استانوزولول (وینسترول) چیست و چه  کاربردی دارد؟

استانوزولول (stanozolol) عموما به صورت وینسترول (قرص‌های خوراکی) و وینسترول ( تزریق ماهیچه ای‌) موجود میباشند.در حالی‌ که فرم خوراکی آن‌ به صورت منظم دریافت میشود، فرم تزریقی آن به تدریج مقدار زیادی استانوزولول را مهیا می‌سازد.

وینسترول (استانوزولول) چیست؟

استانوزولول یک استروئید آنابولیک مصنوعی است که از مشتقات تستوسترون می‌باشد.تستوسترون نیز یک هورمون جنسی‌ مردانه می‌باشد که مسئول تعیین ویژگی‌‌های جنسی‌ مردان و ساختار ماهیچه‌ها می‌باشد.

استانوزولول-(وینسترول)-چیست
استانوزولول (وینسترول) چیست و چه کاربردی دارد؟


استروئید‌های آنابولیکی نظیر وینسترول به طور معمول توسط بدن سازان برای ساختن حجم عضلانی خالص و سوزاندن چربی‌‌های اضافه استفاده میشود.سایت ادکوان دات آی آر استانوزولول معمولا برای درمان شرایطی مثل آنژیوادم ارثی (نوع بیماری ورم بدن زیر پوستی‌)(hereditary angioedema) که به وسیله ورم‌های شدید مشخص میشود تجویز میگردد.این اتفاق زمانی‌ که احتباس آب درون بدن افزایش می‌یابد رخ میدهد.این استروئید همچنین در درمان کم خونی (anaemia) که مشخصه آن کاهش تعداد سلولهای خونی است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

winstrol_depot

 

 

تاثیر وینسترول روی بدن چه می‌باشد؟

وینسترول باعث کاهش نشانه‌‌های بیماری آنژیوادم ارثی میشود.وینسترول از احتباس آب درون بدن جلوگیری می‌کند و باعث کاهش علائم این بیماری میگردد.همچنین در بیماری کم خونی نیز این استروئید باعث افزایش تولید سلول‌های خونی میشود.تحقیقات روی حیوانات نشان داده است که وینسترول باعث بهبود رشد عضلات، افزایش تراکم استخوان ها، افزایش تولید سلولهای خون و باعث تحریک و افزایش اشتها میشود.

 

وینسترل چگونه در چربی‌ سوزی کمک می‌کند؟

 

bodybuilding_anadrol

 

امروزه وینسترول به وسیله بدن سازان و ورزش کاران برای حفظ عضلات خود و از دست دادن چربی‌ استفاده میشود.توانایی وینسترول در جلوگیری در احتباس آب در بدن میتواند در این زمینه مفید باشد.مقداری از هورمون تستوسترون میتواند به استروژن تبدیل شود و از این طریق باعث احتباس آب در بدن شوند.

به هر حال تستوسترون موجود در وینسترول بسیار ناچیز می‌باشد و باعث احتباس آب نمیگردد.سایت ادکوان دات آی آر همچنین اعتقاد بر این است که وینسترول با افزایش دفع آب از بدن باعث افزایش میزان ادرار میشود.وینسترول با توانایی چربی‌ سوزی خود میتواند باعث افزایش سرعت فرایند چربی‌ سوزی در بدن شده و از حجم کلی‌ چربی‌ در بدن بکاهد.وینسترول همچنین باعث افزایش قدرت بدون افزایش در وزن بدن میشود.

از این جهت این هورمون به عنوان یک داروی محبوب در میان بدن سازان و ورزش کارانی که خواهان افزایش حجم عضلانی و قدرت بدون افزایش چربی‌ در بدن میباشند مورد توجه قرار گرفته است.
winstrol_2mg_stanozolol

وینسترول چگونه استفاده میشود؟

وینسترول معمولا توسط بدن سازانی که در دوره کات هستند به منظور حفظ حجم عضلات خود و چربی‌ سوزی همزمان استفاده میشود.البته هدف از این دوره کات افزایش حجم عضلات نمی‌باشد بلکه هدف حفظ حجم عضلات و کاهش بافت‌های چربی‌ در بدن می‌باشد.گرچه هنوز قابلت چربی‌ سوزی وینسترول به طور کامل اثبات نگردیده است.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

وینسترول خوراکی و تزریقی مورد استفاده در دوران کات باعث افزایش سطح آزاد سازی تستوسترون در بدن میشود که این امر باعث کمک به بدن در استفاده بیشتر از تستوسترون برای حفظ عضلات و کاهش بافت‌های چربی‌ میشود.قابل ذکر است که استفاده از وینسترول در دوران کات باعث افزایش وزن نمی‌شود.اگر هدف افزایش حجم باشد (دوره حجم) از استروئید‌های آنابولیکی دیگری استفاده میشود.

 

سؤ استفاده از وینسترول چگونه می‌باشد؟

استروئید آنابولیک استانوزولول (وینسترول) فقط برای مقاصد پزشکی‌ در انسان توسط (FDA ) مورد تصویب قرار گرفته است.هر گونه استفاده دیگر در ایالات متحده آمریکا ممنوع می‌باشد.وینسترول معمولا توسط بدن سازان و ورزشکاران مورد سؤ استفاده قرار می‌گیرد.وینسترول اساسا در بدن سازی در دوران کات برای حفظ حجم عضلات و کاهش چربی‌  بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.سایت ادکوان دات آی آر استفاده مناسب از این هورمون باعث افزایش وزن نخواهد شد.

همچنین اعتقاد بر این است که استفاده از وینسترول مرتبط با دیگر عوارض جانبی تستوسترون نظیر افزایش اندازه سینه در مردان و تغییر الگوی صدا و ریزش مو در زنان نمی‌باشد.به همین دلیل است که استفاده از این دارو در میان ورزش کاران به ویژه بانوان در مقایسه با دیگر داروهای آنابولیکی مورد استقبال قرار گرفته است.

همچنین قابل ذکر است که از این دارو در ورزشی نظیر دو و میدانی که ترکیبی‌ از قدرت و سرعت می‌باشد نیز استفاده میشود.استفاده از وینسترول در ورزشکاران مسابقه ای ممنوع می‌باشد و مواردی نیز بوده است که بعد از جواب مثبت آزمایش مبنی بر استفاده از وینسترول مدال ورزشکار از او پس گرفته شده است.

 

چرا وینسترول در میان خانوم‌ها محبوب است؟

استفاده از استروئید‌های آنابولیکی در زنان باعث بروز صفات مردانه در آنان میشود.در حالی‌ که بعضی از این صفات بعد از قطع مصرف دارو برگشت پذیر میباشند ولی‌ بسیاری از این صفات نیز قابل برگشت نمی‌باشد و از این رو استفاده از استروئید‌های آنابولیک توسط زنان ترجیح داده نمی‌شود.در حالی‌ که وینسترول دارای چنین ویژگی‌‌هایی نمی‌باشد و به همین دلایل در میان زنان از محبوبیت بالایی برخوردار است.وینسترول باعث افزایش رشد عضلات در زنان و همچنین میزان بسیار کمی‌ نیز باعث بروز صفت مردانه (androgenic ) میشود.به همین دلیل صفات مردانه نظیر کلفتی‌ صدا و الگوی ریزش موی مردانه به ندرت در زنانی که وینسترول مصرف میکنند دیده میشود.همچنین قابلیت چربی‌ سوزی آن باعث شده که این دارو بیشترین استقبال را توسط بانوان نسبت به دیگر استروئید‌های آنابولیکی داشته باشد.

 

عوارض جانبی استفاده از وینسترول چیست؟

سؤ استفاده یا مصرف بیش از حد از وینسترول باعث عوارض جانبی بسیاری میشود.بسیاری از مصرف کنندگان وینسترول بیشتر از حد مجاز استفاده از این دارو استفاده میکنند.مسمومیت کبد یکی‌ از رایج‌ترین عوارض جانبی سؤ استفاده از وینسترول است.از دیگر عوارض جانبی می‌توان به درد مفاصل، بزرگ شدن بافت سینه در مردان و احتباس آب اشاره کرد.افراد مبتلا به بیماریهایی نظیر سرطان سینه، سرطان پروستات و بیماری هایپرکالسمیا (hypercalcemia ) (بیماری که در آن سطح کلسیم در خون زیاد میشود) مجاز به استفاده از وینسترول نیستند.افراد دارای سابقه حمله قلبی، کلسترول خون بالا با دیابت نیز باید در مورد استفاده از این دارو با پزشکان مرتبط مشاوره نمایند.

منبع : http://www.steadyhealth.com

 استفاده از مطالب  تنها با ذکر منبع مجاز است.         
تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *