Gynecomastia عارضه سر سینه
شما اینجا هستید
عوارض استروئيدها » Gynecomastia عارضه سر سینه

این بیماری خیلی پر درد سر می باشد . بخصوص وقتی که شخص پا به سن می گذارد . این افراد از نمایش دادن سینه های خود در برابر دیگران خودداری میکنند و خجالت می کشند . زمان کاهش وزن معمولاً این حالت ثابت را نمی توانند تصحیح کنند و به یک عمل جراحی احتیاج دارد .

 

gynecomastia2

از بین بردن این سینه های نامعمول و چربیهای آن از طریق یک شکاف یک اینچی که بین حاشیه پائینی نوک پستان ایجاد میکنند ، امکان پذیر است . نتیجه این شکاف معمولاً جزئی است . اگر بزرگی سینه ها از چربی حاصل شده باشد Liposuctionبه تنهایی ممکن است برای کاهش حجم سینه ها مفید واقع گردد . این فرایند دو ساعته روی بیمار سرپایی با بیهوشی موضعی و مسکن داخلی ( وریدی) قابل اجرا است . ریسک جراحی زمانی که یک جراح ماهر و با تجربه روی کار باشد کاهش پیدا میکند . ظرف مدت چند هفته بعد از جراحی دیواره قفسه سینه در ظاهر به حالت عادی بر می گردد . بعد از عمل جراحی یک سینه بند مخصوص لازم است تا کبودی و تورم حاصله را فرو نشاند و رفته رفته احساسی که در نوک سینه هاست کم می شود و تمام فعالیتها ظرف مدت سه هفته از سر گرفته می شود . پس با این همه دردسر آیا شما باز حاضر به مصرف این دارو های مخرب هستید ؟


نوک سينه و عوارض پوستي
امروزه ورزشکاران رشته هاي قدرتي و مخصوصا ورزشکاران رشته پرورش اندام در سطح گسترده اي از عوارض و ناهنجاري هاي همانند ترک و چين و چروک خوردن هاي پوست، عارضه نوک سينه و افتادگي پوست در برخي نواحي از بدن رنج مي برند.
در مورد راه هاي از بين بردن اين قبيل عوارض و همين طور هم راه هاي پيشگيري از بروز آنها در بدن نيز شايعات و خرافات زيادي بر سر زبان هاست که ورزشکاران در برخي موارد با عمل کردن به اين توصيه هاي سخيف و خطرناک سلامت و تندرستي خود را نيز فدا کرده و دست آخر نيز کاري از پيش نمي برند.
بسياري از کساني که براي شرکت در مسابقات و يا براي رسيدن به تناسب اندام از وزن زايد خود کاسته و فرايند چربي سوزي را در بدن خود تشديد مي کنند با کم شدن حجم چربي زايد در پهلوها و در ديگر نواحي بدن با افتادگي پوست در آن ناحيه مواجه شده و در بسياري از موارد نيز راه رهايي از اين عارضه را پيدا نمي کنند. به اين مهم نيز توجه داشته باشيد که همه راه ها به جراحي و اتاق عمل ختم نمي شود.
چين خوردگي پوست
زماني که با تشديد آني و سريع فرايند چربي سوزي چربي هاي زايد بدن را به يکباره آب مي کنيم چين خوردگي پوست در ناحيه چربي هاي آب شده نيز دور از انتظار نخواهد بود.
گفته مي شود که بهترين و ساده ترين روش براي در امان ماندن از شر چين خوردگي پوست که در نتيجه تشديد فرايند چربي سوزي در بدن رخ مي دهد کم کردن از سرعت چربي سوزي است که اين امر نيز در برخي موارد چندان مورد پسند ورزشکاران و مورد پسند مردمي که براي خلاصي از شر چربي هاي مزاحم روز شماري مي کنند قرار نمي گيرد.
گفته مي شود که شکسته شدن کلاژن در پوست نيز موجي چيدن خوردن پوست مي شود.
البته اين نکته را نيز نبايد از ياد برد که هميشه پيشگيري ارزان تر و بهتر از درمان بوده است. براي در امان ماندن کامل از عارضه چين خوردگي هاي پوستي بايد از عارضه چاقي و از عارضه تجمع چربي در بدن تا جايي که ممکن است پيشگيري کرد.
توصيه هايي براي کاهش شدت عارضه
توصيه هايي که در اين قسمت از مقاله به آنها اشاره مي کنيم ممکن است در کاهش شدت عارضه چين خوردگي پوستي مفيد واقع شود. گفته مي شود که در اين مورد بر خلاف آنچه که برخي ها تصور مي کنند جراحي بايد آخرين گزينه و آخرين انتخاب باشد. تن دادن به اعمال جراحي در برخي موارد با از بين رفتن کامل عارضه همراه مي شود اما اعمال جراحي همواره خطرناک بوده و عوارضي را در پي داشته اند.
·پمادها و کرم هاي حاوي ويتامين E را بر روي ناحيه چين خورده بماليد. پس از دوش روزانه از اين پمادها و کرم ها استفاده کنيد.
·بسياري از کرم هايي که در فروشگاه هاي لوازم آرايشي و به قيمت گزاف به فروش مي رسند و فروشندگان و توليد کنندگان نيز ادعا مي کنند که اين قبيل ترکيبات معجزه خواهند کرد عملاً چيزي به جز مواد معطر نيستند که مقادير متنابهي از ويتامين ياد شده را نيز در خود دارند.
·با مشورت پزشک خود مي توانيد از پمادهاي ترتينوئين که در داروخانه هاي ايران نيز به فراواني يافت مي شود نيز استفاده کنيد. در علم پزشکي از اين پماد و از اين ماده براي درمان جوش هاي پوستي، براي درمان عوارض پوستي ناشي از کهولت و همين طور هم براي از بين بردن تاثيرات منفي نور خورشيد بر پوست بدن استفاده مي کنند. تحقيقات انجام شده در مورد اين ماده نشان داده است که استفاده از پمادهاي 0.1% آن موجب بهبود عارضه چين و چروک هاي پوستي مي شود.
· متخصصين عقيده دارند که پمادهاي ترتينوئين بر روي چين و چروک هايي که به تازگي بر روي پوست ايجاد شده اند موثر تر بوده است.
·از غذاهايي که حاوي ويتامين هاي A، E و C فراوان هستند استفاده کنيد. براي تامين نيار بدن به اين ويتامين ها مي توانيد از مکمل هاي حاوي اين ويتامين ها نيز استفاده کنيد. اين ويتامين ها با کمک به ساخته شدن کلاژن در بدن خاصيت ارتجاعي پوست را تقويت کرده و از چين و چروک هاي پوستي به نحو مطلوبي کم مي کند.
· از غذاهاي سرشار از روي و يا از مکمل هاي حاوي اين عنصر در رژيم روزانه غذايي خود استفاده کنيد. از مکمل هاي حاوي روي مي توان به مکمل ZMA اشاره کرد.
·مصرف اسيدهاي چرب ضروري با کمک کردن به سلامت ديواره و غشاي سلولي نيز در تضمين سلامت و بهبود کيفيت عملکرد سلول هاي پوستي مفيد واقع شده و در بهبود چين و چروک هاي ناشي از کم شدن خاصيت ارتجاعي پوست مفيد واقع مي شود. از غذاهاي سرشار از اين مواد همانند سبزيجات، روغن هاي گياهي و روغن ماهي استفاده کنيد.
·در صورتي که در رژيم روزانه غذايي از منابع غذايي حاوي اسيدهاي چرب ضروري استفاده نمي کنيد بايد از مکمل هاي غذايي حاوي اين مواد استفاده کنيد.
·در رژيم روزانه غذايي خود آب کافي و فراوان بنوشيد و پوست خود را نيز پيوسته مرطوب نگه داريد.
· پزشکان عقيده دارند که ليزر درماني نيز در از بين بردن چين و چروک هاي پوستي مفيد بوده است. گفته مي شود که اين قبيل درمان ها در مورد چين خوردگي هايي که به تازگي در پوست ايجاد شده و رنگي نيز هستند موثر تر عمل کرده است.
افتادگي پوست
زماني که فردي از افزايش وزن نامطلوب رنج مي برد پوست ناحيه اي که چربي در آن ناحيه تجمع پيدا مي کند براي ذخيره شدن چربي هاي زايد در آن ناحيه کش آمده و بزرگ مي شود.
پس از اينکه با تمهيدات لازم چربي هاي زايد و وزن زايد خود را از بين مي بريد در برخي موارد پوست به دليل اينکه خاصيت ارتجاعي خود را از دست مي دهد نمي تواند جمع شده و خود را با حجم ناحيه مورد نظر وفق دهد.
در اين حالت است که فرد در ناحيه اي که چربي هاي زايد را در آن ناحيه آب کرده است با افتادگي پوست مواجه مي شود. اين عارضه براي زنان و همين طور هم براي ورزشکاراني که بر روي سن فيگور خواهند گرفت و در برابر داوران و تماشاگران بدن خود را به نمايش خواهند گذاشت بسيار ناخوشايند بوده است.
اين عارضه در بسياري از موارد يادآور اضافه وزن فرد در ماه هاي قبل بوده و نشان مي دهد که فرد وزن زيادي را در عرض مدت زمان کمي از دست داده است. متاسفانه اين عارضه در برخي موارد با رژيم معمولي غذايي و با تمرين از بين نمي رود.
در صورتي که از نيروي جواني بهره مي بريد و سن و سالي از شما نگذشته است افتادگي پوست پس از مدت زمان کوتاهي که پوست در ناحيه مورد نظر خاصيت ارتجاعي خود را به دست آورد از بين مي رود اما کساني که پا به سن مي گذارند معمولاً اين عارضه را نمي توانند به اين راحتي درمان کنند.
محافظت هاي پوستي
محافظت از پوست خود را با ماساژ دادن آن در محيط مرطوب حمام شروع کنيد. در اغلب موارد سلول هاي ناحيه بيروني پوست بدن خاصت ارتجاعي خود را از دست داده و در برخي موارد نيز مرده هستند. وجود اين لايه در پوست از سلول هاي حساس پوست محافظت مي کند اما با اين وجود بدن شما لايه هاي بيروني را دفع کرده و پوست را هميشه شاداب و لطيف نگه مي دارد. اين در حالي است که با پا گذاشتن به سنين کهولت بدن ديگر قدرت و قابليت لازم براي دفع سلول هاي مرده از پوست را نخواهد داشت.
ماساژ دادن پوشت و شستن ناحيه با ليف و امثالهم موجب مي شود تا چرخه دفع اجزاي مرده از پوست دوباره از سر گرفته شود. پس از ماساژ دادن پوست و پس از استحمام روزانه، پوست خود را با پمادهاي نرم کننده و مرطوب کننده بپوشانيد.
سفتي و غير قابل انعطاف بودن پوست بدن آدمي نيز با سن، ميزان وزن کم شده، سرعت آهنگ چربي سوزي ايجاد شده در بدن و با ديگر فاکتورهايي همانند ژنتيک ارتباط دارد.
چه غذاهايي را بايد خورد؟
مخمر آبجو، عصاره هاي گياهي و همچنين پروتئين سويا براي حفظ سلامت و براي تقويت خاصيت ارتجاعي پوست مفيد است. اين مواد موجب افزايش رشته هاي کلاژن موجود در پوست شده و خواص از دست رفته طبيعي را به پوست باز مي گردانند.
گفته مي شود که Hyaluronic acid نيز موجب مي شود تا آب از دست رفته به سلول هاي پوستي افراد مسن و سالخورده و همچنين کساني که با رژيم هاي لاغري پوست خود را پير کرده اند باز گشته و پوست دوباره احساس جواني کند.
پوست شل شده و وارفته شما که در اثر زدوده شدن چربي از بدن آويزان شده است پس از گذشت مدت زماني نه چندان کوتاه دوباره سفت شده و به حالت طبيعي خود باز خواهد گشت.
کساني که شتاب زده و عجولانه روش هاي مختلف را امتحان مي کنند بيشتر از اينکه به فرايند بهبود کمک کرده باشند موجب به تاخير افتادن درمان و بهبود اين عارضه مي شوند.
گفته مي شود که مدت زمان لازم براي بهبود اين عارضه حتي گاه تا 1 الي 2 سال نيز به طول مي انجامد. در صورتي که رژيم روزانه غذايي خود را تقويت کرده و الگوي صحيح زندگي را نيز رعايت کنيد درمان اين قبيل عوارض نيز کار چندان دشواري نخواهد بود.
ساختار بدن خود را تغيير دهيد!
کساني که به غلط تصور مي کنند که زدودن چربي هاي زايد و کم کردن وزن زايد بدن براي رسيدن به تناسب اندام پايدار و تحسين بر انگيز کفايت مي کند بدون آنکه به حجم عضلاني بدن توجهي داشته باشند تنها به کم کردن وزن زايد بدن و به کم کردن حجم چربي هاي زايد همت مي گمارند و دست آخر نيز با عوارضي همانند افتادگي پوست در ناحيه شکم و در ديگر نواحي مملو از چربي که حالا ديگر چربي آن نواحي نيز آب شده است مواجه مي شوند.
براي رسيدن به تناسب اندام علاوه بر کاهش حجم چربي هاي زايد بايد افزايش حجم و وزن عضلاني مخصوصاً در نواحي چربي هاي آب شده و از بين رفته نيز مورد توجه قرار گيرد. در صورتي که شما با پرداختن به تمرينات بي هوازي مناسب در کنار تمرينات هوازي که براي از بين بردن چربي هاي زايد بدن ضروري است حجم عضلاني خود را تقويت کنيد عضلات رشد داده شده فضاي خالي ناشي از حذف چربي هاي زايد را اشغال کرده و چين و چروک پوستي و افتادگي پوست در ناحيه مورد نظر نيز هرگز به وجود نمي آيد.
مراد ما از تغيير ساختار بدن جايگزيني چربي هاي زايد با عضلات سفت و محکم است که اين عمل هم شما را از گزند عوارض ناشي از آب شدن چربي هاي زايد در امان نگه خواهد داشت و هم اينکه به تناسب اندام و به خوش تيپي! شما نيز کمکي فراوان خواهد نمود.
جراحي
اما در اين بين کساني نيز هستند که با از دست دادن حجم عظيمي از چربي زايد موجود در بدن به طرز محسوسي با عوارض جانبي پوستي درگير مي شوند و چنين نيز به نظر مي رسد که اين عوارض به خودي خود و با روش هاي معمولي نيز قابل درمان نيستند. چاره کار براي اين قبيل افراد در اعمال جراحي خواهد بود.
اين قبيل اعمال جراحي که Tummy Tuck يا به عبارت ديگر Abdominoplasty خوانده مي شوند براي اين افراد لازم و ضروري خواهد بود. با انجام اين قبيل اعمال مي توان سفتي و مقاومت از دست رفته پوست که با روش هاي معمولي نمي توان آن را دوباره به آن بازگرداند را به پوست بازگرداند.
با اين روش مي توان افتادگي پوست در ناحيه زير شکم و سستي عضلات در ناحيه بالاي شکم را از بين برد و آن را به راحتي بر طرف نمود.
نوک سينه در مردان
نوک سينه به عارضه اي اطلاق مي شود که در طي آن توده اي غده مانند در نوک سينه مردان شکل گرفته و به اين راحتي نيز از بين نمي رود. گفته مي شود که اين عارضه در اغلب موارد در اثر از بين رفتن تعادل لازم و طبيعي موجود بين هورمون هاي استروژن و تستوسترون موجود در بدن مردان به وجود مي آيد.
اين عارضه به طور طبيعي در درصدي از مردان ديده مي شود ولي علت اصلي بروز آن در بدن ورزشکاران استفاده ناآگاهانه آنان از استروئيدها و آندروژن ها بوده است. البته امروزه کساني که از استروئيدها استفاده مي کنند براي مهار اثر استروژن و براي جلوگيري از تبديل شدن تستوسترون و ديگر استروئيدها به هورمون زنانه استروژن از داروهايي موسوم به داروهاي کم کننده عوارض بهره مي گيرند اما با اين وجود در برخي موارد به دليل حساسيت بالاي بدن به هورمون زنانه استروژن و يا به دليل قلابي و يا ناکافي بودن دز مصرفي و يا طول دوره اين داروها و … اين عارضه در بدن برخي ورزشکاران محتاط نيز به وجود مي آيد.
گفته مي شود که در حدود 60 درصد از مردان به دليل افزايش سطح ترشح هورمون مردانه تستوسترون در زمان بلوغ، تجمع چربي در ناحيه نوک سينه ها را تجربه مي کنند. به دليل اينکه تستوسترون اصولا قابليت تبديل شدن به هورمون هاي جنسي زنانه را داشته و هورمون زنانه استروژن نيز موجب تجمع چربي در بدن و مخصوصاً در نوک سينه ها مي شود کساني که حساسيت به استروژن داشته و يا از دزهاي افراطي داروهاي مشتق شده از تستوسترون و يا از خود تستوسترون استفاده کرده و يا در بدن خود از ترشح مقادير زيادي از اين هورمون بهره مند هستند عارضه نوک سينه را نيز تجربه مي کنند.
در اين بين کساني نيز هستند که در نوک سينه خود چربي زايد داشته و به غلط و به خيال خود تصور مي کنند که به عارضه نوک سينه مبتلا هستند. تجمع چربي در نوک سينه تفاوتي کلي و اساسي با عارضه نوک سينه داشته و در صورت تشديد فرايند چربي سوزي در بدن به راحتي از بين مي رود اين در حالي است که نوک سينه حتي با تشديد شديد فرايند چربي سوزي در بدن نيز از بين نمي رود.
متخصصين عقيده دارند اين دسته از افراد که تجمع چربي در نوک سينه را با عارضه نوک سينه اشتباه مي گيرند از نوع رواني عارضه نوک سينه رنج مي برند تا از نوع واقعي و جسمي آن!
کساني که از استروئيدها استفاده مي کنند و يا کساني که به استروژن حساسيت داشته و يا از ترشح بالاي تستوسترون در بدن خود بهره مي برند براي پيشگيري از بروز عارضه نوک سينه بايد از مکمل هاي مهار کننده اثر استروژن همانند 6-OXO, Rebound XT يا ZMA استفاده کرده و يا همزمان با مصرف داروهاي استروئيدي از داروهاي مهار کننده اثر هورمون زنانه استروژن و يا از داروهاي مهار کننده ميزان تبديل تستوسترون به استروژن استفاده کنند.
کساني که عارضه نوک سينه در خانواده آنها ارثي بوده و از اين مهم اطلاع دارند که مستعد ابتلا به عارضه نوک سينه هستند مي توانند در سنين بلوغ که ميزان ترشح تستوسترون در بدن به بالاترين حد خود مي رسد از اين قبيل مکمل ها و يا با رعايت برخي احتياطات از داروهاي کم کننده عوارض استفاده کنند.
يادآوري اين مهم نيز ضروري است که وجود مقادير اندکي از استروژن در بدن مردان براي سلامت آنها ضروري بوده و از بين بردن کامل اين هورمون در بدن نيز توصيه نمي شود. اين مهم را نيز فراموش نکنيد که مکمل ها و داروهاي ياد شده تنها و تنها براي پيشگيري از بروز عارضه نوک سينه بوده و تاثيري در درمان اين عارضه ندارند.
کساني که به طور طبيعي و مادرزادي و يا در اثر مصرف استروئيدها به اين عارضه مبتلا مي شوند براي خلاصي از شر اين عارضه چاره اي جز اعمال جراحي ندارند. اين قبيل اعمال جراحي علاوه بر اينکه هزينه سنگيني را در بر دارد بلکه در حدود 6 هفته نيز شما را از رفتن به باشگاه محروم خواهد کرد.
البته گفته مي شود که اين مدت براي تمدد اعصاب و همچنين براي ريکاوري کردن بدن و براي ترميم مصدوميت ها و همچنين براي احياي ذخاير تهي شده انرژي در دوران تمرينات شديد و فشرده مناسب خواهد بود.

غلامرضا پورجليل داراي مدرك مربيگري و تغذيه و دارواز دانشگاه بين المللي FIMAوفداسيون ايران

 1. امیر

  با سلام و خسته نباشید من 16 سالمه بدنسازی هم کار میکنم ایا امکان داره با مصرف امینو سینه هام درست بشه؟ ممنون میشم اگه راحنماییم کنید

  • رشید

   سلام اگر در خصوص بزرگ شدن بافت پستان در خودتان نگران هستید باید به پزشک مراجعه کنید
   در صورت تشخیص پزشک مبنی بر درمان، دو راه درمانی پیش رو خواهد بود:
   1-عمل جراحی برای برداشتن بافت پستان
   2-تجویز دارو برای متعادل سازی سطوح هورمونی
   در بیشتر موارد گزینه ی دوم پیشنهاد میشود و انجام عمل جراحی در مواردی است که هیچ راه دیگری باقی نمانده باشد و دارو درمانی پاسخ مناسبی ایجاد نکرده باشد. بخاطر داشته باشید که همیشه در این موارد باید با پزشک خود مشورت کنید.

 2. mehdi

  سلام .از کجا متوجه بشیم که برامدگی سینه از چربیه با عارضه نوک سینه است .متشکرم.

  • مدیریت

   با سلام
   مهدی جان تشخیص ژنیکوماستی با پزشک متخصص است، نه با بیمار، ولی برخی خصوصیات، می‌تواند بیماران را راهنمایی کند، مثلا اگر ژنیکوماستی دردناک باشد یا سینه‌ها حساس شوند، نشانه تازگی و سریع بودن رشد سینه است. این حالت معمولا به دنبال مصرف داروها دیده می‌شود. قوام سینه در این حالت معمولا نرم است و سفت نیست. در حالی که اگر ژنیکوماستی کهنه و طولانی باشد، قوام سینه سفت است.
   ژنیکوماستی اگر بعد از سنین ۲۵ تا ۳۰ سالگی و به طور ناگهانی ایجاد شود و سیر سریع داشته و توده پستانی سفت و یا همراه با ترشح باشد، مشکوک به بدخیمی است و آن را باید جدی گرفت.
   البته در۶۰ تا ۷۰ درصد پسرها در دوران بلوغ مشاهده می‌شود و اغلب با درد و حساسیت سینه همراه می‌باشد. ژنیکوماستی بلوغ، در پسرهای نوجوان و تازه بالغ بین سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی ایجاد می‌شود. این پدیده، ممکن است از چند ماه تا چند سال به طول انجامد (۶ ماه تا ۳ سال).موفق باشید

 3. علی

  سلام من ۱۵ سالمه وسینه هایی با نوک تیز دارم چگونه درمان کنم لطفاااااا پاسخ بدهید.

 4. حامد

  با سلام و خسته نباشید من١٩سالمه و ۴ سال بدنسازی کار کردم ،همراه با جودو
  و تنها داروی هورمنی که مصرف کردم ((اکسی متالون)) به مدت ٢ ماه حدود ۶ خشاب و الان حدود ٢ ماهه یه غده سفت
  نوک سینه راستم در اومده و در صورت وارد شدن ضربه درد میکنه و هیچ ترشحی نداره.
  ممنون می شم اگه بتونین راهنمایی کنین چطوری از بین ببرمش

 5. mester

  سلام.دوسال پیش نوک سینم جلو اومده بود ودرد داشت باخوردن تاموکسیفون درد رفت وبعداز مدتی نوک سینم اب شد وسینم اومد پایین یعنی باپوشیدن پیرهن سینم افتضاح دیده میشه ولی اگه اب سرد یا هوای سرد بهش بخوره به حالت عادی برمیگرده یعنی نه ورمی نه چیزی.لطفا” بهم بگین مشکل چیه مرسی

  • احمدصادقی

   سلام‌داداش پیام بده رو این شماره۰۹۱۷۹۷۳۵۲۲۰منم مشکل تو رو دارم

 6. amie

  با سلام
  من ۱۷ سالمه و تقریبا ۹ ماهه که بدنسازی کار میکنم و حسابی وزن خودمو پایین اوردم ولی تنها مشکلم اینه که سینه هام اصلا درست نمیشه … ولی شدید نیست یعنی راحت تیشرت میپوشم و زیر لباس فرم قشنگی داره استخر یا جاهای دیگه هم میرم ولی وقتی به صورت برهنه نگاه میکنم نوک سینه هام گرد شده و خیلی هم نرمه تمام ورزش های مخصوص به سینه هم میرم ولی انگار نه انگار مشکل دیگه هم ه هست ایه که نوکش اصلا بیرون نیست و وقتی که سرما میخوره یا موهای بدنم سیخ میشه نوکش در میاد و تمام سینه ام درست میشه ولی در حاالت فقط نوکس خیلی نرمه و به صورت خیلی کمی گرده
  خواهش میکنم کمک کنید
  ینی امکانش هست منم ژنیکوماستی داشت باشم؟؟
  تا حالا هم دکتر نرفتم ولی به هرکسی گفتم میگن با تمرین درست میشه جراحی مسخرس
  خواهش میکنم کمکم کنید

  • احمد

   سلام ژنیکوماستی بلوغ و بزرگی غدد پستان در پسران نوجوان بسیار رایج است. حدود یک سوم از این پسران در سن بلوغ دچار ژنیکوماستی می شوند ولی احتمال ژنیکوماستی در بزرگسالی کمتر از یک درصد است به‌طوری که ۶۵ درصد از پسران ۱۴ ساله ژنیکوماستی دارند. اگر شما نوجوان هستید احتمالاً به ‌انجام دادن آزمایش نیاز ندارید و بزرگی سینه طی دو تا سه سال، خود به خود برطرف خواهد شد اما پسران بزرگ‌تر و مردان جوان ممکن است به ‌انجام دادن آزمایش نیاز داشته باشند. در چنین مواردی ممکن است نوعی بیماری عامل ایجادکننده ژنیکوماستی باشد.

  • مدیریت

   با سلام
   تشخیص ژنیکوماستی باید زیر نظر پزشک صورت بگیره پزشک ضمن پرسیدن از سابقه بیماری‌ها و علائم شما و انجام معاینه جسمی ممکن است آزمایش‌هایی را بررسی وجود بیماری‌هایی معین تجویز کند، ازجمله: آزمایش هورمونی، سونوگرافی پستان، آزمایش کارکرد کبد و کلیه و ماموگرافی.
   در صورتی که علت زمینه‌سازی یافت شود، درمان در جهت رفع این علت خواهد بود. پزشک ممکن است همه داروهایی را ممکن است باعث بزرگ شدن پستان در مردان شود، مورد توجه قرار دهد، و در صورتی که شما یکی از آنها را مصرف می‌کنید، تغییراتی در رژیم دارویی شما ایجاد کند. تندرست باشید

 7. على

  سلام من تستسترون استفاده میکنم و الان سینه ى سمت چپم یه توده داخلش احساس میکنم که همراه با درد کمى هست چون تازه داره شکل میگیره چون خیلى وقت نیست که استفاده میکنم میخواستم ببینم که چطورى ار بین میره و اینکه باید تستسترونو با چى مصرف کنم که دیگه این عارضه نیاد سراغم؟

  • رضایی

   سلام سریع مصرفش قطع کن تا بد تر نشده میتونی درکنارش کلوماید مصرف کنی ولی یعضی از بدن ها زودتر واکنش نشون میده اگه میبینی سینه داره توده در میاره باید مصرف قطع کنی وگرنه به این راحتی ها از بین نمیره باید جراحی شی

 8. محمد

  سلام.من بعد از ۴ سال تمرین بدنسازی و استفاده از چند نو هورمون اصلا این مشکلو نداشتم الان که به خاطره کارم ۲ ساله نتونستم باشگاه برم احساس میکنم نوک سینه هام از زیره تیشرت بد فرم شده حتی استخرم میرم باز احساسه بزرگی و بد حالتی سینه هامو دارم. این میتونه چربی باشه یا…؟
  برای تشخیص پیش چه دکتری باید برم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • الیاس

   فکر کنم باید بری پیش دکتر غدد که بتونه تشخیص بده این باقت چربی هست یاووو

   • محمد

    ممنون از شما

 9. امید

  سلام .باید به چه دکتری با چه عنوانی برای مشورت در این مورد مراجعه کنیم؟

  • علی

   باید به فوق تخصص غدد مراجعه کنی برای ژنیکوماستی

 10. amir ali

  سلام پسر ۱۸ ساله هستم که احساس میکنم بخاطر مشکلات هور مونی مشکل بزرگیه سینه دارم که با برخورد هوا سرد به حالت اولیه بر میگرده سینه ام.ایا باید چه دارویی استفاده کنم؟
  ایا با مصرف دارو مشکلم حل میشه؟؟؟

  • مصطفی

   امیر جان بهتره به پزشک غدد نشون بدی باید ببینه مشکلت چی هست معاینت کنه سرخود که نمیشه نسخه پیچید

 11. saman

  من ژنیکو ماستی دارم میخواستم بدونم برای عمل کردن و جراحی باید سراغ کدوم دکتر برم؟
  مستقیم میخوام برم سراغ عمل چون مشکلم رو به دکتر داخلی گفتم اونم فقط سونوگرافی نوشت

  • رضا

   متخصص غدد باید بری

 12. میلاد

  سلام من پسر ۱۶ ساله ای هستم و ورزش بدن سازی هم نمیرم و سینه هایم حدود دو سال است که خیلی بزرگ شده است و شکل سینه ی زنان را نگرفته و فرم بدی هم ندارد ولی بزرگ شده است به نظر شما من ژنیکو ماستی دارم ممنون می شم جواب بدید

 13. علی

  سلام من ۱۸ سال دارم تقریبا یک سالی میشه ک سینه هام بزرگ شده چن وقت پیش رفتم پیش دکتر غدد – ازمایش هورمون گرفت گفتش ک چیزی نیست تو یسری از پسر و مردها میشه ک سینه ها بزرگ باشن . ولی خودم راضی نیستم چون تیشرت میپوشم افتضاح میشه . نمیتونم استخر برم . واقیعتش موندم چی کار بکنم . می.خواستم بدونم با بدن سازی میشکلم حل میشه؟؟؟ کمکم کنین

  • مهرداد

   بله میشه با بدنسازی تا حدودی حلش کرد وقتی حجم سینه هات بیشتر شه اون به مرور کم رنگ تر میشه تا به کل از بین بره همین

 14. پژمان

  درود بر شما. من ۱۰ سال هست که بدنسازی میکنم. مشکلی ک دارم و هر کسی هم یه چیزی گفته اینه که توی دوره های استرویید قوی دقیقن زیر نوک سینم (گردی قرمز رنگ) یه توده سفت و دردناک (در صورت فشار) ایجاد میشه بویژه سمت راست و همیشه هم یک ماه بعد دوره کلن رفع میشه. که خب طبیعی هست. ولی میخوام بدونم راهی هست که اصلن ایجاد نشه یا شدتش کم شه؟ مصرف کلومیفن در طول دوره موثره؟ و اینکه به تاثیر استرویید ها لطمه نمیزنه؟
  (لطفن دوستانی ک اطلاعات ندارن پاسخ ندن و نگن استرویید مصرف نکن و …)

  • مهدی

   کلومیفن تاثیر داره در طول دوره ولی خوب اثر استروئید کم میکنه اگه سابقه ژیکو داری بهتری کلومیفن بخوری

 15. alireza

  سلام ممنون از سایت خوبت
  من میخوام که کم کم برم پیش متخصص برای جراحی فقط یک مشکل دارم اونم اینه که بدنسازی کار میکنم و اینکه زمانی که عمل کردم تا چند هفته با. د بذارم کنار پرورش اندامو ممنون اگهپسخ بدین لط

 16. رضا

  سلام من ۱۸سالمه تقریبا ۱سال پیش از قرص چاقی استفاده کردم وبعد چن ماه یکی از سینه هام بزرگ تر شد و وقتی کمی هوا به نوک سینم بر خورد میکنه دچار چروک میشه و بعد چن لحظه بر طرف میشه میخاستم بدونم چروک شدنش طبیعیه یا نه.این مدت خیلی تاثیر روحی بدی روم گذاشته لطفا جوابو ایمیل کنید برام ممنون از سایت خوبتون

 17. mahdi...!

  سلام آقای دکتر

  دیدم که بچه ها سوال هاشون رو پرسیدن و شما هم جواب دادید گفتم که منم بپرسم ازتون.
  من حدود سه یا چهار سالی میشه که سینه های مردانه دارم.الان ۱۸ سالمه.
  ولی خدارو شکر مشکل هرمونی ندارم.چون دکتر غدد رفتم و آزمایش هم دادم.
  وقتی دکتر غدد رفتم بهم قرص تامکسیفن ۱۰ داد.که بخورم.و خودمم رفتم و قرص زینک خریدم چون شنیدم که هرمون زنانه ی بدن رو کاهش میده.
  الان میخواستم بدونم اگه این قرص هارو بخورم و به باشگاه بدنسازی برم و تمرین های مربوط به سینه رو انجام بدم و شب ها هم برم دویدن ، باعث میشه که سینه هام خوش فرم بشه یا نه؟

  راستی سینه هام هردو یه اندازه هستن و درد هم ندارن.

  • مهدی

   در ضمن میشه از کرم های چربی سوز برای حذف چربی های سینه مردانه استفاده کرد و عارضه ای نداره؟

 18. محمد

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون.از سن ۱۷ سالگی دچار بزرگی نوک سینه یک طرفه شدم تشخیص دکتر ژنیکو ماستی بود.با گذشت زمان این عارضه رفع نشد و حالا تثبیت شده.برای حل این مشکل درمان دارویی الان نتیجه میده یا باید جراحی انجام بشه

 19. مهدی

  بهتره بری پیش متخصص ببینی عارضه زیکو هست یا نه اون باید تشخیص بده که نیاز به عمل هست یا نه چون تو سن شما طبیعی هست این حالت اگه شما دارو استفاده کرده باشی و احتمال بیماری باشه در غیر این صورت مهم نیست درست میشه

 20. محمد

  سلام اقای دکتر ممنون ک به سوال ها پاسخ میدید
  اقا ما یه مشکلی داریم اونم اینه ک نوک سینهام باد دارن وقتی بدنم مورمور میشه دوباره کوچیک میشن وقتی تو حالت عادی هستم نوک سینهام باد داره این موضوع واقعا اذابم میده

  • رضا

   بهتره به پزشک مراجعه کنی ممد اینطوری که نمیشه باید طرف ببینیه

 21. صمد

  باسلام خدمت دکتر عالی قدر!!من۲۰سالمه سه ماهه که میرم باشگاه بدنسازی سینه هام نوکشون از زی تی شرت هم قشنگ معلومه بدونه لباس هم قشنگ معلومه میخواستم بدونم به مرور زمان کاردرباشگاه درست میشن یا باید دارویی چیزی مصرف کنم؟؟؟!!!لطفا راهنماییم کنین بدجور به جوابتون نیاز دارم!!

  • مهدی

   صمد جان بهتره بری پیش متخصص غدد شاید نیاز به جراحی باشه
   الیته اگه مصرف هورمون داشتی اگه نه بیشتر طبیعی هست به مرور زمان از بین میره

 22. مهران

  قسمت صورتی رنگ سینه هام باد داره . نزدیک سه ساله . چیکار کنم خوب بشه ….

 23. علی

  سلام و عرض ادب،۱سال و نیمی هس ک ورزش بدن سازی رو ادامه میدم،فقط از پروتعین و کراتین استفاده کردم،(یکی از سینه هام مایع آورده)،ولی اون یکی سالمه،هورمون هم نزدم،خیلی چیز عجبیه،هر کس یه ایده و پیشنهاد بهم میده،واقعا سر گردن و گمراه شدم،انتظار راهنمایی از شما دارم.

  • مهدی

   خوب بهترین کار اینه بری پیش متخصص غدد و بررسی کنه کار به حرف های مردم هم نداشته باش تموم شاید مکمل هات تقلبی بوده هورمون توش بوده

 24. R.l

  سلام خسته نباشید مشکلی که سینه های من دارن نوکشون در حالت عادی گرد هست ولی با چند دقیقه ورزش کردن یا باد سرد به حالت نوک تیز میشه چند نفر هم مشکل منو داشتن ولی متاسفانه جوابی واسشون ننوشتن ممنون میشم اگه راهی هست بگین

  • رضایی

   سنتو غید نکردی اگه زیر ۲۰ هستی شاید این مسئله عادی باشه به مرور رفع بشه اگه سنت زیاد هست باید بری پیش متخصص غدد ببین بهت چی میگه چیزی مصرف داشتی هورمون اینا

 25. کامران

  سلام به همگی…
  من تا سنه ۱۶٫٫٫۱۷ سالگی طرفای ۳۵ کیلو اضاف وزن داشتم و تونستم این اضاف وزن رو به ۴ کیلو برسونم
  ینی وقتی رفتم دکتر گفت فقط ۴ کیلو اضاف داری…مثل شماها هم از دوران بلوغ سینه هام بزرگ شد…
  همه ی این کاهش وزنی که داشتم توی تقریبا ۳ ماه طول کشید…(فقط ۳ ماه) یخورده کمترو بیشترم داره ولی تقریبیش رو گفتم…بگذریم…
  من از ۱۴ سالگی به باشگاه کونگ فو رفتم سخت توی باشگاه ورزش میکردیم و خیلی کالری میسوزوندیم اونموقه هم خیلی خیلی چاغ بودم…اما چند سالی که این ورزشو کردم واسه لاغر شدنم تاثیری نداشت فقط چون یه اشتباهی که میکردم این بود که بعد از باشگاه قد یه دیو غذا میخوردم و همچنین توی باقی وعده های غذاییم..
  تا اینکه به ۱۷ سالگی رسیدم…همچنان چاغ بودم. یه دوچرخه خریدم و بعد از ظهرها تا تقریبا تاریکی هوا باهاش بیرون میرفتم(همچنان کونگ فو و دوچرخه سواری) از طرفی هم پیاده روی میکردم اکثر روزا پیاده روی میکردم اونقدری که تا مچ پاهام درد میگرفت که دیگه بیخیال میشدم…(ورزش پر تحرک رزمی یک روز درمیون&دوچرخه سواری هرروز و پیاده روی در اکثر روزها) این شد ۳ ورزش خوب و مفید و متنوع همزمان…در ضمن بعد از باشگاه به هیچ وجه غذا نمیخوردم ینی انقد اب میخوردیم که جایی نداشتیم دیگه…این تحرکاتی که من داشتم باعث شد در عرض ۳ ماه یا یخورده بیشتر تقریبا تمام مشکلات جسمانی من حل بشه از جمله همین چربی های اضافی…قسم میخورم بیشتر کسایی که منو میشناختن حتی دوستای نزدیکم و فامیلو اشناهامون وقتی منو میدیدن باورشون نمیشد…حتی بعضی وقتا از کنارم رد میشدن بدون اینکه منو بشناسن…… حالا اگر شما هر مشکلی دارین ورزش کنین ورزش کنین ورزش کنین… نه از این ورزشایی که میبینین بانوان توی پارکها انجام میدن شماها مردین و باید بتونین ورزشای سخت مثل رزمی یا دویدن زیاد یا پیاده رویهای زیاد یا حتی دوچرخه سواری طولانی رو انجام بدین…((باید))
  نکته :۱٫خوب ورزش کنین طوری که هربار خیسه خیس بشین و کالریه خوب بسوزونید
  ۲٫تغذیه ی خوب…(یعنی غذاهای چرب ممنوووع…فست فود ممنووووع…نوشابه…چیپس…پفک…تخمه و امثال اینها ممنوووووع…بعد از ورزش غذای زیاد خوردن ممنووووع…
  ۳٫سعی کنین بیشتر مصرف غذاییتون سبزی جات باشه که چربی ندارن…
  ۴٫اب زیاد بخورین توی طول روز
  ۵٫سعی کنید برنج خوردنتونو هم ناهار هم شام به ۷ قاشق برسونین اما با میان وعده ی خوب مثه میوه و سبزیجات…کم کم عادت میکنین به غزای کم…البته من دکتر تغزیه نیستم و حتما یه rejhim غذایی خوب از یه دکتر خوب داشته باشین…
  ۶٫همیشه ادم باید سختی بکشه که به چیزی که میخواد برسه پس کم خوردنو ورزشه سخت کردنم یخورده سخته تا بدنتون عادت کنه و چیز زیادی نمیخواد جز اراده و پشتکار…
  ۷٫نمیتونم نمیشه سخته خسته شدمو این چیزا مال ادمه ضعیفه…یادتون نره شماها مردین…
  ۸٫اراده ای که من داشتم باعث شد که برمو لباس جدید و تنگ تر بخرم هممممممشون بهم گشاد شدن خون منم رنگین تر از شماها نیست…پس شماهاهم میتونین…
  ۹٫قسم میخورم حتی از یک کیلومتریه مطب هیچ دکتری رد نشدم بخاطر این قضیه… دکترتون اگر بهترینه دنیاهم باشه تا خودتون نخواینو حرکت نکنین هیچی تعقییر نمیکنه…
  ۱۰٫پسر خاله ی خودم عمل کرد از جلو برداشته شد اما از اونجایی که خیلی شکمو تشیف داره از کناره های سینه هاش باز ورم کرده…ینی اینکه عمل کردن سینه های شمارو به شکل بروسلی درنمیاره….
  ۱۱٫هیچوقت هیچ ادمی بدون تلاش به چیزی که میخواد نمیرسه…الان شروع کنین نمیگم ۳ ماهه نه!!! شما روی ۵ یا ۶ ماه برنامه بریز چون من بعضی وقتا واقعا سختی زیاد کشیدم البته اونموقه وقت هم به اندازه کافی داشتم…
  ۱۲٫میتونین میتونین و میتونین
  ۱۳٫توکل نکردن به خدا (ممنووووووع)

  • مهران

   ممنون دوست عزیز

 26. کامران

  اقا خیییییییییییییییییییییلی زیاد حرف زدم ولی بخونین حتما من که نتیجه گرفتم ان شاالله شماهم
  بگیرین…
  یا علی

 27. Hamed

  با سلام من تو سن ۱۴ سالگی متوجه شدم که توی سینم یه غده داره به وجود میاد و منم اینو به کسی نگفتم و دائم با قده ور میرفتم که از بین بره بعد چند ماه متوجه شدم که اصلا نباید دست بزنی به قده ولی من با وجود درد زیاد فشارش میدادم که از بین بره ولی متاسفانه از بین نرفت هیچی بزرگتر و بزرگتر شد(اینم از روی نفهمی انجام دادم که الان پشیمونم) تا الان که ۱۸ ساله شدم و هنوز قده رو رو جفت سینه هام دارم و خیلی بزرگ شدن طوری که نمیتونم توی جمعی لخت بشم روم نمیشه
  میخواستم بدونم الان باید دقیقا چی کار کنم دکتر غدد که میرم ولی میخوام بدونم آیا میشه بدون جراحی اوکی کنمش؟؟و یا اینکه ممکنه خودش از بین بره ؟؟؟

  لطفا سریع جواب بدین ?

 28. علی عابدی

  سلام من چهارده سالمه و سینه های متورمی هم دارم وخیلی اعصابم رو بهم ریخته چونه نه میتونم پیش کسی لخت شم یا استخر برم ونه میتونم لباس های مورد علاقم رو بپوشم وقتی هم که از مادرم میپرسم که از کی من این طوری شدم میگه که تو تقریبا از بچه گی اینطوری بودی اما این سینه ها حدودا نزدیک دو یاسه ساله که بزرگ تر شده ومن رو ازیت میکنه خواهش میکنم به من بگید چه کار کنم.

 29. hasan

  سلام،من ۲۰سالمه در نوک سینه هام نرمی خواسی وجود داره.هوای خنک میخوره حالت عادی برمیگرده خواهش میکنم جواب بدین.بدنسازی هم ۱ سال میرم ولی تیشرت میپوشم اصن روم نمیشه با این سینه ها برم بیرون،خیلی نوکش تیزه.برای برطرف کردنش از کرم چربی سوز استفاده کنم جواب میده؟

 30. ALI

  سلام… منم دقیقا مشکل دوست خوبمون حسن رو دارم در حالت عادی نوک سینه به صورت تیزه و یه دسته و اصلا مثل بقیه کوچیک نیست اما وقتی هوا سرده نوک سینه جمع میشه و به حالت معمول میشه اما وقتی گرم میشه دوباره همون وضعو داره…. چند ماهه این مشکل حسابی رو اعصابمه….. خواهش میکنم پاسخ بدید این موضوع خیلی برم اهمیت داره

  • بهزاد

   سنتون را غید نکردید بتره به پزشک غددد مراجعه کنید تا مشکلتون حل شه

 31. رضا

  سلام من ۱۷ سالمه دو ماهه بدنسازی کار میکنم برای اضافه کردن وزن دیانابول کراتین و گینر مصرف میکنم الان دو هفته ای میشه که توی سینه سمت چپم یه توده ی درد ناک (در صورت فشار دادن) احساس میکنم علتش چیه

  وقتی ۱۵ سالم بود هم این اتفاق برام افتاد اما توی دو تا سینه هام بود و بعد از یه مدت از بین رفت

 32. محمد

  سلام خسته نباشید من عارضه ی نوک سینه دارم مربیم بم گفته قرص تاموکسیفن بخورم ولی دربارش تحقیق نکردم نمیدونم چقدر ضرر داره میشه لطفا کمکم کنید ممنون

 33. arta

  سلام،من ۱۶سالمه و الان یک ساله بدنسازی کار میکنم و شینه هام فرم خیلی خوبی گرفته اما نوک سینه هام تقریبا نرم و بزرگه و زیر تیشرت خیلی ضایع هستش ولی با خوردن باد سرد به بدنم فرمش درست میشه،یکی از دوستان داروی تاموکسیفن و کلومیفن رو معرفی کرد اما رفتم داروخونه گفت دارو برای زنان هستش و ترسیدم و اشتفاده نکردم شما راهی برای درست شدن نوک سینه هام سراغ دارین ایا !!؟؟؟

 34. Hossein

  سلام من ۱۷ سالمه و از سن ۱۴ سالگی نوک سینه هام باد کرده آیا میتونم با رفتن به بدن سازی درستش کنم

  • رضایی

   سلام این عارضه عادیه تو سن رشد پیش میاد ولی بهتره بری پیش متخصص غدد ببینی مشکل خاصی نداشته باشه چک کنی خیالت راحتتره بدنسازی هم بری با افزایش حجم نوک سینه کمتر نشون میده

 35. احسان راد

  سلام
  من ژنیکوماستی دارم و باید عمل کنم.میشه یه دکتر جراح خوب معرفی کنید ؟؟؟ وایا جراحی ژنیکوماستی با لیپوماتیک التراسونیک فرق داره ؟؟؟

 36. erfan

  باسلام.. من ۱۸سالمه و چند سالیه سینه هام بزرگ شدن تو این سه سال هر راهی که بگین رفتم ورزشو اصلا کنار نزاشتم ولی بعد از سه سال تمام چربی های بدنم حذف شدن اما سینه هام اصلا تغیر نکرد …دیروز رفتم پیش پزشک قراره تا چند روز آینده عمل کنم و به این راحتی از شر این سینه خلاس شم چند ساله دوس دارم تیشرت جذب بپوشم اما نمیتونم آخه خیلی نا فرمه پیشنهاد میکنم عمل کنید و خلاص شید .من کرمانشاهم ..کسی کرمانشاه بود بره پیش دکتر بهنام رضا مخصوصی روزای سه شنبه میره مهدیه و عملو داخل بیمارستان امام رضا انجام میدن بعدشم با دفترچه بیمه حصاب میشه کل کل عمل رو هم خرجش۳۰۰تومنه اما آذاد و بدون دفترچه تا۳ملیونم میره …
  امید وارم کمک کرده باشم چون درک میکنم چه مریضی بدیه…

 37. محمدرضاصفای نیکو

  سلام درود ایا با حجم عضله میشه این عارضه رو از بین برد

 38. احسان

  سلام من ۵ماه میشه که میرم بدنسازی و با اسرار مربی مکمل مصرف کردم چند نوع مکمل باهم و حدود ۲ماه میشه که نوک سینه در آوردم که اندازه دکمه معمولیه صفته ودرد میکنه کلا داروها رو قطع کردم چقدر طول میکشه و چه راهی برای خوب شدنش هست لطفا جواب بدید

 39. Mehrdad

  من ۱۴ سالمه ژنیکوماستی دارم دکترم بهم گفت..نوک سینه ام نرمو بزرگه و تو زوقه….میخواستم بدونم برم تو این سن ۱۴ سالگی مشکلم حل میشه..میخوام برم نگران قدمم..یعنی برم بدنسازی….تو این سن با قد۱۷۳
  تا نوک سینه هام بره تو…

 40. Sergi

  خیلی بدهههه هیچ هورمونی استفاده نکردم ۴ ساله باشگا میرم تقریبا رو فرمم اما شکل سینمو کج کرده تقارن ندارن اصلا کجه زیر سینم درستم نمیشه موندم چیکار کنم

 41. ممد

  سلام ۱۷ سالمه حدودا از پارسال سینه هام بزرگ شد باشگاه هم میرفتم تا بتونم کنترلش کنم ولی اثر نکرد پیشنهاد میدید چیکار کنم؟راستی در حال معمولی خوبه ولی وقتی بهش دست میزنی سرش گرد میشه

 42. Arian

  سلام من سه چهار ساله نوک سینم بزرگ شده .الان بیست سالمه .طبیعیه ؟ایا خودش خوب میشه یا باید داروی خاصی مصرف کنم؟

 43. Reza

  با سلام ۱۸سالمه ۲سال بوکس کردم چندین ماهی هم بدنسازی چربی اضافی هم ندارم نوک سینه ام رو به جلو و حالت کردی داره و هر وقت تیشرت تنگ میپوشم فرم سینم رو خراب میکنه. در ضمن هر وقت نیشکلول میگیرم و وقتی داخل اب سرد میرم جمع میشه و به حالت عادی بر میگرده. اگه میخواید بگید بعداز دو یا ۳سال درست میشه،الان ۴ساله که از بلوغم گذشته ولی درست نشده.خواهشا راهنماییم کنید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره