خوراکیهای ضد استرس کدام اند غذاهایی که در طول روز می خوریم مستقیما روی عواطف و احساسات ما تاثیر می گذارند… حتما شما هم گاهی استرس و اضطراب را تجربه کرده اید.
اکثر افراد در چنین موقعیت هایی، خوراکی های شیرینی مثل بستنی و شکلات هوس می کنند. اما می توانید با افزایش اطلاعات تان، خوردنی هایی پیدا کنید که هم در چنین موقعیت هایی نیازتان را برطرف کنند، هم منابع غنی از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها باشند.

۱) زغال اخته: این میوه منبع بسیار غنی از ویتامین C محسوب می شود. متخصصان تغذیه معتقدند ویتامین C یکی از دشمن های سرسخت فشار و استرس است. علاوه بر آن در ساختار زغال اخته، فیبر زیادی وجود دارد. فیبر می تواند قندخون را تنظیم کرده و در سطوح مناسبی حفظ کند. در بسیاری از موارد به دلیل تغییر سطح گلوکز یا همان قندخون، افراد دچار اضطراب و عصبانیت می شوند.

۲) شیر کم چرب و رقیق: دو عنصر شاخص موجود در شیر، کلسیم و ویتامینB هستند. کلسیم باعث استحکام استخوان ها و ویتامینB باعث سالم ماندن عملکرد سلول های عصبی می شود. علاوه بر آن مقادیر بالای پروتئین موجود در شیر قادر است قندخون را در سطح مطلوب نگهداری کند. می توانید شیر را همراه با یکی از میوه های مورد علاقه خود در مخلوط کن بریزید و به عنوان یک نوشیدنی استثنایی از آن استفاده کنید. همین مخلوطی که درست کرده اید جایگزین خوبی برای بستنی محسوب می شود.

۳) پرتقال: پرتقال و اصولا مرکبات سرشار از ویتامینC هستند که نوعی آنتی اکسیدان به حساب می آید. در استرس های شدید روحی یا جسمی، بدن احتیاج به آنتی اکسیدان های بیشتری پیدا می کند و در صورت وجود ویتامین C کافی، فرآیند ترمیم و بازسازی بدن با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

۴) برنج قهوه ای: تمام غلات و حبوبات حاوی ویتامین B هستند. اما برنج قهوه ای خواص دیگری هم دارد. این ماده غذایی حاوی فیبر بسیار زیاد و همچنین نوعی سروتونین است. همه این عناصر به برقراری هرچه بیشتر آرامش در بدن کمک می کنند.

۵) سبزیجات برگ سبز: کلم پیچ، کلم بروکلی و همه گیاهان خوراکی دیگری که برگ های سبز تیره دارند، سرشار از انواع ویتامین ها هستند. علاوه بر آن بسیاری از گیاهان عنصر پتاسیم هم در ساختار خود دارند. پتاسیم هم روی سلول های عصبی اثر خوبی دارد و هم باعث احساس آرامش می شود.

۶) بوقلمون: مقادیر زیادی از یک اسیدآمینه به نام اِل-تریپتوفان در گوشت این پرنده وجود دارد. اِل-تریپتوفان باعث رها شدن سروتونین از سلول های بدن می شود و سروتونین طوری سلول های مغزی را تحریک می کند که احساس آرامش به فرد دست می دهد. درواقع به علت همین سروتونین است که اکثر افراد بعد از خوردن گوشت بوقلمون احساس آرامشی عمیق می کنند و حتی خیلی خسته و خواب آلود می شوند. اِل- تریپتوفان با مقادیر کمتر در گوشت مرغ هم وجود دارد. البته خوردن مرغ سرخ شده هیچ کمکی به کم شدن استرس نمی کند. چون چربی زیاد موجود در چنین غذایی هضم آن را سخت و طولانی خواهد کرد.

۷) برگه زردآلو: این خوراکی بسیار پرطرفدار حاوی منیزیم است که یکی از عناصر قوی ضداسترس محسوب می شود. حتی بعضی مردم می گویند تجربه شخصی آنها نشان داده که خوردن غذاهای پرمنیزیم ضربان قلب را پایین می آورد و اثری آرامش بخش دارد. عنصر منیزیم درواقع نوعی شل کننده عضلانی است. به جز منیزیم مقادیر فراوانی ویتامین C و فیبر هم در برگه زردآلو یافت می شود. درواقع این خوراکی یکی از مفیدترین میان وعده ها به حساب می آید. البته نباید در خوردن برگه افراط به خرج داد چون حاوی مقادیر زیادی فروکتوز است. فروکتوز نوعی قند است که مصرف بیش از حد آن برای بدن مناسب نیست.

۸) سویا: پروتئین، انواع ویتامین B، کلسیم و منیزیم همه یکجا در سویا یافت می شود. این ماده غذایی پرمنفعت را می توان به هر شکلی به رژیم غذایی روزانه اضافه کرد. مثلا مصرف شیرسویا، پنیر سویا (توفو) یا حتی خوردن آجیل سویا به عنوان میان وعده.

۹) چای به جای قهوه: مطالعه ای دانشگاهی در لندن نشان داد که نوشیدن ۴ نوبت چای در روز قادر است استرس را به میزان قابل توجهی پایین بیاورد. چای در واقع می تواند از ترشح هورمون کورتیزول که باعث بروز استرس و اضطراب می شود، جلوگیری کند.

۱۰) آب: نوشیدن آب کافی تکنیکی ساده اما کارآمد برای جلوگیری از بروز استرس های روزانه به حساب می آید. وجود آب کافی در بدن به مواد دیگر اجازه می دهد با مقادیر متناسبی به همه جای بدن برسند. در ضمن کم آبی حتی در درجه های خفیف عملکرد سلول های عصبی را دچار مشکل می کند و باعث تشدید اضطراب و استرس می شود.

۱۱) چای سبز: در چای سبز ماده ای به نام تانن وجود دارد. تانن باعث بروز احساس آرامش در مغز و بدن می شود. اگر بعد از نوشیدن چای سبز امواج مغزی ثبت شوند، اکثر آنها از نوع آلفا خواهند بود. موج آلفا نشانه آرامش عمیق است.

۱۲) گوشت آب پز: گوشت دام هم درست مثل گوشت پرنده خاصیت مقابله با استرس دارد. البته این گوشت باید با مقدار کمی نمک، فلفل و روغن آب پز شود تا چنین خاصیتی داشته باشد. غذاهایی مثل همبرگر که در آنها گوشت همراه با چربی زیادی سرخ می شود حتی باعث افزایش اضطراب و ناراحتی هم خواهند شد. ۱۳

) آجیل: مغزهای موجود در آجیل حاوی ویتامین B و E، «روی» و بسیاری مواد مغذی دیگر هستند. در مواقع استرس فشارخون بالا می رود اما ویتامین B موجود در آجیل کمک می کند فشار سریع تر به حالت طبیعی برگردد. علاوه بر آن عنصر «روی» می تواند پرش های عضلانی ناشی از استرس را از بین ببرد. ویتامین E و سایر آنتی اکسیدان هایی که در آجیل وجود دارند هم باعث سالم ماندن سلول های عصبی می شوند.

۱۴) سالاد میوه: میوه ها سرشار از فیبر و ویتامین هستند. اگر میوه های مورد علاقه خود را پوست بکنید، سپس آنها را قطعه قطعه کرده و با هم مخلوط کنید، سالادی به دست می آید که می توان آن را بمب ویتامین نامید. این بمب ویتامینی بهترین ابزار شما برای مقابله با اضطراب و استرس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *