MRM Chromium Picolinate 200

 

نقش موثر کروم در متابولیسم بدن

 

astronutrition.com-MRM-Chromium-Picolinate-200---100-caps-31

 

 

کروم نوعی ماده معدنی است که نقش بسیار موثری در حفظ سلامت ایفا می کند. این عنصر باعث ارتقا تاثیر انسولین و کنترل بهتر قند خون می شود. همچنین به سوختن و مصرف چربی بدن کمک می کند. اضافه کردن این ماده به رژیم غذایی سبب می شود که حتی زمانی که هیچ تحرکی ندارید نیز چربی بدن سوخته شود. به گزارش سلامت نیوز،کروم باعث کنترل اشتها می شود ، به خصوص تاثیر زیادی بر میل و ولع نسبت به شیرینی جات دارد. این ماده معدنی باعث حمل پروتئین به محل هایی می شود که بیشتر نیاز است. در واقع این عنصر کمیاب نقش بسیار موثری در متابولیسم چربی ها و قند دارد و سلامت دستگاه قلب و عروق را ارتقا می بخشد. بعضی مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل کروم برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو و افراد مقاوم به انسولین مفید است. شواهد نشان می دهد که کروم باعث کاهش سطح گلوکز و افزایش حساسیت نسبت به انسولین می شود. بعضی افراد به منظور افزایش حجم ماهیچه ها و کمک به کاهش وزن از مکمل کروم استفاده می کنند.

 

● مقدار مورد نیاز بدن
متخصصان به راستی نمی دانند که بدن به چه مقدار کروم نیاز دارد ، اما حداقل نیاز بدن طبق برآورد های جدید به قرار زیر است:
▪ زنان ۵۰ ۱۹ سال = ۲۵mcg/day
▪ زنان ۵۰ سال به بالا= ۲۰mcg/day
▪ مردان ۵۰ ۱۹ سال = ۳۵mcg/day
▪ مردان ۵۰ سال به بالا= ۳۰mcg/ day

 

● منابع غذایی سرشار از کروم
۱) سبزیجاتی مثل بروکلی، سیب زمینی و لوبیای سبز
۲) گندم و سایر غلات
۳) گوشت گاو و مرغ و ماکیان
۴) میوه هایی مثل سیب و موز
۵) شیر و سایر محصولات لبنی

 

● مکمل کروم
مکمل کروم به صورت قرص و کپسول و به نام ها و فرمول های مختلف زیر موجود است.
▪ chromium chloride
▪ chromium nicotinate
▪ chromium picolinate

 

● تاثیرات جانبی
بعضی از تاثیرات جانبی مصرف مکمل کروم، ضربان قلب نامنظم، اختلال خواب و واکنش آلرژیک گزارش شده است.

 

● تداخلات
اگر چه کروم باعث کاهش قند خون می شود اما افرادی که از داروهای دیابت استفاده می کنند باید با توجه به تجویز پزشک از این مکمل استفاده نمایند. کروم ممکن است با داروهای دیگری مثل آنتی اسیدها، داروهای واکنش اسید، کورتیکواستروئیدها، بلوک کننده های بتا و مسکن های ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوبروفن و آسپرین تداخل داشته باشد. این تداخل باعث جذب ضعیف کروم و یا افزایش تاثیر سایر داروها شود.

 

 

 

کرومیوم Chromium Picolinate 200 mcg

 

کمک به کاهش قند خون- موثر در کاهش وزن و افزایش حجم عضلانی

 

کروم یکی از عناصر معدنی مهم در بدن می باشد که برای کنترل قند خون خصوصاً در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ ضروری است. برای ورود قند به داخل سلولهای بدن به هورمونی به نام انسولین که از لوزالمعده ترشح می شود، نیاز است.این عنصر در عملکرد انسولین نقش داشته و سبب می شود تا قند خون بهتر کنترل شود.کروم علاوه بر کنترل قند خون، در سوخت و ساز بدن نقش داشته و برای متابولیسم کربوهیدرات ، چربی و پروتئین (که ۳ ترکیب اصلی رژیم غذایی را تشکیل میدهند) موثر است. این عنصر باعث پایداری ساختار اسیدهای نوکلئیک (بخصوص DNA) می گردد، به واسطه کاهش سطح تری گلیسرید ، بهبود عملکرد انسولین و تنظیم بیان ژن می تواند در مبتلایان به دیابت مفید واقع شود .به هنگام عملکرد انسولین، کرومیوم با اتصال به پروتئین ناقل خود (کرومودولین) سبب بهبود و افزایش خاصیت تیروزین کینازی گیرنده انسولین در بخش داخلی غشای سلولها شده و با فعال سازی ناقل GLUTسبب تسهیل ورود گلوکز به درون سلول قند خون را کاهش داده، اثر بخشی این هورمون را افزایش می دهد و نهایتاً سبب کاهش میزان قند خون می شود. قرصهای کروم ۲۱ سنتری، کاملاً خالص بوده و از مواد اولیه تازه برای تهیه آنها استفاده شده است. این محصول فاقد هرگونه رنگ و طعم دهنده مصنوعی بوده و عاری از مواد نگهدارنده، شکر، نمک و مخمر می باشد.کروم در فرم پیکو لینات کروم بالاترین جذب را دارد.مقالات علمی جدید نشان می دهند مصرف کروم می تواند در کاهش چربی بدن و افزایش حجم عضلات نقش داشته باشد

 

مقدار و طریقه مصرف:
روزانه ۱ قرص همراه با غذا مصرف شود.

 

موارد احتیاط :
از آنجایی که کروم باعث بهبود کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت می گردد، دوز مورد نیاز انسولین و دیگر داروهای کاهنده قند خون کاهش پیدا می کند که بایستی طبق نظر پزشک دوز تجویزی اصلاح گردد.
دور از دسترس کودکان در جای خشک و خنک نگهداری شود.
خانمهای باردار و مادران شیرده طبق نظر پزشک مصرف نمایند.
روزانه بیش از ۱ قرص مصرف نشود.

 
NOW Chromium Picolinate 200

 

 

 

کرومیوم پیکولینات

 

کرومیوم یا همان کروم در زمره یکی از عناصر معدنی بسیار کمیاب است. بعضی از منابع خوب کرومیوم در مواد (Trace elements)(turkey) بوقلمون ،(egg) تخم مرغ ، (liver) غذایی مانند جگر سیاه می باشد. ولی در (whole Cereals) و غلات کامل همراه با سبوس هر صورت باید دانست که جذب کروم از مواد غذایی در دستگاه گوارش و طول روده بسیار ناچیز است.

 

در مورد مقدار نیاز ثابت روزانه کرمیوم، اطلاعات ناقص و کمی وجود دارد و عدد ثابتی جهت مقادیر لازم برای نیاز روزانه بدن، توصیه نشده است. مقادیر کافی و لازم از مواد معدنی کمیاب برای بدن را بر اساس مقداری که توسط افراد سالم مصرف شده و وارد بدن می گردد ابتدا اندازه گیری و مشخص کرده و سپس آن را در جداول تغذیه به عنوان مقدار نیاز، توصیه م ینمایند. در مورد کرومیوم مقدار نیاز ۲۵ تا ۳۰ است. کمبود و فقدان اطلاعات در مورد Mg/day میکروگرم در روز مقدار و محتویات کرومیوم در ترکیبات غذایی، اغلب باعث می شود که مقدار وارد شده به بدن کمتر برآورد شده و یا حتی تخمین زده شود.

 

اثرات مکمل کرومیوم در بدن

 

کروم نقش های فراوانی را در حفظ صحیح متابولیسم و سوخت و ساز مناسب در بدن انسان بازی م یکند. اثرات آن در سوخت و ساز گلوکز،چربی و پروتئین یا آمینو اسیدها از جمله اثرات مهم و قابل ذکر اینکه در (GTF) عنصر در بدن انسان است. فاکتور تحمل به گلوکز مخمر آبجو یافت شده است، ممکن است قویترین و یا فعالترین و قابل جذب ترین فرم یا شکل حیاتی کرمیوم باشد. فاکتور تحمل اثرات بالقوه ای در فعالیت، هورمون انسولین دارد و (GTF) گلوکز مسئولیت عملکرد طبیعی انسولین در بدن در ارتباط با برداشت و جذب گلوکز و اسیدهای آمینه به درون سلول، برعهده این فاکتور می باشد. جذب و ورود مقادیر مطلوب و مناسب کرومیوم به بدن با کاهش مقدار انسولین لازم برای حفظ سطح گلوکز خون، مشخص می شود.

 

یعنی اگر مقادیر کافی از کرومیوم به بدن وارد شود نیاز به ترشح انسولین، کاهش می یابد و یا به عبارت دیگر در صورت فقدان یا کمبود کرومیوم، مقدار انسولین لازم برای حفظ گلوکز خون و سلول ها افزایش می یابد.بروز علائم و نشانه های کمبود کرومیوم در بدن، پدیده کمیاب و نادری است، ولی گمان می رود که کاهش نسبی کروم و کم مصرف کردن مواد خوراکی حاوی کرومیوم ممکن است منجر به پیشرفت و بروز عارضه یا حالاتی مانند مقاومت و تحمل به انسولین و بروز درجات ضعیفی از کاهش رشد شود. افراد مبتلا به کمبود کرومیوم پس از مکمل یاری با کرومیوم و یا تجویز کرومیوم، دچار تسریع و افزایش در رشد و همچنین کاهش میزان تحمل به گلوکز می شوند. البته هنوز شواهد و مدارک کافی برای اثبات اثر تجویز مکمل کرومیوم، در افزایش متابولیسم گلوکز در افراد مبتلا به دیابت نوع دوم، وجود ندارد. ولی بسیاری از پزشکان با توجه به تجربیات کلینیکی در بعضی از بیماران آن را تجویز می کنند.

 

مصرف مکمل در ورزشکاران

 

از آنجایی که فعالیت بدنی و ورزش منجر به افزایش دفع کرومیوم از طریق ادرار م یگردد، توصیه شده است که به علت احتمال کاهش و کمبود کرومیوم و احتمالاً اختلال در متابولیسم گلوکز بهتر است برای ورزشکاران مکمل یاری و تجویز کرومیوم، انجام شود. در نتیجه می توان گفت که تجویز کرومیوم ممکن است مزایایی را در ورزشکاران به همراه داشته باشد. البته تحقیقات و بررسی های بسیار بیشتری لازم است تا قطعاً مشخص شود که آیا بدن انسان با افزایش دفع و جذب کرومیوم انطباق حاصل نموده و به نحوی با کمبود آن کنار می آید یا خیر؟

 

مصرف ریز مغذی ها در هنگام ورزش از یک سو و دفع آن از سوی دیگر در مورد بسیاری از مواد معدنی و ریز مغذی های مختلف، می تواند صادق باشد و ورزشکاران در هنگام محدودیت ورود انرژی ممکن است در معرض خطر کاهش ورود کرومیوم و یا دیگر ریز مغذی های لازم به بدن قرار گیرند. مکمل کرومیوم به صورت و فرم دارویی پیکولینات و کلراید ونیکوتینات کرومیوم در دسترس و در بازار موجود است و ادعا شده است که سقف اثر پیکولینات کرومیوم بیشتر از انواع دیگر است و به همین دلیل اقبال عمومی ورزشکاران و متخصصین تغذیه و پزشکان ورزشی به فرم دارویی اخیر، بیشتر است و آن را به همراه بعضی دیگر از ریز مغذی ها و مواد معدنی کمیاب یا به تنهایی تجویز و توصیه می کنند. معمولاً روزانه مقدار حداقل ۳۰ تا ۵۰ میکروگرم در روز و در موارد تجویز سریع ۷۵ تا ۱۰۰ میکرو گرم در روز به صورت قرص به تنهایی و یا همراه با دیگر مواد معدنی و ویتامین ها و یا حتی نوشابه ورزشی توصیه می شود.

 

ادعای مهم و اصلی که در مورد مکمل یاری و اثرات مثبت ناشی از تجویز کرومیوم شده است این است که ممکن است تجویز مقادیر مناسب آن منجر به افزایش متابولیسم گلوکز و آمینو اسیدها و اسیدهای چرب شده و نهایتاً باعث افزایش توده عضلاتی شود و همچنین در کاهش تجمع چربی در افراد چاق نقش زیادی داشته باشد.به علت همین ادعاها و همچنین شواهد مثبتی که در مورد اثر کرومیوم در افزایش قدرت و اندازه عضلات و همچنین کاهش چربی بدن وجود دارد موجب رویکرد ورزشکاران و متخصصین تغذیه ورزشی به مصرف این مکمل شده است در مطالعات اولیه نشان داده شده است که مصرف کرومیوم پیکولنیات در زمان انجام ورزش های ب یهوازی موجب افزایش قدرت عضلانی و کاهش میزان چربی بدن گردیده و در ورزش های سنگین تر علاوه بر این اثرات موجب افزایش حجم عضلات نیزمی گردد.
چالش های علمی در مورد مصرف مکمل

 

در سال (Evans) البته نسبت به این مطالعات که توسط اوانس در سال ۹۷ و به انجام رسیده است (Campbel) 1989 و کمپل انتقاداتی وجود دارد و از روش متودولوژیک آن و عدم وجود گروه کنترل و فقدان کنترل کافی در رژیم غذایی و مقدار و شدت تمرینات، ایراداتی گرفته اند. همچنین گفته شده است که اندازه گیری ترکیب بدن در ۳۰ سال قبل شاید دچار مشکلاتی بوده و ضمناً نحوه آن ذکر نشده است.

 

آن اشاره می شد، صحیح نیست. ولی مصرف آن به ویژه درالبته ما از روش تحقیق و بررسی استاندارد طلایی برای اندازه گیری ترکیب بدن استفاده کرده ایم. (StandardGold ) (اندازه گیری توده بدن با استفاده از روش زیر آب انجام شده و با بکارگیری از روش رادیوگرافی یا اسکن دوبل، حجم و ترکیب گوشت و عضله بدون چربی و همچنین مقدار کل چربی بدن با دقت بیشتری اندازه گیری شدند). در نتایج به دست آمده پس از مصرف کروم تغییرات چندانی در افزایش میزان عضله و یا کاهش بافت چربی در زمانی که فقط تمرینات بدنی انجام شده بودند مشاهده نشد. همچنین وقتی کرومیوم پیکولنیات به نوشابه ورزشی اضافه شد و در حین تمرینات از نوشابه حاوی کرومیوم استفاده شد نیز افزایش عملکرد ورزشی قابل توجهی نشان داده نشد. (این نوشابه حاوی کربوهیدرات ۶ درصد نیز بود). مطالعات بیشتر این حقیقت را مشخص کردند که مصرف کرومیوم پیکولنیات تغییرات سریع و وسیعی را در متابولیسم کربوهیدرات ایجاد نمی کند. ولی ممکن است تأثیرات مثبتی را به دنبال داشته (Davis 2000) باشد. به طور خلاصه ادعاهای قبلی مبنی بر اثرات بسیار زیاد کرومیوم پیکولینات در افزایش توده عضلانی و عملکرد ورزشی، کاهش چربی و همچنین معرفی آن به عنوان یک عامل مشابه با عوامل آنابولیک که حتی در تبلیغات به عنوان آنابولیک قانونی به ورزشکارانی که مقدار کافی از این مکمل از طریق رژیم غذایی معمولی وارد بدن ایشان شود، می تواند اثرات مفیدی را در تمرینات و مسابقات ورزشی به همراه داشته باشد.

 

احتیاطات در مصرف مکمل

 

نگرانی که در مورد تجویز مکمل کرومیوم وجود دارد این است که کرومیوم برای اتصال به ترانسفرین با آهن سه ظرفیتی رقابت می کند و بنابراین تجویز مقادیر زیاد آن ممکن است منجر به کاهش جذب آهن و بروز کمبود آهن شود البته همانطور که م یدانیم کمبود آهن در ورزشکاران اهمیت بسیار ویژه ای دارد. حتی در بعضی از تحقیقات کمبود آهن به دنبال مصرف طولانی کرومیوم مشاهده و گزارش شده است. بنابراین در هنگام مکمل یاری یا کرم در ورزشکاران توجه به مقادیر آهن رژیم غذایی و در صورت لزوم مکمل یاری با آهن در وعده های مجزا از هم توصیه شده است.

 

 

chromium-picolinate-large
Higher Power Chromium Picolinate 200

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *