این بیماری خیلی پر درد سر می باشد . بخصوص وقتی که شخص پا به سن می گذارد . این افراد از نمایش دادن سینه های خود در برابر دیگران خودداری میکنند و خجالت می کشند . زمان کاهش وزن معمولاً این حالت ثابت را نمی توانند تصحیح کنند و به یک عمل جراحی احتیاج دارد .

 

gynecomastia2

از بین بردن این سینه های نامعمول و چربیهای آن از طریق یک شکاف یک اینچی که بین حاشیه پائینی نوک پستان ایجاد میکنند ، امکان پذیر است . نتیجه این شکاف معمولاً جزئی است . اگر بزرگی سینه ها از چربی حاصل شده باشد Liposuctionبه تنهایی ممکن است برای کاهش حجم سینه ها مفید واقع گردد . این فرایند دو ساعته روی بیمار سرپایی با بیهوشی موضعی و مسکن داخلی ( وریدی) قابل اجرا است . ریسک جراحی زمانی که یک جراح ماهر و با تجربه روی کار باشد کاهش پیدا میکند . ظرف مدت چند هفته بعد از جراحی دیواره قفسه سینه در ظاهر به حالت عادی بر می گردد . بعد از عمل جراحی یک سینه بند مخصوص لازم است تا کبودی و تورم حاصله را فرو نشاند و رفته رفته احساسی که در نوک سینه هاست کم می شود و تمام فعالیتها ظرف مدت سه هفته از سر گرفته می شود . پس با این همه دردسر آیا شما باز حاضر به مصرف این دارو های مخرب هستید ؟


نوک سينه و عوارض پوستي
امروزه ورزشکاران رشته هاي قدرتي و مخصوصا ورزشکاران رشته پرورش اندام در سطح گسترده اي از عوارض و ناهنجاري هاي همانند ترک و چين و چروک خوردن هاي پوست، عارضه نوک سينه و افتادگي پوست در برخي نواحي از بدن رنج مي برند.
در مورد راه هاي از بين بردن اين قبيل عوارض و همين طور هم راه هاي پيشگيري از بروز آنها در بدن نيز شايعات و خرافات زيادي بر سر زبان هاست که ورزشکاران در برخي موارد با عمل کردن به اين توصيه هاي سخيف و خطرناک سلامت و تندرستي خود را نيز فدا کرده و دست آخر نيز کاري از پيش نمي برند.
بسياري از کساني که براي شرکت در مسابقات و يا براي رسيدن به تناسب اندام از وزن زايد خود کاسته و فرايند چربي سوزي را در بدن خود تشديد مي کنند با کم شدن حجم چربي زايد در پهلوها و در ديگر نواحي بدن با افتادگي پوست در آن ناحيه مواجه شده و در بسياري از موارد نيز راه رهايي از اين عارضه را پيدا نمي کنند. به اين مهم نيز توجه داشته باشيد که همه راه ها به جراحي و اتاق عمل ختم نمي شود.
چين خوردگي پوست
زماني که با تشديد آني و سريع فرايند چربي سوزي چربي هاي زايد بدن را به يکباره آب مي کنيم چين خوردگي پوست در ناحيه چربي هاي آب شده نيز دور از انتظار نخواهد بود.
گفته مي شود که بهترين و ساده ترين روش براي در امان ماندن از شر چين خوردگي پوست که در نتيجه تشديد فرايند چربي سوزي در بدن رخ مي دهد کم کردن از سرعت چربي سوزي است که اين امر نيز در برخي موارد چندان مورد پسند ورزشکاران و مورد پسند مردمي که براي خلاصي از شر چربي هاي مزاحم روز شماري مي کنند قرار نمي گيرد.
گفته مي شود که شکسته شدن کلاژن در پوست نيز موجي چيدن خوردن پوست مي شود.
البته اين نکته را نيز نبايد از ياد برد که هميشه پيشگيري ارزان تر و بهتر از درمان بوده است. براي در امان ماندن کامل از عارضه چين خوردگي هاي پوستي بايد از عارضه چاقي و از عارضه تجمع چربي در بدن تا جايي که ممکن است پيشگيري کرد.
توصيه هايي براي کاهش شدت عارضه
توصيه هايي که در اين قسمت از مقاله به آنها اشاره مي کنيم ممکن است در کاهش شدت عارضه چين خوردگي پوستي مفيد واقع شود. گفته مي شود که در اين مورد بر خلاف آنچه که برخي ها تصور مي کنند جراحي بايد آخرين گزينه و آخرين انتخاب باشد. تن دادن به اعمال جراحي در برخي موارد با از بين رفتن کامل عارضه همراه مي شود اما اعمال جراحي همواره خطرناک بوده و عوارضي را در پي داشته اند.
·پمادها و کرم هاي حاوي ويتامين E را بر روي ناحيه چين خورده بماليد. پس از دوش روزانه از اين پمادها و کرم ها استفاده کنيد.
·بسياري از کرم هايي که در فروشگاه هاي لوازم آرايشي و به قيمت گزاف به فروش مي رسند و فروشندگان و توليد کنندگان نيز ادعا مي کنند که اين قبيل ترکيبات معجزه خواهند کرد عملاً چيزي به جز مواد معطر نيستند که مقادير متنابهي از ويتامين ياد شده را نيز در خود دارند.
·با مشورت پزشک خود مي توانيد از پمادهاي ترتينوئين که در داروخانه هاي ايران نيز به فراواني يافت مي شود نيز استفاده کنيد. در علم پزشکي از اين پماد و از اين ماده براي درمان جوش هاي پوستي، براي درمان عوارض پوستي ناشي از کهولت و همين طور هم براي از بين بردن تاثيرات منفي نور خورشيد بر پوست بدن استفاده مي کنند. تحقيقات انجام شده در مورد اين ماده نشان داده است که استفاده از پمادهاي 0.1% آن موجب بهبود عارضه چين و چروک هاي پوستي مي شود.
· متخصصين عقيده دارند که پمادهاي ترتينوئين بر روي چين و چروک هايي که به تازگي بر روي پوست ايجاد شده اند موثر تر بوده است.
·از غذاهايي که حاوي ويتامين هاي A، E و C فراوان هستند استفاده کنيد. براي تامين نيار بدن به اين ويتامين ها مي توانيد از مکمل هاي حاوي اين ويتامين ها نيز استفاده کنيد. اين ويتامين ها با کمک به ساخته شدن کلاژن در بدن خاصيت ارتجاعي پوست را تقويت کرده و از چين و چروک هاي پوستي به نحو مطلوبي کم مي کند.
· از غذاهاي سرشار از روي و يا از مکمل هاي حاوي اين عنصر در رژيم روزانه غذايي خود استفاده کنيد. از مکمل هاي حاوي روي مي توان به مکمل ZMA اشاره کرد.
·مصرف اسيدهاي چرب ضروري با کمک کردن به سلامت ديواره و غشاي سلولي نيز در تضمين سلامت و بهبود کيفيت عملکرد سلول هاي پوستي مفيد واقع شده و در بهبود چين و چروک هاي ناشي از کم شدن خاصيت ارتجاعي پوست مفيد واقع مي شود. از غذاهاي سرشار از اين مواد همانند سبزيجات، روغن هاي گياهي و روغن ماهي استفاده کنيد.
·در صورتي که در رژيم روزانه غذايي از منابع غذايي حاوي اسيدهاي چرب ضروري استفاده نمي کنيد بايد از مکمل هاي غذايي حاوي اين مواد استفاده کنيد.
·در رژيم روزانه غذايي خود آب کافي و فراوان بنوشيد و پوست خود را نيز پيوسته مرطوب نگه داريد.
· پزشکان عقيده دارند که ليزر درماني نيز در از بين بردن چين و چروک هاي پوستي مفيد بوده است. گفته مي شود که اين قبيل درمان ها در مورد چين خوردگي هايي که به تازگي در پوست ايجاد شده و رنگي نيز هستند موثر تر عمل کرده است.
افتادگي پوست
زماني که فردي از افزايش وزن نامطلوب رنج مي برد پوست ناحيه اي که چربي در آن ناحيه تجمع پيدا مي کند براي ذخيره شدن چربي هاي زايد در آن ناحيه کش آمده و بزرگ مي شود.
پس از اينکه با تمهيدات لازم چربي هاي زايد و وزن زايد خود را از بين مي بريد در برخي موارد پوست به دليل اينکه خاصيت ارتجاعي خود را از دست مي دهد نمي تواند جمع شده و خود را با حجم ناحيه مورد نظر وفق دهد.
در اين حالت است که فرد در ناحيه اي که چربي هاي زايد را در آن ناحيه آب کرده است با افتادگي پوست مواجه مي شود. اين عارضه براي زنان و همين طور هم براي ورزشکاراني که بر روي سن فيگور خواهند گرفت و در برابر داوران و تماشاگران بدن خود را به نمايش خواهند گذاشت بسيار ناخوشايند بوده است.
اين عارضه در بسياري از موارد يادآور اضافه وزن فرد در ماه هاي قبل بوده و نشان مي دهد که فرد وزن زيادي را در عرض مدت زمان کمي از دست داده است. متاسفانه اين عارضه در برخي موارد با رژيم معمولي غذايي و با تمرين از بين نمي رود.
در صورتي که از نيروي جواني بهره مي بريد و سن و سالي از شما نگذشته است افتادگي پوست پس از مدت زمان کوتاهي که پوست در ناحيه مورد نظر خاصيت ارتجاعي خود را به دست آورد از بين مي رود اما کساني که پا به سن مي گذارند معمولاً اين عارضه را نمي توانند به اين راحتي درمان کنند.
محافظت هاي پوستي
محافظت از پوست خود را با ماساژ دادن آن در محيط مرطوب حمام شروع کنيد. در اغلب موارد سلول هاي ناحيه بيروني پوست بدن خاصت ارتجاعي خود را از دست داده و در برخي موارد نيز مرده هستند. وجود اين لايه در پوست از سلول هاي حساس پوست محافظت مي کند اما با اين وجود بدن شما لايه هاي بيروني را دفع کرده و پوست را هميشه شاداب و لطيف نگه مي دارد. اين در حالي است که با پا گذاشتن به سنين کهولت بدن ديگر قدرت و قابليت لازم براي دفع سلول هاي مرده از پوست را نخواهد داشت.
ماساژ دادن پوشت و شستن ناحيه با ليف و امثالهم موجب مي شود تا چرخه دفع اجزاي مرده از پوست دوباره از سر گرفته شود. پس از ماساژ دادن پوست و پس از استحمام روزانه، پوست خود را با پمادهاي نرم کننده و مرطوب کننده بپوشانيد.
سفتي و غير قابل انعطاف بودن پوست بدن آدمي نيز با سن، ميزان وزن کم شده، سرعت آهنگ چربي سوزي ايجاد شده در بدن و با ديگر فاکتورهايي همانند ژنتيک ارتباط دارد.
چه غذاهايي را بايد خورد؟
مخمر آبجو، عصاره هاي گياهي و همچنين پروتئين سويا براي حفظ سلامت و براي تقويت خاصيت ارتجاعي پوست مفيد است. اين مواد موجب افزايش رشته هاي کلاژن موجود در پوست شده و خواص از دست رفته طبيعي را به پوست باز مي گردانند.
گفته مي شود که Hyaluronic acid نيز موجب مي شود تا آب از دست رفته به سلول هاي پوستي افراد مسن و سالخورده و همچنين کساني که با رژيم هاي لاغري پوست خود را پير کرده اند باز گشته و پوست دوباره احساس جواني کند.
پوست شل شده و وارفته شما که در اثر زدوده شدن چربي از بدن آويزان شده است پس از گذشت مدت زماني نه چندان کوتاه دوباره سفت شده و به حالت طبيعي خود باز خواهد گشت.
کساني که شتاب زده و عجولانه روش هاي مختلف را امتحان مي کنند بيشتر از اينکه به فرايند بهبود کمک کرده باشند موجب به تاخير افتادن درمان و بهبود اين عارضه مي شوند.
گفته مي شود که مدت زمان لازم براي بهبود اين عارضه حتي گاه تا 1 الي 2 سال نيز به طول مي انجامد. در صورتي که رژيم روزانه غذايي خود را تقويت کرده و الگوي صحيح زندگي را نيز رعايت کنيد درمان اين قبيل عوارض نيز کار چندان دشواري نخواهد بود.
ساختار بدن خود را تغيير دهيد!
کساني که به غلط تصور مي کنند که زدودن چربي هاي زايد و کم کردن وزن زايد بدن براي رسيدن به تناسب اندام پايدار و تحسين بر انگيز کفايت مي کند بدون آنکه به حجم عضلاني بدن توجهي داشته باشند تنها به کم کردن وزن زايد بدن و به کم کردن حجم چربي هاي زايد همت مي گمارند و دست آخر نيز با عوارضي همانند افتادگي پوست در ناحيه شکم و در ديگر نواحي مملو از چربي که حالا ديگر چربي آن نواحي نيز آب شده است مواجه مي شوند.
براي رسيدن به تناسب اندام علاوه بر کاهش حجم چربي هاي زايد بايد افزايش حجم و وزن عضلاني مخصوصاً در نواحي چربي هاي آب شده و از بين رفته نيز مورد توجه قرار گيرد. در صورتي که شما با پرداختن به تمرينات بي هوازي مناسب در کنار تمرينات هوازي که براي از بين بردن چربي هاي زايد بدن ضروري است حجم عضلاني خود را تقويت کنيد عضلات رشد داده شده فضاي خالي ناشي از حذف چربي هاي زايد را اشغال کرده و چين و چروک پوستي و افتادگي پوست در ناحيه مورد نظر نيز هرگز به وجود نمي آيد.
مراد ما از تغيير ساختار بدن جايگزيني چربي هاي زايد با عضلات سفت و محکم است که اين عمل هم شما را از گزند عوارض ناشي از آب شدن چربي هاي زايد در امان نگه خواهد داشت و هم اينکه به تناسب اندام و به خوش تيپي! شما نيز کمکي فراوان خواهد نمود.
جراحي
اما در اين بين کساني نيز هستند که با از دست دادن حجم عظيمي از چربي زايد موجود در بدن به طرز محسوسي با عوارض جانبي پوستي درگير مي شوند و چنين نيز به نظر مي رسد که اين عوارض به خودي خود و با روش هاي معمولي نيز قابل درمان نيستند. چاره کار براي اين قبيل افراد در اعمال جراحي خواهد بود.
اين قبيل اعمال جراحي که Tummy Tuck يا به عبارت ديگر Abdominoplasty خوانده مي شوند براي اين افراد لازم و ضروري خواهد بود. با انجام اين قبيل اعمال مي توان سفتي و مقاومت از دست رفته پوست که با روش هاي معمولي نمي توان آن را دوباره به آن بازگرداند را به پوست بازگرداند.
با اين روش مي توان افتادگي پوست در ناحيه زير شکم و سستي عضلات در ناحيه بالاي شکم را از بين برد و آن را به راحتي بر طرف نمود.
نوک سينه در مردان
نوک سينه به عارضه اي اطلاق مي شود که در طي آن توده اي غده مانند در نوک سينه مردان شکل گرفته و به اين راحتي نيز از بين نمي رود. گفته مي شود که اين عارضه در اغلب موارد در اثر از بين رفتن تعادل لازم و طبيعي موجود بين هورمون هاي استروژن و تستوسترون موجود در بدن مردان به وجود مي آيد.
اين عارضه به طور طبيعي در درصدي از مردان ديده مي شود ولي علت اصلي بروز آن در بدن ورزشکاران استفاده ناآگاهانه آنان از استروئيدها و آندروژن ها بوده است. البته امروزه کساني که از استروئيدها استفاده مي کنند براي مهار اثر استروژن و براي جلوگيري از تبديل شدن تستوسترون و ديگر استروئيدها به هورمون زنانه استروژن از داروهايي موسوم به داروهاي کم کننده عوارض بهره مي گيرند اما با اين وجود در برخي موارد به دليل حساسيت بالاي بدن به هورمون زنانه استروژن و يا به دليل قلابي و يا ناکافي بودن دز مصرفي و يا طول دوره اين داروها و … اين عارضه در بدن برخي ورزشکاران محتاط نيز به وجود مي آيد.
گفته مي شود که در حدود 60 درصد از مردان به دليل افزايش سطح ترشح هورمون مردانه تستوسترون در زمان بلوغ، تجمع چربي در ناحيه نوک سينه ها را تجربه مي کنند. به دليل اينکه تستوسترون اصولا قابليت تبديل شدن به هورمون هاي جنسي زنانه را داشته و هورمون زنانه استروژن نيز موجب تجمع چربي در بدن و مخصوصاً در نوک سينه ها مي شود کساني که حساسيت به استروژن داشته و يا از دزهاي افراطي داروهاي مشتق شده از تستوسترون و يا از خود تستوسترون استفاده کرده و يا در بدن خود از ترشح مقادير زيادي از اين هورمون بهره مند هستند عارضه نوک سينه را نيز تجربه مي کنند.
در اين بين کساني نيز هستند که در نوک سينه خود چربي زايد داشته و به غلط و به خيال خود تصور مي کنند که به عارضه نوک سينه مبتلا هستند. تجمع چربي در نوک سينه تفاوتي کلي و اساسي با عارضه نوک سينه داشته و در صورت تشديد فرايند چربي سوزي در بدن به راحتي از بين مي رود اين در حالي است که نوک سينه حتي با تشديد شديد فرايند چربي سوزي در بدن نيز از بين نمي رود.
متخصصين عقيده دارند اين دسته از افراد که تجمع چربي در نوک سينه را با عارضه نوک سينه اشتباه مي گيرند از نوع رواني عارضه نوک سينه رنج مي برند تا از نوع واقعي و جسمي آن!
کساني که از استروئيدها استفاده مي کنند و يا کساني که به استروژن حساسيت داشته و يا از ترشح بالاي تستوسترون در بدن خود بهره مي برند براي پيشگيري از بروز عارضه نوک سينه بايد از مکمل هاي مهار کننده اثر استروژن همانند 6-OXO, Rebound XT يا ZMA استفاده کرده و يا همزمان با مصرف داروهاي استروئيدي از داروهاي مهار کننده اثر هورمون زنانه استروژن و يا از داروهاي مهار کننده ميزان تبديل تستوسترون به استروژن استفاده کنند.
کساني که عارضه نوک سينه در خانواده آنها ارثي بوده و از اين مهم اطلاع دارند که مستعد ابتلا به عارضه نوک سينه هستند مي توانند در سنين بلوغ که ميزان ترشح تستوسترون در بدن به بالاترين حد خود مي رسد از اين قبيل مکمل ها و يا با رعايت برخي احتياطات از داروهاي کم کننده عوارض استفاده کنند.
يادآوري اين مهم نيز ضروري است که وجود مقادير اندکي از استروژن در بدن مردان براي سلامت آنها ضروري بوده و از بين بردن کامل اين هورمون در بدن نيز توصيه نمي شود. اين مهم را نيز فراموش نکنيد که مکمل ها و داروهاي ياد شده تنها و تنها براي پيشگيري از بروز عارضه نوک سينه بوده و تاثيري در درمان اين عارضه ندارند.
کساني که به طور طبيعي و مادرزادي و يا در اثر مصرف استروئيدها به اين عارضه مبتلا مي شوند براي خلاصي از شر اين عارضه چاره اي جز اعمال جراحي ندارند. اين قبيل اعمال جراحي علاوه بر اينکه هزينه سنگيني را در بر دارد بلکه در حدود 6 هفته نيز شما را از رفتن به باشگاه محروم خواهد کرد.
البته گفته مي شود که اين مدت براي تمدد اعصاب و همچنين براي ريکاوري کردن بدن و براي ترميم مصدوميت ها و همچنين براي احياي ذخاير تهي شده انرژي در دوران تمرينات شديد و فشرده مناسب خواهد بود.

غلامرضا پورجليل داراي مدرك مربيگري و تغذيه و دارواز دانشگاه بين المللي FIMAوفداسيون ايران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *