گلوتامین چیست و عملکرد آن چگونه است
شما اینجا هستید
گلوتامین » گلوتامین چیست و عملکرد آن چگونه است

گلوتامین چیست و عملکرد آن چگونه است

گلوتامین را می توان فراوان ترین اسید آمینه موجود در عضلات اسکلتی بدن آدمی دانست.

به جرات می توان ادعا کرد که بیش از ۶۱ درصد از کل اسید آمینه های موجود در عضلات اسکلتی از نوع گلوتامین می باشد.

گفته می شود زمانی که به تمرینات شدید و طاقت فرسا می پردازید از میزان گلوتامین موجود در عضلات و حتی کل بدن کاسته شده و همین مسئله نیز با افت محسوس قدرت بدنی و ضعف عمومی و با به تاخیر افتادن ریکاوری همراه می شود.

 

گلوتامین-چیست-و-عملکرد-آن-چگونه-است

گلوتامین چیست و عملکرد آن چگونه است

 

محققین به این نتیجه رسیده اند که در حالت عادی ۶ روز زمان لازم است تا بدن شما بتواند گلوتامین مصرف شده در عضلات را جایگزین کند.

در مورد تاثیر گلوتامین در فرایند عضله سازی و سنتز پروتئین در بافت های عضلانی پیشتر نیز توضیح داده ایم. اما با این وجود باید به عرض برسانم که تحقیقات انجام شده در مورد گلوتامین به وضوح نشان داده است این اسید آمینه به راحتی قادر است تا عضلات را از گزند تجزیه شدن پروتئین در امان نگه داشته و پدیده مخرب آتروفی عضلات را به خوبی مهار کند.
این اسید آمینه که به شکل مکمل نیز تهیه و عرضه می شود در افزایش حجم سلول ها و در تشدید سنتز پروتئین در عضلات نقش مهمی را ایفا کرده و خواص آنتی کاتابولیکی بسیار قدرتمندی نیز دارد.

گفته می شود که گلوتامین تاثیر قدرتمندی در افزایش میزان ترشح طبیعی هورمون رشد در بدن نیز داشته است.

لازم به توضیح نیست که تاثیر هورمون رشد در افزایش حجم و قدرت عضلانی و در تشدید فرایند چربی سوزی بر همگان روشن و ثابت شده است.
کسانی که با تمرینات سنگین قرابتی دیرینه دارند از این حقیقت مسلم آگاهی کامل دارند که پرداختن مداوم به تمرینات شدید بدنی خواه و ناخواه با پدیده تجزیه شدن پروتئین در عضلات همراه می شود. ورزشکاران این پدیده مخرب را به نام پدیده کاتابولیسم می شناسند.

گفته می شود که مصرف مقادیر کافی از این اسید آمینه امکان و احتمال بروز این پدیده در بدن ورزشکاران رشته های قدرتی را به حداقل ممکن می رساند.
این اسید آمینه مخصوصا برای کسانی که در دوره های کات به سر برده و یا به قصد کم کردن از میزان چربی زاید در بدن خود تمرین کرده و یا در رژیم های چربی سوزی به سر می برند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زمانی که ورزشکاران قصد کم کردن از وزن خود را داشته و در عین حال نیز نگران از دست رفتن حجم عضلانی باشند این اسید آمینه برای آنان حکم طلا و کیمیا را پیدا می کند.
بدن شما برای کارکرد طبیعی خود نیاز به این اسید آمینه دارد. زمانی که با تمرین شدید و طاقت فرسایی که دارید بدن را خسته می کنید سیستم ایمنی بدن نیز دچار اختلال شده و ضعیف و ضعیف تر می شود. بدن شما برای تقویت دوباره سیستم ایمنی خود نیاز به وجود مقادیر قابل توجهی از این ماده در بدن دارد.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

این اسید آمینه که امروزه به شکل مکمل نیز ساخته شده و در بازار مکمل فروشان نیز عرضه می شود نه تنها منجر به افزایش سنتز پروتئین در عضلات می گردد بلکه از شدت و میزان تجزیه شدن پروتئین در عضلات نیز به نحو مطلوبی کم می کند.
بدنسازان و کسانی که به ورزش های قدرتی می پردازند برای بهره مند شدن از خواص مطلوب این اسید آمینه در بدن باید روزانه ۱۰ الی ۱۵ گرم از این اسید آمینه را مصرف کنند. این مقدار را می توان در ۲ الی ۳ سروینگ مصرف نمود. به این مهم نیز توجه داشته باشید که در کنار مصرف مکمل های حاوی این ماده طبیعی می توان از طریق رژیم روزانه غذایی نیز مقادیر زیادی از این ماده را وارد بدن نمود.
با روشن شدن ارزش و اهمیت گلوتامین در پرورش اندام کمپانی های مکمل سازی از این ماده در ترکیب بسیاری از مکمل های تولیدی خود استفاده کرده اند به طوری که امروزه کمتر مکملی را می توان مثال زد که در فرمول خود این ماده با ارزش طبیعی را نداشته باشد.
گفته می شود که بهترین زمان برای مصرف مکمل های حاوی این اسید آمینه به هنگام صبح، بلافاصله پس از تمرین و وعده قبل از خواب خواهد بود.
این پرسش در اینجا مطرح می شود که آیا مصرف مکمل های حاوی اسید آمینه گلوتامین عوارضی را نیز به دنبال خواهد داشت و یا نه؟
گفته می شود که گلوتامین حتی اگر در صورتی که به شکل و فرم مکمل نیز استفاده شود عوارض جانبی ناگواری را در پی نخواهد داشت. این اسید آمینه به طور طبیعی در بدن آدمی نیز تولید شده و به همین علت نیز بدن با آن سازگاری بیشتری دارد. اما این گفته هرگز به این معنی نیست که در مصرف مکمل های حاوی این اسید آمینه افراط کنید.

در مصرف این مکمل نیز همانند دیگر مکمل ها رعایت حد تعادل را داشته باشید. استفاده از دزهای غیر معقول و سنگین این مکمل ممکن است منجر به بروز دردهای شکمی و اختلال در کارکرد طبیعی دستگاه گوارش گردد.
اسید آمینه گلوتامین را می توان منبع قابل اطمینانی از نیتروژن و کربن دانست که مصرف آن به احیای ذخایر گلوکوز کمک کرده و فرایند سنتز پروتئین در عضلات را تشدید می کند.

این اسید آمینه از فراوان ترین و در عین حال نیز از مهم ترین اسید آمینه های موجود در بافت عضلانی است که در تسریع فرایند ریکاوری و در تشدید فرایند عضله سازی تاثیرات در خور توجهی را از خود نشان می دهد. در این قسمت از مقاله به گوشه ای از خواص و فواید این اسید آمینه در بدن اشاره می کنیم:
• ارتباط گلوتامین با پدیده پروتئین سازی در عضلات از دیر باز به اثبات رسیده است. با مصرف مقادیر کافی از این ماده می توانید از تجزیه شدن پروتیئن در بافت های عضلانی نیز به خوبی پیشگیری کنید.
• گلوتامین به حفظ حجم سلولی کمک کرده و در بهبود و التیام سریع زخم ها و همچنین در تسریع فرایند ریکاوری نقش مهمی را ایفا می کند.
• مصرف مکمل های حاوی این اسید آمینه ذخایر تهی شده این ترکیب در بدن پس از اتمام تمرینات شدید بدنی را دوباره احیا می کند.
• تحقیقات نشان داده است که مصرف گلوتامین کافی در رژیم روزانه غذایی موجب افزایش میزان ترشح طبیعی هورمون رشد در بدن آدمی می شود.
• گفته می شود که مصرف گلوتامین کافی در طول روز در تقویت سیستم ایمنی بدن نیز موثر واقع می شود. به دلیل اینکه پرداختن به تمرینات سنگین نظیر آنچه که ورزشکاران رشته های قدرتی انجام می دهند موجب تضعیف سیستم ایمنی می شود بنابراین می توان گفت که ورزشکاران رشته های قدرتی بیش از دیگر ورزشکاران نیاز به دریافت این اسید آمینه در رژیم روزانه غذایی خود دارند.
• روده ها که در بدن آدمی وظایف متعدد و مهمی را بر عهره دارند از این ماده به عنوان ماده غذایی با ارزش استفاده کرده و برای تداوم کارکرد طبیعی خود نیاز به دریافت مداوم آن دارند.
• گفته می شود که مصرف مداوم این اسید آمینه در رژیم روزانه غذایی حتی در درمان بیماری های دستگاه گوارش از قبیل زخم معده نیز موثر واقع می شود.
البته این همه نیز بدین معنی نیست که بلافاصله پس از خواندن این مطالب به سراغ مکمل فروش باشگاه خود رفته و سفارش چندین بسته از مکمل های گلوتامین را بدهید. استفاده از غذاهای طبیعی حاوی این اسید آمینه که در مقالات قبلی نیز در این مورد صبحت کرده ایم و در آینده نیز در مورد آن بیشتر گفتگو خواهیم کرد بر مصرف مکمل هایی که اصولا اصلی و یا قلابی بودن آن در بسیاری از موارد بر ما هم پوشیده است ارجحیت دارد.

 

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

 1. سمانه

  سلام مطالبتون بسیار علمی هست وجای تشکر دارد. من دانشجوی تربیت بدنی هستم و موضوع پروژ ه ام تاثیر مکمل بر سرعت ورزشکاران کاراته کار هست .منبه مطالب در مورد گلوتامینی که نوشتید رو میخواستم – و اگر زحمتی نیست میخواستم مکمل هایی رو که روی سرعت تاثیر دارند رو با ذکر منبع بهم معرفی کنید. واقعا از شما سپاسگذارم .منتظر جوابتون هستم

  • omid.

   هه

 2. soheil

  خیلی خوب اموزنده بود مرسی

 3. ارمین

  درود
  من می خوام یه پروتیین ایزوله و یک کراتین بخرم
  الان این مطلب رو خوندم نطر عوض شد به نطر شما بهتر نیست بجای کراتین یک گلوتامین بخرم
  یا هر سه تا رو با هم بخرم.
  (درضمن ایا گلوتامین برای افراد دیابتی که قند کنترل شده دارند (قند بین۹۰ تا ۱۴۰) مضر هست یا نه؟
  سپاس

  • ابوالفضل

   سلام من چندساله دارم تو رشته بدنسازی کار میکنم و از پروتیین کراتین و گلوتامین استفاده میکنم جز اینم هیچ چیز اضافه ای مصرف نکردم و از بدن خوبیم برخوردارم

 4. amiro la

  سپاس…

 5. مهدی

  گلوتامین چیست، چه مصارفی دارد، و چطور مصرف می‌شود؟
  گلوتامین، یک آمینو اسید ضروری مشروط است! یعنی بدن ما قادر به تولید آن می‌باشد، اما با این حال ممکن است همیشه نتواند مقدار کافی از این آمینو اسید تولید کند. در زمان آسیب یا ضربه، مکمل گلوتامین می‌تواند میزان بهبودی را افزایش دهد و عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهتر کند.

  گلوتامین، بصورت درمانی برای بیماران سرطانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و از نظر پزشکی می‌تواند به درمان زخم معده و بیماری التهابی روده نیز کمک کند. ورزشکاران هم برای کمک به حفظ بافت‌های عضلانی‌شان، از گلوتامین استفاده می‌کنند. مقدار مصرف، با توجه به دلیل استفاده، متغیر است.

  بیماری التهابی روده و زخم معده

  بیماری التهابی روده، التهاب تمام یا بخشی از دستگاه گوارش است. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند می‌گوید: گلوتامین می‌تواند به حفاظت از پوشش داخلی دستگاه گوارش کمک کند. از طرفی برخی مطالعات هم نشان داده‌اند که استفاده از گلوتامین برای بیماری التهابی روده، فایده‌ای ندارد.

  بطور کلی بنظر می‌رسد که تحقیقات بیشتری در مورد گلوتامین و بیماری التهابی روده مورد نیاز است. وب‌سایت Harvard Gazette گزارش می‌دهد که مصرف گلوتامین اضافی می‌تواند در برابر آسیب معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری که باعث زخم معده می‌شود، از بدن محافظت کند.

  هیچ مقدار مصرف رسمی و توصیه شده‌ای برای بیماری التهابی روده یا زخم معده وجود ندارد، با این حال مرکز پزشکی دانشگاه مریلند توصیه می‌کند که بزرگسالان، سه بار در روز، ۵۰۰ میلی‌گرم گلوتامین مصرف کنند.

  ورزشکاران

  اگرچه برخی مطالعات، هیچ مزیتی برای ورزشکارانی که از گلوتامین استفاده می‌کنند برنشمرده است، اما منابع دیگر از جمله مرکز پزشکی دانشگاه مریلند می‌گویند که مکمل گلوتامین بعد از ورزش شدید، می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت و به محافظت در برابر بیماری‌های متداول، کمک کند.

  در حالیکه گلوتامین، فراوان‌ترین آمینو اسید در بدن است، ممکن است مقدار آن در زمانی که بدن شما در حال ترمیم است، کاهش یابد. شاید به همین دلیل است که ورزشکاران از مکمل گلوتامین استفاده می‌کنند. اگرچه هیچ داده‌ی علمی وجود ندارد که از استفاده‌ی گلوتامین برای مقاصد ورزشی حمایت کند، اما گلوتامین یکی از محبوب‌ترین مکمل‌ها در میان بدنسازان و ورزشکاران است.

  هیچ مقدار مصرف رسمی و توصیه شده‌ای برای عضله سازی وجود ندارد، اما اکثر تولید کنندگان این مکمل، معمولا ۵ گرم از آن را دو یا سه بار در روز توصیه می‌کنند.

  سایر کاربردها

  مرکز پزشکی دانشگاه مریلند گزارش می‌دهد که مطالعات نشان داده‌اند استفاده از گلوتامین، همراه با سایر مواد مغذی می‌تواند به افزایش وزن و افزایش جذب مواد مغذی در مبتلایان به HIV و ایدز کمک کند، اما هیچ دوز خاصی برای این کاربرد، توصیه نشده است. وب‌سایت drugs.com می‌گوید: مطالعه‌ای که در آن ۴ هفته درمان با گلوتامین با دوز ۳۰ گرم در روز انجام شد، فواید بالینی در کاهش حساسیت اکسیداتیو گلبول‌های قرمز داسی شکل خون را نشان داده است.

  برای سندرم روده‌ی کوتاه – بیماری که مانع جذب مواد مغذی می‌شود، زیرا بخش بزرگی از روده‌ی کوچک، از بین رفته یا بوسیله‌ی جراحی برداشته می‌شود – وب‌سایت MayoClinic.com توصیه می‌کند که در هر روز ۳۰ گرم در دوزهای مجزا تا ۱۶ هفته مصرف شود.

  ملاحظات

  برای جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه، با یک دوز کم روزانه شروع کنید، و بتدریج آن را افزایش دهید. مقدار توصیه شده را تقسیم کنید تا چند بار در روز، از آن استفاده کنید. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند گزارش می‌دهد که گلوتامین به احتمال زیاد در دوز ۱۴ گرم یا بیشتر در روز، بی خطر است؛ اما توصیه می‌شود که از این دوزها، تنها با نظارت پزشکتان استفاده کنید.

  همیشه گلوتامین را با مایعات یا غذاهای سرد یا در دمای اتاق مصرف کنید. هرگز گلوتامین را به نوشیدنی‌های گرم اضافه نکنید، زیرا گرما گلوتامین را از بین می‌برد. فراموش نکنید که افراد مبتلا به بیماری کبدی، کلیوی یا «سندرم ری»، نباید از گلوتامین استفاده کنند.

 6. پژمااان

  سلام خدمت همه ی دوستان من مکمل آمینیو۲۲۲۲گرفتم میخواهم گلویتامین هم بگیرم به نظرتون این دو با هم در افزایش حجم عضلات من کمک میکنند؟دوز مصرف آمینیو روزی۶عدد میخورم گلویتامین را چگونه مصرف کنم خواهش میکنم جواب بدین.درضمن گلویتامین رو قرصش رو میخوام بگیرم

  • JALIL

   گلوتامین میتونی صبح و قبل خواب مصرف کنی

   • مهران

    میزان مصرف گلوتامین

    با سلام
    بدنسازان و کسانی که به ورزش های قدرتی می پردازند برای بهره مند شدن از خواص مطلوب این اسید آمینه در بدن باید روزانه ۵ الی ۱۵ گرم از این اسید آمینه را مصرف کنند. این مقدار را می توان در ۲ الی ۳ سروینگ مصرف نمود. به این مهم نیز توجه داشته باشید که در کنار مصرف مکمل های حاوی این ماده طبیعی می توان از طریق رژیم روزانه غذایی نیز مقادیر زیادی از این ماده را وارد بدن نمود.
    گلوتامین را می توان در ۳ وعده بیدار شدن از خواب، بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان هر بار ۵ گرم استفاده شود. شایان ذکر است تحقیقات بیشمار نشان می دهد که مصرف ۵ گرم گلوتامین دقیقا” قبل از خواب بطور قابل توجهی باعث افزایش هورمون رشد می شود.

    • بهداد

     سلام بیشتر توصیه میشه مصرف گلوتامین در دوره های ریکاوری پس از تمرینات شدید اشاره شده است. معمولا” مصرف گلوتامین پس از یک هفته نتیجه خود را آشکار می کند. شما از نظر جسمی احساس بهتری داشته، هنگام ورزش از انرژی بیشتری برخوردار بوده و کمتر دچار خستگی و درد عضلانی می شوید.

     • محمد

      سلام مکمل گلوتامین بیشتر از این بابت مصرف می شود که باعث ریکاوری عضلات شده و بافت های عضلانی را ترمیم می کند،گلوتامین در شرایط تمرین با رشد عضله از طریق ریکاوری و بازسازی کمک می کند، معمولا در شرایطی که در دوره رشد باشید یا فشار تمرین زیاد باشد می توانید از گلوتامین استفاده کنیدکلا مصرف گلوتامین ارتباطی با اضافه کردن وزن یا کم کردن ندارد طبق تجربه شخصی، این مکمل بسیار مفید است

     • ورزشکار حرفه ای

      با سلام بیشترین تأثیر گلوتامین در بحث ریکاوری و حمایت از بافت عضله است، نقش کمتری در حجم دارد موفق باشید

 7. نیما

  با سلام
  من تا بحال از هیچ مکملی استفاده ندارم حال قصد دارم جهت ساختن بدنم یه مکمل خوب استفاده کنم که هم. بازدهی خوبی داشته باشه و همه بدون عوارض جانبی باشه. ضمنا آماتور هستم.
  راهنمایی بفرمایید. تشکر

  • امین

   شما میتونی از یه پوودر پروتئینی استفاده کنی

 8. سجاد

  سلام . ببخشید آیا مصرف گلوتامین دوره ی خاصی داره ؟ هر چند وقت باید گلوتامین رو مصرف کرد ؟ آیا باید مداوم و همیشگی باشه ؟

  • مهران

   میتونی دو ماه استفاده کنی بعدش یک ماه مصرف نکنی حتی ویتامین ها هم باید دوره ای مصرف شه هر چیزی بخواد زیاد از حد مصرف شه ضرر داره

 9. مهدی

  سلام
  ممنونم خیلی مفید بود، من حتی برای مادر هم استفاده کردم و نتیجه ی خوبی دیدم شکر خدا
  ازش غافل نشید دوستان

 10. امیر

  سلام ممنون میشم اگ پاسخگو باشید من یک هفته است ک کراتین مونو هیدرات رو با گین مس استفاده میکنم میخام بپرسم میتونم در کنارش قرص
  گلوتامین رو مصرف کنم یا خیر؟مرسیییییی

  • مهرداد

   اره میشه مصرف کرد مشکلی نداره گلوتامین صبح بعد تمرین و قبل خواب مصرف کن قرص چی گرفتی چه شرکتی

 11. امیر

  هیچ اسم شرکتی ئوشته نشده قرص گلوتامین

  • هانی

   بلاخره یه شرکتی اینو تولید کرده دیگه مگه میشه هیچی نوشته نشده باشه عکس بگیر ببینیم چی گرفتی

   • امیر

    عکس کجا بفرستم؟

    • قادرخان

     تو یه سایت اپلود عکس اونجا بفرست بعد لینکشو اینجا بفرست همین

 12. نیازمندیهای ایران،تبلیغات ،اگهی رایگان

  عالی بود .خیلی ممنون

 13. احمد

  سپاس

 14. حسین

  سلام برای اضافه کردن وزن بدون تمرین چه مکملی پیشنهاد میدید؟

 15. الیاس مزاریان

  ممنون بابت مطالب آموزشی موثر و نکات مهم مکمل ها .امید به اینکه تاثیرات و مضرات مکمل ها رو در صفحه تلگرام هم شیر نمایید.

  • مدیریت

   با سلام دوست عزیز ممنون مرسی نظر لطفتونه خوشحالیم مطالبمون اینقدر مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته متشکریم از همراهی شما چشم دوست عزیز

 16. عباس

  سلام من میخوام کراتین-کربوهیدرات-پروتئین وی وگلوتامین مصرف کنم بعدازچندماه تاثیرش روی حجم بدن شروع میشه ولطفا حدودا قیمتشون روهم چقدرمیشه ممنون ازسایتتون

  • رضایی

   سلام اصولا بعد از یکی دو هفته نشون میده قیمتاشم کراتین از ۶۰ اینا شروع میشه پروتئین بالای ۲۰۰ گلوتامین هم ۸۰ به بالا در نظر بگیر

 17. هانا

  سلام خسته نباشی من میخام مدتی نرم ورزش به نظر شما مصرف گلوتامین تو این مدت ضرر داره چقدشو مصرف کنم ممنون جواب بدید؟ ؟؟؟؟؟

  • فرهاد

   خوب چه لزومی داره وقتی ورزش نمیکنی مکمل بخوای مصرف کنی برگشتت کیه به ورزش خوب اگه زودی برمیگردی بخور اگه نه فایده نداره به نظرم

 18. امیر

  سلام دوستان ممنون میشم جواب بدید
  میخوام کربو خالیو گلوتامین بگیریم بنظرتون برا حجم جواب میده در کنار کراتین????

  • جوادی

   حجم آبکی میده و بعد از قطعش زودی برمیگیردی به حالت اولت حداقل گینر بگیر اینطوری بهتره

   • امیر

    یعنی کربو منایب نیست?

    • مهدی

     پروتئین بگیری بهتره نه اینکه مناسب نباشه

 19. Afsoon

  سلام من خانم ۳۲ ساله هستم که ۵ روز در هفته یک ساعت ورزش پیلانس یا شنا میکنم و به علت کاهش وزن دچار مقداری افتادگی پوست و‌عضله شدم برای جمع و سفت شدن اندام چی مصرف کنم بهتره؟ مکمل ایزو وی مصرف کنم یا گلوتامین، یا سفیده تخم مرغ کافیه؟ قد ۱۶۸ وزن ۶۱

 20. حامد

  سلام . راستش مربی به من به ترتیب الویت پروتیین وی و ۲ سل تچ ۳ گلوتامین داده . سل تچ مهم تر و واجب تر هست یا گلوتامین ؟ میخواهم حجم بگیرم ممنون

  • مهدی

   وی با سل تچ عالیه واسه حجم من خودم یه بار مصرف کردم خوب چواب گرفتم گلوتامین تاثیر در افزایش حجم نداره

 21. علی

  سلام دوستان گلوتامین خوب قیمتش چنده؟؟ ممنون میشم جواب بدید

  • رضایی

   ۱۰۰تومن باید باشه

 22. Miss Rafiei

  با سلام.آیا قرص گلوتامین هم وجود دارد؟

 23. رضا ساعی

  سلام خوب هستین ایا گلوتامین وسوپرامینو برای افزایش حجم عضله خوبه یا چیز دیگه توصیه میکنین یکمم شکم دارم هفتادوپنج کیلو هستم

 24. امیر

  با سلام
  میخواستم بدونم مصرف گلوتامین با بی سی ای ای مشکلی به وجود نمیاره .چون جفتشون اسید امینه هستند ….

 25. کتی

  سلام برای خانمها مصرف گلوتامین چه عوارضی داره؟

 26. حمید

  سلام و خسته نباشید
  من بدنسازی کار میکنم
  ولی شکم دارم و برنامم چربی سوزیه
  میخام ببینم گلوتامین برام خوبه ؟
  فوایدش چیه
  چیکار میکنه اصن
  بعد اینکه چند گرمیش خوبه و چه مارکی

  • اردلان

   گلوتامین بیشتر واسه ریکاوری هست میتونی از آمینو و بی سی ای ای هم استفاده کنی
   اصولا تو بازار ۳۰۰ گرمی موجود هست قربان قیمتشم به ۱۰۰ تومن میرسه میتونی از برند های اپتیمم بی اس ان سل تچ و… در کل دنبال یه جنس اصل باش الان تقلبی زیاد شده فدات شم

 27. سمیرا

  خییییییییلی ممنون از مطالب خوبتون

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره