بنظر می رسد ، نوشیدنی های پروتئین آماده مصرف که به اختیار RTD نامیده می شوند بسرعت در حال رواج بین مردم است ، بدلیل راحتی مصرف ، طعم مناسب و رنج وسیعی از درشت مغذی و ریزمغذیهایی که در اختیار می گذارند. و این روزها حتی به تدریج در فروشگاهها و سوپر مارکتها هم شاهد عرضه آنها هستیم . البته

 


از آنجایی که از نظر استانداردهای بهداشتی لازم است تمام محصولات حاوی مواد لبنی بطور پاستوریزه عرضه شوند، نوشیدنی های پروتئین هم از این مسئله مستثنی نیست.

اما از آنجایی که پپتایدهای وی ،در دمایی حدود ۶۰ درجه شکسته می شوند و برای پاستوریزه کردن به دمایی بین ۷۰ تا ۹۰ درجه نیاز است، بنظر می رسد بیش از ۷۰ درصد پپتایدهای وی در پروسه پاستوریزه کردن این قبیل محصولات از بین بروند. اما در عمل، باز هم نوشیدنیهای پروتئین آماده حاوی مقدار بالایی از پروتئینهای آنابولیک و با ارزش هستند، که تحقیقات نشان داده بخوبی در پروسه تولید پروتئین در بدن مورد استفاده قرار می گیرند . بخصوص طی مطالعه ای که اخیراً در ژورنال علم لبنیات به چاب رسیده ، مشخص شده بسیاری از پپتایدهای مهم ، از جمله آلفا – لاکتالبومین در طول پروسه خنک سازی محصول ، دوباره تشکیل می شوند.

منبع:  فلکس  2012

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *