ورزش‌هایی که ‌این هفته قصد داریم بررسی کنیم،

ورزش‌ها و نرمش‌هایی هستند که بدن را تندرست و شاد نگه می‌دارند و با ورزش‌هایی که در سالن‌های ورزشی ارایه می‌شود، هیچ تفاوتی ندارند. اگر شما شاغل هستید و وقت چندانی برای ورزش ندارید، اصلا نگران نباشید؛ ‌این ورزش‌ها تنها ۱۰ دقیقه از وقت‌تان را می‌گیرد و بعد از آن شما می‌توانید با شادابی بیشتری به کار‌های‌ روزمره‌تان برسید…

بسیاری از ورزش‌هایی که افراد می‌خواهند با کمک سی‌دی‌های آموزشی در منزل انجام دهند نیازمند وسایل خاصی مانند تردمیل یا دوچرخه و …. هستند، اما ورزش‌هایی که این‌جا به شما پیشنهاد می‌کنیم، تنها به یک فرش یا زیرانداز مناسب نیاز دارد تا شما موقع انجام حرکات ورزشی، دچار کمردرد نشوید. بهتر است ملافه‌ای تمیز را روی فرش خود پهن کنید تا احیانا اگر در اثر حرکات ورزشی عرق کردید، به فرش شما منتقل نشود. از ملافه‌ای استفاده کنید که لیز نباشد که شما در هر حرکت مجبور باشید زمانی را برای صاف و مرتب کردن‌ این زیرانداز اختصاص دهید. زمان ۱۰ دقیقه را هر روز به یک ناحیه خاص از بدن تان اختصاص دهید مثلا یک روز بر ناحیه شکم، باسن، سینه‌ها، بازو‌ها و…. متمرکز کنید.

ورزش را در ابتدا با حرکاتی مانند چرخاندن سر و گردن یا دست‌ها آغاز کنید زیرا ‌این ورزش‌ها حرکاتی هستند که روی تمام بدن شما تاثیر مستقیمی می‌گذارند و شادی و سرزندگی شما را در طول روز تامین می‌کنند.

حرکاتی را که روی عضلات دست، پا، سر، گردن خود انجام دهید با احتیاط کامل انجام دهید و مواظب باشید که‌ این حرکات آسیبی را به‌این نواحی از بدن شما وارد نسازد زیرا‌ این اعضا بسیار حساس هستند و با کوچک‌ترین ضربه‌ای آسیب می‌بینند.

شما در یک یا دو ماه اول ‌این حرکات را هر روز و به مدت ۱۰ دقیقه می‌توانید انجام دهید اما بعد از‌این مدت شما می‌توانید ‌این زمان را از ۱۰ دقیقه به ۳۰ دقیقه افزایش دهید. زیرا بعد از گذشت یک یا دو ماه بدن شما آمادگی بیشتری را برای افزایش زمان ورزش کردن دارد و با مشکل جدی مواجه نخواهید شد اما باز هم متذکر می‌شویم که روی برخی از اعضای خاص که تاکید شد حساسیت بیشتری داشته باشید.

این که شما هر روز ۱۰ دقیقه را به ورزش کردن اختصاص دهید بسیار بهتر از‌این است که شما یک ساعت اما هفته‌ای یک یا دو بار ورزش کنید.

مکانی را که برای ورزش کردن انتخاب می‌کنید باید محیطی باشد که کاملا آزاد باشد و شما حین ورزش کردن نگران ‌این موضوع نباشید که دست تان یا پای شما حین انجام حرکات ورزشی به گل دان یا میز نخورد و دغدغه‌خاطر داشته باشید. اگر هنگام حرکات ورزشی متوجه شدید که در ناحیه‌هایی مانند کمر، گردن و سر دچار عارضه شده‌اید، بهتر است ورزش را متوقف کنید زیرا‌ این موضوع نشانه‌ای است که شما ‌این حرکت ورزشی را که مربوط به‌این ناحیه است، درست انجام نداده‌اید. به همین دلیل در ‌این ناحیه احساس درد و ناراحتی می‌کنید.

موضوع دیگری که فوق‌العاده اهمیت دارد، نحوه صحیح دم و بازدم شما در حین ورزش کردن است. شما باید به درستی و صحیح تنفس خود را کنترل کنید و بدانید که چه زمانی باید دم و یا چه زمانی بازدم را انجام دهید زیرا در غیر ‌این صورت در حین انجام حرکات ورزشی با کمبود اکسیژن مواجه می‌شوید.

از یک چوب‌دستی استفاده کنید. ممکن است بسیاری از افراد چنین چوب‌دستی را در منزل نداشته باشند. شما می‌توانید از لوله جاروبرقی برای ‌این کار استفاده کنید و‌ این لوله بلند را به مدت ۱۰ دقیقه از جارو برقی‌تان جدا کرده و بعد متصل کنید یا ‌این که از یک عصا برای‌ این کار استفاده نمایید. این چوب دستی را روی پشت خود قرار دهید و آن را بالا و پایین کنید تا چربی‌های موجود در پشت شما از بین بروند یا ‌اینکه از‌ این چوب برای حرکات دراز و نشست استفاده کنید،‌ این چوب را روی ناحیه‌ای در جلوی خود قرار دهید و از آن به عنوان یک وسیله کمکی برای بالا آمدن استفاده کنید، در‌این صورت افرادی که قادر به انجام حرکات دراز و نشست نیستند با سهولت بیشتری می‌توانند ‌این کار را انجام دهند.

شما می‌توانید از یک کش یا نخی که حالت کشسان داشته باشد استفاده کنید و یک سر‌ این کش را در یک دست خود و سر دیگر را در دست دیگر خود بگیرید و آنها را به هم دور یا نزدیک کنید. با کمک ‌این حرکت باز روی عضله‌های پشت بازوی خود کار می‌کنید. این کار باعث می‌شود افرادی که دارای بازو‌های بزرگی هستند با ‌این کار به از بین رفتن بازو‌های‌شان کمک شایانی می‌شود.

اگر در فصل تابستان هستید، بهتر است کولر و وسیله تهویه منزل‌تان را در حین حرکات ورزشی خاموش نگه دارید و فقط پنجره‌های منزل‌تان را باز کنید تا هوای اتاق در حین ورزش جابه‌جا شود، زیرا شما در حین انجام حرکات ورزشی دچار تعریق می‌شوید و اگر کولر یا هر وسیله تهویه دیگری روشن باشد باعث می‌شود که دچار درد عضلانی یا سرماخوردگی شوید.

در آخر نکته‌ای که توصیه می‌شود، برای‌ اینکه انگیزه بیشتری برای ورزش کردن در منزل داشته باشید، توصیه می‌شود هنگامی‌که می‌خواهید حرکات ورزشی را آغاز کنید، بهتر است موزیکی در سالن یا اتاقی که در حال ورزش کردن هستید پخش شود زیرا در‌این صورت حرکات ورزشی را با شوق بیشتری انجام می‌دهید.

شما می‌توانید یک بطری را از آب پر کنید و از آن به‌عنوان‌ هالتر یا دمبل استفاده کنید و هر روز صبح با ‌این حرکات می‌توانید چربی‌های اضافی بازو‌های‌تان را که ممکن است شل شده باشند و باعث آزار شما شوند با ‌این کار ساده تبدیل به عضله کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *