ندارند.

برنامه تمرین پیشنهادی رونی کولمن با تاکید بر جلو بازوی لاری

جلو بازو هالتر ۴ ست ۸-۱۲ تکرار

جلو بازو دمبل نشسته تک تک ۳ ست ۸ الی ۱۲ تکرار

جلو بازو هالتر لاری با میله خمیده ۳ ست ۸ الی ۱۲ تکرار

جلو بازو ایستاده سیمکش(*) ۴ ست ۸ الی ۱۲ تکرار

(*) ست ها را به صورت نزولی اجرا کنید و پس از رسیدن به ناتوانی در هر ست حدود ۳۰ درصد از وزنه بکاهید و ست را مجداد تا رسیدن به ناتوانی ادامه دهید

6- مايك ماتارازو (بهترين ساق) ( mike matarazzo)

مايك ماتارازو
مايك ماتارازو

او كه بايد نامش را در ليست قربانيان هم مي‌آورديم يكي از بهترين ساق‌هاي همه دوران را داشت. مايك ايتاليايي كه اين روزها بدنسازي را حرفه‌اي دنبال نمي‌كند و بعد از سكته قلبي كه پشت سر گذاشت خيلي عادي اين ورزش را ادامه مي‌دهد در دوران مسابقات خود ساق‌هايي داشت كه به قطر بازوي خيلي از قهرمانان آماتور بود. او مي‌گويد پسر كوچولويي دارد كه مثل خودش ژنتيك خوبي در ساق‌هاي خود دارد. اگر در اين مورد يادي از ساق‌هاي دوريان يتس و ناصر الصونباطي نكنيم كم‌لطفي كرده‌ايم.

7- شان ري (بهترين شكم) ( Shawn Ray)

شان ري
شان ري

وقتي قرار بود بهترين شكم را انتخاب كنيم اسامي زيادي از جمله احمد حيدر، فلكس ويلر، دكستر جكسون، تروي آلوز، ميلوس سارسف و… از ذهن‌مان عبور كرد؛ اما در نهايت فقط يك اسم بود كه بين همه آنها درخشش خاصي داشت و آن كسي نبود به غير از شان ري با بدن فوق‌العاده زيبايش. عضلات 6 تكه شكم شان ري به قدري متناسب و ورزيده هستند كه چشم هر بيننده‌اي را خيره مي‌سازند. حتماً مي‌دانيد كه صرفاً درشت‌بودن عضلات شكم مهم نيست بلكه باريك‌بودن كمر و ورزندگي عضلات شكم هم به اندازه حجم آن اهميت دارد كه مجموعه‌اي از همه را در بدن شان ري پيدا مي‌كنيد.

برنامه تمرینی شان ری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *