دانش مکمل های ورزشی به مطالعه مکمل ها و رژیم غذایی ورزشکاران می پردازد .
همچنین انواع و مقدار نوشیدنی ها و غذاهای مصرفی ورزشکار و عملکرد موادغذایی نظیر ویتامین ها و املاح معدنی ، مکمل ها و مواد ارگانیک طبیعی مانند کربو هیدارت ها ، پروتئین ها و چربی ها مورد بررسی قرار می گیرد.

قسمت مهمی از رژیم های تمرینات ورزشی ، غالباً در ورزش های قدرتی مانند ( وزنه برداری و بدن سازی ) و ورزش های استقامتی (دوچرخه سواری ، دوندگی ) مورد توجه می باشند. ورزش و دویدن لازمه زندگی سالم می باشند.

ادامه مطلب تاریخچه مکملها

در دوران باستان
در زمانی که یونانیان و رومی های باستانی بازی های المپیک را آغاز نمودند ورزشکارن از رژیم غذایی حاوی مکمل و مواد غذایی رژیمی برای دستیابی به عملکرد فوق العاده ، پیروی می کردند .
برای مثال میلو از کروتون ، مبارز و اسطوره استقامت که ۵ بار پیروزی در بازی های المپیک را از سال ۵۱۶ تا ۵۳۲  پیش از میلاد از آن خود ساخت، ۹ کیلو گرم گوشت ، ۹ کیلو گرم نان در روز مصرف می کرد.
مکمل های ورزشی از زمان گلادیاتور های المپیک باستانی تا کنون تغییرات بسیاری کرده است. دانشمندان دائماً به این  موضوع علاقمندی نشان می دهند. تحقیقات حاکی بر آنست که ترکیب تمرین و رژیم غذایی مناسب ابزار مناسبی است که روش زندگی سالم را مدیریت نموده و می تواند عامل جلوگیری از عارضه های مزمن مانند بیماری دیابت غیر وابسته به انسولین ، فشار خون ، عارضه قلبی کرون ، پوکی استخوان ، چاقی ، بهداشت روان ، سرطان های روده بزرگ ، سکته قلبی و صدمات پشت بدن باشد .
در سال ۲۰۰۸ یو اس نیوز اعلام نمود که ۶۵% از آمریکایی ها به صورت مرتب نرمش ، ورزش و یا فعالیت های جسمانی دارند که در اینجا اهمیت مکمل مناسب برای عملکرد بهینه و طولانی مدت ظاهر می شود . در کنار رژیم غذایی ، تاثیرات فرهنگی و اجتماعی ، عادات و روش زندگی ، انگیزه و عملکرد ورزشی موفق را به نمایش می گذارند. (بنا به گفته پروفسور ماگن) .
به هر جهت ، پروفسور ماگن اظهار می دارد که بدون مواد مغذی مناسب بالقوه کامل ورزشکار شناسایی نمی شود زیرا هنگامی که عملکرد در بالاترین وضعیت خود قرار گیرد ، سطوح تمرینات  ممکن است حفظ نشود ، ترمیم با سرعت پایین تری انجام شود و امکان ابتلا ورزشکار به صدمه و عفونت بالا برود.
شناخت مکمل غذایی باعث عملکرد بهینه ورزشی و سلامتی یک عمر می شود که می تواند از طریق مصرف مکمل های خاص در زمان تمرینات ، و آموختن روشی که بدن این مواد را به مصرف برساند روش های رژیم غذایی آینده  و تمرینات افراد را تکمیل نماید .

اهداف
مکمل های ورزشی اهداف زیادی جهت بالابردن عملکرد دارند. ابتدا عملکرد را از طریق بهینه سازی ترکیبات بدن بهبود می بخشند که این باعث افزایش سرعت ، تحرک و قدرت می شود. دوم در  فرآیند ترمیم باعث خلق ظرفیت بیشتر برای تمرینات و رقابت شده ، بدن سالم تر شده و  با مکمل های  موثر در رژیم های ورزشی تطابق پیدا می کند  .
سوم اینکه انرژی را به منظور رقابت و تمرینات افزایش داده که مطمئناً عملکرد را بالا می برد.
رژیم غذایی استراتژیک قدرت دفاعی بدن را بالا برده بطوریکه باعث می شود فرد ورزشکار سالم باقی مانده و  حتی قادر به ادامه و تشدید تمرینات ورزشی خود باشد .
مهمترین آنکه ، سلامتی کل بدن شما بهبود می یابد چرا که سلامتی در کلیه جوانب زندگی ضروری است . برای یک ورزشکار مهم است وزنش را از طریق افزایش عضلات و کاهش چربی حفظ نماید . افزایش وزن، فشار بر قلب ، عروق و سیستم تنفسی  وارد نموده ، باعث کندی ورزشکار و همچنین افزایش استرس بیشتر بر بدن می شود  همچنین کاهش وزن  می تواند بدان معنی باشد که شخص به اندازه کافی مواد مغذی جهت مصرف بدن دریافت نکرده و منجر به ترمیم بسیار ناچیز و خستگی زیاد وی شود . ورزشکاران این عمل را از طریق خوردن غذاهای حاوی پروتئین بالا ، مجموعه کربو هیدارت ها و ریز مغذی ها انجام می دهند . ورزشکاران باید از خوردن  جانک فود که از نظر ارزش غذایی بسیار پایین هستند و شکر و چربی اشباع شده دارند بپرهیزند . اغلب ورزشکاران باید غذا هایی را مصرف کنند که با توجه به مقدار کالری موجود در آن دارای  بالاترین ارزش غذایی باشد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *