۹ دلیل برای نوشیدن آب
شما اینجا هستید
مباحث عمـومی و متفرقه ی تغـذیه » ۹ دلیل برای نوشیدن آب

آب سالم‌ ترین چیزی است که شما میتوانید بنوشید.

البته منظور ما از آب آن آبی است که میزان کالری موجود در آن صفر می‌باشد!!

 ۹ دلیل برای نوشیدن آب

چون که در بعضی‌ آبهایی که شما از فروشگاه‌ها میخرید اگر دقت کنید می‌بینید که شاید عناصری نظیر شکر، سدیم و کافئین و‌یا هر سه آنها موجود باشد.

۱) آب مایع حیات است
زندگی‌ بدون آب نمی‌تواند جریان داشته باشد.همه ما همیشه باید به مقدار لازم به بدن خود آب تازه برسانیم تا بدن با کمبود آب مواجه نشود.آب میتواند به طور شگفت انگیری داروی بسیاری از بیماریها نظیر سردرد، خستگی‌، درد مفاصل و… باشد.بدن ما چندین هفته میتواند بدون غذا زنده بماند اما بدون آب بیشتر از سه روز نمی‌تواند دوام بیاورد.بیشتر از نیمی از بدن همه ما از آب تشکیل شده است.

۲) آب باعث جلوگیری و درمان سوزش معده میشود
سوزش معده یکی‌ از نشانه‌های کمبود آب در قسمت بالایی دستگاه گوارش ما می‌باشد.یکی‌ از اصلی‌ترین نشانه‌های کمبود آب بدن همین مورد می‌باشد.استفاده از داروهای ضد اسیدی و دیگر دارو‌ها برای مقابله با این درد نمی‌تواند کمبود آب بدن را جبران کند و این درد به واسطه‌ کمبود آب همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.اگر شما دلیل این درد که همان کمبود آب بدن می‌باشد را تشخیص ندهید و همچنان بخواهید از داروهای ضد اسیدی و دیگر قرص‌ها استفاده کنید این امر باعث ایجاد التهاب در معده ، اثنی اشر و دیگر قسمت‌ها میشود که در نهایت نیز این امر منجر به ایجاد سرطان در دستگاه گوارش میشود.

۳) آب باعث هوشیاری کامل بدن میشود
همانطور که مغز شما در صبح به کافیین واکنش نشان میدهد آب نیز برای سایر قسمت‌های بدن همین نقش را ایفا می‌کند.با نوشیدن آب در همان ابتدای صبح بدن به صورت کامل هوشیار خواهد شد همانطور که مغز نسبت به دریافت کافئین واکنش نشان میدهد.البته نوشابه و قهوه جز این موارد به حساب نمی‌آیند.اگرچه هر دو این موارد متشکل از آب هستند ولی‌ به دلیل وجود کافئین در هر دوی آنها باعث از دست رفتن آب بدن به واسطه دفع ادرار میشوند.

۴) آب با افزایش سرعت متابولیسم و کنترل اشتها باعث بهبود سلامت وزن بدن میشود
آب میتواند باعث کاهش گرسنگی شود.کلیه‌‌ها بدون وجود آب کافی‌ نمیتوانند فعالیت خود را به درستی‌ انجام دهند.هنگامی که آب بدن کم باشد مقداری از وظایف کلیه‌ها به کبد محول میشود.هنگامی که کبد برای تولید انرژی چربی‌‌ها را تجزیه می‌کند چون در واقع دارد کار کلیه‌‌ها را انجام میدهد به همین دلیل چربی‌ کمتری در بدن سوزانده میشود.

۵) آب باعث دفع محصولات سمی بدن میشود
آب باعث میشود تا بدن مقدار اضافی نیتروژن، اوره و کتون را دفع کند.این عمل زمانی‌ اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند که رژیم غذایی شما دارای مقدار پروتئین بالایی باشد.شما حتی لازم می‌باشد که به مقدار بیشتری هنگام انجام رژیم‌های پر کالری برای افزایش وزن آب مصرف کنید.

۶) زنانی که بیشتر از پنج لیوان آب در روز می‌نوشند ۴۱% خطر ابتلا آنان به حمله‌های قلبی نسبت به دیگر زنان که کمتر از این مقدار آب می‌نوشند کاهش می‌یابد.اثرات سازنده آب حتی در مورد مردان مفید تر می‌باشد.همه مایعات عین یکدیگر نیستند.مصرف دیگر مایعات نظیر قهوه، چای، آبمیوه، شیر و الکل در واقع خطر ابتلا به حمله‌های قلبی را میتوانند افزایش دهند.

۷) در آزمایشی‌ ۱۰ ساله و بر روی ۴۸۰۰۰ مرد مشخص شد که مردانی که به اندازه کافی‌ آب مصرف میکنند خطر ابتلا آنان به سرطان مثانه به شکل قابل توجهی‌ کاهش می‌یابد.دانشمندان بر اساس این آزمایش دریافتند که به ازای هر ۲۴۰ میلی‌ لیتر مصرف آب اضافه خطر ابتلا به سرطان مثانه ۷% کاهش می‌یابد.

 ۹ دلیل برای نوشیدن آب

۸) هنگامی که آب بدن شما به مقدار کافی‌ موجود نباشد بدن مجبور میشود که از آب درون رگ‌های خونی استفاده کند.در این هنگام قلب مجبور میشود که بیشتر از قبل کار کند و بدن شما مجبور میشود که خون موجود درون قسمت‌های حیاتی بدن را کاهش دهد.کاهش آب بدن میتواند حتی قبل از تشنگی نیز روی بدن اثر گذار باشد.این یک مشکل بسیار جدی می‌باشد زیرا که در این حالت فعالیت کلیه‌ها با مشکل مواجه میشود و نمی‌تواند خون و سایر سایر مواد سمی دیگر را پاکسازی کند.

۹) آب مهمترین ماده‌ ای‌ است که بدن شما به آن نیاز دارد.بین ۵۵-۷۵ درصد وزن بدن افراد بزرگسال از آب تشکیل شده است.آب همچنین در تنظیم سازی همه فعالیت‌های بدن و تنظیم دمای‌ بدن و همچنین حل کردن جامدات و جابجایی مواد غذایی نقش اساسی‌ دارد.سایت ادکوان.بهترین راه برای فهمیدن کمبود میزان آب مشاهده مقدار اوره بدن می‌باشد.ادرار شما همیشه باید به رنگ زرد خیلی‌ کمرنگ باشد اگر تیره تر از این مقدار بود می‌بایست آب بنوشید.احساس تشنگی نیز یکی‌ دیگر از نشانه‌های کمبود آب بدن می‌باشد.در یک روز عادی شاید نیاز نباشد که شما هشت لیوان آب بنوشید اما در بعضی‌ از روز‌ها نیز به دلیل گرمی‌ هوا یا انجام فعالیت‌های ورزشی لازم است که تا ۱۰ لیوان آب مصرف کنید.گزیده حرف ما این است که بخش عمده‌ای‌ از بدن شما متشکل از آب می‌باشد و بدن برای هضم غذاها، سلامتی‌ پوست، گردش مناسب خون، کنترل دمای‌ بدن و خیلی‌ دیگر از فعالیت‌های دیگر به آب نیازمند می‌باشد.

 1. رهام

  برای توصیه میزان مصرف آب بیشتر مواقع از تعداد لیوان استفاده میشه. ده لیوان، هشت یا کمتر از پنج لیوان نباشه.
  این سوال پیش میاد که تعداد لیوان معیار مناسبیه؟ آیا میزان مصرف آب به سایز لیوان، زن و مرد، سن و سال، فیزیک بدنی، شرایط محیطی، نوع رژیم و نوع ورزش بستگی نداره؟! که البته باید داشته باشه که در این صورت میزان مصرف آب بر اساس تعداد لیوان نمیتونه خیلی استاندارد باشه، با من اشتباه میکنم؟!‌

  • احسان

   سلام همانطور که میدانید مقدار مایعی که شما نیاز دارید بستگی عواملی دارد که در اینجا توضیح می دهیم:

   سن: کودکان نیاز به مایعات بیشتری دارند چون تولید ادرار در آن ها بیشتر است.در افراد مسن تر نیز به دلیل شرایط سلامتی خاص و یا احتمال اینکه حس تشنگی را از دست بدهند ممکن است نیاز به آب بیشتر شود.

   جنسیت: مردان نسبت به زنان به مایعات بیشتری نیاز دارند.همچنین خانم های باردار نسبت به دیگر خانم ها به دریافت مایعات بیشتری نیاز دارند.

   وزن: افراد سنگین تر نیاز به آب بیشتر ی دارند.

   سلامتی: بیماری هایی مانند دیابت، فیبروز سیستیک و بیماری کلیوی می تواند نیاز شما را به مایعات افزایش دهند.

   محیط زیست: نیاز به مایعات بیشتر در شرایط آب و هوای گرم و مرطوب یا سرد و در ارتفاعات بالا، افزایش می یابد.

   • محسن

    سلام هیچ دلیل مستندی بر این ادعای تکراری که ما در طول روز به حداقل هشت یا بیشتر از هشت لیوان آب نیاز داریم وجود ندارد.شاید از این گفته تعجب کرده باشید!مؤسسه پزشکی توصیه می کند که مصرف روزانه آب برای مردان معادل حدود ۱۲۵ اونس و برای زنان حدود ۹۱ اونس می باشد که شامل دریافت آب از تمام غذاها و نوشیدنی ها می شود.بسیاری از مردم بدون آشامیدن هدفمند مایعات، آب لازم را برای آبرسانی به بدن بدست می آوردند. در دستورالعمل های رژیمی برای آمریکایی ها گفته است که نوشیدن هدفمند تنها برای کسانی لازم است که در معرض وسایل گرما زا (هوای گرم) و یا متحمل انجام فعالیت شدید هستند.

    • مصطفی

     بدن هر فرد به چه میزان آب نیاز دارد؟
     اگر فردی در طول روز ۲۵۰۰ کیلوکالری دریافت می‌کند باید ۲۵۰۰ سی‌سی آب بنوشد که این میزان معادل ۱۰ لیوان آب است.
     با کاهش بیش از ۱۰ درصد از آب بدن اختلالاتی بروز می‌کنند که اگر این میزان به ۲۰ درصد برسد، مرگ حتمی خواهد بود. برای درک بهتر این مسأله خانمی که ۵۰ کیلوگرم وزن دارد و تقریباً ۲۵ لیتر آب در بدن وی وجود دارد اگر ۲ تا ۵/۲ لیتر آب بدن وی از دست برود اختلالات در بدنش شروع می‌شود…
     بنابراین مهم است که آب بدن کنترل شود. برای این منظور نیاز است که به میزان لازم در طول روز آب نوشیده شود تا بدن کم‌آبی پیدا نکند.
     به علاوه دیده شده حتی اگر ۵ درصد از آب بدن کاهش یابد قدرت تمرکز فرد نیز کم می‌شود.
     به همین دلیل است که وقتی تشنه می‌شوید تمرکز کافی برای انجام دادن کارهایتان را از دست می‌دهید.
     از عوارض دیگر کم‌آبی به هم ریختن تعادل آب و الکترولیت در بدن است. منظور از الکترولیت، املاحی مثل پتاسیم است. این مسأله به خصوص در کودکان مبتلا به اسهال و استفراغ بیشتر قابل مشاهده است و آن‌ها دچار بیماری‌های شدید و حتی مرگ می‌شوند. بهتر است بدانید در گذشته بسیاری از مرگ و میرها در اثر اسهال و استفراغ به دلیل کم‌آبی بوده بنابراین مهم است که تعادل بین آب و الکترولیت در بدن برقرار باشد.
     مسأله بعدی زیبایی و طراوت پوست است. هنگامی که بدن دچار کم‌آبی می‌شود پوست صورت و بدن تکیده و خشک می‌شود.
     کمبود آب حتی یبوست را به دنبال خواهد داشت. افرادی که آب کمی می‌نوشند، مدفوع‌شان سفت است و با تأخیر – هفته‌ای ۲ بار یا کمتر – دفع می‌شود و معمولاً با درد، شقاق و ناراحتی همراه خواهد بود. به همین دلیل وجود آب در برنامه غذایی افراد، لازم و ضروری است.

     دلایل به هدر رفتن آب کدام است؟
     * معمولاً مقداری از آب بدن (نزدیک به یک لیوان) از طریق تنفس یعنی بازدم از دست می‌رود البته در حالت عادی میزان آب از دست رفته از این طریق، خیلی هم زیاد نیست.
     * به علاوه، معادل یک لیوان آب بدن نیز از طریق پوست هدر می‌رود. اما این مقدار آب از دست رفته از طریق آب متابولیکی تأمین می‌شود. لازم به ذکر است که بدن تقریباً روزی یک لیوان آب می‌سازد که به آن آب متابولیک می‌گویند.
     * عامل دیگری که در کاهش آب بدن موثر است در خصوص افرادی است که در محیط‌های خیلی گرم مشغول به کار و فعالیت هستند. معمولاً اگر افراد به مدت ۳ ساعت در چنین محیطی قرار بگیرند، در هر ساعت معادل ۴ لیوان آب از دست می‌دهند. به عنوان نمونه ورزشکاران و افرادی که در ارتفاعات یا محیطی گرم فعال هستند از طریق تعریق، آب بسیاری را از دست می‌دهند.
     به طور کلی حداقل آب مورد نیاز بزرگ‌سالان معادل ۵/۴ لیوان است. در موارد استثنایی حداکثر مصرف آب، در برخی افراد می‌تواند تا حدود ۱۰ لیتر معادل ۴۰ لیوان آب هم باشد.
     مقدار آب مورد نیاز بدن را می‌توان بر حسب دریافت انرژی – کیلوکالری – حساب کرد. در حقیقت باید به ازای هر کیلوکالری، یک سی‌سی آب دریافت شود
     اگرچه احساس تشنگی معمولاً بیدار است و فرد بلافاصله بعد از خشک شدن دهانش آب می‌نوشد اما این حس در مواردی خطا می‌کند. خطای در حس تشنگی بیشتر در سالمندان، بیماران، شیرخواران، کودکان و ورزشکاران وجود دارد. بین ورزشکاران آن‌هایی که فعالیت ورزشی سنگینی انجام می‌دهند یا در رشته دوی ماراتن فعالیت می‌کنند بیشتر بدنشان در معرض کم‌آبی قرار دارد که این کم‌آبی می‌تواند احتمال ایست قلبی را برایشان در پی داشته باشد.
     * یکی دیگر از موارد کم‌آب شدن بدن در مورد افرادی است که تب بالایی دارند. معمولاً فردی که تب دارد، آب بیشتری از بدنش نسبت به افراد عادی تبخیر می‌شود. به علاوه اگر این تب همراه با اسهال و استفراغ باشد می‌تواند کاهش شدید آب بدن و مشکلات ناشی از آن مانند کاهش وزن را برای افراد در پی داشته باشد.
     * شیردهی هم موجب افزایش نیاز بدن به آب می‌شود.

     میزان آب مورد نیاز بدن در روز
     واقعیت این است که نمی‌توان برای تمام افراد، حجم آب یکسانی را برای آشامیدن تجویز کرد. زیرا میزان نوشیدن آب می‌تواند با توجه به فیزیک بدنی و میل افراد متفاوت باشد. به طور مثال مردان روزانه نسبت به زنان به مقدار بیشتری آب احتیاج دارند. همین‌طور فرد مضطرب سریع‌تر از فرد آرام تشنه می‌شود.
     در عین حال عادات غذایی نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. افرادی که به خوردن میوه و سبزیجات گرایش دارند کمتر نیاز به مایعات دارند تا افرادی که بیشتر نان و گوشت مصرف می‌کنند.
     اما جالب است بدانید که مقدار آب مورد نیاز بدن را می‌توان بر حسب دریافت انرژی – کیلوکالری – حساب کرد. در حقیقت باید به ازای هر کیلوکالری، یک سی‌سی آب دریافت شود. به عنوان نمونه اگر فردی در طول روز ۲۵۰۰ کیلوکالری دریافت می‌کند باید ۲۵۰۰ سی‌سی آب بنوشد که این میزان معادل ۱۰ لیوان آب است یا اگر فردی ۱۸۰۰ کیلوکالری انرژی دریافت می‌کند باید معادل ۱۸۰۰ سی‌سی یعنی ۷ تا ۸ لیوان آب بنوشد. البته در شیرخواران به ازای هر کیلوکالری باید ۵/۱ سی‌سی آب نوشیده شود.
     در عین حال میزان دریافت آب بر حسب کیلوگرم متفاوت است یعنی در افراد بزرگ‌سال به ازای هر یک کیلوگرم وزن بدن ۳۵ سی‌سی، در کودکان ۵۰ تا ۶۰ سی‌سی و در شیرخواران ۱۵۰ سی‌سی باید آب نوشید.
     با توجه به میزان بالای دریافت آب در کودکان و شیرخواران می‌توان فهمید که این مسأله درباره آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین به فردی که دچار کم‌آبی شده، توصیه می‌شود آب یا میوه‌های آبداری مانند هندوانه، هویج، پرتقال و سیب بنوشد که به ترتیب ۹۲، ۸۷، ۸۷ و ۸۴ درصد آب دارند.

     توصیه کارشناسان
     به طور کلی پزشکان و متخصصان تغذیه، مقدار ۸ لیوان آب در روز را پیشنهاد می‌کنند و برای افرادی که روزانه به مقدار کافی میوه و سبزیجات مصرف می‌کنند، ۶ لیوان در روز را توصیه می‌کنند.
     برای افرادی که هر روز ورزش می‌کنند، ۸ لیوان آب در روز را کافی می‌دانند.

     • مصطفی

      ارزیابی نیاز نرمال به آب
      دریافت آب برای حیات لازم است و حتی ضروری تر از انرژی است، زیرا اگر بدن قادر است بدون دریافت غذا چندین هفته زنده بماند ، بدون دریافت آب نمی تواند بیش از چند روز به زندگی ادامه دهد.« ونسان» عقیده دارد: پیری و چروکیدگی ناشی از هدر رفتن آب یک بدن جوان است. بدن نوزادان دارای ۸۵ درصد آب است، در صورتی که در ترکیب بدن یک فرد پیر حداکثر ۶۰ درصد آب وجود دارد.
      نیاز به آب دائمی بوده و با مقدار آبی که بدن از دست می دهد متناسب است. از طرف دیگر مقدار آب مورد نیاز بر حسب ترکیب رژیم غذایی، درجه حرارت محیط، کار عضلانی و … تغییر می کند. با افزایش فعالیت ورزشکار آب هدر رفته از بدن او بیشتر شده در نتیجه نیاز او به آب نیز افزایش می یابد. پس سن ورزشکار، میزان فعالیت او، درجه حرارت محیط، نوع غذایی که خورده است و بسیاری از عوامل دیگر بر نیاز او به آب مؤثر است که اگر تأمین نشود، خصوصاً در طول مسابقه، اثرات سوئی بر کیفیت عملکرد ورزشکار دارد.
      برای تعیین میزان نیاز به آب در شرایط طبیعی، بدون در نظر گرفتن گردش و دفع آب ناشی از فعالیت ورزشی سنگین، می توان فرمولcc 1=1 کیلو کالری ( به ازای هر کیلو کالری دریافتی نیاز به یک سانتیمتر مکعب است) را به عنوان نیاز منطقی پذیرفت. یا می توان گفت که وقتی رژیم غذایی تأمین کننده ۳۵۰۰ کیلو کالری انرژی باشد نیاز به آبcc3500 است. به طور کلی، آنچه مطرح می باشد این است که تنها دریافت آب نباید در نظر گرفته شود بلکه آنچه باید مورد توجه باشد دفع آب است زیرا باید به اندازه کافی آب نوشید تا برای حداقل ۵/۱ لیتر دفع ادراری در روز کافی باشد. تا کلیه ها به راحتی مواد زائد را دفع کنند.
      یک راه ساده برای تامین آب بدن ورزشکار این است که قبل و پس از مسابقه او را وزن کنیم و به ازاء هر نیم کیلو کاهش وزن دو لیوان نوشیدنی به او بدهیم.بهتر است بجای آب ساده، آب میوه تازه و خنک با مقدار خیلی کم نمک افزوده(آب پرتقال یا آب گوجه فرنگی با کمی نمک) در اختیارش قرار گیرد چون آب خنک سریعتر جذب شده و به علاوه ویتامینC از دست رفته سدیم و کلر هم تامین می شود.
      دریافت آب و فعالیت:
      – فعالیت های عضلانی با از دست دادن آب برای تنظیم درجه حرارت بدن همراه است و هر چه فعالیت سنگین تر و طولانی تر باشد مقدار اتلاف آب بیشتر است.
      – فعالیت عظلانی با تغییرات همودینامیک (افزایش جریان خون و افزایش فشار خون) که در نتیجه آن حجم پلاسما ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد همراه است.
      کاهش زیاد آب بدن موجب کاهش توان کار بدن می شود (از دست دادن ۲ درصد مایع، معادل ۵/۱ لیتر برای یک فرد ۷۰ کیلوگرمی، موجب کاهش ۲۰ درصد، و از دست دادن ۴ درصد مایع موجب کاهش ۴۰ درصد توان کاری است) بنابراین لازم است یک «سیاست آب» برقرار نماییم، به نحوی که به افراد عادت دهیم قبل از تشنگی آب بنوشند ( زیرا تشنگی یک علامت تأخیری کمبود آب است) تا به منظور جلوگیری از کاهش آب بدن حتی الامکان ذخیره کافی آب در بدن موجود باشد. بر اساس تجربیاتی که در سالهای اخیر انجام شده، می توانیم توصیه کنیم کهدر مدت سه ساعت قبل از شروع فعالیت، در درجه حرارت معمولی ۵۰۰ تا ۷۵۰ میلی لیتر آب به تدریج نوشیده شود تا موجب سوء هضم نشود. با وجود این توصیه می گردد که از نیم ساعت قبل از شروع فعالیت مسابقاتی یا تمرینی مایعات نوشیده نشود.

     • مهدی

      سلام مصرف آب و پیشگیری ازکم آبی و پرآبی در ورزشکاران نیاز به آموزش دارد. برنامه جایگزین کردن مایعات در ورزشکاران نشان می دهد که ورزشکاران باید آگاه باشند که چه مقدار عرق می کنند؟و چه مقدارمایعات نیاز دارند تامایعات از دست رفته راجبران کنند؟
      ورزشکاری که بداند چه اندازه عرق کرده است میداند که به چه اندازه مایعات نیاز دارد. البته میزان عرق کردن بسته به آب و هوا و شدت تمرینات دارد. . بهترین راه محاسبه آب از دست رفته این است که میزان کاهش وزن در طول تمرین به علاوه میزان مایعات مصرف شده در طول تمرین مساوی است با مقدار مایعاتی که بایستی بنوشید
      به عنوان مثال، اگر ورزشکاری در طول ورزش حدود ۷۰۰ گرم ازوزن خودرا ازدست دهد و ۳۵۰ سی سی مایعات بنوشد، باید تقریبا به ازای هر ساعت یک لیتر مایعات درطول تمرین مصرف کند. یعنی درواقع هر ۱۵ دقیقه ۳۰۰ سی سی مایعات بنوشد.
      همچنین ورزشکاران می توانند از طریق بررسی رنگ ادرارشان میزان آب بدن خود را بررسی کنند. ادرار فردی که مایعات کافی نوشیده است لیمویی و فردی که بدنش کم آب است به رنگ تیره است.با دقت به موارد ذکر شده و رعایت آن می توان خطر کم آبی را در بدن به هنگام ورزش کاهش داد.

 2. حمید رضا

  خیلی عالی بود دم شما گرم .

 3. amiro la

  سپاس..

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره