مـی خـواهید وزنتان را کاهش دهید. شنیده اید که بهترین راه برای کاهش وزن ورزش و داشـتـن یـک بـرنـامـه غـذایی خوب است. اما در مورد داروهای از بین برنده کربوهیدراتهـا و چربی ها هم که به کاهش وزن کمک میـکنـند چیزهایـی شنیده اید. آیا باید آن را باور کنید؟

داروهای کاهش وزن؟

 

 

میـخــواهیم مواد تشکیل دهنده این قرص ها، نحوه کارکرد آنها و اینکه آیا واقعاً به کاهش وزن کمک می کنند یا خیر را بررسی کنیم.

 

ادامه مطلب :داروهای کاهش وزن؟

 
داروهای بلوکر کربوهیدرات و چربی چه هستند؟
بلوکرهای کربوهیدرات به طور کلی از عصاره لوبیا و گندم –به خصوص لوبیا سفید—تشکیل شده است چون گفته می شود که این مواد دارای آنزیم هایی هستند که به هضم غذا کمک کرده و غذاهایی را که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات هستند مثل پاستا، سیب زمینی و نان را به راحتی هضم می کنند. این مسئله باعث می شود که این کربوهیدرات ها دیگر جذب بدن نشده و به جای آن کاملاً هضم شده و بعد دفع شوند. این قرص ها از جذب تقریباً ۳۰ تا ۴۵ درصد از کربوهیدرات ها به بدن جلوگیری می کند.

 

بلوکرهای چربی حاوی کیتوسان هستند که شبیه به فیبرهای رژیمی است و از لاک حلزون به دست می آید. مثل فیبر این ماده هم بدون اینکه خود هضم شود وارد عملیات گوارش می شود، اما این ماده به هضم چربی ها در طی عمل گوارش کمک می کند.

 

چه زمان باید از این قرص ها استفاده کنید؟
هر دو نوع این قرص ها را بهتر است که دقیقاً بعد از صرف غذا استفاده کنید تا بتواند از جذب چربی ها و کربوهیدرات ها در بدن جلوگیری کند و وزنتان را کاهش دهد. اما بعدها که به وزن دلخواهتان رسیدید، برای باقی نگاه داشتن این وزن می توانید فقط قبل از غذاهای پر چربی یا پر کربوهیدرات از این قرص ها استفاده کنید.

 

آیا این قرص ها عوارض جانبی هم دارند؟
دردهه ۸۰ از فروش بسیاری از این بلوکرهای کربوهیدرات جلوگیری به عمل آمد چون بی مصرف شناخته شده بودند و بسیاری از خریداران از عوارض جانبی آن مثل باد آوردن، حالت تهوع، استفراغ و احساس خفگی شکایت کرده بودند. حتی در انواع جدید این داروها با فرمول های جدید هم چنین عوارض جانبی دیده شده است. خیلی جالب است که سازنده ها و تولید کننده های این داروها می گویند که این نشاندهنده این است که این داروها خوب کار می کنند.

 

بلوکرهای چربی هم باعث احساس خفگی، دل پیچه و حالت تهوع می شود، اما علاوه بر اینها عوارض جانبی دیگری نیز دارند. از انجا که بعضی ویتامین ها از قبیل A، D، E، F و K حلال چربی به حساب می آیند، استفاده طولانی مدت از این قرص ها ممکن است باعث کمبود ویتامین در بدن شود. علاوه بر این بعضی چربی های مفید برای بدن نیز در این عملیات از بین خواهند رفت.

 

قیمت این قرص ها چقدر است؟
اگرچه قیمت این قرص ها بیشتر به مارکشان بستگی دارد، اما به هر حال انتظار نداشته باشید که کمتر از ۱۵ یا ۲۰ هزار تومان به ازای ۱۲۰ کپسول برایش قیمت بگذارند.

 

آیا واقعاً تاثیر گذارند؟
فکر می کنید با اینکه عوارض جانبی دارند، اما نتایج خوبی به بار می آورند، اینطور نیست؟ متاسفانه، کارکرد زیادی از بلوکرهای کربوهیدرات دیده نشده است. تحقیقات بسیاری در دهه ۸۰ نشان داد که عصاره های لوبیا موجود در بلوکرهای کربوهیدرات تاثیری روی کاهش وزن نداشته اند. هرچند، تحقیقات جدیدتری نشان داده است که اگر مقدار این عصاره ها بالاتر رود هضم کربوهیدرات ها را در بدن کند تر می کند. اما متاسفانه هنوز ثابت نشده است که کند شدن هضم کربوهیدرات ها به کاهش وزن کمک می کند. به هر حال میزان عصاره موجود در قرص هایی که امروزه در فروشگاه ها می بینیم بسیار کمتر از آن مقدار است که بتواند تاثیری روی کاهش وزن داشته باشد.

 

اما در مورد بلوکرهای چربی تحقیقات بسیاری نشان داده است که کاملاً بی تاثیر هستند و به هیچ وجه کمکی به کاهش وزن نمی کنند.

 

نا امید نشوید
اگر برای کاهش وزن اضافیتان انتظار معجزه داشته اید، می دانم که الان کاملاً نا امید شده اید. اما این حقیقت است که اگر واقعاً قرصی برای سوزاندن چربی وجود داشت، این چاقی همه گیر در دنیا امروزه به این وضع نبود.

 

میلیون ها بار تا به حال گفته ام که تنها راه برای کاهش وزن داشتن یک برنامه غذایی مناسب و ورزش منظم است. پس دیگر به این قرص ها فکر نکنید و به جای آن سعی کنید در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *