همه چیز در مورد کراتین(بخش دوم) و آخر
شما اینجا هستید
کراتین » همه چیز در مورد کراتین(بخش دوم) و آخر

مزایای استفاده از کراتین

همه چیز در مورد کراتین

ما در همین مقاله به برخی‌ از مزایای کراتین اشاره کردیم.اما در این قسمت می‌خواهیم نگاهی‌ دقیقتر به برترین مزایای این مکمل داشته باشیم:

* انرژی بیشتر
استفاده از کراتین میتواند باعث افزایش انرژی شود که در این صورت تمرینات شما میتواند سخت تر و طولانی‌تر انجام گیرد.هنگامی که بدن در طول تمرینات نیاز فوری به انرژی پیدا می‌کند بدن شما به سرعت به سراغ منابع آدنوزین تری فسفات (ATP) میرود.(ATP) به سرعت مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا در ۱۰-۱۵ ثانیه به پایان می‌رسد.کراتین کمک می‌کند که دوباره منابع (ATP) جایگزین شوند و شما میتوانید دوباره با قدرت به تمرینات خود ادامه دهید.
* سنتز پروتئین
در تحقیقات اخیر مشخص شده است که مصرف کراتین میتواند باعث بهبود سنتز پروتئین درون ماهیچه‌ها شود.
* افزایش حجم عضلات
کراتین با افزایش حجم عضلات به قدرتمند تر شدن آن کمک می‌کند.با افزایش حجم عضلات در واقع قدرت شما افزایش خواهد یافت و در نتیجه عضله‌ سازی شما بیشتر خواهد شد.
* لاکتیک اسید
کراتین میتواند باعث عدم تاثیر گذاری اسید لاکتیک در عضلات شود و باعث میشود که عضلات دیرتر خسته شوند.این امر نیز باعث میشود که شما بتوانید تمرینی طولانی‌تر و سخت تر را داشته باشید.

چه کسانی‌ میتوانند از کراتین استفاده کنند؟
اگرچه مکمل کراتین در بین بدن سازان و پاور لیفتر‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار است اما همه کسانی‌ که از لحاظ فیزیکی‌ فعال هستند میتوانند از این مکمل استفاده کنند.کراتین میتواند باعث افزایش استقامت، قدرت و حجم عضلات شود.کراتین میتواند در شرایط حساس به کمک شما بیاید و هنگامی که بیشترین نیاز به انرژی را دارید کراتین میتواند این امر را برای شما محقق کند.
کراتین همچنین برای سلامتی‌ شما نیز بسیار مفید می‌باشد.کراتین میتواند باعث افزایش قدرت سلول‌های ماهیچه ای‌، کمک در مبارزه با بیماریها، بهبود فعالیت‌های مغزی و… شود.کراتین همچنین میتواند مهم‌ترین مکمل برای گیاهخواران باشد.زیرا این افراد نمی‌توانند از طریق مصرف گوشت کراتین مورد نیاز خود را دریافت کنند.
بدن سازان —> بدن سازان به منظور افزایش حجم خالص عضلانی و افزایش سطح انرژی خود از کراتین استفاده میکنند.
پاور لیفتر‌ها —> پاور لیفتر‌ها به منظور افزایش استقامت در تمرینات و بهبود سطح قدرت خود از کراتین استفاده میکنند.
ورزشکاران استقامتی —> دوندگان، دوچرخه سواران و دیگر ورزشکاران استقامتی میتوانند برای بهبود جلسات تمرینی خود از کراتین استفاده کنند.
ورزش‌های گروهی —> ورزش کارانی که به صورت تیمی فعالیت دارند میتوانند به منظور افزایش قدرت و افزایش انرژی خود از کراتین استفاده کنند.
ورزشکاران تازه کار —> مصرف کراتین فقط برای ورزشکاران حرفه ای‌ نمی‌باشد.کراتین میتواند توسط همه افرادی که به دنبال تغییر ظاهر خود هستند مورد استفاده قرار بگیرد.کراتین میتواند به این افراد قدرت و عملکرد بهتری ببخشد.همچنین عضلات ساخته شده توسط کراتین میتواند باعث چربی‌ سوزی بیشتری در این افراد شود.
گیاهخواران —> گیاهخواران میتوانند به منظور حفظ سلامت خود از مکمل کراتین استفاده کنند.کمبود کراتین میتواند باعث مشکلات سلامتی‌ زیادی شود.

منابع طبیعی کراتین
در کل به طور متوسط هر فرد سالم در روز به میزان ۱ گرم پروتئین به ازای هر پوند از وزن بدن دریافت می‌کند.منابع غذایی زیر غنی از کراتین هستند:
* شاه ماهی‌ : شامل ۳-۴/۵ گرم کراتین به ازای هر پوند
* خوک : شامل ۲/۲۵ گرم کراتین به ازای هر پوند
* گوشت گاو : شامل ۲ گرم کراتین به ازای هر پوند
* ماهی‌ سالمون : شامل ۲ گرم کراتین به ازای هر پوند
* ماهی‌ تن : شامل ۱/۸ گرم کراتین به ازای هر پوند
* ماهی‌ کاد : شامل ۱/۳۵ گرم کراتین به ازای هر پوند
* شیر : شامل ۰/۰۵ گرم کراتین به ازای هر پوند
* ذغال اخته : شامل ۰/۰۰۱ گرم کراتین به ازای هر پوند
قابل ذکر است که گوشت مرغ دارای مقادیر قابل توجه کراتین نمی‌باشد.عاقلانه است که حداقل هر روز ۵ گرم کراتین مصرف کنید.همانطور که ملاحظه می‌کنید برای تامین این مقدار کراتین نیاز به مصرف مقادیر بسیار زیاد گوشت می‌باشد.همچنین همانطور که قبلا نیز ذکر کردیم مقادیر قابل توجهی‌ از این کراتین نیز در طول فرایند طبخ غذا از بین میرود.به همین دلیل منابع غذایی به تنهایی نمیتوانند کراتین مورد نیاز روزانه شما را تمرین کنند.

همه چیز در مورد کراتین

کراتین مونوهیدرات
کراتین مونوهیدرات سلطان همه مکمل‌های موجود در جهان می‌باشد.این شکل از کراتین ارزانترین نوع کراتین می‌باشد و روی آن بیشترین تحقیقات صورت گرفته است.دلیل اصلی‌ محبوبیت این مکمل این است که واقعا موثر است.سایت ادکوان.هیچ مکمل غیر هورمونی دیگر به اندازه این مکمل نمی‌تواند موثر باشد.کراتین‌هایی که در اوایل تولید میشد دارای ذرات بزرگ و دیر هضم بود و اغلب باعث مشکلاتی در روده میشد.اما کراتین‌های امروزی دارای ذرات بسیار ریزی هستند و ۲۰ برابر نسبت به قبل کوچکتر شده‌اند.کراتین‌های امروزی دیگر همانند کراتین‌های سابق باعث مشکل در روده نمیشوند.

کراتین اتیل استر
کراتین اتیل استر به نسبت جدید تر می‌باشد اما از محبوبیت بالایی برخوردار است.بعد از کراتین مونوهیدرات دارای بیشترین محبوبیت می‌باشد.دانشمندان به این دلیل استر را به کراتین اضافه کرده‌اند تا کراتین راحت تر بتواند به درون غشای سلول‌ها نفوذ کند.به همین دلیل کراتین اتیل استر راحت تر جذب سلول‌های ماهیچه ای‌ میشود.

دیگر فرم‌های کراتین
* کراتین آنهیدروس : این نوع از کراتین همان کراتین مونوهیدرات بدون مولکول‌های آب می‌باشد.کراتین آنهیدروس تقریبا ۶% کراتین بیشتری را در هر وعده نسبت به کراتین مونوهیدرات در اختیار شما قرار میدهد.

* کراتین سیترات : کراتین سیترات نیز به مدت کمی‌ بعد از کراتین مونوهیدرات وارد عرصه شد.کراتین سیترات به مولکول‌های کراتینی گفته میشود که به مولکول‌های سیتریک اسید متصل است.به این دلیل که سیتریک اسید میتواند انرژی درون سلول‌های ماهیچه ای‌ را تامین کند گمان میشود که کراتین سیترات میتواند انرژی بیشتری را به ورزشکار دهد.

* کراتین فسفات : کراتین فسفات نیز یکی‌ از انواع اولیه کراتین می‌باشد.کراتین فسفات به مولکول‌های کراتین دارای پیوند با مولکول‌های فسفات میگویند.این پیوند یک فرایند طبیعی است که درون سلول‌های ماهیچه ای‌ رخ میدهد.در هر صورت اثرات کراتین فسفات در مقایسه با کراتین مونوهیدرات کمتر می‌باشد.

* کراتین مالات : این نوع از کراتین نیز به نسبت جدید محسوب میشود.در این محصول کراتین دارای پیوند شیمیایی با اسید مالیک می‌باشد.اسید مالیک نیز تقریبا تمام کار‌های اسید سیتریک را انجام میدهد.در مورد تاثیرات مفید یا مضر این نوع از کراتین تحقیقات بسیار کمی‌ تا به امروز صورت گرفته است.

چگونه از کراتین برای دریافت بیشترین مزایا استفاده کنیم
نگاهی‌ بر بارگیری کراتین
به طور متوسط بدن هر فرد دارای ۱۲۰ گرم کراتین می‌باشد.۹۵% این کراتین در ماهیچه‌های اسکلتی ذخیره شده است.در کل عضلات میتوانند ۳۰-۴۰ گرم اضافه دیگر کراتین نگه دارند که در مجموع کل مقدار کراتین ۱۵۰-۱۶۰ گرم خواهد شد.دو روش برای بارگیری یا دریافت کراتین وجود دارد:
۱) بارگیری سریع : بارگیری سریع به این صورت است که شما به مدت ۵-۷ روز روزانه ۲۰ گرم کراتین مصرف می‌کنید و بعد از این مدت مقدار روزانه مصرف کراتین شما ۵-۱۰ گرم خواهد بود.معمولا کراتین به میزان ۵ گرم همراه آبمیوه‌های غیر اسیدی یا دکستروز مصرف میشود.
۲) بارگیری آهسته : بارگیری آهسته شامل دریافت روزانه ۵-۱۰ گرم کراتین می‌باشد بدون آنکه بخواهید ۲۰ گرم کراتین در مدت ۵-۷ روز دریافت کنید.
هر دو روش بارگیری آهسته و سریع موثر هستند.پیشنهاد میشود هر دو روش را امتحان کنید و ببینید که کدام یک از این روش‌ها برای شما بهتر است.

همه چیز در مورد کراتین

در مورد مضرات استفاده بلند مدت کراتین هنوز تحقیقات قابل اعتمادی صورت نگرفته است اما اکثر متخصصان پیشنهاد میکنند که از کراتین به صورت دوره ای‌ استفاده کنید.دوره چهار هفته ای‌ بسیار محبوب می‌باشد.دوره‌های طولانی‌ مدت نیز میتواند مورد استفاده قرار بگیرد اما مدت زمان این دوره باید بیشتر از سه ماه نشود.

در زیر دو نمونه از دوره‌های محبوب کراتین ذکر شده است:
دوره ۴ هفته ای‌
هفته ۱) بارگیری کراتین، ۲۰ گرم کراتین روزانه ( ۵ گرم در ۴ وعده)
هفته ۲-۴) ۵-۱۰ گرم روزانه مصرف کراتین
هفته ۵-۸) بدون مصرف کراتین

دوره ۹ هفته ای‌
هفته ۱) بارگیری کراتین، ۲۰ گرم کراتین روزانه ( ۵ گرم در ۴ وعده)
هفته ۲-۷) ۵-۱۰ گرم روزانه مصرف کراتین
هفته ۸-۹) بدون مصرف کراتین

مصرف کراتین همراه کربوهیدرات‌های با شاخص گلیسمیک بالا
توصیه میشود که ۵ گرم کراتین خود را همراه با آبمیوه‌های غیر اسیدی ترجیحا آب انگور استفاده کنید.کراتین همچنین میتواند همراه کربوهیدرات‌های با شاخص گلیسمیک بالا نظیر دکستروز نیز مصرف گردد.مصرف کراتین به این صورت باعث افزایش جذب آن میشود.دکستروز باعث افزایش سطح انسولین میشود که این امر جذب کراتین را به شدت افزایش میدهد.توصیه میشود که برای افزایش سطح انسولین به مقدار کافی‌ ۷۰ گرم از این کربوهیدرات را همراه کراتین مصرف کنید.

چه زمانی‌ از کراتین استفاده کنیم
هیچ تحقیقات قابل اعتمادی وجود ندارد که ثابت کند که زمانی‌ برای مصرف کراتین بهترین می‌باشد.اما مصرف آن بعد از تمرینات بسیار منطقی‌ می‌باشد.مصرف کراتین همراه پروتئین وی و واکسی مایز بعد از تمرینات بسیار میتواند مفید باشد.هنگام بارگیری کراتین بهترین زمان مصرف آن به شرح زیر است:
صبح —> ۵ گرم کراتین همراه آب انگور
قبل از تمرین —> ۵ گرم کراتین همراه واکسی مایز
بعد از تمرین —> ۵ گرم کراتین همراه واکسی مایز و پروتئین وی
بعدظهر —> ۵ گرم کراتین همراه آب انگور

کراتین و مصرف آب
توصیه میشود که در زمان مصرف کراتین از آب به میزان کافی‌ استفاده کنید.کراتین باعث میشود که ماهیچه‌ها آب بیشتری را درون خود حفظ کنند.پس اگر به میزان کافی‌ آب دریافت نکنید ممکن است که تاثیرات کراتین کاهش یافته و بدن با بی آبی روبرو شود.

 1. mehdi

  سلام به مدیر محترم سایت
  اول باید ازتون تشکر کنم بخاطر اطلاعات جامعی که از مطالعه سایتتون بهره مند شدم
  من ۱۷ سالمه.تقریبا یک ماه هم هست که بدنسازی میرم.قدم ۱۸۱ وزنم هم ۵۲ کیلو هست.دوست دارم کراتین مصرف کنم که سریعتر به اندام ایده آلم برسم.ولی پدرم میگه این پودرا واسه بدن ضرر دارن و تو ایران هم همشون تقلبین و به هیچ وجه نمیشه بخاطر تناسب اندام سلامتی خودتو به خطر بندازی.من حس میکنم بدون کراتین بدنم خیلی خیلی دیر حجم میگیره.شما یه راه حلی برای قانع کردن پدرم ندارین؟
  ببخشید من تو فکر این مکمل های ایرانی که تو دارو خونه ها میفروشن بودم شاید با مصرف اونا مخالفت نکنه
  آیا اونا اصن بدرد میخورن؟لطفا درباره ی اونا هم نظرتون رو بدین؟
  مرسی از سایت خوبتون

  • ورزشکار حرفه ای

   سلام مکملهای غذایی موجود در داروخانه ها با وجود دارا بودن مجوز وزارت بهداشت بسیار بی کیفیت و از برندهای درجه دو و سه دنیا هستند و وزارت بهداشت، برچسبهای مجوز خود را به
   صورت فله ای در اختیار واردکنندگان مجوزدار قرار می دهد در حال حاضر حتی مکمل های اصل و درجه یک کمپانیهای معتبر هم که وارد کشورهای جهان سوم می شوند به هیچ عنوان کیفیت گذشته و واقعی را ندارند، چه رسد به شرکتهای درجه دو، به طور مثال بنده پودر “وی پروتئین” ۲ کیلوگرمی محصول شرکت اپتیموم را در سال ۱۳۷۷ با کیفیت بالا که کیفیت این محصول در حال حاضر تحت هیچ شرایطی قابل قیاس با گذشته نیست، سایر محصولات هم به همین شکل.مهدی جان شما بهتره به متخصص تغذیه مراجعه کنید فعلا به فکر مصرف مکمل نباشی بهتره دوست من موفق باشی

   • mehdi

    از راهنماییتون خیلی ممنون
    ببخشید یه سوال داشتم
    تو شرایط تغذیه نسبتا خوب اگر تو هفته ۶ جلسه تمرین کنم چقدر وزنم حدودا افزایش پیدا میکنه؟(تو ۲تا ۳ ماه)
    مرسی

    • قادر

     سلام اولا تعداد روزهاتو به ۴یا ۵روز کم کن به فکر ریکاوری هم باش و استراحت هم نقش مهمی داره تو رشد عضلانی تو سه ماه با غذا میتوی ۴ تا۵کیلو حجم خوب بگیری

 2. Mohsen

  با سلام یک نوشیدنی هنگام ورزش معرفی کنید و ایا خوردن مولتی ویتامین درهنگام ورزش خوب است ؟ لطفا راهنماییم کنید

 3. نیما

  سلام ایا مصرف کراتین درجه یک به تنهایی و بدون مکمل پروتئین یا گلوتامین تاثیر گذار است؟

  • ali

   are javab midi

 4. محمد

  سلام خسته نباشید .. یه سوال داشتم
  من میخوام که مصرف کراتین رو شروع کنم .. در دوران بارگیری هر روز تمرین میکنم اما بعد از دوران بارگیری میخوام که یه روز در میان باشگاه برم و تمرین کنم … سوال من اینه ک تو روزایی که تمرین ندارم باز هم کراتین مصرف بکنم؟؟ به چه میزان و در چه زمان هایی؟؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • صفر

   تو روزای که تمرین نداری یه وعده مصرف کن ۵گرم کفایت میکنه

   • محمد

    ممنون … 🙂

 5. مصطفی

  سلام و خسته نباشید
  لطفا در مورد برنامه مصرف مکمل ها در دوره زمانی هم مطلب قرار دهید
  سپاس از شما

 6. دانیال

  سلام.خسته نباشید
  اگه در زمان دوره مصرف کراتین اب زیاد مصرف کنیم فشار زیادی ب کلیه نمیاد؟ممنون از سایت خوبتون

  • مهرزاد

   سلام چرا به ورزشکارانی که کراتین مصرف می‌کنند، توصیه می‌شود آب بیشتری در طول روز بنوشند؟
   هرچند مصرف کراتین استاندارد و خالص، عوارض جانبی چندانی ندارند اما مصرف خودسرانه و بی‌رویه آنها‌ می‌تواند سنتزشان را در بدن دچار اختلال کند. از طرف دیگر، وقتی بدن بیش از حد کراتین دریافت می‌کند، نمی‌‌تواند این مواد را نگه ‌دارد یا ذخیره کند در نتیجه، سعی می‌کند با تبدیل آنها به اوره و نیتروژن، به‌نوعی از طریق ادرار دفعشان کند. این نوع دفع با ادرار می‌تواند فشار مضاعفی بر کلیه‌ها وارد کند و در مواردی هم باعث رسوب این مواد در کلیه شود و عوارضی دارد. به همین دلیل هم به تمام ورزشکارانی که کراتین، گلوتامین یا مکمل‌های پروتئینی استفاده می‌کنند یا به‌تازگی مصرف آنها را شروع کرده‌اند، توصیه می‌شود آب بیشتری در طول روز مصرف کنند تا کلیه‌هایشان عملکرد بهتری داشته باشد و آسیب نبینند.موفق باشید

 7. امیر

  سلام
  من ۲۸ سالمه و یکسال ونیم دارم بدنسازی کارمیکنم و در این مدت دو بار با فاصله شش ماهه کراتین مصرف کردم و البته برای بار اول مونوهیدرات و بار دوم سوپرکراتین.
  حالا برای بار سوم میخواستم باز کراتین مصرف کنم که از بار دوم شش ماه گذشته میخواستم نظر شما رو بدونم راهنمایی کنید که ایا مشکلی نیست برای مصرف دوباره و اگر هست بهتره پروتیین مصرف کنم ! و پیشنهاد شما چیه؟

  • بهزاد

   سلام بسته به هدفتون میتونی از گینر یا پروتیین کنارش استفاده کنی

 8. مهیار

  سلام امیدوارم همیشه سلامت باشید.
  من که به هیچ عنوان حاضر نیستم از این اشغالایی که تو داروخانه ها یا باشگاها فقط برای سود جویی می فروشن استفاده کنم..
  ۹ یا ۱۰ ساله بدنسازی کار میکنم و مربی شنا هستم.. بهیچ عنوان از مکمل های ورزشی استفاده نکردم و نخواهم کرد.. فقط غذاهای طبیعی مصرف می کنم اره درسته سخته و هزینه بسیار بالایی داره ولی دوستان من ورزش همینه باید بعد از ماه ها و سال ها جواب بگیرید نه چند هفته ای… مشکل ما اینکه فکر میکنیم مثل خارجی ها هستیم ولی واقعیت چیز دیگره اگر اونها رو میبینید مکمل استفاده میکنند از چند تا پزشک مشورت می گیرن همه بدنسازاشون پزشک تغزیه دارن در ضمن مکملاشون اصله بهترین مواد بهترین کیفیت اگر من هم به اون مکمل ها دسترسی داشتم حاظر بودم در حد معقول مصرف کنم نه این اشغالارو..
  یکی از نویسنده های بزرگ میگه ” اگر بخوای چیزی رو بدست بیاری باید چیزای دیگری رو از دست بدی ”
  عضلات باد افتاده و فیک میخواهید مشکلی نیست … نوش ججججججججججججججان بخورید…….
  در عوض چند سال بعد کلیه ها کبد روده و معده رو از دست میدید… تصمیم با شماست…
  همیشه سلامت باشید.. در پناه حق…

 9. میلاد

  سلام
  من ۲۲ سالمه خیلی لاغرم( ۶۰کیلو)مربی من گفته باید کراتین مصرف کنم و ۳ماه بدنسازی کار میکنم و تفریحی کار میکنم اما می خوام طولانی مدت کار کنم به نظر شما نیاز است کراتین مصرف کنم و آیا بعد از مصرف آن باید به دنبال پروتئین هم بروم؟(با تشکر)

 10. amiro la

  سپاسگزارم

 11. علی

  خیلی خوب و مفید
  ی سوال دارم ک اگه جوابمو بدین خیلی بهم کمک کردین
  بعضیا میگن وقتی پودر میخوری باید حتما وزنه سنگین بزنی و سنگین تمرین کنی
  آیا این درسته و حقیقت داره؟
  لطفا راهنماییم کنید

 12. علی

  خیلی خوب و عالی
  ی سوال دارم که اگه جواب بدین خیلی بهم کمک کردین
  بعضیا میگن وقتی پودر میخوری حتما باید وزنه سنگین بزنی و سنگین تمرین کنی
  آیا این درسته و حقیقت داره ؟
  لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • رضایی

   سعی کن در حد توانت بزنی نه خیلی زیاد نه خیلی سبک

 13. علی

  من ۱۸۰ قدمه ۵۰ کیلو وزنمه
  تازه دو هفتس کراتین میخورم
  در کناره کراتین چی بخورم خوبه ک هم وزنم بره بالا هم عضله سازی کنم

  • بهزاد

   گینر بگیر

 14. علی پیراهش

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  نظرتون در مورد سوپرکراتین پی ان سی چیه؟
  بدردبخور هس؟
  خواهش میکنم در مورد این برند یخورده بهم توضیح بدین
  خیلی ممنون از سایت فوق العادتون

 15. علی

  سلام،خسته نباشید
  ببخشید مربیم یه دونه کراتین هاردکور ماسل تچ بهم داده،میخواستم ببینم اصلا چنین مارکی شرکت ماسل تچ داره یا نه،اخه یه جا خوندم کراتین. هاردکور ماسل تچ اصلا وجود خارجی نداره و فقط تو ایران فیکشو میزنن
  اگه کسی اطلاعی داره تو رو خدا کمک کنه
  بازم ممنون

  • مهدی

   سلام کراتین ترکیبی ماسل تچ عالی جواب میده به شرطی که اصل باشه فقط از یه شخص معتبر خرید کن
   مزایا کراتین ترکیبی سل تچ ماسل تک سری پرفورمنس (Muscle Tech Cell – Tech Performance) :

   قابل استــــفاده افـــراد عادی به منظور افزایش قوای عمومی بدن

   قابل استفاده افراد ورزشکار حرفه ای و غیــــر حرفه ای
   اثــر ســریع حتی پــس از چنـــد روز استفاده
   افــــزایش قابل ملاحــــضه وزن به صورت طبیعی
   دارای فرمول کاملاٌ گیــاهــی
   غــنی از مـــواد معـــدنی
   مناسب برای افزایـــش حجـــم خـشــک ورزشـــکار
   افزایش جذب پـــروتیــن و کربوهیـــدرات
   بالا بــردن سطـــح ATP
   بازیابی سریع تــر ماهیچه ها حیــن تـمرین
   جــلوگـــیری از خســتگـی نــاشی از تمرین طولانــی
   افزایش حجم ماهیچه ای
   بالا بردن تــوانایی ورزشکـــار
   مکمل کراتین سل تک (سل تچ) ماسل تچ را کمپانی مکمل سازی «MuscleTech» تهیه و به بازار عرضه کرده است. تحقیقات اخیر که بر روی مکملهای حاوی کراتین انجام گرفته، کراتین را رویاروی مکمل حاضر قرار داده و این دو را با هم مقایسه کرده است. سازندگان این مکمل ادعا می کنند که مکمل تولیدی آنها در قیاس با کراتین مونوهیدرات خالص، بسیار موثرتر بوده و در حدود ۸۸۰ درصد قوی تر بوده و حجم خشک عضلانی را نیز به همراه می آورد. فرمول جادویی این مکمل از ۱۰ گرم کراتین، ۷۵ گرم دکستروز و ۲۰۰ میلی گرم نیز ماده موثر افزاینده ترشح هورمون انسولین در هر سروینگ تشکیل شده است. این مکمل همچنین حاوی مواد دیگری نیز هست که این مواد، جذب کراتین را تسهیل میبخشد.

   کراتین ترکیبی سل تچ یک کراتین معمولی نیست و صددرصد موثرتر از کراتین معمولی میباشد سطح انسولین خون را بالامی برد که میتواند مقادیر زیادی کراتین راواردسلولهای ماهیچه بکند دارای ترکیب قوی اسید لیپوئیک است که باعث بالا رفتن میزان انسولین خون شده که از این طریق شاید مقادیر زیادی کراتین وگلوکز در عضلات ذخیره شود و از طرفی دیگر گلوکز سلولهای چربی راپایین می اورد.

   Cell-Tech به طرز ویژه‌ای با ترکیبات اصلی مثل Crea-Edge، Osmodrol، Insulodrive، Lipoic-Tech شکل می‌گیرد تا اینکه شما را در فرآیند رشد سریعی قرار دهد . ضمن پاشش شدگی با ۴ نوع کراتین ویژه ، به طرز ویژه‌ای‌ همواره طوری طراحی شده است که اشباع کراتین ماهیچه را برای اندازه‌های خالص از جمله قدرت ماهیچه‌ای فراهم آورد . حجم دهنده ویژه سلول ماهیچه‌ای ، Osmodrol، جهت ازدیاد هیدراسیون و جذب ماده‌ غذایی سلول ماهیچه‌ای ، قوی کردن ماهیچه‌ها با ابزارهای ساخت ماهیچه‌ای قوی طراحی می‌شود . انسولودرایو ، یک ترکیب ویژه‌ای که جهت افزایش خطاء انسولین جهت جذب کراتین نهایی طراحی می‌شود ، همواره هر مصرف Cell-Tech را قدرتمند می‌سازد .

   با بکارگیری انسولین با واحد ۷۵ گرم آزمایشگاهی ، HPLCهمواره دکستروز را تأیید کرده و Cell-Tech نیز به سفت و سخت کردن قدرت ماهیچه‌سازی انسولین می‌پردازد . با Lipoic-Tech، یک مطلوب کننده اشباع ماهیچه‌ای ، Cell-Tech با اسید لیپوئیک آلفا ( نوعی کو آنزیم ) شارژ می‌شود که جهت افزایش حساسیت انسولین ، مقدار مصرف گلوکز ، و جذب کراتین جهت کمک به افزایش حجم ماهیچه‌ای طراحی می‌شود . همراه با جذب سریع ، شکوائیه‌های نانومولکولی ، این گونه ترکیبات باعث می‌شوند که Cell-Tech بعنوان یک سلاح مُهلک بنظر آید . با چنین قدرت فوق‌العاده‌ای ورای Cell-Tech ، افزایش حجم ماهیچه‌ای در این میان غیرقابل توقف است .

   مزایای Cell-Tech چیست؟

   Cell-Tech قوی‌ترین مکمل سرتین بدن‌سازی است که تاکنون توسط علم شناخته شده است. Cell-Tech به تکنولوژی افتراق هیپرنانومولکولی مجهز است که قدرت و توان نانوپارتیکیولاسیون را قوی می‌کند و جهت تسریع رشد و قدرت ماهیچه‌ای طراحی می‌شود. فرآیند نانوپارتیکیولاسیون cutting-edge همانا یک بخش قوی از سرتین را تا به اندازه‌ای کاهش می‌دهد که تا ۴۰۰/۷ درصد کوچکتر از ذرات معین سرتین باشد. این ابداع تحولی طوری طراحی شده که به ذرات سرتین امکان جذب سریع بدنی را فراهم آورده و اشباع سریع ماهیچه‌ای را برای رشد بیش از حد از نظر قدرت و اندازه موجب می‌شود.

   تکنولوژی افتراق هیپرنانومولکولی چیست ؟

   Cell-Tech یک کاهش را در سفت و سخت کردن قدرت و توان نانوپارتیکیولاسیون نشان می‌دهند. نانوپارتیکیولاسیون فرآیند فنی‌کاهش یک ترکیب در اندازه میکروسکوپی به‌منظور آغازسازی جذب سریع× است. با آغاز کار محققان Team muscle همانا متخصصان را به تکنولوژی نانوپارتیکیولاسیون انجام گرفته جهت ایجاد یک ترکیب با جذب بالا در اندازه میکرون در فرمول تحولی Cell-Tech منجر می‌سازد. با استفاده از سیستم‌های هوازی و غیرهوازی، محققان قادر به کاهش یک بخش معینی از سرتین در Cell-Tech به اندازه ۵۰-۲ میکرون بودند. و این تا ۴۰۰/۷ درصد کمتر از ذرات سرتین یافت شده در مکمل‌های سرتین معین و منظم می‌باشد. نتیجه این امر یک سرتین نانوپارتیکیولاسیون ساخته شده در جهت تسریع سریع جذب است.

   چه چیزی در Cell-Tech بعلاوه تکنولوژی افتراق هیپرنانومولکولی نهفته است؟

   هر مصرف Cell-Tech حاوی فرمول‌های مهندسی است که جهت افزایش جذب و مصرف سرتین طراحی شده‌اند. این فرمول‌های انحصاری از چهار سرتین فوق اشباع و ماتریس‌های انسولین تشکیل می‌شوند. Crea-Edge یک ماتریکس سرتین آنابولیک هسته سخت است که جهت افزایش رشد و قدرت ماهیچه‌ای طراحی شده. دومی Osmodrol یک حجم دهنده سلول هیپراسموتیک است که جهت تورم سلول‌های ماهیچه‌ای با مواد تغذیه‌ای جهت ماگزیمم هیدراسیون طارحی شده. سومی، Lipitic tech، یک مطلوبگر اشباع است که جهت حساس کردن سلول‌های ماهیچه‌ای به هورمون انسولین آنابولیک طراحی شده است. در آخر، انسولودرایو است که یک افزایش دهنده انسولین تسریع شده است که جهت آزادسازی انسولین جریان در خون به‌منظور جذب توسط ماهیچه‌ها برای رشد سریع طراحی شده است.

   شما چگونه سل تچ Cell-tech را به مصرف می‌رسانید؟

   شما بایستی با خواندن کل برچسب قبل از استفاده، شروع بکار کنید.

   ۱ ـ مرحله بارگیری: (برای پنج روز اول) : روزانه دو واحد مصرف کنید، یکی صبح هنگامی که از خواب برمی‌خیزید و دیگری بلافاصله بعد از تمرین. اگر آن روز تمرین نداشته باشید، اولین واحد را صبح بعد از بیدار شدن و دومی را ۱۲ ساعت بعد مصرف کنید.

   ۲ ـ مرحله نگهداری: یک واحد را بلافاصله بعد از تمرین مصرف کنید. اگر آن روز تمرین نداشته باشید، این واحد را صبح بعد از برخواستن از خواب بخورید.

   آماده‌سازی: یک واحد (۲ قاشق) از Cell-tech را با (۳۵۰ میلی لیتر) از آب سرد مخلوط کنید. بعد از انیکه واحد اولیه Cell-tech را به پایان بردید، Oz 28 آب را جهت افزایش جذب بخورید. جهت نتیجه‌گیری بهتر، حداقل به مدت ۸ هفته از آن استفاده کنید.

   آیا بهتر است که از Cell-tech با دیگر مکمل‌های Muscle tech استفاده کنیم؟

   بله. Cell-tech به بهترین نحو با دیگر محصولات MuscleTech مثل Nitro-Tech کار می‌کند. Cell-tech Hardcore بایستی در برنامه مکمل بدن‌سازی شما جهت افزایش رشد ماهیچه آنابولیک و افزایش قدرت ماهیچه‌ای ثابت باشد.

   من چگونه Cell-tech و Nitro-Tech را به مصرف می‌رسانم؟

   بلافاصله بعد از اتمام تمرین، ۲ قاشق از سل تچ را در O22 از آب سرد مخلوط کرده و مصرف کنید. ۳۰ دقیقه منتظر بمانید و بعد ۲ قاشق از Nitro-tech را در O28 از آب سرد و یا شیر مخلوط کرده و مصرف کنید. اکنون بدن شما برای رشد ماهیچه کاملا آماده است. جهت نتیجه‌گیری بهتر، باید کل برچسب روی آن‌را قبل از استفاده بخوانید. یک مطالعه نشان داد که این مواد با استفاده از Cell-tech / Nitro-tech که با برنامه رژیمی و تمرینی خاص خورده می‌شوند به متوسط ۴/۱۱ پوند از حجم و توده ماهیچه‌ای در عرض ۸ هفته دست می‌یابند.

   آیا من باید در روزهایی که تمرین ندارم Cell-tech مصرف کنم؟

   بله. همانطوری که روی برچسب آمده است، شما باید یک واحد از Cell-tech را در صبح روزی که تمرین ندارید مصرف کنید تا اینکه در ماهیچه‌های خود سطوح بالایی از سرتین را نگهدارید.

 16. soheil

  سلام
  من یه سوال داشتم توی بسته های کراتین پیمانه یا چنین چیزی برای اندازه گیری مقدار کراتین هست ؟
  یعنی از کجا بدونم که مقداری که دارم مصرف میکنم مثلا ۵ گرمه؟

 17. Medi.big

  سلام.خسه نباشید‌
  ببخشید
  من وزنم بالاس و کراتین برا انرژی میخوام ک بتونم
  هوازی بیشتر کار کنم
  بهترین نوع کراتین چیه؟
  اگر میشه لطفا زود تر راهنمای کنین
  ممنون

 18. reza amiri

  سلام خسته نباشد یه سوال داشتم من ۱۷ سالمه و کراتین مصرف میکنم اما از وقتی که مصرف رو شروع کردم میزان حجم ادرارم زیاد شده و خیلی زود زود باید برم دسشویی مشکلی نداره؟؟

 19. Ali

  سلام خسته نباشید اگه کراتین رو با مکمل کربو مصرف کنیم مشکل نداره؟یا باید جدا جدا مصرف کنیم؟یکجا خواندم که اسید سیتریک عملکرد کراتین رو کاهش میده .تو ترکیبات مکمل کربو اسید سیتریک هم وجود داره خواستم ببینم مصرف همزمان شد مشکل ندارد و تاثیر کراتین رو کم نمیکنه؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره