گلوتامین و افزایش هورمون رشد

به عنوان بزرگ ترین منبع ذخیره گلوتامین در بدن به شمار می اید عضلات با ازاد کردن گلوتامین به داخل خون باعث می شوند سطح پلاسما در یک حد معین ثابت بماند و به بافت های دیگر بدن نیز امینو اسید فرستاده شود.

چطور بدن گلوتامین را به مصرف می رساند؟

۶۰%امینواسید موجود در عضلات خون و دیگر بافت ها را گلوتامین تشکیل می دهد.این به چه معنی می باشد؟

 

 

گلوتامین-و-افزایش-هورمون-رشد
گلوتامین و افزایش هورمون رشد

 

 

وقتی که ماده ای در بدن به ان اندازه تولید می شود پس نشان دهندهی این است که ان ماده در بدن نقش بسیار حساس واساسی دارد.پس بدانید که بدن هر روز مقدارزیادی گلوتامین مصرف می کند.
۱-برای عملکرد صحیح سیستم دفایی بدن گلوتامین در سطح بسیار زیاد مورد نیاز می باشد.
۲-کلیه ها, کبد, پانکراس, طحال, بخصوص سیستم گوارشی برای عملکرد صحیح به مقدار زیادی گلوتامین نیازمند می باشد.
۳-گلوتامین یک انتقال دهنده ضروری نیتروجن برای خارج کردن(ammonia)از داخل مغز.ریه. کبد.و روده می باشد.ضمن ان که مقدار زیادی گلوتامین نیز به عنوان یک سد بازدارنده یا همان انتی اکسیدانت در مقابلglatathione می ایستد درضمن وجود گلوتامین برای دریافت کامل گلیکوجن در عضلات نیز بسیار مهم است.

این امینواسید باعث هیدراته تر شدن عضلات (پر به نظر رسیدن عضلات)و افزایش تولید پروتین در انها می شود.
گلوتامین باعث افزایش بیشتر ترشح هورمون رشد میشود ثابت شده است که تنها با دریافت ۲ گرم گلوتامین از طریق دهان مقدار ترشح هورمون رشد در بدن ۴ برابر شده است.همان طور که می دانید این یعنی کمک به رشد عضلات. اگر بخواهیم از عملکرد گلوتامین در بدن صحبت کنیم مطالب خیلی به درازا می کشد وبه همین بسنده می کنم که گلوتامین در تمام عملکرد های بدن شرکت دارد.

ویکی از انها سوخت وساز عضلات می باشد.
برای دست پیدا کردن به مقدار انرزی مورد نیاز بدن ما باید وزن خود را به پوند تبدیل ان را در عدد۱۸ ضرب کنیم عدد بدست امده مقدار هنرزی مورد نیاز بر حسب کالری می باشد. برای تامین انرزی مورد نیاز خودباید حدوداء از ۶۰% کربوهیدرات ۳۰%پروتین و۱۰%چربی استفاده کنیم(وعده قبل از تمرین دارای کربوهیدرات بیشتر جهت تامین انرزی و وعده بعد از تمرین باید دارای پروتین زیاد تری برای ترمیم عضلات باشد)

میزان پروتین در۱۰۰ گرم از موارد زیر برابراست با:
۱-خاویار:۲۵ ۲-ماهی تن:۲۳ ۳-سینه مرغ:۲۳ ۴-ران مرغ:۵/۲۰ ۵-ماهی ازاد:۲۰ ۶-فیله گاو:۱۹ ۷-ران بره:۱۵ ۸-تخم مرغ کامل:۹/۱۲ ۹-زرده تخم مرغ:۱/۱۶ ۱۰-سفیده تخم مرغ:۱/۱۱ ۱۱- گوشت گوساله:۲۰ ۱۲-جگر مرغ:۲۲  ۱۳-عدس: ۵/۳۵ ۱۴-موز:۱/۱ ۱۵-گوجه فرنگی:۸/۰ ۱۶-خرما:۲/۲ ۱۷-عسل:۳/۰ ۱۸-شیر:۳/۳ ۱۹-لوبیا:۲۲

گلوتامین از جمله مکمل هائی است که به اندازه ای که باید به آن توجه نمی شود در حقیقت گلوتامین سال هاست که در سایه محصولاتی مثل کراتین – پروهورمون ها و مکمل های افزایش دهنده هورمون رشد قرار گرفته – ظاهرا تولید کنندگان در بازار رقابتی سعی دارند بیشتر به تبلیغ کالاهای پرطرفدار بپردازند تا کالاهای مفیدتر ! برای اغلب افراد گلوتامین چندان جذابیتی ندارد مگر آن که بیشتر درباره آن بدانند .
شاید واقعا تعجب کنید که گلوتامین را جزو مکمل های اصلی و پایه به شمار بیاورم ( مکمل های اصلی برای یک بدنساز مکمل هائی است که حیات ورزشی اش بدون آنها ممکن نیست )‌و به عقیده من ارزش و اهمیت گلوتامین باندازه پروتئین وی است .

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

بله دوستان تعجب کردید که به گلوتامین رتبه بالاتری از کراتین دادم . گلوتامین می تواند سطح هورمون رشد را بالا ببرد درد عضلانی را کاهش دهد و ریکاوری و سنتز پروتئین را تسریع کند و موجب حجیم شدن عضلات شود همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و در تعداد زیادی فعالیت های حیاتی دیگر بدن ( از جمله مقابله با استرس )‌دخالت دارد سطح گلوتامین پلاسما می تواند به عنوان معیاری برای سنجش تمرین زدگی ورزشکار استفاده شود . ضمنا گلوتامین موجب تولید آنتی اکسیدان گلوتاتیون می شود که یکی از آنتی اکسیدان های مهم بدن به شمار می رود .

گلوتامین یکی از چندین آمینواسیدهائی است که در ساخت پروتئین دخالت دارند و از نظر گروه بندی جزو آمینو اسیدهای غیر ضروری به شمار می رود به دلیل این که قابل ساخت وسنتز در بدن بوسیله دیگر آمینواسیدها ( اسید گلوتامیک- ایزولوسین و والین ) هست گرچه باید این امینواسید را ضروری مشروط نامید چون که اغلب بدن قادر به ساختن تمام گلوتامین مورد نیازش ( خصوصا در بدنسازان ) نیست .

متاسفانه وقتی نام غیر ضروری برای این ماده به کار برده می شود در ذهن اکثر افراد این طور متبا در می شود که پس لابد خیلی مهم نیست یا غیر ضروری به معنی آن است که مصرف آن ضرورت ندارد و مشکل دقیقا از همین جا ناشی می شود .

مصرف گلوتامین ضروری است و خیلی هم مهم است. عمده گلوتامین در ریه ها و عضلات اسکلتی تولید و ذخیره می شود و مکمل آن به صورت قرص و پودر عرضه می شود که خودم به شخصه نوع پودری آنرا ترجیح می دهم .

اما چرا بدنسازان باید بیش از مقداری که بدنشان تولید می کند گلوتامین مصرف کنند . تمرین با وزنه – استرس های روزمره ذخائر گلوتامین را کاهش می دهد . جراحت های شدید – سوختگی – عمل جراحی هم نیاز به گلوتامین را افزایش می دهد و در همه این حالات بدن گلوتامین را از محل های ذخیره آن ( عضلات ) بیرون می کشد و به عضو های آسیب دیده انتقال می دهد ( توجه داشته باشید که تمرین با وزنه تخریب عضله و نوعی جراحت میکرونی در بافت های عضلانی است ) پس اگر سطح گلوتامین خون کاهش یابد توانائی بدن برای بازسازی اعضا اسیب دیده هم کم میشود که در بدنسازی به طور خاص ریکاوری نامیده می شود .

هورمون رشد که یکی از هورمون های مرکب بدن به شمار می رود ( از ۱۹۱ آمینواسید تشکیل شده ) و موجب افزایش توده عضلانی – کاهش چربی بدن – افزایش توان جنسی – حافظه و بسیاری اعمال حیاتی بدن مرتبط با رشد بدن می شود و سطح این هورمون بعد از ۳۰ سالگی کاهش می یابد و اغلب آنرا به نام هورمون جوانی می نامند .

ثابت شده که گلوتامین تاثیر بسزائی در افزایش ترشح هورمون رشد دارد و به همین علت اغلب توصیه می شود که آخرین وعده مصرف گلوتامین بلافاصله قبل از خواب باشد . ( هورمون رشد جزو هورمون های night release به شمار می رود و هنگام خواب ترشح می شود )

مقدار مصرف گلوتامین وابسته به عواملی از جمله سن – شدت تمرین – وزن بدن و درصد توده عضلانی – میزان استرس روزمره – رژیم غذائی و سلامت عمومی بدن متغیر است . حتی به عقیده من مقدار گلوتامین مصرفی تان بر اساس این که به چه منظوری می خواهید آن را استفاده کنید می تواند تفاوت کند آیا آنرا برای مقابله با تمرین زدگی ( در دوره حجم ) استفاده می کنید یا ارتقا هورمون رشد و همراه با یک رژیم کم کربوهیدرات در دوره کات ؟

معمولی ترین دوز پیشنهادی مصرف گلوتامین ۵ گرم بلافاصله بعد از تمرین و همین میزان قبل از خواب است . بعضی مراجع عظام ! دوزهای خیلی بالائی تا ۱ گرم بازای هر کیلو وزن خالص عضله ( نه وزن کل بدن ) در سه وعده پیش از تمرین – بعد از تمرین و قبل از خواب پیشنهاد می کنند اما اگر قصد شرکت در مستر المپیا را ندارید ( و صد البته اسپانسرهای قهرمانان آنها را ) بهتر است به مصرف مقادیر معقول تری بسنده کنید .

گرچه هیچ عوارض جانبی از مصرف مقادیر بالای گلوتامین مشاهده نشده و مصرف گلوتامین پیش از تمرین موجب دم عضلانی و کاهش درد پس از تمرین به میزان قابل توجه ای می شود .

و حتی در کتاب دائره المعارف مکمل های ورزشی ( بیل فیلیپس ) بارگیری گلوتامین – ۴ وعده در روز – مدت ۷ روز به همراه یک کربو هیدرات گلیسمیک بالا (‌آزادکننده سریع انسولین) پیشنهاد شده است .
در اینجا هم توجه داشته باشید که مقدار عمده گلوتامینی که به صورت مکمل مصرف می کنید قبل از آنکه در جریان خون قرا گیرد توسط اندام های داخلی گوارش مصرف می شود اما در کل می تواند سطح گلوتامین پلاسما و عضلات را بالا نگه دارد.

گلوتامین
گلوتامین

ال- گلوتامین:

گلوتامین از دسته اسیدامینه های غیر ضروری است که در بدن به میزان بسیار ساخته می شود اما در تمرینات سنگین از این اسید آمینه به عنوان سوخت بدن استفاده می شود و پس از تمرین بدن از این اسید امینه تهی می گردد.جالب بدانید ۶۰تا۷۰ درصد اسید آمینه های بدن را گلوتامین تشکیل داده است.
به گلوتامین غذای مغز یا اسیدآمینه متفکران نیز می گویند.این مکمل تاثیر بسیار بروی تمرکز و تقویت حافظه دارد از این رو در ورزش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. ورزشکاران رزمی و کشتی گیران که احتیاج به تمرکز کافی و از بین بردن استرس در مقابله با حریفان قدر را دارند انتخاب گلوتامین بهترین انتخاب برای آنها است.

در دوره های کات که شما خود را برای مسابقات آماده می کنید و رژیم غذایی خود را محدود می کنید بدن شما برای بدست آوردن سوخت بدن پروتئین های موجود در بافت های را تجزیه می کند برای مقابله با این روند و از دست ندادن حجم بدن، گلوتامین بهترین چاره کار است.

از مهمترین فواید گلوتامین :

سرعت بخشیدن به ریکاوری و بازسازی عضلات پس از تمرین
مقابله با هورمون کورتیزول که این هورون باعث فرسایش و تحلیل عضلات می شود.
سیستم ایمنی بدن را که بر اثر تمرینات سنگین تضعیف می گردد را تقویت می کند.
باعث سرعت بخشیدن به سوخت چربی های بدن می گردد.
به بدن کمک می کند مواد غذایی را بهتر جذب کند.
و در جابه جایی اسید آمینه های دیگر نقش اساسی ایفا می کند.

طریقه مصرف:

توصیه شده که گلوتامین را در دو وعده بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان هر بار ۵ گرم استفاده شود.

ولی در دورهای کات و کم کربوهیدرات برای حمایت از عضلات بدن ورزشکاران ۲۰تا۲۵ گرم را در ۵وعده استفاده می کنند.

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *