قرص سرکه سیب apple cider vinegar معجزه لاغری

موثرترین قرص لاغری برای لاغر شدن

5 – 8 کیلو در ماه لاغر شوید

فواید قرص سرکه سیب: لاغر کننده و ضد چاقی ، مفید جهت بیماریهای قلبی، چربی خون ، تنگ شدن عروق

قلب ، تنظیم فشار خون، بیماریهای درد مفاصلو گوارشی، سرشار از املاح معدنی .

ساخته شده از مواد طبیعی و گیاهی کمیاب بدون ضرر و عوارض

سرکه سیب چیست؟
سرکه سیب برای لاغری یک نوع سرکه محسوب می شود که از آب سیب تخمیر شده آن را درست می کنند. از سرکه سیب به عنوان نوعی چاشنی برای سالاد، طعم دار کردن انواع غذا ها و نگهداری از مواد غذایی استفاده می شود. این ماده غذایی را با روش های گوناگونی و مواد اولیه متفاوتی می سازند. این نوع سرکه به عنوان یک ماده نگهدارنده در صنایع غذایی، کاربرد زیادی دارد.

برای تهیه سرکه سیب باید ابتدا سیب های برش داده شده را با مخمر ترکیب کنید و سپس این ترکیب را در یک ظرف سر بسته قرار دهید تا قند آن به الکل تبدیل شود. در مرحله نهایی هم باکتری طبیعی به الکل اضافه کنید تا به اسید استیک تبدیل شود. به ازای هر 100 گرم از این سرکه 5 میلی گرم سدیم، 73 میلی گرم پتاسیم، 9/0 گرم کربوهیدارت، 4/0 قند، 2/0 میلی گرم آهن، 5 میلی گرم منیزیم و 7میلی گرم کلسیم در آن وجود دارد.

قرص سرکه سیب
قرص سرکه سیب

خواص سرکه سیب در طب سنتی چیست؟
برخی از افراد گمان می‌کنند سرکه سیب فقط یک چاشنی پرکاربرد است، اما واقعیت این است که خواص سرکه سیب آن را به ترکیبی شفا بخش برای درمان بیماری‌های مختلف تبدیل کرده است؛ زیرا حاوی املاح و ویتامین‌های بسیاری است. سرکه سیب که از تخمیر طولانی به دست می‌آید و انواع پروبیوتیک‌ها را فعال می‌کند، کالری بسیار ناچیزی دارد می‌تواند امراض بسیاری را درمان کند و شدت علائم را کاهش دهد.

همچنین متخصصین طب سنتی عقیده دارند سرکه طبع سرد و خشک دارد، به همین جهت برای درمان بیماری‌هایی که در اثر غالب شدن طبع گرم بروز می‌کند بسیار کاربردی است. با اینکه خواص سرکه سیب برای مردان و زنان یکسان است و هیچ منع مصرف جنسی برای آن وجود ندارد، اما ممکن است مردان در اثر مصرف بیش از اندازه‌ی سرکه سیب دچار خستگی شوند. در ادامه به خواص سرکه سیب در طب سنتی اشاره می‌کنیم.

 

تاثیر سرکه سیب بر سلامت مفاصل
یکی دیگر از تاثیرات سرکه سیب بر سلامت، مربوط به کاهش التهاب و درد مفاصل است. خواص سرکه سیب برای زانو درد باعث می‌شود از آن به عنوان یک داروی خانگی موثر استفاده شود. همچنین کسانی که مبتلا به آرتریت یا سایر اختلالات التهابی هستند می‌توانند از سرکه سیب استفاده کنند. برای بهره مندی از خواص سرکه سیب برای پا درد می‌توان آن را به صورت موضعی روی مفصل یا به صورت خوراکی استفاده کرد.

خواص سرکه سیب برای لاغری
سرکه سیب به طور مستقیم و غیر مستقیم بر کاهش وزن تاثیر دارد. مصرف سرکه سیب از سویی جذب قند هنگام هضم غذا را کاهش می‌دهد که موجب افزایش سوخت و ساز چربی و کاهش وزن می‌شود. از سوی دیگر خواص سرکه سیب و عسل موجب کاهش اشتهای کاذب، کاهش کلسترول و چربی مضر می‌شود و به تعدیل وزن کمک کند.

 

فواید قرص سرکه سیب :

حتما باید شنیده باشید که روزی یک عدد سیب بخورید تا بیمار نشوید.قرص لاغری سرکه سیب دارای مواد معدنی بسیاری بوده وعلاوه بر خواصی که سرکه بر روی دستگاه های تصفیه کننده خون دارد ،یک اسید استیک سالم و ملایم است و بر روی کبد و کیسه صفرا اثر فعال کننده دارد و به مقدار قابل توجهی دارای پتاسیم – فسفر – کلرور منیزیم – کلرورسدیم – گوگرد – ویتامی ن های گروه B و ویتامین D می باشد. باید گفت این مواد موجود در قرص سرکه سیب موجب طراوت و نشاط سلول های بدن شده و می تواند دستگاه گوارش را فعال نموده و اثری فوق العاده بر روی هضم مواد چربی – گوشتی وپروتئینی داشته باشد . قرص سرکه سیب به طور کلی از 7 تا 8 درصد اسیداستیک ترکیب شده است ونیز دارای مقداری اسیدمالیک – اسیدسیتریک – اسیدسولس ینیک و اسید تارتریک می باشد.اسید استیک در این قرص محرک و فعال کننده سلولهای کبدی می باشد و در نتیجه موجب بالا رفتن سوخت و ساز بدن و دفع مواد سمی موجود در غذاها از راه روده ها می گردد و به این دلیل مواد سمی در خون پایین می آید.

این مواد سمی غذائی عبارتند از:اوره – اسید اوریک و چربی خون.بسیاری از متخصصان مواد غذایی بر این عقیده اند که مقدار کمی سرکه هر روز باید همراه غذا مصرف شود تا نه تنها ترشحات غدد معده – کبد – لوزالمعده و غده روده ها زیاد شده و مواد غذایی خوب هضم شوند بلکه موجب دفعاوره و هضم چربی در خون نیزگردد.علاوه بر این ها .. قرص لاغری سرکه سیب اثری حیاتی در حفظ طراوت بدن دارد ، چرا که گوگرد در طراوت پوست نقش مهمی دارد و این قرص دارای گوگرد کافی می باشد وکلرور منیزیم که از عوامل حفظ جوانی است که در این قرص لاغری به مقدار کافی وجود دارد.

گفتنی است که ویتامین های B – کلسیم و فسفر در احساس نشاط و رفع خستگی بدن بسیار موثر است. این قرص لاغری با بهره مندی از خواص سرکه سیب و سایر مواد تنظیم کلسترول خون با ایجاد تعادل و دفع چربی های بدن اندامی متناسب و در خور را برای شما به ارمغان می آورد.

محتویات قرص لاغری سرکه سیب:

دی کلسیم فسفات ، سلولوز گیاهی ، اسید سیتیریک سبزیجات ، کروسکارملوس ، سیلیکا ، منیزیم استئارات طبیعی غنی شده از گیاهان دارویی .

حاوی سرکه سیب : پتاسیم ، سدیم ، سلیس ، کلسیم ، منیزیم ،اکسید فریک ، الومین کلر، اسید فسفریک ، اسید گالولیک ، اسید مالیک ، گلوکز ، ساکاروز ، و انواع ویتامینها از قبیل A, B, PP, B5, H

قرص سرکه سیب
قرص سرکه سیب

مواد و ترکیبات موجود در سرکه سیب:

سرکه سیب به طور سنتی از سیب تخمیر شده تهیه می شود و حامل مواد و ترکیبات زیر است:

مواد معدنی پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم ، سدیم ، فسفر ، کلر و گوگرد
عناصر کمیاب آهن ، فلور، مس ، منگنز ، سیلیسیوم ، روی و بور
ویتامین های B1 ، B2 و B6 ، اسید فولیک ، ویتامین C ، ویتامین E و بتاکاروتن (پروویتامین A)
فیبر
تانن اسید تانن
آنتی اکسیدان فلاونوئیدها
آمینو اسیدها
آنزیم ها
اسیدهای آلی مانند اسیدهای سیتریک و استیک
کیفیت سرکه سیب از اهمیت خاصی برخوردار است. بهترین سرکه سیب از سیب های بیو( بیواکولوژی) تولید می شود که در ضمن حالت کدورت خود را حفظ کرده است.

 

معروف‌ترین فواید سرکه سیب
این سرکه یک محصول خانگی محبوب است. مردم قرن‌هاست که از سرکه سیب برای لاغری، آشپزی و داروسازی استفاده می‌کنند. این مایع دارای خواص مختلفی برای سلامتی از جمله اثرات ضدمیکروبی و آنتی‌ اکسیدانی است. معروف‌ترین فواید سرکه سیب شامل موارد زیر است:

کمک به کاهش وزن
کاهش کلسترول
کاهش سطح قند خون
بهبود علائم دیابت

فواید خوردن سرکه سیب ناشتا
اغراق نمی‌کنیم اگر بگوییم که سرکه سیب طلای مایع است. این ماده هم برای اندام‌های داخلی، هم اندام خارجی مثل پوست و مو مفید است. سرکه سیب به پیشگیری و درمان دیابت کمک می‌کند. همچنین علاوه‌بر سفید کردن دندان‌ها، باعث سرعت‌بخشی به کاهش وزن و خنثی‌کردن pH بدن می‌شود.

بیشتر این خواص و فوایدی که در بالا ذکر کردیم به علت وجود آستیک اسید موجود در آن است. این ماده معجزه‌آسا باعث کشتن باکتری‌های مضر داخل بدن و رشد و پرورش باکتری‌های مفید خواهد شد. حال اگر بخواهیم جمع‌بندی داشته باشیم، سرکه سیب طبیعی برای پوست، سیستم گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن‌تان مفید است.

نکته: قبل از این‌که دندان‌های‌تان را مسواک بزنید، سرکه سیب بخورید تا با مسواک‌زدن، مزه سرکه از دهان‌تان برود.

سرکه سیب؛ کنترل وزن و کاهش کلسترول
خواص سرکه سیب در دنیای سلامت و زیبایی به طور فراوانی مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد. یکی از این خواص که باعث شده تعداد زیادی از افراد به استفاده از آن روی آورند، اثرات ممکن آن در کاهش وزن است. برخی مطالعات نشان داده‌اند که سرکه سیب با ایجاد احساس سیری، می‌تواند به مصرف کالری کمتری و در نتیجه کاهش وزن منجر شود. گرچه تاکید می‌شود که این اثر بدون تغییرات در سبک زندگی و رژیم غذایی قابل مشاهده نیست.

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری پیش از وعده غذایی است. می‌توانید یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در حجم مشخصی از مایعات همچون آب و یا سایر نوشیدنی‌ها حل کنید و میل نمایید. همچنین می‌توان از سرکه سیب در تهیه سس سالاد و یا در غذای خود استفاده کنید تا خاصیت چربی سوزی آن اثر بگذارد.

بسیاری از افراد خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری را موثر می دانند؛ اما در حقیقت با خوردن سرکه سیب قبل از خواب، قند خون کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه چنانچه صبح آزمایش قند بدهید، ۴ درصد قند ناشتای شما کمتر خواهد بود؛ اما نمی‌توان گفت خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری تاثیر دارد.

برای اینکه متوجه شوند آیا سرکه سیب روی چربی بدن تاثیر می‌گذارد یا نه؛ یک تحقیق در دوازده هفته انجام دادند که به افرادی در ۳ دسته، به ترتیب روزی یک قاشق غذاخوری سرکه سیب، ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب و نوشیدنی شبیه به دارو دادند و البته این افراد سبک زندگی عادی و غذای رژیمی معمولی خود را داشتند. در نتیجه‌ای که از این تحقیق به دست آمد، در گروه اول و دوم کاهش وزن سریع، کاهش درصد چربی بدن، کاهش سایز میان‌تنه و کاهش تری گلیسیرید وجود داشت و گروه دوم نیز کاهش وزن بیشتری نسبت به گروه اول داشتند؛ اما این میزان به دو برابر نمی‌رسید.

گروه سوم نیز نه‌تنها وزن کم نکردند، بلکه وزن آن‌ها اضافه شد و سایز میان‌تنه آن‌ها نیز افزایش پیدا کرد. به این ترتیب به این نتیجه رسیدند که سرکه سفید می‌تواند در چربی سوزی و کاهش تری گلیسیرید خون موثر باشد؛ اما با این وجود به تحقیقات بیشتری نیاز است.

روش‌ و مقدار مصرف سرکه سیب در روز

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری
بهترین زمان مصرف سرکه سیب باید با توجه به عواملی همانند وزن و اندازه بافت چربی در بدن هر فرد تایین شود. همچنین مدت زمان نوشیدن این سرکه باید بر اساس همین عواملی که گفتیم باشد. اگر به دنبال دریافت تاثیر بهتر از سرکه سیب هستید، آن را بعد از غذا مصرف کنید که سوخت و ساز را در بدنتان افزایش دهد. همچنین این کار به جذب بهتر مواد معدنی به خون کمک زیادی می کند.

ممکن است بعضی از افراد به خوردن سرکه سیب قبل از غذا و با شکم خالی یا ناشتا حساسیت نشان دهند که این روش که گفتیم برای این افراد مناسب است. از آنجایی که خوردن سرکه خالی باعث ضعف و بی حالی می شود، بهتر است مقداری از آن را با آب ترکیب و میل نمایید؛ زیرا خیلی از افراد پس از خوردن سرکه سیب باز هم احساس گرسنگی می کنند.

خوردن سرکه سیب با شکم ناشتا سوخت ساز را به شدت افزایش می دهد، اما کار بسیار خطرناکی است و ما آن را توصیه نمی کنیم؛ زیرا عوارض بدی را به دنبال دارد. تاثیرات مصرف سرکه سیب قبل از وعده های غذایی بستگی به وزن شما دارد. اگر هرشب 15 تا 20 دقیقه قبل از خواب به مدت دوهفته و به صورت مستمر سرکه سیب بخورید، وزن شما در همان چند روز 1 تا 2 کیلو کاهش می یابد.

هنوز مقدار مشخصی برای مصرف سرکه سیب تعیین نشده است و به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از مصرف روزانه سرکه سیب، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. با این حال، برخی نکات می‌توانند کمک کنند تا این مصرف به صورت ایمن‌تر صورت بگیرد. برای مثال، سعی کنید سرکه سیب را با آب رقیق کنید تا آسیب کمتری به گلو و مینای دندانتان وارد شود. همچنین، باید از مصرف سرکه سیب بیش از ۲ بار در روز خودداری کرد.

طرز مصرف :

روزانه 1 – 2 عدد قرص قبل از وعده غذایی همراه با یک لیوان اب

جهت کسب حداکثر نتیجه مصرف قرص سرکه سیب را همراه با رژیم غذایی علمی و تمرین ورزشی دنبال کنید.

توجه :

تاکنون هیچگونه عوارض جانبی از مصرف قرص سرکه سیب گزارش نشده است .
خانم های باردار و افرادی که تحت معالجه می باشند با مشورت پزشک از این محصول استفاده نمایند.
قرص لاغری سرکه سیب کاملا بی خطر بوده و اجرای تشکیل دهنده آن 100% طبیعی و گیاهی میباشد .
مصرف این دارو برای افراد زیر 14 سال توصیه نمیشود .
دارو های گیاهی ممکن است که برای بدن مضر نباشند ولی مصرف بیش از اندازه آنها امکان دارد در فعالیت اعضای بدن اختلال به وجود آورد پس توصیه میشود روزانه بیشتر از دو عدد کپسول مصرف ننمائید
دور از نور مستفیم آفتاب و در جای خشک و تاریک نگاه داری شود.
دور از دسترس اطفال نگه داری شود
سالیان سال مردم معتقد بودند سرکه سیب، بعنوان ماده ای بر علیه عفونت و حتی

پوکی استخوان و نیز برای هضم بهتر موادغذایی موثر است.

قرص سرکه سیب
قرص سرکه سیب

 

تاثیر سرکه سیب بر درمان کبد چرب
کبد چرب یک بیماری مزمن است که درصورت عدم درمان بیمار را با عوارض جدی روبرو می‌کند. بهتر است بدانید خواص سرکه سیب ناشتا موجب درمان بیماری‌های کبد می‌شود. زیرا به دفع سموم از بدن کمک می‌کند و با رفع چربی‌های جمع شده در بدن موجب بهبود عملکرد کبد و کاهش علائم می‌شود. همچنین یکی دیگر از خواص سرکه سیب برای کبد چرب این است که ورم کبود را بهبود می‌بخشد.

 

پیشگیری از پوکی استخوان با کمک جذب کلسیم
سرکه سیب، به دلیل توانایی افزایش جذب کلسیم – یک عنصر معدنی حیاتی برای پیشگیری از پوکی استخوان – به عنوان یکی از مواد غذایی برتر در این زمینه شناخته شده است. با مصرف سرکه سیب در وعده‌های غذایی خود، می‌توانید از جذب کلسیم بهینه برای تقویت استخوان‌هایتان اطمینان حاصل کنید.

 

خواص سرکه سیب برای پوست
کسانی که با روش‌های مراقبت از پوست آشنایی داشته باشند، به خوبی با خواص سرکه‌ی سیب بر زیبایی و سلامت پوست آگاه هستند. واقعیت این است که سرکه سیب ماده‌ای موثر برای پاکسازی پوست از آلودگی‌ها و سلول‌های مرده است و ضمن باز کردن منافذ بسته پوست بر زیبایی و جلوگیری از آکنه تاثیر می‌گذارد. همچنین در درمان لک‌های پوستی و منگونه‌های پوستی تاثیر زیادی دارد.

طرز استفاده از سرکه سیب برای درمان کبد چرب
با توجه به اینک سرکه سیب ترکیب اسیدی دارد، مصرف آن باید از مقادیر کم شروع شود و به تدریج افزایش پیدا کند. پس بیماران باید مصرف سرکه سیب را از روزی یک قاشق غذاخوری شروع کنند و درصورتی‌که مشکلی مانند سوزش مری را احساس نکردند، چند روز بعد میزان مصرف را به روزی دو قاشق غذاخوری افزایش دهند.

سرکه سیب از بروز سرطان پیشگیری هم می کند. اگر چه سرکه سیب سرطان را درمان نمی کند ، ولی به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ، رادیکال های آزاد را در بدن از بین می برد. رادیکال های آزاد ترکیبات خطرناکی هستند که در اثر اکسیداسیون به وجود می آیند و باعث تخریب سلول های بدن، پیری زودرس سلول ها و ایجاد سرطان می شوند.

بتاکاروتن آنتی اکسیدان مهمی است که در سرکه سیب وجود دارد و رادیکال های آزاد را خنثی می کند. سرکه سیب علاوه بر بتاکاروتن ، ماده دیگری نیز دارد که از سرطان جلوگیری می کند . نام این ماده پکتین است. پکتین یک نوع فیبر غذایی است. مطالعات نشان داده که دریافت زیاد فیبر از بروز سرطان و به خصوص سرطان روده جلوگیری می کند، زیرا فیبرها با مواد سرطان زا در روده ترکیب می شوند و باعث دفع سریع تر آنها از بدن می شوند

یکی از ویژگی‌های مهم سرکه سیب این است که به بهبود عملکرد کبد و دفع سموم بدن کمک می‌کند. فرآیند پاکسازی بدن و کاهش بار سمی بر کبد، از جمله فواید استفاده مداوم از این محصول است. سرکه سیب نه تنها به کاهش تجمع چربی در کبد کمک می‌کند، بلکه به دلیل دارا بودن درصد پایینی از استیک اسید، از نظر عوارض جانبی نیز از سایر سرکه‌ها متمایز می‌شود. استیک اسید، موجود در سرکه سیب، علاوه بر اینکه در کاهش التهاب و ورم کبد موثر است، بلکه توانایی مقابله با باکتری‌ها را نیز دارد. این ویژگی آن باعث می‌شود که بتواند به سلامت و عملکرد بهتر کبد کمک کند.

 

سرکه سیب: استراتژی طبیعی برای سفیدکردن دندان‌ها
با توجه به خاصیت اسیدی سرکه سیب، بسیاری از افراد آن را برای پاک کردن لکه‌ها و سفید کردن دندان‌هایشان استفاده می‌کنند. برای این منظور، می‌توانید با استفاده از یک پنبه، کمی سرکه سیب را روی دندان‌هایتان بمالید. حتماً پس از استفاده از سرکه سیب، دهانتان را با دقت شسته و از به خطر انداختن مینای دندان‌هایتان جلوگیری کنید.

خواص سرکه سیب

سایر فواید سرکه سیب به شرح زیر است:

1- سرکه سیب دارای خاصیت آنتی بیوتیکی و ضدعفونی کننده است. ضد باکتری و ضد قارچ است و باعث ارتقاء عمل سیستم ایمنی بدن در مقابله با عوامل بیماری زا می شود.
2- مقدار پتاسیم بدن را تنظیم می کند، در نتیجه به حفظ تعادل اسیدی- بازی خون کمک می کند.
3- برای تصلب شرائین مفید است، زیرا هنگام مستحکم شدن استخوان ها، توده کلسیمی موجود در مفاصل را تجزیه می کند
4- برای درمان مسمومیت غذایی و ناراحتی های گوارشی مفید است.
5- عفونت ادراریرا بهبود می بخشد
6- فشار خون بالا را کاهش می دهد.
7- در افرادی که داروهای دیورتیک ( ادرارآور ) مصرف می کنند، مصرف سرکه سیب، باعث جایگزین شدن و جبران پتاسیم از دست رفته می شود. برای این منظور دو قاشق مرباخوری سرکه سیب را با مقداری آب مصرف کنید.

 

تاثیر سرکه سیب بر معده
مشکلات و ناراحتی‌های شایع معده مانند گوارش کند یا سنگین و اختلالات شکمی با مصرف سرکه سیب تسکین می‌یابد. سرکه سیب با کم کردن میزان اسیدیته معده، به بهبود علائم سوزش سردل کمک می‌کند. به همین دلیل به کسانی که از مشکلات گوارشی رنج می‌برند توصیه می‌شود برای بهره‌مندی از خواص سرکه سیب برای معده بعد از غذا، به خصوص غذاهای چرب و سنگین یک قاشق غذاخوری سرکه سیب میل کنند تا بروز علائم کاهش پیدا کند.

متخصصان طب سنتی عقیده دارند خواص سرکه سیب با عسل موجب متعادل کردن اسید معده و جلوگیری از سوزش سر دل می‌شود. همچنین در مواردی که فردی مبتلا به التهاب مری باشد، خواص سرکه سیب خانگی می‌تواند به عنوان داروی ضد التهابی و تسکین دهنده‌ی مری موثر واقع شود.

خواص سرکه سیب برای قلب
بیماری‌های قلبی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. اما اگر می‌خواهید یک راه مطمئن و کم ریسک برای درمان آن انتخاب کنید، بهتر است با خواص سرکه سیب برای قلب آشنا شوید. سرکه سیب به دلیل دارابودن استیک اسید، می‌تواند میزان کلسترول خون را کاهش دهد و از این طریق گرفتگی عروق را کم و بیماری قلبی را درمان کند.
اسید کلروژنیک یک آنتی اکسیدان قوی است که در ترکیبات سرکه سیب وجود دارد و از اکسیده شدن کلسترول جلوگیری می‌کند.

خواص سرکه سیب طبیعی برای فشار خون نیز اثبات شده است و به طور موثری می‌تواند آن را کاهش دهد. به این ترتیب مصرف سرکه سیب به طور غیر مستقیم و از طریق کنترل فشار خون بر سلامت قلب تاثیرگذار است.

 

عوارض سرکه سیب
مصرف سرکه سیب برای لاغری نمی‌تواند کاملا بی‌خطر باشد و ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد که در ادامه عوارض رایج مصرف سرکه سیب برای لاغری را آورده‌ایم.

مشکلات گوارشی

مصرف سرکه سیب می‌تواند مشکلات گوارشی متعدد ایجاد کند که از مهم‌ترین آن‌ها گاستروپارزی است به خصوص در افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند. در طی این عارضه غذا مدت بیشتری در معده می‌ماند و در نتیجه سیستم گوارش از نظم خود خارج می‌شود که علائمی همچون نفخ و حالت تهوع و… دارد.عوارض گوارشی دیگر ناشی از تاثیر سرکه سیب در کاهش اشتها است. برخی از آزمایش‌ها نشان داده است که احساس سیری و کاهش اشتها، که به کاهش کالری دریافتی منجر می‌شود، به دلیل مشکلات گوارشی است که می‌تواند سبب ایجاد احساس تهوع نیز بشود.

 

از بین بردن مینای دندان

حالت اسیدی موجود در سرکه که ناشی از استیک اسید است، می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد. همچنین از آنجایی که با بزاق دهان اسیدی است، می‌تواند عامل تشدید کننده تاثیر اسیدی سرکه و درنتیجه موجب فرسایش مینای دندان باشد.

کاهش پتاسیم

سرکه سیب در مواردی سبب کاهش سطح پتاسیم خون شده است و همچنین در از بین رفتن استخوانها تاثیر داشته است. البته این موضوع با مصرف بیش از اندازه سرکه سیب اتفاق می‌افتد و هنوز تحقیق علمی روی آن صورت نگرفته است.

سوختگی مری و سوختگی پوست

در کودکان خوردن سرکه سیب باعث سوزاندن مری شده است؛ به همین دلیل باید آن را از دسترس کودکان خارج کرد. همچنین افرادی که به صورت خودسرانه برای از بین بردن جوش‌های صورت خود از سرکه سیب برای پوست استفاده کردند، دچار سوختگی پوست شدند که بیشتر در کودکان دیده شده است. همچنین در طی درمان خانگی عفونت پا در یک پسر بچه، سوختگی با سرکه سیب به وجود آمده است.

تداخل دارویی

سرکه سیب می‌تواند با انواعی از داروها تداخل داشته باشد و به همین دلیل پیش از مصرف آن، باید با پزشک مشورت نمایید. داروهایی که با سرکه سیب تداخل می‌کنند شامل داروهای دیابت، دیگوکسین یا لانوکسین و داروهای ادرار آور هستند.

پایین آمدن سطح قند خون
یکی دیگر از عوارض مصرف بیش از حد سرکه سیب برای لاغری افت قند خون است. همانطور که می دانید پایین آمدن قند خون به خودی خود اتفاق بدی نیست اما در بیماران دیابتی اگر قند خون تا حد زیادی افت کند آنها بیهوش می شوند و حتی امکان دارد به کما بروند.

مصرف سرکه سیب تاثیر زیادی بر افزایش سطح انسولین در خون دارد. پس مصرف آن به همراه دارو های دیابت و فشار خون بسیار خطرناک است؛ زیرا انسولین قند را کاهش می دهد و داروهای دیابت هم دقیقا همین کار را می کنند در نتیجه قند بیش از حد کاهش می یابد و فرد دیابتی بی هوش می شود.

استفاده از سرکه سیب به افرادی که تحت شیمی درمانی هستند، زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود؛ زیرا عوارض سرکه سیب برای این افراد بیشتر از منفعت آن است و باعث بروز آسیب های جبران ناپذیری در آنها می شود که در ادامه این عوارض را بیان می کنیم.

 

طرز تهیه سرکه سیب خالص در منزل
ابتدا سیب را خرد کنید. فقط چوب سر سیب دور ریخته شود. بقیه قسمت ها بماند مشکلی ندارد.

سیب های خرد شده را داخل دبه بریزید، شکر ریخته و به قدری آب بریزید که روی سیب ها را بپوشانید.

در دبه را نیمه باز بگذارید تا هوا داخلش جریان داشته باشد و مانع کپک زدن یا الکل شدنش شود.

دبه را در محلی گرم بین دمای ۲۵ تا ۳۰ درجه بگذارید. اگر آفتاب باشد هم زود ترش می شود و هم کرم نمیزند.

بعد از ۳ تا ۷ روز مگس سرکه جذب بوی میوه شده و درون سرکه تخم گذاری می کند. این امر باعث ترش و تیز شدن سرکه می شود.

مگس سرکه برای تهیه سرکه مفید است. ضمنا باید یک چهارم دبه خالی باشد.

بعد از ۵۰-۴۰ روز صاف کرده و سرکه را جدا کنید.

 

نکات مهم در تهیه سرکه سیب خانگی

سیب های با کیفیت انتخاب کنید، چون در طعم سرکه موثر است.

از ترکیب سیب های مختلف استفاده کنید.

هرچه سیب ها رسیده تر و شیرین تر باشند، سرکه بهتری خواهید داشت.

حتما قبل از خرد کردن سیب ها، آنها را در آب سرد بشویید.

هر چه سیب بیشتری بردارید سرکه بیشتری خواهید داشت، اما برای اولین بار بهتر است با ۳ سیب امتحان کنید.

اگر از سیب ارگانیک استفاده می کنید، لازم نیست هسته و چوبش را جدا کنید.

سیب ها را به صورت مکعب های کوچک خرد کنید تا سریعتر تخمیر شوند.

برای تهیه سرکه هرگز از ظرف فلزی استفاده نکنید. شیشه تمیز و استریل بهترین ظرف است.

مقدار آبی که روی سیب می ریزید به اندازه ای باشد که سطح سیب را بپوشاند.

اگر آب سطح سیب را نگیرد ممکن است سرکه پوسیده و خراب شود. آب زیاد هم نریزید که سرکه رقیق شود.

برای هر سیب یک قاشق چایخوری (۴ گرم) شکر کافیست.

در شیشه را با پارچه تمیز پنبه ای بپوشانید.

مخلوط را یک یا دو بار در روز با قاشق چوبی هم بزنید. هم زدن مخلوط به فرایند تخمیر و همچنین جابجایی سیب در شیشه کمک می کند.

بعد از یکی دو هفته وقتی همه سیب ها به ته شیشه بروند، فرآیند تخمیر انجام شده است.

مخلوط را از صافی پارچه ای تمیز رد کرده، داخل شیشه ای بریزید و رویش را با پارچه بپوشانید.

به مدت ۳ تا ۶ هفته بگذارید تخمیر شود و هر چند روز یکبار هم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *