در مقاله قبلی‌ به چهار موردی که چرا شما همچنان ضعیف و کوچک هستید پرداختیم.در زیر خلاصه ای از آن را می‌بینید:

 


دلیل ۱) وسواس بیش از حد در مورد شکم خود که باعث میشود شما کمتر از میزان مورد نیاز تغذیه کنید و پیشرفت خود را محدود می‌کنید

دلیل ۲) عدم انجام اسکات یا ددلیفت.البته انجام ندادن این دو مورد از دست دادن همه چیز نمی‌باشد اما این موضوع را که شما تمایلی به انجام تمرینات سخت ندارید را آشکار می‌سازد.

دلیل ۳) تمرین کردن همانند بدن سازانی که از استروئید استفاده میکنند و تمرین کردن با برنامه هایی که فرصت ریکاوری به بدن شما را نمی‌دهند.

دلیل ۴) عدم وسواس و دقت در مورد پیشرفت خود.به جای آن جلسات تمرینی شما تنها نتیجه ای که دارد سوزاندن کالری‌ها می‌باشد.


امروز می‌خواهیم در ادامه همین بحث به بیان چهار مورد دیگر بپردازیم.

 

دلیل ۱) عدم ثبات قدم
منظور ما از ثبات قدم واقعا ثبات قدم می‌باشد!بیشترین زمانی‌ که شما بدون توقف و با تمرکز روی افزایش وزنه‌ها گذرانده اید چقدر بوده است؟ دو ماه؟چهار ماه؟شش ماه؟ دوازده ماه؟
عضله‌ سازی فرایندی زمان بر است.کدام یک از شما تا کنون ۳، ۴ یا ۵ سال مداوم تمرین کرده است؟ البته این را بدانید که ما قصد نداریم که بگوییم که شما اصلا استراحت نکنید.استراحت و ایجاد تغییرات به میزان کافی‌ میتواند مناسب باشد.چیزی که ما در مورد آن بحث می‌کنیم دوری چند هفته‌ای یا چند ماهه از بدن سازی می‌باشد.منبع سایت ادکوان  این اتفاق بیشتر از آنچه فکرش را بکنید رخ میدهد.من اکنون نزدیک ۲۸ سال است که با وزنه سرو کار دارم.میبینم که مردم می‌آیند و میروند ولی‌ اکثراً میبینم که آنها میروند.بزرگترین رازی‌ که میتوانید از بدن سازان موفق دریافت کنید این است که آنها به تمرینات خود ادامه میدهند علا‌رغم اینکه زندگی‌ آنها درگیر چه مشکلاتی باشد.
حتی اگر شما از یک برنامه مناسب نیز استفاده نکنید با رعایت اصل اضافه بار و ثبات قدم میتوانید عضله‌ سازی کنید.گرچه بسیاری از شما به اهمیت اصل اضافه بار پی‌ برده‌اید ولی‌ همچنان به دست آوردن انگیزه کافی‌ برای انجام دادن تمرینات بدون حتی یک جلسه غیبت سخت می‌باشد.به این اصل پایبند باشید که برای ۵ سال بدون وقفه تمرین کنید.عضله‌ سازی سال‌ها زمان نیاز دارد نه چند هفته.در طول این مدت بر قدرت خود نیز بیافزاید.بعد از آن نتیجه را خواهید دید.

دلیل ۲) تعویض مکرر برنامه تمرینی

 


من همیشه با این موضوع مواجه هستم.بدن سازی که از پیدا کردن یک برنامه جادوئی ناامید شده و مدام برنامه خود را عوض می‌کند و بعد از یک هفته آن را رها کرده و در اینترنت به دنبال برنامه دیگری میگردد.
طولی نخواهد کشید که آن بدن ساز با دیدن برنامه دیگری وسوسه شده و ترغیب میشود که دوره جدیدی را شروع کند سپس به همه نیز اعلام می‌کند که بالاخره برنامه مد نظر خود را پیدا کردم.اما بعد از دو هفته این بدن ساز غیبش میزند و‌ بعد سه هفته که دوباره بازگشت به بیان نکات ضعف برنامه قبلی‌ خود می‌پردازد و از اینکه قصد دارد دوباره یک برنامه جدید شروع کند سخن به میان میاورد.
اما نکته اینجاست…شما نمیتوانید از هیچ سیستم تمرینی این انتظار را داشته باشید که تمام نیاز‌های شما را به طور کامل پوشش دهد.به جای تعویض کامل برنامه در آن تغییرات کوچک به وجود آورید.مثلا اگر برنامه شما می‌گوید که پرس سینه را با ۵ تکرار انجام دهید و شما با آن راحت نیستید میتوانید تکرار‌ها را به دلخواه خود انجام دهید.
تجزیه و تحلیل برنامه یک امر بسیار مهم است.این کار باعث میشود که شما یک تمرین منحصر به فرد بر اساس نیاز‌های خود طراحی کنید.به برنامه خود به عنوان یک نقطه شروع نگاه کنید.با خود این‌گونه بگویید که چه تغییراتی‌ باید در این برنامه ایجاد کنم تا بیشتر مناسب من شود.اگر نتوانید تجزیه و تحلیل برنامه تمرینی را یاد بگیرید شما مدام برنامه خود را به امید پیدا کردن یک برنامه جادوئی عوض خواهید کرد.

دلیل ۳) رفتن به دوره‌های متناوب و کوتاه مدت حجم و کات

 


این موضوع به امری عادی تبدیل شده است که بدن سازان مدام به دوره‌های کوتاه مدت کات و حجم میروند.آنها را می‌بینید که برای ۴ هفته به دوره حجم سپس ۸ هفته به دوره کات سپس ۸ هفته به دوره حجم و بعد از آن ۴ هفته به دوره کات میروند.این موضوع همانند آن است که شما بخواهید به یک پیاده روی طولانی‌ مدت بروید سپس بعد از کمی‌ راه رفتن مکث کنید و مسیر را به طور معکوس طی‌ کنید.
بگذارید نصیحتی به شما بکنیم.اگر دوره حجم شما طوری است که می‌خواهید در ۴-۸ هفته ۲۰ پوند عضله‌ به دست آورید پس بدانید که در اشتباه هستید.منبع سایت ادکوان افزایش وزن به این سرعت کاری احمقانه است.بدن سازانی که طبیعی کار میکنند در بهترین حالت میتوانند در سال اول تمرینات خود ۱۲-۱۵ پوند عضله‌ سازی کنند.اگر شما در عرض یک ماه ۲۰ پوند به وزن خود اضافه کردید پس بدانید که چیزی جز چربی‌ به دست نخواهید آورد.
به جای اینکه به این سرعت افزایش وزن پیدا کنید آهسته تر پیش بروید و سعی‌ خود را روی افزایش ۲۰ پوندی وزن خود در سال اول بگذارید.صبور باشید.افزایش حجم آرام و پایدار کمترین میزان چربی‌ را برای شما به ارمغان میاورد.در این صورت دیگر نیازی نیست که هر ۳-۴ ماه به دوره کات بروید.به این اصل پایبند باشید که برای ۲-۳ سال دوره حجم خود را ادامه دهید سپس به دوره کات بروید.

دلیل چهار) شما جز افرادی هستید که در باشگاه مدام حواستان به گوشی تلفن همراهتان می‌باشد
آیا شما نیز جز کسانی‌ هستید که در باشگاه فقط یک جا نشسته و مدام در حال اس‌ ام اس‌ بازی‌ هستید؟

گرچه ارسال و دریافت اس‌ ام اس‌ در باشگاه جرم محسوب نمی‌شود ولی‌ فقدان تمرکز چرا!در زیر به بیان یک نقل قول از دیو تات می‌پردازیم که شما باید آن را به خاطر بسپارید:
” اگر شما در میان ‌ست‌های تمرینی خود توانایی ارسال یک اس‌ ام اس‌ کامل و خوانا را دارید پس تمرین شما به سختی و با فشار انجام نمی‌گیرد”
برای یک لحظه به این جمله فکر کنید.آیا تمرکز شما واقعا بر روی افزایش تعداد تکرار‌ها در ‌ست بعدی میباشد یا در حال فکر کردن به این هستید که دوستتان در فیسبوک در مورد بازی جی‌ تی‌‌ای ۵ چه نظری داده است؟!

اگر شما تمرین خود را جدی نگیرید آیا می‌توان توقع نتایج مطلوب را داشت؟
پس اجازه ندهید که چیزی مانع پیشرفت شما در تمرینات شود.عدم تمرکز و نظم باعث عقب ماندگی شما خواهد شد.همیشه همین گونه بوده است.

استفاده از مطالب  تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *