مکمل‌های عضله‌ ساز برای افرادی که به سختی عضله می سازند
شما اینجا هستید
مکمل های کاربردی متفرقه » مکمل‌های عضله‌ ساز برای افرادی که به سختی عضله می سازند

بودن به عنوان فردی که به سختی عضله‌ به دست میاورد میتواند نامید کننده باشد.در حالی‌ که تعداد زیادی مقاله برای تمرینات و تغذیه صحیح برای اینگونه افراد وجود دارد اما مقالاتی که به معرفی‌ مکمل‌های مورد نیاز این افراد پرداخته باشند بسیار کم است.

 

 

در این مقاله ما این موضوع را بررسی می‌کنیم.در اینجا ما به معرفی‌ پنج مکمل خواهیم پرداخت که باعث تقویت روند عضله‌ سازی شما میشوند و باعث میشوند که شما سریعتر به اهداف خود برسید.قبل از مصرف این مکمل‌ها باید بدانید که ترکیب آن با یک برنامه تمرینی و تغذیه ای مناسب میتواند بیشترین نتایج را برای شما به ارمغان آورد.

مکمل شماره ۱) پروتئین وی

 

 

پروتئین وی یک پروتئین بینظیر به خاطر کیفیت و سرعت جذب بالای آن توسط عضلات می‌باشد.پروتئین وی همچنین در بین همه پروتئین‌ها از بالاترین کیفیت برخوردار است.پروتئین وی یک منبع غنی از آمینو اسید‌های شاخه دار می‌باشد.پروتئین وی یکی‌ از دو محصولی است که از شیر حاصل میشود (محصول دیگر پروتئین کازئین می‌باشد).این پروتئین در فرایند تبدیل شیر گاو به پنیر حاصل میشود.در هنگام فرایند تبدیل شیر به پنیر محصول فرعی این فرایند پروتئین وی می‌باشد.پایه و بنیاد برنامه تغذیه افرادی که به سختی عضله سازی میکنند باید بر پایه مصرف زیاد پروتئین باشد.پروتئین وی باید حداقل بعد از تمرین و صبح هنگامی که از خواب بر میخیزید مصرف گردد.در این موقع بدن به شدت خواستار پروتئین و آمین اسید می‌باشد.

مکمل شماره ۲) واکسی مایز ( waxy maize)

 

کربوهیدرات‌ها منبع اصلی‌ سوخت بدن هستند.شما به کربوهیدرات‌ها برای بالا نگه داشتن سطح انرژی خود هنگام تمرین نیازمند هستید.مکمل‌های کربوهیدرات به سه دسته تقسیم میشوند: کربوهیدرات‌های ساده، کربوهیدرات‌های پیچیده و واکسی مایز.واکسی مایز یک نوع نشاسته اصلاح شده و یک کربوهیدرات پیچیده بسیار منحصر به فرد است که توانایی جذب بسیار سریع را دارا می‌باشد.منبع سایت اد کوان در حالی‌ که پروتئین به ساخت و ترمیم عضلات می‌پردازد واکسی مایز باعث پر شدن مجدد ذخایر گلیکوژن در بدن میشود.واکسی مایز میتواند در قبل، هنگام و بعد از تمرین مورد استفاده قرار گیرد.افرادی که به سختی عضله‌ سازی میکنند باید از این مکمل در قبل، بعد و هنگام تمرین استفاده کنند.استفاده از واکسی مایز در طول تمرین باعث تقویت سطح انرژی شما شده و در نتیجه باعث افزایش تاثیر جلسه تمرینی شما میشود.استفاده از آن بعد از تمرین باعث جایگزینی انرژی از دست رفته شما خواهد شد و باعث میشود پروتئین‌ها و سایر مواد مغذی سریعتر به عضلات رسانده شوند.

 

مکمل شماره ۳) امینو اسید ها

 

 

امینو اسید‌ها واحد‌های سازنده پروتئین هستند.بدون آنها بافت‌های عضلانی رشد نخواهند کرد.امینو اسید‌ها باعث ریکاوری، ترمیم بافت‌های عضلانی و توسعه و گسترش بافت‌های عضلانی جدید میشوند.آمینو اسید‌های شاخه دار یکی‌ از مفید‌ترین و تاثیر گذار‌ترین مکمل‌ها در هر ورزشی میباشند.یکی‌ از مهم‌ترین امینو اسید‌ها گلوتامین می‌باشد.گلوتامین فراوان‌ترین امینو اسید موجود درون بدن می‌باشد.این امینو اسید باعث سوخت رسانی به مغز و دستگاه ایمنی بدن میشود.گلوتامین نقشی‌ اساسی‌ در متابولیسم پروتئین دارد و همچنین مصرف آن باعث افزایش سرعت ریکاوری و کاهش سرعت تجزیه بافت‌های عضلانی (کاتابولیسم) میشود.تمرین کردن باعث خالی‌ شدن بدن از گلوتامین میشود و استفاده از مکمل گلوتامین میتواند دوباره سطح این امینو اسید را در بدن به حالت مطلوب در بیاورد.

مکمل شماره ۴) کراتین

 

کراتین سلطان مکمل‌های عضله ساز می‌باشد.این مکمل دارای قیمت بسیار مناسب و کارایی بسیار بالا می‌باشد.کراتین مونو هیدرات تنها مکملی است که بیشترین تحقیقات روی آن صورت گرفته است و ثابت شده است که استفاده از کراتین باعث افزایش قابل توجه در اندازه عضلات و افزایش قدرت میشود.کراتین همچنین به شکل قابل توجهی‌ باعث افزایش انرژی در شما میشود.کراتین همچنین باعث تولید انرژی فوری در بدن، مقاومت در برابر اسید لاکتیک،افزایش حجم عضلات و بهبود سنتز پروتئین میشود.افرادی که سختی وزن و عضله‌ به دست می آو‌رند باید کراتین را به عنوان اولین مکمل مصرفی خود مد نظر قرار دهند.

مکمل شماره ۵) اسید‌های چرب ضروری (EFAs)

 

 

اسید‌های چرب ضروری (EFAs) نقشی‌ ضروری در چربی سوزی، رشد عضلات، ریکاوری و سلامت عمومی‌ بدن ایفا میکنند.این اسید‌های چرب معمولا هنگام خرید مکمل‌ها نادیده گرفته میشوند در حالی‌ که این اسید‌ها باعث میشوند شما با سرعت بیشتری به اهداف خود برسید.در تحقیقاتی‌ مشخص شد که مصرف مقدار صحیحی از اسید‌های چرب ضروری باعث افزایش میزان استقامت تا ۴۰-۶۰% میشود.همچنین آنها باعث رشد عضلات و افزایش سرعت ریکاوری میشوند.در کل اسید‌های چرب ضروری یکی‌ از موثر‌ترین مکمل‌ها می‌باشد.افرادی که به سختی وزن به دست می آو‌رند به هیچ وجه نباید این مکمل را دست بدهند.

استفاده از مطالب  تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 1. علیرضا

  سلام
  دلایل تپش قلب و تنگی نفس بعد از به اتمام رسیدن یک تمرین شدید و با فشار بالا مثلا تمرین پا و یا تمرین بر روی هر عضله دیگری چیه ؟ و چه خطرات و عوارضی میتونه داشته باشه ؟

  • غلامرضا

   سلام جهت برخورداری از قلبی سالم و قوی به موارد زیر توجه کنید:

   1- شدت تمرین باید متناسب با سابقه تمرینی شما باشد. استفاده برخی داروها یا مکمل ها که موجب افزایش آنی قدرت عضلات می شود موجب فشار مضاعف به قلب می شود.

   2- داروهایی که شامل افدرین هستند احتمال ایست قلبی را به شدت افزایش می دهند.

   3- داروهای چربی سوز که قبل تمرین مصرف می شود اکثرا دارای ترکیب کافئین هستند. کافئین نیز بر عملکرد قلب فشار می آورد.

   4- کلن بوترول نیز جزو داروهایی است که مصرف آن بسیار حساس است و ممکن است برخی ورزشکاران به آن واکنش منفی نشان دهد.

   5- مکمل های پمپ کننده نیترو نیز در مواردی به قلب فشار می آورد.

   6- مصرف همزمان کلن – کافئین و پمپ کننده ها نادرست است مگر آنکه به فاصله و به دستور مربی کاردان تجویز شود.

   7- داروهای کور کننده اشتها نیز ممکن است به قلب فشار بیاورد.

   8- دارویهای تیروئیدی و انسولین و دیورتیک با احتیاط و رعایت نکاتی خاص باید مصرف شوند.

   9- استراحت بین حرکات باید معین باشد.

   10- در حین تمرین در بخش مثبت تکرار یعنی زمانی که انقباض عضلانی را انجام می دهید نفس را از ریه خارج کنید و در بخش منفی هر تکرار باید نفس بگیرید. ریتم تنفس باید با ریتم انجام هر تکرار برابری کند لذا هیچگاه نفس خود را در سینه حبس نکنید.

   11- رژیم هایی که در آن نمک و کربوهیدارت محدود شده ممکن است موجب ناراحتی قلبی شود.

   12- در ابتدای هر تمرین بعد از نرمش ضربان قلب خود را یا با حرکات هوازی و یا انجام حرکات با وزنه سبک با تکرار زیاد بالا ببرید تا قلب آماده فعالیت سنگین شود.

   • مهران

    سلام اگر احساس درد در قفسه سینه، دست چپ، گردن و پشت دارید و یا احساس تنگی نفس وجود دارد و یا تپش قلب دارید موضوع را جدی تر فرض کنید. درد ذکر شده ممکن است در حالت عادی در حالات عصبی و فعالیت بروز کرده باشد لذا توصیه می شه قبل از تمرین در باشگاههای بدنسازی پزشک متخصص قلب یا داخلی شما را معاینه کند موفق باشید

    • بهزاد

     سلام اصول درمان بر درمان تپش قلب
     حذف عامل بوجود آورنده (دارو، تنباکو، قهوه، چای و الکل)
     تشخیص و درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید، افت قند خون، علائم یائسگی و اضطراب) استوار است که در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرسها و هیجانات و انجام ندادن فعالیتهای ورزشی نامتناسب تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.کسی که دچار تپش قلب می‌شود باید به پزشک مراجعه کند. پس از انجام معاینات لازم نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود که تا حد زیادی می‌تواند علت تپش قلب را مشخص کند

 2. amir

  salam
  mercy az matalebe khoobetoon
  khily mamnoon

 3. علیرضا

  با سلام و با تشکرر فراوان از تیم خوب سایت ادکوان…
  ممنون از پاسخها و راهنماییهای بسیار عالی و جامعتون…
  مشکل من بیشتر به دلیل مصرف قهوه قبل از تمرینه ….ولی با این حال پیش اومده توی روزهایی هم که قبل از تمرین قهوه نخورده باشم مشکل تپش قلب و تنگی نفس ناگهانی بعد از تمرین رو داشته باشم(البته به ندرت) اما این مشکل خودم تنها نیست حریف تمرینیم هم گاهی اوقات این مشکل رو داره !!!

 4. amiro la

  سپاس.

 5. milad

  سلام این ۵ تا مکمل ها که معرفی کردیدرو میشه یه دوره کامل۴تاشش ماه دونست و مصرف کرد ؟

 6. مجتبي محمد

  سلام
  شما فوق العاده اید
  ممنون

 7. عرفان

  سلام من مدتی خودمو تحت فشار ورزش قرار دادم و باعث شد پروتئین عضله هام رو از دست بدم کمی عضله هام کم شده و کمی هم ضعیف شدم. کاری میشه کرد تا پروتئین عضله هام برگرده؟

 8. Mozi

  سلام ایا اگه دیگه پروتئین استفاده نکنم عضلاتم ب فنا میره

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره