۱) به رژیم غذایی خود سبزی اضافه کنید؛
اغلب فرآورده های دامی مانند شیر و پنیر دارای مواد غذایی لازم مانند کلسیم و پروتئین است. اما هنگام مصرف شیر گاو و یا فرآورده آن، میزان بالای پروتئین موجود در آن خون را اسیدی می کند و باعث می شود بدن برای ایجاد تعادل کلسیم را از استخوان دفع کند و نتیجه آن می شود که بیشتر از میزان کلسیمی که مصرف می کنیداز بدن خارج می شود.

ادامه مطلب ۶ روش تقویت استخوان ها


علاوه بر آن، مولکول های پروتئینی موجود در شیر نسبت به آن چه که سیستم گوارشی انسان قادر به هضم آن است بزرگتر می باشد و در نتیجه سیستم دفاعی بدن این مولکول های پروتئینی را به عنوان یک جسم خارجی و یا آلرژی زا دفع می کند. به همین علت است که اغلب مردم پس از مصرف فرآورده های لبنی احساس خستگی مفرط، کاهش در قدرت تمرکز و تولید بیش از حد مخاط می کنند بدن بعضی افراد نیز فاقد آنزیم هایی مانند lactase که برای هضم درست قند مواد لبنیات لازم است می باشد. مصرف فرآورده های لبنی برای این افراد معده درد، نفخ و اسهال ایجاد می کند. بهترین روش جلوگیری از پوکی استخوان استفاده از کلسیم های قابل جذب موجود در سبزی های برگ دار، حبوب و دانه های خوراکی است.
 

۲) آب پرتقال برای بدن مفید است؛
کلسیم و ویتامین D برای سلامت استخوان لازم است. کلسیم برای تولید و حفظ توده استخوان و ویتامین برای جذب ویتامین C لازم است. به طور معمول شیر بهترین ماده غذایی برای داشتن استخوان های مستحکم است اما بررسی های اخیر نشان داده که بدن قادر است ویتامین C و D را به همان آسانی که از شیر جذب می کند از آب پرتقال نیز جذب کند. علاوه بر آن آب پرتقال سرشار از ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان قوی است که در جذب کلسیم بدن کمک می کند. توجه داشته باشید از آن جا که اسید استیک موجود در آب میوه می تواند مینای دندان را از بین ببرد پس از مصرف این نوع آب میوه دندان های خود را مسواک بزنید.

 

۳) در ساعت های اولیه و آخر روز آفتاب بگیرید؛

نور خورشید ویتامین D تولید می کند که برای سلامت استخوان، عملکرد درست سیستم ایمنی و مقاومت در مقابل سرطان، لازم است.
برای بهره مندی بهتر از نور خورشید قبل از ساعت ۹ صبح و پس از ساعت ۴بعدازظهر در فصل تابستان و قبل از ۱۰صبح و پس از ساعت ۳ بعد از ظهر در فصل زمستان در معرض نورخورشید قرار بگیرید. اما اگر قصد دارید در وسط روز در معرض نور خورشید قرار بگیرید از کرم ضدآفتاب، کلاه و لباس های پوشیده استفاده نمایید.
 

۴) نوشیدنی های گازدار برای سلامت مضر است؛
درست است که یک نوشیدنی خنک به خصوص اگر رژیمی هم باشد در یک روز گرم لذت بخش است و از این که بدون کالری است خیال شما راحت است اما کالری تنها اشکال این نوع نوشیدنی ها نیست، بلکه اسید فسفریک موجود در آن کلسیم استخوان ها راکاهش می دهد. پس اگر خطر بالای پوکی استخوان شما را تهدید می کند بهتر است که از مصرف این نوع نوشیدنی ها بپرهیزید.

 

۵) مکمل های کلسیم را درست مصرف کنید؛
برای جلوگیری از پوکی استخوان از دوران جوانی دست به کار شوید. به طور منظم ورزش های قدرتی انجام دهید و از ۳۵سالگی مکمل های کلسیم را مصرف کنید.

 

۶) ارتباط ریز مغذی با استخوان های مستحکم؛
کلسیم، منیزیم و ویتامین D تاثیر زیادی در حفظ سلامت استخوان بدن دارد درحالی که اغلب ریز مغذی های لازم برای تشکیل استخوان مانند Boron، منگنز، روی، مس و ویتامین مورد بی توجهی قرار می گیرد. به عنوان مثال Boron تاثیر مثبتی روی سوخت و ساز کلسیم، منیزیم، مس، فسفر و ویتامین D در شکل گیری استخوان دارد. بررسی ها نشان داده مکمل های حاوی Boron از دست رفتن کلسیم از طریق ادرار را کاهش می دهد. این ماده در میوه ها، سبزی ها و میوه های مغزدار یافت می شود. ویتامین K موجود در سبزی های برگ دار نیز برای استخوان سازی لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *