طول پاشنه و راز سرعت هر چه طول پاشنه پای شما کوتاه‌تر باشد، شانس شما برای پیروزی رقابت های دوی سرعت بیشتر است. به گفته محققان دانشگاه آمستردام هلند، نتایج حاصل از مدل‌های ریاضی به کار برده شده برای بررسی تاثیر طول پاشنه در توانایی دویدن در یک مسافت مشخص، چنین فرضیه‌ای را مورد تایید قرار داده است.

ادامه مطلب: طول پاشنه و راز سرعت هر چه آهنگ مصرف انرژی در یک سرعت مشخص کمتر باشد، معمولا فرد قادر خواهد بود مسافت بیشتری را به دویدن ادامه دهد. محققان معتقدند مقدار انرژی الاستیک یا انرژی کشسانی ذخیره شده در زردپی آشیل که به قسمت پشت قوزک پا متصل شده است و ارتباط بین ماهیچه ساق و پاشنه پا را برقرار می‌سازد، نقش بسیار مهمی در افزایش توانمندی‌های فرد هنگام دویدن دارد.

وقتی یک دونده روی پاهای خود می‌ایستد، زردپی تحت فشار قرار می‌گیرد و مقداری انرژی در خود ذخیره می‌کند. این انرژی با بلند شدن پای فرد از سطح زمین آزاد می‌شود و در دویدن به او کمک می‌کند. در این بررسی طول پاشنه به عنوان فاصله افقی متوسط بین استخوان قوزک پا و زرد‌پی آشیل در بخش داخلی و خارجی پا اندازه‌گیری شد.

این فاصله عبارت است از فاصله بین بخش جانبی و بخش میانی استخوان قوزک پا تا زردپی آشیل که به عنوان طول پاشنه در نظر گرفته شده و میزان موفقیت و احتمال برنده شدن هر یک از افراد شرکت کننده در یک مسابقه دو و میدانی را تعیین می‌کند. اگر طول متوسط پاشنه کوتاه‌تر باشد، به معنی این خواهد بود که انرژی بیشتری در زردپی ذخیره می‌شود و فرد توانمندی‌های بیشتر هنگام دویدن دارد.

در این مطالعه ۱۵ دونده حرفه‌ای هنگام دویدن روی تردمیل مورد بررسی قرار گرفتند.

به طور کلی افرادی که طول پاشنه پای آنها کمتر است جذب اکسیژن در ریه‌ها نیز به مراتب کمتر خواهد بود که در نتیجه نشان می‌دهد این فرد هنگام دویدن توانمندی‌های بیشتری دارد. با توجه به نتایج به دست آمده در این تحقیقات می‌توانید پیش از حضور در مسابقه‌های دو و میدانی، با اندازه‌گیری طول پاشنه پای خود، احتمال موفقیت و شانس برنده شدن خود در این رقابت را تا حدودی برآورد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *