درگذشت جو ویدر، موسس فدراسیون ( IFBB ) و پدر پرورش اندام نوین
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » درگذشت جو ویدر، موسس فدراسیون ( IFBB ) و پدر پرورش اندام نوین

جو ویدر، پدرپرورش اندام نوین جهان و موسس فدراسیون بین المللی ( IFBB ) در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۱۳ در سن ۹۳ سالگی درگذشت .

BGEbZGnCYAEvu5h

 

وی در سال های اخیر فعالیت اجرایی نداشت ولی همواره مورد احترام اهالی این رشته ورزشی بود و نقش بسیاری در رشد و توسعه این ورزش داشت .

تاریخچه تمرین با وزنه به سال های بسیار دور برمی گردد و پیش از جو ویدر ، بدنسازان مشهوری مثل اوژن یونسکو وجود داشتند اما جو به همراه برادرش بن ، پرورش اندام را به صورت یک ورزش رقابتی تبدیل کردند.جو متولد ۲۹ نوامبر ۱۹۱۹واهل مونترال بود. در دهه ۳۰ میلادی جو و برادرش بن به دلیل مزاحمت های همسایه های بی سرو پا در راه مدرسه تصمیم گرفتند قوی تر شوند تا بتوانند از خود دفاع کنند . در همان دوران مشتری مجله « قدرت و سلامت » شدند که توسط باب هافمن منتشر می شد و با وسایل ابتدایی در حیاط منزل شروع به تمرین نمودند تا جایی که جو در سن ۱۸ سالگی قوی ترین پسر محله شده بود و یک سال بعد توانست در مسابقه وزنه برداری یکی از ایالت های کانادا به مقام قهرمانی برسد.

 

Joe_Weider-450x350

وی بعد از قهرمانی با پس انداز مختصر خود اقدام به انتشار مجله ای ۱۲ صفحه ای به نام « بدن تو » نمود که خیلی زود به یک مجله پرطرفدار تبدیل شد و همانجا بود که پایه های ابتدایی تاسیس فدراسیون IFBB گذاشته شد . پایه گذاری مسابقات مستر المپیا و دعوت از جوان اتریشی به آمریکا و مورد حمایت قرار دادن وی باعث شد که جو پرورش اندام را به تمام جهان معرفی نماید و فدراسیون وی نیز از بقیه فدراسیون ها پش بیفتد.

یکی دیگر از اقدامات بزرگ جو ویدر مقابله با نژادپرستی در ورزش بود . جو مرزبندی بین سیاه و سفید را برداشت تا جایی که سرجیو الیوا توانست در مسابقات وی به قهرمانی برسد

روحش شاد

 1. میلاد اهواز

  روحش شاد پدر علم بدنسازی و وزنه برداری بود

  • کورش از کرج

   درود .پدر پرورش اندام و بادی بیلدینگ یوجین ساندو در سال ۱۸۹۳ زمانی که جو ویدر وجود نداشت میباشد.

 2. کورش

  پدر پرورش اندام یوجین ساندو میباشد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره