کم خونی فقر آهن بیماری بسیار شایعی است که بیشتر در زنان و کودکان بروز میکند.در این بیماری،به علت نبود آهن کافی،بدن قادر به ساختن هموگلوبین نیست .از علائم این کمخونی،رنگ پریدگی است که به خصوص در زیر پلک و کف دست مشهود است.همچنین فرد در این کمخونی دچار خستگی و بیحالی میشود و در حالت شدید آن ،ناخنها قاشقی شکل میشوند.

 
کم خونی فقر آهن

 

 

رژیم غذایی غنی از آهن همراه با مکمل آهن، اغلب برای افرادی که دچار کم خونی فقرآهن هستند توصیه میشود.خانم ها و دخترها و بچه های در حال رشد بخصوص بچه های زیر 2 سال به شدت در معرض ابتلاء به كم خونی فقر آهن هستند و باید منابع غذایی آهن دار، زیاد دریافت كنند.

منابع غذایی آهن دار عبارتند از: گوشت، جگر، تخم مرغ، حبوبات، مغزها، میوه‌های خشك و سبزیهای برگ سبز تیره مثل اسفناج.

جذب آهن از غذا تحت تاثیرعوامل مختلفی است. بعضی عوامل در رژیم غذایی جذب آهن را کاهش و بعضی افزایش میدهند.

آهن موجود در فرآورده‌های گوشتی جذب خوب و بالایی دارد ولی آهن موجود در منابع گیاهی جذبش پائین است و اگر بخواهیم جذب آهن منابع گیاهی مثل اسفناج را افزایش دهیم، باید منابع گیاهی را همراه با كمی گوشت و یا همراه با مواد غذایی حاوی ویتامین ث مصرف كنیم. مثلاً روی غذا آب لیمو ترش بچكانیم یا بعد از غذا میوه بخوریم.

عوامل کاهنده جذب آهن عوامل افزاینده جذب آهن
چای و قهوه
سبزیجات حاوی اگزالات مثل اسفناج،چغندر و ریواس
سبوس غلات
گوشت
میوه جات مثل پرتقال،طالبی،توت فرنگی،گریپ فروت و …
سبزیجات مثل بروکلی،گوجه فرنگی،فلفل سبز و …

بهتر است یكساعت قبل از غذا و دو ساعت بعد از غذا چای بخوریم چون مانع جذب آهن غذا می‌شود.

در کودکان باید از 6 ماهگی (همزمان با شروع غذای كمكی) دادن قطره آهن را شروع كنیم و تا پایان 2 سال ادامه بدهیم. زنان باردار هم باید از 4 ماهگی تا 3 ماه پس از زایمان روزی یك عدد قرص آهن بخورند، ولی سایر گروههای سنی اگر می‌دانند كه دریافت آهن‌شان پائین است در سن دبستان و راهنمایی باید 3 ماه از سال، هفته ای یك عدد قرص آهن بخورند. (كلاً 12 عدد قرص آهن) و برای سن دبیرستان به بالا 4 ماه از سال . خوردن هفته‌ای یك عدد قرص آهن توصیه می‌شود. (یعنی كلاًپ 16 عدد قرص) .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *