پروتئین یک ماده مغذی مهم است که همه بطور روزانه به آن نیاز دارند. پروتئین در ترمیم سلولهای بدن، ترمیم و بازسازی عضلات و استخوانها و کنترل بسیاری از فرآیندهای مهم بدن مربوط به سوخت و ساز نقش بسیار کلیدی ایفا می کند.پروتئین  منبع بسیار مهمی برای تامین انرژی بدن می باشد. شیر از ترکیب دو نوع پروتئین به نامهای پروتئین وی به میزان (20%) و پروتئین کازئین به میزان (80%) تشکیل شده است.

 

 

 

 

پروتئین وی پروتئینی خالص، طبیعی و با کیفیت بسیار بالامی باشد که از شیر گاو هنگام استحصال پنیر تولید می شود. پروتئین وی منبع غنی از آمینو اسیدهای ضروری است. بدن خود قادر به ساختن این آمینو اسیدها  نمی باشد و  بطور روزانه از طریق تغذیه غذاهای حاوی پروتئین نیاز خود را برآورده می کند. اسیدهای آمینه ضروری بلوک های سازنده عضلات ، پوست، ناخن و بافت های دیگر بدن می باشند. خالص ترین نوع پروتئین وی، پروتئین ایزوله است که حاوی کمترین میزان چربی، لاکتوز و کلسترول و بالاترین میزان آمینو اسیدهای ضروری می باشد. تحقیقات نشان میدهد که پروتئین وی عالی ترین نوع پروتئین و انتخاب بسیار خوب برای افراد در همه سنین می باشد. پروتئین وی مزایای فراوانی دارد از جمله می توان به نقش آن در تغذیه ورزشی، مدیریت وزن، پشتیبانی ایمنی بدن، سلامت استخوان، و سلامتی عمومی اشاره کرد.

عملکرد فیزیکی

سالیان زیاد تمام ورزشکاران جدی که به سختی تلاش می کردند که اندامی عضلانی و ورزیده و خوش فرم داشته باشند پروتئین وی را به عنوان یک استاندارد طلایی و نمونه عالی برای مقایسه  مد نظر داشتند. تحقیقات و مطالعات علمی نیز چنین باوری را تائید می کند. ورزشکاران نیاز به پروتئین بیشتری در رژیم غذایی خود دارند تقریبا دو برابر میزان مجاز توصیه شده روزانه نیازمند پروتئین هستند. انتخاب نوع پرتئین تاثیر متفاوتی در عملکرد ورزشکاران دارد به همین دلیل  پروتئین وی انتخاب مناسب برای تمامی  ورزشکاران می باشد.

پروتئین وی به تنهایی یک پروتئین کامل محسوب می شود چون که ترکیب ایده الی ازتمام اسید آمینه های ضروری را در خود دارد. پروتئین وی بهترین منبع تامین  BCAAsمی باشد و از بیشترین میزان اسید آمینه های زنجیره ای BCAAs بین تمام منابع غذایی طبیعی برخوردار است. آمینو اسیدهای زنجیره ای برخلاف سایر آمینو اسیدهای ضروری مستقیما در عضلات متابولیز می شوند و اولین آمینو اسیدهایی میباشند که در طول ورزش و تمرینات مقاومتی مورد استفاده قرار می گیرند. کاهش سطح BCAAs  منجر به خستگی و در نتیجه درد عضلات می شود. پروتئین وی، BCAAs  تحلیل رفته بدن را به سرعت تامین می کند و باعث ترمیم و بازسازی بافت عضلات می شود. آمینو اسید لویسین نقش کلیدی در ارتقا سنتز پروتئینی عضلات و رشد عضلات بازی می کند. تحقیقات نشان داده است که افراد ورزشکاری که رژیم غذایی حاوی مقادیر فراوان لویسین مصرف کرده اند بدنی عضلانی و کم چربی نسبت به افرادی که در رژیم غذایی خود لویسین کم دریافت کرده اند دارند. پروتئین وی ایزوله تقریبا 50% لویسین بیشتر نسبت به انواع دیگر پروتئین ها دارد و می تواند در از بین رفتن چربی های بدن به ورزشکاران کمک کند. پروتئین وی به خوبی در آب حل شده و بسیار سریع جذب بدن میشود. پروتئین وی با افزایش سطح گلوتاتیون که یک آنتی اکسیدان قوی می باشد کمک قابل توجهی در افزایش سطح ایمنی بدن می کند. ورزش و تمرینات مقاومتی باعث کاهش سطح گلوتاتیون در بدن می شود.  پروتئین وی به ورزشکاران کمک می کند تا با بدنی سالم و قوی به اجرای فعالیت های ورزشی بپردازند.

کنترل وزن
مطالعات نشان می دهد که که داشتن و حفظ وزن سالم می توانید به طول عمر شما اضافه کند و از عوارض مربوط به وزن اضافه از جمله  دیابت ، سرطان و بیماریهای قلبی عروقی جلوگیری کند. رژیم غذایی نقش کلیدی در هر برنامه مدیریت وزن بازی می کند اضافه کردن پروتئین وی به رژیم غذایی می تواند تفاوت مثبتی را ایجاد نماید.
بدن نیاز به انرژی بیشتری برای هضم پروتئین نسبت به سایر غذاها دارد (تاثیرات گرمازایی)  درنتیجه بدن شما  کالری بیشتری بعد از وعده غذایی پروتئین می سوزاند.

پروتئین وی ایزوله یک پروتئین خا لص با کمترین میزان کربوهیدرات و چربی می باشد. این پروتئین مکمل ایده ال برای رژیمهای غذایی کم کربو هیدرات و شاخص گلایسیمیک پائین می باشد.

مطالعات اخیر در دانشگاه ایلینویز نشان داد که اسید آمینه ضروری لویسین در بهبود ترکیب بدن نقش بسزایی بازی می کند. پروتئین وی با کیفیت بالا سرشار از لویسین می باشد این اسید آمینه کمک بسیاری در از دست دادن چربی و حفظ بافت های عضلانی می کند. پروتئین وی حاوی بیشترین میزان لویسین در بین سایر پروتئین ها می باشد.

پروتئین وی با آهسته تر کردن جذب گلوکز به جریان خون باعث تثبت سطح گلوکزدر خون می شود. این فرایند به نوبه خود با کاهش سطح انسولین خون منجر به احساس سیری بیشتر و کاهش گرسنگی  می گردد و به بدن کمک می کند که چربی ها را سریع تر و آسان تر بسوزاند.

پروتئین وی با داشتن اجزای زیست فعال کمک به تحریک آزاد شدن دو هورمون سرکوب کننده اشتها به نامهای کوله سيستوکينين (CCK)  و(GLP-1) می کند. با اضافه کردن پروتئین وی به یک میان وعده و یا نوشیدنی مورد علاقه می توان  انرژی سالم برای ادامه روز خود فراهم کرد و ممکن است این کار در کنترل مصرف غذا تا وعده بعدی به شما کمک کند.

سلامت قلبی عروقی و کبد

بیماریهای قلبی عروقی عامل اصلی مرگ ومیر در جوامع غربی می باشد. بروز این بیماریها بطور روز افزونی در سراسر جهان رو به افزایش است. مطالعه اخیر منتشر شده در مجله تغذیه بالینی نشان داد که مصرف مکمل وی بخاطر داشتن پپتیدهای زیست فعال و آنتی اکسیدان می تواند راه حل قدرتمند طبیعی برای کاهش خطر بیماری کبد چرب و بیماری های قلبی عروقی از جمله کاهش کلسترل بد و فشار خون بالا باشد. نتایج بررسی ها نشان داد که مصرف مکمل پروتئین وی بطور قابل توجهی باعث کاهش مقدار چربی در داخل سلول های کبدی زنان چاق می شود. آنچه باعث اهمیت این یافته بسیار مهم می شود این است که پروتئین وی می تواند یک راه طبیعی برای مبارزه با بیماری های کبدی مطرح شود.

مبارزه با سرطان

بیماران مبتلا به سرطان یا تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی اغلب مشکلات فراوانی در رفع احتیاجات غذایی روزانه خود به علت تهوع و فقدان اشتها دارند. این امر ممکن است منجر به کاهش وزن، از دست دادن ماهیچه ها و سوء تغذیه شود.  پروتئین وی بهترین نوع  پروتئین و انتخاب بسیار عالی برای بیماران مبتلا به سرطان است زیرا بسیار آسان هضم می شود. پروتئین وی را می توان به طیف گسترده ای از غذاها و نوشیدنی ها اضافه کرد و به محتوای پروتئینی آنها افزود. بیماران سرطانی همانند ورزشکاران جدی غالبا با کاهش سطح گلوتاتیون و افت سطح ایمنی مواجه می شوند. مطالعات بی شمار نشان داده است که پروتئین وی که سرشار از آمینو اسید سیستئن می باشد سطح گلوتاتیون را که نوعی آنتی اکسیدان قوی می باشد افزایش داده و ایمنی بدن را تقویت می کند درنتیجه خطر ابتلا  به عفونت را کاهش داده و تاثیر پذیری سیستم ایمنی را بهبود می بخشد.

دیابت نوع دوم

دیابت نوع دوم مشکل رو به رشد در بین افراد چاق می باشد. این بیماری مختص بزرگسالان نیست و هر روزه  کودکان و نوجوانان را نیز درگیر خود می کند. خوشبختانه تغذیه سالم تاثیر بازدارنده در کنترل و جلوگیری از شروع این بیماری دارد. پروتئین وی که یک پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا می باشد علاوه بر کنترل وزن باعث کنترل سطح گلوکز خون می شود.دو موردی که دغدغه همیشگی افراد دیابتی نوع 2 می باشد.

تغذیه اطفال و زنان باردار

پروتئین وی حاوی بسیاری از همان اجزای است که در شیر مادر یافت می شود. به همین دلیل یکی از اجزاء تشکیل دهنده فرمولاسیونهای متعلق به کودکان بویژه کودکان نارس می باشد. پروتئین های فرموله شده برای اطفال در بسیاری از موارد کمک قابل توجهی در کاهش گریه ناشی از دردهای کولیکی کودکان از خود نشان داده اند. علاوه بر این، پروتئین وی انتخاب بسیار عالی برای مادران باردار که نیاز به مقادیر پروتئین در آنها افزایش یافته است می باشد. بارداری می تواند نیاز پروتئین بدن را تا 33 ٪ افزایش دهد. زنان باردار قبل از هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود توصیه می شود برای تعیین نیازهای پروتئینی خود که با یک پزشک مشورت کنند.

سالمندی سالم

همانطور که ما پا به سن می گذاریم  عضلات بدن  نیز رو به تحلیل می روند و پیامدهای منفی آن بر روی سلامتی به یک نگرانی رو به رشد از لحاظ حجم و هزینه های پزشکی تبدل می شوند.  تغذیه خوب و مقدار کافی پروتئین وی با کیفیت بالابه ویژه هنگامی که با ورزش وتمرینات مقاومتی همراه باشد ممکن است به حفظ عضلات قوی در دوران پیری کمک کند. مطالعه اخیر در اروپا نشان داد که مصرف پروتئین وی در مردان مسن باعث سنتز بیشتر پروتئین در عضلات وکمک به  محدود کردن از دست رفتن حجم عضلانی در طول زمان می شود. از مزایای دیگر پروتئین وی برای سالمندان کمک به جلوگیری از پوکی استخوان است.  یک رژیم غذایی مغذی حاوی پروتئین وی می تواند به حفظ استخوان ها و عضلات سالم و قوی در دوران سالمندی کمک کند.

بهبود زخم

بدن برای التیام زخمها ، سوختگیها و جراحات ناشی از جراحی نیاز به مقادیر فراوانی از پروتئین دارد.  پروتئین وی و اسیدهای آمینه موجود در آن که بلوک های سازنده می باشند است در طول فرایند درمان به ساختن بافت های جدید پوست کمک می کنند.  مقدار ناکافی پروتئین و یا رژیم غذایی فاقد پروتئین ممکن است فرایند درمان را به تاخیر بیاندازد. پروتئین وی اغلب توسط پزشکان بعد از جراحی یا درمان سوختگی توصیه می شود. پروتئین وی بخاطر داشتن لاکتوفرین خاصیت ضد میکروبی نیز دارد.

 

پروتئین وی یک مکمل غذایی و رژیمی می باشد و نباید آن را به عنوان جایگزین برای غذا بکار برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *