لایه خارجی پوست شما یک عضو مرده است و ۷۲ درصد بدن‌تان از آب تشکیل شده است. مصرف آب برای جلوگیری از بیماری، تعیین سطح انرژی بدن و حصول اطمینان از عملکرد صحیح فرآیندهای شیمیائی بدن اهمیت زیادی دارد.

 

مصرف-آب-
احساس تشنگی نشانه خوبی برای مصرف مایعات مورد نیاز در زمان استراحت است. حین اجراء تمرین نباید تشنگی را با نوشیدن مایعات جایگزین کرد، اما باید سعی کنید که هر چقدر مایعات حین تمرین از دست داده‌اید را جبران کنید.
به‌عنوان یک راهنمائی می‌توانید حین تمرین هر ۱۵ دقیقه یک‌بار ۲۲۰ سی‌سی مایعات بنوشید، چنانچه محیط گرم و شرجی بود بیشتر هم می‌توان نوشید.


توجه داشته باشید که مصرف آب زیاد بدون سدیم می‌توان منجر به بروز هیپوناترمیا شود که به آن آب مستی هم می‌گویند که می‌تواند منجر به بروز حالت تهوع و استفراغ، حالت کما یا حتی مرگ شود.
به‌عنوان یک قانون کلی بدانید که به ازاء هر یک کالری مصرفی در حین تمرین یا سوخت و ساز بدن باید ۱ الی ۵/۱ میلی‌لیتر مایعات مصرف کنید.
اکثر بدنسازان روزانه حدود ۳۰۰ کالری مصرف می‌کنند که یعنی طبق تجویز ما باید روزانه ۳ الی ۴ لیتر مایعات مصرف کنند.
● چرت ۹۰ دقیقه برابر با خواب شبانه؟!
این‌بار قبل از یک امتحان یا آزمون یا هر رویداد مشابه دیگری که نیاز به هوش و حضور ذهن بالائی دارد حدود ۹۰ دقیقه خواب داشته باشید.
محققان دانشگاه هاروارد یافته‌اند که داشتن یک خواب ۹۰ دقیقه‌ای می‌تواند شما را به اندازه یک خواب شبانه سرحال بیاورد. ۶ الی ۸ ساعت خواب شبانه به شما کمک می‌کند تا اطلاعاتی که فراگرفته‌اید را به یاد بیاورید.
محققان متوجه شدند افرادی‌که با کامپیوتر کار می‌کنند بعد از داشتن یک خواب ۹۰ دقیقه‌ای به اندازه خواب شبانه کارائی دارند. داشتن یک چرت ۶۰ دقیقه‌ای کمی کمی کم می‌کند، اما نه به اندازه خواب ۹۰ دقیقه‌ای.
چرت طولانی‌تر اجازه می‌دهد بدن وارد یک فرمی از خواب شود که REM نام دارد یعنی وضعیت ”حرکت سریع چشم‌ها“ که برای بازیابی بهترین عملکرد مغز بسیار مهم می‌باشد.
چناچه باید برای یک آزمون درس بخوانید یا اینکه باید برای یک مصاحبه خیلی حضور ذهن داشته باشید، حدود ۳ ساعت قبل از آن رویداد یک چرت ۹۰ دقیقه‌ای داشته باشید. این چرت به شما به اندازهٔ یک خواب شبانه در تیزهوشی و استراحت‌تان مؤثر است.

مجله دانش ورزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *