ویتامین E طبیعی راهنمای ورزشکار پرورش اندام
شما اینجا هستید
ویتامینها و موادمعدنی » ویتامین E طبیعی راهنمای ورزشکار پرورش اندام

افزایش تولید رادیکال آزاد به معنی آسیب جدی و دراز مدت است. با هر تنفس شما،فرآورده های زائد مولکولی به نام رادیکالهای آزاد در بدن تولید می شوند. هر چقدر ازاکسیژن بیشتری استفاده کنید، رادیکالهای بیشتری تولید می شوند.

vitamin-e (1)

 

وجود بعضی از رادیکالهای آزاد ضروری است. زیرا با باکتری ها و ویروس ها مبارزه می کنند. اما اگر تعداد آنها خیلی زیاد باشد مسلما بر سلولهای بدن حمله ورشده و آسیب ناشی از اکسیداسیون را بوجود می آورند. زمانی که تعداد زیادی از رادیکال ها ی آزاد در بدن تجمع کنند، احتمال خطر ناشی از ابتلا به بیماری قلبی و خونی، سرطان، بیماری آلزایمر، آرتریت و سایر امراض استحاله ای افزایش می یابد.


زیرا وجود رادیکالهای آزاد منجر به بروز آسیب اکسیداسیون سلول می شود. در بخش تمرین آئروبیک، متابولیسم اکسیژن به میزان زیادی افزایش می یابد. حال آیا می توانید حدس بزنید که بر اثر تجمع رادیکالهای آزاد با چه مشکلا تی مواجه می شوید؟
● مقابله با تهدید ناشی از تجمع رادیکالهای آزاد
اگر از بعضی مواد غذایی استفاده کنید، مسلما می توانید در برابر رادیکالهای آزاد مصونیت بیشتری پیدا کنید. بویژه ویتامین E از سلولها حفاظت می کند. زیرا رادیکال های آزاد از بین می برد و در نتیجه این رادیکال ها فرصت پیدا نمی کنند به بدن آسیب برسانند. آنچه گفته شد تنها علتی نیست که به موجب آن ویتامین E را به لیست مواد غذایی اضافه کنید.
● ویتامین E و درد عضلات

دریکی از تحقیقاتی که اخیرا در دانشکده طب ورزشی صورت گرفته، مشخص شد که رادیکالها ی آزاد به درد عضلات منجر می شوند واین مسئله پس از تمرین ظاهر می شود. در این تحقیقات مشخص شد که اگر ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین E ، ۲۵۰۰۰ واحد بتا کاروتین و۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C به رژیم ورزشکار افزوده شود، تورم و درد عضلاتش به چشمگیر و غیر قا بل باوری کاهش می یابد. شواهد بعدی نشان می دهد که ویتامین E می تواند به حفظ واکنش ایمنی بدن کمک کند. که ا ین مسئله برای ورزشکاری که تمریناتش را اجرا می کند از اهمیت بسزا یی بر خوردارا ست .
● رژیم غذایی به تنهایی کا فی نیست
اگر بخواهید با مشکل ناشی از تولید را د یکالهای آ زاد مقا بله کنید که پس از تمرین اتفاق می افتد حتما باید از ویتامین E بیشتری تغذیه کرده و آن را به سقف بیشتر از ۱۵ واحد در روز بر سانید.
متا سفانه غنی ترین منا بع طبیعیویتامین E یعنی روغن ها ی نباتی ، آجیل و غلات مهم ، هم سرشار از چربی و هم سرشار ا ز کالری هستند . حا ل اگر بخواهید مقداری و چربی مصرفی را کاهش دهید حتما باید ا ز مکملویتامین E که دارای منبع طبیعی با شد استفاده کنید.
● چرا باید از ویتامین E با منبع طبیعی استفاده کنید ؟
بدن به گیرنده های خاصی مجهز است که ظاهرا می توا نند ویتامین E با منبع طبیعی را شناسایی کنند. این ویتامین از قا بلیت جذ ب بیشتری بر خوردار بوده و بیشتر در بدن باقی می ماند؛ در حالی که ویتامین E ساحتگی چنین خواصی ندارد. بنابر این زمان که مکمل ویتامین E را خریداری می کنیم حتما مطمئن شوید که دارای منبع طبیعی باشد. اصطلاح « د- آلفا- توکوفرول » به خوبی نشان می دهد که ویتامین E خریداری شده دارای منبع طبیعی است.

 1. علیرضا

  با سلام وتشکر فراوان
  خواستم واسه کات از داروی کلن بوترول +آمینو شاخه ای استفاده کنم
  الان کلن بوترول آلفا فارما دارم-بسته ۵۰ تایی-۴ میکرو گرمیه.
  قد:۱۶۳
  وزن:۶۰
  سن:۲۱
  لطف برنامه مصرفشون رو بنویسین……..

  • ابوالفضل

   salam behtrin tarighe masrafesh ine ke har roz dozesh avaz she bayad har roz dozesh avaz she
   ye rooz 2 ta
   ye rooz 3 ta
   ye rooz 4 ta
   ye rooz hichi
   badesh dobare az aval
   amino ham
   bastegi dare
   be mizane dozesh
   har marki ye joore

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره