ال_آرژنین چیست و از چه منابعی تامین می شود؟
شما اینجا هستید
آمینواسیدها » ال_آرژنین چیست و از چه منابعی تامین می شود؟

آمینو اسید عضله ساز
ال_آرژنین چیست و از چه منابعی تامین می شود؟ آرژنین یک آمینواسید نیمه ضروری است {آرژنین سازنده بلوک پروتئنی است که باعث اتساع عروق می شود}
وهم اکنون می دانیم که ارژنین ماده ی اولیه گاز نیتریک اکسید است.

 


ارژنین جزء ان دسته از امینو اسیدهاست که بدن قادر به ساختن ان به صورت طبیعی نیستو باید مقدار مورد نیازش رااز خارج تامین کند به همین دلیل بسیار مهم استکه دقت کنیم تا وعده های غذایی غنی از ارژنین باشند.
ارژنین در آجیل و دانه های روغنی مثل بادام زمینی و بادام به وفور یافت می شود.همچنین می توان مقداری آرژنیندر شکلات و کشمش نیز پیدا نمود.


آرژنین چه وظیفه ای در بدن به عهده می گیرد وتحقیقات دانشمندان چه مدارکی را در حمایت از این آ مینو اسید ارائه می دهد؟
آرژنین برای به انجام رسیدن بسیاری از پروسه های مربوط به فیز یو لوژی عضلات ضروری است.
این پروسه ها شامل ترشح هورمون ها افزایش تولید هورمون رشد پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض.
به دلیل این که آ رژنین ماده اولیه و تشکیل دهنده نیتریک اکسید است:اغلب به منظور تقویت قوای **** نیز استفاده می شود.
مکمل های حاوی آرژنین به سبب اینکه آرژنین توانایی تولید نیتریک اکسید را دارد در بین مردم رواج یافته اند و همچنین این آمینو اسید قادر به پاکسازی رادیکالهای آزاد از خون،بهبود عملکرد سیگنال های سلول های عضلانی،رها سازی هورمون رشد،حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است.
بدنسازان باید به دلیل خاصیت تعدیل نمک نیز به آرژنین علاقمند باشند زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاف می افتد باعث میشود تا بدن ظاهری نرم و پف آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد بر آمدگی به نظر برسند. حفظ نیتروژن بوسیله مصرف نیتروژن مسئله ای است که بین بدنسازان و دانشمندان مورد توافق است.همچنین اعتقاد بر این است که آرژنین قطعا برای رشد مؤثر است که به سبب توانایی در اتساع عروق و سهم آن در سنتز پروتئین است.
چه آفرادی به آرژنین نیاز دارند و چه مقدار از آن کمبود محسوب میشود

هر کسی .افرادی که بیشترین میزان نیاز را به آرژنین دارند؛نوجوانانن ، بچه های کمتر از هفت سال ،قهرمانان ،اشخاصی که سعی دارند وزن خود را کاهش دهند و افراد مسن.
در افراد بزرگسال ،آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری محسوب میشود.برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان یک آمینو اسید ضروری برای تقویت و توسعه سیستم ایمنی در دوران بلوغ محسوب میشود.افرادی که دچار آسیبدیدگی هستند نیز میتوانند از فواید مکملهی حاوی آرژنین بهره مند گردند زیرا کمبود آرژنین در بدن زمانی که برای ترمیم جراحت نیاز است را افزایش میدهد.
کسانی که نظر به فوائد **** آرژنین دارند نیز میتوانند از خاصیت اتساع عروق آن بهره مند گردند.آرژنین باعث افزایش قطر و ضخامت عروق خونی میشود که دبه موجب آن در هنگام کشش و انقیاض خون بیشتری وارد عضلات میشود.
وجود آرژنین باعث افزایش بازده تمرینات سخت بدنسازان میشود.مکمل های حاوی آرژنین میتوانند سطح سیستم ایمنی بدن را ارتقا دهند،در نتیجه بدنسازان میتوانند سخت تر تمرین کنند و نگران تاثیرات محدود کننده ء این نوع تمرین و تمرین زدگی که پیامد احتمالی آن است بر سیستم ایمنی بدنشان نباشند.
بدنسازانی که دوره های مصرف دارو های آندروژنی و استروئید های آنابولیک را قطع میکنندنیز میتوانند از مصرف آرژنین سود ببرند.
آرژنین قادر است تا سطح هورمون رشد را در بدن افزایش دهد و اینکار را از طریق تقویت اکسیژن مایعو پشتیبانی از فشار خون سالم انجام میدهد.به همین دلیل مکمل آرژنین میتواند برای اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند نیز مفید واقع شود.
چه میزان از این مکل باید مصرف شود و آیا اثر جانبی نیز در پی دارد؟

افرادی که ناراحتی قلبی و یا سبقه مشکلات روحی وروانی دارندباید با پزشک معالجشان برای مصرف آرژنین به صورت مکمل مشورت کنند.
با هیچ نوع آمینو اسیدی امکان “اور دز”(مصرف بیش از اندازه) وجود ندارد .مصرف خیلی زیاد آرژنین میتواند منجر به اسهال ،ضعف و سستی و حالت تهوع شود.
هنوز دز واضح و مشخصی که بهترین نتیجه را در بر داشته باشد برای این مکمل مشخص نشده است بنابراین باید با استفاده از آزمون و خطا میزان مناسب را برای خود بدست آورید.
یک دز خفیف برای مدت یک هفته در نظر بگیرید ،اگر موثر نبود و اثر جانبی نیز در پی نداشت مقدار مصرف را تا جایی افزایش دهید که سود آن به حد اکثر و ا ثرات جانبی آن به حد اقل باشد.با دوبار افزایش میزان مصرف میتوانید بهترین دز را برای خودتان پیدا کنید(3-9 گرم)این روش شبیه شیوه ای است که برخی از بدنسازان که مبادرت به مصرف انسولین و داروهای استروئیدی میکنند مورد استفاده قرار میدهند.
اغلب پودر های پروتئینی موجود در فروشگاه ها با آمینو اسیدهایی نظیر آرژنین تقویت میشوند. با داشتن این پیش زمینه باید توجه ویژه ای به میزان آرژنینی که از منابع مختلف وارد بدن میکنید نشان دهید.
اگر احساس میکنید قادر به استفاده از روش فوق الذکر برا یافتن میزان دز مناسب خودتان نیستید و این روش برایتان مشکل ساز است میتوانید از دستور العمل مندرج بر روی بسته بندی مکمل ها که از سوی شرکت های تولید کننده توصیه میشوند استفاده کنید.
یکی از مکمل های بسیار پر طرفدار می باشد . این مکمل سبب بهبود فعالیت ها و افزایش انرژی و جلوگیری از تمرین زدگی و مشکلات قلبی ، پمپاژ خون به عضلات ، تقویت ترشح هورمون های آنابولیک در بدن ، بهبود رشد عضلانی ، ایجاد فاز مثبت نیتروژنی در بدن ، افزایش جذب مواد غذایی در عضلات و… می شود …….
اسید آمینه آرژنین در پروتامین ها ( انواع پروتئین های حلال در آمونیاک) و هیوسینها (هر یک از پروتئین های اساسی که در هسته یاخته یافت شده و با DNA رابطه دارند) یافت می شود و این دو گروه پروتئین به صورت پیوسته با اسید نوکلئیک ( این ترکیب در همه بافت های موجودات به صورت DNA وRNA موجود است ) در حال همکاری است و موجب رشد بافت ها و سلول های جدید – آزادسازی انسولین از پانکراس و تولید بیشتر هورمون رشد از قسمت قدامی غده هیپوفیز و در سلامت کبد و پوست و بافت های اتصالی و تاندون ها و لیگامنت ها تأثیر گذار است . باعث کاهش کلسترول بد خون می شود.
آرژنین به صورت مجزا قابل جذب نبوده و شرکت های سازنده آن را به صورت آرژنین الفاکتوگلوارات و آرژنین کتوایزوکارپروات تولید می کنند .
مصرف آن بسته به وزن وسن و شرایط بدنی از 3 تا 10 گرم متفاوت بوده ولی به طور میانگین و معمول مصرف 3 گرم روزانه در 3 یا 2 وعده که بهتر است بعد تمرین و قبل خواب مصرف شود.
از مصرف آن با قهوه و شیر و مواد اسانس دار خودداری کنید سعی کنید فقط با آب آن را مصرف کنید.

 

ال‌آرژنین یک آمینواسید ضروری مشروط است. بدین معنا که تحت شرایط خاصی در بدن این آمینواسید ضروری جلوه می‌کند که از این میان می‌توان به دوره رشد سریع بدن، بارداری و دوران پس از آسیب‌دیدگی اشاره کرد. آرژنین در سیکل‌اوره توسط کبد سنتز می‌شود که استخراج پسماندها حاصله از متابولیسم پروتئین را نیز شامل می‌شود. آرژنین محصولی که بدین طریق پروسه شده. با این‌وجود برای سایر بخش‌های بدن قابل دسترس نیست. در عوض متابولیت یا همان ماحصل این متابولیسم (تجزیه) آمینواسید به نام L-Citrullinc در جریان خون به گردش درآمد و به کبد فرستاده می‌شود و آنجا دوباره به ال‌ـ‌آرژنین برگردان می‌شود.
ال‌ـ‌آرژنین در بیشتر موادغذائی پروتیئنی وجود دارد و افراد به‌طور معمول روزانه ۵ گرم از آن را دریافت می‌کنند. تقریباً ۲۵ سال پیش بود که این مکمل بین بدنسازها محبوبیت پیدا کرد. در یک‌سری از کتب و مقالات علمی این‌طور نقل شده که آرژنین یک محرک قوی آزادسازی هورمون رشد به حساب می‌آید.
در یک تحقیق که توسط دانشمندان ایتالیائی انجام گرفت مشخص شد که مکمل‌کردن ۱۲۰۰ میلی‌گرم آرژنین با ال‌ـ‌لیسین موجب افزایش ۶۰۰ درصدی ترشح هورمون رشد در ۱۴ مرد جوان شد. با این تفاسیر یک چنین نتیجه هرگز تکرار نشد. اکثر دانشمندان مصرف آرژنین خوراکی را به‌عنوان یک افزایش دهنده هورمون رشد تخفیف داده‌اند. به‌دلیل اینکه اکثر مطالعات صورت گرفته در خصوص افزایش ترشح هورمون رشد از طریق تزریق وریدی آرژنین صورت گرفته است.
اخیراً نوعی از مکمل آرژنین به‌عنوان ارتقاءدهنده اکسیدنیتریک بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این میان به‌عنوان یک متسع‌کننده (گشاد‌کننده) رگ‌های خونی عمل می‌کند. گشادترشدن رگ‌ها به تسهیل پمپ خون عضلانی بیشتر و در عین‌حال انتقال اکسیژن و موادغذائی بیشتر به‌داخل عضلات در حین تمرین کمک می‌کند.
جذب ال‌ـ‌آرژنین در بدن چندان سرراست نمی‌باشد. با این‌وجود یک آنزیم در کبد به نام L-arginase که موجب تنزیل دوز بالائی از آرژنین به‌صورت خوراکی می‌شود و همین امر گواهی بر این مدعا است که چرا نوع تزریقی آن در آزادسازی هورمون رشد مؤثر از نوع خوراکی آن است. مشکل دیگر که مستقیماً ربط دارد به سنتز اکسید نیتریک. شامل حضور فرم mety lated آرژنین است که واقعاً از سنتز اکسید نیتریک ممانعت به‌عمل می‌آورد. بنابراین برای این‌که آرژنین بتواند به‌نحو مؤثری سنتز اکسیدنیتریک را افزایش دهد، می‌بایست دوز کافی از آرژنین به منظور عبور از سدهای ضخیم ممانعت‌کننده از جذب آن دریافت گردد.
آزمایشی جدیداً صورت گرفت که هدف از آن تعیین دوز خوراکی کافی ال‌ـ‌آرژنین به منظور سنتز اکسید نیتریک بود. در این آزمایش از ۱۲ مرد سالم و تندرست خواسته شد تا از فرم خالص ال‌ـ‌آرژنین برای مدت ۴ هفته استفاده کنند. نحوه مصرف ال‌ـ‌آرژنین در این افراد به‌صورت صعودی بود یعنی با ۳ گرم در روز شروع کرده و به ۲۱،۹ و تا ۳۰ گرم در روز نیز رسیدند. دانشمندان نه تنها سطح آرژنین را اندازه‌گیری کردند بلکه سطح انسولین کراتینین و چندین عنصر دیگر را اندازه‌گیری کردند. در این میان ۵ نفر از عوارض جانبی همچون اسهال، تهوع و خون‌دماغ شدن در دوز مصرفی ۲۱ گرم در روز شکایت کردند.
وقتی میزان مصرف به دوز ۳۰ میلی‌گرم در روز رسید دو نفر از داوطلبان از خوردن آن امتناع کردند و ۹ نفر دیگر که آن را مصرف کردند با اسهال مواجه شدند و مواردی همچون سردرد، خشکی دهان نیز گزارش شد. در دوزهای پائین هیچ نوع عوارض جانبی مشاهده نگردید. سطح آرژنین به‌صورت خوراکی در بدن پس از ۶۰ دقیقه به اوج می‌رسد و این شرایط به مدت ۸ ساعت باقی می‌ماند. بسته به میزان آرژنین دریافتی تفاوت حاصله قابل ملاحظه خواهد بود. برپایه یافته‌های به‌دست آمده، نویسنده پیشنهاد می‌کند که بهترین دوز مصرفی به‌منظور سنتز اکسید نیتریک ۹ گرم در روز است که البته بسته به هر فرد تا فرد دیگر این میزان نیز می‌بایست با دقت انتخاب شود.
یکی از راه‌های انجام این‌کار توجه به میزانی از آرژنین است که منجر به عوارض جانبی و سپس کاهش آن تا زمانی‌که این تأثیرات سوء برطرف شوند. برخلاف آزمایش پیشین در یک آزمایش دیگر مشخص شد که آرژنین در هر دوز آن نه در افزایش ترشح انسولین اثری دارد و نه در تأثیر آن بر روی متابولیزه شدن گلوکز. تنها آمینواسیدی که آرژنین باعث کاهش آن شد گلیسین (glycine) بود. تفکر نویسنده بر این است که این موضوع از آنجا نشأت می‌گیرد که آرژنین و گلیسین هر دو پیش ماده سنتز کراتین هستند. این امکان هست که آرژنین موجب افزایش آن شود.
(کراتین به ساخت عضلات کمک کرده و برای سیستن تنفسی و عصبی مفید می‌باشد) از سوی دیگر عدم تأثیر آن بر روی سطح کراتینین (Creatinine) که یک پسماند متابولیک تولید شده از سنتز کراتین است که به‌وسیله کلیه‌ها و از راه ادرار از بدن خارج می‌شود. به‌نظر می‌رسد این تئوری را کم‌رنگ کرده است.

آرژنین: این آمینواسید فوراً در بدن تبدیل به اکسید نیتریک می شود.

اکسید نیتریک یا همان NO مسئول فرایند بسیاری در بدن است مثل باز کردن و گشادسازی رگ های خونی که برای بدنسازان اهمیت زیادی دارد. این مسئله باعث می شود خون بیشتری داخل بافتهای مثل فیبرهای عضلانی جریان پیدا کند و در نتیجه اکسیژن، مواد مغذی و هورمون های آنابولیک بیشتری به آنها برسد. NO همچنین توانایی چربی سوزی نیز دارد. دانشمندان فرانسوی دریافته اند که NO سوخت و ساز و تجزیه و تحلیل چربی ها را افزایش می دهد و باعث می شود چربی بیشتری در معرض سوخت بعنوان سوخت بدن قرار گیرد.

-1 تعداد اسپرم ها را افزایش می دهد.

-2در آزاد سازی هورمون رشد نقش دارد.

-3 در ذخیرۀ کراتین مؤثر است.

-4 به بهبود زخم ها کمک می کند.

-5 در متابولیسم چربیهای بدن دخالت دارد.

– 6رشد روحی و بدنی را افزایش می دهد.

-7 در تولید استروژن ها ضروری است.

-8در از بین بردن جوش ها کمک می کند.

* افزایش کارایی ورزشکار * بهبود زخم ها و تسریع التیام بافتها

* بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

* بهبود عملکرد قلب و تنظیم فشار خون

* تحریک ترشح هورمون رشد

 1. مصطفی رمضانی

  آرژنین باعث حجیم شدن توده ی عضلانی شده وضمن گشادی عروق باعث خوخرسعنی به عضلات میشه وبه حساسیت و عملکرد انسولین کمک میکنه و از لحاظ ***** هم خیلی خوبه

 2. مصطفی رمضانی

  باعث حجم توده ی عضلانی میشه وباعث گشادی عروق و در نتیجه خونرسانی به عضلات میشه , به افزایش حساسیت وعملکرد انسولین در بدن هم کمک میکنه, همچنین از لحاظ **** هم خیلی به مدت زمان و میل هم کمک میکنه

 3. شایان

  سلام.خسته نباشید.
  توی بعضی از سایت ها میگن مصرف آرژنین در سنین زیر هجده سال باعث افزایش قد میشه.راسته یا یک خبر تبلیغاتیه؟
  ممنون میشم هر چه سریع تر راهنماییم کنین.با سپاس فراوان.

  • فرهاد

   سلام ، اینکه بگیم تاثیر مستقیم روی قد داره یک حرف اشتباهه ، اما این اسید آمینه ، غدد هورمون ساز رو تحریک میکنه تا هورمون بیشتری تولید کنن ، پس نتیجه میگیریم روی رشد بدن تاثیر مثبت داره.
   موفق باشی

   • حسین مکمل

    نه من خودم استفاده کردم قدم بلند شد تو یهما بدیش اینه که قد رو میکشه از پهنا وقطر استخان ها کم میکنه

 4. amiro la

  با تشکر از مطالب بسیار مفیدتون.سوالی دارم مبنی بر اینکه آِیا مصرف آرژنین باعث ضخامت رگها نیز میشود؟باتوجه به اینکه رگها را منبسط میکند.و اینکه تا چه مدت میتوان از آرژنین استفاده کرد؟

 5. سلیم

  میشه بگید چه چیزهایی مصرف کنیم که حاوی ارژنین باشد

 6. سلیم

  چه چیزهای حاوی ارژنین هستند?

  • مدیریت

   منابع طبیعی ال ارژینین :آجیل ،دانه های روغنی مثل:بادام زمینی و بادام ومقدار کمی در شکلات وکشمش.

 7. امیررضا

  سلام، مصرف ارژنین با گلوتامین و پروتئین وی بعنوان یه دوره کنار هم آیا مشکل ایجاد نمیکنن و اختلالی ایجاد نمیکنن؟

 8. بنیامین

  با سلام وخسته نباشید تو یکی از سایت های دارویی به نام آل آرژینین ال تایمو تبلیغ میکنن که میکه برای همه سنین افزایش قد داره. من دو تا سوال میخام بپرسم منکه ۲۶ سالمه رشد قدی خواهم داشت یانه؟ دوم اینکه فرق قرص های ال آرژینین با مواد غذایی طبیعی که آرژینین دارن در چیه ؟ مواد طبیعی بخوریم و ورزش کنیم هورمونو رشدو تحریک میکنه؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره