تکنیکهای مچ اندازی

تمرینات مچ اندازی
برای قهرمان شدن در مچ اندازی از تمرینات مستقیم و غیر مستقیمی که روی مچ و ساعد اثر می‌گذارند، بهره ببرید. بسیاری از تمرینات مستقیماً مچ دست را هدف قرار نمی‌دهند، اما همچنان به تقویت مچ کمک می‌کنند و به طور غیرمستقیم روی عضلات ساعد و مچ کار می‌کنند. برخی از این تمرین‌ها را اکنون می‌آوریم. همه این تمرینات به نوعی شامل گرفتن یک میله یا دسته برای حرکت دادن وزن هستند.

شنا سوئدی با تیغه دست و سپس با انگشتان
تمرینات جلو بازو با هالتر لاری مچ برعکس
جلو بازو چکشی دمبل
چرخش غلتک با مچ
تمرینات فنر مچ
همیشه مراقب باشید که از هر وسیله‌ای در محدوده امن آن استفاده کنید و اگر درد و ناراحتی حس می‌کنید، تمرین را متوقف کنید. برنامه ریزی تعداد ست و تکرار را به مربی بسپارید.

ورزش برای قوی شدن دست و بازو
تمرینات مختلفی وجود دارد که می‌توانید به راحتی در برنامه خود بگنجانید. تمرینات زیر، به شما کمک می‌کند تا قدرت و مقاومت دستان خود را افزایش دهید.

بارفیکس و انواع تمرینات آن
لت جلو و لت عقب
پرس سرشانه
جلوبازو لاری
پرس سینه
ددلیفت
فلای

تکنیکهای مچ اندازی

  • هوک ( HOOK )

روش: چرخاندن و پیچاندن مچ تا حد امکان و سپس بدن را بالای بازو بیاورید و بازو را به بدن نزدیک نگاه داشته و برای ضربه فنی با هر دو، یعنی هم بازو و هم بدن فشار دهید .
*این رایجترین حرکت در مچ زنی است که بطور معمول در همه جا، از روی میزآشپزخانه گرفته تا در تلویزیون آن را می بینید.

*این حرکت، inside محسوب میشود زیرا شما به جای زدن دست، بازوی حریف را می زنید.
*رمز موفقیت در این تکنیک، نیروی بیشتر و یا حداقل، برابر بودن با حریف از نظر قدرت بدنی (جلو بازو و ساعد) است.
*تماس مچ در تمام طول مسابقه مهم است زیرا فشار اصلی از طرف مچ به مچ حریف وارد میشود و نه دست و پنچه ها.
*اگر در شروع ناگهانی با هوک موفق نشدید بهتر است سریعا بروید سراغ تاپ رول

Hook technique

۲- تاپ رول ( TOPROLL )

تکنیکهای مچ اندازی
تکنیکهای مچ اندازی

روش: کلید موفقیت در این تکنیک، هرچه بیشتر بالا رفتن از دست حریف است زیرا بدین شکل، اهرم قوی تری خواهید داشت. اولا، دست حریف را در تمام طول مسابقه و بطور مداوم به سمت خود بکشید (backpressure) و ثانیا، بالارفتن از دست حریف را ادامه دهید
*این بهترین تکنیک برای زدن افراد بی تجربه است
*بردن با این روش یعنی استفاده از اهرم، به جای زور زدن زیاد
*این حرکت، outside محسوب میشود زیرا با فشار شدید روی انگشتان حریف و باز شدن دستش به اهرم بیشتری میرسید
*باید بیشتر و بیشتر به سمت نوک انگشتان حریف بروید تا اهرم بیشتر شود و سعی کنید آن موقعیت را از دست ندهید (outmuscle)
*باید سعی کنید دست حریف را از بدنش دور کنید یعنی بازو حریف به سمت شما باز شود
*در این تکنیک، بدن شما بالای میز نیست بلکه از آن آویزان است
*بدون شک با فشار اهرمی شدید، مچ حرف حتما خم میشود زیرا این فشار غیرقابل تحمل است
*فشار backpressure بسیار بالا، مهمترین عامل در موفقیت این فن است
*وقتی در بهترین موقعیت اجرای فن خود قرار دارید، به جای کف دست خودتان، پست دست تان به سمت شماست.
*نحوه حرکت درست مانند چرخاندن فرمان اتومبیل است؛ دست میچرخد و بدن قفل است و کف دست به سمت جلو اتومبیل است.
*در این فن، هدف، زدن دست حریف است و نه بازو
*اگر باور دارید که قوی تر از حرفتان نیستید، از این تکنیک استفاده کنید.

Toproll technique

۳- پرس ( PRESS )

روش: کلید این حرکت، قرار گرفتن کف دست حریف به سمت سقف و باید دست شما بالای دست وی باشد. وقتی حریف را در این حالت قرار دادید، بقیه کار ساده است، بدن خود را بالای بازو بیاورید و دست حریف را با فشار بالاتنه و بازوبه پائین فشار دهید
*این، یکی از خالصترین حرکات قدرتی در مچ اندازی است
*داشتن بالا تنه بزرگ در این حرکت بسیار موثر است
*اگر مطمئن هستید که دارای بالا تنه قدرتمند تر نسبت به حریف خود هستید ( بالاخص سینه و پشت بازو ) و حداقل در جلوبازو و ساعد برابرید، این حرکت خوبی است.
*مراقب باشید که این حرکت میتواند با یک تاپ رول سریع ضربه شود زیرا که نسبت به یک backpressure سریع و نیرومند بسیار ضعیف است.
*بازو باید به بدنتان نزدیک باشد بنابراین اگر حریف بتواند دست شما را به سمت خود بکشد موفق به پرس نخواهید شد.
*پرس، حرکت خوبی برای مسابقات طولانی است. درست خلاف تاپ رول و هوک که شدیدا وابسته به جلوبازو و ساعد هستند، عضلات اولیه درگیر در پرس عبارتند از پشت بازو و شانه و سینه. بنابراین بهترین راه برای استراحت ساعد و جلوبازو در یک مسابقه طولانی و حریفهای متعدد، استفاده از پرس در موقع مناسب است.
حتی در حالتی که حریف شما مچ شما را به سمت عقب میشکند (bent back یا همان brokenورزش مچ اندازی
مچ اندازی، یک رقابت دو نفره است.با توجه به تمرینات و مطالعات زیادی که درباره این ورزش کرده ام، تصمیم گرفتم بخشی از دانسته های خودم را در اختیار شما قرار دهم. مچ اندازی به واقع یک ورزش صد در صد علمی است. برخلاف آنچه که مردم تصور میکنند، زور بازو فقط بخشی از سه عنصر مهم در این ورزش است: سرعت – قدرت – فن اگر به شما بگویم که مچ اندازی چیزی از کشتی کم ندارد، یاوه نگفته ام. منظورم تنوع در فنون و بدل آنها و ریز حرکاتی است که هر کدام در جای خود میتوانند شما را به پیروزی و یا شکست رهنمون شوند. در مورد انواع فنهای رایج مچ اندازی به موقع و در مبحث جداگانه ای سخن خواهم گفت. قدرت، همان عنصری است که عموم افراد نا آگاه، آن را تنها تکیه گاه خود میدانند و زمانیکه به یک فرد آگاه به فنون مچ می بازند، تازه متوجه می شوند که قوه و نیروی مچ انداز، فقط یک سوم نیازهای وی است. ضمنا بخاطر داشته باشید که زور مچ به مفهوم خاص آن نیز مطرح نیست یعنی وقتی صحبت از قدرت در مچ اندازی است، طیف وسیعی از عضلات، از شانه تا انگشتان و حتی عضلات شکم و پشت را شامل میشود. سرعت، به سادگی، تندی و شتاب در اجرای فنون است؛ سرعت در تصمیم گیری برای اجرای فن، اجرای بدل یک فن و یا تندی در تصمیم گیری برای اجرای یک حرکت ریز و کوچک ولی موثر. مهمترین و محسوس ترین بخشی سرعتی در این ورزش، شروع آن است:
Ready … Go …
این دو کلمه ای است که از دهان داور خارج میشود و شما با شنیدن \”Go\” باید به سرعت نسبت به اجرای فنون از پیش طراحی شده خود اقدام کنید. شاید تمام بازی، حئاکثر ۵ تا ۱۰ ثانیه ادامه یابد و به ندرت به رقابتهائی برخورد میکنید که دقایقی ادامه دارند. طولانی شدن یک مسابقه مچ اندازی میتواند حاکی از حرفه ای بودن و نزدیک بودن دو ورزشکار باشد و صد البته که معمولا به علت ناشی بودن آنهاست. مچ انداختن یعنی ترکیب قدرت با علم فیزیک، هوش و چابکی فرد. علم اهرمها، مهمترین بخش علم مچ اندازی است. بدون حس کردن و دانستن نقش مهم اهرمها و قوانین ثابت شده انها، سالها خواهید باخت، حتی اگر روزی ۲۴ ساعت تمرین بدنی بکنید. چگونه یک دیلم ( اهرم ) چند ۱۰ سانتی متری، میتواند با نیروی بسیار کم، یک سنگ ۲۰ تنی را جابجا نماید؟ مسلم بدانید که یک مچ انداز آگاه به اهرمهای دست خود، میتواند سنگ توانمند حریف خود را که ممکن است بیش از ا تن نیرو داشته باشد، تکان دهد و وی را مقلوب سازد.

Press technique

مچ اندازی در زبان انگلیسی Arm Wrestling ( یا ArmWrestling ) است که تاریخ شروع و شکل گیری آن به سال ۱۹۵۲ میلادی باز میگردد. Bill Soberanes و Dave Devoto را میتوان از بنیان گذاران این رشته ورزشی در ایالات متحده آمریکا دانست. برای کسب اطلاعات بیشتر، فعلا به سایت armwrestling.com رجوع نمائید.
wrist position) بازهم پیروزی ازآن شماست با اینجال باید سعی کنید مچتان به عقب خم نشود

 

تکنیک‌ها
استفاده از تکنیک‌های مچ اندازی می‌تواند احتمال موفقیت شما را تا حد زیادی افزایش دهد؛ در ادامه تعدادی از این تکنیک‌ها را توضیح می‌دهیم.

تکنیک تاپ رول
تکنیک تاپ رول متکی بر اهرم ساختن بر روی حریف به‌وسیله محکم نمودن مچ دست بر روی انگشتان وی است. بر خلاف دیگر تکنیک‌ها این تکنیک هیچ‌گونه تأکیدی بر روی استفاده از قدرت زیاد ندارد. در عوض باز کردن دست که در نتیجه محکم نمودن مچ دست بر روی انگشتان دست حریف است برتری خوبی به ورزشکار در مسابقه می‌دهد. در این جاگرفتن دست در موقعیتی بالاتر از وضعیت حریف نقشی کلیدی بازی می‌کند. بیرون آوردن انگشتان دست از دستان حریف اندک‌اندک اما مطمئناً در به‌دست‌آوردن برتری بر حریف کمک می‌نماید.

 

تکنیک هوک
تکنیک هوک برای قفل نمودن حریف در حالتی به کار می‌رود که وی شانس بسیار کمی برای مقابله داشته باشد. در این حرکت فرد باید مچ دست خود را بپیچاند و کنترل دست حریف خود را به دست آورد. زمانی که مچ دست با موفقیت پیچانده شود، فرد باید با استفاده از وزن بازوی خود شروع به اعمال فشار نماید. بازو باید در نزدیکی بدن جمع شود تا این که کنترل از دست نرود. افرادی که از کف‌دستی پهن و بزرگ‌تر برخوردار هستند به نسبت دیگر افراد در به‌کارگیری این تکنیک بهتر عمل می‌کنند؛ ازاین‌رو آنها قادر خواهند بود تا به‌آسانی دست حریف خود را بخوابانند.

 

تکنیک فشار
به‌کارگیری تکنیک فشار بسیار ساده است؛ بااین‌وجود درصورتی‌که از این تکنیک به طور صحیح استفاده نشود احتمال اثر عکس نشان‌دادن این حرکت وجود خواهد داشت. کسانی که از بالاتنه و عضلات پشت بازوی قوی برخوردار هستند باید استفاده از تکنیک فشار را مدنظر قرار دهند. این امر بستگی به این دارد که شما تا چه میزان قدرت حریف خود را ارزیابی می‌کنید. برای اجرای حرکت فشار، فرد باید در گرداندن کف دست حریف خود به سمت بالا سریع عمل نماید. دست‌ها باید به طور هم زمان وارد عمل شوند تا بتوانید دست بالایی را بالاتر از دست حریف خود قرار دهید. زمانی که کشتی‌گیر به چنین وضعیت رسید تنها یک کار پیش روی خواهد ماند، یعنی به‌کارگیری فشار بالاتنه و دست‌ها بر روی دست حریف.

 

راز ها و ترفند های پیروزی در مچ اندازی
شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، مچ اندازی نیز مانند دیگر رشته های ورزشی فن ها و تکنیک های خاص خود را دارد و صرفا قدرت بدنی شرط کافی پیروزی در مچ اندازی نیست . در این مطلب تلاش داریم تا راز هایی بسیار مهم برای پیروزی در مچ اندازی ، فارغ از قدرت بازو ها و ساعد را بطور کامل به شما آموزش دهیم . با اکادمی زوزه همراه باشید

 

در ابتدا باید مد نظر داشته باشیم که ، پیاده سازی هرکدام ازین تکنیک ها ،‌نیازمند تکرار و تمرین است و به کار گیری حرفه ای آنها نیازمند کمی زمان می باشد . پس هرگز نامید نشوید و آموزش را به درستی ببینید و با دقت تمرین کنید .

 

در مبارزه مچ اندازی ، اولین کسی که مچ حریف را بخواباند برنده خواهد بود . این مسابقات ، مسابقاتی بسیار سریع هستند و پیروزی و شکست در آن تنها در چند ثانیه اتفاق می افتد . بدیهی است که ابتدا باید این مساله را دریابیم که ما باید از لحظه شروع هرآنچه در توان داریم را به کار بگیریم . همچنین نیاز است از تمامی عضلات خود برای ایجاد نیرو استفاده کنیم و تسلط خوبی روی عضلات و ماهیچه های خود داشته باشیم .

 

روش چرخش از بالا
در این روش مچ اندازی ، نیاز است به محض شروع مسابقه ، درحالی که دست حریف را محکم گرفته اید، دست خود را به سمت بالا بکشید. با انجام این کار تسلط شما بر مسابقه بیشتر می شود و زاویه ی ارنج شما ، تند تر می شود . بدیهی ست که در یک مسابقه واقعی حریف حق ندارد جای آرنج خود را تغییر دهد . پس در نتیجه زاویه آرنج باز خواهد بود. این امر سبب می شود شما بتوانید از حداکثر و حریف شما از حداقل قدرتش استفاده کند.

 

حالا که در این شرایط قرار گرفتیم وقتش رسیده که کار را تمام کنیم. مرحله قبلی که انجام شد ، سریعا مچ خود را به سمت داخل بچرخانید. زمانی که این کار انجام می دهید، کنترل حریف باز هم کمتر می شود و با پیچیده شدن دستش به سمت بیرون نمیتواند بر روی دست شما فشار وارد کند . و البته که نمی تواند از ماهیچه های خود به خوبی استفاده کند.حال قبل از این که حریف بتواند خود را به شرایط قبلی بازگرداند، باید به سرعت از تمام قدرت خود استفاده کنید و مچ او را به زمین بکوبید.

اموزش مچ اندازی حرفه ای . مچ اندازی با روش قبلاب . بهترین روش های خواباندن مچ

نکته : این روش ممکن است از سمت حریف استفاده شود . برای دفاع در مقابل آن باید هرگز اجازه ندهید مچ شما را بچرخاند و دقیقا همانند خودش فشار وارد کنید.

 

روش قلاب
شرایط در این روش فرق می کند. برای استفاده از متود قلاب باید کمی متفاوت عمل کنید . با شروع مسابقه ، باید به جای این که دست خود را بالا بکشید ، شانه خود را به جلو هدایت کنید و به پایین بیاید . این کار دقیقا مثل مرحله اول روش قبل به شما کمک می کند که بتوانید نیروی بیشتری وارد کنید. (صرفا به دلیل بسته شدن زاویه آرنج)

 

 

اگر تا این مرحله با موفقیت پیش رفتید ، در این مرحله فقط باید مثل روش قبلی مچ خود را بچرخانید و حریف خود را ضربه فنی کنید.هرگز این موضوع را فراموش نکنید ،همانطور که قدرت مولفه ای بسیار مهم برای پیروزی در مچ اندازی محسوب می شود ، تکنیک و استراتژی نیز از اهمیت بسیار بالا و سرنوشت سازی برخوردار است .

روش های ذکر شده همه ما را به مرحله ای از تسلط خواهند رساند که بتوانیم حداکثر قدرت را روی دست حریف وارد کنیم و در عین حال حریف نتواند در آن شرایط از قدرت خودش استفاده کند . درواقع اگر شما از هر روشی به این نتیجه برسید ، روش شما درست است . اگر روش دیگری در این زمینه میشناسید ، با ما در کامنت ها به اشتراک بگذارید .

 

آشنایی با مچ اندازی
مچ اندازی (Arm wrestling) ورزشی با دو شرکت‌کننده و دو داور برگزار می‌ گردد. هر شرکت‌کننده دست خود را بر روی سطحی بنام (پد زیر آرنجی) قرار داده و آن را از آرنج خم کرده به صورتی که فقط آرنج بر روی سطح باشد، و سپس کف دست را به دست حریف قلاب می‌کند. هدف، خواباندن دست حریف بر روی سطح است به ترتیبی که دست برنده بر روی دست بازنده سوار باشد. در مچ اندازی از تکنیک هایی چون هوک ، تاپ رول و پرس استفاده می شود . این مسابقه به نام زور دست هم نامیده می‌شود. از قهرمانان این رشته می توان به جان برزنک و دوون لارات اشاره کرد .

 

رده بندی وزن ها

 مچ اندازی با دست چپ و راست در گروه بزرگسالان :

مردان می توانند در وزن های ۵۵ . ۶۰ . ۶۵ . ۷۰ . ۷۵ . ۸۰ . ۸۵ . ۹۰ . ۱۰۰ . ۱۱۰ . ۱۱۰ + . کیلو گرم در مسابقات مچ اندازی شرکت نمایند.

زنان می توالنند در وزن های ۵۰ . ۵۵ . ۶۰ . ۶۵ . ۷۰ . ۸۰ . ۸۰ + کیلو گرم در مسابقات مچ اندازی شرکت نمایند.

 

قوانین مچ اندازی
ممکن است با خود فکر کنید مچ اندازی یک ورزش ساده به نظر برسد؛ اما این‌طور نیست؛ این رشته نیز مانند هر رشته ورزشی دیگر دارای قاعده و قوانین منحصربه‌فرد خود است.

مسابقات رشته مچ اندازی میان دو بازیکن برگزار می‌شود؛ هر یک از بازیکنان یکی از دست‌هایش را بر روی سطحی صاف قرار می‌دهد. آرنج دستی که قرار است از آن برای انجام مسابقه استفاده شود باید خم شده و با سطح در تماس قرار گیرد. هدف این مسابقه رساندن دست حریف بر روی سطح است و برای این کار شما باید از مقرراتی پیروی نمایید.

شانه‌های هر یک از دو بازیکن باید قبل از شروع مسابقه در حالتی صاف قرار داشته باشد و آن مشت باید بسیار نزدیک به شانه قرار بگیرد.
مسابقه تنها زمانی آغاز می‌گردد که داور مسابقه بگوید “آماده، شروع”
اگر هر یک از بازیکنان دست خود را به بدنش برساند اعلام خطا می‌شود و مسابقه ازسرگرفته خواهد شد.
درصورتی‌که مچ دست به هر دلیلی باز شود دست‌های دو بازیکن به یکدیگر بسته خواهد شد.
اگر داور مسابقه امکان دهد که مچ دست و یا بازوی هر یک از بازیکنان آسیب ببیند می‌تواند حریف را جریمه کند.
اگر آرنج بازیکن از جای خود تکان بخورد و برای خود موقعیتی را به دست آورد آن‌گاه اعلام خطا خواهد شد و این به داور مسابقه بستگی دارد تا مسابقه را سر گیرد.
درصورتی‌که هر یک از دو بازیکن در به‌دست‌آوردن مچ موفق نشود آن‌گاه داور بازی مچ خود را به دست آنها خواهد داد که اصطلاحاً “مچ داور” گفته می‌شود. پس از آن که مچ داور داده شد هرگونه حرکتی مستقیماً منجر به بروز خطا می‌گردد.
خم‌کردن مچ دست تنها در زمانی مجاز است که مسابقه آغاز گردیده باشد؛ به این عمل “قلاب انداختن” می‌گویند.

 

آموزش حرکات ورزشی تقویت مچ دست

تقویت مچ دست با دمبل
تقویت مچ دست با دمبل
تقویت مچ دست با دمبل معکوس
تقویت مچ دست با دمبل معکوس

 

کشش دست‌ها به سمت بیرون
کشش دست‌ها به سمت بیرون

 

تمرین ساعد با دمبل
تمرین ساعد با دمبل

 

قوی کردن مچ دست با چرخش مچ
قوی کردن مچ دست با چرخش مچ

 

گرفتن وزنه با انگشتان
گرفتن وزنه با انگشتان

 

قوی کردن مچ دست با فنر و حلقه
قوی کردن مچ دست با فنر و حلقه

 

 

نمایش تمام محصولات فروشگاه مکمل های ورزشی ادکوان

فروشگاه ادکوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *