مکمل Chromium Picolinate کرومیوم پیکولینات
شما اینجا هستید
مکمل های کاربردی متفرقه » مکمل Chromium Picolinate کرومیوم پیکولینات

 

 

MRM Chromium Picolinate 200

 

نقش موثر کروم در متابولیسم بدن

 

astronutrition.com-MRM-Chromium-Picolinate-200---100-caps-31

 

 

کروم نوعی ماده معدنی است که نقش بسیار موثری در حفظ سلامت ایفا می کند. این عنصر باعث ارتقا تاثیر انسولین و کنترل بهتر قند خون می شود. همچنین به سوختن و مصرف چربی بدن کمک می کند. اضافه کردن این ماده به رژیم غذایی سبب می شود که حتی زمانی که هیچ تحرکی ندارید نیز چربی بدن سوخته شود. به گزارش سلامت نیوز،کروم باعث کنترل اشتها می شود ، به خصوص تاثیر زیادی بر میل و ولع نسبت به شیرینی جات دارد. این ماده معدنی باعث حمل پروتئین به محل هایی می شود که بیشتر نیاز است. در واقع این عنصر کمیاب نقش بسیار موثری در متابولیسم چربی ها و قند دارد و سلامت دستگاه قلب و عروق را ارتقا می بخشد. بعضی مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل کروم برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو و افراد مقاوم به انسولین مفید است. شواهد نشان می دهد که کروم باعث کاهش سطح گلوکز و افزایش حساسیت نسبت به انسولین می شود. بعضی افراد به منظور افزایش حجم ماهیچه ها و کمک به کاهش وزن از مکمل کروم استفاده می کنند.

 

● مقدار مورد نیاز بدن
متخصصان به راستی نمی دانند که بدن به چه مقدار کروم نیاز دارد ، اما حداقل نیاز بدن طبق برآورد های جدید به قرار زیر است:
▪ زنان ۵۰ ۱۹ سال = ۲۵mcg/day
▪ زنان ۵۰ سال به بالا= ۲۰mcg/day
▪ مردان ۵۰ ۱۹ سال = ۳۵mcg/day
▪ مردان ۵۰ سال به بالا= ۳۰mcg/ day

 

● منابع غذایی سرشار از کروم
۱) سبزیجاتی مثل بروکلی، سیب زمینی و لوبیای سبز
۲) گندم و سایر غلات
۳) گوشت گاو و مرغ و ماکیان
۴) میوه هایی مثل سیب و موز
۵) شیر و سایر محصولات لبنی

 

● مکمل کروم
مکمل کروم به صورت قرص و کپسول و به نام ها و فرمول های مختلف زیر موجود است.
▪ chromium chloride
▪ chromium nicotinate
▪ chromium picolinate

 

● تاثیرات جانبی
بعضی از تاثیرات جانبی مصرف مکمل کروم، ضربان قلب نامنظم، اختلال خواب و واکنش آلرژیک گزارش شده است.

 

● تداخلات
اگر چه کروم باعث کاهش قند خون می شود اما افرادی که از داروهای دیابت استفاده می کنند باید با توجه به تجویز پزشک از این مکمل استفاده نمایند. کروم ممکن است با داروهای دیگری مثل آنتی اسیدها، داروهای واکنش اسید، کورتیکواستروئیدها، بلوک کننده های بتا و مسکن های ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوبروفن و آسپرین تداخل داشته باشد. این تداخل باعث جذب ضعیف کروم و یا افزایش تاثیر سایر داروها شود.

 

 

 

کرومیوم Chromium Picolinate 200 mcg

 

کمک به کاهش قند خون- موثر در کاهش وزن و افزایش حجم عضلانی

 

کروم یکی از عناصر معدنی مهم در بدن می باشد که برای کنترل قند خون خصوصاً در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ ضروری است. برای ورود قند به داخل سلولهای بدن به هورمونی به نام انسولین که از لوزالمعده ترشح می شود، نیاز است.این عنصر در عملکرد انسولین نقش داشته و سبب می شود تا قند خون بهتر کنترل شود.کروم علاوه بر کنترل قند خون، در سوخت و ساز بدن نقش داشته و برای متابولیسم کربوهیدرات ، چربی و پروتئین (که ۳ ترکیب اصلی رژیم غذایی را تشکیل میدهند) موثر است. این عنصر باعث پایداری ساختار اسیدهای نوکلئیک (بخصوص DNA) می گردد، به واسطه کاهش سطح تری گلیسرید ، بهبود عملکرد انسولین و تنظیم بیان ژن می تواند در مبتلایان به دیابت مفید واقع شود .به هنگام عملکرد انسولین، کرومیوم با اتصال به پروتئین ناقل خود (کرومودولین) سبب بهبود و افزایش خاصیت تیروزین کینازی گیرنده انسولین در بخش داخلی غشای سلولها شده و با فعال سازی ناقل GLUTسبب تسهیل ورود گلوکز به درون سلول قند خون را کاهش داده، اثر بخشی این هورمون را افزایش می دهد و نهایتاً سبب کاهش میزان قند خون می شود. قرصهای کروم ۲۱ سنتری، کاملاً خالص بوده و از مواد اولیه تازه برای تهیه آنها استفاده شده است. این محصول فاقد هرگونه رنگ و طعم دهنده مصنوعی بوده و عاری از مواد نگهدارنده، شکر، نمک و مخمر می باشد.کروم در فرم پیکو لینات کروم بالاترین جذب را دارد.مقالات علمی جدید نشان می دهند مصرف کروم می تواند در کاهش چربی بدن و افزایش حجم عضلات نقش داشته باشد

 

مقدار و طریقه مصرف:
روزانه ۱ قرص همراه با غذا مصرف شود.

 

موارد احتیاط :
از آنجایی که کروم باعث بهبود کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت می گردد، دوز مورد نیاز انسولین و دیگر داروهای کاهنده قند خون کاهش پیدا می کند که بایستی طبق نظر پزشک دوز تجویزی اصلاح گردد.
دور از دسترس کودکان در جای خشک و خنک نگهداری شود.
خانمهای باردار و مادران شیرده طبق نظر پزشک مصرف نمایند.
روزانه بیش از ۱ قرص مصرف نشود.

 
NOW Chromium Picolinate 200

 

 

 

کرومیوم پیکولینات

 

کرومیوم یا همان کروم در زمره یکی از عناصر معدنی بسیار کمیاب است. بعضی از منابع خوب کرومیوم در مواد (Trace elements)(turkey) بوقلمون ،(egg) تخم مرغ ، (liver) غذایی مانند جگر سیاه می باشد. ولی در (whole Cereals) و غلات کامل همراه با سبوس هر صورت باید دانست که جذب کروم از مواد غذایی در دستگاه گوارش و طول روده بسیار ناچیز است.

 

در مورد مقدار نیاز ثابت روزانه کرمیوم، اطلاعات ناقص و کمی وجود دارد و عدد ثابتی جهت مقادیر لازم برای نیاز روزانه بدن، توصیه نشده است. مقادیر کافی و لازم از مواد معدنی کمیاب برای بدن را بر اساس مقداری که توسط افراد سالم مصرف شده و وارد بدن می گردد ابتدا اندازه گیری و مشخص کرده و سپس آن را در جداول تغذیه به عنوان مقدار نیاز، توصیه م ینمایند. در مورد کرومیوم مقدار نیاز ۲۵ تا ۳۰ است. کمبود و فقدان اطلاعات در مورد Mg/day میکروگرم در روز مقدار و محتویات کرومیوم در ترکیبات غذایی، اغلب باعث می شود که مقدار وارد شده به بدن کمتر برآورد شده و یا حتی تخمین زده شود.

 

اثرات مکمل کرومیوم در بدن

 

کروم نقش های فراوانی را در حفظ صحیح متابولیسم و سوخت و ساز مناسب در بدن انسان بازی م یکند. اثرات آن در سوخت و ساز گلوکز،چربی و پروتئین یا آمینو اسیدها از جمله اثرات مهم و قابل ذکر اینکه در (GTF) عنصر در بدن انسان است. فاکتور تحمل به گلوکز مخمر آبجو یافت شده است، ممکن است قویترین و یا فعالترین و قابل جذب ترین فرم یا شکل حیاتی کرمیوم باشد. فاکتور تحمل اثرات بالقوه ای در فعالیت، هورمون انسولین دارد و (GTF) گلوکز مسئولیت عملکرد طبیعی انسولین در بدن در ارتباط با برداشت و جذب گلوکز و اسیدهای آمینه به درون سلول، برعهده این فاکتور می باشد. جذب و ورود مقادیر مطلوب و مناسب کرومیوم به بدن با کاهش مقدار انسولین لازم برای حفظ سطح گلوکز خون، مشخص می شود.

 

یعنی اگر مقادیر کافی از کرومیوم به بدن وارد شود نیاز به ترشح انسولین، کاهش می یابد و یا به عبارت دیگر در صورت فقدان یا کمبود کرومیوم، مقدار انسولین لازم برای حفظ گلوکز خون و سلول ها افزایش می یابد.بروز علائم و نشانه های کمبود کرومیوم در بدن، پدیده کمیاب و نادری است، ولی گمان می رود که کاهش نسبی کروم و کم مصرف کردن مواد خوراکی حاوی کرومیوم ممکن است منجر به پیشرفت و بروز عارضه یا حالاتی مانند مقاومت و تحمل به انسولین و بروز درجات ضعیفی از کاهش رشد شود. افراد مبتلا به کمبود کرومیوم پس از مکمل یاری با کرومیوم و یا تجویز کرومیوم، دچار تسریع و افزایش در رشد و همچنین کاهش میزان تحمل به گلوکز می شوند. البته هنوز شواهد و مدارک کافی برای اثبات اثر تجویز مکمل کرومیوم، در افزایش متابولیسم گلوکز در افراد مبتلا به دیابت نوع دوم، وجود ندارد. ولی بسیاری از پزشکان با توجه به تجربیات کلینیکی در بعضی از بیماران آن را تجویز می کنند.

 

مصرف مکمل در ورزشکاران

 

از آنجایی که فعالیت بدنی و ورزش منجر به افزایش دفع کرومیوم از طریق ادرار م یگردد، توصیه شده است که به علت احتمال کاهش و کمبود کرومیوم و احتمالاً اختلال در متابولیسم گلوکز بهتر است برای ورزشکاران مکمل یاری و تجویز کرومیوم، انجام شود. در نتیجه می توان گفت که تجویز کرومیوم ممکن است مزایایی را در ورزشکاران به همراه داشته باشد. البته تحقیقات و بررسی های بسیار بیشتری لازم است تا قطعاً مشخص شود که آیا بدن انسان با افزایش دفع و جذب کرومیوم انطباق حاصل نموده و به نحوی با کمبود آن کنار می آید یا خیر؟

 

مصرف ریز مغذی ها در هنگام ورزش از یک سو و دفع آن از سوی دیگر در مورد بسیاری از مواد معدنی و ریز مغذی های مختلف، می تواند صادق باشد و ورزشکاران در هنگام محدودیت ورود انرژی ممکن است در معرض خطر کاهش ورود کرومیوم و یا دیگر ریز مغذی های لازم به بدن قرار گیرند. مکمل کرومیوم به صورت و فرم دارویی پیکولینات و کلراید ونیکوتینات کرومیوم در دسترس و در بازار موجود است و ادعا شده است که سقف اثر پیکولینات کرومیوم بیشتر از انواع دیگر است و به همین دلیل اقبال عمومی ورزشکاران و متخصصین تغذیه و پزشکان ورزشی به فرم دارویی اخیر، بیشتر است و آن را به همراه بعضی دیگر از ریز مغذی ها و مواد معدنی کمیاب یا به تنهایی تجویز و توصیه می کنند. معمولاً روزانه مقدار حداقل ۳۰ تا ۵۰ میکروگرم در روز و در موارد تجویز سریع ۷۵ تا ۱۰۰ میکرو گرم در روز به صورت قرص به تنهایی و یا همراه با دیگر مواد معدنی و ویتامین ها و یا حتی نوشابه ورزشی توصیه می شود.

 

ادعای مهم و اصلی که در مورد مکمل یاری و اثرات مثبت ناشی از تجویز کرومیوم شده است این است که ممکن است تجویز مقادیر مناسب آن منجر به افزایش متابولیسم گلوکز و آمینو اسیدها و اسیدهای چرب شده و نهایتاً باعث افزایش توده عضلاتی شود و همچنین در کاهش تجمع چربی در افراد چاق نقش زیادی داشته باشد.به علت همین ادعاها و همچنین شواهد مثبتی که در مورد اثر کرومیوم در افزایش قدرت و اندازه عضلات و همچنین کاهش چربی بدن وجود دارد موجب رویکرد ورزشکاران و متخصصین تغذیه ورزشی به مصرف این مکمل شده است در مطالعات اولیه نشان داده شده است که مصرف کرومیوم پیکولنیات در زمان انجام ورزش های ب یهوازی موجب افزایش قدرت عضلانی و کاهش میزان چربی بدن گردیده و در ورزش های سنگین تر علاوه بر این اثرات موجب افزایش حجم عضلات نیزمی گردد.
چالش های علمی در مورد مصرف مکمل

 

در سال (Evans) البته نسبت به این مطالعات که توسط اوانس در سال ۹۷ و به انجام رسیده است (Campbel) 1989 و کمپل انتقاداتی وجود دارد و از روش متودولوژیک آن و عدم وجود گروه کنترل و فقدان کنترل کافی در رژیم غذایی و مقدار و شدت تمرینات، ایراداتی گرفته اند. همچنین گفته شده است که اندازه گیری ترکیب بدن در ۳۰ سال قبل شاید دچار مشکلاتی بوده و ضمناً نحوه آن ذکر نشده است.

 

آن اشاره می شد، صحیح نیست. ولی مصرف آن به ویژه درالبته ما از روش تحقیق و بررسی استاندارد طلایی برای اندازه گیری ترکیب بدن استفاده کرده ایم. (StandardGold ) (اندازه گیری توده بدن با استفاده از روش زیر آب انجام شده و با بکارگیری از روش رادیوگرافی یا اسکن دوبل، حجم و ترکیب گوشت و عضله بدون چربی و همچنین مقدار کل چربی بدن با دقت بیشتری اندازه گیری شدند). در نتایج به دست آمده پس از مصرف کروم تغییرات چندانی در افزایش میزان عضله و یا کاهش بافت چربی در زمانی که فقط تمرینات بدنی انجام شده بودند مشاهده نشد. همچنین وقتی کرومیوم پیکولنیات به نوشابه ورزشی اضافه شد و در حین تمرینات از نوشابه حاوی کرومیوم استفاده شد نیز افزایش عملکرد ورزشی قابل توجهی نشان داده نشد. (این نوشابه حاوی کربوهیدرات ۶ درصد نیز بود). مطالعات بیشتر این حقیقت را مشخص کردند که مصرف کرومیوم پیکولنیات تغییرات سریع و وسیعی را در متابولیسم کربوهیدرات ایجاد نمی کند. ولی ممکن است تأثیرات مثبتی را به دنبال داشته (Davis 2000) باشد. به طور خلاصه ادعاهای قبلی مبنی بر اثرات بسیار زیاد کرومیوم پیکولینات در افزایش توده عضلانی و عملکرد ورزشی، کاهش چربی و همچنین معرفی آن به عنوان یک عامل مشابه با عوامل آنابولیک که حتی در تبلیغات به عنوان آنابولیک قانونی به ورزشکارانی که مقدار کافی از این مکمل از طریق رژیم غذایی معمولی وارد بدن ایشان شود، می تواند اثرات مفیدی را در تمرینات و مسابقات ورزشی به همراه داشته باشد.

 

احتیاطات در مصرف مکمل

 

نگرانی که در مورد تجویز مکمل کرومیوم وجود دارد این است که کرومیوم برای اتصال به ترانسفرین با آهن سه ظرفیتی رقابت می کند و بنابراین تجویز مقادیر زیاد آن ممکن است منجر به کاهش جذب آهن و بروز کمبود آهن شود البته همانطور که م یدانیم کمبود آهن در ورزشکاران اهمیت بسیار ویژه ای دارد. حتی در بعضی از تحقیقات کمبود آهن به دنبال مصرف طولانی کرومیوم مشاهده و گزارش شده است. بنابراین در هنگام مکمل یاری یا کرم در ورزشکاران توجه به مقادیر آهن رژیم غذایی و در صورت لزوم مکمل یاری با آهن در وعده های مجزا از هم توصیه شده است.

 

 

chromium-picolinate-large
Higher Power Chromium Picolinate 200

 

 1. حسین سلیمیان

  باتشکر از مطالب خوب وارزنده

 2. مريم ن

  با سلام من بيماري قند ندارم ولي براي كاهش وزنم ميتوانم از قرص كروميوم پيكولينات200 استفاده كنم ؟ با تشكر

  • مدیریت

   سلام شما میتونید واسه کاهش وزن از L CARTENIN استفاده کنید

 3. سپهر

  خیلی خوب و کامل
  ممنون

 4. *

  سلام برا یاضافه وزن25 کیلو ازین قرص باید چنددوره استفاده کرد؟ از داروخانه پرسیدم گفتند بین 3 تا 4 کیلو در ماه آیا واقعا درسته؟ممنون میشم جواب رو ایمیل کنید برام

 5. محمد

  با سلام
  فرق و مقایسه بین مصرف کراتین و کرومیوم بر مبنای هم افزایش متابولیسم و کاهش وزن و هم ساخت عضله رو بیان کنید ممنون میشم
  چون دیدم که کراتین رو هم پیشنهاد داده بودید

  • ashkan

   سلام مکمل کرومیوم پیکولینات از دسته مکلهای کرومی میباشد که میتواند در چربی سوزی نقش موثری را ایفا نمایدعلاوه بر نقشی که از این مکمل در چربی سوزی سراغ میرود نقش آن به عنوان یک مکمل بدنسازی باعث آن میشود تا سطح کورتیزول همیشه پایین و سطح تستسترون نیز افزایش یابد این نتیجه مهمی میباشد که بدنسازان بدنبال آن میباشند

   کراتین مولکولی است که از ترکیب سه اسید امینه‌ی آرژی نین، گلایسین و متیونین تشکیل شده است.
   این مولکول با فسفات ترکیب شده و نقش ذخیره کننده انرژی را در بدن ایفا می‌کند. درست است که کراتین در تمام بدن، به خصوص عضلات وجود دارد ولی ماده حاصل از آن به نام کراتینین باید به صورت کامل از کلیه دفع شود موفق باشید

 6. شهلا

  با سلام
  مصرف داروی آ اس آ ۸۰ و قرص فشارخون و اعصاب تداخلی با عملکرد این دارو نداره؟ ممنون

  • رضا

   سلام باید با پزشکت مشورت کنی

 7. وحیده

  با تشکر
  به علت افزایش سطح تستسترون آیا در خانمها باعث ریزش مو می شود یا نه؟و همچنین کمبود آهن

  • مدیریت

   با سلام
   علائم افزایش تستوسترون در زنان
   – ریزش مو
   – هیرسوتیسم (موهای زائد)
   – طاس شدن
   – افزایش وزن بی دلیل
   – خصوصیات مردانه
   – افزایش توده عضلانی
   – آکنه
   – پرخاشگری
   – تحریک پذیری
   – قاعدگی نامنظم و یا نداشتن قاعدگی
   – کاهش اندازه سینه
   – بم شدن صدا
   – خشونت پوست
   – تعریق غیرعادی
   – نوزاد کوچک (اگر مقدار این هورمون در بارداری زیاد شود)

   کمبود آهن
   باعث خستگی مفرط، ضعف و رنگ پریدگی می شود. این بیماری ممکن است با سردرد، اختلال در تمرکز، دست و پای سرد و ریزش مو نیز همراه باشد.

 8. سپیده

  سلام من ۲۵ کیلو اضافه وزن دارم دختری ۲۵ ساله هستم میخواستم بدونم با مصرف کروم پیکولینات آیا مشکلات هرمونی پیدا خواهم کرد؟ چون تستوستورون هورمون مردانه است نگرانیم از پیدا کردن ریزش مو ، اختلال پریود ، موی زاید و…. است ایا این عوارض را دارد؟ مصرفم را قطع کنم؟؟؟ چه قرصی تاثیر گذارتر و بدون این عوارض استفاده کنم؟ (( لطفا پاسخ را به ایمیلم بفرستید بسیار ممنونم ))

  • بهزاد

   مکملهای گیاهی و شیمیایی زیادی این روزها در مکمل فروشی های و یا داروخانه های هر شهری در قفسه ها جا خوش نموده اند و به تجربه مشخص شده که برخی از این مکملها تنها در شرایط آزمایشگاهی تفاوت های معنی داری از خود نشان داده اند و در شرایط واقعی هیچ اثر بخشی موثری نداشته اند.

   امروز میخواهیم به معرفی یکی از مکملهای موثر در چربی سوزی بپردازیم. مکمل کرومیوم پیکولینات Chromium Picolinate از دسته مکلهای کرومی میباشد که میتواند در چربی سوزی نقش موثری را ایفا نماید. علاوه بر نقشی که از این مکمل در چربی سوزی سراغ میرود نقش آن به عنوان یک مکمل بدنسازی باعث آن میشود تا سطح کورتیزول همیشه پایین و سطح تستسترون نیز افزایش یابد. این نتیجه مهمی میباشد که بدنسازان بدنبال آن میباشند.

   این مکمل با تغییر در حساسیت سلولها به قند خون، باعث کنترل سوختن قندها شده و باعث افزایش سوختن چربی در شرایط بدون فعالیت نیز میگردد. یعنی افراد بدون انجام فعالیت ورزشی، مقدار قابل توجه ای از چربی بدن خود را در اثر مصرف این مکمل از دست خواهند داد.

   نتایج تحقیقات نشان میدهد که مصرف ۲۰۰ میکروگرم از این مکمل و دو بار در روز باعث کاهش ذخایر چربی بعد از ۶ هفته گردیده اند. بعد از ۸ هفته نیز توصیه میشود که به اندازه روزی ۲۰۰ میکرو گرم از این مکمل مصرف گردد.

   به دلیل تاثیری که این مکمل بر روی سوخت و ساز گلوگز دارد توصیه میگردد تا بیماران دیابتی در صورتی نیاز به مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت نموده تا دوز مصرف انسولین آنها تغییر یابد. این مسله بسیار حیاتی میباشد برای اغلب افراد دیابتی و افرادی با شرایط هایپر گلایسمی زیرا که مصرف این مکمل نیازهای انسولینی بدن را تغییر میدهد.

   همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از مکمل های ویتامینی نیز ممکن است به همراه خود حاول این مکمل به صورت کروم باشند، بنابراین دقت گردد تا در این شرایط دچار اور دوز نگردید.

   توجه: کروم از مواد کم یابی میباشد که در برخی از مواد غذایی مانند جگر سیاه و گوشت بوقلمون بیشتر از دیگر مواد غذایی یافت میگردد

   امیدواریم که این مقاله مفید واقع شده باشید

   با سپاس

   • معین

    سلام شما بهتره اول به متخصص تغذیه مراجعه کنید بعدشم به فکر معجزه با این قرص ها نباشید یه رژیم غذایی در کنار ورزش هوازی و تمرین با وزنه میتونی وزنت بیاری پایین همین

 9. Saber

  سلام خسته نباشید
  میشه ال کارنتین و کرومیوم رو همزمان در یک دوره مصرف کرد؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • رضایی

   کروم، از مواد معدنی مفیدی است که درباره فواید آن بر سلامت بدن مطالب کمی وجود دارد. تاثیر مهم اصلی این ماده باارزش، بالا بردن تاثیر انسولین و کنترل بهتر قند خون بیان شده است.
   این عنصر به صورت مکمل ساخته شده و بهترین نوع آن پیکولینات است که بالاترین جذب را دارد.این محصول، بسیار خالص و عاری از هرگونه مواد نگهدارنده می باشد.بعضی از افراد از این عنصر، برای افزایش حجم عضله استفاده می کنند.
   موثرترین کارایی کروم، جلوگیری از ترشح کورتیزول است و همانطور که می دانید، ترشح کورتیزول کهدر نتیجه تحمیل استرس بر بدن صورت می گیرد، موجب تخریب عضلات خواهد شد.
   عملکرد عنصر کروم در لاغری و تناسب اندام
   -کروم می تواند حتی در مواردی که بدن تحرک خاصی ندارد، به سوختن چربی ها کمک کند.به عبارتی، افرادی که بنا به هر دلیلی نمی توانند ورزش کنند یا تحرک کافی داشته باشند، می توانند از این عنصر برای سوزاندن چربی های اضافه بدن کمک بگیرند.
   -این عنصر علاوه بر چربی سوزی موثر، اشتهای فرد را کنترل کرده و موجب کاهش وزن و تناسب اندام فرد می شود.
   -در ضمن این ماده معدنی، موجب حمل پروتئین مصرفی به بافت های مورد نیاز خواهد شد .
   – مصرف این عنصر کمیاب، در سلامت قلب و عروق بسیار موثر خواهد بود.
   – کروم باعث کاهش سطح گلوگز و افزایش حساسیت نسبت به انسولین می گردد.
   البته به خاطر داشته باشید که مصرف این عنصر، ولع مصرف شیرینی جات و مواد قندی را افزایش خواهد داد.
   بر اساس مطالعات انجام شده بر روی این مکمل، پزوهشگران به این نتیجه رسیدند که کروم برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ هم بسیار مفید است.
   منابع خوراکی کروم
   بوقلمون، تخم مرغ، جگر سیاه، کلم بروکلی و غلات سبوس دار، منبع بسیار مفیدی برای این عنصر عالی محسوب می شوند.
   دوز قرص مصرفی کروم
   بهتر است حتما با صلاحدید پزشک از این مکمل استفاده کنید.مصرف بیش از یک قرص توصیه نمی شود.
   سوال: برای جلوگیری از ولع مواد قندی پس از مصرف این عنصر چه باید کرد؟
   پاسخ: با مصرف کرومیوم، ذخایر قندی کاهش می یابد.برای رفع میل شدید به مواد قندی می توانید از مواد غذایی مفیدی مثل انجیر خشک، خرمای خشک یا مویز استفاده کنید.البته توجه داشته باشید که در مصرف این مواد هم نباید به هیچ وجه افراط کرد.به میزانی از این مواد مصرف کنید که میل به شیرینی در شما کاهش یافته و فقط قند خون تامین شود.
   سوال: بهترین زمان مصرف این مکمل په ساعتی در روز است؟
   پاسخ: بهترین و موثرترین زمان برای مصرف این مکمل، روزانه یک قرص همراه با غذا است.

  • رضایی

   مکملهای گیاهی و شیمیایی زیادی این روزها در مکمل فروشی های و یا داروخانه های هر شهری در قفسه ها جا خوش نموده اند و به تجربه مشخص شده که برخی از این مکملها تنها در شرایط آزمایشگاهی تفاوت های معنی داری از خود نشان داده اند و در شرایط واقعی هیچ اثر بخشی موثری نداشته اند.

   امروز میخواهیم به معرفی یکی از مکملهای موثر در چربی سوزی بپردازیم. مکمل کرومیوم پیکولینات Chromium Picolinate از دسته مکلهای کرومی میباشد که میتواند در چربی سوزی نقش موثری را ایفا نماید. علاوه بر نقشی که از این مکمل در چربی سوزی سراغ میرود نقش آن به عنوان یک مکمل بدنسازی باعث آن میشود تا سطح کورتیزول همیشه پایین و سطح تستسترون نیز افزایش یابد. این نتیجه مهمی میباشد که بدنسازان بدنبال آن میباشند.

   این مکمل با تغییر در حساسیت سلولها به قند خون، باعث کنترل سوختن قندها شده و باعث افزایش سوختن چربی در شرایط بدون فعالیت نیز میگردد. یعنی افراد بدون انجام فعالیت ورزشی، مقدار قابل توجه ای از چربی بدن خود را در اثر مصرف این مکمل از دست خواهند داد.

   نتایج تحقیقات نشان میدهد که مصرف ۲۰۰ میکروگرم از این مکمل و دو بار در روز باعث کاهش ذخایر چربی بعد از ۶ هفته گردیده اند. بعد از ۸ هفته نیز توصیه میشود که به اندازه روزی ۲۰۰ میکرو گرم از این مکمل مصرف گردد.

   به دلیل تاثیری که این مکمل بر روی سوخت و ساز گلوگز دارد توصیه میگردد تا بیماران دیابتی در صورتی نیاز به مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت نموده تا دوز مصرف انسولین آنها تغییر یابد. این مسله بسیار حیاتی میباشد برای اغلب افراد دیابتی و افرادی با شرایط هایپر گلایسمی زیرا که مصرف این مکمل نیازهای انسولینی بدن را تغییر میدهد.

   همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از مکمل های ویتامینی نیز ممکن است به همراه خود حاول این مکمل به صورت کروم باشند، بنابراین دقت گردد تا در این شرایط دچار اور دوز نگردید.

   توجه: کروم از مواد کم یابی میباشد که در برخی از مواد غذایی مانند جگر سیاه و گوشت بوقلمون بیشتر از دیگر مواد غذایی یافت میگردد

   امیدواریم که این مقاله مفید واقع شده باشید

 10. صارا

  سلام
  حدود ۲٫۵ ماهه دارم این دارو رو با تجویز پزشک مصرف میکنم. البته همراه این دارو لانسوپرازول، اسپیرونولاکتون و کلینیدیوم -سی هم مصرف میکنم. یک هفته است موقع پیاده روی دچار تهوع و سردرد میشم و بعدش اگر به چیزی تکیه ندم استفراغ میکنم. چرا؟

  • ماهان

   درود شما مشکل زخم معده دارین احتمالا مصرف هزممان این داروها واستون مشکل پیش اومده سعی کند مصرف قطع کنید و ببینید بازم این مشکل هست یا نه

 11. شادی

  سلام من اضافه وزن ندارم، فقط چربی دور شکمم اذیتم میکنه،دختری ۲۵ ساله هستم میخواستم بدونم با مصرف کروم پیکولینات آیا مشکلات هرمونی پیدا خواهم کرد؟ چون تستوستورون هورمون مردانه است نگرانیم از پیدا کردن ریزش مو ، اختلال پریود ، موی زاید و…. است ایا این عوارض را دارد؟ مصرفم را قطع کنم؟؟؟ چه قرصی تاثیر گذارتر و بدون این عوارض استفاده کنم؟ (( لطفا پاسخ را به ایمیلم بفرستید بسیار ممنونم ))

  • مهدی

   دریافت مکمل پیکولینات کروم همراه با ۳۰ دقیقه ورزش هوازی سبب کاهش معنی دار در وزن، BMI و دور کمر در افراد دچار اضافه وزن و چاقی شد تو بعضی از یافته ها نشان داده که استفاده از مکمل کروم هیچ تاثیری روی ترکیب بدن ندارد و حتی در افراد ورزشکار مکمل کروم در گسترش توده ماهیچه ای و کاهش توده چربی بی تاثیر است.

  • بهزاد

   به نظرم شما بهتره از یه مکمل دیگه مثل ال کارنتین شروع کنید هم تاثیر گذار تر هست هم عوارض که احتمالش میدین نداره

 12. حانیه

  سلام من تالاسمی مینور دارم،مربی م هم روزی ۲تا داده،ناشتا و قبل ناهار

  نظرتون چیه

  • بهزاد

   سلام بهتره زیر نظر پزشک دارو مصرف کنی نه مربی دوست عزیز

 13. مهدی

  با سلام من بیماری سلیاک دارم و گلوتن برای من کشنده و مضر است آیا این مکمل ( کرومیوم) دارای گلوتن است؟ ؟اگر هست و مجاز به استفاده نیستم من از چه مکملی میتونم استفاده کنم

  • رضا

   بهتره زیر نظر پزشک هر گونه دارو مصرف کنی دوست عزیز

 14. نسرین

  سلام من یک دوره از این قرص استفاده کردم و نتیجه عالی بود
  میخواستم دوره دوم را شروع کنم ولی نمیدونم همون تاثیر را داره یا خیر و یا باید بینش مدتی فاصله انداخت؟

 15. ليلا

  سلام و عرض ادب
  کروم +ال کارنتین+bcaa رو برای کاهش وزن پیشنهاد دادن
  بنظرتون درسته؟

 16. عاطفه

  سلام .من مکمل پیکولینات رو مصرف میکنم همراه با اهن .در روز هم دارای فعالیت بدنی هستم و ورزش میکنم .عوارضی دارد??

 17. فرامرز

  با سلام من کهیر مزمن دارم یکی از پزشکان قرص پیکولینیت کروم تجویز کرده ایا این قرص برای درمان کهیر مناسب مناسب است

 18. الناز

  سلام.من کیست تخمدان دارم.دکتر تغذیه برام کروم روزی نصف نوشته.گفته بعد سه ماه حدودا تاثیر داره

 19. تبلیغات در گوگل

  ممنون اطلاعات کاملی بود

 20. علی

  با سلام . من حدود ۲ ماه اشت که قرص کرومیوم شرکت (قرن۲۱) استفاده می کنم .البته با ورزش . بسیار راضی هستم . کاهش وزن محسوسی داشته ام ولی تغییر سایز خیلی خوب به ویژه بر روی چربی دور کمر داشته ام . باید یادآوری کنم که نه رژیم خاص غذایی داشتم و نه از مکمل دیگه ایی استفاده کردم.۵ روز در هفته هم ورزش می کنم . که برنامه ثابت من از قبل ها بوده

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره