بدنسازی طبیعی بدون دارو و دوپینگ
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » بدنسازی طبیعی بدون دارو و دوپینگ

در نهایت تشخیص و انتخاب اینکه آدم از استرویید ها استفاده بکنه یا نه , با خودشه و کس دیگری حق نداره برای شما تصمیم بگیره . اما قبل از اون باید تحقیق کرد و یه سری اطلاعات راجع به عوارض ان بدست آورد. چون این کاریه که الان انجام میدید , ولی روی بقیه زندگیتون اثر میذاره.

 

همه کس نمیتونن بدنی در حد مسابقات حرفه ای داشته باشن , ولی هر کس با هر فیزیک بدنی میتونه در حد خودش بدن متناسب و قوی داشته باشه . با تمرین زیاد , استراحت و تغذیه خوب . که مطمینا حس بهتری هم به آدم میده .

پس اگه میدونین که نمیتونین و قرار نیست که در حد مسابقه دادن بدنسازی کار کنین , دنبال دارو نرین. هر چند که به نظر خودم هیچ قهرمانی ای ارزشش رو نداره که آدم سلامتش رو به خطر بندازه , اونم با ورزش .

مطمینا اگربه بدنسازی به عنوان یک ورزش نگاه کنیم , مثل همه ورزشهای دیگه کسی که به آن وارد میشه باید فیزیک مناسب و استعداد بدنی لازم را برای پیشرفت داشته باشه. ولی فرق آن با ورزشهای دیگه در اینه که حتی اگه کسی فیزیک خوب یا استعداد ش رو نداشته باشی , میتونی به زور آمپول و دارو جبران کنی. هر کسی استعداد و حوصله اش رو نداره که ۳ , ۴ سال طبیعی تمرین کنه که آخر شاید بتونه مثلا دور بازوی ۴۷-۴۸ سانتی داشته باشه.
اصولا اکثر قریب به اتفاق کسانی که بطور حرفه ای و مسابقه ای بدنسازی کار میکنند , از داروهای مختلف برای مدت طولانی و یا حداقل برای چند دوره استفاده میکنن. هر کسی دوست داره که اندام متناسب و قوی داشته باشه . اما خیلی احمقانست که یک نفر فقط برای اینکه ظاهر بهتری در مدت کمتری داشته باشه از داروهایی استفاده کنه که همه جا در باره مضراتش میگن و فروش آن غیر قانونیه. اما افرادی که از آنها استفاده میکنن در کل دو دسته اند. یا بی اطلاعند یا آدمای کم صبری ان. وقتی میشه تو ۶ ماه از دارو بهترین نتیجه رو گرفت , چرا آدم دو سال عرق بریزه!! اکثر افراد بدنسازی رو بدون تصمیم برای مصرف دارو شروع میکنن ولی بعد از چند ماه تصمیم به استفاده از دارو میگیرن. بدون داشتن اطلاعات کافی. فقط چون مربی خوش هیکلش میگه که از این مواد استفاده کن.
در هر صورت این داروها کاملا تاثیر گذارن. و شخص بعد از دیدن تاثیر ظاهری اون به نوعی به آنها معتاد میشه. حتی اگه عوارضه اونو بدونه و یا حتی به چشم خودش ببینه. عوارض اصلی داروهای استروییدی به مرور زمان و بعد از گذشت چند دوره خودشون رو نشون میدن . تو کشور خودمون قهرمانای بدنسازی معروف که الان به خاطر عوارض داروها ورزش رو کنار گذاشتن کم نداریم. ولی در هر صورت این مواد با بدنسازی حرفه ای قاطی شدن, به همین دلیل خیلی ها بدنسازی حرفه ای و مسابقه ای رو اصلا ورزش نمیدونن.حتی اکثر کتابهای بدنسازی اول توضیح میدن که مصرف داروهای استروییدی خیلی مضره ولی در آخر کتاب لیست کامل داروها رو با چگونگی مصرف توضیح میدن!
و مربیان خیلی راحت اونا رو برای شاگردان اکثرا بی اطلاعشون تجویز میکنن .
حتی خیلی از بدنسازای حرفه ای , بدنسازی طبیعی و فقط مکمل مصرف کردن رو وقت تلف کردن و خرحمالی!! میدونن. در حالی که خون اکثر بدنسازهای حرفه ای یک معجون شیمیاییه که هر لحظه ممکنه اثرش رو نشون بده.شاید الان نه ولی بالاخره نشون میده.
توجه و علاقه نسبت به بدنسازی و فیتنس هر روز رو به افزایش است. آرزوی داشتن عضلات قوی و بزرگ , جذابیت فیزیکی , قدرت بدنی , که در نهایت به افزایش اعتماد به نفس منجر میشود , در هر مرد و زنی وجود دارد. اما متاسفانه در بیشتر موارد زیبایی اندام کارهای تازه کار یک الگوی غیر طبیعی و غلط را دنبال میکنند که ممکن است که به نتایج آنی خوبی دست پیدا کنند , اما در نهایت باعث ایجاد مشکلات بلند مدت در را بطه سلامتیشان میگردد. در حالی که نباید فراموش کرد که هدف اصلی از انجام ورزش بدست آوردن سلامتیست.
بدنسازی طبیعی یا Natural Bodybuilding یا ِDrug-free از مصرف دارو یا مواد غیر مجاز اجتناب می کند. هدف آن پرورش ماهیچه های بدن برای داشتن اندامی زیبا و متناسب , قوی با عضلات بزرگ و قدرتمند , و در صورت داشتن استعداد و فیزیک اولیه مناسب , صبر و حوصله و تلاش زیاد , حتی شرکت در مسابقات قهرمانیست. موفقیت فردی که میخواهد هیکل متناسبی داشته باشد مستلزم درک درست از تمرینات , و عواملی مثل تغذیه مناسب , استراحت کافی و حتی استفاده از مکملهای غذایی مجاز میباشد.
به هر حال با اینکه تمام افرادی که پا در این مسیر میگذارند , به سطح شرکت در مسابقات حرفه ای نمیرسند , ولی شروع این ورزش بهترین راه برای رسیدن به اندامی زیبا و قوی و داشتن حسی خوب نسبت به خود است. استروئیدها شاید توان ورزشکاران را بالا ببرد اما عوارض مخرب زیادی دارند بخصوص بر روی کبد عوارضی چون کم خونی – نارسایی کلیوی – ناباروری – اختلالات هورمونی و غده هیپوفیز و یا درگیرشدن صفرا و عوارضی چون خارش – زردی و یا پلیوز کبدی که نوعی تغییربافت در کبد است و بصورت کیست بوجود میآید و پارگی این کیست میتواند یک خونریزی کشنده در پی داشته باشد – و تومورهای مغزی از عوارض استروئیدها هستند .
استروئیدها باعث افزایش سطح پلاسمای آنزیمهای کبدی میشوند مانند : آسپارتات آمینوترنسفراز – آلانین – آلکالن فسفاتاز- لاکتات دهیدروژناز – گاماگلوتامیل ترسن این آنزیمها در کبد با غلظت در داخل سلولها موجودند و افزایش سطح پلاسمای آنها یعنی علائم آسیب .
عوارض روی سیستم تولید مثل مردان : استفاده طولانی مدت استروئید سبب کم کاری بیضه ها و کاهش سطح خونی تستسترون طبیعی میگردد .
رشد بیش از حد غده پستانی : با مصرف استروئید مقدار زیادی از این هورمون در بافت بدن به استروژن تبدیل میشود که باعث رشد پستان میگردد و غیر قابل برگشت است .
عوارض روی سیستم قلبی عروقی – عوارض روانی – آکنه – ریزش مو – دیابت نوع ۲ – و عوارض تیروئیدی از جمله این عوارض میباشند .
حا لا تصمیم بگیرید برای ساختن یک بدن با کمک استروئید این همه عوارض ارزش دارد

 1. مجید

  به نظر من که ارزششو نداره!از جنابعالی هم به خاطر روشنگریتون در این زمینه کمال تشکر را دارم.

 2. حمید

  خیلی ممنون
  مطالبتون علمی هستش
  موفق باشید

 3. میلاد

  من از اونایی بودم که اصلا نمیخواستم دارو مصرف کنم. ولی همه میگفتن بدون دارو هیچی نمیشی ولی بازم خواستم تلاشمو بکن. ۱۷ سالمه یک ساله که تمرین میکنم ۴۶ کیلو بودم بدون دارو شدوم ۵۲ کیلو البته از مکمل های غذایی مثل کربو و کراتین استفاده میکردم ولی نتیجه گرفتنم برای ۴ میه اول بود یعنی دو ماه اول عالی بود دوماه دوم کم تر و بعد ۶ ماه استپ کامل هرچی تمرین میکرم هرچی مکمل و بغذیه میخوردم هیچی که هیچی همه میگفتن مکمل ها فقط نگهدارنده و کمک کننده هستند عضله ساز استرویید شرط اول بدنسازی تستسترون و…. از این حرفها تنها کسی که تو بدنسازی ادعاش میشه که استر مصرف نکرده لازار انجلوو هست فیتنس کار اونم بعید میدونم که راست بگه هیچ مقام اولی هم نداره بدنشم از اول خوب بود ازاونایی که نه چاق بود و نه لاغر از اول عضله ای بود ولی میگه ۱۰سال تمام کار کردم به زور کلی مکمل و تاکتیک های حرفه ای بدنسازی تونستم ۱۵ تا ۲۰ کیلو فقط اضافه کنم. در کل خواستم بگم که نمیشه دیگه بدون استر ولی اگر علمی مصرف کنیم چی؟؟؟ یعنی عمده عوارض ۳ دسته هستند یکی کبد( که برای این میگن استر ها تو ی دوز محدود و در یک زمان محدود به صورت دوره ای استفاده بشه و درهنگام مصرف و بعد از ان تا مدتی عرق کاسنی و سوربیتول برای شستشوی کبد استفاده بشه) دوم نازایی( با رعایت قانون اول بعد از اتمام دوره از ۱ یا ۲ امپول hcg استفاده بشه همه چی حله) سوم تاثیرات استروژنی( بارعایت قانون اول بعد از اتمام دوره در زمان استراحت از انتی استروژن ها مثل تاموکسی فن استفاده بشه تا اینکه استروژن ها توبدن از بین برت). ومثلا در سال دوتا از این دوره ها بری و درزمان استراحا با مکمل های طبیعی و تغذیه و ورزش صحیح نگهش داری حجم بدت اورده رو والبته امپول هایی هست که اصلش المانی تستسترون تو ایران ۱۸۰ هزار تومن هست که تاحدودی مطما تره یکی از دلایل موفقیت اونور ابی هاهم همینه مکمل اصل امپول ورزش وتغذیه مناسب و ….. حالا هرکی میگه این روش درسته بگه درسته یا انتقاد کنه خوشحال میشم راهنمایی بشم. ودر اخر بدنسازی بدون استر نمیشه لاقل بیخیال عضله سازی واین چیزا بشید به تابلوهایی که به دیوار باشگاه هم هست نگاه نکنید وفقط برای ورزش برید که اینم بدنسازی خوب نیست ورزش تنبلیه و بعد از مدتی اگر غول نشید مورد تحقیر و تمسخر و سرزنش اطرافیان قرار میگیرید برید بکس کشتی یا….

  • اریا

   عزیزم شما مگه برای مردم تمرین میکنید که انتقادات اونا انقدر براتون مهم هست؟؟؟؟؟؟

  • مهیار

   خخخخخ جوک میگی داداش واقعا تو یه سال از چهلو شش اومدی پنجاه دو من الان سه ماهه بدنسازی کار میکنم بخدا قسم از چهلو سه اومدم پنجاه یک بدنم هم خیلی خوب شده قراره تا برج شش اماه مسابقات بشم من بدون دارو ئ مکمل خیلی زود هم پیشرفت میکنم همه چیز بستگی به ژنتیک فرد داره

   • Mr.mohammadhossien

    دیگه داری دروغ کمر شکن میگی اگه دوسال دیگه بگذره حتما میگی میخوام سوپراستارشم???

   • ارش

    داش مهیار راست میگی من خودم ب شخصه وزنم ۶۵ بوددر عرض یکی دوماه شدم ۷۲ حالاهم اگه خدا میخوام ادامه بدم برا بهار برم مسابقات
    در کل واسه جمع بندی هر کس و ژنتیکش و استعداد بدنیش
    یکی دیدی هیچ کدوم نداره باید پودر بخوره و آمپول بزنه ولی اونایی که استعداد دارن لازم ندارن

    • aaaaa

     اوکی

  • احمدرضا درزی

   سلام میلاد
   واقعا حرفت با عقل جور در نمیاد ینی تو با کراتین و کربو تو یه سال ۶ کیلو زیاد کردی
   این امکان نداره شاید تمرینات خیلی بد بودن
   من تو یه سال از ۵۴ رسیدم به ۷۰ اونم بدون هیچ دارو و پودر و حتی کراتین
   فقط قبل و بعد تمرین تخم مرغ و موز میخورم ک پروتین بدن رو تامین میکنه
   دوستان سعی کنید هیچی نخورید

   واقعا وقتی طبیعی تمرین کنین متوجه میشین چقدر با یک شخص پودری چقدر فرق دارید و هم از لحاظ زوری و هم از لحاظ زیبایی چقدر برترید و از همه مهم تر اگر ول کنید باشگاه رو هم بدنتون افت نمیکنه

   شما ورزش میکنید سلامت باشید نه اینکه خودتونو بکشید ک

 4. دادا عباس

  بدنسازی ورزش بی رحمی. هستش واقعا هرچی باشی هرکس ام باشی آخرش میبینی نه نمیشه چون بد یک مدت زن بچه کار و پول درآوردن میاد جلو که دیگه به قول یارو گفتن باید گذاشت کنار پول حرف اول میزنه هرچقدرم استیل نداشته باشی پول داشته باشی برا بقیه مطرح شده ای.

  • محمد

   احسنت

 5. محمد

  واقعا خیلی مفید بود
  ممنون از راهنمایی تون

 6. احد

  با سلام ممنون بابت توضیع کامل -متاسفانه بعضی مردم گیر میدن که من تواین جند سال تغییری در بدنت حسی نکردم و…-کسی نیس بهش بگه آقای محترم من واسه خودم کار میکنم ن کس دیگه بعدش ب آدم میگه که بیهوده زحمت میکشی من خودم ۳ساله بدنسازی میرم ۱۴۵کیلو بودم که بصورت طبیعی توی۲سال شدم۹۰بعد مربی ی برنامه نوشت ۲۰ کیلو بصورت طبیعی وزرنم بیشتر شد۱۱۰-خیلیم اعتماد ب نفسمم زیاده از من میشنوید حرفای مضخرف دیگر مردم را گوش ندهید ممنون مدیر بابت اعتماد ب نفسی که ب مردم میدهید!!!!!

  • محمد

   اره منم زیاد دیدم از این جور افراد…اینا خیال میکنن الکییه دونفر از همین ادما ک همینجوری حرف میزدن رو با خودم بردم باشگاه یه هفته نشد طاقتشون تموم شد ریده شد بهشون

 7. کورش

  به نظر من به هیچ عنوان از دارو استفاده نکنید من ۳ دوره رفتم دیدم موهام به شدت داره ریش میکنه و الان متاسافنه قسمتی از موهام رو از دست دادم ولی باز شکر خدا فهمیدم وسریع همه آمپول ها رو دور انداختم حدود ۲ میلیون ریختم تو سطل اشغال ولی حداقل میدونم موهام دیگه نمیریزه تا همین جاشم البته شاید یکی بگه من که زدم موهام نریخت درسته ولی من که استعداد ریزش مو داشتم واسم یه سم بود

 8. رضا

  سلام از دوازده سالگی ورزش کردم.ازپونضده سالگی بابدنسازی آشنا شدم.مه جور دارو استروییدی و غیره استفاده کردم.فقط بدنم جوش زد ناجور صورتم نه بدنم..بعد ببخیال هورمون شدم یمدت طبیعی کار کردم لاغرشدم اما خوشهیکل بودم .اما میخاستم حرفه ای باشم رفتم پیش دکتر یسری پروتیین کراتین امینواسید گلوتامین داد وتغذیه مم عالی پیش بردم مسابقه هم رفتم درسطح استان پاور اول شدم داشتم پیش میرفتم که توزندگی به مشکل مالی خوردم دیگه نشدپیش برم.یخورده وزنم کم شد اما باز خوشهیکل بودم…اینوبگم توکشوری که خوراکی خردین برا مردمش سخته بدنسازی جواب نمیده.انقدبه این ورزش تهمت نزنید چون هیکل من مث فلانی نیست حسودی نبایدکنم که…درکل اگه پولشوداری از اول با به دکترتغذیه و یه مربیه شناخته شده کار کن بامکمل وبدون هورمون ..درحد حرفه ای جلومیری.البته حرفه ایا ازهفت سالگی شروع کردن نزدیک سی سالگی. رسیدن.صبرم میخاد لامصب

 9. محمد

  مرسی از مطلب بسیار خوبت ادمین جان…بدنسازی یعنی پووول پول داشته باشی تو کمترین زمان به هدفت میرسی ولی بخوای بدون مکمل کار کنی دوسه سالی میرسه ک به بدن مورد نظرت برسی…

 10. machanic

  سلام دوستان.من دوساله و خو رده ای دارم بدنسازی کار میکنم بدون ذره ای استرویید…همه ی افراد جدیدی که منو میبینن میگن بدنت خوبه…تو مسابقات پرورش اندام شرق کشورم مقام آوردم.ولی خودم از بدنم راضی نیستم.(حداقل بعد دوسال این نباید باشه)همه چی درسته فقط حجم خیلی کم اضاف میشه که باعث میشه تو مسابقات حرفی واسه گفتن نداشته باشی .دوستانی در باشگاه دارم که ظرف چهار هفته نزدیک ده کیلو با استرویید بالا آوردن.ولی متاسفنه بعد دوره خیلی سریع برمیگرده.واقعیتش از وقتی فهمیدم بدون استرویید نمیشه در سطح کشور مطرح شد.خیلی نا امید شدم…یعنی حتی با دوره ها ی ویتامین+کربو پروتئین+کراتین هم نمیشه!!؟چون بدنسازی بدون انگیزه اصلا حال نمیده(یعنی تو از کارو زندگیت.خواب استحرات.پول.تمرینت.مایه بذاری و هی به خودت بگی قرار نیست تو به مسابقه بری..فقط قراره کار کنی که سالم باشی هه)اگه قرار بر سالم بودن باشه که تو خونه میشنی تلیویزون میبینی همیجوری سالمی.خلاصه از من میشنوین بدنسازی رو بدون انگیزه وهدف درست و حسابی اصلا شروع که کار نکنین…چون بعد یه مدت افسرده خواهید شد.

  • Ali

   سلام دوست عزیز شما حالت خوب نیست یعنی حاضری برای مسابقه انواع دارو های استروییدی مصرف کنی که اومدی اینو میگی تو الان بدنی داری خیلیا ارزوشودارن طبیعی کار کک و اشتباه نکن من تستستورن دارو خونه ای زدم که الان پشیمونم این چیزا موندگاری ندارن با یه سرما خوردگی یا شکست گی دست پا سریع از بین میره و پوستت مثل پیر زنا شل میشه

 11. آرش

  سلام، آرش هستم ۱۷ساله سه ماهه بدنسازی رو شروع کردم و فقط نیت ام سلامتیه پیشرفتمم حتی تو این سه ماه خیلی خوبه، در کل با مکملم مخالفم، با تشکر از حرفهای آموزندتون،

 12. حمیدرضا

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان محترم
  مطالب آموزنده شما عزیزان را خواندم و به نظرم اگر ورزش بدنسازی را به طور پیوسته فقط و فقط برای سلامتی آن هم در دوران میانسالی و کهنسالی انجام دهید بسیار سودمند خواهد بود چرا که آن موقع اگر به دلیل داشتن توده عضلانی بتوانید از عهده امورات جاری زندگی و با سلامتی کامل برآیید قدر زحمات و عرق ریخته شده در باشگاه در دوران جوانی را خواهید دانست. اینجانب به دلیل مشکلات مالی و کاری اهل ورزش نبودم و حالا در سن ۳۷ سالگی به کلسترول و دیابت بسیار بالا دچار شده ام . البته به توصیه پزشکم ۶ ماهه به صورت مرتب و کاملا طبیعی بدنسازی می کنم و هفته ای ۳ یا ۴ جلسه و هر جلسه ۹۰ دقیقه تمرین می کنم و نتایج آزمایشات اخیر بسیار حیرت آور بود. قندم از ۲۷۲ به ۱۵۰ تقلیل یافته است و سطح کلسترولم نیز کاسته شده است. من عاشق این رشته شده ام و قصد دارم به صورت آهسته و پیوسته ادامه دهم و توفیق شما را نیز از خداوند متعال مسئلت دارم. حمیدرضا مقتدری از شهریار

 13. علیرضا

  من الان دقیقا ۵ ماهه شروع کردم بدنسازی رو،به عنوان یه مبتدی ،از همون هفته های اول مربی باشگاه ترغیبم کرد به استفاده از مکمل و از ماه سوم هم استفاده از ghrp6 و…. که تا عید امسال مصرف کردم ,البته استعداد بدنی خیلی بالایی هم داشتم و خیلی زود هم زورم بیشتر شد هم وزنم از ۷۶ به ۸۷ رسید طوری که به هرکی تو باشگاه میگفتم یه مبتدی هستم که ۴ ماهه شروع کردم باورشون نمیشد و میگفتن حداقل یه سال کار کردی! اما این ها ۴ میلیون برام آب خورد و به خاطر مضراتی که داشتن(که البته بعدا فهمیدم)بعد از عید اصلا استفاده نکردم و حتی مکمل هم نخوردم و بدون هیچ چیزی مرتب دارم کار میکنم،حدود ۳ کیلو از وزنم کم شد اما واقعا هیچ تغییری احساس نکردم ! الان بدنم خوش فرم تر هم هست و خیالمم راحته که بدنم سالمه و هیچ ماده مضری وارد بدنم نمیشه،هر ۱۰ روز یا دو هفته هم سنگینی وزنه هایی که میتونم بزنم بیشتر هم میشه. من تو ۴ماه ۴ میلیون خرج کردم یعنی ماهی ۱ میلیون،من حساب کردم با همین پول میتونم مرتب غذاهای پروتئین دار (علاوه بر غذای روتین روزانه با خانواده) بخورم . من به عنوان یه مبتدی که علمی در این ورزش ندارم به این نتیجه رسیدم که همه این مکمل ها و هورمون ها و … جنبه تجاری دارن و من که نمیخوام ورزش قهرمانی بکنم و فقط هدفم خوش فرم شدن و عضلانی شدن بدنمه(و بهش هم رسیدم) نیازی به این جور مواد ندارم.

 14. mm

  سلام میشه بدون پودر و مکمل و….. فیتنس کار کرد یا بدنسازی بعد جوابم بگیریم یا نه؟؟؟؟

 15. Mmd

  واقعا عالییی…. ممنون از مطلب خوبتون! من ۱۹سالمه الان دوساله بدون استفاده از هیچ مکملی بدنم طوری شده که همه تصور میکنن دارو مصرف میکنم! فقط کافیه صبور بود و تغذیه مناسب و خوابه کافی داشته باشید!اکثر ما ایرانیا عادت کردیم راهه صد ساله رو یه شبه طی کنیم! یا برایه خودنمایی دست به هر کاری بزنیم!
  ورزش برای سلامتیه نه برای خودکشی!

 16. aref

  سلام من عارفم ۱۷سالمه با برنامه تمرینی و تغذیه ساده دو کیلو درماه اضافه میکنم چون رو عضلاتم فشار میارم خوب ریکاوری میکنم هنوزم مکمل استفاده نکردم چ برسه ب استرویید . باید صبر داشته باشید تا کم کم عضلات حجم بگیره . بدنسازی فقط زور کردنو دارو نیست من روزی دو ساعت فقط در مورد بدنسازی مطالعه میکنم مثلا این ک تمرین تموم شد بلافاصله باید غذاتو همونجا تو باشگاه بوخوری . فقط باید صبر داشته باشی اون قول ها پدرشون درومده تا شدن حرفه ای یک شبه کسی رونی کلمن نشده

 17. مهدی

  درود به همه، به نظر من هر چی که انسان نیاز داشته باشه در طبیعت هست، بعضی ها ممکنه که فکر کنند به دلیل بدنسازی باید از مکمل استفاده کنند که درصد پروتئین زیادی داره و به دنبال هیچ راه طبیعی نمیرن، اما با یک تحقیق ساده می تونن موادی را پیدا کنند که هم ارزان و هم در دسترس است مثل کشک که ۷۰ % از پروتئین تشکیل شده یا سفیده تخم مرغ و … ؛ به هر حال هر کسی در تصمیم گیری آزاد است

 18. حسام

  سلام من ١۵ سال دارم و یه هفتس که دارم روزی ٢ساعت شنا و بار فیکس میرم والآن بازوم باد کرده وشکمم صفت شده آیا این عادی

 19. omid

  می خواستم بدونم بدون پودر و قرص میشه بدن تیکه بشه .

  • ارش

   آره داداش ی تمرینات تفکیکی داریم که عضلات رو قشنگ کات میکنن

 20. شاه

  سلام خدمت دوستان خوبم من ۱۶ سالمه ۱ ساله ک دارم بدنسازی کار میکنم هیچیم مصرف نکردم نه مکمل نه هورمون بدن خوبی دارم اول کار ۶۴ کیلو بودم الان ۷۳/۳۰۰ هستم ب نظر من بدون این چیزا هم میتونید بدن زیبایی داشته باشید ولی صبر و تلاش میخواد من واقعا پیشرفت خوبی داشتم و واقعا از هیکلم لذت میبرم مرسی از سایت خوبتون و ادمین عزیز با تشکر

 21. مجتبی

  سلام وقت بخیر ایا بدنسازی هم تست دوپینگ داره؟یعنی قبل مسابقات یا بعد مسابقات تست ازت میگیرن ممنونم از پاسخگویی

 22. vahid

  سلام خسته نباشید ۱۶سالمه و۶ماهه که بدنسازی کار میکنم اول که رفتم باشگاه ۶۰کیلو بودم سه ماه رفتم شدم۶۴یه دوره پروتیین .کربو .کراتین.برداشتم و وزنم شد۷۰(از بدننمم راظیم)الانم یک ماهه که تموم شده وزنم۷۰مونده اشتباه کردم که اون یه دوره رو ور داشتم گول این مربیا رو نخورید .سلامتیتونو بخطر نندازید تصمیم گرفتم که دیگه از هیچ مکملی استفاده نکنم

 23. امیر

  فلانی میگه اول غول میشی ی ماه نری بدنت کلا میخوابه فلان.ببین عزیز هر ورزشی اینطوری هس نری افت میکنی ی دونده بزرگ میگه اکه ی ماه تمرین نکنم مثل بقیه میشم.بدنسازی هم مثل اون.بدنسازی رو برو ورزش خوبه ولی عکسا و فیلمارو میبینی حرصی میشی میری باشگاه بیخیال بشی بهتره چون فیتنس تغذیه خواب مکمل (پول )بمدس خالی هس مایع داری برو هرجقد میخوای پوف کن وگرنه خالی کار کنی اونطوری ک میخوای خیلی میکشه نتیجه بگیری ودر ضمن همشون عوارض دارن این ج ورزشی هس ک تو ۱۰ روز ۲۰کیلو وزن میاره ۱۰کیلو کم میکنه کات میشه کلا عضله بعدشم اون عضله هم دو ماه دوام نداره همشون امپولن.خدمتون عرض کنم برید ورزش عادی رو انحام بدید ذهنو خودتونو اطرافتونو خونوادرم بهم نزنید مرسی اه

 24. علیرضا

  من الان ۴سال میرم بدنسازی هیچ مکمل و پروتیین و هورمونی هم استفاده نکردم.ازبدنم هم راضیم هیچ مشکلی هم ندارم

 25. ممد

  خاک بر سر هر کی مکمل میخوره اخرش همتون گوشه بیمارستانید

 26. سجاد

  سلام
  من ۱۷ سالمه
  بدون دارو، طی مدت ۳ تا ۴ ماه از این رو به اون رو شدم، البته بستگی به بدن هم داره
  اگر استخوان بندی درشت و پهنی داشته باشی، سرعت پیشرفت عالیی خواهش داشت. اما اگر بدنت نحیف باشه، باید زمان زیادی بزاری

  • مهیار

   من سه ماه ده کیلو اضافه کردم نمیدونم معجزست یا نه

 27. حسین

  سلام به همه ی دوستان
  هم متن و هم نظرات عالی بود
  ممنون از همگی و ادمین محترم
  اون دوستی که گفت بخاطر دوری از ورزش بیمار شده اصل مطلب رو گفتن و بقیه هم الحمدلله به موقع ورزش رو شروع کردن ظاهرا
  منم از اونایی هستم که بخاطر مشغله ورزش نکرده
  یبارم رفتم باشگاه بدنسازی‌. یه مربی داشتیم که خیلی سرگرم خودش بود و نظارت نداشت
  اصلا کار من به دارو و ازین چیزا نکشید
  سه روزه چنان پهلو درد و کمردردی گرفتم که گفتم خداحافظ
  این یعنی مربی هم خیلی…….. شرطه
  دم همگی گرم که همفکری میکنید

 28. امین

  سلام به همگی.مخصوصا بدنسازها . من از سال ۸۳شروع به بدسازی کردم و از ۶۵کیلو به ۸۲کیلو رسیدم .البته عضله.نه چربی .تو این همه سال مکمل استفاده کردم مثل پروتعین ویتامین ها امینو وکراتین.البته نه زیاد.ولی استرویید در طی حدود۱۳سال ۳بار استفاده کردم.نمیگم استفاده بکنید یا استفاده نکنید .هرکسی صلاحه خودشو میدونه.ولی به نظر من اگه میخوایید مسابقه شرکت کنید راهی جز استرویید ندارین زیر نظر فرد حرفه ای البته.ولی اگه برای خوش فرم بودن .لاغری.اضافه وزن.اعتماد بنفس .وخیلی فواید دیگه میخواید بدنسازی انجام بدید سراغ استرویید نرید .چون بعدها پشیمونی داره .مطمعن باشید .اگه شروع کنید استرویید همیشه بهش معتاد میشید .ودیگه بدون اون بدنسازی بهتون مزه نمیده.۲۸سالمه ۱۳ساله تمرین میکنم.حدود۵ساله استفاده نمیکنم.و راحححححححتم .واینرو هم بگم اگه ورزش نکینید مریض میشید هم فکری هم قلب و دیگر اعضا .خصوصا تو این زمونه..موفق باشید

 29. اشکان

  سلام به همگی
  فریب این شگردها و تبلیغات رو نخورید!
  به خاطر مصرف مکمل های مختلف،با بالا رفتن سنم مشکل گرفتگی دریچه قلب،مشکلات کلیوی و نازایی پیدا کردم و کلا با فیتنس خداحافظی کردم
  کاش از اول بدون مکمل شروع کرده بودم

 30. محمد خسنی

  سلام منظورتون فقط استروید و تستسترون هست مصرف مکملهای دیگه مثل امینو اسید و کلوتامین و ال کارنیتین و ….. مشکل نداره؟

 31. rezahardy

  من ٣ماهه میرم از ۴٩ اومدم ۵٣ خیلی دیر میام بالا این منو عذاب میده ولی مکمل ک بگیرم خیلیارو زخمی میکنم

 32. مجتبی

  سلام دوستان من یک ساله تمرین میکنم هدفم اصلا عضله سازی و مسابقات نبود فقط برای سلامتی ورزش رو شروع کردم با خونسردی کامل بدون مکمل و بدون تمرینای طاقت فرسا الان ببش تر چربی های بدنم آب شده که هیچ بلکه دور بازوم به ۴۳رسیده اندامم کاملا خوش فرم شده میخوام بگم بدون دارو هم میشه فقط اعتماد بنفس و صبر میخواد اینم بگم قدرت بدنیم دو برابر شده .

 33. Ali.

  سلام دوستان . یادتون نره حدف از این ورزش رسیدن به تناسب اندام و سلامتیه من یه ساله تو خونه کار میکنم و کلی وزنه و دمبل هم خریدم اما تا به حال حتی یه مکمل و … رو هم از نزدیک ندیدم فقط با غذا های رایج بدنمو ساختم خیلی هم راضیم و پیشرفت زیادی داشتم و الان یه سوال ازتون دارم میخواستم ببینم مگه مکمل ضرر نداره؟؟؟؟

 34. Mr.mohammadhossien

  بدون مکمل میشه وفقط ازادی فکر وتلاش میخواد???

 35. سینا

  سلام من ۱۷ سالمه حدودا چهارماهه که تمرین میکنم مربی و صاحب باشگاهیم که استفاده میکنم از اقوام نزدیکمون هست چندین دوره پیاپی هم در مسابقات کشوری مقام اورده خودش در کنار باشگاه دارو هم میفروشه ولی ب من نه چون خودش مضراتش رو بهم گفته و کامل تحت نظرم داره ماهی یک بار برنامه غذایی و تمرینی عوض کردم تا حالا و هیچ مکمل و استروییدی نخوردم حتی ی قرص ساده ویتامین هم نخوردم اول ۴۸ کیلو بودم در روز اول رسیدم به ۷۶ که خیلی باور نکردنی بود برای خودم ولی خوراک من سه برابر شده بود بعد از باشگاه چون قبل از اینگه باشگاه برم ادم کم تحرک که چ عرض کنم بی تحرکی بودم الانم وزنم ۷۱ هست و دارم هی کم و زیاد میشم و تو رنج ۷۰ کیلو موندم و با اینکه وزنم از این رنج خارج نمبشه هر دفعه میبینم که پهلوهام و شکمم دارن بیشتر اب میشن و قطر ماهیچه هام بیشتر ….دارو نخوردمو نمیخورم حاظرم تا ده سال دیگه وزنه سی کیلو سبک ببرم بالاسرم ولی عوارض دارو رو نیارم سر خودم بخاطر بیست کیلو بیشتر ک بخام جلب توجه کنم …ورزش بدنسازی ورزشیع ک اکثر هموطنا برا خودنمایی میرن دورش متاسفانه و همینه ک باعث مصرف دارو میشه ….موفق باشید

 36. سینا

  البته بگم منظورم این بود ک روز اول ۴۸ بودم و بعدا رسیدم به ۷۶ کیلو نه اینکه تو روز اول رسیدم به ۷۶ بد نوشتم

 37. Alireza_mstfzd

  من ۱ ساله دارم کار میکنم روز اول ۶۷ بودم اما هالا بدون چربی شدم ۷۹ کیلو البته بدون استفاده از مکمل ورزشی‌.بدنسازی یکم به ژنتیک وابسته هست و مقدار زیادی هم به اراده و تلاش.

 38. باربد حبیبی

  سلام. دوستان ممنون میشم راهنماییم کنید.۱۸ سالمه ۷۷ کیلو قدم ۱۷۶٫ قبلا اصلا ورزش نمی کردم بدنم فرم بدی نداره ولی میخوام بدون مکمل و پودر و استروئید یکم چربی های باسن و شکم رو آب کنم در عوض عضلاتم با همین وزن فرم ورزیده ای داشته باشه و تا حد امکان رژیم غذایی خوبی داشته باشم به خاطر شرایط درس و تحصیل هم دو روز در هفته بیشتر نمی تونم ورزش کنم. میخواستم از دوستان مطلع بپرسم نتیجه میگیرم؟ضمن اینکه اصلا دنبال افزایش حجم و این حرفا نیستم فقط بدنم ورزیده و عضلانی باشه. ممنون

 39. محمد16خوزستان

  سلام دوستان من دو ماه و نیم میرم باشگاه

  اینایی که میخوان چاق بشن تا جایی که میتونن برنح و نون بخورن بعد مدتی میبینی حجم گرفتی و چاق و هیکلت درشت شده اون موقع تمرین های چربی سوزی و غذای زیاد بخورید تا هیکلی بشین من کمتر از یک ماه حدودپنج کیلو زیاد شدم و باعت میشع که هیکلت درشت بشه از ما گفتن بود

 40. محمد16خوزستان

  اینایی که میخوان بدنی ماندگار داشتع باشن طبیعی کار کنن خیلی بهتر اینکه یه روز مکمل نداشته باشی بدنت از این رو به اون رو بشه

 41. Sina

  سلام..برای کسی که میخواد تازه شروع کنه و قصد استفاده از هیچ مکملی رو نداره و هدفش ساخت عضلات انچنانی نیست و فقط سلامتی هستش جند روز در هفته بره خوبه ؟؟ ۲ روز کافیه؟؟

 42. محمدرضا

  سلام بر همگی من همه نظراتو خوندم و اکثرا همه مثل من نجوون بودن اما همه نوشته بودن که وزنشون رفته بالا و پیشرفت کردن اما واسه من بدبخت کلا برعکس شد و اولش وزنم هفتاد و پنج بود بعد هفت ماه شد هفتاد من عشقم بدنسازیه و واقعا دارم عذاب میکشم که چرا اینطوریه البته من تیپ بدنیم اکتوفورمه و خانواده ام بجای اینکه منو تشویق کنن که بدنسازی رو ادامه بدم بهم مثل بیسواد ها میگن تو تویه این رشته استعداد نداری و خودتو خسته نکن هیچی نمیشی الان بنظر شما من چی کار کنم

  • شاهین

   محمدرضای عزیز
   اینکه هرکسی وارد بدنسازی میشه فکر میکنه با هر دمبلی که میزنه وزنش قراره کیلو کیلو بالا و پایین بشه یه تفکر اشتباهه!
   اول اینو بهت بگم که وزن و توده ی عضلانی ارتباط خیلی نزدیکی باهم دارن اما مطمئن باش که قرار نیست وزن افراد چیزی راجب فرم عضلانیشون بهمون بگه.فیل هیث و یک شخص ۱۳۰ کیلوگرمی دیگه رو باهم مقایسه کنی میفهمی چی میگم.
   مشکلی که تو داری مشکل خیلی از کساییه که در ابتدای کارن و چیزی نیست که نشه حلش کرد اما چارش توی باشگاه نیست.
   اگه میخوای وزن بگیری یا وزن از دست بدی چارش توی آشپزخونه و رخت خوابه.یه وزشکار نه فقط بدنساز هر ورزشکاری زمانی نتیجه میگیره که اول تغذیه ی خوب دوم خواب کافی و سوم تمرین باکیفیت داشته باشه.خوردن آب رو فراموش نکن و مولتی ویتامین و مینرال رو به طور منظم مصرف کن.یاعلی

  • نیما

   سلام من ۶ ماه بدن سازی کار می کنم وزنم ۷۶ کیلو است و۱۷ سالمه اگه ودور بازوم هم ۴۵ سانته نه ربتی به ژن داره واین جور چیزا فقط به کنترل میل جنسی مربوط میشه

 43. Ebi

  سلام به همگی من کاری به هیچ کدوم از نظرات ندارم یه کلام وقتی میبینم وقتی ورزش میکنم حالم خوبه کلی برام کارم ارزش داره

 44. علی باقری

  King Bagheri:
  سلام دوستانی که برنامه تمرینی و غذایی میخوان در خدمتیم

 45. علی باقری

  سلام دوستان برنامه تمرینی و غذایی ۱۰۰%تضمینی بدون نیاز دارو و استرویید و…..
  (مشاوره های بدنسازی درباره داروهاا و….. رایگان میباشد)کافیه

 46. کاظم

  با این بازار شام فقط میخوایید مکملهای پرسود خودتون رو بفروشید . تمام کسایی که مصرف استرویید ها رو نقض میکنند فقط کسایی هستند که مکمل میفروشند از طرفی اگر بخوایم میشه عوارض برای همین مکملها تراشید که کسی سمت همین ها هم نره

 47. هادی

  بنظرتون مکملهای پروتینی واسه روابط جنسی تاثیر بد میذاره

 48. محمد امین

  سلام دوستان از نظر بنده مکمل اسمش با خودشه ما میتونیم در کنار ورزشی که میکنیم تغذیه و خوابمونو برنامه ریزی کنیم و در کنارش در صورتی که احساس کمبود پروتئین کردیم یا هر چیز به مکملمون روی بیاریم مثلا یه پروتئین وی ۷۴ اسکوپ من همیشه یه اسکوپ بعد از تمرین مصرف میکنم یعنی یه پروتئین وی به اندازه چهار ماه منو میبره و کاملا بدن خوبی هم دارم در حد یه فرد عادی و ورزشکار

 49. داوود

  سلام
  یه سوال آیا مکمل(پروتئن وکراتین وگلوتامین و….)برا بدن ضرر داره؟؟!!

 50. کوروش جعفری

  با سلام .کوروش هستم از اصفهان.مدت ۸ سال هست که بدنسازی کار میکنم.همیشه هم خواننده مطالب هستم و نظری نمیدم.ولی خواستم برای دوستانی که تازه به این رشته جذاب ورزشی رو آوردن بگم که تجربه ۸ ساله من اینه که بدون دارو ومصرف مکمل با رعایت برنامه غذایی و تمرین مناسب هم بدن زیبایی بدست میارید هم سلامتی.عضلاتی بدست میارید که همه آرزوشو دارن و به سادگی از دست نمیره

 51. سعیدشادلو

  سلام دوستان
  من مدت ۲۲سال هست که بدنسازی کارمیکنم بصورت پیوسته ومستمروازهیچ دارویی هم استفاده نکردم وهمچنین ازمکملهاهم استفاده نکردم الان ۸۵کیلووزنم هست یعنی طی این مدت۲۲کیلوعضله اضافه کردم سنم۴۶سال هست وباهمین سن دورپارک ملت مشهد یکدورکامل بدون توقف میدوم که همه اینهانتیجه ورزش سالم وبدورازداروست

 52. میلی

  با درود به همگی ورزشکاران و ورزش دوستان عزیز.

  کل مطالب و نظراتی رو که خوندم هرکسی نظر شخصی خودش رو به اشتراک گذاشته.

  باید به صورت کلی به موضوع نگاه کرد اینکه یکی ورزش ساده انجام میده یا حرفه ای با توجه به نوع ورزش و تمریناتی که داره طبیعتا یه برنامه غذایی متناسب با اون رشته ی ورزشی رو باید در نظر بگیره.

  و خیییییییلی خنده دارو مسخرست که مکمل های ورزشی رو همینطوری بدون اطلاعات در بارش نظر میدید

  خب مکمل به خودی خود که به بدن فرم نمیده مکمل کنار تمرین فوق العاده عالیه

  مثل این میمونه که دوتا ماشین رو که یک مدل هستن ولی یکی تقویت شده و اون یکی دست نخورده رو با هم مقایسه کنید.

  ضمنا دوستانی که میگن پوف میکنی ال میشی ول میشی شما یا اصلا هیچی از مکمل نمیدونی یا نمیدونم واقعا با چه استدلالی اظهار نظر میکنی!!!

  کسانی که ورزش های سنگین به خصوص بدنسازی انجام میدن اولا نباید تو استارت شروع بدنسازی مکمل مصرف کنن.

  بعداز دو ماه تمرین سخت شما تازه باید برنامه ریزی کنی که چه مکملی مصرف کنی. اصلا بعداز دوماه ادامه میدی یا نه!

  از طرفی تو تمرینات بدنسازی بعداز مدتی دردهایی رو شما تو بدنت داری جدای دردهای ناشی از تمرینات یه سری دردهای اضافی به سراغ بدن میاد که نتیجه ی وزنه زدن و در مقابلش نرسوندن مواد مغذی به بدن هستش.

  این حرفا خیلی مزخرفه که میگن مکمل پوفه نمیدونم چی.

  در واقع شما بعداز تمرین وقتی مکمل مصرف میکنید در اینجا مکمل میاد آسیب هایی رو که بدن تو حین تمرینات دیده رو جبران میکنه برای مثال بافت هایی که دچار آسیب میشن و به اصطلاح میسوزن با مصرف مکمل بلافاصله اون قسمت ترمیم میشه و این ترمیم ها یا بهتر بگم همین سوخت بر اثر ورزش و جبرانش با مکمل باعث حجم گیری در بدن میشه.

  دیگه اینقدر نظرات چرت ندید وقتی چیزی نمیدونید.

  یه ماشین بدون روغن موتور رو شما یک کیلومترم راه ببری باعث فرسایش قطعات و در نتیجه دربو داغون شدنش میشه

  یا وقتی آدم دچار مریضی میشه طرف برگرده بگه آقا من دارو نمیخورم بذار طبیعی درست بشه مثلا با خوردن سوپ اونم یکماه معلوم نیست درست بشه یا نه !!! خب خیلی مسخرست.

  یا مثلا یکی تب داره بگه آقا من با برگ درخت سنجد تبمو میارم پایین حالا بیا درخت سنجدو پیدا کن گیریم درختش پیدا شد حالا بیا یه گونی برگ بچین!!!

  خب بجاش یه آمپول یا یه دارو سریعا تو روند بهبودی بدن کمک میکنه دو سه روزه طرف خوب میشه

  و دیگه اون طرف هم یکماه عذاب نمیکشه.

  این مثال ها رو زدم که الکی الکی نظرات اینایی که هیچی از علم مکمل نمیدونن رو جدی نگیرید.

  محض اطلاع دوستان مکمل های با کیفیت قیمتشون بالاست و اینام توان خریدشو ندارنو الکی میان میگن مکمل اینطوریه اونطوریه

  و دوستانی که میگن ما طبیعی کار میکنیم درست شبیه همون مثال برگ درخت سنجدو آمپوله

  حالا طبیعی که کار میکنید فشار بیش از به بدن هم از اونطرف بدن رو خراب میکنه.

  بجای اینکه روزی ۱۰ تا تخم مرغ بخوریو پدر معده و کبد رو دربیاریو جوش رو صورت رو تحمل کنی بجاش مکمل ۱۰ گرم مصرف کن هم خودترو عذاب نده هم معدت دچار ناراحتی نشه. اما استفاده درست و استاندارد

  این وسط بعضی آمپولو داروهایی هستن که الکی تبلیغ میکنن به حجم x برسیدو اینا خب منم با اینا مخالفم.

  مکمل های سالم استاندارد و با کیفیت رو مصرف کنید.

  پروتیین.کراتین.آمینو اسید.ویتامین اینا در صورتی که از جای معتبری خریداری بشه و استاندارد باشه به هیچ عنوان خطری نداره. و معمولا با بررسی کردن قیمتای این مکمل ها توی سایت های معتبر میشه رو کیفیتشون حساب کتاب باز کرد. هرچی قیمت بالاتره پس کیفیت هم بالاتر هستش.

  و در پایان اینکه سمت داروهای دست سازو آمپولو هورمون هایی که تبلغ میکنن نرید. قبل از هرکاری هم سعی کنید یه مطالعه ی مختصری بکنید که تو همین اینترنت میشه به نتیجه رسید.

  سلامت باشید و سربلند.

 53. محمد

  بدنسازی یعنی پول پول پول

 54. محمدعلی

  سلام من تو یسال با تخم مرغ و سیب زمینی از ۵۶ شدم ۶۸…واقعا عالیه طبیعی کار کنی اما صبر و حوصله میخواد

 55. دکتر محمد

  کسایی که به فکر مکمل و قرص و امپول و استرویید و .. هستن یه سوال
  سلامتیت مهمه یا حجم و زیبایی عضله؟
  اگه اولی واست مهمه پس از این مضخرفات استفاده نکنید اگرم حجم و زیبایی و خودنمایی مهمه استفاده کن
  عزیزان ورزش یعنی کسب سلامت متاسفانه بعضی ها با کسب امراض اشتباه گرفتنش
  من دکترم ۳ ساله هم بدن سازی کار میکنم بدون حتی ذره ای مکمل و … فقط تغذیم سالمه به هیچ رژیمی هم اعتقاد ندارم خیلی ها تو این سه سال باهاشون آشنا شدم که از این چیزا استفاده کردن فقط نتیجش واسه یه مدت بود بعدش مجبور بودن دوباره استفاده کنن
  طبیعی که کار کنی و صد البته هوازی در کنارش داشته باشی سلامتی کسب میکنی به خودتم ضربه نمیزنی
  خدایی کسایی که به فکر سلامتین اصلا سراغ این چیزا نرن فقط رو تغدیتون کار کنید آخرش مطما باشید فرق شما که طبیعی کار کردید رو با اون کسی که همه جورش رو خورده میفهمید
  تازه اخرشم که چی این همه خرج کنی و مکمل و… بخری که بمیری و همش ببری زیر خاک😅😅
  حالا اگه جدی به فکر سلامتیتون هستین ورزش کنید بدون نگاه کردن به اشخاصی که برای خودنمایی ورزش میکنن
  امیدوارم موفق باشید💗

 56. علیرضا

  دوستان من ۱۷سالمه و الان نزدیک دوهفته هستش دارم میرم استعدادا فیزیکی خوبی هم دارم میخوام تا تهش خشک برم نظرتون چیه.آیا واقعا میشه.چون من واقعا از این چیزا ک میخورن متنفرم و به شخصه عقیده دارم آدمی ک طبیعی کار میکنه زورش بیشتر از اونیه که چیز میز میخوره.و طبیعی واقعا اعتماد به نفس رو ده برابر میکنه.

 57. Farzin

  سلام بر دوستان عزیز من سرباز ارتشم هدفم از گذاشتن این پست اینه ک بگم بدون مکملم میتونین تا ۱۰ کیلو وزنتونو افزایش بدین من قبل از خدمت با قد ۱۷۸ وزنم ۶۳ کیلو بود بزور با دکتر رفتن و کلی دارو پودر جوانه گندمو چمیدونم افلاطون و این چیزا وزنم شد ۶۵ دیگم بالا نرفت ولی از وقتی رفتم خدمت بعد از گذروندن دوره اموزشی به جرعت میگم کمتر از ۳ماه به وزن ۷۵ کیلوگرم رسیدم طوری ک حتی اطرافیانم از دیدنم متعجب میشدن بعد از یه مدت متوجه شدم بدن انسان با حرکت کردن تو یه مسیر معین و برنامه خود به خود رشد میکنه همین بیداری به موقع هروز ۴/۵صبح و خاموشی راس ساعت ۹ شب و ورزشهای روزانه تو پادگان باعث رشد انفجاریه بدنم شد الانم بدنسازی کار میکنم و دارم به هیکل متناسبم میرسم فقط میخوام بگم اگه میخواین بدن مناسب داشته باشین فقط ورزشو تمرین نیسباید سبک زندگیتون از نوع غذاهایی ک میخورین تا ساعت خواب و بیدار شدنتون رو یه ریتم باشه ایشالا ک به هدفتون برسین موفق باشین

 58. شاهین

  سلام من تازه می‌خوام از فردا فیتنس خانگی کار کنم چون پول باشگاه مکمل اینا ندارم خیلی نگرانتم از اینکه تلاشهام بیهوده باشه. کسی هست تو خونه تمرین کرده باشه؟

 59. مهدی

  سلام شش ماه دیگه میرم سربازی برم بدنسازی یا نه ؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره