زیتون درختچه ای است به ارتفاع تقریبا سه متر ولی هنگامیكه در شرایط مساعد پرورش می یابد ارتفاع آن حدود 12متر و قطر تنه اش به 3 متر میرسد .

چوب درخت زیتون بسیار سخت و مقاوم است . رنگ آن زرد است كه خطوطی قهوه ای رنگ در آن وجود دارد . از چوب زیتون برای تهیه اشیاء چوبی ظریف استفاده می شود . برگهای آن س بز رنگ ، بیضوی و دراز و بوضع متقابل یكدیگر بر روی ساقه قرار گرفته اند .
منشاء درخت زیتون احتمالا منطقه مدیترانه بوده و از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است .

زیتون معمولا در اوائل تابستان شروع به گل دادن می كند و میوه آن كم كم ظاهر می شود . در اواخر تابستان میوه آن به ثمر می رسد . در این هنگام زیتون س بز است و بتدریج تبدیل به بنفش و قهوه ای و سپس سیاه می شود بطوریكه در اواخر پائیز كه موقع برداشت میوه است رنگ آن بكلی تیره است .

تركیبات شیمیایی:
زیتون رسیده در حدود 30 درصد روغن درد . این روغن مخلوطی از اولیئك اسید Oleic acid ، لینولئیك اسید Linolenic acid و پال میتیك اسید Palmitic acid می باشد .
روغن زیتون مایعی است زلال برنگ زرد روشن مایل به س بز یا زرد طلایی برای استخراج روغن زیتون میوه ها را له كرده و در داخل كیسه ای می ریزند و سپس كیسه را تحت فشار قرار داده تا روغن آن خارج شود.
البته از باقیمانده تفاله زیتون كه روغن آن گرفته شده تحت اثر آب جوش حرارات و فشار روغن زیتون معمولی را استخراج می كنند كه ارزش روغن فشار اول را ندارد .
زیتون دارای سدیم ، ویتامین A و E و آهن می باشد .خواص داروئی:
زیتون رسیده از نظر طب قدیم ایران گرم و قابض است و میوه نارس زیتون سرد و خشك است و روغن زیتون گرم و خشك است . برگ درخت زیتون نیز گرم و خشك می باشد .

مضرات :
روغن زیتون برای هیچ كس مضر نیست و همه افراد می توانند از آن استفاده كنند فقط میوه تازه و یاقوتی آن معده راسست می كند و ممكن است تولید استفراغ كنند .

2) روغن زیتون نرم كننده و صفرا بر است .

3) روغن زیتون دفع كننده سنگ كیسه صفرا است برای این منظور باید آنرا با آبلیمو مصرف كرد .

4) روغن زیتون كرم كش است .

5) روغن زیتون برای رفع سرفه های خشك مفید است .

6) برای رفع خارش گزیدگی حشرات ، روغن زیتون را به محل گزیدگی بمالید .

7) بدن بچه هایی را كه مبتلا به نرمی استخوان و كم خونی هستند با روغن زیتون ماساژ دهید اثر مفیدی دارد.

8)ب رای رفع پیوره لثه ، روغن زیتون را بر روی لثه بمالید .

9) برای برطرف كردن خراش و ترك پوست ، گلیسیرین و روغن زیتون را بمقدار مساوی با هم مخلوط كرده و روی پوست بمالید .

10) دم كرده برگ درخت زیتون تب بر است .

11) جوشانده برگ درخت زیتون برطرف كننده نقرس و رماتیسم است .

12) برای سرباز كردن جوشها و كورك ها زیتون را له كرده و روی جوش یا كورك بمالید .

13) دم كرده و جوشانده پوست درخت زیتون تب بر و درمان كننده مالاریا است .

14) پماد میوه نارس زیتون برای سوختگی مفید است 15) جویدن برگ زیتون برای از بین بردن زخم های دهان مفید است

16) برای رفع سستی فلج و لقوه و تقویت نیروی —- باید 80 گرم روغن زیتون را با 14 گرم كندر و 16 گرم سیاه دانه مخلوط كرده و بمدت سه روز از آن بخورید

17) مصرف روغن زیتون از امراض قلبی وسرطان جلوگیری می كند .

18) و بالاخره روغن زیتون بهترین روغن برای پخت و پز می باشد زیرا در اثر حرارات خراب نمی شود. 1) دم كرده برگ زیتون داروی خوبی برای پائین آوردن فشار خون می باشد . بدین منظور باید 20 عدد برگ زیتون را داخل 300 گرم آب ریخته و آنرا بمدت 15 دقیقه بجوشانید . سپس كمی قند به آن اضافه كرده و بمقدار یك فنجان دوبار در روز از آن بنوشید . بعد از دو هفته باید بمدت 8 روز نوشیدن این دم كرده را قطع كنید و سپس ادامه دهید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *