کمبود ویتامین دی ( D ) در بدن با ابتلا به سکته مغزی و بیماری قلبی ارتباط دارد
یک مطالعه نشان می دهد که مصرف ناکافی ویتامین دی که از مدت ها نقش آن در سلامت استخوان ها شناخته شده، خطر بروز سکته مغزی، بیماری قلبی و حتی مرگ را بطور چشمگیری افزایش می دهد.

 

vitamin-D
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از فرانس پرس ، این مطالعه بر روی ۲۷ هزار و ۶۸۶ بیمار ۵۰ سال به بالا که هیچ گونه سابقه بیماری های قلبی عروقی نداشتند، انجام شد. محققان در این مطالعه دریافتند افرادی که سطح ویتامین دی در خون آنها بسیار پایین بود نسبت به افرادی که سطح این ویتامین در خون آنها عادی بود، ۷۷ درصد بیشتر احتمال داشت که دچار مرگ زودهنگام شوند.
محققان همچنین دریافتند که این افراد ۴۵ درصد بیشتر احتمال داشت که به بیماری سرخرگ کرونر مبتلا شوند و احتمال ابتلای آنان به سکته مغزی ۷۸ درصد بیشتر بود.


این مطالعه همچنین نشان داد احتمال ابتلا به نارسایی قلبی در افرادی که سطح ویتامین دی در خون آنها بسیار پایین بود، دو برابر بود.
قرار است این مطالعه در کنفرانس “انجمن قلب امریکا” در اولاندو واقع در ایالت فلوریدا ارائه شود.
پیش از این محققین اعلام کرئه بودند که
کمبود ویتامین دی خطر بسیاری از بیماری های مرتبط با مرگ و میر را افزایش می دهد کمبود ویتامین دی خطر مرگ و میر را در مردان و زنان، ۲۶ درصد افزایش می دهد. و همچنین خطر ابتلا به بیماری شریان محیطی را ۸۰ درصد افزایش می دهد.
محققان “دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز” در بالتیمور واقع در مریلند، ۱۳ هزار مرد و زن را که در آغاز این مطالعه سالم بودند از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۰ مورد مطالعه قرار دادند و میزان مرگ و میر را در افرادی که سطح ویتامین دی خونشان پایین بود با کسانی سطح این ویتامین در بدن آنها عادی بود مقایسه کردند.
محققان متوجه شدند که از هزار ۸۰۰ نفری که تا ۳۱ دسامبر ۲۰۰۰ جان خود را از دست دادند علت مرگ ۷۰۰ نفر بیماری های قلبی عروقی بوده است و ۴۰۰ نفر کمبود ویتامین دی داشته اند. محققان متوجه شدند کمبود ویتامین دی خطر مرگ را ۲۶ درصد افزایش می دهد.
محققان در این مطالعه که در شماره اخیر “آرشیو پزشکی داخلی” منتشر شده است، نوشتند، شمار مرگ و میرهای مرتبط با بیماری قلبی به اندازه ای نبود که بتوان یک ارتباط علت و معلولی را با کمبود ویتامین دی پیوند داد.
با این وجود محققان گفتند، این مطالعه تاکیدی است بر مطالعات دیگری که نشان داده بودند کمبود ویتامین دی با افزایش میزان ابتلا به سرطان سینه و افسردگی در دوران پیری ارتباط دارد.
تحقیق اولیه که توسط گروه “جانز هاپکینز” انجام شده بود نشان داد کمبود ویتامین دی خطر ابتلا به بیماری شریان محیطی را ۸۰ درصد افزایش می دهد.
همچنین مطالعه دیگری که در پایگاه اینترنتی بی.بی.سی نیوز منتشر شده است، نشان می دهد سطح پایین ویتامین دی در خون احتمالا به بروز دردهای مزمن در زنان کمک می کند. در این مطالعه هفت هزار مرد و زن در “اسکاتلند” و “ویلز” در انگلیس مورد مطالعه قرار گرفتند.
سیگاری ها، افراد دارای اضافه وزن و کمبود وزن از افرادی بودند که میزان بالاتری از درد مزمن را گزارش کردند.در میان زنان همچنین به نظر می رسید میزان پایین ویتامین دی عامل مهم بروز درد است.
در این مطالعه کمترین میزان درد مزمن در زنانی دیده شد که سطح ویتامین دی خون آنها ۷۵ و ۹۹ mmol/liter بود این میزان برای سلامت استخوان ها ضروری است.
همچنین بیشترین میزان درد مزمن در زنانی دیده شد که سطح ویتامین دی خون آنها کمتر از ۲۵ mmol/liter بود.
محققان “موسسه بهداشت کودکان در لندن” گفتند، هیچ ارتباطی میان ویتامین دی و درد مزمن در میان مردان دیده نشد که گمان می رود هورمون های زنانه احتمالا عاملی در ابتلا به این دردها هستند.
با این حال محققان افزودند به مطالعات بیشتری نیاز است تا بتوان تعیین کرد آیا مصرف مکمل های ویتامین دی می تواند از بروز دردهای مزمن در زنان پیشگیری کند یا خیر .
نتایج یک تحقیق دیگر نیز نشان می دهد کمبود ویتامین دی خطر مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را افزایش می دهد . زنانی که هنگام تشخیص سرطان سینه به کمبود ویتامین دی مبتلا هستند ، ۷۵ درصد بیش از دیگران در خطر مرگ ناشی از این بیماری قرار دارند . این پژوهش همچنین نشان می دهد ، کمبود ویتامین دی ، خطر انتشار سرطان سینه به اعضای دیگر بدن یا در اصطلاح متاستاز را دو برابر می کند .
محققان هلندی نیز به این نتیجه رسیده-اند مردان و زنان مسن که به کمبود ویتامین دی مبتلا هستند بیشتر از همسالان خود که ویتامین دی بدن آنها کافی است در طول یک سال زمین می-خورند.
آنان می گویند با توجه به اینکه ویتامین دی و کلسیم به حفظ سلامت استخوانها کمک می-کنند. و ویتامین دی در حجم و توان عضلانی با اهمیت است که علت زمین خوردن مکرر سالمندان نیز از همین جا سرچشمه می-گیرد.
دکتر “ماریکه سنیدر” از دانشگاه “وریجی” در آمستردام گفت: این یافته-ها نشان می-دهد افراد مسن باید ویتامین کافی از منابع غذایی و مولتی-ویتامین-ها دریافت کنند.
برای اثبات تاثیر میزان ویتامین دی بدن در پیشگیری از زمین خوردن در سالمندان باید آزمایش-های بالینی انجام شود.
این مطالعه نشان می-دهد کمبود ویتامین دی باعث ضعف عضلانی در افراد مسن می-شود.
نور خورشید به ذخیره ویتامین دی در بدن کمک می-کند. قرار نگرفتن در معرض آفتاب ، تولید کم ویتامین دی در بدن و مصرف ناکافی ویتامین دی همگی در کمبود این ویتامین در بدن افراد مسن نقش دارند.
در یک مطالعه که در هلند انجام شد دستکم بیش از دو سوم افراد مسن کمبود ویتامین دی داشتند.
منابع غذایی ویتامین دی نسبتا کم است و در شیر غنی-شده و غلات، برخی انواع ماهی مانند ماهی آزاد ، ماهی تن و ساردین یافت می-شود.
افراد مسن برای تامین میزان توصیه شده ویتامین دی به مولتی ویتامین نیاز دارند.
دانشمندان معتقدند که کمبود ویتامین دی در بدن ممکن است از عوامل درد مزمن در زنان باشد. براساس مطالعه ای که نتیجه آن در “نشریه بیماری های رماتیسمی” چاپ شده است این ارتباط در مورد مردان —- نیست که نشان می دهد احتمال نقش آفرینی هورمون ها در این فرآیند وجود دارد.
در انگلستان نیز تیم محققان از “موسسه بهداشت کودک” در لندن می گویند که مطالعات دیگری لازم است تا معلوم شود آیا قرص های ویتامین دی می تواند به عنوان عاملی علیه درد مزمن عمل کند یا نه.
در بریتانیا از هر ده نفر یک نفر از دردهای مزمن رنج می برد. علل این موضوع به درستی درک نشده است و تا به امروز تمرکز مطالعات بر عوامل عاطفی بوده است. دکتر الینا هیپونن و همکارانش معتقدند که دست کم در زنان میزان ویتامین دی می تواند در برخی از موارد درد مزمن نقش بازی کند.
در این مطالعه ۷ هزار مرد و زن ۴۵ ساله به بالا در انگلستان، اسکاتلند و ولز شرکت کردند. در این میان کسانی که سیگار می کشیدند، کسانی که —– نمی خوردند، کسانی که اضافه وزن داشتند و کسانی که زیر وزن بودند همگی نسبت به میزان بالاتر درد مزمن شکایت داشتند.
در میان زنان به نظر می رسید که میزان ویتامین دی در بدن در این زمینه نقش دارد. به گفته نویسندگان تفاوت ها در سبک زندگی یا عوامل اجتماعی، مانند میزان فعالیت جسمی و زمانی که فرد در فضای آزاد صرف می کند، این یافته را توضیح نمی دهد. زنانی که ویتامین دی بدن آنها از ۷۵ تا ۹۹ میلیمول در لیتر بود – یعنی مقداری که برای سلامت لازم است – کمترین نرخ ابتلا به درد مزمن را داشتند یعنی کمی بیش از ۸ درصد. زنانی که ویتامین دی آنها کمتر از ۲۵ میلیمول در لیتر بود بیشترین نرخ ابتلا به این درد را داشتند یعنی بیش از ۱۴ درصد.
کمبود شدید ویتامین دی در بزرگسالان می تواند به بیماری اوستیومالاسیا که با درد شدید استخوان همراه است منجر شود. اما محققان گفتند که اوستیومالاسیا توضیح دهنده این یافته نیست.
دکتر هیپونن گفت که برای ارزیابی اینکه آیا قرص مکمل ویتامین دی می تواند به جلوگیری از درد مزمن کمک کند یا نه مطالعه دیگری لازم است. در همین حال وی توصیه کرد: “اگر من درد مزمن داشتم مسلما محکم کاری می کردم که به اندازه کافی ویتامین دی می خورم.”
کیت مک آیور از موسسه پژوهش درد در دانشگاه لیورپول اخطار داد: “خوردن دوز بالای قرص های مکمل ویتامین دی به عنوان راهی برای درمان درد مزمن می تواند به مسمومیت ویتامین دی و سطح بالای کلسیم خون منجر شود.”
اغلب مردم باید بتوانند تمام ویتامین لازم را از رژیم غذایی و همچنین گرفتن کمی آفتاب به دست آورند.
همچنین پزشکان امریکایی اعلام کردند که در حال بررسی ارتباط کمبود ویتامین دی با بروز نشانه های بیماری پارکینسون هستند.
تحقیقات گروهی از محققان آمریکایی نشان می دهد ۵۵ درصد از افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند، دچار کمبود ویتامین دی هستند.این رقم در افراد مسنی که مبتلا به پارکینسون نیستند، ۳۶ درصد است.
محققان دانشگاه اموری می گویند به رغم نتیجه تحقیقات انجام شده، هنوز مطمئن نیستند که کمبود ویتامین دی در بروز پارکینسون نقش دارد یا نه؟
مطالعات قبلی نشان داده که بخشی از مغز که جسم سیاه نام دارد، در بیماری پارکینسون دچار آسیب دیدگی عمده می شود. سلول های جسم سیاه دارای گیرنده های متعدد دریافت ویتامین دی هستند و محققان می گویند این ویتامین برای عملکرد این بخش از مغز، نقش حیاتی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *