۱۴ دلیل زیاد عرق کردن
شما اینجا هستید
مقالات متفرقه » ۱۴ دلیل زیاد عرق کردن

تعریق‌ یکی‌ از کارهای‌ طبیعی‌ بدن‌ است‌ که‌ به‌ تنظیم‌ درجه‌ حرارت‌ بدن‌ کمک‌ می‌کند. اما تعریق‌ بیش‌ از اندازه‌ فایده‌ خاصی‌ ندارد و غالباً باعث‌ شرمساری‌ و مشکل‌ در ارتباطات‌ اجتماعی‌ می‌شود، زیرا عرق‌ زیاد باعث‌ بوی‌ بد یا خیس‌ شدن‌ و شوره ی‌ روی‌ لباس‌ می‌گردد.

 

feliz_sudor

 

۱- گرما و رطوبت هوا

هنگامی که هوا گرم باشد، غدد عرق شروع به فعالیت می کنند و عرق ترشح می کنند. عرق کردن، روش طبیعی بدن برای خنک کردن خود است.

وقتی عرق از سطح پوست تبخیر شود، گرمای بدن را می گیرد. ولی هنگامی که هوا مرطوب است، شما احساس گرمای بیشتری می کنید، زیرا در هوای مرطوب عرق از روی پوست تبخیر نمی شود.

 

۲- عصبانی شدن

هنگامی که عصبانی هستید، هورمون های استرس زا آزاد می شوند که موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شوند و دمای بدن را بالا می برند که موجب عرق کردن می شود.

عصبانی شدن در برخی مواقع طبیعی است، اما وقتی که همیشه و به طور منظم عصبانی شوید، می تواند نشانه ای از مشکل باشد.

عرق کردن، روش طبیعی بدن برای خنک کردن خود است

 

۳- ورزش کردن

 

عرق کردن در اثر ورزش خوب است. هنگامی که عرق می کنید، مقدار مایعات بدن کم می شود. پس در این مواقع و به خصوص در هوای گرم، بهتر است آب و مایعات بنوشید.

به یاد داشته باشید که قبل، حین و بعد از ورزش کردن به مقدار نیاز آب و مایعات بنوشید تا دچار کم آبی بدن نشوید. این روش باعث می شود که دمای بدن تغییر محسوسی نکند و ورزش را خوب انجام دهید.
۴- تحت استرس و فشار عصبی بودن

استرس، عصبانیت و خجالت می تواند دلیلی برای عرق کردن باشد. فشار روحی باعث فعالیت غدد عرق در کف دست ها و پاها می شود. به این دلیل است که هنگام عصبی بودن، دست ها می لرزند.

 

۵- تب

هنگام تب، مغز درجه حرارت بدن را کمی بالا می برد. وقتی مغز درجه حرارت را افزایش می دهد، شما احساس سرما و لرز می کنید. این احساس تب و لرز برای این است که بدن برای ورود میکروب ها در حال دفاع می باشد.

هنگامیکه تب برطرف شد و دمای بدن به ۳۷ درجه طبیعی رسید، شما احساس گرما می کنید و عرق می نمایید. عرق کردن باعث خنک شدن بدن می شود.

 

۶- بیمار شدن دلیلی برای عرق کردن

عرق کردن فقط به دلیل تب نیست. تعریق می تواند نشانه وجود آنژین (درد قفسه سینه)، حمله قلبی، عفونت، دیابت وپرکاری غده تیروئید باشد. برخی امراض از قبیل: سرطان و ایدز، می تواند باعث تعریق شبانه گردد. اگر شما بدون هیچ دلیلی عرق می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

 

۷- قهوه

در صبح نوشیدن یک فنجان قهوه، می تواند شما را بیدار کند و باعث تعریق گردد. قهوه باعث افزایش تعریق به دو طریق می شود:

 • کافئین قهوه موجب تحریک سیستم عصبی مرکزی می گردد و این خود باعث فعال شدن غدد عرق می شود.

 • گرمای بدست آمده از نوشیدنی گرم، باعث گرم شدن بدن و تعریق می شود.

 

 

۸- غذاهای تند

غذاهای تند و ادویه دار، گیرنده های عصبی را تحریک می کنند و بدن فکر می کند که گرم است و عرق می کند.

 

۹- یائسگی

در طی یائسگی، ترشح کم هورمون استروژن بر هیپوتالاموس و دمای بدن اثر می گذارد و باعث گرگرفتگی خانم یائسه می شود. این مهم نیست که چقدر هوا سرد است، گرگرفتگی باعث می شود که احساس کنید در درونتان یک کوره روشن است.

برای دفع گرمای اضافی، رگ های خونی در پوست گشاد می شوند و غدد عرق را وادار به فعالیت می کنند. با این کار احساس برافروختگی در شما کم می شود.

 

۱۰- مصرف زیاد الکل

مصرف الکل، باعث گشاد شدن رگهای خونی در پوست و افزایش تعریق می شود.

 

۱۱- عوارض جانبی برخی داروها

تعریق یکی از عوارض جانبی داروها می باشد، از جمله: داروهای ضد افسردگی، داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب ( NSAIDs)، داروهای فشار خون، داروهای سرطان و برخی داروهای دیابت.

 

 

۱۲- سیگار کشیدن

نیکوتین موجود در سیگار باعث آزاد شدن ماده استیل کولین در بدن می شود. استیل کولین، غدد عرق را تحریک می کند و باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن می شود.

 

۱۳- عاشق شدن

هنگامی که شما عاشق می شوید، مغز شما موادی همانند آدرنالین ترشح می کنند. این مواد به نام مواد شیمیایی عشق شناخته شده اند. این مواد باعث افزایش ضربان قلب، تعریق کف دست و دیگر علائم می شوند.

 

۱۴- بارداری

هورمون های ترشح شده در طی بارداری و افزایش سوخت و ساز بدن می تواند باعث تحریک غدد عرق و افزایش تعریق می گردد.

در این دوران باید مایعات کافی بنوشید تا بدن شما و جنین در معرض کمبود آب نباشند.

 

زیاد عرق می کنید؟!

عرق کردن یا تعریق روش تطابقی بدن برای خنک شدن است. البته می‌توان تعریق را یکی از راه‌های دفع سموم نیز به شمار آورد. از آنجا که در طی تعریق، مایعات و الکترولیت‌های بدن از آن خارج می‌شوند، یکی از نکات مهم مورد توجه، جایگزین نمودن مایعات از دست رفته بدن است، بنابراین بسیار مهم است که در شرایطی که بدن بیشتر عرق می‌کند از مایعات بیشتری استفاده شود تا بدن دچار دهیدراتاسیون نشود. در بدن ما تقریباً ۵۵ تا ۶۵ درصد آب وجود دارد. راه‌های مختلفی برای دفع این آب از بدن وجود دارد که شامل تنفس، تعریق، ادرار و مدفوع می‌باشد.

چرا بعضی از افراد بیش از دیگران عرق می‌کنند؟

میزان عرق کردن بستگی به تعداد غدد عرق فعال یک فرد دارد. انسان معمولاً با ۲ تا ۴ میلیون غده عرقی متولد می‌شود. اگرچه نوزادان هم عرق می‌کنند، اما تعداد غدد فعال عرق زمانی که به سن بلوغ می‌رسیم افزایش می‌یابد. بیشترین غدد عرق در کف پا متمرکز هستند و ناحیه پشت انسان کمترین تمرکز غدد عرق را دارا است. در مورد تفاوت تعریق زنان و مردان باید گفت اگر چه در زنان تعداد غدد عرق بیش از مردان است اما این غده‌ها در مردان فعال‌تر از زنان می‌باشند و به همین علت مردان بیش از زنان عرق می‌کنند.

به غیر از ژنتیک عوامل دیگری بر روی میزان تعریق مؤثرند. بیماری‌های عفونی و تبدار، تمرینات ورزشی شدید، پرکاری غده تیروئید، دیابت، بارداری و یائسگی از شرایطی هستند که باعث افزایش تعریق می‌گردند. ضمناً اضطراب و تنش‌های روانی نیز با افزایش تعریق همراه می‌باشند. تعریق به خودی خود یک واکنش طبیعی بدن و در بعضی شرایط مفید است، اما تعریق بیش از حد که حتی در هنگام استراحت اتفاق می‌افتد، یک عارضه‌ پزشکی به نام «هیپرهیدروز» است. در واقع این عارضه به دلیل فعالیت بیش از حد غدد عرقی رخ می‌دهد که این غدد در حالت عادی که بدن تحت شرایط گرما قرار نگرفته باز هم فعالیت کرده و تولید عرق می‌نمایند. تعریق بیش از حد، یک بیماری یا نشانه‌ای از یک بیماری است و در صورت بروز، باید علت آن جستجو و درمان شود تا از شدت عرق کردن کاسته شود.

درمان پزشکی
امروزه روش‌های درمان مختلفی برای کاهش تعریق وجود دارد که از آن جمله می‌توان به استفاده از جریان الکتریسیته برای غیرفعال نمودن فعالیت غدد عرق (روش یونتوفورز)، تزریق آمپول بوتاکس و استفاده از داروهای آنتی‌کولینرژیک اشاره نمود. البته باید توجه داشت که تزریق آمپول بوتاکس فقط باید توسط پزشک متخصص انجام شود، چرا که کم و زیاد شدن غلظت این دارو ممکن است ضایعات جبران ناپذیری برای فرد به همراه داشته باشد.

تغذیه درمانی
افرادی که زیاد عرق می‌کنند، بهتر است در تغذیه خود نکاتی را رعایت نمایند تا هم کمتر عرق کنند و هم تا جایی که می‌توانند بوی بد عرق را کاهش دهند. از آنجا که یکی از علل تعریق زیاد خوردن غذاهای پر ادویه و تند و سس‌های تند می‌باشد، بهتر است این افراد تا حد امکان میزان مصرف این مواد را در غذای خود کاهش دهند. بهتر است هر فرد سعی کند غذاهایی را که با خوردن آنها شدت تعریقش افزایش می‌یابد پیدا کند و از خوردن آنها اجتناب نماید. از کشیدن سیگار و مصرف الکل جداً اجتناب نمایید. سیگار با افزایش آدرنالین باعث افزایش تعریق می‌گردد. الکل نیز با گشاد نمودن رگ‌های خونی پوست باعث افزایش دمای بدن و تعریق می‌شود. مصرف چای و قهوه نیز در برخی افراد منجر به افزایش تعریق می‌گردد. ضمناً به خاطر داشته باشید آبی را که از راه عرق کردن از دست می‌دهید با مصرف مایعات (ترجیحاً آب) و سبزیجات آبدار مانند کاهو، خیار، گوجه فرنگی و میوه‌ها حتماً جایگزین نمایید تا بدن شما دچار مشکل کم آبی نشود. با کاهش مصرف برخی غذاها نیز می‌توان از بوی بد عرق جلوگیری نمود.

غذاهای تند و ادویه‌دار و با بوی نافذ معمولاً تاثیر زیاد و بدی بر بوی بدن دارند. از آن جمله می‌توان به سیر و پیاز، زیره و ادویه‌های مختلف و تند، قهوه، شکلات و نوشابه اشاره کرد، بنابراین به‌طور خلاصه می‌توان گفت استفاده از مواد غذایی تازه و پرهیز از مصرف چای و قهوه زیاد، الکل، غذاهای تند و ادویه‌دار می‌تواند در کاهش تعریق کمک کننده باشند. در افراد چاق و دارای اضافه وزن نیز کاهش وزن می‌تواند عامل مهمی در کاهش این مشکل باشد. در پایان باید خاطر نشان کرد اگر چه عرق کردن یک ویژگی‌ فردی است و گاهی عرق کردن زیاد برای یک فرد طبیعی است، در صورتی که میزان تعریق واقعاً بیش از حد باشد، باید ریشه آن را در بیماری‌ها جستجو کرد و با مراجعه به پزشک متخصص غدد از سلامت دستگاه غدد درون ریز اطمینان حاصل نمود.

 

دانستنی های جالب در مورد عرق کردن بدن
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده اید؟ احتمالا بسیاری از ما در فصل تابستان این مورد را تجربه کرده ایم. تعریق زیاد، ناراحتی شایعی است که در بسیاری از افراد معمولی هم دیده می شود، تنها بعضی از افراد بیشتر از دیگران عرق می کنند و بعضی ها غدد عرق شان با کمترین تحریک، فعال می شود. چنین تعریقی بیشتر در جوانان و افراد میانسال دیده می شود، در واقع وقتی دمای بدن افزایش می یابد، این عرق کردن نوعی مکانیسم دفاعی بدن است، بنابراین اینگونه جا افتاده است که تعریق بیشتر در فصول گرم است اما بعضی از افراد حتی در فصول سرد سال نیز تعریق زیادی دارند. دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو هر آنچه لازم است درباره تعریق و راه های درمان آن بدانید در این مطلب به شما می گوید.

عرق بدن انسان بو ندارد و بدبو نیست ولی تعریق در مناطق خاصی از جمله زیر بغل و کشاله ران بوی بد می گیرد و این به دلیل میکروب های خاصی است که در چین های پوست یعنی زیر بغل و کشاله ران وجود دارد و عرق را تجزیه می کنند و تجزیه عرق باعث به وجود آمدن یک بوی بد می شود و در نتیجه فرد احساس ناخوشایندی پیدا می کند.برای افرادی که به شکل بدبویی تعریق پیش می آید باید داروهایی تجویز شود که هم میزان عرق را کم کند و هم میزان میکروب های سطح پوست را کاهش دهد تا تجزیه عرق پیش نیاید و بویش آزاردهنده نشود. البته در کنار این درمان ها شست وشوهای مکرر و استفاده از صابون های آنتی باکتریال هم موثر است.

● چه زمانی برای تعرق به پزشک مراجعه کنید؟
بعضی افراد تقریبا در بیشتر سال دچار تعریق می شوند اگر در این حالت تمام بدن به طور مداوم عرق کند، بهتر است که بررسی های پزشکی انجام شود، یعنی باید به لحاظ مسائل داخلی مورد معاینه قرار بگیرند. مهم ترین تست در این حالت تست های تیروئیدی است به خصوص از نظر پرکاری عملکرد تیروئید.

ولی تعریق بعضی از افراد به طور منطقه ای است یعنی مناطق خاصی از بدن شان است که به طور مداوم عرق می کند، بعضی کف دست های شان، زیر بغل، کف پاهای شان و بعضی دیگر پیشانی شان. این افراد به طور بیمار گونه ای حتی زمانی که هوا چندان هم گرم نیست عرق می کنند و خیلی اوقات این تعریق آنقدر شدید می شود که آزاردهنده می شود و در فعالیت های اجتماعی روزانه نیز اختلال به وجود می آورد. در این حالت اعصاب سمپاتیک فعالیت شان افزایش می یابد که باعث تحریک بیشتر فعالیت غدد عرق می شود و در نتیجه فرد دچار تعرق زیاد می شود و پزشک می تواند راه حل هایی را به این افراد پیشنهاد کند.

● برای کاهش عرق صورت چه کنید؟
درمان تعریق بیش از حد صورت از همه سخت تر است و یکی از جاهای بسیار مشکل برای درمان است چون نمی توان از دستگاه یونوتوفورزیس استفاده کرد و آمپول بوتاکس نیز در این منطقه کاربردی ندارد و باید فقط با محلول های ضد عرق تا حدی تعریق را کنترل کرد. از طرف دیگر، شستن مداوم صورت تا حدی تعریق را کم می کند ولی مقدارش چندان زیاد( بیش از ۱۵تا ۲۰درصد) و بنابراین راه حل مناسبی نیست. این افراد برای این که ظاهر بهتری داشته باشند و مدام پوست شان برق نزند می توانند از ضد آفتاب های بسیار کم چرب استفاده کنند، ضد آفتاب نباید خیلی آبکی باشد که با تعریق شسته شود، ضد آفتاب هایی که مخصوص ورزشکارهاست می تواند برای این افراد خوب و موثر باشد.

● بوتاکس برای درمان عرق
روش سوم برای درمان تعریق استفاده از آمپول های بوتاکس است . بوتاکس علاوه بر این که عضله را فلج می کند و در درمان چین و چروک ها تاثیر دارد برای درمان تعرق زیاد نیز کاربرد دارد. این دارو روی گیرنده های تحریک کننده عرق قرار می گیرند و مانع از تحریک این غده توسط محرک های عرقی می شوند. این روش درمانی درصورتی که در محل مناسب تزریق شود، کاملا بی خطر است و باید حتما تحت نظر پزشک با تجربه باید انجام شود. البته اثر این دارو موقتی است و بعد از مدتی غدد عرق حدودا ۵ تا ۶ ماه به حالت قبلی خود برمی گردند و لازم است تزریق تکرار شود. البته در ناحیه زیر بغل. چون این ناحیه تکنیک ساده ای دارد و درد چندانی هم ندارد اما استفاده از این روش در کف دست و پا با مشکلاتی همراه است. از آنجا که مقدار مصرف این سم در دست و پا زیاد است تزریق در این نواحی معمولا با درد شدید و حتی غیرقابل تحملی همراه است. بنابراین بهتر است قبل از تزریق، این نواحی کاملا بی حس شوند تا تحمل آن ساده تر شود.

● کاهش تعریق ضرر ندارد؟
تمام درمان ها در کم کردن تعریق خلاصه می شود و برای بسیاری این سوال پیش می آید که آیا تعریق کم ضرر ندارد؟ اول باید بگویم که ضرری ندارد و نکته دیگر این که این کم کردن تعریق در سطح وسیع نیست یعنی وقتی تعریق کف دست یا پای فرد کم شود این به این معنا نیست که تعریق جاهای دیگرش نیز کم می شود.

جاهای دیگر بدن تعریق می کند و آن مقدار عرقی که باید از بدن خارج شود از مناطق دیگر می رود بنابراین هیچ عارضه ای وجود ندارد.

● چگونه عرق بدون بو می شود؟
وقتی پزشکی برای فرد داروهای آنتی باکتریال خوراکی و موضعی تجویز می کند در واقع می خواهد میکروب ها را از بین ببرد و در نتیجه فرد عرق می کند ولی بوی بد عرقش کم می شود.

● بوتاکس در حرکت دست ها اختلال ایجاد می کند؟
از آن جا که بوتاکس خیلی سطحی تزریق می شود هیچ اختلالی در حرکات فرد به وجود نمی آید البته ممکن است در همان روزهای اول فرد نتواند اجسام ظریف را با دستش بگیرد یا در بستن دکمه و زیپ شلوار مشکل پیدا کند اما بعد از ۲ یا ۳ هفته کاملا بهبود می یابد.تزریق بوتاکس در کم کردن تعریق کف دست حدود ۸۰ درصد موثر است و در کم کردن تعریق زیر بغل تا ۹۰ درصد می تواند بهبوددهنده باشد.

● ساده ترین درمان تعرق کف پا و دست
کسانی که کف پا یا دست شان تعریق بیش از حد دارد ابتدا باید با تجویز پزشک از داروهای خاصی استفاده کنند. در سر دسته این داروها محصولاتی به نام آلومینیوم کلراید با غلظت های ۲۰ و ۲۵ درصد است این نوع داروها غدد عرق را می بندد و باعث کم کاری غدد عرق می شوند، می توانید از اسپری های ضدعرق قوی که حاوی ۱۰ تا ۱۵ درصد هگزاهیدرات کلرید آلومینیوم هستند، استفاده کنید و دسته دوم داروهایی هستند، از موادی مانند فرمالین با درصد بسیار کم گرفته می شوند این دارو نیز غدد عرق را می بندند و بدن دیگر عرق روش دیگر برای کم کردن عرق استفاده از دستگاه خاصی به اسم «یونوتوفورزیس» است، روش کار با این دستگاه به این طریق است که بیمار دست و پایش را درون محلولی در دستگاه قرار می دهد، از این محلول جریان برق عبور می کند و این جریان برق باعث بسته شدن غدد عرقی دست و پا می شود. در واقع جریان الکتریسیته به طور موقت کار غدد عرق را متوقف می کند. اثر این دستگاه تنها تا زمانی است که فرد از آن استفاده می کند و بعد از مدتی استفاده نکردن از دستگاه تعرق دوباره به حالت اول باز خواهد گشت.

● اگر هیچ درمانی جواب ندهد!
روش آخر برای درمان تعرق کف پا و دست نوعی جراحی خاص است، در این روش جراح سیستم اعصاب سمپاتیک ناحیه مورد یعنی کف پا یا کف دست را تخریب می کند. البته این شیوه درمان حتما باید توسط پزشک جراح انجام شود نه متخصصان پوست اما مشکل این جراحی این است که ممکن است، تعریق در نواحی دیگر افزایش یابد و این عمل فقط در مواردی توصیه می شود که بدن به درمان های اولیه مثل دارو و دستگاه یونوتوفورزیس و آمپول بوتاکس جواب ندهد.

● مام زیر بغل باعث خارش می شود؟
خب از آنجا که درجه حساسیت افراد متفاوت است، امکان بروز چنین حساسیتی با هر ترکیبی وجود دارد و لازمه درمان این مشکل، قطع مصرف محصول و درمان اختصاصی است. شایع ترین عارضه ای که ممکن است ایجاد شود، درماتیت های (التهاب های) موضعی ناشی از تحریک پوستی توسط این مواد است که این مورد بیشتر در ارتباط با نمک های آلومینیوم است که در نواحی زیر بغل و گاه دست ها و پاها (محل های مصرف) ایجاد می شود. با کاهش دفعات مصرف یا استفاده از ترکیبات ملایم تر و نیز استفاده از آن در پوست بدون عرق و به خصوص شب ها که عرق کردن کمتر است، ضمن این که موجب اثر بیشتر و عوارض کمتر می شود، آسیب کمتری نیز به البسه وارد می کند.

● چرا باید پاها را شست؟
یکی دیگر از مشکلات پا باز هم در فصل گرم سال ایجاد زخم ها و التهاب های دردناک در بین انگشتان پاست. این مشکل هم به دنبال تعریق زیادی در پا ایجاد می شود. به طور کلی محیط مرطوب و گرم بهترین محیط برای رشد باکتری ها و قارچ هاست. بین انگشتان پا هم دقیقا همین ۲ مشخصه را دارد. بنابراین رشد قارچ ها در این نواحی بسیار رایج و از طرفی ساده تر است ؛ اما باز هم جای نگرانی نیست. این مشکل هم به سادگی قابل درمان است. برای مقابله با آن لازم است بعد از هربار که پا را از کفش خارج می کنیم، پا شسته شود و بعد از شست و شو کاملا خشک شود. خشک کردن مرحله بسیار مهمی است که معمولا بسیاری از ما آن را رعایت نمی کنیم و در حقیقت با وجود شست و شو رطوبت لازم برای رشد میکروب ها را فراهم می کنیم! بنابراین بعد از هر شست و شو لازم است بین انگشتان کاملا خشک شود.

از کدام ضد عرق استفاده کنیم ؟
در همه اسپری ها و ضدعرق ها از صابونی گرفته تا ژلی و… ترکیباتی از آلومینیوم با غلظت های بسیار پایین وجود دارد که تعریق را کم می کنند، علاوه بر این ترکیباتی از آنتی باکتریال ها دارند که میکروب های ایجاد کننده بوی بد را از بین می برند. بین مدل های مختلف این ضدعرق ها از صابونی تا رولی یا اسپری یا… تفاوت چندانی بین مواد اصلی و موثر وجود ندارد بنابراین این که کدام را انتخاب کنید کاملا وابسته به سلیقه خودتان است. گاهی می شنویم بعضی می گویند این ضدعرق ها باعث تحریک غدد لنفاوی و سرطان سینه و… می شوند، در این مورد جای هیچ گونه نگرانی نیست به شرط این که از آن دسته دئودورانت ها و مام رولت هایی استفاده کنیم که مجوز وزارت بهداشت دارند این مجوز نشان می دهد که روی این مواد آزمایش های لازم انجام شده و از فیلترهای خاصی گذشته اند و فاقد هرگونه احتمال سرطان زایی هستند پس با انتخاب درست جای هیچ نگرانی نیست.

● تعریق زیاد پوست را بهتر می کند؟
گاهی می شنویم که می گویند عرق کردن زیاد باعث بهتر شدن پوست می شود یا تعریق صورت سبب به وجود آمدن جوش می شود ولی بین این ها هیچ ارتباطی وجود ندارد و تمام این حرف ها نادرست است.

● دوش آب سرد چه تاثیراتی دارد؟
بهتر است در فصل گرم سال از دوش گرفتن با آب سرد و خنک غافل نمانیم. این دوش گرفتن های مکرر بدن را خنک می کنند و طبیعی است که هر چه دمای بدن کمتر شود میزان تعریق هم کمتر می شود البته دوش آب سرد زمانی می تواند در کاهش تعریق موثر واقع شود که تعریق ناشی از بیماری نباشد. پس قبل از هر اقدامی بهتر است به دنبال تعریق زیاد به متخصص پوست مراجعه کرده و از علت آن آگاه شوید. علاوه بر این ها باید بدانید تعریق زیاد و تجمع ترشحات عرق زمینه ساز بروز حساسیت های پوستی، بیماری های قارچی و… می شود، بنابراین استفاده از مام، دئودورانت، صابون، کرم و ژل های شست وشو به طور مرتب در فصل گرما توصیه می شود.

● کسانی که کف سرشان عرق می کند
درمان تعریق کف سر نیز بسیار مشکل است، در این منطقه نمی توان به راحتی دارو تجویز کرد و تنها راه این است که فرد در محیط هایی قرار بگیرد که تعریق کمتری داشته باشد. استحمام هر روزه می تواند تا حدی کمک کننده باشد ولی راه حل خیلی مؤثری نیست.

● چرا تعریق لباس را زرد می کند؟
همان طور که گفتیم روی پوست میکروب هایی وجود دارد و این میکروب ها موادی از عرق را تجزیه می کنند که در بافت پارچه نفوذ می کند و باعث ایجاد رنگ زرد در لباس می شود، اگر از داروهای آنتی باکتریال استفاده شود این میکروب ها کم می شود و در نتیجه نه لباس بو می گیرد و نه رنگ، البته استفاده از ضد عرق ها نیز به دلیل وجود مواد آنتی باکتریال تا حدی موثر است بهترین زمان برای استفاده از مواد خوشبوکننده و ضد تعریق زیر بغل، بعد از استحمام است تا مجاری غدد بسته شود و با کاهش تعریق و از بین رفتن میکروب ها دیگر لباس شما رنگ نگیرد، البته استفاده از مواد خوشبوکننده برای بچه ها توصیه نمی شود.

 1. علیرضا

  با تشکر

 2. a.jay

  hi
  im 21 years old and my body sweating profusely especially from my hips and bottom areas when i’m do some hard work or doing exercise in gym or playing a game like fotball and etc…………!
  plz give me some treatments, im waiting!!!
  and thank u sooo much for your this helpfull website! 🙂

 3. حامد

  با سلام و خسته نباشید.
  من از کوچکی عرق زیاد میکنم البته از ناحیه سربسیار و حشتناک می باشد.و فقط هم از ناحیه سر و صورت و ازمایش تیروید هم دادم مشکلی نداشتم میخواستم راهنمایم کنید به کجا مراجعه کنم چون بسیار کلافه ام کرده و خسته شدم وتمام لباسهایم را هر دو ماه دوباره خرید می کنم

  • مدیریت

   با سلام
   عرق کردن در یک تا سه درصد مردم بیش از حد از یک نقطه خاص بدن دیده می‌شود که برای شما در ناحیه سر است این حالت نشان یک بیماری خاص نیست فقط ناراحت‌کننده است و اصلاحا به آن primary focal hyperhidrosis می‌گویند علت این حالت را اختلال کارکرد جزئی سیستم عصبی می‌داننداین مشکل هم به اعصاب و روان می تونه مربوط باشه هم به مشکلات تیروئید و هم برخی مشکلات داخلی از جمله مشکل عروق و بیماریهای عفونی
   به متخصص داخلی خوب مراجعه کن ایشون دقیقا می تونه به شما بگه مشکلی در تیروئیدت هست یا نه ؟مشکل به کم خونی و قلب و عروقت بر می گرده ؟ یا به اعصاب ؟ و خلاصه ایشون هستند که یا خودشون درمان رو آغاز می کنن یا برای ادامه درمان راهنماییتون می کنند .
   یادت باشه متخصص داخلی برای پیگیری بسیاری از بیماری ها نقطه شروع خوبی محسوب میشه موفق باشید

 4. علی

  سلام من عرق کمی دارم ولی وحشتناک بوی بدی دارد که باعث آزار همکارانم و خانواده شده است در چند ماه اخیر علتش را بفرمائید واسه درمانش به کجا مراجعه کنم.

  • مدیریت

   سلام باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید موارد بسیار شدید احتمالا از بیماری‌های خاصی ناشی می‌شوند که باید تحت درمان قرار بگیرند موفق باشید

  • افسون

   سلام از پماد زینک اکساید استفاده کنید بو نمیگیره عرقتون.بحد از استحمام مقدار خیلی کم زیر بغل دیگه تا استحمام بعدی بو نمیگیره

 5. علی

  با سلام من یه دانش آموز دبیرستانی هستم وقتی مثلا میرم پای تابلو برای درس زیاد عرق می کنم درسو هم بلدم جواب میدم ولی زیاد عرق می کنم همچنین وقتی وارد یه جایی میشم مثل بانک گرم باشه یا نه عرق می کنم یا با یک غریبه که صحبت می کنم عرق می کنم تازه اگه طرف دختر باشه بیشتر تورو خدا راهنماییم کنید چیکار کنم ؟ آیا به دکتر مراجعه کنم

  • اردشیر

   سلام علی شما استرس داری میری سر کلاس یا با دختر میخای بحرفی یا نه یا خیلی عادی واست این قضیه

 6. محمد

  سلام، منم مشکل علی رو دارم ولی اصلا استرسی وجود نداره و بعضا وقتی از یه فضای باز به یه فضای بسته مثلا کلاس یا اداره ای میرم کلی صورتم عرق میکنه آیا باید پیش یه متخصص غدد برم تا درمان بشم یا اصلا درمان نداره؟؟؟
  لطفا راهنمایی کنید

 7. کیان

  با سلام
  مدتی هست که ناحیه بین پاها، بیضه ها و اطراف آن، و حتی بین باسن بنده عرق میکنه، تقریبا میشه گفت در هر شرایطی و در هر زمان و مکانی. چه در فصول گرم چه در فصول سرد، چه در حضور استرس یا عدم استرس. برای رفع آن باید چیکار کنم؟

  • دکتر رفیعی

   سلام کیان شما داری تعریق موضعی یا عرق کردن زیاد اولیه کانونی هستید افراد مبتلا به این نوع سالم هستند و مشکل خاصی ندارند. هنوز محققان مطمئن نیستند، بااینحال بنظر می رسد که این نوع تعریق ناشی از نقص در سیستم عصبی باشد. مدارکی وجود دارد که ثابت می کند این نوع تعریق بصورت ارثی نیز منتقل می شود

   • مهدی

    مواقعی که برای عرق کردن زیاد میبایست سریع به دکتر مراجعه نمایید؟

    اگر دچار علامت های زیر هستید، میبایست برای بررسی و مشاوره به پزشک مراجعه نمایید:

    تعریق شبانه – اگر شبها که ازخواب بیدار می شوید، عرق برروی شما نشسته و یا صبح که بیدار می شوید، ملحفه تان خیس است.
    تعریق عمومی – اگر نه فقط صورت، دست، پاها و یا ران شما بلکه همه بدن شما دچار عرق می شود.
    تعریق نامتقارن – اگر دیدید که فقط یک طرف بدن شما مثلا فقط یکی از زیربغل هایتان عرق می کند.
    تغییرات ناگهانی – اگر تعریق شما ناگهان شدید شد.
    تغییرات دارویی و تعریق – اگر بعد از تغییر دارو دچار تعریق شدید، شدید.
    تعریق بهمراه سایر علامت ها – این علامت ها می توانند شامل خستگی، بی خوابی، افزایش تشنگی، افزایش ادرار و یا سرفه باشد.

    • مهدی

     درمان عرق کردن زیاد و شدید

     هرچند علاجی برای تعریق زیاد موضعی اولیه وجود ندارد، راههایی برای کنترل شدت آن موجود می باشد، این راهها شامل:

     ضدعرق ها (Antiperspirants) – اسپری ها، لوسیون ها و مام های ضدعرق که در داروخانه ها موجود هستند می توانند به شما کمک نمایند.
     یونتوفورزیس (Iontophoresis) – در این روش از جریان های کم شدت الکتریکی برای غیرفعال کردن غدد عرق زا استفاده می شود.
     داروها – بعضی از داروها غدد عرق زا را از تولید عرق باز می دارند.
     بوتاکس – تزریق بوتاکس، بطور موقت غدد عرق زا را غیرفعال می کند. این نوع درمان روشی تایید شده برای عرق زیر بغل می باشد.
     جراحی – یکی از راهها قطع کردن یکی از اعصاب درون قفسه سینه بوده که محرک تعریق زیاد است. راه دیگر برداشتن تعدادی از غدد عرق زا میباشد.

   • کیان

    آیا راهی،دارویی برای درمان کامل و رهایی از شر این تعریق موضعی ووجود داره؟؟
    چه متخصصی متناسبتره در رابطه با این مشکل؟؟؟

 8. کیان

  سلام جناب دکتر رفیعی
  آیا راهی،دارویی برای درمان کامل و رهایی از شر این تعریق موضعی (که در ناحیه بین پاها و باسن بنده اتفاق میفته)ووجود داره؟؟
  چه متخصصی متناسبتره در رابطه با این مشکل؟؟؟

  • فرشید بدراقی

   سلام راه‌‌های تعدیل عرق‌ کردن
   * یکی از راه‌های تعدیل عرق کردن، استفاده از محلول‌های «آلومینیوم کلراید» است که با استعمال آن می‌توان تا حد زیادی از تعریق کاست. می توانید از اسپری‌های ضدعرق قوی که حاوی ۱۰ تا ۱۵ درصد هگزاهیدرات کلرید آلومینیوم هستند، استفاده کنید.

   * داروهای ضدکولینرژیک می‌‌توانند به کاهش تحریک غدد عرق کمک کنند. داروهای مسدودکننده گیرنده بتا یا بنزودیازپین‌ها ممکن است به کاهش تعریق ناشی از استرس کمک کنند.
   * عملی به نام یونوتوفورزیس (ionotophoresis) با استفاده از جریان الکتریسیته به طور موقت کار غدد عرق را متوقف می‌کند. در روش‌ درمانی یونتوفورزیس، دارویی وجود ندارد و با تکنولوژی الکتریکی درمان لازم انجام می‌شود و دستگاه با یون‌هایی که در آب آزاد می‌کند، غدد عرقی را سرکوب می کند و به این ترتیب بیمار تا مدت‌ها از رطوبت ناشی از عرق زیاد در امان است.
   تزریق بوتاکس زیر بغل برای درمان تعریق زیاد
   * بهترین روش درمان تعریق زیاد بدن، تزریق آمپول بوتاکس است. این دارو در حال حاضر از طریق سیستم دارویی وارد کشور شده و معمولا بیمار با سه تا چهار مرتبه تزریق به هدف نهایی درمان دست می‌یابد.
   نحوه حل کردن و نقاط تزریق این واکسن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تزریق آن توسط افراد غیرمتخصص، عواقب جبران‌ناپذیری از قبیل «فلج اعضا» را به همراه خواهد داشت.

   * هشدار
   – تعریق زیاد و تجمع ترشحات عرق زمینه‌ساز بروز حساسیت‌های پوستی، بیماری های قارچی و… می‌شود، بنابراین استفاده از مام ‌، دئودورانت، صابون، کرم و ژل‌های شستشو به طور مرتب در فصل گرما توصیه می‌شود.
   – تزریق آمپول‌ بوتاکس باید توسط پزشکان متخصص انجام شود، زیرا با کم و زیاد شدن غلظت این دارو، ممکن است شخص برای همیشه قادر به تکان دادن دست یا پاهایش نشود.موفق باشید

   • احمد

    منخصص پوست باید مراجعه کنی

    • سعید

     پزشک عمومی -متخصص داخلی – غدد باید مراجعه کنی

 9. fatemeh

  salam,man kafe dasto pam be shedat aragh mikone.aya az raveshe botax estefade konam behtare ya raveshe elekterese????

  • دکتر مظفری

   سلام سرکار خانم
   در حالت اول برای درمان تعریق زیاد کف دست و پا یا ناحیه زیر بغل داروهای موضعی که حاوی آلومینیوم کلراید است با غلظت ۲۰ تا حداکثر ۵۰ درصد تجویز می‌گردد که فرد بایستی این داروها را شبانه به کف دست‌های خود بمالد و در درمان اولیه از غلظت پایین شروع به درمان می‌کنیم و در صورت جواب ندادن غلظت داروهای با غلظت بالاتر تجویز می‌شود
   در صورت عدم بهبود بیمار پله دوم درمان، روش Iontophoresis است که شامل عبور جریان الکتریسیته از پوست است و آن را به غدد عرق کف دست و یا پا انتقال می‌دهیم و بیمار در ابتدا باید جلسات بیشتری برای درمان مراجعه کند و با بهبود وی تعداد جلسات درمان هم کاهش پیدا می‌کند
   در صورتی که بیمار با روش‌های قبل بهبود نیابد پله سوم برای درمان وی، تزریق آمپول بوتاکس به کف دست وی است که به مدت ۶ ماه تعریق کف دست بیمار کاهش پیدا می‌کند. اما از عیوب این روش این است که هم پرهزینه است و هم سبب کاهش قدرت عضلانی در ناحیه دست بیمار می‌شود چرا که این آمپول‌ها خاصیت فلج کنندگی دارند.»
   پله چهارم برای درمان این بیماری را جراحی سمپاتکتومی‌و برداشت غدد عرق درناحیه زیر بغل را عنوان و خاطر نشان کرد: «ما معمولا این روش را برای درمان بیمار نمی‌پسندیم و از این روش برای درمان اولیه فرد استفاده نمی‌کنیم و تنها در افراد خاص این روش کاربرد دارد.به پزشک مراجعه کنید موفق باشید

   • احمد

    بهتر است برای ارزیابی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

 10. sasan

  سلام و عرض خسته نباشید
  من هم خیلی عرق می کنم و بعد عرق کردن به شدت دچار تشنگی و خستگی میشم شاید تو خونه یا وقتی به یه جایی میرسم که مجبورم یکم وایستم یا کار خیلی سبکیم میکنم به شدت دچار عرق در ناحیه صورت و پشتم میشم البته من چاق هم هستم ولی باز هم چنان عرق میکنم که چند باری پیش اومده و اطرافیانم اینو بهم گفتن که مثلا با وجود هوای خوب چرا وقتی کار سنگینی انجام نمیدم این همه عرق میکنم
  واقعا خجالت زده میشم نمی دونم که ایا بابت چاقیمه یا مشکل دیگری دارم .

 11. مريم

  سلام
  من ٢٨ سالمه و ۶٨ کیلو هستم با قد ١۶٧ بیماری خاصی هم ندارم
  هر سال برای آزمایش چکاپ میرم و مشکل غدد ندارم ولی از ناحیه زیر بغل و صورت و گردن خیلی عرق میکنم ، واقعا کلافم میکنه
  میشه راهنماییم کنید ؟

  • محسن

   سلام بعضی از شایع ترین علل عبارتند از : برخی از بیماریها مانند کم کاری تیروئید، بلوغ ، چاقی ، یائسگی، فعالیت های مربوط به اعمال زور، استرس، تنش ، اضطراب و همچنین عوامل ژنتیکی. درمانها ی طبیعی زیادی وجود دارند. این روش ها معمولا در عرق زیر بغل، تعریق صورت، عرق کردن سر و کف دست و پا عملی است. به عنوان مثال، ضد عرق حاوی کلرید آلومینیوم را می توان برای جلوگیری از تعریق بیش از حد زیر بغل استفاده کرد. دئودورانتها برای از بین بردن بوی نا مطبوع استفاده میشوند اما در جلوگیری از عرق کردن کمکی نمی کنند. با این حال ، ضد عرق ممکن است در برخی افراد عمل کند در حالی که از عرق کردن دیگران جلوگیری نکند . جایگزین دیگری که در وجود دارد استفاده از تالک و یا پودر زاج سفید است. این پودر بعد از دوش گرفتن باید زیر بغل پاشیده شود. بهتر است از لباسهای سبک استفاده شود تا گرما ی بدن را دفع کند. پنبه احتمالا مواد ایده آل برای کسانی است که تجربه تعریق بیش از حد دارند. مواد مصنوعی باعث عرق کردن بیش از حد می شوند چون راه فرارحرارت بدن را محدود می کنند. بیش از همه، مصلحت در اجتناب از پوشیدن لباس های تنگی است که زیر بغل را لمس می کند. روش دیگربرای جلوگیری از عرق کردن ،مالیدن یک تکه سیب زمینی زیر بازوهاست . مطمئن شوید که این روند را با دئودورانت و عطر برای جلوگیری از بوی بد مانند بوی سیب زمینی دنبال می کنید. گزینه دیگر برای جلوگیری از تعریق و ترشح بوی نا مطبوع، ترکردن زیر بغل با سرکه است. برای جلوگیری ازعرق کردن زیاد صورت می توان از لوسیون ها و مرطوب کننده هایی که اساس خاک رس دارند استفاده کرد. استفاده از آب آلو ورا بر روی صورت و شستشوی آن با آب تمیز دو بار در روز نیزدر جلوگیری از عرق کردن کمک می کند. شما همچنین می توانیدعرق بیش از حد صورت را با دستمال گردن ، دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب خیس کنید. همچنین می توان از پودر تالک برای جلوگیری از عرق کردن صورت استفاده کرد . با این حال، در صورتی که تعریق صورت درنتیجه عوامل ژنتیکی باشد، برای درمان آن دارو نیاز است. برخی از روش ها برای جلوگیری از عرق کردن کف دست و پا شامل :پاشیدن پودر تالک روی پا قبل از پوشیدن کفش ، شستشوی پاها با صابون ضد باکتری، پوشیدن جوراب های تمیزوروشن که به تهویه هواو نور کمک می کند، استفاده از پودرهای دارویی پا و پا اسپری و پوشیدن متناوب کفش بسته و کفش باز که اجازه می دهد تا پاهایتان تنفس کنند. برای جلوگیری از عرق کردن کف دست پاشیدن آرد ذرت یا پودر تالک در کف دست و نیز در بین انگشتان توصیه می شود.

   • محسن

    سه راه حل برای متوقف کردن عرق زیر بغل

    عرق زیربغل برای خیلی از افراد آزاردهنده می باشد. اطلاع از نحوه متوقف کردن عرق زیربغل و یا کنترل آن، به شما در بهبود اعتماد بنفس و کم تر کثیف شدن لباسهایتان کمک می نماید. اسپری ها و خوشبو کننده ها، فقط می توانند بوی عرق را از بین ببرند ولی راههایی که در مقاله امروز راستینه بیان می کنیم، به توقف عرق کردن و یا کم کردن آن کمک می نماید.

    راه حل اول – استفاده از ضدعرق یا antiperspirant

    برای کنترل عرق با این روش باید از ضدعرق ها (antiperspirant) با کیفیت به شما در توقف و یا کنترل تعرق زیربغل کمک می نماید. این محصولات حاوی یک ماده شیمیایی بنام آلومینیوم کلراید هگزاهیدارت (aluminum chloride hexahydrate) بوده و به توقف عرق کمک می نمایند. مقداری مساوی از محلول آلمینیوم کلراید و الکل اتیلیک را هرشی قبل از خواب زیربغل خود بمالید.

    راه حل دوم – استفاده از داروهای و محلول های طبیعی

    محلول اول – استفاده از جوش شیرین بهمراه دئودورانت های حاوی آلومینیوم کلراید

    جوش شیرین زمانیکه با عرق بدن مخلوط می شود، گاز تولید کرده و به تبخیر عرق کمک می کند.

    جوش شیرین را با آب مخلوط کرده تا زمانیکه به یک محلول سفت مانند خمیردندان تبدیل شود.
    ترکیب فوق الذکر را زیر بغل خود بمالید، و بگذارید ۲۵ دقیقه زیربغل شما بماند،بعد از این مدت محلول مالیده شده را با آب پاک نمایید.
    از این درمان برای مدتی استفاده کنید، تا بدنتان به سریع تر خشک کردن عرق کمک نماید.
    محلول دوم – از سرکه سیب استفاده نمایید

    اگر موهای زیربغلتان بلند است، آنرا اصلاح نمایید و سپس سرکه را برروی زیربغل بمالید.
    سرکه راه خود را به سمت روزنه های زیربغل باز می نماید و باکتری تولید کننده بوی طبیعی زیربغل را خنثی می نماید و درنتیجه حالتی در زیربغل ایجاد شده که در آن زیربغل کم تر عرق کرده و خشک تر باقی می ماند.
    با سرکه ای که زیربغل مالیده اید، بخوابید و صبح که بیدار شدید سرکه را با آب و صابون از زیربغل خود پاک نمایید.
    محلول سوم – سایر محلول های طبیعی

    قبل از خواب زیربغل خود آبلیمو بمالید.
    روزانه ۱۵ دقیقه تفاله گوجه فرنگی زیربغل خود مالیده و بعد پاک نمایید و اینکار را برای چندهفته تکرار کنید.
    خمیری از گردو و اکالیپتوس درست کرده و زیربغل خود بمالید.
    هرروز چای مریم گلی بنوشید.
    نمک زیربغل خود بمالید و بگذارید برای بیست دقیقه باقی بماند . سپس آنرا شسته و همه نمک را پاک نمایید.
    راه حل سوم – درمان های پزشکی

    درمان با بوتاکس

    تزریق بوتاکس زمانی انجام می شود که هیچ راه درمان دیگری برای عرق زیربغل وجود ندارد چراکه این درمان هم گران بوده و هم ممکن است دردناک باشد.

    درمان با یونتوفورزیس (iontophoresis)

    این درمان چندبار در هفته و با استفاده از یک دستگاه الکتریکی استفاده می شود، توجه کنید که این درمان، درمانی موقتی می باشد.

    درمان دارویی

    در این روش پزشک برای شما داروهای آنتی کولینرژیک از جمله روبینول تجویز کرده، که برای درمان تعریق زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. این داروهای می توانند باعث خشکی دهان و تاری دید شوند، خیلی از افراد بدلیل اثرات جانبی این داروها تا آنجا که ممکن است از این روش استفاده نمی نمایند.

 12. حسن

  سلام خسته نباشین.من یه دانش آموز دبیرستانی هستم.من بدون داشتن اضطراب وترس وعصبی نبودن.زیاد عرق میکنم از زیر بغل.دلیلشم نمیدونم.مثلا تو صندلی خودم نشستم و دارم روبه تخته نگاه میکنم ولی خود به خود عرق میکنم؟؟؟حتی بدون ورزش نکردن وتحرک عرق از زیر بغلم ترشح میشه وبوی بدی هم میده.و موجب آزردن من میشه.الان ۱۵سال دارم ویک ساله به این عرق کردن از زیربغل مبتلا شدم.میخوام راهنمایی کنین تا بتونم این عرق کردن بیش از حد رو بیگیرم.منتظر جوابتونم.

  • محسن آخوندی

   سلام بهتره شما قبل از درمان باید علت تعریق زیاد بدن شما شخص شود سپس براساس نوع علت و تشخیص درمان شروع شود تعریق بدن علل مختلفی می‌تواند داشته باشد از جمله:
   ۱ـ مشکلات ارثی و ژنتیکی
   ۲ـ مشکلات غددی مثل پرکاری تیروئید
   ۳ـ بیش‌فعالی اعصاب سمپاتیک
   ۴ـ مصرف یک سری از داروها
   ۵-لذا درمان با توجه به مطالب فوق تفاوت دارد ممکن است با استفاده از یک سری از داروها و مواد تا تزریق بوتاکس یا جراحی تفاوت داشته باشد.
   درخصوص خون دادن فواید بسیار زیادی دارد از جمله: ۱ـ کاهش غلظت خون ۲ـ تحریک مغز استخوان و ساخت گلبول‌های جدید ۳ـ بهبود وضعیت کار کلیه‌ها ۴ـ کاهش اسپاسم عضلات ۵ـ اکسیژن‌رسانی بهتر
   ۶ـ بهبود وضعیت قلبی عروقی که همه موارد فوق در سطح سلامتی تاثیرگذار است

 13. roz

  سلام، خانمی هستم ۳۱ ساله با وزن ۵۰ چند ماهی است در هنگام خواب شبانه فقط قسمت مرکزی قفسه سینه و تمام سرم دچارتعرق شدید میشوم. نگران هستم که علتش چیه؟ لطفاً اگه میتوننین راهنمایی و کمکم کنید. متشکرم.

 14. باقر

  سلام.من الان حدود چهارماهه که مدام عرق میکنم و ازمایش تب مالت.تب هسبه .پر کاری تیروئد.ازمایش کلیه .سنوگرافی رنگی از کلیه هام .عکس از سرو سینه ام گرفتم. ولی متاسفانه هنوز به هیچ راه حلی نرسیدم و هنوز دارم عرق میکنم .۹۵ درصد عرقی که میکنم از ناحیه پیشانی و تنه بالاییم هستش.خواهشمندیم اگه راه حلی دارید بهم بگید تا از این بیماری نجات پیدا کنم.باتشکر از لطف تون.

 15. sanaz

  با سلام.همسرم خیلی عرق میکنه.حتی بعضی وقت ها از شدت عرق کردن از خواب بیدار میشه و ملحفه خیس شده.میخواستم راهنمایی کنید.ممنون

  • یاس

   سلام خانم شما اول باید مطمئن شویدکه هوای اتاق خواب شما گرم نباشد، یا لباس زیادی موقع خواب نپوشید و یا رختخواب شما گرم نباشد (جنس ملحفه و تشک و بالش). اگر این موارد وجود نداشت و تعریق زیاد در خواب ویژگی های زیر را داشت، نزد پزشک بروید:
   – همیشه دچار تعریق شبانه بودید.
   – مانع از خوابیدن شما می شد.
   – همراه با تب و سایر علائمی مانند کاهش وزن بی دلیل بود.

   • مدیریت

    سلام علل زیادی باعث تعریق زیاد در خواب می شوند. پزشک باید در مورد وضعیت سلامتی و بیماری های شما سوال کند و آزمایش های لازم را تجویز نماید تا تشخیص دهد که آیا یک بیماری باعث تعریق زیاد شبانه در شما شده است یا نه؟موفق باشید

    • داوود

     سلام برخی از علل تعریق زیاد در خواب
     داروهای ضدافسردگی از رایج ترین داروهایی هستند که منجر به تعریق شبانه می شوند
     ۱- یائسگی: گرگرفتگی در اثر یائسگی می تواند در شب رخ دهد و باعث تعریق زیاد در زنان یائسه گردد. این موضوع یکی از علل شایع تعریق در زنان است.

     ۲- تعریق زیاد ناشناخته: تعریق زیاد ناشناخته حالتی است که در آن بدن همیشه و بدون علت مشخصی، عرق زیادی تولید می کند.

     ۳- بیماری های عفونی: سل یک بیماری عفونی است که باعث تعریق زیاد در خواب می شود. همچنین عفونت های باکتریایی مثل اندوکاردیت (عفونت دریچه های قلب)، استئومیلیت (عفونت استخوان) و آبسه (دمل چرکی) نیز باعث تعریق شبانه می شوند. تعریق شبانه یکی از علائم بیماری ایدز نیز است.
     تب مالت یا بروسلوز نیز یک عفونت باکتریایی است که باعث تعریق زیاد در خواب می شود.

     ۴- سرطان ها: تعریق شبانه یکی از علائم زودرس برخی سرطان هاست. بیشترین سرطانی که باعث تعریق شبانه می شود، سرطان بافت لنفاوی یا لنفوم است، مثل لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین. اما افرادی که نمی دانند دچار سرطان هستند، علائم دیگری نیز دارند مثل کاهش وزن بی دلیل و تب.
     لوسمی که نوعی سرطان خون است نیز باعث تعریق شبانه می شود.

     مصرف داروهای ضدافسردگی
     ۵- داروها: مصرف برخی داروها نیز باعث تعریق شبانه می شود.
     داروهای ضدافسردگی از رایج ترین داروهایی هستند که منجر به تعریق شبانه می شوند. ۸ تا ۲۲ درصد افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند، دچار تعریق شبانه می شوند.
     سایر داروهای مربوط به بیماری های روانی نیز باعث تعریق شبانه می شوند.
     داروهای کاهش دهنده تب مثل آسپیرین و استامینوفن نیز گاهی اوقات باعث تعریق زیاد می شوند. داروهای زیادی هستند که می توانند باعث گرگرفتگی و تعریق شوند.
     هورمون درمانی یعنی مصرف داروهایی که میزان هورمون های بدن را تنظیم می کنند نیز باعث تعریق شبانه می شود.
     داروهای کاهش دهنده قند خون نیز باعث تعریق شبانه می شوند.

     ۶- هیپوگلیسمی: کاهش قندخون یا هیپوگلیسمی نیز باعث تعریق زیاد می شود. بیماران دیابتی که انسولین و یا داروی قند مصرف می کنند، ممکن است در خواب دچار کاهش قندخون و در نتیجه تعریق شوند.

     ۷- اختلالات هورمونی: تعریق زیاد یا گرگرفتگی می تواند در اختلالات هورمونی مختلفی دیده شود، مثل سندرم کارسینوئید، پرکاری تیروئید و فئوکروموسیتوم.
     فئوکروموسیتوم، توموری خوش خیم در غده فوق کلیه است که باعث ترشح بیش از حد هورمون های اپی نفرین و نوراپی نفرین می شود. بالا رفتن این هورمون ها در خون باعث رنگ پریدگی، تند شدن ضربان قلب، تعریق زیاد، ضعف، سردرد و افزایش فشار خون می شود.
     اگر تعریق در خواب همراه با تب و سایر علائمی مانند کاهش وزن بی دلیل بود، باید به پزشک مراجعه کرد
     سندرم کارسینوئید مجموعه ای از علائم ناشی از ترشح هورمون سروتونین و سایر مواد از تومورهای کارسینوئید دستگاه گوارش است. علائم آن شامل گرگرفتگی صورت، اسهال، تعریق زیاد، تندی ضربان قلب و افت ناگهانی فشارخون است.

     ۸- بیماری های مغز و اعصاب: برخی بیماری های عصبی مانند دیس رفلکسی اعصاب خودکار (در اثر تحریک در پایین سطح ضایعه نخاعی در بیماران نخاعی به وجود می آید)، سیرنگومیلی (کیست پر از مایع در نخاع) ، سکته مغزی، آسیب اعصاب خودکار می توانند باعث تعریق زیاد شوند. البته این موارد شایع نیست.

 16. nasim

  باسلام و خسته نباشین میخواستم بپرسم خوردن نمک بیش از حد برای تعرق زیر بغل ربطی داره؟

 17. مرضیه

  سلام من ۲۸سالمه و از وقتی که یادمه مشکل تعریق داشتم اونم تمام قسمتای بدنم..حتی در حالت عادی چه زمستون چه تابستون..خیلی. زودم خسته میشم
  چند وقتیه خیلی دچار افسردگی شدم دیگه تحملشو ندارم حتی کوچکترین رابطه اجماعیه نمیتونم داشته باشم..بوتاکسم رفتم هیچ تاثیری نداشته دیگه از زندگی خسته شدم چرا این تعریقا تموم نمیشهههه
  …دیگه دوست ندارم تو اجتماع باشم صورتم دستم پام همیشه لباس مشکی میپوشم

 18. fahime

  سلام خسته نباشید،من امسال که هوا گرم شده بسیار عرق میکنم،حتی شب ها که لباس نازک به تنم دارم و بدون رو انداز میخوابم،بعضا که بیدار میشوم میبینم که عرق کردم.دلیلش چیه؟باید به پزشک مراجعهکنم یا طبیعی هست؟لطفا در اسرع وقت جواب بدید.ممنونم.

 19. fahime

  در ضمن بنده ۲۴ سالمه،تا حالا اینجوری عرق نمیکردم،یعنی سابقه نداشته.

  • mehrzad

   با این ۱۰ توصیه می‌توانید از میزان تعریق بدنتان بکاهید و کمتر آزار ببینید.
   ۱- استرس‌تان را کم کنید.
   تنش‌های بیش از حد روزانه و استرس باعث تعریق بیشتر می‌شوند. برای کاهش تعریق، کمی ‌آرام‌تر باشید و استرس خود را کنترل کنید.

   ۲- لباس نخی روشن و کفش چرمی‌ بپوشید.
   الیاف طبیعی مثل کتان یا پنبه عرق را به خوبی به خود می‌گیرند، در حالی که الیاف مصنوعی آن را جذب نمی‌کنند و باعث رطوبت بیشتر آن ناحیه و بوی بد عرق می‌شوند، بنابراین بهتر است در فصول گرم، لباس‌های نخی نازک و روشن بپوشید که نور خورشید را کمتر جذب می‌کنند و خنک‌تر هستند.
   بهتر است کفش را هم از نوع جلوباز و از جنس چرم انتخاب کنید، زیرا کفش‌های بسته آن هم از جنس مصنوعی، باعث تعریق بیشتر پا و بوی نامطبوع آن می‌شوند.

   ۳- عصاره مریم‌گلی استفاده کنید.
   برخی گیاهان دارویی مانند «مریم‌گلی» باعث کاهش تعریق می‌شوند. می‌توانید روزانه ۲۵ قطره از عصاره این گیاه را در لیوان آب بریزید و بنوشید، یا به طور موضعی در زیر بغل‌تان بمالید.

   نکته: البته مصرف عصاره این گیاه به کودکان، زنان باردار و افرادی که در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند، توصیه نمی‌شود.

   ۴- شام سبکی بخورید.
   اگر شب‌ها در خواب زیاد عرق می‌کنید، قبل از خواب، شام مفصل نخورید، زیرا اگر چند ساعت قبل از خواب، شام سبکی میل کنید، غذایتان سریع‌تر هضم می‌شود و در نتیجه دستگاه گوارش مجبور نیست طی خواب فعال باشد و سموم را به شکل عرق از بدن دفع کند.
   عرق کردن,علت زیاد عرق کردن,درمان عرق کردن

   ۵- از دئودورانت‌ها یا برچسب‌های ضدتعریق استفاده کنید.
   برچسب‌هایی در بازار وجود دارند که با قرار زدن آنها در زیر بغل، عرق را جذب می‌کنند و اجازه نمی‌دهند روی لباس لکه‌ای بیفتد.دئودورانت‌هایی نیز وجود دارند که نه تنها بوی نامطبوع عرق را از بین می‌برند، بلکه میزان تعریق را هم تنظیم می‌کنند. در این روزها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
   ۶- مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار را کم کنید.
   نوشیدن برخی مایعات از جمله چای، قهوه و نوشابه های کولا می‌تواند باعث افزایش تعریق در فصل‌های گرم شود. پس مصرف آنها را به حداقل برسانید.

   ۷- اپیلاسیون را فراموش نکنید.
   تعریق، عکس‌العمل طبیعی بدن برای کاهش دما و رساندن آن به دمای ۳۷ درجه است. عرق ترکیبی از املاح و آب است و بوی نامطبوعی ندارد و آنچه باعث بوی بد آن می‌شود، باکتری‌هایی هستند که روی پوست زندگی می‌کنند و در محیط گرم و مرطوب مثل زیربغل تکثیر می‌شوند.

   موهای این مناطق جایگاه مناسبی برای رشد باکتری‌ها هستند، زیرا رطوبت را در خود نگه‌می‌دارند.بهترین توصیه برای از بین بردن بوی نامطبوع عرق، اپیلاسیون (زدودن موهای زائد) زیربغل و پاها و شستشوی روزانه بدن با صابون یا شامپو و خشک‌کردن کامل بدن از جمله بین انگشتان پا است.

   ۸- مقدار پروتئین دریافتی‌تان را متعادل کنید.
   هضم غذا با افزایش دمای بدن همراه است. هر چه وعده غذایی‌ای که مصرف می‌کنید حاوی پروتئین بیشتری باشد، دمای بدنتان بالاتر می‌رود و بیشتر عرق می‌کنید. منابع پروتئین عبارتند از : انواع گوشت ها، تخم مرغ و حبوبات.
   عرق کردن,علت زیاد عرق کردن,درمان عرق کردن

   ۹- آب خیلی سرد ننوشید.
   نوشیدن مایعات خیلی سرد باعث ایجاد تغییرات شدید دما در بدن و تعریق بیشتر می‌شود. بر خلاف آنچه تصور می‌کنیم، نوشیدن آب خنک باعث کاهش دما و خنک شدن بدن نمی‌شود. وقتی بدن خنکی آب را احساس می‌کند، عکس‌العمل نشان می‌دهد و سعی می‌کند خود را گرم کند و افزایش دمای بدن در این حالت، باعث تعریق بیشتر می‌شود.
   برعکس وقتی مایع گرمی ‌می‌نوشیم، بدن سعی می‌کند خود را خنک کند. ولی از آنجا که نوشیدن مایعات گرم در تابستان دلچسب نیست، بهترین توصیه، مصرف مایعاتی است که دمای ولرم دارند.

   ۱۰- غذاهای کم‌ادویه بخورید.
   ادویه‌‌ها می‌توانند باعث بالا رفتن دمای بدن و افزایش تعریق شوند. مصرف سبزی‌هایی نظیر سیر و پیاز نیز روی بوی عرق تاثیر می‌گذارد و آن را بدبو می‌کند.برخی موادغذایی حاوی روی نظیر نان گندم سبوس دار هم همین تاثیر را دارند، اما بدن به روی نیاز دارد و نمی‌توان منابع حاوی آن را از برنامه غذایی حذف کرد.
   نیازی نیست با فرارسیدن فصل‌های گرم سال، ادویه را کاملا از برنامه‌غذایی خود حذف کنید، فقط کافی است میزان آن را کاهش دهید.

   • میلاد

    درمان عرق کردن همراه با علت آن
    دانشمندان دقیقا نمیدانند علت عرق کردن افراطی چیست، ولی این پدیده فراگیرتر از چیزی است که به نظر میرسد. روش های درمانی گوناگونی وجود دارند، ولی اکثر افراد از این روش ها بی اطلاع هستند. طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۰۴ انجام شد، دو سوم کسانی که این مشکل را دارند (که با عنوان hyperhidrosis شناخته میشوند) هیچگاه در مورد مشکل خود با متخصص مشورت نکرده اند.

    متخصص پوست Dee Anna Glaser از دانشگاه سنت لوییس و یکی از محققان این مطالعه میگوید: این مسئله واقعا باعث خجالت افراد میشود. در این مورد تصورات ذهنی فراوانی در جامعه وجود دارد. از جمله اینکه مردم فکر میکنند زیاد عرق کردن ناشی از ضعف بهداشت افراد است. قابل تصور است که افرادی با این مشکل چرا از مطرح کردن مشکل خود وحشت دارند.

    تعرق بیش از اندازه خیلی بیشتر از آن چیزی که شما تصور می کنید رایج است به همین دلیل هیچ دلیلی برای نگرانـی و ناامیدی وجود ندارد و نباید تصور کنید که در دنیا تنها فردی هـستید که عـرق می کنـد. در حالی که تعرق یکی از واکنش های طبیعی بدن محسوب مـی شود و بـه بـدن در کاهش دمــای سطحی کمک می کند،

    اما اگر شما همیشـه بـدون توجه به دمای اطراف در حال عرق کردن هستید، باید قدری روی مسئله دقیق تر شوید. به گزارش سایت اینترنتی مردمان، نوعی بیماری با نام هایپرهیدروسیس (بیماری غدد عرقی) وجود دارد که گریبانگیر ۲ تا ۳ درصد ااز جـمعیت کل آمریکاست و بیشتر از طریق کف دست و پــا خود را نشان می دهد.

    این بیماری همچنـین مـی تــواند در زیر بغل و یا سایر نقاط بدن نیز ظاهر شود. معمولاً از دوران نوجوانی به بعد قابل تشخیص بوده و تعرق بیش از اندازه دست و پا از سن ۱۳ سالگی به بعد در بیماران کاملاً مشهود خواهد بود. اگر این بیماری تحت درمان قرار نگیرد، فرد ما بقی عمر خود را با وجود این بیماری سر می کند و این احتمال وجود دارد که ناراحتی های بی شمار دیگری نیز برایش بوجود آید. به عنوان مثال افرادی که دچار انواع تشدید یافته این بیماری هستند،

    حتی در گرفتن فرمان ماشین نیز دچار مشکل می شوند. گاهی اوقات هم در هنگام دست دادن با افراد پس از یک جلسه کاری مهم دچار مشکل خواهند شد. به هر حال بدون در نظر گرفتن موقعیت فردی افراد، این اختلال می تواند مشکلات عدیده ای را در زندگی بیماران ایجاد کرده و اعتماد به نفس آنها را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

    تعریق زیاد بدن و بوی بد عرق، از آزار دهنده ترین پدیده های فیزیولوژیک بدن آدمی است که بسیاری از افراد را گرفتار کرده، ضمن ایجاد اختلال در روابط اجتماعی، آنها را به صرف هزینه های زیادی بابت رفع بوی بد عرق و خوشبو کردن خود وادار می سازد. آنچه در این مقاله از نظر خوانندگان محترم می گذرد نگاهی گذرا به علل حدوث این اختلال و ارائه راهکارهای ساده و توصیه های طب سنتی جهت رفع بوی عرق می باشد که امید است مورد استقبال و استفاده علاقه مندان قرار گیرد.

    تعریق، مکانیسم طبیعی بدن جهت حفظ تعادل دما و آب و دفع سموم و مواد زاید می باشد و توسط غدد عرق که در تمام سطح بدن و با تراکم بیشتر در نواحی کف دست و پا و پیشانی و زیر بغل قرار دارند، انجام می گیرد. گرما، رطوبت، تنشهای عصبی، عملکرد اعضای داخلی بدن همچون قلب،کلیه و دستگاه عصبی و مصرف بعضی داروها مثل داروهای قلبی و داروهای روانپزشکی و مصرف غذاهای تند و گرم در تشدید تعریق موُثرند.

    عرق کردن در واقع پاکسازی بدن از راه پوست است که با خاصیت ضدعفونی کنندگی خود سطح پوست بدن را نیز گندزدایی می کند فلذا تا وقتی ترشح آن از حد طبیعی فراتر نرفته و بوی بد و آزار دهنده آن شخص را اذیت نکرده باشد، اقدام درمانی جهت رفع آن انجام نمی گیرد اما وقتی ترشح غدد عرق از حد طبیعی خود فراتر رفت،

    چون مانع تنفس راحت پوست شده و با ماندن روی پوست بستر فعالیت میکروبها را فراهم نموده و باعث متصاعد شدن بوی بد از پوست بدن می شود، رفع آن دغدغه خاطر فرد شده او را جهت درمان به تکاپو وادار می کند. در این حالت بهتر است ابتدا توصیه های ذیل رعایت گردد و در صورت عدم افاقه، نسخه های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

    • میلاد

     توصیه هایی جهت دفع بوی عرق بدن

     ۱-چون بوی بدن ناشی از فعالیت باکتریها روی عرق می باشد، با شستن بدن با آب و صابون خصوصا آب سرد و بویژه در نقاطی که بیشتر بو می گیرد مثل زیر بغل و کشاله ران می توان بوی عرق را کنترل کرد. تعداد دفعات شستشوی بدن بستگی به شدت فعالیت غدد عرق و میزان بد بویی آن دارد.

     ۲-غذاهای پروتئینی، چرب و ادویه ها مثل ماهی، ادویه کاری، کله پاچه، … از جمله مواردی هستند که در تشدید بوی بدن مؤثرند فلذا اجتناب از این ترکیبات توصیه می شود.

     ۳- استفاده از لباسهای نخی و کتانی و تعویض به موقع البسه زیر، در رفع بوی بد بدن مؤثراست.

     ۴- ازاله موهای زیر بغل و ناحیه ران خصوصا با استفاده از داروهای سنتی موبر، مانع ماندن طولانی مدت عرق و بد بویی این نواحی می شود.با شستن بدن با آب و صابون می توان بوی عرق را کنترل کرد

     ۵-استفاده ازکفشهای روباز و صندل خصوصاً در فصل تابستان، مانع تشدید تعریق پا و بدبویی آن می شود و برعکس پوشیدن کفشهای لاستیکی و پلاستیکی از تنفس مطبوع پاها جلوگیری کرده، بد بویی آن را تشدید می نماید.

     ۶- به کسانیکه از بوی بد پاهای خود در عذابند توصیه می شود پاهایشان را مرتباً با آب گرم و صابون بشویند و پس از شستن، کاملاً خشک نموده از پودر مخصوص پا یا نشاسته ذرت یا پودر بچه داخل کفشها استفاده نمایند.

     ۷- استحمام درون وان حمام که یک فنجان آب گوجه فرنگی داخل آن ریخته شده، از دیگر روشهای رفع بوی نامطبوع عرق بدن است.

     ۸- قرار دادن پاها در محلولی مرکب از نصف فنجان نمک و یک لیتر آب، در کنترل تولید عرق موثر است. همچنین می توان مقداری چای را در یک لیتر آب دقایقی جوشاند و پاها را بمدت نیم ساعت داخل آن قرار داد و پس از خشک کردن پاها، از پودر بوگیر ضد عرق استفاده کرد تا به مرور بوی بدپاها رفع شود.

     ۹-تعادل در مصرف غذاهای تند و پر ادویه مثل پیاز، موسیر، فلفل، پیازچه، سیر و تره فرنگی از راههای دفع بوی بدپا می باشد. بهتراست غذاها بو و طعم تند نداشته باشند.

     ۱۰- استفاده از پودر گیاهان معطر داخل کفش و استعمال بوگیرهای حاوی پودر زغال جهت کاهش تعریق پاها و مهار بوی بد آنها مؤثر است.

 20. فاروق

  سلام اقای دکتر خسته نباشید ، من ٢٢ سالمه ، من هم مثله کل این دوستان عرق زیاد میکنم ، از دوران کودکیم همین مشکلو داشتم الان هم دارم رفتم پیش دکتر ولی یه ازمایش نوشتن یا قرص اعصاب بهم دادن ولی خوب نشدم ، کلافم کرده نه سرما میدونه چیه نه گرما ، کل بدنم خیس خیس میشه بیشترم از صورت گردن و پشتم به پایین عرق میکنم حتی پاهام ، میتونید راهنماییم کنید مرسی جوابمو بدید لطفا که مشکل کجامه

 21. شاهرخ خان

  سلام دوستان من وقتی با یکی مخصوصا دختر حرف میزنم خیلی عرق میکنم یادمه یه باراز تو کوچه رد میشدم چند تا دختر خانوم میومد طرفم ز یه آدرس پرسیدن وقتی رفتن تمام تنم خیس عرق شد به نظرتون چیکار کنم

  • مهرزاد

   سلام شاهرخ خان دلیل عرق شما یا واسه استرس یا خجالتی بودن اینم درمان عرق کردن زیاد و شدید
   هرچند علاجی برای تعریق زیاد موضعی اولیه وجود ندارد، راههایی برای کنترل شدت آن موجود می باشد، این راهها شامل:
   ضدعرق ها (Antiperspirants) – اسپری ها، لوسیون ها و مام های ضدعرق که در داروخانه ها موجود هستند می توانند به شما کمک نمایند.
   یونتوفورزیس (Iontophoresis) – در این روش از جریان های کم شدت الکتریکی برای غیرفعال کردن غدد عرق زا استفاده می شود.
   داروها – بعضی از داروها غدد عرق زا را از تولید عرق باز می دارند.
   بوتاکس – تزریق بوتاکس، بطور موقت غدد عرق زا را غیرفعال می کند. این نوع درمان روشی تایید شده برای عرق زیر بغل می باشد.
   جراحی – یکی از راهها قطع کردن یکی از اعصاب درون قفسه سینه بوده که محرک تعریق زیاد است. راه دیگر برداشتن تعدادی از غدد عرق زا میباشد.
   تعریق ثانویه نیز اغلب قابل درمان می باشد، اما درمان اصلی آن بسته به علت آن متفاوت می باشد. برای مثال تعریق زیاد ناشی از تیروئید پرکار، با درمان بیماری پرکاری تیروئید درمان می شود. تعریق زیاد ناشی از دیابت، معمولا به به تعادل رسیدن گلوکوز خون درمان می شود.

 22. melika

  با عرض سلام خواهش مندم پاسخ دهید ایا تعرق کف دست و پا علاعم سراطان است؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من چند علاعم دیگر هم دارم

  • دکتر واسعی

   با سلام برای درمان تعریق زیاد کف دست و پا یا ناحیه زیر بغل داروهای موضعی که حاوی آلومینیوم کلراید است با غلظت ۲۰ تا حداکثر ۵۰ درصد تجویز می‌گردد که فرد بایستی این داروها را شبانه به کف دست‌های خود بمالد و در درمان اولیه از غلظت پایین شروع به درمان می‌کنیم و در صورت جواب ندادن غلظت داروهای با غلظت بالاتر تجویز می‌شود.قابل ذکر است که این بیماریزمینه‌های ارثی دارد، در کودکان بیشتر است و با افزایش سن بهبود پیدا می‌کند، اما در برخی این بیماری ماندگار است موفق باشید

 23. neda

  سلام ۳۴ سالمه منم همیشه عرق میکردم ولی امسال بیش ازحده. حتی توی حموم هم عرق میکنم و موقع لباس پوشدن لباسام بومیگیره. وهمینطور اگه بعداز ی بیرون رفتن کوتاه بیام خونه همه شاکی میشن و باید دروپنجره رو باز بذارم خودم هم ازبوی عرقم اذیت میشم اگه عطری هم استفاده کنم بدتر میشه. لطفا راهنمایی کنید؟؟؟ ممنون

 24. قادر

  سلام عرق کردن زیاد می تواند فقط عذاب آور و ناراحت کننده باشد اما بعضی اوقات این تعریق زیاد ناشی از بیماری می باشد عموما تشخیص علت زیاد عرق کردن برای افراد عادی ممکن نیست تعریق زیاد ممکن است علامت مشکلات تیرووید دیابت و یا عفونت باشد تعریق زیاد در افراد مبتلا به اضافه وزن نیز نسبت به سایر افراد شایع تر می باشد خبر خوب اینکه اکثر موارد تعریق زیاد بی خطر هستند

 25. محمود

  سلام. منم مثل سایر این دوستان از عرق کردن سر و صورت در عذابم فقط خدا رو شکر بد بو نیست ولی همش باید به این اون جوابگو باشم که علت این همه عرق کردن چیست یعنی خدا نکنه بخوام یه وقت چند لحظه کار جسمی انجام بدم اندازه یه استخر آب از بدنم خارج میشه واقعا بد کوفتیه نمیدونم چه کنم. از پاسخ ها هم که دادین هیچ کدوم از بین برنده آن نیست.

 26. مینا

  سلام من دختری ۱۶ ساله هستم که خیلی خیلی زیاد عرق میکنم حتی توی زمستان گاهی هم عرق سرد از ناحیه ی سر و پیشانی عرق می کنم و خیلی کم زیر بغل گه آنقدر عرق زیاد است که لباسمم به طور کامل خیس می شود همه ی آزمایش ها را انجام دادم ولی نتیجه منفی بود حالا هم عروسی خواهرم است و می ترسم عرق کنم و آرایشم پاک شود شما چه راه حلی به من پیشنهاد میکنید؟

 27. رويا

  سلام من ۳۰ ساله هستم حجود ۱ یال ورزش سنکین انجام می دم و موقع ورزش به شدت صورتم عرق می کنه و از صورتم می جکه و این باعث شده صورتم لاغر شده و یه کم افتادکی بیدا کرده من باید جی کار کنم که اینقد صورتم عرق نکنه؟ لطفا راهنمایی کنید مرسی

 28. معصوم

  سلام خسته نباشی دختر من تترالوژی فالو داره ده ماهگی عمل جراحی کرده الان سه سالشه حدود سه چهار دقیقه اول خواب تعریق داره ولی بعدش دیگه تعریق نداره.آزمایش تیروئیدش نرماله به نظرتون علتش چیه؟ممنکن میشم جواب بدید

 29. فروه

  سلام.
  من بابام خیلی عرق میکنه.طوری که حتی وقتی از حموم که میاداز سروصورتش قل میخورن عرقا.
  همیشه همییییشه پیشونیش مرطوبه.
  بیرونم که هست پشت لباسش انگار شیرابو گرفتن روش خیسه خیسه. و خوشبختانه هیچ بویی هم نمیده!!
  این اتفاقوجدی نمیگیرن.مخصوصا بابای من که اصلا به دکترو مریضی فکرنمیکنه.
  بنظرتون مشکلی داره؟؟بایدبراش چیکارکنم؟
  راستی حدود۴۰-۴۴ سنش هست.ممنون میشم اگرجواب بدین

 30. ابوالفضل کبیری

  سلام من ۳۰سالمه مدت ۲ماه هست شب زمانی که خوابم خودم متوجه نمیشم عرق شدیدی میکنم طوری که انگاردوش حمام روبازم کردن روم لباسم زیراندازم همه خیس میشه میخواستم ببینم علتش چه ممنون میشم جواب بدیدمچکرم

 31. مسعود

  با سلام . من زیر بغلم با دستام البته دستام خیلی کم عرق میکنه وقتی روی سندلی میشینم یا تو کلاس روی صندلی میشینم عرق میکنه یا وقتی نشستم تلوزیون میبینم عرق میکنه ولی به محض اینکه دراز میکشم دیگه عرق نمیکنه دلیلش چیه .به سنگ کلیه ربطی داره اخه سنگ کلیه هم دارم

 32. الهام

  سلام .برای بوی عرق از سفیداب پنبه رو استفاده کنید.عطاری دارن

 33. ساغر

  سلام،من ۲۵سالم تو دوره شیردهی هستم ده ماه زایمان کردم از شیش ماهگی شیر خودم خیلی کم میخوره،گاهی ی روز کامل از سینه ام تغذیه نمیشه،ی مدت هم هست از قسمت سر و سینه هام عرق میکنم موقع خواب فقط،وفتی بیدار میشم لای موهام و سینه هام خیس عرق،میتونید راهنمایم کنید؟باعث نگرانیم شده،میتونه مربوط به شیر نخوردن باشه،یا مشکلی در بدنم؟!؟

  • مینا

   نه سخت نگیر خانم
   کاهش استروژن

   یک روز بعد از زایمان، سطح استروژن خون مادر به شدت افت می‌کند و این روند تا چند هفته و چند ماه بعد نیز به حالت قبل بازنمی‌گردد. کاهش استروژن می‌تواند در مادر تازه زایمان‌کرده با این علامت‌ها از خفیف تا شدید بروز کند؛ تپش قلب و حمله‌های ترس، گرگرفتگی و عرق شبانه، ضعف حافظه، غمگینی خفیف تا افسردگی شدید، کاهش تمایل جنسی، خشکی مهبل و کاهش تمایل به بیرون رفتن از خانه یا مراقبت از خود. همسر و مراقبان مادر باید از او درباره این علامت‌ها پرس‌وجو کنند. اغلب پزشکان با سنجش سطح استروژن خون و تجویز استروژن طبیعی در مواردی که استروژن به شدت پایین باشد، مشکل را در مواردی که علایم مادر را بسیار آزار می‌دهد حل می‌کنند.

   به‌خاطر افت شدید سطح استروژن تعریق شبانه نیز در مادران جوان به‌وجود می‌آید. معمولا ۴-۳ هفته ادامه دارد و بهتر است آن را تحمل کنید. قبل از خواب یک حوله مناسب روی ملحفه تخت، پهن کنید تا با جذب عرق مانع احساس ناخوشایند خیسی و بیدارشدن مکرر شما شود.

 34. ناصر

  با سلام
  ضمن تشکر
  جوانی ۲۶ساله(مرد) هستم. ۴ سالی است زمانی که کار سنگین مثلا اسباب کشی ب مدت طولانی انجام میدهم و بیش از حد خسته میشوم موقع استراحت و هنگام خوابیدن زمانی ک ب پهلو میخوابم سمت بالای بدنم گرم تر و تعریق کرده و خیس عرق میشود در حالیه آن قمست از بدنم که پایین است کاملا عادی و خنک است. وقتی هم صاف دراز بکشم تعریقم یکطرفه نیست،‌ آزمایش دادم مشکلی در ازمایشاتم دیده نشده،‌،‌نگران هستم ک نکند عفونتی یا مشکل خاصی وجود داشته باشم؟؟؟؟ لطفا مرا راهنمایی کنید: متشکرم

 35. وحید

  سلام من ۱۵ سالمه اهل اردبیلم . هوای اردبیل هم اکثر اوقات سرده و من همیشه عرق میکنم به طوری که دست و پاهام همیشه خیسه و از زیر بغل ها تعریق نستا کمتری دارم و فرقی نمیکنه تابستون باشه یا زمستون ادم چاقی نیستم یعنی لاغرم لطفا راهنماییم کنید

 36. علی

  سلام خسته نباشید .فکر کنم عرق کردن من از همون بچگی تا بحال است و بیشتر مواقع هم عرق پیشونی و صورت هست که خیلی آزار دهندست .. من حتی بعضی اوقات در دمای عادی اتاق هم عرق میکنم یا وقتی برای یه لحظه زیر نور افتاب میرم و بیشتر موقعی که سرکلاس هستم بیش از حد عرق میکنم

  و بخاطر همین عرق کردناست که از کرم ضد افتاب استفاده نمیکنم ..چون وقتی عرق میکنم با کرم قاطی میشه و یه حالت تیرگی به صورتم دست میده .
  لطفا کمکم کنید چون خیلی آزاردهنده ست .با تشکر ممنون ..

 37. سیوان

  با سلام کودک ۳ساله دارم کم کاری تیرویید دارد وخیلی عرق میکند بخصوص در موقع خواب ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  • رضا

   بهتره به پزشک مراجعه کنید

 38. حسن

  باسلام من حدودا پنجاه سالمه تقریبا هفته یک تا سه بار هنگام خواب عرق میکنم و بیشتر در ناحیه گردن می باشد.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • ورزشکار حرفه ای

   بهتره به پزشک مراجعه کنی

   آیا برای وزن کم کردن هنگام ورزش باید زیاد عرق کنم ؟

   خیر – عرق کردن زیاد هیچ تاثیری روی کاهش وزن ندارد و باید هنگام ورزش از لباس نخی گشاد یا Dry fitاستفاده کنید تا دمای بدنتان به سهولت تبادل شود شاید این تصور از وزن کم کردن ورزشکاران قبل از وزن کشی با پوشیدن لباسهای نایلونی و تعرق زیاد ناشی شده اما باید توجه کنید که این روش یک روش موقت برای کم کردن وزن آنهم به میزان کم ( حداکثر یک تا دو کیلو ) می باشد .

   لاغری یعنی از دست دادن چربی.. نه اب بدن ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
   خیلی ازورزشکارا ومتاسفانه مربیهای به تصور غلط ازشاگرداشون میخوان که توی فصل گرما یا تمرینات سخت و با شدت های بالا ازشاگرداشون میخوان که ازگرم کن استفاده کنن اینکار جزآسیب رسوندن به بدن هیچ کارایی نداره وباعث میشه پوستی آویزان داشته باشید ودچارعارضه های کم آبی مثل تحلیل عضلات ، لرزش بدن،افت فشارخون،و گرما زده گی و خیلی موارد دیگه بشین.

  • بهزاد

   ۸ علت تعریق زیاد در خواب
   پزشکان اغلب با بیمارانی مواجهه می شوند که از تعریق شبانه (night sweat) شکایت دارند. تعریق شبانه مشکلی است که در آن فرد موقع خواب، احساس گرما و حرارت زیادی می کند و در اثر این گرما، خیلی عرق می کند، طوری که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خیس می شود و این تعریق زیاد در اثر گرمای هوای اتاق نیست. پس تعریق شبانه همان تعریق زیاد در خواب است.
   تعریق شبانه
   اگرچه تعریق شبانه مشکلی آزاردهنده است، ولی معمولا در اثر یک بیماری رخ نمی دهد.

   اگر هوای اتاق خواب شما گرم باشد و یا موقع خواب لباس زیادی بپوشید، مطمئناً در خواب عرق خواهید کرد و این مسئله طبیعی است.

   تعریق شبانه در حقیقت مشکلی است که در آن فرد در طی خواب، احساس گرما و حرارت زیاد می کند و در اثر این گرما، خیلی عرق می کند، طوری که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خیس می شود و این تعریق زیاد در اثر گرمای هوای اتاق نیست.

   در یک مطالعه روی ۲۲۶۷ بیمار، ۴۱ درصد آن ها بیان کردند که در طی یک ماه قبل دچار تعریق زیاد در خواب شده اند. لذا این مشکل در بین افراد شایع است.

   توجه به این مسئله مهم است که جدا کردن و تشخیص حالت گرگرفتگی (احساس گرما و قرمزی صورت و یا بالاتنه) از تعریق زیاد شبانه سخت است.

   علل زیادی باعث تعریق زیاد در خواب می شوند. پزشک باید در مورد وضعیت سلامتی و بیماری های شما سوال کند و آزمایش های لازم را تجویز نماید تا تشخیص دهد که آیا یک بیماری باعث تعریق زیاد شبانه در شما شده است یا نه؟

   در اینجا برخی از علل تعریق زیاد در خواب را بیان می کنیم.
   داروهای ضدافسردگی از رایج ترین داروهایی هستند که منجر به تعریق شبانه می شوند
   ۱- یائسگی: گرگرفتگی در اثر یائسگی می تواند در شب رخ دهد و باعث تعریق زیاد در زنان یائسه گردد. این موضوع یکی از علل شایع تعریق در زنان است.

   ۲- تعریق زیاد ناشناخته: تعریق زیاد ناشناخته حالتی است که در آن بدن همیشه و بدون علت مشخصی، عرق زیادی تولید می کند.

   ۳- بیماری های عفونی: سل یک بیماری عفونی است که باعث تعریق زیاد در خواب می شود. همچنین عفونت های باکتریایی مثل اندوکاردیت (عفونت دریچه های قلب)، استئومیلیت (عفونت استخوان) و آبسه (دمل چرکی) نیز باعث تعریق شبانه می شوند. تعریق شبانه یکی از علائم بیماری ایدز نیز است.
   تب مالت یا بروسلوز نیز یک عفونت باکتریایی است که باعث تعریق زیاد در خواب می شود.

   ۴- سرطان ها: تعریق شبانه یکی از علائم زودرس برخی سرطان هاست. بیشترین سرطانی که باعث تعریق شبانه می شود، سرطان بافت لنفاوی یا لنفوم است، مثل لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین. اما افرادی که نمی دانند دچار سرطان هستند، علائم دیگری نیز دارند مثل کاهش وزن بی دلیل و تب.
   لوسمی که نوعی سرطان خون است نیز باعث تعریق شبانه می شود.

   مصرف داروهای ضدافسردگی
   ۵- داروها: مصرف برخی داروها نیز باعث تعریق شبانه می شود.
   داروهای ضدافسردگی از رایج ترین داروهایی هستند که منجر به تعریق شبانه می شوند. ۸ تا ۲۲ درصد افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند، دچار تعریق شبانه می شوند.
   سایر داروهای مربوط به بیماری های روانی نیز باعث تعریق شبانه می شوند.
   داروهای کاهش دهنده تب مثل آسپیرین و استامینوفن نیز گاهی اوقات باعث تعریق زیاد می شوند. داروهای زیادی هستند که می توانند باعث گرگرفتگی و تعریق شوند.
   هورمون درمانی یعنی مصرف داروهایی که میزان هورمون های بدن را تنظیم می کنند نیز باعث تعریق شبانه می شود.
   داروهای کاهش دهنده قند خون نیز باعث تعریق شبانه می شوند.

   ۶- هیپوگلیسمی: کاهش قندخون یا هیپوگلیسمی نیز باعث تعریق زیاد می شود. بیماران دیابتی که انسولین و یا داروی قند مصرف می کنند، ممکن است در خواب دچار کاهش قندخون و در نتیجه تعریق شوند.

   ۷- اختلالات هورمونی: تعریق زیاد یا گرگرفتگی می تواند در اختلالات هورمونی مختلفی دیده شود، مثل سندرم کارسینوئید، پرکاری تیروئید و فئوکروموسیتوم.
   فئوکروموسیتوم، توموری خوش خیم در غده فوق کلیه است که باعث ترشح بیش از حد هورمون های اپی نفرین و نوراپی نفرین می شود. بالا رفتن این هورمون ها در خون باعث رنگ پریدگی، تند شدن ضربان قلب، تعریق زیاد، ضعف، سردرد و افزایش فشار خون می شود.
   اگر تعریق در خواب همراه با تب و سایر علائمی مانند کاهش وزن بی دلیل بود، باید به پزشک مراجعه کرد
   سندرم کارسینوئید مجموعه ای از علائم ناشی از ترشح هورمون سروتونین و سایر مواد از تومورهای کارسینوئید دستگاه گوارش است. علائم آن شامل گرگرفتگی صورت، اسهال، تعریق زیاد، تندی ضربان قلب و افت ناگهانی فشارخون است.

   ۸- بیماری های مغز و اعصاب: برخی بیماری های عصبی مانند دیس رفلکسی اعصاب خودکار (در اثر تحریک در پایین سطح ضایعه نخاعی در بیماران نخاعی به وجود می آید)، سیرنگومیلی (کیست پر از مایع در نخاع) ، سکته مغزی، آسیب اعصاب خودکار می توانند باعث تعریق زیاد شوند. البته این موارد شایع نیست.

   چه موقع نزد پزشک برویم؟
   اول باید مطمئن شوید که هوای اتاق خواب شما گرم نباشد، یا لباس زیادی موقع خواب نپوشید و یا رختخواب شما گرم نباشد (جنس ملحفه و تشک و بالش). اگر این موارد وجود نداشت و تعریق زیاد در خواب ویژگی های زیر را داشت، نزد پزشک بروید:
   – همیشه دچار تعریق شبانه بودید.
   – مانع از خوابیدن شما می شد.
   – همراه با تب و سایر علائمی مانند کاهش وزن بی دلیل بود.

 39. شهرام

  سلام و خسته نباشید .
  من چند مدت از محلول ترکیبی آلومینیوم و کلراید با الکل استفاده کردم و خوب هم جواب داد . خیلی راضی هستم . فقط پوست زیر بغلم کمی زرد رنگ شده که به همین دلیل استفاده از آن را متوقف کردم . با این وجود هنوز زردی پوست زیر بغلم از بین نرفته . شما چه راه حلی رو پیشنهاد می کنید ؟!
  ممنون . شهرام .

 40. iranianstar

  آیا زیاد عرق میکنید ؟

  آیا از دستان همیشه خیس خود رنج میبرید ؟

  آیا زیر بغل و کف پاهایتان همیشه خیس است ؟

  آیا از روبرو شدن با اشخاص واهمه دارید ؟

  آیا از بوی عرق خود شرمسارید ؟

  دیگر نگران نباشید.

 41. فاطمه

  با سلام و عرض خسته نباشید
  میخاستم در مورد شوری عرق در بیماران فیبروزکستیک بپرسم.بنده خواهرزاده ای دارم که سن شان چهارسال ونیم است هفته گذشته دکتر براشون تست عرق نوشته اند که نتیجه تست عدد ۸۵ بوده است و دکتر با قاطعیت به ما گفته اند که سی اف دارند. حال میخام از شما بپرسم چقدر رزیم تغذیه ای بر این تست اثرگذار است چون از یک ماه قبل از تست از یک مکمل غذایی مصرف کرده حاوی کلر و سدیم نیز بوده و به دلیل اگاهی نداشتن میزان مصرف مایعات را رعایت نکرده بودن ایا این دو عامل میتواند بر شورتر شدن عرق اثرگذار باشد ضمن اینکه دکتر های دیگر بر عقیده اند که او کودک سالمی است و تنها اسم کودکان دارد و نه سی اف.از پاسخگویی شما متشکرم

 42. فاطمه

  با سلام

 43. سینا

  سلام ایا لیزر درمانی ای برداشت غدد عرق زیربغل را تایید میکنید

  • مهدی

   درمان تعریق بیش از حد به روش سمپاتکتومی انجام میشه این بسته به خودنون داره اگه واقعا مشکل ساز هست واستون میتونید انجام بدین و بهتره از کسی که این عمل کرده بپرسید ببینید راضی بوده یا نه

 44. محمد

  سلام .ببخشید برای درمان تعریق به چه متخصصی باید مراجعه کرد؟؟؟پوست؟؟؟؟

  • رضا

   متخصص غدد باید بری

 45. جواد

  سلام من۱۷سالمه زیر بغلم زیاد عرق میکنه در ضمن ادم کم مویی هم هستم هنوز صورتم مو در نیاورده من خودم شک دارم که پرکاری تیرویید دارم لطفا راهنماییم کنید ممنون

 46. حسن

  باسلام موقع عرقکردن طرف راست من عرق میکند طرف چپ من نه علت چیست لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 47. شهی

  یعنی عاشق اون دلیل ۱۳ تعریقتون شدم

 48. sara

  سلام.من به محض این که عصبی میشم به شدت عرق میکنم. علتش چیه ؟؟؟!!!!!

  • بهزاد

   یکی از دلایل عرق همینه استرس، عصبانیت و خجالت می تواند دلیلی برای عرق کردن باشد. فشار روحی باعث فعالیت غدد عرق در کف دست ها و پاها می شود. به این دلیل است که هنگام عصبی بودن، دست ها می لرزند.

 49. بهرام

  سلام بهرام هستم.وقتی در جمعی باشم و من موضوع صحبت باشم خیس عرق میشم،موقع درس جواب دادن با اینکه کامل درس رو بلد بودم باز هم سر و صورتم خیس میشد.در دانشگاه از دادن کنفرانس فرار میکردم.الان ۳۰ سالمه و هنوز این مشکل رو دارم،چندین ساله که عذابه شب خاستگاریمو دارم که چ اتفاقی قراره بی افته.لطفا راهنماییم کنید.

 50. اعزام دانشجو

  من هم خیلی عرق می کنم و بعد عرق کردن به شدت دچار تشنگی و خستگی میشم شاید تو خونه یا وقتی به یه جایی میرسم که مجبورم یکم وایستم یا کار خیلی سبکیم میکنم به شدت دچار عرق در ناحیه صورت و پشتم میشم البته من چاق هم هستم ولی باز هم چنان عرق میکنم که چند باری پیش اومده و اطرافیانم اینو بهم گفتن که مثلا با وجود هوای خوب چرا وقتی کار سنگینی انجام نمیدم این همه عرق میکنم

 51. راضیه

  سلام یکی از بستگانم از جنس مرد است . زمانی که می خواهند بخوابند عرق شدید می کنند که حتی لباسهایش خیش می شود . لطفا” راهنمایی بفرمایید

 52. حامد حوری پروین

  با سلام خدمت شما من که ورزش کشتی میرم نمیتونم خوب کشتی بگیرم پا هام کف دستام زیر بغلام خیلی عرق میکنن تو تمرین با این زیر بغل که عرق میکنه مشکلی ندارم تو بیرون با زیر بغله درگیر میشم خخخ تمام تیشرتامو خیس خالی میکنه خواستم ببینم قرصی هست ؟

 53. nazanin

  سلام..خسته نباشید..من حدود یکساله ک وقتی ورزش میکنم،پیاده روی میکنم، یا فعالیت بدنی زیاد دارم سریع صورتم عرق میکنه و بعدش داغ میشه و نهایتا سردرد..اگه صورتمو خشک کنم و در معرض هوای سرد قرار نگیرم خوب میشه..اما خوب همیشه ک نممیشه تو خونه قایم شم..قبلا اینجوری نبودم..لطفا جوابمو برام به ایمیلم بفرستین..خیلی حیاتی..بازم ممنون و قدردان زحماتتونم

 54. بهینه سازی سایت

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به
  این خوبی سپاسگزارم

 55. مریم

  سلام سوال من اینه که چرا بوی عرق من انقدر بده مثل بوی سرکه.حجم زیادی نداره تمام بدنم اینجوریه تازه از حموم بیام بیرونم همینطوریه بهداشت وخیلی رعایت میکنم از بهترین دئودرانت استفاده میکنم فایده نداره.آیاخوردن قرص کلوروفیل مشکل وحل میکنه یا نه از داروی دیگه ای میشه استفاده کرد؟

 56. مهرناز

  باعرض سلام و خسته نباشید
  من تقریبا ۶ماه ک زایمان کردم و الان باشگاه میرم (کمپ شکم پهلو)خیلی عرق میریزم جوری ک وقت نمیکنم پاک کنم سروصورتمو انقدک من عرق میریزم بقیه اینطورنیستند خواستم بدونم ک آیا ضعفه بدنیه این عرق یا ن دارم چربی سوزی انحام میدم باتشکر

 57. ماریا

  سلام من با کوچکترین فعالیتی دچار تعریق شدید سر و صورت میشم طوری که تموم موهام خیس میشه و از صورت و گردنم میچکه حتی قادر به پیاده روی نیستم بشدت این موضوع زندگیمو تحت تاثیر قرار داده ازمایش هم دادم انسولینم حدود ۳۶ و قندم پایین بود ۶۱ حتی گاهی قندم پایین تر هم میاد ایا علت تعریق من افت قنده؟

 58. سبا

  سلام. من هر وقت که کرمی رو به کف دستم بزنم دستم به شدت عرق میکنه طوری که وقتی نگاه میکنم انگار خیس خیس شده و زیر شیر آب گرفتم. ولی فقط مواقعی اینطوری میشه که کرم بزنم ولی اگه کرمو روی دستم بزنم و به کف دستم نخوره مشکلی ندارم. من چند نوع کرمم امتحان کردم با همشون این مشکلو داشتم و فقط وقتی که دستمو بشورم به حالت عادی برمیگرده. میخواستم ببینم علت چیه؟!

 59. حسین

  سلام من ۳۰ سالمه و از ناحیه سر خیلی عرق میکنم و بیشتر در مواقعی این اتفاق می‌افته که فقط مقداری پیاده روی خیلی کوتاه میکنم و وقتی توقف میکنم در کلاس یا مغازه یا جلسه ای داشته باشم که بخوام بشینم حالا با مقدار استرسی که دارم و استرس اینکه وای الان شروع میکنم به عرق کردن و همان ترس از عرق باعث تعریق بیشتر در سر من میشود.فقط واسم جای سواله که چرا با یک پیاده روی در حد ۵ دقیقه و توقف به هر دلیلی شروع به تعریق از ناحیه سر میکنم ؟؟؟ یا وقتی از فضای باز موقع پیاده روی به یک فضای بسته داخل بانک میشم بلافاصله موهام و سرم میشه و استرس عرق کردن باعث تعریق شدید ترم میشه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره