جو ویدر، پدرپرورش اندام نوین جهان و موسس فدراسیون بین المللی ( IFBB ) در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۱۳ در سن ۹۳ سالگی درگذشت .

BGEbZGnCYAEvu5h

 

وی در سال های اخیر فعالیت اجرایی نداشت ولی همواره مورد احترام اهالی این رشته ورزشی بود و نقش بسیاری در رشد و توسعه این ورزش داشت .

تاریخچه تمرین با وزنه به سال های بسیار دور برمی گردد و پیش از جو ویدر ، بدنسازان مشهوری مثل اوژن یونسکو وجود داشتند اما جو به همراه برادرش بن ، پرورش اندام را به صورت یک ورزش رقابتی تبدیل کردند.جو متولد ۲۹ نوامبر ۱۹۱۹واهل مونترال بود. در دهه ۳۰ میلادی جو و برادرش بن به دلیل مزاحمت های همسایه های بی سرو پا در راه مدرسه تصمیم گرفتند قوی تر شوند تا بتوانند از خود دفاع کنند . در همان دوران مشتری مجله « قدرت و سلامت » شدند که توسط باب هافمن منتشر می شد و با وسایل ابتدایی در حیاط منزل شروع به تمرین نمودند تا جایی که جو در سن ۱۸ سالگی قوی ترین پسر محله شده بود و یک سال بعد توانست در مسابقه وزنه برداری یکی از ایالت های کانادا به مقام قهرمانی برسد.

 

Joe_Weider-450x350

وی بعد از قهرمانی با پس انداز مختصر خود اقدام به انتشار مجله ای ۱۲ صفحه ای به نام « بدن تو » نمود که خیلی زود به یک مجله پرطرفدار تبدیل شد و همانجا بود که پایه های ابتدایی تاسیس فدراسیون IFBB گذاشته شد . پایه گذاری مسابقات مستر المپیا و دعوت از جوان اتریشی به آمریکا و مورد حمایت قرار دادن وی باعث شد که جو پرورش اندام را به تمام جهان معرفی نماید و فدراسیون وی نیز از بقیه فدراسیون ها پش بیفتد.

یکی دیگر از اقدامات بزرگ جو ویدر مقابله با نژادپرستی در ورزش بود . جو مرزبندی بین سیاه و سفید را برداشت تا جایی که سرجیو الیوا توانست در مسابقات وی به قهرمانی برسد

روحش شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *