خیلی از بدنسازان جوان امروزی از هم‌رده‌های یک دهه قبل خود حدود ۱۰ الی ۱۵ کیلوگرم سنگین‌تر هستند بدون شک آنها بدن‌های خود را تا سرحد محدودیت‌های موجود رشد داده‌اند اما پیش از آنکه بخوهید ما را به عنوان بدنسازان قدیمی یا مردان پا به سن گذاشته فرض کنید اجازه دهید به شما چیزهائی بگویم که شاید تا به حال در مجلات ندیده باشید. مگر این که خیلی به دقت آنها را نگاهکرده باشید. من به این موضوع می‌گویم بلوغ عضلانی به چگالی و جزئیات عضلانی موجود در بدن برخی از بدنسازان حرفه‌ای توجه کنید، آن شکل خاص تنها در اثر سال‌ها و سال‌ها تمرین سخت حاصل می‌شود.

 


اگر به شما بگویم که در حال حاضر بدنم شکل بهترین نسبت به دوران حرفه‌ای‌ام دارد شاید تعجب کنید. بلوغ عضلانی خصیصه‌ای است که بدنساز در حدود سن ۳۰ الی ۴۰ سالگی به آن می‌رسند وینس تیلور را در سال‌های آخر مسابقه‌اش به یاد آورید، نیمی ا زافرادی که مغلوب او می‌شدند نصف او سن داشتند.


من از کار کردن با مردم لذت می‌برم چرا که می‌توانم دانش و اطلاعاتی که سال‌ها کسب کرده‌ام را در اختیار آنها قرار دهم وقتی به کسی کمک می‌کنم احساس خوبی دارم ا زاینکه به او برنامه تمرین و تغذیه می‌دهم لذت می‌برم.
در این بخش می‌خواهم خیلی کوتاه درباره نوع تمرین صحبت کنم. اجازه دهید به‌عنوان مثال حرکت پرس سرشانه با دمبل را شرح دهم تا با شیوه تمرین من آشنا شوید. حرکت پرس سرشانه از جمله حرکاتی است که هم می‌توان آن را خیلی اصولی و با دقت اجراء کرد هم به شکل یک انسان دیوانه در این حرکت خیلی قوی هستم به‌طوری که از دمبل‌های ۷۰ کیلوگرمی برای اجراء آن استفاه می‌کنم.
پرس سرشانه را به جای هالتر با دمبل اجراء می‌کنم تا دامنه حرکت وسیع‌تری داشته باشم و ضمن اینکه اگر این حرکت را بخواهم با هالتر از پشت گردن اجراء کنم شانه‌هایم ناراحت می‌شوند، چرا که اگرشانه‌هایم در این حرکات رو به عقب متمایل شود و در وضعیت غیرعادی قرار گیرد اجراء حرکت پرس سرشانه با هالتر از پشت گردن با وزنه‌های سنگین می‌تواند مسائل بزرگی به‌وجود آورد.
سخت‌ترین جنبه پرس سرشانه با دمبل نقطه‌گیر حرکت است و به همین دلیل است که این حرکت را به کمک یار تمیرن اجراء می‌کنم تا مرا برای کامل کردن ۲ تکرار اضافی یاری دهد. من از یک تکنیک خاص برای اجراء حرکاتم استفاده می‌کم که همان باعث می‌شود در نقاط گیر حرکت قوی‌تر شوم. من حرکت را از بخش پائین تا نقطه گیر به آرامی و با کنترل اجراء می‌کنم سپس بعد از نقطه گیر وزنه را انفجاری حرکت می‌دهم تا به بخش بالای حرکت برسد با این تکنیک بیشتر روی نقطه گیر حرکات کار می‌کنم و از حرکات ارتجاعی که درگیری عضلات را محدود می‌کند جلوگیری می‌کنم چنانچه آرام‌تر حرکات را اجراء کنید مؤثرتر عمل می‌کنند.
در حرکت پرس سرشانه با دمبل در بخش پائین کف دست‌ها را به سمت داخل بدن می‌گیرم و حین بالا بردن دمبل‌ها مچ‌ها را به سمت جلوی بدن می‌چرخانم تا در بخش بالای حرکت کف دست‌ها کاملاً رو به جلو باشد. این کار باعث می‌شود فشار کمتری به مفاصل شانه‌ام اعمال شود و در ضمن انقباض قوی‌تری هم در عضله به‌وجود آید.
سعی نمی‌کنم در بخش بالای حرکت آرنج‌ها کاملاً صاف شوند. در عوض شانه‌ها را کاملاً تحت فشار حفظ می‌کنم. من همچنین توجه بیشتری نسبت به اکثر بدنسازان به بخش منفی هر تکرار می‌دهم و سرعت اجراء بخش مثبت و منفی حرکات را یکسان رعایت می‌کنم چنانچه روی بخش منفی تکرارها تمرکز کنید به سوزش عضلانی بیشتری می‌رسید و تمرین بهتری خواهید داشت.
در نهایت توصیه می‌کنم میشه سنگین کار نکنید. من از ۲ دامنه متفاوت از هم استفاده می‌کنم که هرکدام را ۴ الی ۶ هفته اجراء می‌کنم و سپس به دیگری تغییر رویه می‌دهم وزنه‌های سنگین را در دامنه ۶ الی ۸ تکرار جابه‌جا می‌کنم. سپس به مدت ۴ الی ۶ هفته با تکرارهای ۲۰، ۱۵ و ۱۲ کار می‌کنم.
این سیستم نه تنها به عضلات استراحت می‌دهد، بلکه تأکید بیشتر روی یله‌های عضلانی کند انقباض دارد. من هرگز به تمرینات با تکرارهای زیادی اعتقاد نداشتم اما برخی از حرفه‌ای‌های صاحب نام مثل وینس تیلور که طرفدار تمرین با تکرارهای زیاد است فیزیک کاملاً مجاب‌کننده می‌باشد.
من خیلی چیزها از تازه‌واردها یاد گرفتم اما همچنین احساس خوبی هم دارم که در این ورزش مارک‌دار هستم و این خصوصیت از من جدا نمی‌شود.

مجله دانش ورزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *