بدن برای زنده ماندن نیاز به تمام آمینو اسیدهای ضروری دارد. بدن خود قادر به تولید آمینو اسیدهای ضروری نیست و بطور مستقیم از طریق تغذیه آنها را تامین می کند. یک پروتئین کامل حاوی تمام آمینو اسیدهای ضروری می باشد. پروتئین وی تمام آمینو اسیدهای ضروری را در خود دارد .

پروتئین وی یک پروتئین کامل با بالاترین ارزش زیستی (BV) بین تمام پروتئین ها می باشد. متاسفانه مصرف بیش از اندازه کربوهیدراتها بویژه شکر در چند دهه اخیر باعث افزایش روز افزون بیماریهایی چون چاقی و دیابت نوع دوم شده است. مصرف کربوهیدرات در حد نیاز بدن و استفاده از پروتئین های کامل و چربی های مفید در رژیم غذایی ضامن سلامتی هر شخصی خواهد بود. اگر مصرف پروتئین های کامل و با کیفیت برای سلامتی بزرگسالان یک ضرورت تلقی می شود اهمیت مصرف آن برای برای کودکان و نو جوانان که در حال رشد و شکل گیری می باشند یک ضرورت مضاعف می باشد. بزرگترین عاملی که سلامتی کودکان را در بزرگسالی تضمین می کند تغذیه با کیفیت و سالم در دوران رشد و شکل گیری اندامها است.

پرتئین وی به عنوان یک پروتئین لبنی یکی از فراورده های طبیعی صنعت تولید پنیر می باشد. اگر کودکی آلرژی به محصولات لبنی ندارد( عدم تحمل به لاکتوز) و کلیه های او به خوبی کار می کنند پس دلیلی ندارد که از رژیم حاوی پروتئین وی محروم باشد. در واقع پروتئین وی ترکیب مشابه پروتئین شیر مادر( آلفا لاکتالبومین) را دارد. پروتئین وی نه تنها باعث رشد سالم عضلات بویژه هنگام بازی کردن کودکان می شود بلکه باعث افزایش سطح گلوتاتیون (GSH) می شود که بسیار حیاتی برای عملکرد سیستم ایمنی بدن می باشد. کودکان اغلب زود بیمار می شوند و گاهی متاسفانه این بیماریها به سلامتی آنها تا آخر عمر آسیب میزند. بنابرین تقویت سیستم ایمنی بدن در کودکی نه تنها سلامت کودکان را در تضمین می کند بلکه زندگی سالمی را در بزرگسالی به آنها هدیه می دهد.

گاهی بعضی از افراد فکر می کنند که مصرف پروتئین وی می توانددر دوران کودکی بی فایده و یا حتی مضر نیز باشد. در پاسخ به این افراد باید گفت که اولا ما در جهانی زندگی می کنیم که مملو از کربوهیدراتها می باشد. تاثیر کربوهیدراتها بر افزایش سطح قند خون و سطح انسولین باعث چاقی و بیماری دیابت نوع دو می شود. اگر رژیم غذایی مردم حاوی پروتئین با کیفیت و چربی های مفید باشد بدن رغبت کمتری به کربوهیدراتها نشان می دهد و در نتیجه از سلامت بیشتری بهره مند خواهند شد. دوم آنکه اگر کودکی آلرژی به لبنیات ندارد و یا کلیه های او به خوبی کار می کند پس دلیلی ندارد پروتئین وی برای کودک یا نوجوان شما که در دوران رشد می باشد مضر تلقی شود. مصرف پروتئین وی جلوی اشتهای کودکان را برای خوردن تنقلات بی ارزش که متاسفانه روزانه سهم عمده ای از رژیم غذایی کودکان ما را تشکیل می دهد را می گیرد.

فراموش نکنیم که پروتئین وی همانند تخم مرغ، شیر، پنیر ماهی، گوشت و مرغ برای بدن مفید و بی ضرر می باشد. سلامتی توازن بین روش زندگی و تغذیه مناسب است. اگر در حال رشد می باشید ویا شخصی فعال و ورزشکار هستید و یا حتی کربوهیدرات و غذاهای کنسرو شده زیاد مصرف می کنید مطمئن باشید که بدن شما بی شک نیاز به یک پروتئین با کیفیت دارد. در روز با نوشیدن یک یا دو بار پروتئین وی سلامتی خود را تضمین کنید.

میزان پروتئین مورد نیاز بدن با توجه به سن و وزن کودکان متغیر است. طبق نظر سازمان پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا کودکان 12 تا 18 ماهه بطور روزانه نیاز به 13 گرم پروتئین ، بچه های دبستانی 19 گرم ، بچه های راهنمایی 34 گرم و نوجوانان دختر و پسر به ترتیب 46 و 52 گرم پروتئین نیاز دارند. کودکانی که فعالیت بدنی بیشتری دارند ممکن است نیازمند به پروتئین بیشتری هم باشند. مصرف بیش از اندازه پرونئین باعث سیری بلند مدت می شود بنابرین ممکن است کودکان شما از خوردن سبزیجات و میوه ها و غلات کامل امتناع ورزد. پروتئین وی را می توانید بصورت نوشیدنی همراه با مخلوط میوه ها و یا در کیک ها و یا در پوره سیب زمینی مخلوط کرد و به کودکانی که به اصطلاح بد غذا هستند داد.

در ضمن پروتئینهایی که حاوی کراتین هستند برای کودکان توصیه نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *