۸ راه برای افزایش دائمی رشد عضلات
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » ۸ راه برای افزایش دائمی رشد عضلات

برای عضله‌ سازی و افزایش قدرت شما مجبورید که یک برنامه داشته باشید.یک برنامه مفید شامل دو جز اصلی‌ می‌باشد که بدون هر کدام از آنها رشد عضلات شما هیچوقت محقق نخواهد شد.

۸ راه برای افزایش دائمی رشد عضلات

۱) شما باید از حرکات اصلی‌ و با کیفیت چند مفصلی استفاده کنید.

این حرکات چند مفصلی حرکاتی هستند که در کمترین زمان ممکن از بیشترین عضلات شما کار میکشند.حرکاتی نظیر پرس سینه، زیر بغل هالتر ‌خم، اسکات، ددلیفت و پرس سر شانه از جمله این حرکات هستند.

۲) تمرینات شما باید با گذشت زمان پیشرفت داشته باشد.

این فرایند باید به وسیله افزایش مقدار وزنه‌ها یا افزایش تعداد تکرار‌ها صورت گیرد.از این فرایند با عنوان اصل اضافه بار نام برده میشود.
اصل اضافه بار چیست؟
اصل اضافه بار به بیان ساده شامل افزایش تدریجی‌ فشار، حجم، تناوب و زمان تمرینات به منظور ایجاد تغییرات لازم در بدن می‌باشد.مورد بحث مقاله ما همان افزایش حجم عضلات می‌باشد.بدن برای افزایش دادن حجم عضلات خود نیاز به یک دلیل بسیار قانع کننده دارد!
چگونه باید پیشرفت کنید؟ به بیان کلی‌ می‌توان گفت که پیشرفت در تمرینات یا به وسیله افزایش مقدار وزنه یا افزایش تعداد تکرار‌ها و یا هر دو این موارد می‌باشد.
برنامه ریزی برای پیشرفت
در زیر برای شما چند نکته را بیان خواهیم کرد تا زمان برنامه ریزی تمرینات خود بتوانید از آنها استفاده کنید.این نکات میتواند در مورد هر فردی اعمال شود.

۳) برنامه ریزی خطی‌ تمرینات
این نوع از تمرینات شامل افزایش تدریجی‌ میزان فشار، حجم و یا زمان تمرینات می‌باشد.برای مثال اگر هدف شما افزایش قدرت و عضله‌ سازی در حرکت پرس سینه می‌باشد بر طبق این سبک برنامه ریزی باید از وزنه‌های سبک و تکرار‌های بالا استفاده کنید.همچنان که تمرینات شما رو به جلو میرود به طور آهسته و پیوسته میزان وزنه‌های شما سنگینتر و تعداد تکرار‌ها کاهش می‌یابد.

۴) برنامه ریزی غیر خطی‌ تمرینات
این نوع از تمرینات شامل تغییرات موج دار در تعداد تکرار ها، حجم تمرینات، فشار، مدت زمان استراحت و سرعت تکرار‌ها می‌باشد.در این نوع تمرینات شما ممکن است در یک هفته از وزنه‌های سنگین و تکرار‌های پایین استفاده کنید، در هفته بعد از آن ممکن است از وزنه‌های متوسط و تکرار‌های نرمال استفاده کنید و در هفته بعد ممکن است که از وزنه های سبک و تعداد تکرار‌های بالا استفاده کنید.تناوب، فشار، حجم و زمان تمرینات ممکن است که هر هفته نسبت به هفته قبل از آن و یا حتی جلسه به جلسه کم یا زیاد شود.

۵) استفاده از تکنیک رست‌ پاز
استفاده از این تکنیک باعث افزایش دائمی قدرت شما خواهد شد.با استفاده از این تکنیک شما میتوانید مقدار وزنه ای‌ که میتوانید در یک جلسه جابجا کنید را به میزان زیادی افزایش دهید.برای مثال در حرکت پرس سینه شما مقدار وزنه را طوری قرار دهید که بتوانید با آن ۲-۴ تکرار را انجام دهید.۲-۳ تکرار را انجام دهید و سپس هالتر را در جایگاه خود قرار دهید.یک استراحت کوتاه ۱۰-۱۵ ثانیه ای‌ انجام دهید و سپس دوباره ۲-۳ تکرار را انجام دهید.قبل از استراحت اصلی‌ خود ۳-۴ بار این فرایند را تکرار کنید.بعد از پایان این ‌ست شما با وزنه ای‌ که می‌توانستید ۲-۳ تکرار انجام دهید اکنون توانسته اید ۸-۱۲ تکرار را انجام دهید.

۶) تکرار‌های انفجاری و قدرتی‌
انجام دادن حرکات تمرینی با یک ریتم یکسان برای مدت طولانی‌ نمی‌تواند باعث رشد عضلات شما شود.شما برای اینکه بتوانید کمی‌ بدن خود را وادار به رشد کنید نیازمند مقداری حرکات انفجاری و قدرتی‌ هستید.به پاهای دوندگان دوی سرعت توجه کنید.بعضی‌ از آنها میتوانند با بدن سازان نیز رقابت داشته باشند.آنها دارای عضلاتی بزرگ و تفکیک شده هستند.دوندگان سرعت در تمرینات خود اکثرا از تمرینات انفجاری و قدرتی‌ استفاده میکنند.از حرکاتی پویا نظیر اسکات پرشی و دیگر حرکاتی که همراه با سرعت میباشند در برنامه خود استفاده کنید نظیر حرکت دو ضرب وزنه برداری یا پرش روی میز.

۷) تمرین دادن عضلات متضاد با استفاده از سوپر‌ست ها
یکی‌ از تکنیک‌های بدن سازان دهه ۷۰ میلادی تمرین دادن دو عضله‌ متضاد با هم به صورت سوپرست می‌باشد.برای مثال تمرین دادن سینه با زیر بغل یا پشت بازو با جلو بازو یا جلو پا با همسترینگ.تمرین دادن این‌گونه عضلات باعث افزایش جریان خون در این مناطق خواهد شد که محیطی‌ مناسب را برای رشد عضلات مهیا خواهد کرد.

۸) ترتیب حرکات تمرینی
این موضوع معمولا توسط اکثر افراد نادیده گرفته میشود اما از اهمیت بسیاری برخوردار است.شما باید حرکات چند مفصلی سنگین خود و همچنین عضلات بزرگ خود را اول از همه در همان ابتدای شروع جلسه تمرین بدهید.برای مثال تمرین دادن جلو بازو در اول جلسه و بعد از آن تمرین دادن عضلات پشت به هیچ وجه نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد.در همان ابتدای جلسه که انرژی شما کامل می‌باشد حرکات چند مفصلی سنگین خود را انجام دهید.به یاد داشته باشید که هدف شما پیشرفت دائمی در تمرینات به منظور افزایش رشد عضلات می‌باشد.

دیگر روش‌های مفید
* یادداشت اطلاعات تمرینی
آیا شما دقیقا میتوانید بگویید که در جلسه قبل برای حرکات تمرینی خود چه مقدار و چه تعداد تکرار را انجام داده اید؟ آیا شما هر هفته در مقدار وزنه‌ها و تعداد تکرار‌ها پیشرفت دارید؟ یا شما همچنان هیچ گونه پیشرفتی را مشاهده نمی‌کنید؟ پس تعداد تکرار ها، ‌ست ها، وزنه تمرینی، اطلاعات غذایی و میزان استراحت خود را همیشه در جایی ثبت کنید تا زودتر به اهداف خود برسید.با این کار شما نه تنها از پیشرفت یا عدم پیشرفت خود آگاه میشوید بلکه میتوانید در زمان‌های لازم تغییرات دقیقی‌ را انجام دهید.

* زمان استراحت بین ‌ست ها
یکی‌ دیگر از عواملی که باید توجه ویژه ای‌ به آن داشته باشید زمان استراحت میان ‌ست هاست.این مورد یکی‌ از مواردی است که اکثر افراد از آن غافل میشوند و باید بدانید که این موضوع میتواند تاثیر بسیار زیادی را روی میزان رشد عضلات شما بگذارد.برای رشد عضلات مدت زمان استراحت برای عضلات کوچک باید ۳۰-۶۰ ثانیه و برای عضلات بزرگ ۱-۲ دقیقه باشد.در باشگاه خود را گول نزنید.شما یک ورزشکار قدرتی‌ نیستید که بخواهید برای هر ‌ست مدت زیادی استراحت کنید تا توان شما به طور کامل بر گردد تا بتوانید رکورد شخصی‌ خود را جابجا کنید! هدف شما تحت فشار قرار دادن هر چه بیشتر فیبر‌های عضلانی به منظور رشد بیشتر عضلات می‌باشد.

* داشتن یک حریف تمرینی
هیچ چیز نظیر یک حریف‌ تمرینی کاربلد نمی‌تواند به شما انگیزه تمرین کردن را بدهد مخصوصا حریف تمرینی که اهدافی مشابه اهداف شما داشته باشد.از مزایای یک حریف تمرینی می‌توان به نظارت در هنگام تمرینات سنگین، کمک کردن در حین اجرای تکرار‌های اجباری، تصحیح فرم حرکات و گفتن جمله‌های انگیزشی اشاره کرد.

* یک برنامه انتخاب کنید و به آن پایبند باشید
یکی‌ از بزرگترین اشتباهات این است که شما به برنامه خود زمان کافی‌ برای پدیدار شدن نتایج را ندهید.بسیاری از بدن سازان بدون اندکی‌ صبر دائم در حال تغییر برنامه تمرینی خود هستند به امید آنکه بتوانند بالاخره یک برنامه کامل پیدا کنند.سایت ادکوان .ولی‌ باید به شما بگوییم که چنین چیزی وجود ندارد.بهترین برنامه همان برنامه ای‌ می‌باشد که شما مدتی‌ کافی‌ به انجام آن پایبند باشید چیزی در حدود ۶-۸ هفته.هر کاری که می‌خواهید انجام دهید میتوانید انجام دهید اما زمانی‌ که یک برنامه را انتخاب کردید به آن پایبند باشید و زمان کافی‌ را به آن بدهید.در زمان اجرای برنامه ممکن است که گاهی هم به نتایج دلخواه خود نرسید اما از کجا می‌دانید که با یک برنامه دیگر میتوانید نتیجه بهتری را بگیرید!

 1. Imaniy

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما.
  بنده طبق نظر پزشک دارم یه قرصی رو مصرف میکنم که تا حدودی به کبد فشار میاد و به دلیلی هم مجبور به رفتن دوره و خوردن کراتین و پروتئین و گلوتامین هستم حالا از شما راهنمایی میخام که چیکار کنم به کبد من فشار نیاد؟ ایا راهی هست؟ مثالا مصرف میوه زیاد یا خوردن آب زیاد یا.. ..

  • احمدرضا

   غذاهای مفید برای کبد به دو گروه عمده تقسیم می شوند:
   ۱- مواد غذایی که فرآیند سم زدایی و تصفیه کبد را افزایش می دهند.
   ۲- مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان که در طی فرآیند سم زدایی از کبد محافظت می کنند.
   در قسمت زیر به ۸ ماده غذایی مهم که برای کبد مفید هستند، اشاره می شود:
   سیر و پیاز
   ۱- سیر و پیاز:
   سیر حاوی آلیسین (یک نوع آنتی اکسیدان) است که یک ترکیب سولفوردار است و برای سم زدایی بهتر و موثرتر کبد لازم است. سیر به کبد کمک می کند تا بدن را از آلودگی جیوه، بعضی مواد افزودنی موجود در غذاها و هورمون استروژن پاک کند.
   انواع کلم
   ۲- انواع کلم (مثل بروکلی، گل کلم، کلم قمری، کلم پیچ و کلم بروکسل):
   کلم ها دارای خاصیت سم زدایی قوی برای کبد هستند. این سبزیجات دارای موادی هستند که بعضی سموم را در بدن خنثی می کنند؛ مثل نیتروزامین های موجود در دود سیگار ، و افلاتوکسین موجود در بادام زمینی.
   همچنین انواع کلم دارای موادی بنام «گلوکوزینولات» هستند که باعث می شوند کبد آنزیم هایی را تولید کند که برای انجام فرآیند سم زدایی لازم هستند.
   آب لیمو ترش
   ۳- آب لیمو ترش تازه در آب داغ:
   آب لیمو ترش تازه را در یک لیوان آب داغ بریزید و اول صبح بطور ناشتا بنوشید(البته اگر ناراحتی معده ندارید). این کار باعث می شود کبد پاک شود و عمل سم زدایی و تصفیه آن افزایش یابد.
   همچنین تولید صفرا را تحریک می کند، معده و روده را پاک می کند و حرکات روده ای را افزایش می دهد.
   چغندر
   ۴- چغندر:
   چغندر، تصفیه ی خون را تقویت می کند و فلزات سنگین را در بدن جذب می کند.
   میو های غنی از آنتی اکسیدان
   ۵- میوه های غنی از آنتی اکسیدان:
   بر اساس مطالعاتی مشخص شده که میوه های زیر بیشترین مقدار آنتی اکسیدان ها را دارند که به ترتیب غنای آنتی اکسیدانی عبارتند از:
   آلو- کشمش- زغال اخته- شاتوت- توت فرنگی- تمشک- پرتقال- گریپ فورت سرخ- طالبی- سیب و گلابی.
   در طی فرآیند سم زدایی یا تصفیه کبد، تعداد زیادی رادیکال آزاد تولید می شود که برای سلامت کبد مضر هستند. آنتی اکسیدان ها از کبد در برابر آسیب رادیکال های آزاد، محافظت می کنند.
   یک بشقاب سیب
   ۶- سیب:
   سیب دارای پکتین است که می تواند به فلزات سنگین موجود در بدن متصل شود (به خصوص در روده بزرگ) و باعث دفع آنها از بدن شود. این کار بار کبدی را کاهش می دهد و ظرفیت سم زدایی آن.
   آرتیشو
   ۷- آرتیشو (کنگر فرنگی):
   آرتیشو تولید صفرا را افزایش می دهد. یکی از کارهای صفرا این است که سموم بدن را از طریق روده پاک می کند.
   ۳۰ دقیقه بعد از خوردن یک گلوله آرتیشو(تصویر بالا)، ترشح صفرا تا صد درصد افزایش می یابد.
   کاسنی
   ۸- سالاد سبزیجات برگی شکل تند:
   این سالاد ترشح و جریان صفرا را در داخل کبد افزایش می دهد و تحریک می کند؛ مثل اندیو(شکل بالا) و کاسنی تلخ.
   * نکته قابل توجه:
   خوردن مواد غذایی که در بالا ذکر شده است، نمی تواند جایگزین داروی تجویز شده توسط پزشک شود و باید همراه با مصرف این مواد غذایی، به توصیه ی پزشک خود در این زمینه نیز عمل کنید.

   • محسن

    سلام ﭼﻨﺪ ﻣﺎﺩﻩ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﻣﻬﻢ ﻭ ﻣﻔﯿﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺒﺪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﺍﻓﺰﻭﺩﻩ ﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﺳﯿﺮ، ﭘﯿﺎﺯ، ﺍﻧﻮﺍﻉ ﮐﻠﻢ،ﭼﻐﻨﺪﺭ، ﺍﺷﺎﺭﻩ ﮐﺮﺩ.
    ﺍﻓﺰﻭﺩﻥ ﭼﻐﻨﺪﺭ ﺑﻪ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﻣﻮﺟﺐ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﻓﻠﺰﺍﺕ ﺳﻨﮕﯿﻦ ﺩﺭ ﺑﺪﻥ ﺑﻪ ﺧﻮﺑﯽ ﺟﺬﺏ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺗﺼﻔﯿﻪٔ ﺧﻮﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﻮﺑﯽ ﺗﻘﻮﯾﺖ ﮐﻨﺪ.
    ﺗﻤﺎﻣﯽ ﮐﻠﻢﻫﺎ ﺧﺎﺻﯿﺖ ﺳﻢ ﺯﺩﺍﯾﯽ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻗﻮﯼ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺒﺪ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻣﻔﯿﺪﻧﺪ ﻭ ﻣﻮﺍﺩﯼ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ (ﮔﻠﻮﮐﻮﺯ ﻧﯿﻮﻻﺕ ) ﺩﺭ ﮐﻠﻢ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻓﺮﺁﯾﻨﺪ ﺳﻢ ﺯﺩﺍﯾﯽ ﻣﯽﮐﻨﺪ .
    ﺳﯿﺮ ﺣﺎﻭﯼ ﯾﮏ ﻧﻮﻉ ﺁﻧﺘﯽ ﺍﮐﺴﯿﺪﺍﻥ ﺑﻮﺩﻩ ﮐﻪ ﯾﮏ ﺗﺮﮐﯿﺐ ﺳﻮﻟﻔﻮﺭ ﺩﺍﺭ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺳﻢ ﺯﺩﺍﯾﯽ ﮐﺒﺪ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻣﻔﯿﺪ ﻭ ﻣﻮﺛﺮ ﺍﺳﺖ .
    ﻣﺼﺮﻑ ﺳﯿﺐ ﻧﯿﺰ ﻣﯽﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﻪ ﻓﻠﺰﺍﺕ ﺳﻨﮕﯿﻦ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺑﺪﻥ ﻣﺘﺼﻞ ﺷﻮﺩ ﻭ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﺩﻓﻊ ﺁﻥﻫﺎ ﺷﻮﺩ.

 2. Imaniy

  ممنون از پاسختون واقعا استفاده کردم حالا این چیزایی که بالا نوشتین محدودیت هم داره مثالا هم سیر بخورم و هم سیب و آب لیموترش در صبح کافیه در هر روز یا زیاده؟ پیشاپیش ممنون.

  • مهدی

   سلام بهترین کار اینه که تنوع رعایت بشه هر روز میتونی از یه نوع مواد غذایی استفاده کنی

   • اشکان

    غذاهای مفید و مضر برای سلامت کبد
    کبد عملکردهای متعددی را بر عهده دارد از جمله: ذخیره سازی گلوکز، مواد معدنی، ویتامین‌ها، و پاک‌سازی و سم‌زدایی خون. کبد بزرگ‌ترین غده در بدن انسان است و سلامت کلی انسان منوط به سلامت کبد است.

    غذاهایی که مصرف می‌کنید بر سلامت و عملکرد کبد شما بسیار موثرند. غذاهای طبیعی ارگانیک بسیاری هستند که برای کبد مفید می‌باشند.

    **غذاهای مفید

    مصرف خوردنی‌های غنی از آنتی‌اکسیدان بهترین راهکار برای حفظ سلامت کبدتان به موازات سلامت عمومی بدن‌تان می‌باشد.

    ۱٫غذاهای غنی از بتاکاروتن

    غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان به پاک‌سازی اثر رادیکال‌های آزاد و مواد مضر در کبد کمک می‌نمایند. سبزیجاتی نظیر چغندر و هویج حاوی آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنوئید و بتاکاروتن می‌باشند. تمام آنتی‌اکسیدان‌ها به پروسه‌ی سم زدایی کبد کمک نموده و از کبد در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کنند. جالب است که متذکر شویم بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) موجود در هویج، یک آنتی‌اکسیدان مفید و موثر می‌باشد؛ لذا مفید است که مصرف هویج را در الگوی رژیم غذایی خود بگنجانید.
    همچنین سیر نیز مفید است و سلنیوم و گلوتاتیون موجود در سیر دارای عملکردی مشابه با آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشند.

    ۲٫غذاهای غنی از ویتامین‌های B، C و E

    غذاهای حاوی مقادیر فراوان از ویتامین‌های B، C و E می‌بایست به صورت روزانه برای تقویت سلامت کبد مصرف شوند. غذاهای غنی از ویتامین C و ویتامین E همانند آنتی‌اکسیدان‌های مذکور بسیار مفید می‌باشند. مواد با خاصیت آنتی‌اکسیدانی به کاهش تخریب ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌نمایند، بنابراین برای تقویت و پاک‌سازی کبد مفیدند. غذاهای غنی از ویتامین ب عملکرد کبد را تقویت می‌کنند و به کاهش احتقان کبدی کمک می‌نمایند. ویتامین ب ۱۲ نیز به متابولیسم چربی‌ها و بهبود عملکرد کبد کمک می‌نماید.
    بسیاری از غذاها (برای مثال: بروکلی، تخم مرغ، اسفناج، برنج قهوه‌ای، غلات و غیره) حاوی ویتامین ب می‌باشند. بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات نیز حاوی ویتامین ث می‌باشند از جمله: گوجه‌فرنگی، توت فرنگی، بروکلی، فلفل، مرکبات و غیره.
    سبوس گندم منبع خوبی از ویتامین E و سلنیوم می‌باشد. بادام، آووکادو، گردو، غلات غنی شده، تخم آفتابگردان، کره بادام زمینی، سبزیجات روغنی نیز از منابع خوب ویتامین E می‌باشند.

    ۳٫غذاهای غنی از فیبر

    غذاهای فیبردار برای تقویت عملکرد کبدتان ضروری هستند. استفاده از غذاهای فیبردار نظیر نان‌های دارای غله کامل، برنج و دیگر محصولاتی که حاوی غلات کامل باشند؛ مطمئناً پروسه هضم را تقویت می‌نمایند. میوه‌ها و سبزیجات نیز از محتوای فیبر بالایی برخوردار می‌باشند.

    ۴٫امگا ۳

    مصرف غذاهای غنی از امگا ۳ نیز برای سلامت کبد مهم است. غذاهای مرسوم غنی از امگا ۳ عبارتند از: ماهی‌ها (از جمله : ساردین، سالمون، قزل آلا و…)، مغزها و روغن‌هایی گیاهی (شامل: کانولا، سویا، دانه کتان و کنجد).

    * اطمینان حاصل کنید که از مصرف غذاهای پرچرب و پرکلسترول اجتناب می‌کنید، و اقلام غذایی سالم و روغن‌های غیر اشباع چند زنجیره‌ای مفید برای بدن را مصرف می‌نمایید. تغذیه سالم به حفظ سلامت و عملکرد مطلوب کبدتان کمک شایانی می‌کند.

    **غذاهایی که مضر هستند و باید از آن‌ها پرهیز کنید

    ۱٫ کافئین و الکل

    غذاهای غنی از کافئین و الکل، می‌توانند به عملکرد کبدتان آسیب برسانند. مصرف کافئین، پاک‌سازی کبد را دشوار می‌کند.

    توصیه می‌شود از مصرف بی رویه نوشیدنی‌های غنی از کافئین (به ویژه قهوه و مانند آن) اجتناب کنید و به جای آن‌ها از نوشیدنی‌های سالم و مفیدتری مثل چای سبز استفاده کنید. چای سبز به تقویت ایمنی بدن کمک می‌نماید و محتوای کافئین آن در حداقل است.

    ۲٫ غذاهای پرچرب و حاوی چربی حیوانی اشباع شده

    غذاهایی که پرچرب و حاوی چربی اشباع بالایی هستند، می‌توانند موجب افزایش سطح آنزیم ALT (آلانین آمینو ترانسفراز) کبدی گردند. سطح بالای آنزیم ALT نشانگر تخریب کبدی است. این در حالی است که بسیاری از شیرینی‌جات، فست‌فودها و غذاهای رستورانی حاوی محتوای چربی اشباع بالایی هستند.

    برای مثال در این زمینه یک تیم تحقیق سوئدی یک بررسی را بر روی ۱۸ دانش آموز جوان سالم لاغر اندام انجام دادند. از دانش آموزان مذکور خواسته شد؛ یک الگوی فعالیت بدنی نشسته (کم تحرک) و مصرف ۲ وعده غذایی روزانه در رستوران‌های فست فود را برای مدت یک ماه، داشته باشند. از گزینه‌های رایج رژیم غذایی آنان؛ همبرگر و دیگر غذاهای فست فود غنی از چربی اشباع بود.

    در پایان نمونه‌های خونی افراد جمع آوری گشت و نتایج مطالعه حاکی از افزایش یافتن سطوح آنزیم کبدی ALT در آنان بود. که این امر نشان می‌دهد این الگوی غذایی – رفتاری به کبد آن‌ها فشار مازادی را تحمیل نموده و در نتیجه شانس آسیب‌های کبدی را در دراز مدت افزایش می‌دهد.

    انتخاب غذاهای سالم تأثیر بسزایی را در تقویت و حفظ سلامت کبدتان دارد. فراموش نکنید که کبد مانند قلب اهمیت بسیاری را در ارتقای سلامت شما بر عهده دارد. بهتر است برای بهبود رژیم غذایی خود در جهت حفظ سلامت کبدتان از رهنمودهای یک متخصص تغذیه بهره‌مند باشید. در پایان خاطرنشان می‌کنیم اگر شرایط بالینی یا بیماری خاصی دارید، هرگز خودسرانه و بدون تایید پزشک معالجتان اقدامی را در جهت تغییر الگوی زندگی یا رژیم غذایی خود انجام ندهید. موفق باشید

 3. Imaniy

  با تشکر از این چند دوست عزیز بابت راهنمایی.

 4. حمید رضا

  خواهشاً بنویسید که برنامه را چقدر به کار بگیریم زمان مناسب برای استفاده از برنامه ها را بنویسید ضمناً بیشتر روی برنامه های ورزشی کار کنید سپاس .

 5. shayan

  khaili mamnon az matalebeton khoda ghovat migam be hame dostani ke baraye in sait zahmat mikeshan vaghean az samim ghalb migam kalamat dar tosif zahamat shoma kam miaran

 6. امیدبخش

  با تمیرین خوب و مصرف ممکمل مجاز مثل کراتین و ویتمامین ای و مولتی و یتمامین و خوردن کبسول کلسیم دی به رشد عضله کمک کنید من بزشک عمومی هستم در کشتی کج جان سینا هم کراتین مصرف میکند هورمن رشد خیلی ضر ر دارد استفاده نکید تمرین و خوردن ممکل مجاز

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره