افزایش ویتامین دی با فعالیت بیشتر مغز مردان سالخورده ارتباط دارد
براساس یک تحقیق در انگلیس میزان بیشتر ویتامین دی پس از سنتز آن در پوست که از نور خورشید دریافت شده و در ماهی های چرب وجود دارد، با فعالیت فزونتر مغز مردان میانسال ارتباط دارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از فرانس پرس ، این تحقیق که قرار است در نشریه “ژورنال عصب شناسی، جراحی اعصاب و روانکاوی” به چاپ برسد حاکیست که ارتباط بین فزونی ویتامین دی و پردازش سریعتر اطلاعات “در مردان بالای ۶۰ سال بیشتر بود اگرچه دلایل زیست شناختی (بیولوژیک) این مساله هنوز روشن نیست.”
در این پژوهش، که محققان دانشگاه منچستر، در کنار متخصصان اروپایی آن را انجام داده اند عملکرد شناختی بیش از سه هزار مرد ۴۰ تا ۷۹ ساله را مورد بررسی قرار گرفته است.
این تحقیق نشان می دهد که مردانی که بیشتر از ویتامین دی استفاده کرده بودند، “در یک آزمایش نورو پسیکولوژیک ساده و حساس که میزان توجه فرد و سرعت پردازش اطلاعات وی را ارزیابی می کند به طور دائم عملکرد بهتری داشتند.”
“دیوید لی” رییس این تحقیق از مدرسه پزشکی تقسیری (ترانسلیشنال) گفت که پژوهشگران از یک “ارتباط مهم و مستقل بین کاهش سرعت پردازش اطلاعات و کمبود میزان ویتامین دی” سر در آوردند.
در این پژوهش که از تعداد زیادی نمونه انسانی گرفته شده عوامل ممکن دیگر مثل افسردگی، فصل و فعالیت فیزیکی نیز مورد نظر قرار گرفته شده است.
منبع اصلی ویتامین دی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در معرض نور آفتاب قرار گرفتن روزانه است و ماهی چرب نیز منبع خوبی برای ویتامین دی است.
پژوهش مستقل دیگری که توسط پژوهشگران در سال ۲۰۰۸ در آمستردام انجام شده بیانگر امکان افزایش خطر افسردگی یا دیگر مشکلات روانکاوانه در افراد مسن تر، در نتیجه فقدان ویتامین دی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *