برای آنکه انتخاب مکمل‌ها را به درستی انجام دهید، باید این موارد را در نظر بگیرید …

 

 

• برچسب محصول: در گام اول برچسب محصول مورد نظر را بررسی کنید؛ مواردی همچون پروانه ساخت یا تأییدیه وزرات بهداشت، تاریخ تولید، تاریخ انقضای مصرف و جدول اجزای محصول که در آن به میزان مواد مغذی یا سایر ترکیبات باید دقت کرد و از عدم وجود مواد ممنوعه در محصول مطمئن شد. در برچسب هر محصولی علاوه بر موارد فوق مطالبی تحت عنوان هشدار یا قابل توجه ذکر می‌شود. قبل از اقدام به خرید محصول، این مطالب را بخوانید زیرا ممکن است محصول موردنظر از نظر برخی خصوصیات یا ترکیبات موجود برای سلامت‌تان مضر باشد.

 

مشاوره با یک متخصص : انجام مشاوره با یک متخصص در زمینه مصرف این گروه مکمل‌ها بسیار مفید خواهد بود. بهترین تخصص‌ها برای این امر عبارتند از: متخصصان یا کارشناسان تغذیه و پزشکان یا متخصصان طب ورزشی. مزایای این اقدام بسیار است زیرا شما با این کار علاوه بر آنکه از نقطه نظرات یک متخصص در خصوص نوع یا میزان مصرف مکمل مطلع می‌شوید، می‌توانید در خصوص برهم کنش یا عوارض جانبی احتمالی مکمل موردنظر با داروهای مصرفی خود یا ترکیبات خاص غذایی اطلاعات کسب کنید.

 

مواد ممنوعه : برخی از مکمل‌های غذایی ممکن است واجد موادی نظیر هورمون‌ها و افدرین باشند که توسط کمیته بین‌المللی المپیک به‌عنوان مواد ممنوعه در نظر گرفته شده و در صورت مصرف، جواب آزمایش دوپینگ ورزشکار مثبت خواهد بود.

 

افزودن این گروه مواد ممنوعه به مکمل‌های غذایی توسط برخی شرکت‌های سودجو صورت می‌گیرد تا مصرف‌کننده را مجاب کنند که مصرف محصول موردنظر، اثربخشی بیشتری دارد. این اقدامات آینده ورزشی ورزشکار را به خطر اندازد و اثرات بسیاری نیز بر سلامت فرد خواهد داشت لذا باید از مصرف این گروه مکمل‌ها به‌طور جدی پرهیز کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *