ال_آرژنین چیست و از چه منابعی تامین می شود؟

آمینو اسید عضله ساز
ال_آرژنین چیست و از چه منابعی تامین می شود؟ آرژنین یک آمینواسید نیمه ضروری است {آرژنین سازنده بلوک پروتئنی است که باعث اتساع عروق می شود}
وهم اکنون می دانیم که ارژنین ماده ی اولیه گاز نیتریک اکسید است.

ارژنین جزء ان دسته از امینو اسیدهاست که بدن قادر به ساختن ان به صورت طبیعی نیستو باید مقدار مورد نیازش رااز خارج تامین کند به همین دلیل بسیار مهم استکه دقت کنیم تا وعده های غذایی غنی از ارژنین باشند.
ارژنین در آجیل و دانه های روغنی مثل بادام زمینی و بادام به وفور یافت می شود.همچنین می توان مقداری آرژنیندر شکلات و کشمش نیز پیدا نمود.

 

قرص ال آرژنین چیست؟
آرژنین یکی از آمینواسیدهای ضروری برای بدن است که بدن همه ما برای ساخت پروتئین به آن نیاز مبرم دارد. مقداری از این آمینواسید تقریباً در همه غذاهای پروتئینی که در طول روز میل می‌کنید، یافت می‌شود. حتی اگر بدترین غذاهای دنیا را هم بخورید بازهم در طول روز مقداری ال آرژنین دریافت خواهید کرد.

در اصل کاربرد قرص ال آرژنین رگ‌گشایی بوده و خون را در رگ‌هایتان به جریان می‌اندازد. به همین خاطر است که نه‌تنها بدنسازان، بلکه بیماران قلبی‌ـ‌عروقی و افرادی‌که مشکل نعوظ دارند هم سراغ آن می‌آیند. در بخش بعدی، مصرف‌کنندگانِ اصلی ال آرژنین را خدمتتان معرفی خواهیم کرد.قرص ال آرژنین چیست؟
آرژنین یکی از آمینواسیدهای ضروری برای بدن است که بدن همه ما برای ساخت پروتئین به آن نیاز مبرم دارد. مقداری از این آمینواسید تقریباً در همه غذاهای پروتئینی که در طول روز میل می‌کنید، یافت می‌شود. حتی اگر بدترین غذاهای دنیا را هم بخورید بازهم در طول روز مقداری ال آرژنین دریافت خواهید کرد.

در اصل کاربرد قرص ال آرژنین رگ‌گشایی بوده و خون را در رگ‌هایتان به جریان می‌اندازد. به همین خاطر است که نه‌تنها بدنسازان، بلکه بیماران قلبی‌ـ‌عروقی و افرادی‌که مشکل نعوظ دارند هم سراغ آن می‌آیند. در بخش بعدی، مصرف‌کنندگانِ اصلی ال آرژنین را خدمتتان معرفی خواهیم کرد.

تأثیر قرص ال آرژنین بر عضله‌سازی
تأثیر قرص ال آرژنین بر عضله‌سازی

آرژنین چه وظیفه ای در بدن به عهده می گیرد وتحقیقات دانشمندان چه مدارکی را در حمایت از این آ مینو اسید ارائه می دهد؟
آرژنین برای به انجام رسیدن بسیاری از پروسه های مربوط به فیز یو لوژی عضلات ضروری است.
این پروسه ها شامل ترشح هورمون ها افزایش تولید هورمون رشد پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض.
به دلیل این که آ رژنین ماده اولیه و تشکیل دهنده نیتریک اکسید است:اغلب به منظور تقویت قوای جنسی نیز استفاده می شود.
مکمل های حاوی آرژنین به سبب اینکه آرژنین توانایی تولید نیتریک اکسید را دارد در بین مردم رواج یافته اند و همچنین این آمینو اسید قادر به پاکسازی رادیکالهای آزاد از خون،بهبود عملکرد سیگنال های سلول های عضلانی،رها سازی هورمون رشد،حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است.
بدنسازان باید به دلیل خاصیت تعدیل نمک نیز به آرژنین علاقمند باشند زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاف می افتد باعث میشود تا بدن ظاهری نرم و پف آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد بر آمدگی به نظر برسند. حفظ نیتروژن بوسیله مصرف نیتروژن مسئله ای است که بین بدنسازان و دانشمندان مورد توافق است.همچنین اعتقاد بر این است که آرژنین قطعا برای رشد مؤثر است که به سبب توانایی در اتساع عروق و سهم آن در سنتز پروتئین است.

 

فواید ال آرژنین
البته بهتر است برای بهره‌مند شدن از فواید قرص ال آرژنین نظر پزشک خود را جویا شوید اما از فواید این قرص می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش فشار خون
کمک به کاهش وزن
افزایش تولید اسپرم
افزایش حجم عضلات
تقویت سیستم ایمنی بدن
تحریک ترشح هورمون رشد
سرعت بخشیدن به ریکاوری
کاهش خطر بیماری‌های قلبی
افزایش عملکرد ورزشی در بدنسازان

مواد غذایی با سطح بالای ال آرژنین
این مکمل فوق‌العاده را می‌توانید با خوردنِ این غذاهای سرشار از پروتئین دریافت کنید:

ماهی
مرغ
سویا
گوشت قرمز
لوبیا
غلات
لبنیات
جو دوسر، ذرت، برنج قهوه‌ای و شکلات
دانه‌ها (مثل تخمه آفتاب‌گردان و کنجد)
آجیل‌ها (گردو، فندق، بادام‌زمینی، بادام و کشمش)

 

با مصرف غذاهای زیر، سطح آرژنین بدنتان را افزایش دهید:
1-بوقلمون
بیشترین مقدار آرژنین در سینه بوقلمون یافت می شود. یک سینه پخته شده حاوی 16 گرم آرژنین است. نه تنها بوقلمون منبع پروتئین است بلکه دارای مقادیر زیادی از مواد مغذی مثل ویتامین های B و اسیدهای چرب امگا 3 است.

2-قلوه خوک
قلوه خوک یک غذای پروتئینی است که حاوی 14 گرم آرژنین می باشد. قلوه خوک کمترین چربی را دارد. از سس برای مزه دار کردن آن استفاده کنید.

3-مرغ
مرغ یکی از غذاهای پروتئینی و سالم و منبع آرژنین می باشد. سینه مرغ حاوی 70 درصد پروتئین و 9 گرم آرژنین است.

4-تخم کدو حلوایی
منابع حیوانی تنها راه برای تامین پروتئین و آرژنین محسوب نمی شوند. یک فنجان تخم کدوحلوایی حاوی 7 گرم آرژنین است. تخم کدوحلوایی منبع آهن و روی (زینک) است. تخم کدوحلوایی را روی سالاد بریزد و یا آن را با اجزای سالاد مخلوط کنید.

5-سویا
یک فنجان سویا حاوی 4.6 گرم آرژنین است. سویا منبع پتاسیم و منیزیم است. از سویا به عنوان میان وعده استفاده کنید.

6-بادام زمینی
یک فنجان بادام زمینی حاوی 4.6 گرم آرژنین است. مراقب باشید که یک فنجان کامل و پر از بادام زمینی را یکجا نخورید چون مغزها حاوی چربی بالایی هستند. یک فنجان بادام زمینی را به چند وعده تقسیم کنید و وعده ها را در روزهای هفته مصرف کنید. بادام زمینی علاوه بر داشتن پروتئین، منبع خوبی از ویتامین های B-3، E و فولات و نیاسین است.

7-اسپیرولینا
اسپیرولینا نوعی جلبک سبز- آبی است که در دریا رشد می کند و اغلب به صورت پودر بوده و از آن در تهیه اسموتی ها استفاده می شود. یک فنجان اسپرولینا حاوی 4.6 گرم آرژنین به همراه مقادیر زیادی کلسیم، آهن، پتاسیم و نیاسین است. به هرحال در تهیه اسموتی می توانید از یک قاشق غذاخوری اسپرولینا استفاده کنید که حدود 0.28 گرم آرژنین دارد.

8- لبنیات
از آنجایی که لبنیات منبع پروتئین است لذا با مصرف محصولات لبنی مثل شیر، پنیر و ماست می توان آرژنین موردنیاز بدن را تامین کرد. یک فنجان شیر حاوی 0.2 گرم، 4 اونس پنیر چدار حاوی 0.25 گرم آرژنین است.

9-نخود
نخود منبع پروتئین و فیبر است بخصوص اگر گوشت نمی خورید. یک فنجان نخود پخته حاوی 1.3 گرم آرژنین، 14.5 گرم پروتئین و 12.5 گرم فیبر است. نخود را با پودر کاری درست کنید یا با نخود، هوموس تهیه کنید.

10-عدس
عدس منبع فیبر و پروتئین است. جالب است بدانید که آرژنین در عدس نیز یافت می شود بطوری که یک فنجان عدس حاوی 1.3 آرژنین است. یک فنجان عدس حاوی 63 درصد فیبر است که می تواند نیاز روزانه بدن را تامین کند. شما می توانید با عدس یک خوراک عدسی خوشمزه تهیه کنید.

بدنسازانی که دوره های مصرف دارو های آندروژنی و استروئید های آنابولیک را قطع میکنندنیز میتوانند از مصرف آرژنین سود ببرند.
ال-آرژنین قادر است تا سطح هورمون رشد را در بدن افزایش دهد و اینکار را از طریق تقویت اکسیژن مایعو پشتیبانی از فشار خون سالم انجام میدهد.به همین دلیل مکمل آرژنین میتواند برای اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند نیز مفید واقع شود.

چه آفرادی به آرژنین نیاز دارند و چه مقدار از آن کمبود محسوب میشود

هر کسی .افرادی که بیشترین میزان نیاز را به آرژنین دارند؛نوجوانانن ، بچه های کمتر از هفت سال ،قهرمانان ،اشخاصی که سعی دارند وزن خود را کاهش دهند و افراد مسن.
در افراد بزرگسال ،آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری محسوب میشود.برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان یک آمینو اسید ضروری برای تقویت و توسعه سیستم ایمنی در دوران بلوغ محسوب میشود.افرادی که دچار آسیبدیدگی هستند نیز میتوانند از فواید مکملهی حاوی آرژنین بهره مند گردند زیرا کمبود آرژنین در بدن زمانی که برای ترمیم جراحت نیاز است را افزایش میدهد.

کسانی که نظر به فوائد جنسی  آرژنین دارند نیز میتوانند از خاصیت اتساع عروق آن بهره مند گردند.آرژنین باعث افزایش قطر و ضخامت عروق خونی میشود که دبه موجب آن در هنگام کشش و انقیاض خون بیشتری وارد عضلات میشود.
وجود آرژنین باعث افزایش بازده تمرینات سخت بدنسازان میشود.مکمل های حاوی آرژنین میتوانند سطح سیستم ایمنی بدن را ارتقا دهند،در نتیجه بدنسازان میتوانند سخت تر تمرین کنند و نگران تاثیرات محدود کننده ء این نوع تمرین و تمرین زدگی که پیامد احتمالی آن است بر سیستم ایمنی بدنشان نباشند.
بدنسازانی که دوره های مصرف دارو های آندروژنی و استروئید های آنابولیک را قطع میکنندنیز میتوانند از مصرف آرژنین سود ببرند.
آرژنین قادر است تا سطح هورمون رشد را در بدن افزایش دهد و اینکار را از طریق تقویت اکسیژن مایعو پشتیبانی از فشار خون سالم انجام میدهد.به همین دلیل مکمل آرژنین میتواند برای اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند نیز مفید واقع شود.

قرص ال آرژنین چیست؟
قرص ال آرژنین چیست؟

تأثیر قرص ال آرژنین بر عضله‌سازی
مصرف این مکمل بدون قید و شرط منجربه افزایش و رشد بیشتر عضلات خواهد شد؛ زیرا بدنتان برای سنتز بیشتر پروتئین‌ها نیاز به آرژنین دارد؛ به‌عنوان مثال وقتی‌که حجم عضلات شما در نتیجه ورزش‌کردن افزایش پیدا می‌کند، ال آرژنین به سلول‌های عضلانی پیامی فرستاده و آن‌ها را تشویق می‌کند تا هورمون رشد بیشتری ترشح کنند که این یعنی عضله‌سازی چند برابری!

همچنین به دلیل اثر ترمیم بخشی آرژنین روی بافت‌های بدن، با مصرف این مکمل مدت ریکاوری عضلات پس از تمرین کاهش یافته و با افزایش حجم ماهیچه‌ها برای بدنسازان تبدیل به یک مکمل بسیار محبوب شده است.

چه مقدار آرژنین باید مصرف کرد؟
هیچ دوز استانداردی برای مصرف آرژنین وجود ندارد. مطالعات مقادیر متفاوتی را برای بیماری های مختلف استفاده کرده اند. دوز معمول 2 تا 3 گرم سه بار در روز است اگرچه دوزهای بالاتر و پایین تر نیز مورد مطالعه قرار گرفته اند. ایمن بودن مصرف مکمل ال-آرژنین در بلندمدت هنوز روشن و مشخص نشده است. ازهمین رو برای مصرف این مکمل با پزشکتان مشورت کنید.

چه میزان از این مکل باید مصرف شود و آیا اثر جانبی نیز در پی دارد؟

افرادی که ناراحتی قلبی و یا سبقه مشکلات روحی وروانی دارندباید با پزشک معالجشان برای مصرف آرژنین به صورت مکمل مشورت کنند.
با هیچ نوع آمینو اسیدی امکان “اور دز”(مصرف بیش از اندازه) وجود ندارد .مصرف خیلی زیاد آرژنین میتواند منجر به اسهال ،ضعف و سستی و حالت تهوع شود.
هنوز دز واضح و مشخصی که بهترین نتیجه را در بر داشته باشد برای این مکمل مشخص نشده است بنابراین باید با استفاده از آزمون و خطا میزان مناسب را برای خود بدست آورید.
یک دز خفیف برای مدت یک هفته در نظر بگیرید ،اگر موثر نبود و اثر جانبی نیز در پی نداشت مقدار مصرف را تا جایی افزایش دهید که سود آن به حد اکثر و ا ثرات جانبی آن به حد اقل باشد.با دوبار افزایش میزان مصرف میتوانید بهترین دز را برای خودتان پیدا کنید(3-9 گرم)این روش شبیه شیوه ای است که برخی از بدنسازان که مبادرت به مصرف انسولین و داروهای استروئیدی میکنند مورد استفاده قرار میدهند.

 

استفاده ی مکمل آرژنین و ویتامین c به صورت همزمان
با توجه به تحقیقات انجام شده هنگامی که ویتامین c و مکمل آرژنین با یکدیگر ترکیب می شوند تولید نیتریک اسید افزایش پیدا می کند.با توجه به اینکه این ویتامین رادیکال های آزاد مخرب را خنثی میکند باعث تجزیه NO و افزایش آن در بدن میشود.برای خشک کردن بدن می توانید از این ترکیب استفاده کنید.
مصرف آرژنین با ترکیب ویتامین C به مقدار 500 الی 1000 میلی گرم در هر وعده باعث جلوگیری تجزیه ی NO شده و افزایش NO در بدن منجر به افزایش میزان استقامت و حجم بدن می شود.

 

فواید مکمل آرژنین

1.رشد ماهیچه ها:

آرژنین می تواند نقش موثری در رشد ماهیچه های بدن داشته باشد.زیرا باعث سنتز پروتئین ها می شود.هنگامی که حجم عضلات زیاد می شود پیامی به سلول های عضلانی توسط آرژنین ارسال می شود مبنی بر افزایش تولید هورمون رشد که این خود باعث افزایش سوخت و ساز چربی می شود و باعث رسیدن به یک بدن خوش فرم می شود.

2.افزایش استقامت عضلات و ماهیچه ها

یکی از عواملی که باعث تقویت ماهیچه می شود اسید نیتریک است که آرژنین با ترشح این ماده نقش مهمی در افزایش استقامت آن ایفا میکند.مکمل آرژنین با باز کردن رگ ها و افزایش قطر آنها باعث کاهش فشار خون و افزایش جریان آن می شود.وقتی جریان خون افزایش پیدا می کند به این معناست که اکسیژن و مواد آلی بیشتری به عضلات می رسد.این موضوع می تواند به نوبه خود باعث کاهش آسیب دیدگی ها و افزایش عملکرد فرد ورزشکار باشد.

3.تقویت کردن سیستم ایمنی بدن

همانطور که اشاره شد آرژنین در سیستم دفعی و ایمنی بدن نیز نقش دارد و به سلامتی کمک می کند.مکمل آرژنین رادیکال های آزاد را پاکسازی نموده و کارایی سلول های ایمنی را تقویت می کند.بدنسازی رشته ای است که همیشه در معرض برهی بیماری های پوستی و آسیب دیدگی های عضلانی قرار دارد برای همین با مصرف آرژنین می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد تا در مقابل میکروب ها،آسیب ها و عوامل بیماری زا به خوبی عمل کنند.

 

تأثیر ال آرژنین بر میل جنسی
بله! قرص ال آرژنین در کنار ویتامین C می‌تواند هیجان و میل جنسی را افزایش دهد. این مکمل با تقویت جریان خون در دستگاه تناسلی و ریلکس کردنِ عضلات عمقی بدن ارگاسم‌های با کیفیتی را به شما هدیه دهد.

این قرص پس از وارد شدن به بدن، با افزایش اکسید نیتریک موجود در خون، رگ‌های خونی شما را گشاد و منبسط می‌کند، واکنش و پاسخ جنسی را افزایش می‌دهد و احساس تشدید جریان خون اکسیژن‌دار اندام‌های جنسی را تحریک می‌کند.

این تأثیرات قرص ال آرژنین به این معنی است که رابطه جنسی افراد به سرعت بهبود می‌یابد. به علاوه، میل جنسی به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

در یک مطالعه، محققان دریافتند که در زنانی که میل جنسی کمی دارند، پس از دریافت داروهای آرژنین، تا ۶۰ درصد از مشکلات جنسی‌شان حل شده. آمار دراماتیک و بالایی است!

 

متداول ترین مزایای مکمل آرژنین در بدن

تاثیر آرژنین در سلامتی پوست:مصرف روزانه ی آرژنین باعث زیبایی و شادابی پوست می شود.
بالا بردن سرعت بهبود زخم ها:برای بهبود زخم ها حضور پروتئین ضروری می باشد. هرچه مقدار آرژنین بیشتر باشد این بهبود زودتر صورت می گیرد.
تقویت میل جنسی:یکی از بارزترین فواید مکمل آرژنین افزایش میل جنسی می باشد.حتی برای افرادی که دچار کمبود اسپرم هستند نیز بسیار مفید بوده و در طول زمان باعث باروری بهتر می‌شود.
سم زدایی بدن:آرژنین باعث کاهش میزان آمونیاک در خون شده و به این صورت باعث سم زدایی می شود.
پیشگیری از سرطان: طبق تحقیقات انجام شده در افرادی که مبتلا به سرطان هستند میزان آرژنین در سطح پایینی قرار دارد. حضور این ماده به سیستم ایمنی بدن کمک بزرگی می کند.

عوارض قرص ال آرژنین
به‌طور کلی مکمل امنی بوده و اگر از راه دهان وارد بدن شود در کوتاه‌مدت هیچ عارضه خاصی ندارد. ولی اگر به هر شیوه دیگری این مکمل را وارد بدنتان کنید، شایع‌ترین عارضه‌ای که بعد از مصرف آن ممکن است به سراغتان بیاید، اسهال است.

این مشکل یکی از اصلی‌ترین عللی است که ورزشکاران به جای قرص ال آرژنین به سراغ ال سیترولین می‌روند. در صورت مواجهه با مشکلاتی که در ادامه گفته شده نیز باید بیشتر مراعات کنید.

بارداری و شیردهی: مصرف کوتاه‌مدت این مکمل در دوره بارداری مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد؛ ولی بهتر است که حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. مصرف طولانی‌مدت آن را به هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌کنیم؛ زیرا عوارض جانبی به همراه خواهد داشت.
کودکان: برای کودکان باید دقت زیادی روی دوز و نحوه مصرف آن داشته باشید. بهترین راه دریافت این مکمل از طریق قرص است.
آلرژی و آسم: قرص ال آرژنین خودش یکی از عوامل بروز آلرژی و تورم در مسیر تنفسی است. در نتیجه اگر درگیر آلرژی فصلی بوده و یا آسم دارید، با احتیاط بیشتری از آن استفاده کنید.
هرپس: هرپس از مهم‌ترین ویروس‌های بیماری‌زای انسانی است. این ویروس موجب تبخال می‌شود. مطالعات نشان داده که مصرف این مکمل، هرپس را بدتر از قبل خواهد کرد؛ زیرا باعث تکثیر این ویروس در بدن خواهد شد.
فشار خون پایین: مصرف مکمل آرژنین فشار خون را پایین می‌آورد، در نتیجه اگر مشکل فشار خون پایین دارید می‌تواند برایتان دردسرساز باشد و دچار سرگیجه شوید.
بیماری کلیوی: مصرف قرص آرژنین باعث افزایش سطح پتاسیم بدن شده و در نتیجه ممکن است زندگی بیماران کلیوی را به خطر بیندازید.
عمل جراحی: اگر به‌زودی قرار است عمل جراحی داشته باشید، به‌خاطر تغییر سطح فشار خون، بهتر است دو هفته مانده به عمل جراحی مصرف این مکمل را به کلی قطع کنید.

اغلب پودر های پروتئینی موجود در فروشگاه ها با آمینو اسیدهایی نظیر آرژنین تقویت میشوند. با داشتن این پیش زمینه باید توجه ویژه ای به میزان آرژنینی که از منابع مختلف وارد بدن میکنید نشان دهید.
اگر احساس میکنید قادر به استفاده از روش فوق الذکر برا یافتن میزان دز مناسب خودتان نیستید و این روش برایتان مشکل ساز است میتوانید از دستور العمل مندرج بر روی بسته بندی مکمل ها که از سوی شرکت های تولید کننده توصیه میشوند استفاده کنید.
یکی از مکمل های بسیار پر طرفدار می باشد . این مکمل سبب بهبود فعالیت ها و افزایش انرژی و جلوگیری از تمرین زدگی و مشکلات قلبی ، پمپاژ خون به عضلات ، تقویت ترشح هورمون های آنابولیک در بدن ، بهبود رشد عضلانی ، ایجاد فاز مثبت نیتروژنی در بدن ، افزایش جذب مواد غذایی در عضلات و… می شود .

اسید آمینه آرژنین در پروتامین ها ( انواع پروتئین های حلال در آمونیاک) و هیوسینها (هر یک از پروتئین های اساسی که در هسته یاخته یافت شده و با DNA رابطه دارند) یافت می شود و این دو گروه پروتئین به صورت پیوسته با اسید نوکلئیک ( این ترکیب در همه بافت های موجودات به صورت DNA وRNA موجود است ) در حال همکاری است و موجب رشد بافت ها و سلول های جدید – آزادسازی انسولین از پانکراس و تولید بیشتر هورمون رشد از قسمت قدامی غده هیپوفیز و در سلامت کبد و پوست و بافت های اتصالی و تاندون ها و لیگامنت ها تأثیر گذار است . باعث کاهش کلسترول بد خون می شود.

آرژنین به صورت مجزا قابل جذب نبوده و شرکت های سازنده آن را به صورت آرژنین الفاکتوگلوارات و آرژنین کتوایزوکارپروات تولید می کنند .
مصرف آن بسته به وزن وسن و شرایط بدنی از 3 تا 10 گرم متفاوت بوده ولی به طور میانگین و معمول مصرف 3 گرم روزانه در 3 یا 2 وعده که بهتر است بعد تمرین و قبل خواب مصرف شود.
از مصرف آن با قهوه و شیر و مواد اسانس دار خودداری کنید سعی کنید فقط با آب آن را مصرف کنید.

 

ال‌آرژنین یک آمینواسید ضروری مشروط است. بدین معنا که تحت شرایط خاصی در بدن این آمینواسید ضروری جلوه می‌کند که از این میان می‌توان به دوره رشد سریع بدن، بارداری و دوران پس از آسیب‌دیدگی اشاره کرد. آرژنین در سیکل‌اوره توسط کبد سنتز می‌شود که استخراج پسماندها حاصله از متابولیسم پروتئین را نیز شامل می‌شود. آرژنین محصولی که بدین طریق پروسه شده. با این‌وجود برای سایر بخش‌های بدن قابل دسترس نیست. در عوض متابولیت یا همان ماحصل این متابولیسم (تجزیه) آمینواسید به نام L-Citrullinc در جریان خون به گردش درآمد و به کبد فرستاده می‌شود و آنجا دوباره به ال‌ـ‌آرژنین برگردان می‌شود.

ال‌ـ‌آرژنین در بیشتر موادغذائی پروتیئنی وجود دارد و افراد به‌طور معمول روزانه ۵ گرم از آن را دریافت می‌کنند. تقریباً ۲۵ سال پیش بود که این مکمل بین بدنسازها محبوبیت پیدا کرد. در یک‌سری از کتب و مقالات علمی این‌طور نقل شده که آرژنین یک محرک قوی آزادسازی هورمون رشد به حساب می‌آید.
در یک تحقیق که توسط دانشمندان ایتالیائی انجام گرفت مشخص شد که مکمل‌کردن ۱۲۰۰ میلی‌گرم آرژنین با ال‌ـ‌لیسین موجب افزایش ۶۰۰ درصدی ترشح هورمون رشد در ۱۴ مرد جوان شد. با این تفاسیر یک چنین نتیجه هرگز تکرار نشد. اکثر دانشمندان مصرف آرژنین خوراکی را به‌عنوان یک افزایش دهنده هورمون رشد تخفیف داده‌اند. به‌دلیل اینکه اکثر مطالعات صورت گرفته در خصوص افزایش ترشح هورمون رشد از طریق تزریق وریدی آرژنین صورت گرفته است.

اخیراً نوعی از مکمل آرژنین به‌عنوان ارتقاءدهنده اکسیدنیتریک بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این میان به‌عنوان یک متسع‌کننده (گشاد‌کننده) رگ‌های خونی عمل می‌کند. گشادترشدن رگ‌ها به تسهیل پمپ خون عضلانی بیشتر و در عین‌حال انتقال اکسیژن و موادغذائی بیشتر به‌داخل عضلات در حین تمرین کمک می‌کند.

جذب ال‌ـ‌آرژنین در بدن چندان سرراست نمی‌باشد. با این‌وجود یک آنزیم در کبد به نام L-arginase که موجب تنزیل دوز بالائی از آرژنین به‌صورت خوراکی می‌شود و همین امر گواهی بر این مدعا است که چرا نوع تزریقی آن در آزادسازی هورمون رشد مؤثر از نوع خوراکی آن است. مشکل دیگر که مستقیماً ربط دارد به سنتز اکسید نیتریک. شامل حضور فرم mety lated آرژنین است که واقعاً از سنتز اکسید نیتریک ممانعت به‌عمل می‌آورد. بنابراین برای این‌که آرژنین بتواند به‌نحو مؤثری سنتز اکسیدنیتریک را افزایش دهد، می‌بایست دوز کافی از آرژنین به منظور عبور از سدهای ضخیم ممانعت‌کننده از جذب آن دریافت گردد.

آزمایشی جدیداً صورت گرفت که هدف از آن تعیین دوز خوراکی کافی ال‌ـ‌آرژنین به منظور سنتز اکسید نیتریک بود. در این آزمایش از ۱۲ مرد سالم و تندرست خواسته شد تا از فرم خالص ال‌ـ‌آرژنین برای مدت ۴ هفته استفاده کنند. نحوه مصرف ال‌ـ‌آرژنین در این افراد به‌صورت صعودی بود یعنی با ۳ گرم در روز شروع کرده و به ۲۱،۹ و تا ۳۰ گرم در روز نیز رسیدند. دانشمندان نه تنها سطح آرژنین را اندازه‌گیری کردند بلکه سطح انسولین کراتینین و چندین عنصر دیگر را اندازه‌گیری کردند. در این میان ۵ نفر از عوارض جانبی همچون اسهال، تهوع و خون‌دماغ شدن در دوز مصرفی ۲۱ گرم در روز شکایت کردند.
وقتی میزان مصرف به دوز ۳۰ میلی‌گرم در روز رسید دو نفر از داوطلبان از خوردن آن امتناع کردند و ۹ نفر دیگر که آن را مصرف کردند با اسهال مواجه شدند و مواردی همچون سردرد، خشکی دهان نیز گزارش شد. در دوزهای پائین هیچ نوع عوارض جانبی مشاهده نگردید. سطح آرژنین به‌صورت خوراکی در بدن پس از ۶۰ دقیقه به اوج می‌رسد و این شرایط به مدت ۸ ساعت باقی می‌ماند. بسته به میزان آرژنین دریافتی تفاوت حاصله قابل ملاحظه خواهد بود. برپایه یافته‌های به‌دست آمده، نویسنده پیشنهاد می‌کند که بهترین دوز مصرفی به‌منظور سنتز اکسید نیتریک ۹ گرم در روز است که البته بسته به هر فرد تا فرد دیگر این میزان نیز می‌بایست با دقت انتخاب شود.

یکی از راه‌های انجام این‌کار توجه به میزانی از آرژنین است که منجر به عوارض جانبی و سپس کاهش آن تا زمانی‌که این تأثیرات سوء برطرف شوند. برخلاف آزمایش پیشین در یک آزمایش دیگر مشخص شد که آرژنین در هر دوز آن نه در افزایش ترشح انسولین اثری دارد و نه در تأثیر آن بر روی متابولیزه شدن گلوکز. تنها آمینواسیدی که آرژنین باعث کاهش آن شد گلیسین (glycine) بود. تفکر نویسنده بر این است که این موضوع از آنجا نشأت می‌گیرد که آرژنین و گلیسین هر دو پیش ماده سنتز کراتین هستند. این امکان هست که آرژنین موجب افزایش آن شود.
(کراتین به ساخت عضلات کمک کرده و برای سیستن تنفسی و عصبی مفید می‌باشد) از سوی دیگر عدم تأثیر آن بر روی سطح کراتینین (Creatinine) که یک پسماند متابولیک تولید شده از سنتز کراتین است که به‌وسیله کلیه‌ها و از راه ادرار از بدن خارج می‌شود. به‌نظر می‌رسد این تئوری را کم‌رنگ کرده است.

 

آرژنین: این آمینواسید فوراً در بدن تبدیل به اکسید نیتریک می شود.

اکسید نیتریک یا همان NO مسئول فرایند بسیاری در بدن است مثل باز کردن و گشادسازی رگ های خونی که برای بدنسازان اهمیت زیادی دارد. این مسئله باعث می شود خون بیشتری داخل بافتهای مثل فیبرهای عضلانی جریان پیدا کند و در نتیجه اکسیژن، مواد مغذی و هورمون های آنابولیک بیشتری به آنها برسد. NO همچنین توانایی چربی سوزی نیز دارد. دانشمندان فرانسوی دریافته اند که NO سوخت و ساز و تجزیه و تحلیل چربی ها را افزایش می دهد و باعث می شود چربی بیشتری در معرض سوخت بعنوان سوخت بدن قرار گیرد.

-1 تعداد اسپرم ها را افزایش می دهد.

-2در آزاد سازی هورمون رشد نقش دارد.

-3 در ذخیرۀ کراتین مؤثر است.

-4 به بهبود زخم ها کمک می کند.

-5 در متابولیسم چربیهای بدن دخالت دارد.

– 6رشد روحی و بدنی را افزایش می دهد.

-7 در تولید استروژن ها ضروری است.

-8در از بین بردن جوش ها کمک می کند.

* افزایش کارایی ورزشکار * بهبود زخم ها و تسریع التیام بافتها

* بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

* بهبود عملکرد قلب و تنظیم فشار خون

* تحریک ترشح هورمون رشد

 

بهترین زمان مصرف قرص ال آرژنین در بدنسازی
اگر می‌خواهید از همه فواید این مکمل بهره‌مند شوید، باید حواستان به زمان مصرف این مکمل باشد. نکته اول این است که به خاطر داشته باشید برای بیشترین تأثیر، آن را قبل از تمرین میل کنید. بهترین زمان مصرف نیم یا یک ساعت قبل از شروع تمرینتان است.

مصرف این مکمل قبل از تمرین باعث بهبود خون‌رسانی به عضلات و افزایش استقامت و عملکرد شما خواهد شد.

بهترین میزان مصرف مکمل آرژنین
طبق تحقیقات آزمایشگاهی و عملی، بهترین میزان ال آرژنین حدود ۶ گرم در نظر گرفته شده است. اگر شما می‌خواهید بیشتر یا کمتر از این میزان مصرف کنید، پیشنهاد می‌شود که محدوده ۵ تا ۷ را حتماً رعایت کنید.

زیرا افرادی‌که مصرفشان کمتر از این میزان یعنی ۳ گرم بوده هیچ تأثیری نگرفته و کسانی‌که حدوداً ۱۰ گرم ال آرژنین دریافت کردند نیز دچار مشکلات گوارشی شده بودند. در نتیجه بهترین میزان مصرفی، همان ۶ گرم ال آرژینین خواهد بود.

نحوه ی مصرف مکمل آرژنین

مکمل آرژنین به ایجاد پروتئین کمک شایانی می کند.معمولا بدن آرژنین مورد نیاز برای انجام فعالیت های طبیعی خود را از مواد غذایی مصرفی روزانه مانند:گوشت سفید و قرمو،انواع ماهی ها و سویا و .. تامین می کند.میزان مکمل آرژنین به صورت روزانه بین 15 الی 18 گرم است که باید در 3 وعده مصرف شود یعنی تقریبا در هر وعده 3 الی 6 گرم باید آرژنین مصرف شود.

باید توجه داشت که استفاده ی بیش از 10 گرم در هر وعده می تواند بیماری هایی مانند اخلال در دستگاه گوارش و اسهال شود.میزان استفاده آرژنین برای بدنسازان بستگی به میزان تمرینات آنها و هدفی که برای خود انتخاب کرده اند دارد.اما به هر حال در ابتدا با 3 الی 5 گرم در روز قبل و بعد از تمرین می توانند شروع کرده و بعد از مدت یک هفته ای می توانند آن را افزایش دهند.دوره ی مصرف مکمل آرژنین معمولا دو ماهه می باشد و پس از اتمام این وقت برای دوره ی بعد باید دو ماه فاصله وجود داشته باشد.
بهترین زمان مصرف برای مکمل آرژنین زمان های زیر می باشند:

مصرف مکمل در صبح ها
نیم تا یک ساعت قبل از تمرین
بلافاصله بعد از تمرین
نیم تا یک ساعت قبل از خواب

سخن پایانی

قرص ال آرژنین یک آمینو اسید است که در بدن ساخته می‌شود و به‌عنوان یک مکمل در تقویت سیستم ایمنی،‌ بهبود بیماری و شرایط مختلف به بدن کمک می‌کند. این مکمل در بدنسازی نقش به‌سزایی دارد و باعث افزایش جریان خون، تقویت و رشد عضلات در بدنسازی می‌شود.

مصرف بیش از ۱۰ گرم قرص ال آرژنین در یک وعده منجربه اختلال دستگاه گوارش و اسهال می‌شود. همچنین این مکمل در شرایط خاصی که در این مطلب گفته شد، باید به مقدار کم مصرف شود و یا به کلی قطع شود.

 

نمایش تمام محصولات فروشگاه مکمل های ورزشی ادکوان

فروشگاه ادکوان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *