مقاله علمی در مورد لاغری و لیپوساکشن

پرسش: این روزها بحث بر سر فواید و مضرات لیپوساکشن بالا گرفته است. آیا لیپوساکشن درمان قطعی و برگشت ناپذیر چربی های زاید است؟

 

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد!زمانی که پشت تریبون حرفهای قلمبه سلمبه می زنیم، زمانی که از خودمان مقاله در می کنیم و یا در شرایطی قرار می گیریم که بنا به ضرورت و برای رو کم کنی هم که شده باشد، باید از خودمان اظهار فضل و افاضات ادب گنده و دهن پرکن در بکنیم، این جمله نغز و پرمعنی را زینت کلام خود کرده و در لابلای کلمات و جملات قصاری که مدام بر زبان جاری می سازیم، از آن بهره ها می گیریم؛ اما دریغا وقتی که پای عمل می رسیم، پی به این حقیقت تلخ و گزنده می بریم که علاج واقعه قبل از وقوع پیشکشمان، که علاج درست و حسابی و منطقی واقعه رخ داده را حتی پس از وقوع آن نیز به درستی نمی دانیم. زمانی که باید به رژیم روزانه غذایی خود توجه داشته باشیم و از انباشته شده چربی در بدن جلوگیری بکنیم، بی خیالی طی می کنیم و زمانی هم که کار از کار گذشت به جای انتخاب راه درست پی سراب و خیال می رویم و تاکید و اصرار می کنیم که میان بر بزنیم و راه صد ساله را یک شبه برویم.

 

زمانی که آب از سر گذشت و چاقی مفرط نیمچه تناسب اندام خدادادی و مادر زادیمان را هم به یغما برد، به جای اینکه چاره کار را در ورزش و فعالیتهای سالم و سازنده هوازی و در تعدیل معقول و منطقی رژیم روزانه غذایی جستجو کنیم، از چاله در می آییم و در چاه می افتیم!

 رژیمهای عاری از قند و بدون چربی و … که برای کشتن و از بین بردن یک فیل عظیم الجثه نر تایلندی کفایت می کند، مصرف بی رویه و کورکورانه کلن بوترول و سیتومل و انواع و اقسام چربی سوز بی اصل و نسبی که مصرف آنها حتی برای ورزشکاران سطوح قهرمانی نیز با رعایت احتیاطات لازم توصیه شده و برای افراد و ورزشکاران معمولی حکم سمی کشنده را دارد و دست آخر هم تن دادن به اعمال جراحی لیپوساکشن و … که برخی از مراکز درمانی و لاغری امروزه آن را به بشریت هدیه کرده اند! تنها و تنها گوشه ای از شاهکارهای ماست!

مرد ایرانی در صورتی که شب سر سفره شام، قورمه سبزی خانگی را حاضر نبیند! اگر زن ذلیل نباشد، یا تجدید فراش می کند و یا به هر بهانه ای که شده یاشد، زن خود را سه طلاقه می کند! کشور ایران با تکیه بر منابع طبیعی خدادادی منحصر به فردی که در اختیار دارد، جزو معدود کشورهایی است که در تمام طول سال، دسترسی آسان و ارزان قیمت به سبزیجات تازه و سالم امکان پذیر می باشد. اهمیت و تاثیر انکار ناپذثر مصرف روزانه سبزی تازه و سالم برای سلامت بدن آدمی بر هیچ کسی پوشیده نیست و این مطلب نیز از سالیان قبل در بین متخصصان و حتی عموم مردم شناخته شده است که حرارت دادن این مواد با ارزش غذایی از ارزش آن به شدت کم می کند. اما!!!

اما همین سبزی سرشار از ویتامین و فیبر را از ظهر تا ساعت 10  شب یکسره در روغن داغ تفت داده و آن را جزغاله می کنیم و دست آخر هم معجونی از سبزی سوخته شده، بی ارزش  و بی خاصیت را به همراه روغن سیاه شبیه به نفت خام تزئین کرده سر سفره آورده و آن را با ولع تمام به همراه یک بطر نوشابه خانواده می بلعیم و بلافاصله نیز سه چهار پاتیل چایی پنج بیل سر می کشیم تا مبادا مختصر آهنی هم در این سبزیجات باقی مانده بود، وارد بدن گردد! از دفع اندک آهن موجود در غذا که خیالمان راحت شد، از دست پخت دختر دم بخت خانه که دستور پخت کیک دانمارکی و لهستانی سراسر قند و خامه را تازه از معلم آشپزی خود یاد گرفته است! چند بشقابی میل می کنیم و سپس دستی به آب می زنیم و 10 دقیقه بعد هم صدای خرناس و خرخرمان گوش فلک را کر می کند!

بارها و بارها گفته شده است که نوشابه های قندی شیرین ترین و مطبوعترین سمی است که بشر تاکنون به فرمول آن دست یافته است. به طوری که فساد دندانها، از بین رفتن انتی اکسیدانها در بدن، دیر بهبود یافتن بیماریهایی نظیر آنفلوآنزا و …، زخم معدهو صد البته چاقی مفرط را تا حدود زیادی مدیون این نوشیدنی گوارا  هستیم! مگر دوغ سنتی ما چه ایرادی داشت که نوشابه و پپسی و کانادا را جایگزین آن کردند؟

اینها تنها مشتی از خروارها عادت پوسیده و غلطی است که ما ایرانیها آنها را به یدک می کشیم و به آنها نیز افتخار می کنیم! آیا با این شرایط باز هم می توان علاج واقعه را قبل از وقوع کرد و یا پیشگیری را مقدم بر درمان دانست؟

رعایت نکردن اصول بدیهی تغذیه و کم تحرکی ناشی از ماشین زدگی عصر فلز را می توان دو عامل مهم و اساسی بروز چاقی در انسان قرن بیستم و بیست و یکم دانست. پله های برقی کار گذاشته شده در پل های عابر و استگاههای مترو در اصل تنها برای استفاده سالخوردگان و یا کسانی است که از عارضه و یا بیماری خاصی نظیر روماتیسم مفصلی و یا سائیدگی مفاصل رنج می برند اما بیشترین استفاده کنندگان از این پله ها را دختران و پسران جوان و سالم تشکیل می دهند که گویا اندکی تحرک و فعالیت بدنی را هم بر خود حرام می دانند و در عوض زمانی که چربی انباشته شده در بدنشان به حد انفجار رسید، با مصرف چربی سوزها و یا داروهای مضر و خطرناک و یا با تن دادن به اعمال جراحی نظیر لیپوساکشن و … سلامت خود و پول نقد پاپا را فدای تناسب اندام کذایی و خیالی خود می کنند.

راه خلاصی از شر چربی های مزاحم تنها تمرین هوازی (دوی سبک سحرگاهی) و در رژیم متعادل و حساب شده روزانه غذایی است. منظور ما از رژیم متعادل قطعا محدود کردن تغذیه به مصرف روزانه یک وعده غذا و یا تبعیت از رژیمهای من درآوردی و کشنده ای نیست که برخی از این مراکز لاغری و رژیم درمانی در قبال دریافت مبالغ هنگفت از خودشان در می کنند. شما باید در طول روز 5 وعده غذای بسیار سبک، کم قند و کم چربی میل کرده و تمرین ملایم هوازی سر صبح را نیز فراموش نکنید. راز کم کردن واقعی وزن در همین دو نکته به ظاهر ساده و پیش پا افتاده نهفته است.

حد مجاز کاستن از حجم واقعی چربیها در حدود 2 کیلو گرم در ماه است. به این نکته نیز توجه داشته باشید که کم شدن وزن بدن الزاما به معنی کم شدن از میزان چربی ها نیست. برخی رژیمهای غلط غذایی و توقف طولانی مدت در حمام سونا و متدهای مردودی نظیر اینها، تنها منجر به دفع آب از بدن شده و لاغری پایدار و واقعی را سبب نمی شود. لیپوساکشن نیز اگرچه از حجم واقعی چربی های بدن می کاهد اما به دلیل عوارض خطرناکی که مرگ ناگهانی یکی از این موارد می باشد، تحت هیچ شرایطی توصیه نمی شود.

لذت تمرین هوازی سحرگاهی چیزی نیست که تکنولوژی نوین و دروغین عصر پولاد و جراحان بتواند آن را به انسان امروزی هدیه کند. هر چیزی هم که از طرق و روشهای غیر طبیعی نطیر لیپوساکشن و غیره به دست آید، تاوان سنگینی در پی دارد که طبیعت خواه ناخواه آن را از ما باز پس می گیرد!

روشهای توصیه شده مجاز اگرچه در طولانی مدت اثر خواهند کرد اما در قبال لاغری پایداری که به شما می بخشند، سلامتی شما را نیز طلب نمی کنند. ره صد ساله را یک شبه رفتن شاید در عصر شتاب و قرن کم طاقتی امروز گویا هنر محسوب گردد اما  خریدن تناسب اندام به بهای از دست دادن جان و سلامتی، سودایی نیست که سودی برای انسان در پی داشته باشد.

مقدم بودن پیشگیری بر درمان را منحصرا محدود به حرف نکنید، علاج واقعه را قبل از وقوع بکنید و در درمان نیز راه درست را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *