فاکتورهای زیادی وجود دارد که نقش اساسی در ریکاوری عضلات دارند به همین دلیل هر ورزشکار می‌بایست تمام تمهیدات مرتبط به ریکاوری عضلات را در نظر بگیرید تا همیشه در بهترین شرایط بدنی قرار بگیرد و بتواند با صددرصد توانائی بدن به تمرین بپردازد. به همین دلیل از شما می‌خواهیم که به بدن خود دقیقاً به‌مثابه یک ماشینی که کاملاً تنظیم است نگاه کنید. تمرین و رژیم غذائی به تنهائی برای این منظور کفایت نمی‌کنند. و فرد می‌بایست از لحاظ روانی هم بازیابی شود. برای دستیابی به یک‌چنین شرایطی موارد ذیل را رعایت کنید.

۱. هر روز می‌بایست بعد یا قبل از ناهار برای مدت حداقل ۱۰ تا ۲۰ دقیقه چرت بزنید در حقیقت چرت زدن باعث افزایش عملکرد غدد در داخل بدن می‌شود (افزایش ترشح هورمون‌های آنابولیک همچون هورمون رشد)
۲. ۸/۵ تا ۹ ساعت خواب عمیق هر شب یعنی یک خواب کاملاً راحت و سنگین.
۳. از همسر یا دوست خود بخواهید که حداقل هفته‌ای یک‌بار شما را ماساژ بدهد. در صورت نداشتن کسی می‌توانید قسمت‌هائی از بدن را که خودتان می‌توانید ماساژ دهید (برای مثال: ساق‌ها، ران، بازو، ساعد، سینه)بدین ترتیب باعث می‌شوید خون در بدن بهتر جریان پیدا کند. و در ضمن بافت‌های مرده زیرپوست نیز سریع‌تر از بدن دفع شوند.
۴. یک نکته دیگر که می‌خواهم بر روی آن تأکید کنم صحیح گرم کردن بدن نیست بلکه صحیح سرد کردن بدن می‌باشد. به‌طور واضح تعریق در هنگام تمرین یک نکته بسیار مهم محسوب می‌شود.
با وجود این هنگامی‌که تمرین به پایان رسید از شما می‌خواهیم که برای پنج دقیقه حرکات کششی و فیگورهای مرتبط را اجراء کنید بدین ترتیب جریان خون ارتقاء‌یافته و موادمغذی بیشتری از طریق خون برای بافت‌های عضلانی آسیب‌دیده فرستاده می‌شود.
۵. حداقل در روز یک‌بار برای چند دقیقه تمرکز کنید و تنها به پیشرفت و موفقیت فکر کنید و افکار و رخدادهای منفی گذشته را از خود دور کنید همانطور که می‌دایند استرس برای بدن خاصیت کاتابولیک (مخرب) دارد پس سعی کنید از استرس‌های غیرضروری دوری کنید.
۶. یک نکته بسیار مهم دیگر که یک ورزشکار می‌بایست به آن توجه کند گرفتن دوش آب گرم و یا رفتن به جکوزی بعد از تمرین می‌باشد. خاصیت ماساژ دهندگی و آب‌گرم از عوامل بسیار مؤثر در ترشح بیشتر هورمون رشد در بدن می‌باشند.
در آخر و البته نه به‌عنوان یک موضوع کم‌اهمیت حتماً رژیم غذائی خود را به‌طور کامل رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *