WPC ( پاورلیفتینگ حرفه ای ) در ایران
این روز ها صحبت از پا گرفتن تشکل هایی در پاورلیفتینگ ایران به گوش میرسه و امیدوارم که بتونه نوید بخش ارتقای سطح کیفی و شکوفا شدن هر چه بیشتر این ورزش محجور و در عین حال پر مدال برای ایران باشه .هنوز مدت زیادی از تشکیل انجمن یا در واقع سبک Raw Powerlifting که به عنوان پاورلیفتینگ بدون لوازم ازش یاد میشه ، توسط آرین سالاریان نمیگذره که مهدی فاطمی هم اقدام به معرفی انجمنی تحت عنوان WPC یا به عبارتیپاورلیفتینگ حرفه ای کرده و اعضای سرپرستی و مدیریت این انجمن هم معرفی شدند و شروع به کار کردند .

 

 

 

به هر حال امیدوارم تشکیل چنین گروههایی که به نظر من هدفش گسترش پاورلیفتینگ در سطحی فراگیره به ضرر این ورزش تموم نشه ! فکر میکنم آرزوی قلبی تموم پاورلیفتر های ایران اینه که محیطی بدون جنجال و درگیری سرد ! یا گرم !

فراهم باشه و مسابقات حالا در هر سبکی که میخواد بر گزار شه به بهترین نحو دنبال و پراکندگی و جنگ قدرت تو کار نباشه !

 

( سعی کردم خیلی سر بسته تمومش کنم ! )

 

مسابقات WPC در سطح فوق العاده سنگینی برگزار میشه . قوانینی که در مورد لوازم مسابقه و دوپینگ و … براش در نظر گرفته شده این امکان رو میده تا پاورلیفتر ها بتونن رکوردهایی در سطحی به مراتب بالاتر از Raw و مسابقات فعلی پاورلیفتینگ به جا بزارن .

 

مسابقات WPC در سطح حرفه ای های این ورزش قرار داره و یه سری از قوانینش رو میبینین :

 

اطلاعاتی در مورد پاورلیفتینگ WPC

 

تو حرکت اسکوات از Brief و سوت های ۲ جداره استفاده میشه . تو حرکت پرس سینه از Bench Shirt دو جداره استفاده میشه که البته پشت این پیرهن پرس بازه . ( نمونش رو تو پرس هایScot Mendelson رکورد دار پرس سینه جهان میتونین ببینین ) . در حرکت لیفت هم از سوت ۲ جداره استفاده میشه . کمربند هم تفاوتی با بقیه نداره . اما وزن میله در حرکت اسکوات ۲۵(یعنی 5 کیلو بیشتر از حالت عادی ) و با قفل میله ۳۰ کیلوگرم میشه . میله حرکت لیفت متفاوته و ۲۰ کیلو با ضخامتی کمتره تا میله راحت تر تو دست لیفتر قرار بگیره . پایه اسکوات یاRack اسکوات این مسابقات به علت سنگین بودن بیش ار حد وزنه ها با این شکل ساخته شده که پاورلیفتر درون Rack هیچ حرکتی به عقب نداره و همان نقطه که وزنه رو از روی Rackبلند میکنه وزنه رو اسکوات میکنه . طول زانوبند ها ۲.۵ متر یعنی نیم متر بیشتر از حالت عادی و مچ بند ها هم از یک متر بیشتر هم مجازه . مقدار Ok نشستن Squat هم مثل قوانین IPFتصویب شده .

 

 

 

 

 

مهیج ترین مسابقات پاور از لحاظ جابجایی رکورد ها رو میتونیم WPC بنامیم ! قهرمانان فعلی پاورلیفتینگ حرفه ای رو در 4 دسته وزنی این سبک معرفی کردم :

 

Oleksandr Kutcher : ( رکورد دار دسته سبک وزن )

 

 


kutcher

 

 

 

Squat : 375 کیلوگرم . Bench Press : 235 کیلوگرم . Dead Lift : 315 کیلوگرم . مجموع : 925 کیلوگرم .

 

 

 

Dondell Blue : ( رکورد دار دسته میان وزن )

 

 

Blue

 

 

 

Squat : 432.5 کیلوگرم . Bench Press : 347.5 کیلوگرم . Dead Lift : 337.5 کیلوگرم . مجموع : 1117.5 کیلوگرم !

 

 

 

Evgen Yarymbash : ( رکورد دار دسته سنگین وزن )

 


Evgen Yarymbash

 

 

Squat : 510 کیلوگرم . Bench Press : 330 کیلوگرم . Dead Lift : 370 کیلوگرم . مجموع : 1210 کیلوگرم !

 

Andy Bolton : ( رکورد دار دسته فوق سنگین )

 

 

 

 

 

Squat : 550.5 کیلوگرم . Bench Press : 305 کیلوگرم . Dead Lift : 417.5 کیلوگرم . مجموع : 1270 کیلوگرم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *