گفت و گو با مسلم دارابي، قوي‌ترين مرد ايران
مسابقه امسال حاشيه نداشت همانطور كه در آخرين شماره سال 89 به اطلاع شما رسانديم، مسلم دارابي توانست براي نخستين بار به عنوان قوي‌ترين مرد ايران برگزيده شود. دارابي كه در دو سه سال اخير همواره يكي از بهترين‌هاي ايران بوده و عناوين قابل توجهي در رشته قوي‌ترين مردان به دست آورده است.

مسلم دارابي 29 ساله متولد شهر «صحنه» از استان كرمانشاه است و سال‌هاست كه در كرج اقامت دارد. او كه به تازگي باشگاهي در كرج افتتاح كرده، در تورنمنت قوي‌ترين مردان جهان در قشم هم نمايش بسيار خوبي داشت و به لطف حضور مستمر خود در اين رشته، به مسابقه بين‌المللي گرجستان هم دعوت شده است.

درباره مسابقه «مردان آهنين» سوالاتي را با دارابي درميان گذاشتيم. حرف‌هاي قوي‌ترين مرد ايران را در ادامه مي‌خوانيد.

* مسابقات امسال قوي‌ترين مردان چطور بود؟

– خوشبختانه با سرپرستي و نظارتي كه آقاي افضلي (نايب رئيس فدراسيون) اعمال كرده بود، نظم بهتري بر مسابقه حاكم شده بود و بچه‌ها از لحاظ روحي در شرايط بهتري قرار داشتند. يكي از كارهاي مثبتي كه فدراسيون انجام داد، اين بود كه شركت كنندگان حاشيه ساز و مشكل ساز را كنار گذاشت و به همين دليل، مسابقه اين دوره هيچ حاشيه‌اي نداشت.

* آيتم‌ها نسبت به دوره‌هاي گذشته چه تغييري كرده بود؟

– نسبت به سال‌هاي گذشته كمي سنگين‌تر شده بود. نمي‌خواهم بگويم كه كيفيت آيتم‌ها خيلي خوب و بي نقص بود اما نسبت به سال‌هاي گذشته، كمي بهتر شده بود.

* آيا آيتم‌هاي اين دوره كمتر منجر به آسيب ديدگي ورزشكاران مي‌شد؟

– همانطور كه مي‌دانيد در اين رشته استاندارد خاصي وجود ندارد كه بخواهيم بگوييم فلان آيتم استاندارد بود يا نه. ولي در اين رشته هم مثل كشتي و وزنه برداري، تكنيك‌هاي خاصي وجود دارد كه يك ورزشكار با استفاده از آن مي‌تواند خطر آسيب ديدگي را كم كند يا در آيتم‌ها موفق‌تر باشد. مثلاً براي برداشتن گوي 200 كيلويي از زمين، فقط زور داشتن مهم نيست. بايد تكنيك بلند كردن گوي را بلد باشيد.

* كدام آيتم برايت راحت‌تر بود؟

– در آيتم گوي. چون در مرحله‌هاي قبلي امتياز خوبي گرفته بودم و نيازي به امتياز نداشتم. به همين خاطر با آرامش خاطر اين آيتم را به پايان بردم.

* كدام آيتم سخت بود؟

– چرخ آسياب. در حركتي قبلي كه حمل الوار بود، امتياز از دست داده بودم و مي‌خواستم جبران كنم. همين مساله باعث شده بود دچار استرس شوم.

* از ميان حريفانت، كار كداميك را پسنديدي؟

– آقاي علي اسماعيلي كه خيلي با غيرت مسابقه داد و بايد او را تحسين كرد.

* به عنوان كسي كه قهرمان اين مسابقه شده، فكر مي‌كني هنوز اين برنامه بينندگان زيادي دارد؟

– چون ساعت اين مسابقه جابجا شده بود، در شهرستان‌ها تماشاگر بيشتري نسبت به قبل از اين مسابقه استقبال كردند. ولي در تهران و كرج، به خاطر اينكه شبكه استاني تهران مسابقه جهاني را پخش مي كرد، به نظر من از تعداد بينندگان مسابقه مردان آهنين كم شد. آن مسابقه با تدوين و موزيك جذاب، ريتم قشنگ تري داشت و با اينكه آيتم‌هاي آن‌ها از مسابقه ما سبك‌تر بود، ولي در نظر بعضي از تماشاگران جذاب‌تر بود.

* درباره غيبت روح الله داداشي بگو. كسي كه در اين سال‌ها رقابت نزديكي با هم داشتيد.

– روح الله يكي از دوستان خوب من است و هيچوقت حس رقابت با او را نداشته‌ام. بيشتر از اينكه او را به چشم رقيب ببينم، با داداشي رفيقم.

* برنامه آينده مسلم دارابي چيست؟

– تمريناتم را ادامه مي‌دهم تا سال آينده اين عنوان را تكرار كنم.

* جايزه مسابقه اين دوره چقدر بود؟

– هنوز اعلام نكرده‌اند. اتفاقاً امروز (دوشنبه) با آقاي افضلي صحبت كردم و گفتند هنوز آماده نشده.

* رقم تقريبي آن را هم نمي‌داني؟

– فكر مي‌كنم حدود 13-14 ميليون تومان باشد. ولي رقم دقيق آن را نمي‌دانم.

* حرف آخر؟

– تشكر مي‌كنم از فدراسيون بدنسازي و به خصوص آقايان پورعلي فرد و افضلي. همچنين از حمايت‌هاي معنوي مسئولان كرج بايد ياد كنم و تشكر كنم از خانواده و همسرم كه مرا ياري كرده‌اند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *